Waalwijkse en Langstraatse Courant huldiging „HOoc t £}an hielen, een <~[Öaalwijker van formaat Fontein in Hertog Jan-park zal blijvende herinnering vormen aan gouden jubileum VRIJDAG 29 MAART 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 25 Abonnement 21 cent per week per kwartaal 2.70 2.95 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per m.m. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' ff Wat de vereniging „Waalwij ks Belang voor Waalwijk in de loop van 50 jaren heeft gedaan en thans nog doet, is dinsdag wel heel duidelijk tot uitdruk king gekomen tijdens de huldi ging van het bestuur van deze vereniging, welke plaats had bij de receptie in Hotel Verwiel. De betekenis van en de waardering voor het werk van Waalwijks Belang kwam niet alleen tot uit drukking in de bijzonder vele ge lukwensen welke het bestuur in ontvangst mocht nemen, maar ook en in het bijzonder in de woorden van respect en waarde ring, welke er tijdens deze huldi ging gesproken zijn. Deze feestelijke bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. Timmermans, die de volgende toespraak hield. viezen steeds ten volle waard waren te beluisteren. En dan kom ik tot onze beide 40-jarige bestuursleden, de he ren H. Hoffmans sr. en Norb. v. Loon, resp. vice-voorzitter en penningmeester. Uw veeljarige diensttijd, als ik het zo noemen mag, moet op zich reeds met grote erkentelijkheid worden ge memoreerd, doordat gij het hebt willen opbrengen gedurende 40 jaren uw vereniging en daardoor het Waalwijks belang op zo veel zijdig gebied te dienen. Hoe kan het anders dan dat uw persoon lijke inzichten in ons dagelijks bestuur hun stempel drukten op de verrichtingen van Waalwijks Belang, waardoor gij een groot aandeel had in het vele wat zo vruchtbaar werd verricht. Het was toch de heer Hoffmans, die zo menigmaal de voorzitter ver- om hem naar waarde en waar heidsgetrouw te schetsen. Als ik in de aanvang met grote erkentelijkheid mocht getuigen van het moeilijke pionierswerk hetwelk door de oprichters en eerste bestuurders werd verricht en dank bracht aan de bestuurs leden die in deze 50 jaren de ver eniging Waalwijks Belang heb ben geleid, dan hebben wij ons te realiseren dat gij hierbij steeds zonder enige onderbreking in functie zijt geweest en wel als secretaris van het bestuur. Bij een vorige gelegenheid, ik meen bij het 40-jarig jubileum, heb ik uw werk trachten te benaderen door terug te grijpen op het ver loop van onze maandelijkse be stuursvergaderingen. Steeds ko men vele punten aan de orde, die voor een overwegend deel aan uw ideeën en inzichten zijn ont- Het bestuur der jubilerende vereniging Waalwijks Belang. Zittend van links naar rechts: Norb. v. Loon, penningmeester; Jan Tielen, secretaris; J. Timmermans, voorzitter; H. Hoffmans, vice-voorzitter. Staande van links naar rechts Bij de aanvang dezer receptie, die de gouden jubileumherden king van Waalwijks Belang in luidt, acht ik het passend dat ik als voorzitter van het bestuur even uw aandacht vraag. Wanneer .wij op een dag als vandaag het verleden nagaan, uit eigen ervaring ten dele, maar vooral uit de geschie denis van het wel en wee on zer vereniging, wan moeten wij de oprichters en eerste bestuur- deren, die aan de vereniging ge stalte en vorm gaven. Als ik en kele namen mag noemen dan zou ik op de eerste plaats noemen de namen van W. Timmermans, Cor Witlox en Jan Tielen. Het was in een tijd dat het toe risme en het vreemdelingenver keer nog vrijwel onbekend wa ren, zodat toen op ander terrein dan op heden ten deze moest worden aangepakt. Ik zou dan ook zeer te kort schieten, als ik niet een woord van grote erken telijkheid en dank bracht aan de oprichters en bestuursleden, die ons zijn voorgegaan, zij het met weemoed gedenkende degenen, die niet meer aanwezig zijn. Het is vooral aan de tact en 't doorzettingsvermogen der bestu ren uit de beginjaren te danken dat wi,j heden het gouden feest kunnen vieren van een vereni ging, die, het zij in alle beschei denheid gezegd, haar bestaans recht ten volle heeft bewezen. Het ligt uiteraard niet in mijn voornemen bij deze gelegenheid de betekenis van Waalwijks Be lang breed uit te meten, doch ik acht het wel mijn plicht bij dit verenigingsjubileum het feit te belichten van enkele jubilea, die wij in de kring van het bestuur heden kunnen herdenken. Om te beginnen bij de jongste in bestuursjaren, de heer Jac. Spijkerman, die 25 jaar in ons bestuur zitting heeft. Hij is in 't verenigingsleven geen onbeken de; doordat hij reeds zeer vele jaren voorzitter is van W.S.C., heeft hij zijn op dit gebied ver worven ervaring ten volle dienst baar gemaakt aan de belangen van Waalwijks Belang en hij heeft zich daardoor al die jaren getoond niet slechts een goed, doch ook een ter zake kundig lid van het bestuur, wiens wijze ad- Henri Bergmans, Jacq. Spijkerman, Koos Bergmans, leden. A. Meijs, Jos. de Kort en ving, waarvoor ik hem, waar het mij persoonlijk betreft, bij deze gelegenheid gaarne mijn oprech te dank breng. De heer v. Loon beheerde de penningen met een bewonderens waardige vasthoudendheid, een zeer lofwaardige kwaliteit van deze functionaris. En ik mag bij deze gelegenheid wel verklappen dat het 't bestuur soms moeite kost zijn fiat te verkrijgen, wan neer een greep naar zijn kasmid delen wordt gedaan. Niet dat hij de noodzakelijkheid of de wen selijkheid van bepaalde uitgaven niet erkent, doch onbewust pre valeert 'n gedegen vasthoudend heid om de financiële toestand gezond en sterk te houden. Gaar ne maak ik van deze gelegenheid gebruik om onze leden, onze mil de schenkers, voornamelijk de bedrijven, die telken jare met 'n groter gift ons werk steunen en niet het minst het gemeentebe stuur, hetwelk met een jaarlijks terugkerende subsidie de kas van onze penningmeester vult, van harte dank te zeggen. Wees overtuigd, ijverige pen ningmeester, die een zo lange reeks van jaren onze kas hebt beheerd en bewaakt, dat wij al len uw zorg op hoge prijs stellen. Het is mij tenslotte een groot voorrecht en een grote vreugde als eerste de heren Hoffmans, v. Loon en 'Spijkerman van harte geluk te mogen wensen met hun jubileum en oprecht dank te zeg gen voor het vele wat zij in ons bestuur hebben verricht. En thans, dames en heren, kom ik aan het hoogtepunt van mijn openingswoord, waarvoor ik uw aandacht vraag, door mij te con centreren op de persoon van de heer Jan Tielen, mede-oprichter en 50 jaar bestuurslid-secretaris. Ik heb mij afgevraagd, welk ju bileum vandaag het meest onze aandacht verdient, dat van Waal wijks Belang of zijn persoonlijk jubileum, en voorts of ik zijn verdiensten onder woorden zou kunnen brengen, nu ik als voor zitter de overigens aangename taak heb de schijnwerper in vol le glans op heni te richten. De eerste vraag kan ik niet beant woorden en wat de tweede be treft, ben ik overtuigd dat mijn woorden zullen te kort schieten sproten. Gij neemt druk deel aan de discussies, ondertussen aante keningen makend op uw eigen bewegelijke wijze, beurtelings met uw vulnen en verschillende potloden. Na zo'n vergadering gaan alle stukken in uw tas en blijven wij in genoeglijk samen zijn nog even napraten. Maar al te weinig bedenken wij, voorzit ter zowel als andere bestuursle den, hetgeen u te wachten staat als die tas weer open gaat en gij aan het bureau voor de taak ge steld wordt de berg werk te ver zetten, die de uitwerking en de organisatie van de door ons ge nomen besluiten medebrengt. Wanneer gij in een der laatste nummers van uw blad De Echo van het Zuiden een opsomming geeft van de werkzaamheden van Waalwijks Belang gedurende 50 jaren, een opsomming, waarbij gij aantekent dat deze geen aan spraak maken mag op volledig heid, dan overweeg ik bij het be gin hiervan dat gij als secretaris al deze vraagstukken en acties hebt doorwerkt en daaraan de vorm hebt gegeven, die noodza kelijk was om effectief naar bui ten tredend, daarmede het beoog de doel of sukses te bereiken. Dat gij naast uw veelomvattend bedrijf, uw daadwerkelijke deel name in vele besturen en vereni gingen op verschillend gebied, het secretariaat van Waalwijks Belang_ gedurende 50 jaren op u hebt willen en kunnen nemen, is naar mijn mening slechts moge lijk door uw helder inzicht, uw grote werkkracht, maar bovenal door uw liefde voor Waalwijk, uw geboorteplaats. Naast dege nen, die geroepen werden om in de loop der jaren Waalwijk te besturen en de vooruitgang en bloei te bewerkstelligen, die wij thans waarnemen, zijt gij de eer ste en de voornaamste, die door uw krant en in uw functie van secretaris in het bestuur van Waalwijks Belang, deze opgang hebt bevorderd en hieraan hebt medegewerkt. De last der jaren schijnt geen vat te hebben op uwe lichamelij ke en geestelijke gesteldheid. Gij blijft jong met een nimmer afla tende energie en werklust en wij, uw medebestuursleden en ik per soonlijk als voorzitter beschou wen het als een groot voorrecht, met hetzelfde doel voor ogen, met u zovele jaren te hebben mo gen samenwerken. Ik ben mij bewust slechts een tip te hebben opgelicht van de sluier van het verleden, die uw werkzaamheden voor Waalwijks Belang bedekt, doch die niet om floersen kan de vooraanstaande plaats die deze vereniging in uw dagelijks werk inneemt en even min de vriendschap, die wij, me debestuursleden, door Waalwijks Belang van u mochten ondervin den. Het behoeft geen betoog dat wij het op deze dag van uw gou den jubileum niet bij deze goed bedoelde, doch onvolmaakte woorden willen laten. Gij zult u herinneren dat wij op een van onze laatste bestuursvergaderin gen een berekening trachtten te maken van het aantal uren dat gij in avondvergaderingen aan de belangen van Waalwijks Be lang in de afgelopen 50 jaar hebt geofferd. Het bleek niet mogelijk deze belangeloze besteding van uw vrije tijd zelfs maar te bena deren. Doch wel staat vast dat uw gezin en op de eerste plaats uw echtgenote, u aan de huiselij ke haard, zoals men dat noemt, heeft moeten missen. En tevens staat vast dat gij deze taak, want het was een taak, ook al had dit werk uw volle ambitie, niet had kunnen vervullen zonder de steun in elk opzicht van uw echtgenote. Op een dag als van daag mag dit, mevrouw Tielen, toch wel eens gezegd worden en tevens dat wij u dankbaar en er kentelijk zijn voor het offer dat hiermede door u werd gebracht. Wij hebben dan ook gemeend het huldeblijk, dat ik u thans na mens bestuur en leden van Waal wijks Belang aanbied, zodanig te kiezen, dat het inderdaad een ge schenk betekent voor u beiden en dat naar ik vertrouw, in uw huis als sieraad en voor prac- tisch gebruik, naar uw beider genoegen zal zijn. Ik heb reeds al te veel tijd bij deze opening voor mij opgeëist, doch u kent het. gezegde: wat op 's herten grond leit, dat welt naar de keel. Laat ik dus eindigen met nogmaals te verwijzen naar uw artikel in de Echo, waarin u aan het slot het oordeel over de werk zaamheden van Waalwijks Be lang in de afgelopen 50 jaar over laat aan de leden, de burgerij, de autoriteiten en... de geschiede nis. Hieraan zou ik willen toe voegen dat zelfs in de verre ge schiedenis de naam van Jan Tie len onverbreekbaar verbonden zal blijven aan de eerste halve eeuw van de vereniging Waal wijks Belang. Als blijk van grote waardering bood hij de heer Tielen en zijn echtgenote een bijzonder mooie zilveren broodschaal aan. Hierna was het woord aan de .jubilerende secretaris, de heer Jan Tielen, die als volgt sprak Geachte voorzitter, Heren bestuursleden, In mijn lange leven heb ik al voor heel wat problemen ge staan, maar nu sta ik wel voor een heel moeilijk, n.l. om naar waarde te antwoorden op uw hartelijke huldigingswoorden, de aanbieding van het .schitterende cadeau en officieel 'afscheid te nemen van Waalwijks Belang. Ik heb uit uw woorden mogen concluderen dat U en 't bestuur tevreden bent over mijn werk voor Waalwijks Belang, al is het misschien wel wat al te hoog aangeslagen, een werk dat mij al die 50 jaren zeer lief is geweest. Ik weet wel, geachte voorzitter en bestuursleden, dat ik iets ge presteerd heb, of althans heb pogen te doen voor Waalwijks Belang en daardoor voor Waal wijk, maar weet wel dat ik dit ook beschouwd heb als een plicht, die ik bij het aanvaarden van deze functie als secretaris op mij nam. Op de tweede plaats dreef mij daartoe de liefde voor mijn geboorteplaats; voorts vond ik een voortdurende stimulans in de prettige samenwerking met u en het bestuur en de waarde ring die ik bij m'n zo talrijke ju bilea van het bestuur, autoritei ten en van de burgerij van Waal wijk heb mogen ondervinden. Ik sprak hierboven even over de samenwerking, waarvoor ik de verschillende besturen, maar vooral het huidige, dankbaar ben en dan bedoel ik vooral de voorzitter, mot wie ik 33 jaar heb mogen samenwerken, waarvan 25 jaar als m'n voorzitter. Ik wil 't u niet verhelen, mijn heer de voorzitter, dat ik me bij uw benoeming wel eens heb af gevraagd: moet dat nu wel een prettig idee zijn voor zulk een jong voorzitter, voortdurend te moeten samenwerken met een secretaris die tientallen jaren ouder is. Maar dit gevoel maakte spoedig plaats voor* de grote waardering die ik had voor de wijze waarop gij mij steeds bent tegemoetgetreden n.l. op de meest vriendschappelijke, de meest har telijke, de meest vertrouwen wekkende manier, zodat deze sa menwerking voor mij was een bron van inspiratie, van ambitie en ook van veel genoegen. Uw verdiensten als voorzitter, als leider, uw initiatieven zullen vandaag nog wel nader tot uiting komen. Maar één facet mag ik hier toch wel naar voren bren gen, dat mij al die jaren zo heeft gefrappeerd, n.1. de wijze waarop u Waalwijks Belang steeds hebt weten te representeren. De hoof se wijze waarop dit steeds door u geschiedde, heeft een bijzonder stempel, een bijzonder cachet ge drukt op Waalwijks Belang, dat van groot belang is geweest voor haar optreden naar binnen en naar buiten en waarvoor de ver eniging u niet dankbaar genoeg kan zijn. De tijd van gaan is nu helaas weldra aangebroken. Ik zal dit werk zeer missen, ik zal vooral missen de haast dagelijkse om geving, de haast dagelijkse be sprekingen met de voorzitter en de maandelijkse bestuursverga deringen, de voorbereidingen der evenementen, de conferenties met burgemeester enz., maar de herinnering daaraan zal bij mij blijven voortleven als de besté en mooiste en die mij zoveel le vensvreugde hebben geschonken. Ik moge tenslotte de hoop uit spreken dat het mij gegeven mo ge zijn nog enige jaren getuige te zijn van de groei en bloei van Waalwijks Belang onder uw voorzitterschap, de groei en bloei van Waalwijk onder deze burge meester; ik hoop dat u een aan tal flinke bestuursleden zult krij gen en vooral een goed secreta ris; deze zal naar ik hoop met jonge en frisse ideeën en plan nen bezield zijn, maar meer lief de en ambitie voor z'n werk voor Waalwijks Belang en Waalwijk dan z'n voorganger gehad heeft, zal hij moeilijk kunnen opbren gen. Ik dank u nogmaals zeer voor uw hartelijke woorden en 't schitterend souvenir. Vervolgens werd de voorzitter de heer J. Timmermans, toege sproken door het oudste niet ju bilerende bestuurslid, de heer A. Meijs, die memoreerde dat de heer Timmermans behalve 25 jaar voorzitter, ook reeds 33 jaar bestuurslid van Waalwijks Be lang is. Verder wees hij er op dat in de eerste plaats de liefde voor Waalwijk en Waalwijks Belang van de voorzitter, maar ook van secretaris en penningmeester 'n bijzonder grote stimulans is ge weest voor het bestuur in zijn geheel. De bestuursleden zijn trots op deze voortreffelijke sa menwerking in het bestuur. Als blijk van waardering en als een aandenken aan dit bijzondere ju bileum bood hij de voorzitter en de andere bestuursleden een paar met goud opgelegde manchet knopen aan, vervaardigd naar 't ontwerp van de heer Jac. Berg mans en met de inscriptie W.B.1907/'57. Hierna was het woord aan de voorzitter van het huldigings comité, de heer J. v. Heesbeen, die de betekenis en de werkzaam heden van Waalwijks Belang be lichtte in de volgende toespraak. Zeer geachte heer Voorzitter, Zeer geacht Bestuur van Waalwijks Belang. In maart 1932 had ik, als secre taris van het toenmalige comité, het genoegen een steentje te mogen bij dragen bij de huldiging van uw ver eniging bij haar 25-jarig bestaan. Het is voor mij een hoge eer en een groot voorrecht, thans, als voor zitter van het comité, namens dit comité, namens de leden van Waal wijks Belang en namens de inwo ners van Waalwijk, u te mogen ge lukwensen met 't gouden jubileum van uwe vereniging, en de gevoe lens van dankbaarheid en waarde ring ten opzichte van uw vereni ging te mogen vertolken. Spontaan heb ik deze eervolle op dracht aanvaard, doch ben later ge schrokken van de moeilijke taak die ik daarmee op mij had genomen. Ik had gehoopt uit de staat van dienst van uwe vereniging enkele markante gebeurtenissen te kunnen releveren, die voldoende licht zou den werpen op de grote verdiensten die uwe vereniging zich in deze 50 jaren voor onze gemeente heeft ver worven. Doch daarmee zou ik slechts in zeer gebrekkige mate de betekenis hebben kunnen schetsen die uw vereniging voor de Waal wijkse gemeenschap heeft. Inder daad, er is geen enkel facet in het maatschappelijk leven in onze ge meente waarop Waalwijks Belang niet haar stempel heeft gedrukt en dat niet door de invloed van uwe vereniging in een bepaalde richting is gestuwd. Dikwijls lijkt het, op dat moment althans, een onbelangrijk zaadje dat door u wordt uitge strooid, doch dat ongemerkt uit groeit tot een feit van spectaculaire betekenis, zo zelfs, dat later aan het zaadje en aan zijn zaaier niet meer wordt gedacht. Ik denk hierbij aan uw initiatie ven en uw invloed bij de in Waal wijk gehouden tentoonstellingen die een beslissende invloed hebben gehad op de industriële ontwikke ling van onze plaats en die de pro ducten van de Waalwijkse industrie een zo roemvolle naam hebben be zorgd in alle uithoeken van de we reld. Voor de middenstand is u steeds een stuwende kracht geweest en geen gelegenheid heeft u laten voorbijgaan om de plaatselijke han del en het Waalwijkse ambacht te steunen. Terecht schreef „de Tijd" in zijn editie van vorige week dins dag, dat, toen ruim 40 jaren geleden nog niemand aan toerisme dacht, u reeds folders van Waalwijk ver spreidde met foto's van onze prach tige omgeving, teneinde de vakan tiegangers meer bekendheid met Waalwijk bij te brengen en onze plaats in het toeristenverkeer te be trekken. De sport en de culturele ontwik keling hadden steeds uw volle aan dacht en de grootste steun. Veel heeft u gedaan voor de ontwikke ling van land- en tuinbouw, getuige uw initiatief bij de landbouwten toonstelling in 1910, uw onvermoei de pogingen voor de uitbouw én in standhouding van onze vroegere zo belangrijke veemarkten en de door 1 Bestuur en leden van het huldigings-comité. Zittend van links naar rechts J. van Heesbeen (voorzitter comité); Norb. van Loon (best.); Jan Tielen (best.)J. Timmermans (best).; H. Hoffmans (best.); Jacq. Spijkerman (best.) Staande van links naar rechts Ir. Roeloffs-Heyrmans; F. Smolders; J. van Mierlo; G. Knepflé- A. Teurlings, Henri Bergmans (best.); Dr. Ir. van Laarhoven; Jos. de Kort (best.); Koos Berg- mans (best.); A. Meijs (best.); P. Dirks; Antoon Tielen en Bé Weijers (secretaris comité). Hier ontbreekt Notaris van Gurp (penningmeester Comité). DE ECHO HEI ZUIDEN

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1