w êk Ve tfflsnapeu/itf. ctemrfe F I DE ZWARTE RUITER VERLOVINGS RINGEN H. STASSAR-WAALWIJK 3S?3 RANG is alleen RANG als er RANG op staat 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 MAART 1957 2 u regelmatige georganiseerde vee keuringen. De. jeugd ontsnapte niet aan uw goede zorgen. Reeds vanaf den be ginne verzorgde u de kinderfeesten op Koninginnedag, daarmee tevens bij onze bevolking vanaf de prille jeugd eerbied bijbrengend voor ons Koninklijk Huis en liefde voor het Vaderland. Doch ook de Ouden van Dagen werden niet vergeten. U bezorgde ook hun telkenjare een onvergete lijk fees't in de schemer van hun levensdag. Het onderwijs, waarin Waalwijk zoveel te bieden heeft, dankt, mede aan uw initiatieven, de totstandko ming van zovele en zo belangrijke onderwijsinstellingen. Uw zorgen gingen uit naar handel en industrie, naar landbouw en middenstand, naar jong en oud, naar rijken wanneer u hun hulp nodig had maar ook naar de armen, naar de gezonden, maar ook naar de lijden de mens. Na de oprichting, door uw vereni ging, van het Groene Kruis, bracht u een fonds bijeen van 25.000. voor de stichting van een operatie kamer, welk fonds de grondslag heeft gevormd van ons tegenwoor dig ziekenhuis, waar hoewel het zo langzamerhand uit zijn jasje is gegroeid ruim honderd bedden en tientallen liefdevolle handen ge reed staan om de lijdende plaats- en streekgenoot zijn lijden te helpen verzachten en lenigen. Zo is de invloed van uw vereni ging verweven door het gehele Waalwijkse leven en men mag de stelling poneren dat, indien Waal wijk in vele opzichten uitsteekt bo ven vele gemeenten in Nederland met hetzelfde aantal inwoners, dit voor een groot deel te danken is aan het werk en de invloed van Waalwijks Belang. Het is dan ook geen wonder, mijn heer de voorzitter, dat uw vereni ging de volle sympathie heeft van de gehele Waalwijkse bevolking en dat zij op deze feestdag daarvan op ondubbelzinnige wijze heeft willen getuigen. Het is voor ons een zeer grote voldoening daardoor in staat te zijn gesteld uwe vereniging, bij gelegenheid van dit jubileum, een blijvend aandenken te kunnen aan bieden namens de bevolking van Waalwijk, mede in overleg en met medewerking van het gemeentebe stuur, waarvoor wij het gemeente bestuur zeer dankbaar zijn. Een aandenken, dat, naar wij hopen, in lengte van jaren een sieraad zal zijn voor onze gemeente, een zinnebeeld van de sprankelende vitaliteit van Waalwijks Belang. Daarnaast, mijnheer de voorzitter, mag ik u deze chèque overhandigen van 1000.welk bedrag u naar believen zult willen besteden in het belang van uwe vereniging. Anderende geschiedenis, zal oordelen of wij ons werk goed ge daan hebben. Dit was het slot van het verslag van de werkzaamheden van Waalwijks Belang, gepubli ceerd in „De Echo" van vrijdag j.l. Mijnheer de voorzitter, ik meen te mogen zeggen dat deze dag u reeds het antwoord geeft; een ant woord dat niets aan duidelijkheid te wensen overlaat, een antwoord dat u tot verheugenis moet stemmen. Ik moge besluiten met een harte lijk woord van dank aan mijn comi té-leden zij hebben het mij heel erg makkelijk gemaakt aan de leden van Waalwijks Belang, aan alle inwoners van Waalwijk, het be drijfsleven, verenigingen, particu lieren, die op zo spontane wijze van hun sympathie voor de vereniging Waalwijks Belang hebben doen blij ken. Zij allen hebben de mij gege ven opdracht tot een prettige en dankbare taak gemaakt. Zeer geachte heer voorzitter, Zeer geacht bestuur, nogmaals: namens geheel Waalwijk onze hartelijke gelukwensen bij dit heuglijke jubileum. Wij geven u hierbij nogmaals de verzekering van ons aller waardering voor het vele en belangrijke werk door uw vereniging in de afgelopen 50 jaren verricht. Wij mogen daarbij de wens uit spreken dat Waalwijks Belang nog vele jaren haar werkzaamheden in dezelfde geest moge voortzetten in het belang van ons mooie Waalwijk. Een bijzonder woord van hul diging richtte de heer van Hees been tenslotte tot de heer Jan Tielen, die hij namens geheel Waalwijk gelukwenste met dit unieke jubileum. Gij hebt uw taak, aldus de heer v. Heesbeen, op sublieme wijze vervuld en ge zijt altijd de ziel geweest van Waalwijks Belang. Ge zijt een Waalwijker van formaat, een Waal wij ker van de beste soort. De vroegere voorzitter van een huldigingscomité, de heer van Iersel, heeft eens in een toe spraak tot u gezegd dat ge nog een zomerse kracht en vitaliteit bezat en dat de herfst nog in het verre verschiet lag. Thans kan gezegd worden dat ge nog een zo merse kracht en vitaliteit bezit en dat de herfst nóg in het verre verschiet ligt. Als bijzonder blijk van waardering bood hij de heer Tielen 't prachtige 3-deïige werk „Kunstgeschiedenis der Neder landen" aan. De heer Timmermans dankte namens het bestuur de heer van Heesbeen, alle ander comitéleden en alle gevers van gulle gaven voor deze bijzondere huldiging, waaruit mocht blijken dat het werk van Waalwijks Belang ge waardeerd wordt in brede kring. Namens het gemeentebestuur werd het woord gevoerd door burgemeester Teijssen, die nog eens onderstreepte dat Waal wijks Belang in de afgelopen 50 jaar bijzonder veel op diverse terreinen voor de Waalwijkse ge meenschap heeft gedaan. Vanaf het begin heeft de vereniging zich er toe gezet de belangen van Waalwijk te dienen, met begrip voor de behoeften van de tijd en met visie op de toekomst. Steeds nieuwe tereinen heeft zij verkend en op die wijze zeer veel gepres teerd. niet alleen stimulerend en co-ordinerend, maar ook organi serend. Het is niet mogelijk, al dus burgemeester Teijssen, om de verdienste van Waalwijks Be lang in de feiten der geschiede nis te schetsen en ik wil daartoe ook geen poging ondernemen, maar ik heb veel respect voor 't vele dat zij heeft verricht. De vereniging is steeds trouw geble ven aan haar devies „Waalwijks Belang" en zij is haar dienende taak steeds met grote nauwgezet heid nagekomen. Spr. bracht hulde aan al dege nen die de vereniging groot ge maakt hebben, waarbij hij vooral de aandacht richtte op de drie nog in leven zijnde mede-oprich ters, de heren W. Timmermans, Jan Tielen en Cor Witlox. Na mens het gemeentebestuur gaf burgemeester Teijssen uiting aan zijn dankbaarheid voor het vele dat Waalwijks Belang voor de gemeente heeft gedaan. Zich richtend tot de jubilaris sen persoonlijk, onderstreepte spr. eerst de woorden van de heer Tielen ten aanzien van de jubilerende voorzitter, de heer Timmermans. Spreker prees de heer Tim mermans als een eminent voor zitter, die niet alleen door zijn innerlijke kracht de vereniging op voortreffelijke wijze leidt, maar door zijn wijs presidium vooral naar buiten de vereniging een groter betekenis heeft gege ven. De heer Jan Tielen, aldus spre ker, heeft het secretariaat ver vuld op een wijze die moeilijk te beschrijven valt. Gij hebt uw taak vervuld met al uw talent, uw geest, uw energie, uw zorg en uw liefde voor Waalwijk. De heer Norb. v. Loon noemde spr. een penningmeester die met grote zorg en toewijding de fi nanciën van de vereniging heeft behartigd, ook al zou zijn vast houdendheid ten aanzien van de penningen der vereniging zo als de voorzitter dit had uitge drukt de indruk kunnen wek ken dat de heer v. Loon eerder op de gedachte van de bestedings beperking is gekomen dan de huidige minister van financiën. De heer H. Hoffmans, de hui dige vice-voorzitter, heeft zich. aldus spr., in de 40 jaar dat hij nu bestuurslid is. met ziin behe- le persoonlijkheid voor de vere niging ingezet. Hii heeft de ar beid gestuwd, vele initiatieven ontwikkeld en daardoor 'n groot aandeel gehad in de groei en de bloei van de vereniging. De zilveren jubilaris, de heer J. Sniikerman, heeft, aidus snr., in al die iaren op voortreffelnke wijze deel uitgemaakt van dit be- stuursteam. Niet alleen aan de jubilerende, maar ook aan alle andere be stuursleden bracht burgemeester Teijssen dank voor het vele dat is verricht. Tenslotte kwam burgemeester Teijssen te spreken over de feest gave van de Waalwijkse bevol king ter gelegenheid van dit gou den bestaansfeest. Zoals reeds door de heer van Heesbeen was aangestipt, heeft het huldigings comité contact opgenomen met het gemeentebestuur inzake de besteding van het door de bevol king bijeengebrachte geldsbe drag. Deze besprekingen hebben tot resultaat gehad dat de ge meente voornemens is in '1 Her tog Janpark een fontein tot stand te brengen, dat tot in lengte van jaren in hulde en waardering zal getuigen van deze gedenkwaar dige dag, dat een symbool zal zijn van het groeiende Waalwijk en een zinnebeeld van de goede ver standhouding tussen stadsbe stuur en burgerij. Aan de her Timmermans over handigde burgemeester Teijssen vervolgens de ontwerp-tekening van dit fraaie fontein. In zijn dankwoord memoreer de de heer Timmermans de grote medewerking welke Waalwijks Belang altijd van burgemeester Teiissen persoonlijk heeft mogen ondervinden. De burgemeester heeft altijd een open oog en oor gehad voor Waalwijks Belang en daardoor kon er altijd, voor wel ke aangelegenheid dan ook, een oplossing worden gevonden. Ten aanzien van het prachtige sou venir zei de heer Timmermans, dat geen betere besteding van 't geschonken bedrag mogelijk zou zijn geweest. Namens het bestuur dankte hij de gemeente, het hul digingscomité, de leden en de ve le vrienden in Waalwijk harte lijk voor dit bijzondere geschenk. Na deze oficiële huldiging kwamen talrijke belangstellen den uit Waalwijk en wijde om geving het bestuur gelukwensen met bet gouden bestaansfeest der vereniging. De voorzitter van de provinciale V.V.V., de heer Dentenear, liet zijn gelukwens vergezeld gaan van een korte toe spraak, waarin hij wees op de betekenis van Waalwijks Belang dat hij een steunpilaar noemde in het Brabantse V.V.V. Waal wijk kan trots zijn op uw vereni- ging, aldus spr. Als blijk van waardering bood hij het jubile- rende bestuur een fraaie bloe- j menmand aan en de heer Tielen een persoonlijk geschenk. Ook de heer Janssen, voorzitter van de Streek-V.V.V. Brabants Centrum onderstreepte de grote verdien sten van Waalwijks Belang. Dank zij uw activiteit, aldus spr., heeft de Streek-V.V.V. veel tot stand kunnen brengen. Ook de heer F. Smolders, de voorzitter van de harmonie Sint Crispijn, sprak een kort woord, waarin hij o.m. wees op de uit stekende samenwerking tussen Waalwijks Belang en St. Cris pijn. Helaas was de harmonie op deze door de weekse dag niet in staat geweest om met muziek acte de présence te geven. Mevr. Hamers-Leijsten sprak hartelijke woorden namens de K.A.V. Zeer vele gelukwensen, per soonlijk en in de vorm van tele grammen en prachtige bloemen manden mocbt het bestuur op deze hoogtijdag in ontvangst ne men. De receptie, die daarop volgde, was zeer druk bezocht; we zagen daar naast het gemeentebestuur de burgemeester van Loonop- zand (geboren Waal wij ker), de geestelijkheid en andere autori teiten, vertegenwoordigers van vele zusterverenigingen uit om geving en Brabant, van een groot aantal Waalwijkse, vooral ook Baardwijkse verenigingen, za kenlieden enz. enz., vele honder den, te veel om hier allen te ver noemen. Maar alles getuigde van de grote waardering dié men Waalwijks Belang toedraagt, zo als dit zo duidelijk tot uiting was gekomen in de bijdragen van al le geledingen onzer samenleving aan het geschenk voor Waal wijks Belang. Het was voor Waalwijks Be lang, voor het bestuur, voor de jubilarissen, speciaal de secre taris de heer Jan Tielen, een dag van grote betekenis en voldoe ning. DE schakels voor uw geluk VAN Stationsstraat 88, tel. 3037 De burgemeester biedt de voorzitter de tekening van de fontein in het Hertog Janpark aan, het geschenk van de burgerij en de gemeente Waalwijk. TANDARTSENCONFLICT. In verband met de maatregel van de Ned. Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde, wordt ver nomen dat met ingang van 1 april a.s. het volgende tarief bij Zieken fondspatiënten in rekening zal worden gebracht: voor trekken 2.- voor vullingen ƒ4.25, voor halfjaar lijks onderzoek 1.- en voor een prothese 95.- (exclusief trekken en inclusief de technische werk zaamheden). rr*[snagj KATH. SCHOENWINKELIERS VERGADERDEN. De Nederlandse Katholieke Bond van Schoenwinkeliers heeft op Schiphol zijn jaarvergadering ge houden. De secretaris, mr. G. P. W. M. Remmen, sprak over de pogin gen van het departement van eco nomische zaken om de prijzen om laag te drukken ten koste van de winstmarge. In het begin van dit jaar heeft economische zaken aangedrongen op een margeverlaging tot 18 a 22 procent. Mr. Remmen stelde hier tegenover, dat de schoenwinkeliers volledig bereid zijn de prijsstabili- satie, waardoor reeds een marge verlaging was doorgevoerd, te steu nen. Het departement bleek niet op de hoogte te zijn van de uitkomsten in dit bedrijf, dat zeer onderhevig is aan de mode. Het prijsindexcijfer voor schoenen is bovendien sinds 1951 van 100 tot ongeveer 90 pun ten (in 1952) gedaald. De schoenwinkeliers zijn wel be reid mee te werken tot typebeper king, waardoor kostenvermindering en dus prijsverlaging mogelijk'is. Onderhandelingen op basis van een marge van 18 a 22 procent wijzen de bonden (die federatief samen werken) echter volledig af. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGEVAL. Bij een auto-ongeluk op Rijksweg 12 onder Maarsbergen zijn de 67- jarige Bennekomse advocaat en procureur mr. A. v. d. Deure, oud voorzitter van de N.C.R.V., en zijn echtgenote om het leven gekomen. Kort voordat mr. v. d. Deure een voor hem rijdende vrachtauto met aanhangwagen zou passeren, sprong zijn rechtervoorband. De auto bot ste daardoor tegen de linkerachter zijde van de aanhangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw v. d. Deure waren op slag dood. De vrachtwagen kreeg geen noemenswaardige schade. PRIJSVERHOGING VOOR COURANTENPAPIER Nadat de prijs van couranten papier op 1 december 1956 reeds was verhoogd, vindt per 1 april a.s. een nieure verhoging plaats waardoor het courantenpapier f 71.50 per 100 kg. gaat kosten. In 1938 varieerde die prijs tus sen f 7.00 en f 9.0 per 10Ö kg. De prijsverhoging is een uit vloeisel van verhoogde kosten voor grondstoffen en hulpstof fen. PANG PANG FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 20). „Lieve hemel, wat gaat er nu gebeuren," vroeg de Prediker zich af. „Is de Zwarte Ruiter van plan zich hier in de hut met vuurwapens te verdedigen. Maar een geweer draeg hij niet bij zich en wat moet je met pis tolen beginnen? Maar wat er aanstonds ook gaat gebeuren, ik heb beloofd hem te helpen en zal deze gelofte gestand doen." De Prediker hoorde achter zich roepen en trad nu de hut weer binnen, om een ogenblik later ten hoogste verbaasd en ver bouwereerd naar de ander te zien. De Zwarte Ruiter was verdwenen en in diens plaats stond daar nu een knappe jonge vrouw voor hem. De vrouw duwde de verbluf te Prediker een pak kleren in de hand. „Verstop dit goed in de plas en verzwaar 't met een steen. Vlug!" De Prediker verdween met 't pak en was spoedig weer terug. Hij liet zich op een stoel neer vallen „Alle duivels, vervloekt handig De jonge vrouw was naar het vuur gegaan en maakte haar handen en blote armen vuil en groezelig met as en kolen. Met haar vuile hand streek ze ver volgens over haar gezicht om ook dat te besmeuren. Daarna nam ze de vuile etenspannen en zocht een heideboender en een emmer water en ging ze druk aan het boenen... De Prediker zat sprakeloos toe te kijken en hij nam de jon ge vrouw daar voor hem scherp op. Haar mooie smalle gezicht je had de hoogrode kleur ver loren en scheen weer bleek te zullen worden. Haar donkere, felle ogen werden gekroond door smalle, donkerbruine wenk brauwen, terwijl een lange dik ke haardos van dezelfde kleur om haar schouders golfde. „Hoe ter wereld is het mogelijk, dat deze tengere, zwakke vrouw de rol van de Zwarte Ruiter kan spelen en als eenzame door weer en wind, idoor heide ew wildernis kan zwerven?" zo ging de Prediker door 't hoofd. De kleding van de vrouw was die van een boerewerkmeidde stof was sterk en grof en klaar blijkelijk vervaardigd door een dorpswever. Aan haar voeten droeg ze een paar half versle ten vuile klompen. „Prediker, ze zullen aanstonds hier zijn," klonk de welluiden de stem van de jonge vrouw „Ik ben een nicht of zoiets van U, hoor, die zo nu en dan eens bij U komt om de boel op te knappen. Ik moet werkelijk ook zeggen, dat je eetgerei ook niet bijzonder meer glom." Het meisje zag hem plagend aan en een lachje speelde om haar mond, wat haar, naar de Prediker meende, nog knapper maakte. Ineens vroeg ze haastig: „Heeft U nog een bord en een lepel? Ja? Mooi, geef maar hier." Ze be smeurde deze voorwerpen met etensresten. „Ziezo, nu de slim merds, als ze zich willen over tuigen, dat ik hier ook heb ge geten...Prediker, ik heet Maria." „Maria!" kwam er een weinig ontzet over |de lippen van de Prediker. Enigszins verwonderd zag ze hem aan. „U moogt me ook bij een andere naam noemen, als U dit liever heeft." „Neen, neen, het is een mooie naam," antwoordde de Prediker nu haastig. Thans begon Vriend woest te blaffen. De Prediker begaf zich buiten de hut en zag een aantal mannen op zich los stormen. Hij telde er acht. Het waren boeren en landarbeiders en ze waren ge wapend met spaden, vorken en zelfs zeisen. Ze schenen allen buiten adem te zijn. Eén der mannen vroeg bars; „Zijt gij de Prediker?" Toen deze knikte, vervolgde de man: „We zoeken de Zwarte Ruiter, hij moet zich hier ver borgen houden." De Prediker deed alsof hij hevig verschrikt was. „Mens, wat zegt ge? Die struikrover? Die vagebond? Och, mannen, kom binnen. Ik verzoek je, door zoek mijn hut." Hij gooide de deur van zijn stulp open en een paar mannen betraden zijn woning. Maria, die druk zat te boenen en te poetsij, deed alsof ze zeer verbaasd was over het bezoek, maar ze ging intussen kalm door met haar werk. De Prediker richtte zich tot de jonge vrouw. „Maria, de man nen zeggen, dat de Zwarte Rui ter op de nieuwe Hof verborgen moet zitten. Ik kan het echter haast niet geloven." „We hebben hem hier naar toe zien gaan," zei een der man nen. Maria stond op. „Dan heb ik dus toch wel gelijk gehad, toen ik straks zei, dat ik een man had zien lopen. U wou dat niet geloven, Prediker." „Hoe lang is dat geleden," vroeg de woordvoerder der man nen belangstellend. „Laat eens kijken, het zal on geveer 'n kwartier geleden zijn." „Waar zag U hem?" „Aan de overzijde van de plas, maar ik heb er eigenlijk niet veel aandacht aan besteed, het was ook onduidelijk. Ziet U daar dat groepje elzenbomen half over het water hangen?" „Ja." „Nu, daar was het." „jKan het de Zwarte Ruiter zijn geweest?" „Hè? De Zwarte Ruiter? Wat weet ik daarvan. Om mij wel, ik heb toch al gezegd, dat ik geen acht op die kerel heb geslagen. Maar neen, het was geen ruiter, want de man zat immers niet op een paard." De woordvoerder overlegde met de andere mannen. Ze be sloten om de bospartij rond de plas grondig te doorzoeken. De ene helft van de troep zou daar- rechtsaf gaan en rond het water trekken. „Zal ik met Vriend U verge zellen. mannen? Vriend spoort de knaap, als hij hier nog zit wel op." „Vriend, waar is dan uw vriend?" „Ik heb mijn hond Vriend ge doopt." „Oh! Ja graag dan." De Prediker had schik in het geval gekregen, hoewel hij tot zijn leedwezen zag, dat de water vogels weinig gesteld waren op dit bezoek en angstig wegvlo gen of wegdoken. Ijverig zocht hij naar de indringer; hij gluur de door alle wildernisjes, door de wirwar van braam- en fram- bozenstruiken of wat ook. En voor zich zag hij het spottende gezicht van Maria, zoals hij dat achter het raam had opgemerkt, toen ze uittrokken op zoek naar de Zwarte Ruiter. „Die bruine heksdacht hij en er was een grote bewondering in hem voor de jonge vrouw. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2