WAALWIJK BESCHERMING BEVOLKING TE VLIJMEN DE ZWARTE RUITER 1? gg i7 t DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 18 MAART 1957 Capell® in het betere grenre I UITZONDERLIJK PIANOSPEL VAN THEO BRUINS. Toen de pianist Theo Bruins 9 .jaar geleden zijn loopbaan als kunstenaar begon met een op treden in het Amsterdamse Con certgebouw, vielen hem een ova tioneel applaus en enthousiaste recensies ten deel. Met dit optre den had hij de verwachting ge wekt dat hij als pianist een zeer grote hoogte zou bereiken. Theo Bruins heeft deze hoogte bereikt, nu reeds, en wij zouden zelfs wil len spreken van een eenzame hoogte, zeker onder de Neder landse concertpianisten. Hij be zit de fabelachtige techniek van Brailowski en de rijpheid van Lupatti, die hij tot een bijzonde re schoonheid weet te verenigen in een zeer persoonlijke en mar kante visie op de materie. Met een tweede optreden in Waalwijk hebben Theo Bruins en de Waalwijkse Kunstkring 't muziekminnend publiek zeer aan zich verplicht. Met een ongeveer gelijkluidend programma als waarmee Theo Bruins onlangs het Amsterdamse concertpubliek tot uitbundige waardering bracht heeft hij ook het publiek in Mu sis Sacrum enkele uren in ver rukking gebracht. Voor de pau ze bracht hij Mozar's Sonate in F groot en Schubert's Sonate in C groot, waarin de prachtige rijpheid van zijn pianistisch ta lent zich manifesteerde in vertol kingen, zoals men die slechts zelden te horen krijgt. Na de pauze het schilderach tige en dankbare „Tableaux dune exposition" van Modeste Moussorgsky, een muzikale uit beelding van een serie schilderij en van Moussorgsky's vriend, de schilder Hartmann, die Bruins met een zo groot technisch mees terschap en een zo sterke gela denheid ten gehore bracht, dat het publiek hem viermaal met '11 enthousiast applaus terugriep. Waarvoor het als toegift kreeg de pittige Mars uit de opera „De liefde van de drie sinaasappelen" van Prokofieff. Wel was het triest dat de be langstelling van Waalwijk e.o. voor het optreden van een zo groot kunstenaar de 100 bezoe kers niet haalde. UITVOERING LIEDERTAFEL „OEFENING EN VERMAAK" EN WAALWIJKS ORKEST. De uitvoering welke de lieder tafel „Oefening en Vermaak" en het Waalwijks Orkest gezamen lijk op 19 maart zouden geven, is verplaatst naar maandag 25 maart a.s. Uitgevoerd zullen wor den werken van Mozart, Jon. Chr. Bach, Haendelf delen uit de Messias) en Andriessen. In ons volgend nummer komen wij nader op deze uitvoering te rug. BROODCOMPETITIE EN BANKETSHOW. Zoals wij reeds eerder mede deelden zal er op woensdag en donderdag a.s. in de zaal van De Gecroonde Leersse een brood competitie worden gehouden, waaraan door alle Langstraatse bakkers zal worden deelgeno men. Naast deze broodcompeti tie, die. geen individuele winnaar tot resultaat zal hebben, maar een groep bakkers, zullen de ge zamenlijke Waalwijkse bakkérs een banketshow organiseren om daarmee te tonen wat de am bachtelijke bakker zoal in zijn mars heeft. Tal van surprises zullen aan de bezoekers worden rondgedeeld, zodat een bezoek aan De Gevroonde Leersse in de ze dagen om meer dan een reden biizonder aantrekkelijk is. Zie ook de advertentie in dit num mer. ZWARTE RIEK VEROVERDE WAALWIJK OPNIEUW. Met een programma, tintelend van onvervalste pittige Jordaan- humor en liedjes, die de grote massa van Nederland hebben veroverd, heeft het gezelschap van Kees Manders' vrijdag voor de tweede maal binnen enkele weken een bezoek aan Waalwijk gebracht en de volle zaal van De Gecroonde Leersse enkele uren op zeer prettige wijze bezig ge houden. Het middelpunt van dit brui sende geheel was natuurlijk de Jordaanprinses Zwarte Riek, die met haar grootste suksessen zo als „Alle apies in de Artis" en „Mijn wiegie was een stijfselkis- sie" de zaal tot uitbyndig enthou siasme bracht en toegift op toe gift moest geven. Een bijzonder feestelijk karakter kreeg deze avond door de huldiging van Zwarte Riek naar aanleiding van de 100.000ste grammofoonplaat van „Mijn wiegie was een stijf- selkissie". Uit deze huldiging bleek wel de grote populariteit van de Jordaanprinses, die met haar karakteristieke Jordaan- liedjes duizenden harten heeft veroverd. Ook verder had het program ma véél aantrekkelijks te bieden. Als bijzondere attractie bracht Kees Manders de telepaat-illusio nist Jonglisto, die voor de pauze enige staaltjes op goochelgebied het zien, terwijl hij na de pauze zijn bekwaamheid als telepaat demonstreerde. „Color Majo" liet 'n uitsteken de plastic-act zien, terwijl de ac cordeonist Jitze Jörgens en het orkest The Sunshiners o. 1. v. Smokey Jones het muzikale deel op opwindende wijze voor hun rekening namen. Het gehele af wisselende en vlot gebrachte pro gramma werd op kundige en geestige wijze aaneen gepraat, door Kees Manders, die zich be halve als conferencier ook als 'n bijzonder „operazanger" deed kennen. „Gaat dat zien" was een ver zorgd en aantrekkelijk geheel, waarbij men kon kennis maken met een echt brok Amsterdams leven, bruisend van humor en le vensblijheid. H. HOPSTAKEN ZILVEREN JUBILARIS BIJ „DE STEM". Vrijdag vierde de heer H. Hop staken zijn 25-jarig jubileum als rayonbeheerder van het Dagblad „De Stem" te Waalwijk. Na een H. Mis van dankbaarheid in de kapel van de Eerw. Zusters had in de loop "an de voormiddag de huldiging van de jubilaris en zijn echtgenote plaats. De directeur van De Stem, de heer E. Brader, gaf uiting aan de waardering, welke het bedrijf voor het werk van de heer Hop staken heeft. U hebt een toewij ding en een ijver aan de dag ge legd, aldus de directeur, zoals maar zelden voorkomen. Ook on derstreepte hij de opgewektheid en de blijmoedigheid waarmee de heer Hopstaken zijn werk al tijd heeft gedaan. Bijzondere woorden van lof had de heer Brader ook voor mevrouw Hop staken, die, als de omstandighe den daartoe aanleiding gaven, ook altijd heeft klaar gestaan voor de krant en daarbij uitste kende resultaten heeft bereikt. De jubilaris bood de heer Bader een geschenk onder couvert aan en mevr. Hopstaken een fraai boeket anjers. De heer Huntjens, chef van de buitendienst, sprak de jubilaris toe namens *de collega's van de buitendienst. Hij noemde de heer Hopstaken 'n man die nim mer versaagt eri die steeds op de hem eigen rustige en constante wijze zijn werk doet in een grote vriendschappelijkheid met de mensen met wie hij samen moet werken. Ook mevr. Honstaken betrok hii in zijn hulde. Namens de collega's bood hij de jubilaris een kapstok aan. De heer H. Swinkels prees de heer Hopstaken namens de re dactie, omdat de jubilaris ook steeds klaar staat als er werk 00 redactioneel terrein te doen valt, hetgeen vooral in de eerste na oorlogse jaren het gval was. Hij dankte hem daarvoor hartelijk. HGUSt/Olt In z'n danktvoord wees dè heer Hopstaken er op dat hij nooit meer dan zijn plicht heeft gc-jj* daan, maar het deed hem goed te horen dat hij, hetgeen hij heeft j In de kantine der scheepswerf De Haan gedaan, ook tot tevredenheid ge- en Oerlemans N.V. te Heusden vond j.l. daan heeft. Hij dankte elk der woensdag de huldiging plaats van een 33- JUBILARISSEN OP DE SCHEEPSWERF DE HAAN EN OERLEMANS. sprekers voor hun waarderende woorden en hoopte dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan het bedrijf zou kunnen wij den. Tijdens de receptie mocht dc jubilaris vele gelukwensen in ontvangst nemen, welke verge zeld gingen van talrijke bloem stukken. Br. P. TH. COEBERGH OVERLEDEN. I11 de ouderdom van 78 jaar rs te 's-Hertogenbosch overleden dr. P. Th. Cocbergh. Met zijnd* overlijden is een onderwijskracht heengegaan, die uitmuntte door zijn bijzonder grote plichtsbei -H1 trachting en die door zijn be kwaamheid en optreden in hoog aanzien stond bij zijn collega's. Dr. Coebergh was van 1 sept. 1949 tot 1 oktober 1951 als leraar D 1 scheikunde verbonden aan het Dr. Mollercollege alhier. Zelfs na het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is dr. Coe bergh nog in verschillende takrj ken van Onderwijs werkzaam ge weest, o-a. in diverse examen commissies. tal zilveren jubilarissen, t.w. de heren Joh. van Kapel, Arie Nieuwkoop, A. v. Beijnen, M. van Beijnen, M, Biesheuvel, D. J. de Bruijn, J. A. v. d. Donk, J. v. d. Dol- der, W. M. van Kuijk, H. van Loon, J. C. Nieuwkoop, A. Roza, P. van Rijswijk, J. Verharen, W. Wijtmans, K. J. de Vries, H. Verbeek, A. de Ruijter, J. H, van Eg- gelen, G .Kolff, J. H. Wolffensperger, C. Wijnstekers, C. van Drunen, P. C, Wijgers, J. H. Brouwers", J. Bouman, J, Verbeek, A. Faro, J. v. d. Pol, Chr. van Balkom, ;M. van Son, Joh. van Beijnen en P. Smits, De directeur van de scheepswerf de heet A. Rijke sprak hartelijke woorden van wel kom tot de heer en mevr. Verolme, tot de burgemeesters der verschillende gemeen ten en feliciteerde daarna de jubilarissen. Zij allen ontvingen een legpenning, een vererend diploma van Handel en Nijver heid en een enveloppe met inhoud. Hierna voerden het woord, de president directeur de heer Verolme, de heer A. v. Delft, burgemeester van Heusden, de heer- Landweer, burgemeester van Wijk en Aal burg en de heer A. Schreuders namens da fabriekskern. De heer Chr. van Balkom sprak een per soonlijk woord als jubilaris en de heer C. Wijnstekers namens alle jubilarissen. Ver der sprak de heer Cuperus namens de drio bedrijfsbonden; waarna de heer D. v. Loon als voorzitter der personeelsvereniging de rij van de sprekers sloot. De avond werd voorts in de beste stem ming doorgebracht, opgeluisterd door mu ziek van de bekende pianist J. Hermann uit Tilburg. 1 Eerste opvoering van de Revue „Onder ons gezeed en gezwegen..... MOOIE OPBRENGST. Het eindresultaat van het door de Ned. Herv. Dameskrans do-*fjjds gestichte verja ringsfonds was ook" over de afgelopen maand niet onbevredigend. De opbrengst bedroeg f 221.S0. NED. HERV. MEISJESVERENIGING „BIDT EN WERKT". Woensdag 20 maart des avonds half 8 hoopt de Ned. Herv. Meisjesvereniging „Bidt en Werkt" in gebouw Elthato on der leiding van ds. L. Trouwborst haar 31e jaarvergadering te hqpden. Na de gebrui kelijke opening zal een" met zorg ontworpen programma worden afgewerkt, dat naast de gebruikelijke verslagen van sekretaresse en penningmeesteresse verschillende inleidin gen afgewisseld met declamatie én zang vermeldt. Het ligt ook in de bedoeling een declamatiewerstrijd te houden. BIDSTOND. De jaarlijkse bidstond voor hét gewas wordt in de Ned. Herv. Kerk aan de Loon- sedijk a.s. woensdag 20 maart des avonds half 8 gehouden. In deze bijzondere kerk dienst hoopt ds. A. G. Haring voor te gaan. KONINGIN JULIANASCHOOL. In een van de lokalen van de Koningin Julianaschobl zal woensdag 20 maart e.k. des avonds 8 uur de jaarlijkse ouderavond worden gehouden. Te voren, tussen 7 en 8 uur, zal er gélegenheid zijn het schriftelijk werk van de leerlingen en de door de meis„ jes gemaakte handwerken te bezichtigen.j Tijdens deze bezichtiging zullen de ouders tevens met het onderwijzend personeel kun nen spreken over gedrag en vorderingen hunner kinderen. Opdat alle ouders de ge legenheid krijgen even met de onderwijzer- fes) te spreken, is het wenselijk, dat iedere vadsr of moeder niet te lang beslag legt op de tijd van een lid van 't onderwijzend per soneel. Na een Openingswoord door de voorzit ter van de- oudercommissie, de heer Joh. Rosenbrand Azn., zal de schoolpsycholoog, drs. J. J. Stoutjesdijk uit Breda, een lezing houden over „Moeilijkheden bij de Opvoe ding van kinderen". .Na de lezing zal er gelegenheid, zijn tot het stellen van vragen. Het huishoudelijk gedeelte van deze ouder bijeenkomst volgt na de pauze. Na de no tulen en 't rappórt van de kascontrole-cóm.- missie 1956 komt aan de orde de benoe ming van eèn nieuwe financiële commissie voor het nazien'van dë'rekening 1957, als mede de verkiezing van leden der. oudercom missie. Ten slotte volgen er mededelingen over het onderwijs aaiyjle school en over de kleuterschool. Mocht de tijd het toelaten, dan hoopt mevr. Gerlach-Huijskes..enkele kleurenfoto's van de Dolomieten te verto nen, terwijl het hoofd van de school, dé heer L. Poldervaart, een kleurenstrip ovei Michiel Adriaansz. de Ruijter zal laten zien. De leden der Bescherming Bevol- 5king, kom Vlijmen, brachten don derdag 14 maart j.l. in café „Het ^Centrum" de Revue „Onder ons ge- jjzeed en gezwegen 1 De heer P. G. A. Broeren, Hoofd -Zelfbescherming van Vlijmen, open de de avond en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Speciaal •werden begroet de loco-burgemees- tter, de heer C. A. Berkelmans, de gemeentesecretaris, de heer P. M. C. Achten, Dokter T. P. Martens, met hun resp. echtgenoten, de adju dant der Rijkspolitie, het Kring- hoofd en de administrateur der B.B. Kring Br. I, de commandant van de Brandweer te Vught, heren instruc teurs, alle P.H.B.B.'s en H.Z.B.'s uit de omgeving en verdere genodig den. Nadat de heer Broeren de aanwe zigen zijn erkentelijkheid had be tuigd voor de blijken van belang stelling en iedereen een genoeglijke avond had toegewenst, werd met de Jafwerking van het programma een aanvang gemaakt. C - Het. „Openingslied" was al meteen een goed begin: de naam van de Re- ,vue „Onder ons gezeed en gezwe gen...." werd nog eens nader be- Jicht en toen na het optreden van "het viertal, genaamd „Licht en Don- .jker", het schetsje „De Suikertante" ten tonele werd gebracht, zat er de stemming in de zaal al spoedig in. Het aardige was dat men niet al- fleen slechts „leuke" nummertjes in elkaar had gezet, maar bij tijd en wijle ook weer eens iets bracht -Vjjaar .werkelijk iets in zat. Wie Jkf/am immers niet enigszins onder ae indruk van het mooie lied „Emi greren", dat een indruk gaf van hetgeen verbonden is aan 't moeten verlaten van zijn geboortegrond en zijn familie. Het programma werd echter vervolgd en na afwisselend lUziek door een goed orkestje, kon- digde de conferencier aan: „De Weddenschap". Verhaald werd hier in hoe een zeeman een wedden schap met iemand had aangegaan, om gedurende een bepaalde tijd geen echte zeemanstermen te ge bruiken. Deze voor hem wel zeer moeilijke opgave houdt hij lang vol, echter nog te kort om de wedden schap te winnen, want op het aller laatste ogenblik, wanneet' hij zoda nig getreiterd wordt dat het hem te machtig wordt, ontsteekt hij in een dusdanige woede, dat het hem vele malen 100.kost (elk woord 100 gulden). Nauwelijks is men bekomen van dit spannende ogenblik, of een van de suksesnummers van de avond dient zich aan: „De Drieling" door Licht en Donker. Begeleid door een vlot rythme en zang van enkele meisjes, danste de Drieling als het ware als één persoon en deed de zaal bulderen van het lachen. Als laatste nummer voor de pauze werd voorgedragen „De Pastoor". Kostelijk werden de diensten voor de komende week voorgelezen, en tegengesteld aan de ernst van de pastoor was het genoegen van de zaal, die eigenlijk te gauw het gor dijn zag neergaan, ten teken dat de pauze was ingegaan. Tijdens de pauze werd een kleine verloting gehouden ter bestrijding der onkosten van de Revue. Vlot werden een aantal loten verkocht en enkele bezoekers konden een heerlijke tulband of krentebrood, geschonken door de plaatselijke Middenstand' mee naar huis nemen. Na de pauze was het eerste op treden weer door „Licht en Don ker". Dit aardige, gezellige gezel schap was telkens een leuke afwis seling. De schets „HasSe ben Hompi" deed het ook prima. De lachspieren kwamen wéér eens in werking en zijne Majesteit Dé Fakir bleek een genie te zijn. Ter afwisseling werd door een FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 17). „Al lang had ik het plan u 'ns op te zoeken", begon de priester, „maar helaas bleef het bij 't plan. Maar uitstel behoeft nog geen af stel te zijn, want zoals u ziet ben ik dan toch hier." De pastoor zag eens even om zich heen. „U is wel erg klein be huisd." „Mij dunkt, het gaat nogal, Eerwaarde. Wij beiden hebben een goed nachtleger, een mooi zitje bij de ramen en een tafel om bij te bikken en te werken. Wat wenst men nog meer?" „Ja, ik weet het, het is maar wat een mens van 't leven vraagt. Velen stellen hun eisen wel eens wat te hoog, wat dan op 'n des illusie of op een mislukking uit loopt", beaamde de grijze pries ter. „Ik ben hier gekomen, om dat ik meen dat u eigenlijk tot mijn parochie behoort, mijnheer Ja, hoe is uw naam ook?" „De Prediker, Heeroom." De oude pastoor schudde zijn hoofd. „Ja, ja, maar ge zult vroe ger toch nog een andere naam hebben gedragen, Uw doop naam." „Die oude naam tracht ik te vergeten; wat is een naam ook. De weinige vrienden die ik be zit, kennen me niet anders als de Prediker". „Ik zal U, Eerwaarde, heel in het kort, iets van mijn leven ver tellen. Mijn vader heb ik reeds verloren toen ik nog zeer jong was. Mijn moeder, die niet onbe middeld was, was zeer trots op mij ik.was haar enigst kind en ze wilde me goed laten le ren. Ik kwam op 'n fraterschool en de wens van mijn moeder was dat ik eenmaal de priesterwij ding zou ontvangen. Dit lag me niet, maar uit liefde voor mijn moeder heb ik toch lang deze studie volgehouden. Tenslotte heb ik het aanstaan de priesterschap er toch aan ge geven. Ik ben toen bij een mees- ter-schrijnwerker in de leer ge gaan; dat kunstambacht trok me zeer aan. Er is later iets. voorgevallen, geheel buiten mijn schuld, dat aan mijn leven een enigszins tra gische wending heeft gegeven. Nu ben ik hier met Vriend en ik poog mij te verdiepen in de ge heimen van Moeder Natuur, haar schoonheid te peilen en te leren waarderen. De oude en de jonge man zet ten het gesprek nog enige tijd voort en na een korte pauze in hun gedachtenwisseling merkte de Prediker op: „Wat ik graag wilde weten, Eerwaarde, ik kom, zoals U weet, weinig met de we reld in aanraking. Is er thans veel armoede en ellende onder 't volk?" De priester knikte. „Zwerven er nog vele afge- dankten en verminkten uit de lé gers en vrouwen en kinderen uit de tros rond?" „Ook dat, Prediker. Ik leef zo zuinig mogelijk en geef alles wat ik kan missen, maar wat bete kent dat bij al die honger en el lende?" De Prediker was van zijn zetel opgerezen, haalde een geldzakje te voorschijn en telde één flinke som aan goud en zilver voor de verbaasde pastoor op tafel neer. „Eerwaarde, een kleinigheid voor de noodlijdenden en als het kan, zoveel mogelijk voor de ver schoppelingen, die door armoede zangkoortje' smaakvol gezongen „De Vluchteling". Het blijft maar een Vluchteling, typerend bezongen; daarom vroeg men juist toch ook voor hén te doen wat men kon; het zijn immers ook mensen zoals wij. Overeenkomstig het programma werd daarna door een tweetal per sonen voorgedragen „Het Slimme Boertje". Het boertje dat zich op advies van zijn advocaat tijdens de rechtszitting dom moet houden, maar als het op betalen aankomt zo dom nog niet blijkt te zijn. „De Koster", gespeeld door een Blokhoofd, werd zeer verdienstelijk voorgedragen. Het publiek kon tel kens het refrein meezingen en het „Bim-Bam-Bom" klonk 'als waar klokgelui. Na nog een kort verslag van een interland-voetbalwedstrijd kwam de finale. Allereerst werd op uitmun tende wijze het „Wervingslied" ge zongen. Daarna traden alle mede werkenden op het toneel en werd uit volle borst nog enkele sluitings- liedereri gezongen. In bovenstaand relaas is slechts op summiere wijze weergegeven hetgeen de Vlijmense B.B. te berde heeft gebracht. Het zou ondoenlijk zijn om het geheel te beschrijven zoals het in werkelijkheid is ge weest. Daarvoor moet men de Re vue waarlijk zelf gezien hebben. De genodigden konden na afloop terugzien op een genoeglijke avond. Mede gezien het feit dat deze Revue geheel is samengesteld, georgani seerd en opgevoerd door leden der "Bescherming Bevolking, allen maar amateurs, was de opvoering verras send goed. De heer Broeren sprak dan ook welgemeende dankwoorden tot de spelers, die zich geheel hadden ge geven en zich zoveel moeite hadden getroost om te komen tot een zo danige opvoering, dat iedereen te vreden was; dank werd ook ge bracht aan de Commissie „Ontwik keling en Ontspanning" die het ge heel had georganiseerd, aan de heer Stok die de algemene leiding had, aan de mensen achter het toneel, kortom, iedereen die had meege werkt aan het welslagen van deze Revue. En de Revue was geslaagd. Dit was ook de mening van het Kringhoofd, de heer Aug. van der Meer; „deze Revue getuigt van een zeer goede teamgeest onder de le den der Vlijmense B.B.", aldus de heer v. d. Meer, „en de organisatie van de B.B. in de gemeente Vlij men, waaronder ook de kerkdorpen Haarsteeg en Nieuwkuijk, is num mer één van de gemeenten in Kring Br. I. Ik zou u willen uitnodigen ook eens op bindingsavonden in an dere plaatsen op te treden". Met deze woorden werd de avond besloten en kon men terugzien op een zeer goed geslaagde avond. ATOOMREACTOR ONTPLOFT. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gisteren te Los Alamos (Nieuw-Mexico) bekend gemaakt, dat op 12 febr. de kern van een proefreactor is ontploft. Niemand werd gewond, doch de reactor is verwoest. De reactorkern bestond uit 'n bol uranium 235, ongeveer 17 cm in doorsnede, op een driepoot. Het gebouw waar de ontplof fing zich voordeed, is niet be schadigd. Het gevaar voor be smetting door straling is met de gebruikelijke reinigingsmiddelen opgeheven, aldus de verklaring van de commissie. De reactor was in 1951 ge bouwd voor proeven met z.g. „kritieke" of „vertraagde" neu tronen. Er zijn meer dan 3.500 proeven mee gedaan. Het apparaat ontplofte toen de hitte te groot werd als gevolg van een „verkeerd functioneren van speciale proef apparaten". FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK VERENIGINGSDRUKWERK Waalwdjkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Waalwijk gedwongen en op de mooie voor spiegelingen der grote heren in fede oorlog zijn gegaan en nu door het slijk zijn gegooid, velen voor 'hun leven verminkt en verziekt". De priester bedankte de gever 'hartelijk. „Niets te danken heer pastoor, „'ik ben blij dat ik nog in staat ben f ets te geven. De beide mannen zaten nog 'n 4poos te praten en toen de pastoor meende, dat de tijd voor hem was gekomen om weer op te stappen, 'brachten de Prediker en Vriend "hem over de heide tot aan de eer loste huizen van het dorp. Een paar dagen later, toen de •opkomende zon en de blauwe "lucht een fraaie winterdag voor spelden, zeide de Prediker tot de onafscheidelijke: „Vriend, ik heb trek in een flinke wandeling in .dit kostelijke weer. Voel jij er ook iets voor?" Vriend liet een keelgeluid ho ren, wat een toestemming be duidde. Ze liepen over de landouwen, 'dan eens een eind over de veld- jsporen, dan weer door bos en wildernis. Deze dag hadden niet de planten de aandacht van de Prediker, want wat was er eigen lijk nu ook te vinden, maar het waren de vogels, waar hij hu op lette. Het waren bijna alle de beken de, gevederde vrienden, die hij waarnam, maar ook had hij het geluk een paar zeldzame gasten uit het Noorden tegen te komen. En het was merkwaardig hoe weinig schuw deze zich toonden. Geen snel wegvluchten, zodra ze een mens ontwaarden, gelijk de ekster en de waarschuwende Vlaamse gaai deden, geen scheld partij op veilige afstand als bij het winterkoninkje, neen, vol vertrouwen lieten die trekkers uit koude streken hen naderen en zich van dichtbij gadeslaan. Het waren de kruisbekken, die met hun haaksnavels de dennen kegels van hun zaadjes ontdeden, de sijsjes, die de elzenpropjes leeghaalden en als acrobaten in alle standen aan de twijgen hin gen en dan nog de veelkleurige satijnige pestvogels, die zoals de mannelijke als vrouwelijke oude wijven beweerden, de pestziekte in het land brachten. „Ziet ge wel, Vriend? Overal waar de dieren nog onbekend zijn met de ware aard van de mens, missen ze de vrees voor deze. De ze vogels, die zo mak zijn, ze ko men uit heel verre en koude streken, uit eindeloze bossen en van woeste bergen, waar ze hun hele leven vaak geen mens tegen komen. Maar o wee, zo gauw ze onze werkelijke natuur zouden Ieren kennen, zouden ze precies zo over ons denken als de Vlaam se gaai. Toen de zon weer een uur met dalen was begonnen, gingen de wandelaars de terugweg inslaan, want de dagen waren kort. Een tijd lang waadden ze weer door heide en kruiden, ver van de we gen. Een ruiter kwam hen hier tegemoet. „Ik geloof waarachtig, dat de Zwarte Ruiter daa^komt aanrij den, Vriend." Vriend gromde, ten teken, dat hij ook iets bijzonders waarnam en dat hij op zijn hoede was. De naderende ruiter stuurde zijn paard recht op hen af. Ja, 'I was de man in het zwart. Hij reed in een matige draf, maar de Pre diker zag zeer goed dat de man een prima, een volleerd ruiter was. Berijder en rijdier schenen in houding en beweging één ge heel te zijn. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2