N<?H£dAMPO mm Waalwijkse en Langstraaise Courani LIPS een N.V. - DRUNEN enorm bedrijf. Jaarvergadering Veilingvereniging „De Langstraat" - Drunen. Bescherming Bevolking Vlijmen. kj verkouden De huizen schoon in den lande DanHamea-Gelei voorde handen In blijde Verwachting VRIJDAG 22 MAART 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 23 Abonnement: 21 cent per week per kwartaal f 2.70 2.95 franco p.p. Advertentieprijs: 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Enthousiasme, Vakmanschap en Ondernemings geest schiepen een grootbedrijf. Personeelsbezetting groeide in twaalf jaar uit van 80 tot ruim 900 man. VLIJMEN TREEDT OP DE VOORGROND. Vlijmen, ook wel genoemd de „Poort van de Langstraat", heeft thans waarlijk een mijlpaal be reikt. Met haar inwonertal van 8851, verdeeld over de kerkdorpen Vlijmen, Haarsteeg en Nieuw kuijk, moest zij volgens het be staande Beschermingsplan kun nen beschikken over 7 Blokploe- gen, elk bestaande uit 1 Blok hoofd, 1 plv. Blokhoofd en 14 Noodwachters en verder 1 Mo biel Geneeskundig Team, 1 Mo biele Reddingsploeg en Mobiele Brandweerploeg, elk bestaande tut 15 man. Door het uitreiken van de diploma's aan de Nood- wachters te Nieuwkuijk werd 'n periode van cursusavonden en oefenen besloten, en heeft de Be scherming Bevolking te Vlijmen uitsluitend gediplomeerde Nood- wachters in haar gelederen. Ge zien ook de vrijwel complete le denlijst mag de gemeente Vlij men zich nu beroemen op een organisatie Bescherming Bevol king zoals in weinige gemeen ten van Kring Br. I. Resultaten. Het is de B.B. in Vlijmen ech ter waarlijk niet voor de wind gegaan. Reeds in oktober 1952 werden oriënterende besprekin gen gehouden om te komen tot de aanstelling van Blokhoofden, plv. Blokhoofden enz. Daar het niet wilde vlotten, werd in juni 1953 een grootse vergadering be legd om leden aan te werven. Daarna verliep alles prima en 12 augustus 1954 kon de èerste slui tingsavond voor een 35-tal Nood- wachters worden gehouden. In verband met omstandighe den verslapte geleidelijk aan de activiteit en in oktober 1955 moest men vrijwel weer vooraan beginnen om het geheel goed te kunnen opzetten. Mede gezien 't uiterst bekwame nieuwe Hoofd Zelfbescherming, de heer P. G. A. Broeren, en het grote enthou siasme van enkele oud-B.B.-ers, o.a. Blokhoofd M. van Overdijk, won men langzaamaan terrein en kon, nadat eerst in het kerk dorp Haarsteeg de diploma's aan de Noodwachters der Blokploe- gen waren uitgereikt, dit op 8 mei 1956 in de kom van Vlijmen geschieden. Vooral t.a.v. 't cen trum van Vlijmen, waar men eerst met zulke grote moeilijk heden had te kampen, gaf het grote voldoening aan vele Nood wachters de diploma's te kunnen uitreiken. Op de betreffende Bin dingsavond uitten het H.Z.B. en het Gemeentebestuur hun vreug de over de bereikte resultaten en werd de hoop uitgesproken, dat men door veelvuldig te oefenen zou zorgen steeds „paraat" te zijn. Toekomst. Hetgeen in Groot-Vlijmen door taaie volharding en moeizame arbeid is bereikt en tot stand ge bracht, wordt door de gehele be volking gewaardeerd. Dit bleek onlangs nog op een Bindings avond. tijdens welke een loterij voor de leden werd gehouden en door de plaatselijke industrie en middenstand ruim 100 prijzen spontaan waren beschikbaar ge steld. Waarlijk een mooie geste! Zodra de uitreiking der diplo ma's in de gehele gemeente had plaats gehad, is men beginnen te werken om de groepvaardig- heidsproeven te kunnen afleg gen. Men is vol ijver om zo spoe dig mogelijk gereed te zijn. Men wil nummer één van Kring Br. I worden. Eerst wanneer aan de betref fende groepwaardigheidsproeven is voldaan, voelt men zich pas tevreden. Men zal dan zorgen steeds paraat te zijn, opdat men, wanneer het nodig is, doeltref fend kan optreden en voldoen aan hetgeen in het Beschermings plan staat omschreven, als: „Be volking dirigeren naar schuilge- legenheden, zich naar het ramp gebied begeven, teneinde hulp te verlenen o.a. in het eventueel blussen of bestrijden van brand, hulpverlenen aan gewonden, enz. enz. Vanzelfsprekend mag 't Hoofd Zelfbescherming, de heren in structeurs, alle noodwachters en degenen die hebben medegewerkt aan het tot stand brengen van de bereikte resultaten alle lof toe gezwaaid worden. Moge op de in geslagen weg worden verder ge gaan en datgene worden bereikt wat nodig is om te komen tot 'n hechte organisatie van de Be scherming Bevolking. „Enthousiasme is onze scheppende kracht" kan men lezen in de fraaie gebrandschil derde ramen van de ontvangsthal van de fa. Lips N.V. Dit enthousiasme, gepaard gaande met vakmanschap en ondernemingsgeest moet het zijn geweest, dat in enkele jaren tijd een kleine schroevengieterij kon doen uit groeien tot een bedrijf, groots in zijn op zet, machtig in zijn expansie en enig in zijn soort voor deze streek. Vroeger goot Lips alleen maar schroe ven voor de binnenvaart, maar thans ver laten monsterschroeven van 5, 6 en 7 me ter diameter voor 's werelds grootste sche pen de fabriek. Lips N.V. Drunen is een bedrijf gewor den met een wereldvermaardheid en deze naam heeft een klank gekregen bij alle re ders en scheepsbouwers over de gehele wereld. 60 van de totale produktie is directe export. Men heeft thans een orderporte feuille van 22 miljoen. Naast de schroevengieterijen vindt men bij Lips N.V. ook nog een enorm metaal bedrijf, een messingwalserij, een centrifugale gieterij en een betonbedrijf. Een ijzerraffi naderij bevindt zich momenteel nog in een experimenteel stadium. Men heeft er ook een uitgebreid laboratorium, waar naast controle ook researchwerk wordt verricht. Schroevengieten. Lips N.V. kent twee schroevengieterijen, n.l. de kleine gieterij, waar uitsluitend schroeven worden vervaardigd voor de bin nenvaart en de kustvaart en de grote gie terij, waar schroeven kunnen worden ge maakt voor de grootste oceaanstomers. Het lijkt een chaos in deze hallen, maar er wordt gewerkt met een pijnlijke nauw keurigheid. Dagen lang wordt gerekend, ge cijferd en overleg gepleegd over de vorm van een schroef,, voordat ervaren vormers in het vormzand de vorm maken voor het gietstuk. In de gieterij tappen mannen uit gloeiend hete ovens de smeltstof af in pan nen en storten het-met vaste hand in de vorm, welke straks schroef zal zijn. Als het vormzand verwijderd is, en dat kan bij grote schroeven soms 8 dagen du ren, begint weer het werk van passen, me ten, draaien en slijpen, want zuiverheid van maten en vorm is van enorm belang. Het is immers in grote mate de schroef die de snelheid van het schip bepaald en hiermede het rendement. Uiterst nauwkeurige meet- apparaturen tasten dan ook bij de eind controle de schroeven af op de juistheid van vorm en maten en slechts geringe af wijkingen worden toegestaan. Nauwkeurig is het werk in de teken- en rekenkamers, oplettend en geconcentreerd in de vormerij, grof, groots en fascinerend in de gieterij, oorverdovend in de afwerkerij en onder de handen van vele vakmensen van hoofd en hand groeit een produkt dat naam heeft gemaakt over de gehele wereld. Men heeft thans orders voor 22 miljoen gulden. Hieronder is een schroef voor een van 's werelds grootste schepen, n.l. de Wold Leaders, een tanker van 84730 ton, welke gebouwd wordt in Amerikaanse op dracht bij de Kure Shipyard in Japan. De ze schroef zal een diameter moeten hebben van 7010 mm en straks een netto gewicht van pl.m. 29 ton. Dit is niet de zwaarste, maar wel de grootste schroef welke Lips ooit in opdracht had. De marines van vele landen behoren tot de vaste afnemers. Men maakt verstelbare schroeven, schroefasvoe ringen en verschillende andere specialitei ten. Metaalbedrijf, walserij en betonbedrijf. Het metaalbedrijf van de fa. Lips N.V. imponeert iedereen met zijn grote hallen welke inmiddels weer enorm worden uit gebreid. In grote smeltkroesen werpen hier mannen de reeds eerder nauwkeurig voor gesorteerde en geselecteerde materialen en straks vloeit uit deze smeltkroesen het gloeiende materiaal in de vormen en is het geworden een hoogwaardig koper, brons, zink of aluminium. Op grote draaitafels wordt in kleine gietvormen het materiaal afgetapt en in broodjes van 15 tot 20 kg vindt dit straks zijn weg naar de verschillende gieterijen, want deze worden voor een gedeelte door verkocht aan derden. Ook maakt men in dat metaalbedrijf, dat leverancier is van de schroevengieterij, de grote blokken koper tot gewichten rond de 2000 kg. In een speciale afdeling vervaardigt men olgens de z.g. electrolitische methode ko per met een zeer grote graad van zuiver heid. De messing walserij, ondergebracht in een enorme hal, heeft ook een eigen gie terij volgens de z.g. centrifugale methode. De grote koperen ringen die hier worden gegoten, worden weer doorgezaagd en on der zware druk gewalst tot vliesdunne 1 platen. Dit messingband vindt zijn afzet in j de massa industrie van lampen, koperen ringen, garnering en gespen etc. Ook het maken van dit messingband is precisewerk tot de de honderdste millime ter. Het vervaardigen van dit band eist veel zorg; fouten onevenheden en bescha digingen mogen niet voorkomen, vandaar dat men dit produkt vanaf het walsen tot de verpakking met de uiterste zorg behan delt. Met het betonbedrijf, waar tegels wor den vervaardigd uit het vormzand van de gieterij is men begonnen onder een af dakje maar is allengs uitgegroeid tot een groot bedrijf dat ter nauwernood aan de vraag kan voldoen. Laboratorium. Door deskundigen wordt dit genoemd enig op dit gebied in geheel Europa. Het is uitgerust met de nieuwste apparaturen om steeds maar weer de te verwerken ma terialen te beproeven, of te analyseren. Het beschikt o.a. over een moderne electrische kwanto meter waarmede tijdens het smeltproces binnen enkele minuten de materiaal samenstelling van de smelt kan worden gecontroleerd. Met behulp van een Röntgen spectrograaf kan men er materiaal analyse's maken en men beschikt over een vernuftige installatie waarmede vermoeid- heidsproeven van materialen in zeewater kunnen worden genomen. Er is aan verbonden een uitgebreid che misch laboratorium en niet te vergeten een speciale afdeling voor research en ontwik keling. Ondergebracht in een groot modern ge bouw, toegerust met de modernste instal laties en bevolkt met een staf van technici is het als controle en ontwikkeling appa raat een zeer belangrijke afdeling van dit grote bedrijf. Drunen en Lips N.V. Het kan niet anders of de ontwikkeling van Lips N.V. in een bijna onvoorstelbaar tempo, gaat zijn stempel drukken op Dru nen, die van een agrarische, langzaam over gaat naar een industriële gemeente. Het zal zaak zijn dat Drunen zich op de ze ontwikkeling blijft instellen en er voor zorgt het klimaat te scheppen, waarin deze industriële ontwikkeling kan gedijen. Er zijn tekenen die op een gunstige ont wikkeling wijzen. Wij noemen de algeme ne verfraaiing van het dorp. Drunen kent een bloeiend en gezond verenigingsleven en voor kort werd nog opgericht de R.K. Jeugdcentrale, die de zorg van de jeugd op zich heeft genomen, terwijl de oprichting van een culturele kring te verwachten zou zijn op zeer korte termijn. Dit alles heeft ook de aandacht van de fa. Lips. Men stimuleert van hieruit ook alle initiatieven, welke genomen worden om een goed en gezond verenigings- en gemeen schapsleven in stand te houden of te be vorderen. Er is nog veel te doen en wij willen alleen maar even noemen het bou wen van een goed ontspanningsgebouw, waaraan inmiddels is begonnen en het aan leggen van sportvelden. Lips N.V. Drunen is in enkele jaren tijd geworden een enorm bedrijf. Thans kent het weer hoogtepunten, welke morgen ech ter weer door nieuwe zullen worden ach terhaald, waardoor het blijken mijlpalen te zijn geweest, want weer liggen nieuwe plannen klaar, die dit bedrijf verder zullen doen uitgroeien. En de boer, hij ploegde voort. Ook in Drunen op een steeds kleiner stukje grond. Of vooral in Drunen, dat ook het agrarisch centrum van de Langstraat is. Hiervan getuigen de streekveiling met zijn steeds stijgende miljoenen omzet, de zui velfabriek, die reeds lang haar plaatselijk karakter heeft verloren en de talrijke coöpe raties, die de polsslag zijn van het boeren- en tuindersbedrijf in de Langstraat. Drunen als agrarisch centrum en als in dustrialiserende gemeente komt langzaam in het brandpunt der belangstelling en het vraagstuk der ruimtelijke ordening wordt hier wel zeer accuut. Blijkens het uitvoerig jaarverslag over het boekjaar 1956 van de Veilingvereniging De Langstraat, werd in dit jaar voor f 18.055,- minder aangevoerd dan in 1955. De totale omzet bedroeg f 3.095.850. - Deze daling van de omzet, de laatste jaren was deze steeds stijgende, is voornamelijk te wijten aan de lage produktie, speciaal op de koude grondsbedrijven. De produktie was laag en de prijzen ongekend hoog. Bij de opening van deze algemene jaar vergadering sprak de voorzitter de heer J. den Hollander, een kort openingswoord, waarin hij een terugblik wierp op 1956. Wij willen aan het begin van deze ver gadering, welke tevens onze jaarvergade ring is, U allen een zeer hartelijk welkom toeroepen en het doet ons genoegen dat ge aan onze oproep gehoor hebt willen ge ven teneinde U vanavond naar hier te be geven om over verschillende zaken betref fende onze veiling niet elkaar van gedach ten te wisselen. Wat verglijdt de tijd toch snel. Vers ligt de vorige jaarvergadering nog in ons geheugen of we zien ons weer voor de volgende geplaatst. Het jaar '56 ligt weer een tijd achter ons en reeds zijn we de eerste maanden van '57 weer gepasseerd. Het jaar '56 is weer ge schiedenis en hoe gaarne zouden we ons ontheven zien van de taak, hiergver een terugblik te werpen. Zeker, gezien het voorbije jaar, is het beter om niet al te veel beschouwingen te houden over het verloop van de tuinbouw en de resultaten daarvan. We weten allen dat goede en slechte uitkomsten aan de orde zijn. Dat het koude en natte weer winst en verlies heeft gebracht. Toch willen we nog even terugzien en dan gaan onze gedachten allereerst uit naar de winter van 1956. Temperaturen welke sedert 100 jaar niet meer waren voor gekomen hielden ons land_en een groot gedeelte van Europa in hun kille greep. De gevolgen bleven dan ook niet uit. In de landen om de oude wereldzee werd de gehele oogst van de produkten, welke anders in die periode aangevoerd worden, totaal vernietigd. Voor de vroege teelten was de concurrentie dus weggevallen en werden er ook behoorlijke prijzen betaald. Toen het aanbod uit de buitenlandse ge bieden weer hersteld was, zakten de prijzen van sla en spinazie dusdanig, dat er mas sale doordraai plaats vond. Somber liet de toestand zich aanzien. Maar de koude, natte zomer, welke volgde vond zijn weerslag. Weldra steeg het prijspeil over de gehele linie en werden goede prijzen betaald. Al leen de vollegrond kon hiervan niet mede- profiteren en bleef alzo door de slechte ge wassen en minder goede opbrengsten wel ke daarvan het gevolg waren, het inkomen ver beneden het peil. Vrijwel alle veilin gen mogen terugzien op een goede, ja zelfs verschillende op een recordomzet. Bezien we echter de keerzijde van de medaille, dan staan daar de sterk gestegen kosten, zodat, ook al is er meer omgezet en over het algemeen een goed jaar gemaakt, zeker nog niet gesproken kan worden dat alle zorgen nu geweken zijn. Integendeel, welke gevolgen zal b.v. de Europese Markt hebben voor de Nederlandse tuinbouw? Zal er voldoende rekening gehouden worden met onze belangen? Hoewel de deelnemen de landen overtuigd zijn van de noodzaak van een gemeenschappelijke markt, is de bereidheid, vooral op agrarisch gebied niet bepaald groot te noemen en wordt angst vallig gewaakt over belangen welke even tueel in het gedrang zouden kunnen komen. Ook de Benelux is in het afgelopen jaar nog niet ver gevorderd. De zeer willekeu rige handelspolitiek Van de Belgische part ner, heeft de tuinbouw aT voor menig on aangename verrassing gesteld, welke nog zo vers in ons geheugen liggen, dat het niet nodig is hier verder over uit te wij den. We zouden nog verder kunnen gaan, maar, zou het goed zijn alleen bij het ma teriële stil te blijven staan? Er is in '56 zoveel voorgevallen, ook in het wereldge beuren. Een heel volk stond op het punt dood te bloeden en zijn levenswaarden te verliezen. Ver van ons af, maar dicht bij in ons hart. En toch willen we hierover van avond, juist vanavond niet zwijgen. Hebben we hierover wei eens nagedacht? Als dit werkelijk is, dan zal men ook, ook al zou den de financiële uitkomsten wat minder zijn, zich van ontevredenheid onthouden. Het wordt benauwd hierover na te denken en onbegrijpelijk als wij bedenken, dat wij als mensheid gezien, het zelf'doen. Mensen verbitteren het leven van andere mensen, volken vernietigen andere volken en altijd onder het mom van vermeende rechten. Het „leven" zoekt in hoogste in stantie zijn evenwicht. Hoe dieper het on recht ingrijpt, des te hoger richt zich het rechtsgevoel op. En op dat evenwicht drijft de wereld, de mensheid, van jaar tot jaar en van eeuw tot eeuw. Het evenwicht, het welk kent het goede en het kwade. Juist daarom moeten we 1956 niet zonder meer achter ons laten en 1957 binnen gaan. Het goede en het kwade beheersen het leven. Het evenwicht heeft de wereld ge voerd tot aan 1957. En nu staan we voor de poort van dit nieuw begonnen jaar. Zul len wij de wereld, het „Leven" gaan her vormen ten goede? Ach, wij zijn kleine mensen en onze invloed is zo bitter klein. Neen, we kunnen op het wereldtoneel maar een nietige rol vervullen, alleen maar thuis op het bedrijf of ten hoogste iets op het openbare vlak. Niettegenstaande is er weer veel dat onze bijzondere en speciale aan dacht vraagt. Er liggen weer vele proble men. In het bedrijf, voor onze organisatie, enz. Dit alles de revue te doen passeren zou te veel van de tijd vragen. Niettegen staande het wel zijn nut kon hebben. Alles gaat en speelt om ons bestaan. Het gaat om het zijn of niet zijn in de wereld. Blijf daarom uw organisatie ten volle steunen, sta achter en in haar als een hecht blok. Ieder mens kan meebouwen, als hij zich voor deze strijd mede wil inzetten. Wij gaan 1957 in en wij wensen U veel goeds in gezin en bedrijf. En, aandacht voor het „Leven". Opdat wij trots de strijd, kunnen blijven leven in een wereld, waar op het „Leven" geleefd kan worden, naai lichaam en geest. Spreken wij de wens uit, dat in 1957 de goede verstandhouding tussen de volken, die zo nodig is om tot oplossing van de diverse vraagstukken te komen, spoedig in vervulling moge gaan. God geve dat het nieuwe jaar voor allen een gelukkig jaar zal zijn. Dit wensen wij U van harte toe. En hiermede openen wij deze vergade ring. Na het voorlezen der notulen bracht de directeur de heer Nijssen, het jaarverslag uit, waarop deze de nodige toelichting gaf. Jaarverslag over het boekjaar 1956. Wanneer wij een terugblik werpen op het jaar, dat achter ons ligt, dan zullen wij allereerst terugdenken aan de abnormale weersomstandigheden waaronder wij bijna het gehele jaar hebben moeten werken. Toen reeds veel geplant en gezaaid was, werden we in de maand febr. verrast door een harde en langdurige vorst. Van hetgeen vóór die vorstperiode geplant of gezaaid was, lag het meeste bevroren, of kon met vele offers nog maar net behouden blijven, zodat de vrees niet ongegrond was, dat teveel ineens aan de markt zou komen. Echter, het koude voorjaar heeft rem mend gewerkt op de aanvoer, zodat een gunstige spreiding tot_stand kwam. Trou wens het gehele jaar door bleek het weer van slag af te zijn en werden vele bedrij ven geteisterd door een overvloed van wa ter. Het zwaarst werden getroffen de kou- degrondsbedrijven in de gemeenten Dru nen en Vlijmen, aangezien hier de water huishouding heel wat te wensen overlaat. Thans worden er plannen gemaakt om hierin verbetering te brengen, benevens om te komen tot een verkaveling van de be drijven. Gezien de belangen die voor vele bedrijven hierbij op het spel staan, dient men alle steun aan dit object te geven. Om mogelijk deze gang van zaken te bevorde ren en te bespoedigen geven wij U in over weging - om nu al door onderlinge ruil of verkoop over te gaan, zodat een ratione ler bedrijfsvoering kan geschieden. Door bovengenoemde weersfactoren wa ren de aanvoeren kleiner dan verwacht mocht worden. De bonenoogst, vooral van de staakbonen, bleek volledig mislukt te zijn. Dientengevolge werden er zeer hoge prij zen besteed, prijzen echter waarvan geen enkele kweker zijn gezins-inkomen heeft mee zien stijgen. Wat van de bonen gezegd kon worden is ook in zekere mate op het zachte fruit van toepassing, hoewel hier niet gesproken kan worden van een totale mislukking. De aanvoeren bleven echter verre onder nor maal, terwiji hier tegenover staat dat de prijzen ook ongekend hoog waren, zodat een gedeeltelijke compensatie in de be- drijls-inkomsten verkregen kon worden. Mede ten gevolge van de goede prijzen is er een lichte uitbreiding in de teelt waar te nemen, wat o.i. wel verantwoord is aan gezien de verwerkende industrie veel be langstelling heeft voor sappen en jam. :4a dit pessimistische geluid mogen wij ook wel eens de andere zijde zien. De be zitters van glas kunnen op een redelijk jaar terug zien en hebben over het algemeen een behoorlijke beloning van hun arbeid gekregen. Ook hier was de produktie ge ringer als anders, maar de afzet verliep vlot. De exportcijfers van de tomaten en kom kommers stegen dan ook aan onze veiling, hoewel het gehele exportcijfer iets daalde, wat zijn oorzaak vond in een vermindering van export van zwarte bessen en hard fruit, mede een gevolg van de goede vraag van binnenland en de verwerkende industrie. Door de geringe oogst van 1955 verliep de afzet van het harde fruit in het begin van het jaar vlot. De vraag kwam zowel van het binnenland als van exportzijde. Deze goede vraag was te danken aan de uitste kende kwaliteit van het fruit. De natte zomer is ook aan de fruittelers niet zonder meer voorbij gegaan. De werk zaamheden liepen ook hier zeer moeilijk, terwijl het produkt de sporen van alle Weersinvloeden liet zien. Ondanks de sombere verwachtingen la gen de prijzen op een behoorlijk peil, voor al van het fruit dat hardrijp en goed ver zorgd werd aangevoerd. Onze mening is echter, dat door onderlinge samenwerking tussen gezamenlijke telers en veiling nog wel een en ander bereikt kan worden in het belang van de afzet. Omzet en organisatie Ondanks de sterk verminderde aanvoer, bleef het omzetcijfer practisch gelijk aan dat van het vorig jaar. De totale omzet be droeg f 3.095.850,91, wat een achteruit gang betekende van f 18.055.51. Deze kleine omzetdaling is voornamelijk te wij ten aan de lage produktie op de koude- grondsbedrijven. Dit jaar werden er aan gevoerd 755.335 colli, wat een daling be tekende ten opzichte van 1955 van 144.610 colli. De afzet kreeg haar bestemming als volgt: Kleinhandel f 903.000. - of 29,1 Groothandel f 1.231.000. - of 39,8% Export f 388.000. - of 12,5 Industrie f 574.000. - of 18,6 Om een grotere spreiding te krijgen in arbeid en aanvoer werd in het seizoen een proef genomen met iedere dag veiling te houden. De belangstelling van koperszijde was hiervoor wel aanwezig, echter bleken de aanvoeren te klein te zijü om deze z.g. tussendagen te kunnen handhaven. Of hier verder mee zal moeten worden doorgegaan zal geheel van de omstandigheden afhangen. Slotwoord Wanneer wij ons oog richten op de toe komst en ons afvragen wat het verloop ons dit jaar weer zal brengen, dan zal het thans meer dan ooit moeilijk zijn een conclusie te kunnen trekken. De insiders zijn voor dit jaar ook weer optimistisch gestemd, hoewel er o.i. tekenen aanwezig zijn, die ons iets gematigder doen zijn. De welvaart die er alom heerste schijnt zijn hoogtepunt be reikt te hebben. De beperking van de be stedingen is thans het gesprek van de dag en maakt het levensmiddelenpakket steeds duurder. Zelfs kan men lezen, dat er a) bedrijven toe overgaan hun personeel in te krimpen. Hoewel de eerste zwaluw nog geen lente inhoudt en iedere terugslag nog geen achteruitgang betekent, menen wij toch, dat men de verwachtingen niet al te hoog mag spannen. De Euromarkt is thans in wording. Wel ke betekenis voor onze bedrijven hieraan vastzitten is thans nog niet te zeggen en dienen wij deze ontwikkeling af te wachten. Het laat zich aanzien dat de aanvoer dit jair vroeg en ruim zal zijn. Mogelijk dat het vroeg zijn een uitkomst betekent voor vele aanvoerders, aangezien de beurzen leeg be ginnen te raken. Ten slotte willen wij erop wijzen, dat dit jaar voor de veilingen een belangrijk jaar zal wezen, in verband met het al of niet voortbestaan van de publiekrechtelijke veil plicht. Mocht deze verdwijnen dan zal dit voor onze vereniging in wezen weinig ver anderen. Aangezien wij steunen op de sta tutaire veilplicht. Wel zou dit inhouden, dat een strakker beleid gevoerd zou moeten worden. Moge de zegen van God U een rijke wasdom schenken, opdat Uw bestaansmo gelijkheid verzekerd zij, en moge U dan Uw arbeid in alle opgewektheid zonder zorgen verrichten tot voldoening van Uw persoon en ter bescherming van Uw ge zinnen. lijkende omzetcijfers van 1956 19g6 1955 Januari f 103.154.84 f 99.961.82 Eebruari f 64.190.63 f 77.081.81 Maart f 82.478.04 f 83.218.89 April 1 144.791.23 f 118.052.09 Mei f 242.129.44 f 217.627.91 Juni f 524.675.42 f 483.341.41 Juli f 800.106.41 f 860.096.32 Augustus f 399.751.51 f 418.881.02 September f 243.540.03 f 284.221.87 Oktober f 253.661.79 f 264.770.93 November f 127.609.60 f 103.743.18 December f 109.761.97 f 102.909.17 f 3.095.850.91 f3.113.906.42 Omzetoverzicht diverse plaatsen Drunen f 568.025.23 f 617.414.99 Elshout f 220.698.69 f 233.026.45 Nieuwkuijk f 118.740.51 f 123.645.57 Haarsteeg f 165.239.96 f 198.883.98 Vlijmen f 108.956.64 f 133.793.94 Capelle 1 f 535.824.50 f 501.747.18 Capelle 2 f 110.003.28 f 130.258.67 Waspik f 454.580.57 f 374.295.87 Herpt f 211.285.72 f 202.374.06 Dussen - Meeuwen f 301.810.31 f 295.000.28 Wijk en Alburg f 75.332.03 f 86.463.32 Buiten plaatsen f 202.564.51 f 190.440.24 Handel f 22.788.96 f 26.560.87 f 3.095.850.91 f3.113.906.42 Bij het uitbrengen van het financieel verslag met balans en exploitatierekening bleex tui commerciële winst te zijn behaald van f 12.912. -welke echter was aange wend voor afschrijving, speciaal op embal lage. Waar de winstbesteding statutair is vastgelegd, werd bezwaar aangetekend te gen het feit dat het bestuur zonder daartoe te zijn gemachtigd, deze winst tot afschrij ving had aangewend. Overigens keerde de vergadering deze afschrijving goed. In het bestuur werd C. Spierings uit Dussen herkozen. In de vacature van Th. Mistermans, Nieuwkuijk, die wegens leeftijd niet meer herkiesbaar was, werd gekozen de heer j. van Mierlo, Nieuwkuijk. Als commissaris werd herkozen de heer H. van Doveren, Wijk en Aalburg. Op voorstel van de vergadering werd be sloten dat voortaan candidaten voor het be stuur zullen worden voorgedragen door de tuinbouwverenigingen. De provisie werd onveranderd goedge keurd. Het bestuur werd gemachtigd tot aankoop van fust en de presentiegelden voor bestuursleden en commissarissen wer den verhoogd. Besloten werd het veiling-reglement aan te passen aan de landelijke verkoopvoor waarden, zoals deze door het Centraal Bu reau van tuinbouwveilingen zijn vastge steld. Bij de mededelingen gaf de heer Vinken- vleugel, hoofdass. van de tuinbouwconsulent, nog een uiteenzetting over de credietrege- ling voor de tuinbouw, welke thans is in gevoerd Van de rondvraag werd druk gebruik ge maakt. Tot slot dankte de voorzitter nog de heer Th. Mostermans, welke wegens hoge leef tijd het bestuur ging verlaten. De heer Mos termans was 20 jaar bestuurslid geweest en sinds 1946 de ijverige secretaris. Het is, aldus spreker, bekend, dat gij, die zel den een vergadering hebt gemist, steeds met hart en ziel hebt gewerkt voor de ver eniging. Gij hebt de groei van de veiling geheel meegemaakt en hierin ook een ar beidzaam aandeel' gehad. Voor het vele werk dankte de heer den Hollander de heer Mostermans en bood hem een kist sigaren aan. De heer Mostermans dankte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en wees er op dat dit allemaal wel een beetje overdreven was, daar hij nooit iets meer gedaan had dan zijn plicht. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MijnhaRDT Maakt |5 GOED VOORNAAM OM TE PRESENTEREN HEERLIJK OM TE ROKEN T - I I L «mi l slflll

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 7