De Echo van het Zuiden KAATSHEUVEL Een BRIL van STASSAR is niet te evenaren opent vrijdag 22 maart Drunen Elshout Vlijmen Haarsteeg Geertruidenberg Sprang- Gapelle Sprang Waspik H. Stassar - Waalwjjk De Levensschool heeft een feestavond. Dinsdag a.s. is het St. Jozef dag. St. Jozefdag is de dag van de Levensschool, dus de Levens school heeft feest. Het begin van het feest is vanzelfsprekend een H. Mis, die heel vroeg begint, n.l. om half zeven, want de jongens moeten weer op tijd aan 't werk zijn. Nu, dat hebben ze er allen voor over, de wekkers zijn reeds gezet. Na deze geestelijke ouver ture volgt om half acht in de Gildenbond het avondfeest. Ook daarop ontbreekt niemand. Daar zijn alle leerlingen van thans en vanzelfsprekend ook alle oud leerlingen, die de Levensschool dit jaar voor het eerst heeft. Zij weten dat het een gezellige avond wordt, waarop ze zich thuis voe len. 't Wordt ook een echte Le vensschoolavond. Een vlotte sportdemonstratie, een gezellig gezamenlijk spel en dan een film die met uiterste zorg voor de jon gens gekozen is en die een ge slaagde poging is om het einde loze cliché van de Wild West films op te heffen door het in voeren van een verantwoorde menselijke intrige met sociale achtergrond. Een film, die voor iedere jongen een verrassing zal zijn. Klaveren Vijf komt weer. In de grote Apollo-zaal komt zondagavond Klaveren Vijf weer eens aan de beurt. Onder leiding van Jac. Mol komt het Rooseiï- daals Cabaretgezelschap met de nieuwe cabaret-revue „Lachen is leven", 't Wordt weer een avond van een ononderbroken lachpar tij en... de recette is geheel ten bate van onze beide Kaatsheu- velse missionarissen, de paters v. d. Wee en Vesters, die over 'n paar maanden weer naar de Afrika-missie terugkeren. HOOFDSTRAAT 48 KAATSHEUVEL In café P. v. Dun werd don derdag de cadre-districten-com- petitie voortgezet met een ont moeting tussen het KOT-drietal en het team uit het district Den Bosch. Kaatsheuvel won deze wedstrijd op overtuigende wijze met 42. De totale uitslag was: J. v. d. Kaa, Kaatsheuvel car. hrt. h.s. gein. 209 10 65 20.— Dekkers jr., 's Bosch 77 10 26 7.70 C. Soeterhoek, Kaatsheuvel 119 12 37 9.92 Dekkers sr., 's-Bosch 250 12 58 20.83 W. Soeterhoek, Kaatsheuvel 400 8 139 50.— J. Verhagen, 's-Bosch 180 8 66 22.50 Agenda. Maandag 7 uur n.m. biljart wedstrijd persoonlijk kampioen schap le kl. libre café P. v. Dun. 8 uur n.m. repetitie Harmonie St. Jan, zaal Piet van Dun. 8 uur n.m. repetitie Harmonie Apollo, zaal W. Smit. Dinsdag 7.30 uur p.m. feest avond Levensschool zaal R.K. Gildenbond. 7.30 uur n.m. repetitie R.K. Par. Zangkoor St. Jan in de school. 8 uur n.m. filmavond Kon. Wilheliminafonds, Apollo thea tre. 8.30 uur n.m. repetitie (Man nenkoor Semper Vivens in 't Ho- ventje. 7.30 uur n.m. finale persoon lijke kampioenschappen le klas libre, P. v. Dun. Woensdag 8 uur n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. 8 uur n.m. Anollo theater „Du- rango grijpt in" en „Onzichtbare vijand", toegang 14 jaar. Donderdag 8 uur n.m. repeti tie Dameskoor Bel Canto. 8.30 uur n.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto. Loonopzand MAANDAG 18 MAART 1957 HOGEDRUK-NEVELTANKWAGEN IN DRUNEN OFFICIEEL OVERGE DRAGEN AAN DE BRANDWEER. Er is een tijd geweest en deze ligt nog niet zover achter ons, dat men speciaal op dorpen, met primitieve middelen branden moest bestrijden. Zaterdagmiddag is ons dat in Drunen nog eens gedemonstreerd, toen men niet een oude handspuit, in 1887 door de gemeente Drunen gekocht, probeerde een brand te blussen. Men heeft zich vermaakt over de wijze waarop deze spuitgasten van de oude stempel, middels een brandhoorn opgeroe pen, probeerden wat water uit dit armtie rig geval te krijgen en voor een schier ho peloze taak stonden. En met enige trots heeft men gezien, hoe de brandweer van thans, toegerust met de modernste midde len, dit geval klaarde. Met haar nieuwe ne veltankwagen greep zij het geval, een bran dend huisje op het raadhuisplein onmid dellijk aan en tot slot legde neveltankwagen en motorspuit met tien stralen een water gordijn, waarbij iedere Drunenaar zei: „Kijk, dat is nou onze brandweer". Maar tussen die oude handspuit, met brandhoorn en klokgelui opgeroepen, en de moderne brandweer van thans, ligt een lange ontwikkelingsweg. Een weg waarop men steeds weer vindt het enthousiasme en de goede teamgeest van de brandweerman nen. De ontwikkeling van de vrijwillige brandweer tot wat zij thans is, wordt in het bijzonder gedragen door het enthou siasme van de mannen zelf, die de moder ne middelen kregen omdat zij er om vroe gen. In de dertiger jaren begon deze ontwik keling met de bekende slangenwagentjes welke konden worden aangesloten op de waterleiding (en bij brand maar bellen om meer druk). Maar na de oorlog zette de ontwikkeling zich voor goed in. Men kreeg een motorspuit, een brandweerwagen met tank, er kwam een brandweergarage, een brandweertoren, een brandweervereniging, die deelnam aan wedstrijden, er kwam kle ding, er kwamen een serie nortonputten en thans de kroon op het werk: een hogedruk- neveltankwagen met 'n watertank van 2000 liter, die onmiddellijk met 4 slangen water geeft en bij onmiddellijk ingrijpen elke kleine brandhaard kan blussen. Voordat zaterdagmiddag deze demon stratie begon, had in de raadzaal een bij eenkomst plaats, waarop deze nieuwe ne veltankwagen door Burgemeester Snels na mens het gemeentebestuur aan de brand weer werd overgedragen. Hierbij waren aanwezig de oud technisch adviseur der re gionale brandweer de heer Flameling, de districts-inspecteur de heer v. Schendel, de wnd. Brandweercommandant van Eindhoven de heer Nieman, de heer Max Lips, Ir. v. Lammeren, de heer Moorer van de fa. de Ridder uit Amsterdam, de heren Neesman en Denissen, de heer de Koning van de fa. Boon en de heer Eijsbroek van de fa. Ten- hoeve. Verder de heer de Zeeuw van de bedrijfsbrandweer der fa. Lips en leden van de raad. Alvorens de wagen over te dragen, ver telde Burgemeester Snels een en ander over de geschiedenis van de brandweer. Spreker stelde met voldoening vast dat veel werd bereikt en noemde deze dag een mijl paal in de geschiedenis van de brandweer. Burgemeester Snels sprak de hoop uit, dat de brandweermannen van de moderne mid delen welke hun geboden werden, een goed gebruik zouden weten te maken. De wnd. commandant en instructeur de heer H. Portier, dankte op deze bijeen komst het gemeentebestuur en de, diverse andere instanties die de verlangens van de brandweermannen wat betreft de nevel tankwagen hadden willen inwilligen. Wij ontvangen, aldus spreker, met groot ge noegen deze neveltankwagen en geven de verzekering dat alles in het werk gesteld zal worden om hiermede volkomen ver trouwd te raken, opdat de bevolking van Drunen, indien het nodig mocht zijn, er het grootst mogelijk profijt van zal kunnen trekken. Na de bijzonder geslaagde demonstratie' op het raadhuisplein met oude en nieuwe brandweermiddelen, zaten brandweerleden en genodigden in de zaal van café Elshout aan aan een koffietafel. Hier werd nog het woord gevoerd door de heer Moorer van de fa. Ridder, die de hoop uitsprak dat deze wagen in alle op zichten zou mogen voldoen, door de heer Brok, voorzitter van de Brandweervereni ging, die bijzonder hulde bracht aan de heer Portier en wees op de goede teamgeest en onderlinge vriendschap welke er heerst bij de brandweer en door dhr. Flameling, die de geschiedenis van de brandweer in Dru nen nog eens belichtte en Drunen, en spe ciaal de brandweer, feliciteerde met deze nieuwe neveltankwagen. Tot slot sprak nog Burgemeester Snels, die nog een tweede wagen overdroeg, n.l. de nieuwe vuilniswagen aan de dienst open bare werken. PRIMEURS. Aan de veiling De Langstrakt werden zaterdag de eerste bloemkool aangevoerd. De aanvoerder was de heer J. Groen uit Capelle. Enkele aanvoerders uit Haarsteeg voerden de eerste radijs aan. BENOEMD. Tot employee tweede klas der PTT in Vaste dienst werd benoemd onze dorpsge- note mej. D. E. M. van Delft. R.K. VROUWENGILDE. A.s. dinsdag 19 maart zal de Zeereerw. heer Pater van Wijnhoven in de zaal van café van Delft voor de leden van het R.K. Vrouwengilde een lezing met lichtbeelden houden over Het Land waar Christus leefde en stierf. 4 Dinsdag 26 maart maakt het R.K. Vrou wengilde een excursie naar de Damesbeurs te Amsterdam. AGENDA. Maandag 18 maart: 7.30 uur lédenvergadering Veilingver. De Langstraat, zaal café Elshout. Dinsdag 19 maart 7 uur Trainen DVC-senioren. 8 uur lezing met lichtbeelden voor leden van het R.K. Vrouwengilde, zaal café van Delft. Donderdag 21 maart 7 uur Trainen DVC-junioren. 8 uur Repetitie Cantabile, zaal café Els hout. HEROPRICHTING ST. HUBERTUS- GILDE. De heer Jan v. d. Mortel, voorzitter van de Kring Maasland en deken van het Gilde St. Catharina te Vught, gaf woensdagavond in de zaal van café Elshout een uiteenzet ting over het Gildewezen in Brabant. Deze bijeenkomst, welke werd bijge woond door verschillende prominente figu ren uit onze gemeenschap, was belegd om de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de heroprichting van het St. Hubertusgilde alhier. Oude boeken en het zilver van dit gilde dat vroeger in Drunen heeft bestaan, waren op deze bijeenkomst te bezichtigen. Op een bijzonder aangena me en boeiende wijze belichtte de heer v. d. Mortel het doel en de betekenis van het Gildewezen in vroegere tijden en de ge bruiken en gewoonten, zoals die thans in onze moderne tijd nog voortleven bij de bestaande gilden. Na de pauze kwam men tot een infor mele bespreking over het Gilde St. Huber- tus en werd een commissie gevormd, welke zich ermede heeft belast de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de her oprichting van het Gilde St. Hubertus. NIEUWE VUILNISWAGEN IN BEDRIJF Met ingang van dinsdag 26 maart zal de nieuwe vuilniswagen in bedrijf worden ge steld. Voortaan zal alleen op dinsdag en vrijdag huisvuil worden opgehaald, des voormiddags en gedeeltelijk in de namid dag te Drunen en in de namiddag te Els hout. Daar voor de eerste keer de route bezwaarlijk precies kan worden opgegeven wordt iedereen aangeraden vooral op deze eerste dag de vuilnisemmers tijdig gereed te zetten. BRAND. Nog voor de officiële overdracht moest donderdag de neveltankwagen in bedrijf komen. Donderdagmiddag werd n.l. brand gemeld uit een van de bijgebouwen van het Zusterhuis, Door tijdig inroepen van de hulp der brandweer, kon erger worden voorkomen. TAFELTENNIS. Smashers 1 - J.C.V. Vught 7-3 Rota Rossum - Smashers 2 6-4 Smashers 4 - Rivals Dinther 3-7 N.T.T.C. Nistelrode - Smashers 5 6-4 R. K. J. B. De R.K.J.B. afd. Elshout hield haar alg. jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Muskens, heette allen welkom, bijzonder de geestelijke adviseur, de Z.E. Heer Pas toor, en de technische adviseur de heer C. Klijn, en de afgevaardigde van de N.C.B.. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer A. Pullens, bleek dat door de vereni ging veel activiteit is ontplooid, zowel in verenigingsverband, als in kringverband. In de kringwedstrijd suikerbieten behaalde W. Klijn Jz. de eerste prijs. In de kringwedstrijd tuinbouwgewassen behaalde H. Klijn Jz. de tweede prijs. Bij de wedstrijd grasland werd Sj. Mus kens derde en met de aardappelkostprijs berekening wedstrijd werd A. Pulles derde. Op de culturele dag behaalde de zang club de derde prijs, terwijl de onlangs op gerichte toneelclub een verdienstelijke uit voering gaf. De volleybalclub werd als eer ste geclassificeerd in kringverband. Het financieel verslag sloot met een klein batig saldo. In de vacature A. v. Logten welke niet meer herkiesbaar was werd voorzien door de verkiezing van J. v. Logten, welke later eveneens als eerste sportleider werd geko zen. Deze dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en beloofde zijn beste krachten te zullen geven voor de belangen van de vereniging. Tijdens de vergadering gaven zich vier aspirantleden als lid op. Besloten werd een gewassen wedstrijd te houden met haver en met peulen. De sport dagen zullen worden gehouden te Nuland op 9 mei en te Vlijmen op 7 juli. OPDRACHT AAN MARIA. Na een voorbereiding van een driedaag se oefenning welke werd gegeven door de Eerw. Pater Fidelis, werd door ruim 130 parochianen in een plechtige besloten bij eenkomst de persoonlijke opdracht gedaan aan Maria. Tijdens de Mariale Missieweek werd deze bijzondere devotie die nu haar beslag kreeg, de parochianen voorgehouden. Het groot aantal parochianen dat de op dracht deed is wel een bewijs van de bij zondere godsvrucht van de parochie tot Maria. Door de Z.E. Heer Pastoor werd de op dracht afgenomen en later werden nie nieu we leden gefeliciteerd met hun genomen besluit. Hij hoopte dat deze ook een kern groep zouden zijn voor de parochie en een voorbeeld van godsdienstig leven. VARKENSVERZEKERING. In het bestuur van de onlangs opgerichte onderlinge varkensverzekering werden ge kozen de heren J. Jonkers, C. Brok Jz. en J. Brok Wz. Tevens werden twee leden aan gewezen om de premie op te halen. Eventuele nieuwe leden kunnen zich tot 1 april nog aansluiten zonder betaling van inleggeld. Na die datum is dat wel ver schuldigd. OOST PRIESTERHULP. De graanactie voor Oost Priesterhulp die werd gehouden door de R.K.J.B. heeft, in totaal opgebracht f 362.94. Aan geld f 55. - en aan graan f 307.94. LEZING MET LICHTBEELDEN. Heden voor de leden van het R.K. Vrou wengilde in de zaal van café v. Delft, le zing met lichtbeelden over: Het H. Land waar Christus leefde en stierf. Aanvang 8 p. Dinsdag excursie naar de damesbeurs te Amsterdam. Opgave voor 21 maart bij het bestuur. AGENDA. Woensdag en zaterdag trainen tafeltennis club. Maandag K.A.J. Dinsdag R.K.J.B. Donderdag Vollybalclub. Vrijdag muzieklessen. Zondag kwart voor 12 repetitie fanfare. K. A. B. In het Parochiehuis houdt de Haarsteegse afdeling van de K.A.B. op dinsdag 19 maart a.s. haar algemene jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m.: 1 Opening door de voorzitter, 2 Verslag van de secretaris, 3 Bespreking om te komen tot oprichting van een KAB-toneelvereniging, 4 Spreekbeurt door de heer J. de Laat, districtsbestuurder, 5 Rondvraag en Sluiting. Het bestuur no digt allé leden uit deze jaarvergadering bij te wonen. 80e JAARGANG No. 22 Kamp, Ria Kuysters, Els Langerwerf, Joke Rekkers, Toos Smits en Anny Verschure uit Waspik en Anny Fijneman, Nelly Strik, Nelly v. d. Plas uit Raamsdonk en Adrie v. d. Schans uit Capelle. Allen slaagden met lof. De opleiding ontvingen zij aan de naai school van de Zusters van O. L. Vrouw v. h. H. Hart, alhier. JAARVERGADERING HARMONIE APOLLO. Donderdag 21 maart, 's avonds om 8 uur, zal in de Harmoniezaal van de heer v. d. Heijkant de jaarvergadering worden gehou den van Harmonie Apollo. De agenda ziet er als volgt uit 1 Opening, 2 Jaarverslag en financieel overzicht over 1956, 3 Verslag actie Instru- OPENING HOTEL „HET ZWARTE SCHAAP". Onder grote belangstelling werd zater dagmiddag in het fraaie pand Plein 2 het hotel „Het Zwarte Schaap" geopend. Zoals bekend werd dit pand gebouwd door de heer J. Luyben, architect, die tevens de eigenaar is. Het pand werd verhuurd aan de heer Van Ingen Schenau, voormalig direc teur van hotel „London" te Alkmaar, die er hotel „Het Zwarte Schaap" in vestigde. De opening werd verricht door loco burgemeester Berkelmans, die memoreerde dat met dit pand - afgezien van het nieu we gemeentehuis - de laatste herhouw- plicht rond dit fraaie plein was. Hij wenste zowel' de eigenaar als de huurder geluk en sprak de hoop uit dat het bedrijf een voorspoedige toekomst bescho ren zou mogen zijn. Onder de aanwezigen bevond zich ook mevrouw van Hout, die mede namens bur gemeester van Hout haar gelukwensen aan bood. Er waren vele gelukwensen, veelal ver gezeld van fraaie bloemstukken, van in en buiten Vlijmen. WIELRENNEN. De Wielerclub de Zwaluw hield dezer dagen een vergadering. Het voornaamste punt was de ronde van Vlijmen, die op 5 mei a.s. zal worden gehouden. Reeds zijn de voorbereidingen in volle gang. Contact met vooraanstaande renners is reeds geno men en het ziet er naar uit, dat wederom een geselecteerd veld renners aan de start zal verschijnen. Ook waren er mededelingen betreffende de ronde van Midden-Brabant. Op de ge houden besprekingen met de organisatoren werd besloten de aankomst van deze ronde in Vlijmen te laten plaats vinden en wel op 16 juni. DUIVENSPORT. Van de Postduivenvereniging De Vredes duif te Drunen, De Gevleugelde Vrienden te Nieuwkuijk en De Zwaluw te Vlijmen, kwamen de besturen bijeen, om een rege ling te treffen voor het komende seizoen. Er werd besloten wederom een kleine kring te vormen voor de vluchten die niet in BCC-verband worden gehouden en werd besloten voor de eerste drie vluchten met oude duiven een extra prijs beschikbaar te: stellen, welke verdiend kan worden met de eerste twee geconstateerde duiven van de drie aangewezen duiven van de poulbrief. De duif die in deze drie vluchten de meeste meters maakt wordt winnaar. De wedvluchten staan onder dezelfde vlieg- reglementen als de BCC-vluchten. In de hoofdprijzen werd een kleine verandering aangebracht Uit de besturen werden enke le personen aangewezen voor het regelen van de wedstrijden. Voor de verdere af richting werd een regeling getroffen. Hier mede is weer de van ouds bestaande kring opgericht en laten we hopen met veel suc- UITVOERING SIRENA. A.s. woensdag en donderdag zal de fan fare Sirena haar tweede winteruitvoering ge ven in de zaal van H. van Veen. Als gast zal optreden de toneelver. Con a More uit Wijk en Aalburg. Zij zuilen voor het voetlicht treden met het mooie blijspel: Vier mannen en één meisje. Gezien de reputatie die deze vereniging geniet, beloven het weer een paar prachtavonden te worden. Als tegenprestatie zal de toneelgroep van Sirena a.s. zaterdag 23 maart in Wijk en Aalburg een uitvoering verzorgen, waar zij hoopt op te voeren het blijspel: Even voor stellen, mijn tante. UITVOERING CHR. GEM. ZANGVER. EXCELSIOR. Zoals wij reeds mededeelden geeft de Chr. Gemengde Zangvereniging Excelsior alhier a.s. zaterdagavond half acht, in het Ned. Herv. Kerkgebouw een uitvoering ten bate van de Kerkrestauratie. Onder leiding van haar directeur de heer Jac. Groen uit Heusden, is een programma ingestudeerd dat gezien en welk uitvoering zeker gehoord mag worden; het bevat niet minder dan 18 nummers. Het gemengd koor opent met Psalm 146 van Jellesma en vervolgt daarna met Sanc- tus van Kools en Ave Verum van Mozart. Het jeugdkoor der vereniging (de kleine meisjes) treedt daarna op, met: Op de Al pen van Ans Tholen-Bos, Mijn Ouderhuis van Schubert, De kleine vogel van R. Ho! en Duinlied van B. Verhoef. Een der damesleden van Excelsior zingt vervolgens als sopraan-solo: U kan ik niet missen. De grotere meisjes van het jeugdkoor zingen daarna: Dochter Sions van G. F. Handel, O Morgenster vol Hemelpracht van H. A. Stein, De Nachtegaal van H. Altink en het Wilt heden nu treden, uit Valerius Gedenkklanken, waarna het gemengd koor voor de tweede maal optreedt met: Voor jaarshymne van.v. Herwaarden, Des Heeren Huis van H. de Wolff, Gezang 96 en Mid dernacht, beiden van Jellesma en Hosanna van K. Ottens. Het gehele jeugdkoor zingt dan nog tot slot: De Heer is groot van T. A. Schule. De begeleiding is in handen van de heer L. Groen uit Heusden. We verwachten voor deze uitvoering veel belangstelling en hopen dat het ruime kerk gebouw, dat zich nu zeker bijzonder leent voor een zanguitvoering, geheel bezet zal zijn. Men zal er zeker geen spijt van heb ben. De toegang is vrij; er zal een collecte worden gehouden voor de kerkrestauratie, die wij wel in de milddadigheid van de be zoekers mogen aanbevelen. De opening en sluiting zal worden ver richt door Ds. Vink uit Waalwijk (Besoijen). BILJARTKAMPIOENSCHAPPEN. Vandaag, maandag 18 maart, worden in het kader van de competitie van de Was- pikse Biljartbond de kampioenswedstrijden gespeeld tussen de beide finalisten: Het Groene Laken (thuis bij C. Montens) en Altijd Raak II (thuis bij Café C. van Iersel). Na beslechting van de strijd vindt de prijs uitreiking plaats aan het adres van de win nende vereniging. GESLAAGD. Bij het examen linnen-naaien te Waspik slaagden de dames: Jo de Groot, Anny Stationsstraat 88, tel. 3037 Kortingen worden direct in mindering gebracht mentenfonds, 4 Verslag kascommissie, 5 Be stuursverkiezing wegens periodieke aftre ding >an de heren A. Bellaard, F. L. Har tong en C. de Jong. Genoemde leden stellen zich herkiesbaar; 6 aanneming nieuwe le den, 7 Bestuursmededelingen, 8 Rondvraag. Schoenenmagazijn C. KLUS EN N.A.S. JUBILEERDE. N.A.S. vierde zondag feest, en als N.A.S. feest, doet het dat goed. Dat heeft de club in de 30 jaren geleerd en heeft dat ook zondag weer ge toond. N.A.S. vierde haar 30-jarig bestaan en gaat er trots op de oud ste biljartclub van Kaatsheuvel te zijn; de andere clubs gunnen haar gaarne deze eer en lieten dan ook geen van allen verstek gaan bij dit zesde lustrum. Met een H. Mis in de parochie kerk van St. Jozef werd om kwart voor negen het feest ingezet, waar op in het clublokaal bij De Steen bakker een uitstekend ontbijt wachtte. Om half één recipieerde de jubi lerende vereniging en zij deed dit onder zeer grote belangstelling, on danks het voortdurende regenweer. Als eerste belangstellende kwam 't Hoofdbestuur van de K.N.B.B., bij monde van de secretaris-penningm. van het Gewest Brabant-Zeeland, de heer Vorstenbosch uit 's-Bosch, zijn gelukwensen aanbieden. De heer Vorstenbosch prees N.A.S. voor zijn uitstekende organisatie reeds 30 jaren getoond, als een voorbeeld voor vele clubs in den lande. Na mens het hoofdbestuur bood de heer Vorstenbosch een prachtige bloe menmand aan, de hoop uitsprekend dat de vereniging nog lange jaren de biljartsport onder de K.N.B.B. zal beoefenen. Ook namens het Ge west complimenteerde de heer Vor stenbosch het bestuur en de leden van N.A.S. De heer J. v. d. Kaa voerde na mens het districtsbestuur als voor zitter het woord. Hij kent N.A.S. zeer van nabij en kent de goede, sportieve en gezellige geest die on der de jongens van De Steenbakker heerst. Hij werpt een terugblik over de gepasseerde jaren, waaruit hij verschillende momenten in herinne ring brengt. Hij bracht dank aan de jubilerende club voor wat zij voor de sport deed, maar vooral voor wat N.A.S. deed in K.N.B.B.-verband. Hij complimenteerde bestuur en leden en sprak de hoop uit dat NAS nog vele jaren een ijverig lid van het district en de K.N.B.B. zal blij ven. Bloemen en andere geschenken werden in grote verscheidenehid aangeboden en een ononderbroken rij belangstellenden van in en bui ten de biljartsport kwam van zijn sympathie met de feestvierende vereniging getuigen. Voorzitter v. Berkel dankte voor de grote belang stelling, waarna het feest in intieme kring nog een paar uurtjes voort duurde. BONDSCONCOURS ST. JAN. De grote dagen voor de harmonie St. Jan naderen met rasse schreden. Het lijvige programmaboekje van 't Bondsconcours voor kleine ensem bles en solisten op 23, 24 en 30 maart is verschenen en vermeldt niet meer ef minder dan 138 deel nemers. De jury, bestaande uit de heren Hans M. Scheifes en Jos de Klerk komt voor een zware taak, en de pianisten, de heren Wim Vrin- ten uit Weert op 23 en 24 maart en Chr. Kuijten op 30 maart krijgen het al weinig minder gemakkelijk. De deelnemers zijn zoveel mogelijk volgens de corpsen waartoe zij be horen, bijeen geplaatst, zodat elke dag naast muzikanten in de lagere afdelingen ook executanten in de hogere afdelingen te beluisteren zijn. Zaterdag 23 maart komen de leden van Apollo te Kaatsheuvel, St. Jan te Tilburg, Orpheus te Til burg, Matrozenkapel te Hilversum, Kunst na Arbeid te Sprang, Aurora te Dongen en Concordia te Loon op Zand aan de beurt. De Eendracht uit Raamsdonksveer, Glorieux uit Den Bosch, de Jeugdharmonie uit Geldrop, R.K. Gildenbonds harmo nie uit Boxtel, De Vriendschap uit Middelbeers, Somerens Lust uit So meren en De Volharding uit Dru nen volgen zondag a.s. Het worden ongetwijfeld drukke dagen in de concertzaal bij de heer Piet v. Dun, niet alleen yoor de deelnemers, maar ook voor* de vele muziekliefhebbers uit Kaatsheuvel en de verre omgeving. Cadre-competitie. FRATER VICTORIANUS CLAASEN OVERLEDEN. In de nacht van 15 op 16 maart over leed in het rusthuis van de Eerw. Fraters te Loonopzand Frater Victorianus Claasen in het 52e jaar van zijn professie in de Con gregatie van de Eerw. Fraters van Tilburg, j Victorianus Claasen werd op 21 juni 1889 te Oss geboren; na zijn studie aan de lagere school aldaar trad hij in bij de reeds genoemde Congregatie, om zijn leven voor de dienst aan God en het heil der jeugd in ite zetten. Veelsoortig en hoogst verdienstelijk wa ren de werkzaamheden die de overledene in opdracht van de Congregatie gedurende zijn leven verrichtte op het gebied van op voeding en onderwijs. Waar hij ook stond of welke positie hij ook bekleedde, hij werkte met volle toewijding en met al zijn talenten en krachten. Frater Victorianus heeft echter meer willen doen, meer zelfs dan van hem ge vraagd of verwacht kon worden. Als man van studie, speciaal in geschiedenis, is hij na het halen van de middelbare bevoegd heid niét op zijn lauweren gaan rusten, doch heeft hij zijn vrije uren naarstig besteed om zijn vakbekwaamheid nog op te voeren, te verdiepen en uit te breiden. En - wat nog bijzonder valt te waarderen - hij studeer de niet om zich persoonlijk met kennis te verrijken, neen, hij verzamelde voor ande ren, om zijn geschiedenislessen te kunnen bevruchten en meer te kunnen geven aan zijn leerlingen en ook aan anderen, con fraters en buitenstaanders, van zijn kennis en inzicht te doen profiteren. Deze edele bedoelingen hebben Frater Victorianus gemaakt tot publicist en schrij ver van schoolboeken en wetenschappelijke werken. O.m. schreef hij voor de lagere school een leergang voor Vaderlandse Ge schiedenis in vier delen. Voor het Ulo, een leerboek in twee delen met voorloper. Voor de laagste klassen van de kweek scholen schreef hij een „Korte Geschiedenis van het Vaderland". Voor M.O. een hoofdaktestudie, een I „Overzicht van de Algemene Geschiedenis" in 2 delen. Voor onderwijzers het tweedelige „Hand boek bij het Onderwijs in geschiedenis op lagere en mulo-scholen", een vraagbaak die nog steeds zijn volle waarde bezit. Als publicist trad Frater Victorianus in 1927 naar voren. In „Ons Eigen Blad" schreef hij tal van artikelen, alle handelende over de tijd van de verlichting en de revolutie. Vermelden we naast deze bijdragen in O.E.B. nog brochure no. 33 in de „Op voedkundige Brochurereeks", „Jean Jacq. Rousseau en zijn pedagogiek". Het was in Nederland de eerste studie die aan de „Emile" van katholieke zijde werd gewijd. Het zal moeilijk zijn om, waar ter wereld ook een uitgave aan te wijzen die de peda gogiek van Verlichting en Revolutie zo grondig, zo gedocumenteerd en tevens zo principieel behandeld. In het begin der dertiger jaren publi ceerde Fr. Claasen ook in de Nieuwe Eeuw en de Maasbode, in hoofdzaak over Robes pierre. Deze artikelen werkte hij verder uit en hij synthetiseerde ze tot een handig boekje: „Robespierre, de persoon en zijn ideeën, waarover de bekende geschiedenis docent aan de R.K. Leergangen, J. L. Her mans o.a. schreef: „Een monografie die uit munt door psychologische exegese, histori sche juistheid en bevattelijke vorm." De kroon op zijn historisch werk zette Frater Victorianus met zijn grote in 1939 verschenen studie „De Franse Revolutie", dat in.de pers een zeer gunstig onthaal vond en waaromtrent Dr. Knippenberg niet aarzelde dit het beste boek te noemen dat in Nederland bestaat over deze aan ge beurtenissen zo rijke tijd. Nog juist vóór de ttveede wereldoorlog heeft Fr. Victorianus zijn zeldzaam ver dienstelijke en wetenschappelijke arbeid mogen voltooien. Onder en na de oorlog heeft hij niet meer gepubliceerd. Deze man van zeldzame activiteit had te veel van zijn krachten gevraagd. Na 1940 heeft hij nooit meer zijn oude lichamelijke en geestelijke kracht en energie terugge kregen. Zijn oude liefde voor de geschie denis echter bleef. Tot nog zeer voor kort vond hij nog steeds afwisseling in de lezing van historische periodieken en boeken. Wat echter meer is: voor ieder die met hem in aanraking kwam, was Fr. Victorianus steeds een sprekend voorbeeld, dat een groot man, ook nog groot kan zijn, wanneer totale hulpbehoevendheid alle uiterlijke activiteit onmogelijk heeft gemaakt. In de nacfiFvan Vrijdag op zaterdag ont sliep Fr. Victorianus zicht in den Heer, om ringd door zijn confraters in het St. Eligius- huis te Loonopzand, waar hij met de groo- ste zorgen omringd werd. Zeer velen heeft hij aan zich verplicht en wat hij „zwart op wit" naliet zal zijn waarde voor velen nog lang behouden. Het stoffelijk overschot van de overle dene zal dezer dagen naar het Moederhuis der Fraters te Tilburg worden overge bracht om na de lijkdienst op woensdagmor gen a.s. op het kerkhof der Congregatie te worden bijgezet. Hij ruste in vrede. VOETBALUITSLAGEN Ere-divisie GVAVEindhoven. 11 Sparta—MVV afg. NAC—Rapid JC 1—1 NOADiElinkwijk 33 AjaxFeijenoord 10 DOS—Willem II 4—1 VVV—BW 3—1 Fortuna '54Sp. Enschede 41 PSVAmsterdam 22 Eerste divisie A KFC—VSV 0—1 ADO1SVV 2—2 VolewijckersAlkmaar afg. LimburgiaEmma 20 Roda SportHelmondia 11 XerxesWageningen afg. de GraafschapDWS 13 HaarlemHVC 14 Eerste divisie B VitesseEBOH 50 HelmondSittardia 10 VolendamEDO afg. Blauw Wit—AGOVV 3—1 DFC—SHS 1—0 Hermes DVSFortuna VI. afg. ExcelsiorRCH 22 Tweede divisie A OldenzaalLeeuwarden 0—2 TubantiaOosterparkers 20 HeerenveenRheden 05 PECGo Ahead 52 VeendamVelocitas afg. Ensch. BoysZwolse Boys 31 Be QuickHeracles 23 Tweede divisie B Hilversum't Gooi 32 WilhelminaRBC 21 TOP—ONA 3—2 DoskoNEC 04 DHCde Baronie afg. UVS—ZFC afg. AMATEURS Eerste klas C KimbriaTSC afg. VlissingenWH '16 82 VSV '34Alliance 10 Tweede klas A BaardwijkWit Zwart 11 DESKGemert 13 Derde klas B SCBReusel Sport 01 Vierde klas E NieuwkuijkTAC 31 DILLEN - BRUSSELERS IN ORANJE-TEAM. Het Nederlands elftal dat woens dag aanstaande in stadion-Feije- noord voor de voorronde van het toernooi om het wereldkampioen schap tegen Luxemburg speelt, is als volgt samengesteld: De Munck (Fortuna '54). Wiersma (PSV) aanvoerder, en Kuys (NAC). Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). Dillen (PSV), Brusselers (PSV), Appel (Fortuna '54), Bosselaar (Sparta) en Cor v. d. Gijp (Feije noord). Reserves: Pieters Graafland (Ajax) en Schaap ('t Gooi). Van 't voorlopige team dat woens dag j.l. in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd speelde, werden Schaap, Schuur man, Voges en Moulijn vervangen door Notermans, Brusselers, Appel en v. d. Gijp. Baard wijk-Wit Zwart Weert 1-1. Door het aanhoudende slech te weer zag scheidsrechter Gu- nnk sich genoodzaakt de wed strijd hij rust te staken. Het was wel jammer voor de geelzwarten want deze hadden voor de rust

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5