Waalwijkse en Langstraatse Courant BINNEN- EN BUITENLANE BRILLEN! DE PRODUCTIE-OMSTANDIGHEDEN BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN PRISMAKIJKERS - ZONNEBRILLEN MAANDAG 15 APRIL 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 30 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" II. Alvorens in te gaan op de di verse produktieomstandigheden en de verschillende onderdelen van het bedrijf, is het gewenst iets te zeggen over de grootte der bedrijven in het oostelijk deel van de Langstraat. De bedrijfs- grootte is immers van grote be tekenis voor de bedrijfsresulta ten. Bovendien moet de grootte der bedrijven onder de huidige omstandigheden, nu het zeer moeilijk, zelfs praktisch onmo gelijk is het bedrijf te vergroten, ook tot de produktieomstandig heden worden gerekend. Onderstaande tabel geeft een overzicht van de verdeling van de bedrijven over de verschillen de grootteklassen en de gemid delde bedrijfsgrootte in de dor pen van het gebied. vel meer dan 1 ha. De cijfers zijn gemiddelden. Er zijn dus ook bedrijven, waar de toestand nog ongunstiger is. Zo heeft in Haarsteeg 91 der bedrijven 9 of meer kavels; 41 zelfs 12 en meer. Er wordt veel op de weg geboerd. Bij dit grote aantal kavels per bedrijf is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een deel der ka vels ver van de bedrijfsgebouwen is gelegen. Bij het onderzoek in Haarsteeg werden dan ook gege vens verzameld betreffende de afstand van de kavels en de op pervlakte cultuurgrond tot de bedrijf ssebouwen en hieruit bleek dat slechts 21 van de be drijven binnen 500 m. van de be drijfsgebouwen is gelegen; 40 van 500 tot 2 km., 28 van 2 Plaats Waalwijk Drunen Elshout Heusden Herpt Hedikhuizen Vlijmen Nieuwkuijk Haarsteeg Engelen en Bokhoven Gehele gebied gehouden, dat er onder de kleine bedrijven enkele voorkomen van grondgebruikers, die eigenlijk geen boer of tuinder meer zijn, zoals b.v. rustende boeren. Deze tabel laat zien, dat in de Oostelijke Langstraat het kleine bedrijf overheerst. Meer dan 80 is kleiner dan 10 ha. en slechts enkele bedrijven zijn gro ter dan 15 ha. Een groot aantal bedrijven is zelfs kleiner dan 5 ha. In verschillende dorpen vari eert de gemiddelde bedrijfsgroot te van 6.4 tot 9.5 ha. De verkavelingstoestand. Het zal duidelijk zijn, dat de verkavelingstoestand, waaronder wordt verstaan het aantal, de grootte en de vorm van de ka vels, alsmede de ligging van de kavels ten opzichte van de be drijfsgebouwen, van zeer grote betekenis is. Een slechte verka velingstoestand brengt 'immers veel tijdverlies met zich mee en levert sterke randverliezen op onkruidbestrijding en. eventueel de mechanisatie wordt er door bemoeilijkt. Men heeft verder geen goed overzicht over het be drijf, hetgeen tot gevolg kan heb ben, dat men het bedrijf onvol doende in de hand heeft. Een eerste indruk nu van de verkavelingstoestand kan wor den verkregen aan de hand van gegevens over 't gemiddeld aan tal kavels per bedrijf en de ge middelde kavelgrootte. Ten over vloede wellicht zij hier opge merkt, dat onder een kavel wordt verstaan een stuk land, dat ge heel wordt omgeven door grond van anderen. Wordt zo'n stuk doorsneden door een weg of een flinke sloot, dan is er natuurlijk sprake van twee kavels. In onderstaande tabel wordt een overzicht gegeven van het aantal kavels per bedrijf en de kavelgrootte in de verschillende kerkdorpen van het gebied. Plaats Waalwijk Drunen Elshout Heusden Herpt Hedikhuizen Vlijmen Nieuwkuijk Haarsteeg Engelen en Bokhoven In de meeste kerkdorpen is 't aantal kavels per bedrijf tame lijk hoog en de gemiddelde kavel grootte gering. Vooral in de ge meenten Vlijmen en Drunen is dit het geval. De betrekkelijk grote oppervlakte per kavel in Herpt is vooral een gevolg van de gunstige kavelgrootte op de bedrijven boven de 10 ha. Door- eengenomen is op de kleinere be drijven het aantal kavels per be drijf en de gemiddelde kavel grootte kleiner dan op de grotere bedrijven. In Haarsteeg is de situatie nog ongunstiger dan in de andere dorpen. Zelfs op de bedrijven van 35 ha. bedraagt hier het aantal kavels per bedrijf 9. Slechts in één grootteklasse, n.l. op de be drijven groter dan 15 ha. is de gemiddelde oppervlakte per ka- Aantal bedr. in v. tot. p. dorp Totaal 1—3 3—5 5—7 7-10 10-15 15 ha. aant. ha. ha. ha. ha. ha. e.m. bedr. 9 13 18 33 21 6 123 16 16 32 25 7 4 207 20 23 17 18 12 10 89 21 24 4 21 27 3 29 30 14 5 18 22 11 80 16 22 12 28 9 13 32 17 20 25 27 8 3 143 13 23 24 28 8 4 83 11 28 28 17 11 5 106 7 10 23 37 10 13 30 16 18 22 26 12 6 922 tabel km. tot 5 km. en 11 op 5 km. orden en verder. Inderdaad ligt een groot ge deelte zowel van de kavels 'als van de cultuurgrond op een ta melijk grote afstand van de be drijfsgebouwen. Van de kavels is 39% verder dan 2 km. van huis gelegen en van de grond zelfs 55 Hieruit volgt, dat de ver der dan 2 km. gelegen kavels groter zijn dan de kavels dichter bij het bedrijf. Vooral de kavels gelegen op een afstand van 500 m. tot 2 km. zijn betrekkelijk klein. Opvallend is verder, dat Weinig grond gelegen is tussen 200 m. en 500 m. Voor een deel hangt dit samen met een gecon centreerde ligging van de be drijfsgebouwen. Naarmate de bedrijven groter zijn, ligt een geringer percentage van hun grond dicht bij huis. Toch ligt op de bedrijven van 3-5 ha, al iets meer dan een kwart der kavels verder dan 2 km. Dooreengenomen is er weinig verschil in ligging van het bouw en grasland ten opzichte van de bedrijfsgebouwen. Bij beide ligt slechts 12 dichter dan 500 m. bij huis. Dit betekent, dat het melken in de zomer veel tijd vraagt. Bij het tuinland is de lig ging gunstiger; 57 ligt niet verder dan 500 m., 48 zelfs op een afstand van 0200 m. Ver der kan in dit verband nog wor den opgemerkt dat bij de grotere bedrijven een groter deel van het bouwland verder dan 2 km. van huis ligt dan bij de kleinere be drijven. Bij de bovenstaande cijfers is geen rekening gehouden met de grondsoort. Doet men dit wel, dan blijkt, dat de op de zand gronden gelegen kavels meer dan de helft kleiner zijn dan de ka vels op de klei. Gemiddeld zijn er per bedrijf 6 tot 7 kavels op zandgrond gelegen en 3 op klei grond; 1 kavel bestaat uit ande re grond, voornamelijk z.g. ge broken gronden. Aantal kavels per bedrijf 7 7 7 6 5 5 8 9 10 7 Gem. kavel grootte 1.18 ha. 0.95 ha. 1.02 ha. 1.27 ha. 1.59 1.49 0.79 0.75 0.67 1.36 ha. ha. ha. ha. ha. ha. Ook ten aanzien van de ligging tot de bedrijfsgebouwen bestaan er tamelijk grote verschillen tus sen de grondsoorten. Vooral de kleigrond is ver weg gelegen. Bij na in zijn geheel verder dan 2 km.; 40% ligt zelfs verder dan 5 km. Ook de zogenaamde gebro ken grond ligt ver van huis, maar dit is door de geringe op pervlakte van deze grond van weinig betekenis. Ook van de zandgrond is nog maar iets meer dan een derde minder dan een halve km. van huis gelegen. Lagen, alle percelen maar aan een harde weg. Bij het onderzoek in Haarsteeg werden tenslotte ook gegevens verzameld over de bereikbaar heid van de kavels en de cultuur grond, waarbij bleek dat 34 der kavels aan een verharde weg ligt, 22 aan een zandweg en 44 niet aan een weg. Ook hier is commentaar over bodig. Bijna de helft van de ka vels is niet aan een weg gelegen en slechts een derde aan een ver harde weg. De aan een verharde weg gelegen kavels zijn dooreen genomen iets groter dan de niet aan een weg gelegen kavels, maar van veel betekenis lijkt dit ver schil niet. Aan het slot van deze para graaf kan worden geconcludeerd dat de verkavelingstoestand in het oostelijk deel van de Lang straat zeer veel te wensen over laat. Het aantal kavels per be drijf is hoog en de oppervlakte van de kavels gering. Ook de lig ging van de kavels is zeer ongun stig. De resultaten van het onder zoek naar de situatie in Haar steeg, dat immers ten aanzien van de verkavelingstoestand re presentatief mag worden geacht, wijzen daar wel op. Verder bleek bij het onderzoek, dat de vorm van de kavels in vele gevallen ongunstig was; lange en vooral smalle kavels, welke eencefficiën- te mechanisatie ten zeerste be moeilijken. Tenslotte moet ook de ontsluiting zeer onbevredi gend worden geacht. Er zijn dan ook weinig gebieden in Noord- Brabant en daarbuiten, waar de verkavelings- en ontsluitingstoe stand ongunstiger is. De pacht en eigendomsverhoudingen. JJoewel door de wetgeving op het gebied van de pacht de nade len van deze gebruiksvorm voor een groot deel zijn opgeheven, kan bij 'n onderzoek naar de pro duktieomstandigheden de pacht niet buiten beschouwing worden gelaten. In onderstaande tabel wordt daarom allereerst een in druk gegeven van het percenta ge pachtland in de verschillende dorpen van het gebied. Waalwijk 68 Drunen 53 Elshout 35 Heusden 69 Herpt 51 Hedikhuizen 68 Vlijmen 68 Nieuwkuijk 69 Haarsteeg 64 Engelen en Bokhoven 74 Een groot dèel van de cultuur grond is geen eigendom van de gebruiker. Slechts in één dorp, n.l. Elshout, is minder dan de helft van de grond gepacht. In verschillende dornen is twee-der de of meer van de cultuurgrond pachtland. Het pachten van grond is in dit gebied dus van grote betekenis. Over het alge meen hebben de grotere bedrij- cen, d.w.z. de bedrijven met meer dan 10 ha. cultuurgrond 'n gro ter deel van de grond in eigen dom dan de kleinere. Vanwege de grote plaats, die het pachten van grond in dit ge bied inneemt, zijn bij het onder zoek in Haarsteeg nog een aan tal gegevens verzameld. Daaruit bleek o.m. dat hier de oppervlak te pachtland voor het grootste deel bestaat uit onbehuisd ge pacht land (d.w.z. grond gepacht zonder de bedrijfsgebouwen) n.l. 91 In geen enkele grootteklas se is dit percentage lager dan 80. Van de totale oppervlakte cul tuurgrond bestaat 58 uit onbe huisd gepacht land. Van de 106 geënquêteerde be drijven is slechts in 4 gevallen de grónd geheel eigendom van de boer. Gering is ook het aantal be drijven, dat geheel uit pachtland bestaat, n.l. 8. Een zeer groot aantal bedrijven heeft dus zowel eigendoms- als pachtland in ge bruik. Bij 24 der bedrijven be staat meer dan de helft van de grond uit eigendomsland en bij 64 is meer dan de helft pacht land. Aan wie behoort de grond? Bij het pachten van de grond is het natuurlijk ook van grote betekenis wie de verpachter is. Belangrijke verpachters in Haarsteeg zijn de gemeente en 't z.g. grootgrondbezit. Hieronder zijn begrepen die verpachters, die over het algemeen een flinke oppervlakte grond en/of enkele boerderijen verpachten. Bij de kleinere bedrijven bestaat een groot deel van het gepachte land uit gemeentegrond, terwijl de grotere bedrijven veel grond van het z.g. „grootgrondbezit" pach ten. De pacht van de gemeente kan als „veilige" pacht worden beschouwd, d.w.z. men is er praktisch zeker van dat men de grond lange tijd in gebruik kan houden. Over het algemeen re kent men ook het „grootgrond bezit" tot de veilige pacht, maar in Haarsteeg is het niet zeker, of dit van alle onder deze categorie gerangschikte gronden kan wor- j den gezegd. Van het pachtland, j gepacht van „overige", d.w.z. personen die incidenteel 'n boer derij of wat grond verpachten, mag naar alle waarschijnlijkheid het grootste deel als „veilige" pacht worden beschouwd. Van het pachten van boeren kan dit niet worden gezegd en daarom is het een gunstig ver schijnsel, dat slechts 11 van het pachtland gepacht is van een andere boer. Uitgedrukt in de totale oppervlakte cultuurgrond is dit 7 Bij deze pacht is het immers niet uitgesloten, dat men het gepachte land kwijtraakt, doordat de boer of zijn zoon de grond zelf in gebruik wil nemen. Daardoor kan niet alleen het be drijf aanzienlijk worden ver kleind, maar kan ook de voor het gemengde bedrijf zo belang rijke bouwland-graslandverhou ding worden ontwricht. Verder kan in deze paragraaf nog worden opgemerkt, dat 20 bedrijven, waarvan de helft in de grootteklasse 57 ha., los hooi land bijpachten. Gemiddeld be draagt de oppervlakte bijgepacht hooiland 12 ha.; in de grootte- klasse 5—7 ha. 0,96 ha. Slechts i enkele bedrijven pachten rogge i of haver bij. De zandgrond is voor onge veer de helft eigendom van de gebruiker en de kleigrond voor ongeveer een derde. Verder is bij het bouw- en grasland ongeveer een derde eigendomsland. Bij het tuinland is echter een hoger per centage van de grond ei'gendom van de gebruiker, n.l. 58 Aan het slot van deze para graaf kan worden vastgesteld, dat het pachten van grond in het oostelijk deel van de Langstraat van grote betekenis is. Ter ver gelijking zij hier vermeld, dat op de Brabantse zandgronden het pachtland ongeveer 40 van de cultuurgrond uitmaakt. Uit het onderzoek in Haarsteeg bleek, dat bijna alle boeren pachtland in gebruik hebben. Er mag worden aangenomen, dat ook in het gehele gebied zeer veel boeren met het pachten van grond te maken hebben. Het is dus van zeer groot belang, dat de boeren goed op de hoogte zijn van de wettelijke bepalingen ten aanzien van de pacht, vooral van die, welke betrekking hebben op het aanvragen van de verlenging van de pacht. ONDERZEEDIENST VAN DE KONINKLIJKE MARINE HER DENKT 50-JARIG BESTAAN. Enige tijd geleden kwam in de bladen een kort bericht voor, waarin melding werd gemaakt van de herdenking van een bij zonder jubileum bij de Konink lijke Marine, n.l. het 50-jarig be staan van de onderzeedienst, welk feit men op 31 mei a.s. fees telijk zal herdenken. Aan deze korte vermelding zou ik, als lid van het hoofdbe stuur van het Alg. Ned. Comité „Onze Marine", een enkel woord willen toevoegen. De herdenking heeft als uit gangspunt de indienststelling van de eerste Nederlandse onder zeeboot Hr. Ms. 0 1. Aan de mij ter beschikking staande gegevens ontleen ik het volgende Amerika, Frankrijk, Rusland, Engeland, Japan en Italië had den reeds onderzeeboten, toen de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis- singen voor eigen rekening de eerste Nederlandse onderzeeboot op stapel zette, 't z.g. „type-Hol land", naar de bekende Ameri kaanse ingenieur van die naam, die zich reeds gedurende lange tijd op het terrein van de onder zeedienst bewogen had. Men gaf dit schip de toepasselijke naam van „Luctor et Emergo", het de vies van het Zeeuwse wapen. De Amerikaanse technici, die de proeftochten maakten met de „Luctor", keurden het schip af, doch de Ltz. Paul Koster dacht daar anders over. Na een half jaar van onderhandelen kreeg hü van de Minister van Marine, W. J. Cohen Stuart toestemming om de proeven voort te zetten. Op 10 juli 1906 volbracht bii de eerste reis buitenom, van Vlis- singen naar Den Helder. Voor de som van 430.000.werd de eerste onderzeeboot door de Ma rine overgenomen, onder de nietszeggende naam van „0 1", waarschijnlijk naar Duits voor beeld, waar men de U-boten ook nummerde. Gelukkig is men tij dens de laatste oorlog weer over gegaan tot het geven van namen aan de 0-boten. Een vergelijking met de mo derne onderzeeboten doet Hr. Ms. „0 1" volkomen in het niet zin ken. Het scheepje was nl. slechts goed 20 m. lang, 3.58 m. breed, had een holte van 3.89 m en een waterverplaatsing van 124 ton onder en 105 ton boven water. Het had een bemanning van zeg ge en schrijve 10 koppen, die bo ven water varend, een dekje ter beschikking hadden van nauwe lijks 9 m. lengte. Viiftien jaar heeft Hr. Ms. „0 1" dienst gedaan en bij de bui ten dienststelling werd de boven bouw van het scheepje als mo nument geplaatst op het terrein van de Kazerne Onderzeedienst te Den Helder (tegenwoordig de kazerne voor de Mijnendienst). Later is het monument overge bracht naar de Onderzeedienst aan de Waalhaven te Rotterdam waar het nu nog staat. Het aantal onderzeeboten heeft zich gestadig uitgebreid. De scha pen, bestemd voor de verdedi ging van het moederland, werden aangeduid met de letter „O", die bestemd voor de „koloniën met de letter „K". In 1935 is deze laatste aanduiding weer verval len, omdat de schepen zowel hier als in Indië dienst gingen doen. On twee belangrijke feiten wil ik tenslotte nog de aandacht ves tigen. Ten eerste dat de onder- zeedienst zich verdienstelijk maakte voor de wetenschan. Prof. F. A. Vening Meinesz leffde met verschillende onderzeeboten meer dan 100.000 zeemiilen af ten behoeve van zwaartekracht metingen. Vooral de geslaagde tocht van de K XVIII zullen ve len zich nog herinneren en het boekwerk, dat wijlen de heer A. W. P. Angenent, voorzitter van het comité „Onze Marine" sa menstelde over deze tocht, prijkt nog in menige boekenkast. Het tweede feit, waaraan ik meen te mogen herinneren, zijn de lauweren, die de onderzee dienst zich verwierf in de laatste wereldoorlog. Het valt buiten het bestek van dit artikel lang stil te staan bij de meer dan 200 marinemannen, die met 7 Nederlandse onderzee boten ten onder gingen. Wie daarvan meer wil weten, leze er nog eens op na „Onder de bloed vlag van de O 21" door J. F. van Duim, MWO, DSO, „Onder de zeven zeeën" door Jan Maas e.d. Wel meen ik te mogen memo reren, dat de Nederlandse onder zeedienst de Militaire Willems orde verwierf. De wapenspreuk van onze onderzeedienst is „Quamvis patiens acris", het geen wil zeggen „fel ofschoon geduldig lijdend". W. J. VAN DIJCK. KONINKLIJKE: 25 pCt Het bestuur van de Konink lijke Nederlandse Petroleum Mij. stelt voor op ieder aandeel van twintig gulden nominaal een di vidend uit de winst over 1956 uit te keren van vijf gulden. Dit be tekent een dividend van 25 per cent tegen 20 percent over 1955. Hierin is een tussentijdse uitke ring (interim-dividend) begre pen van 1.50 gulden per aandeel, die in januari 1957 betaalbaar werd gesteld. De krachtige dividendverho ging is mogelijk doordat de Ko- ninklijke/Sheli Groep, waarin de Koninklijke Petroleum voor zestig percent deelneemt een nettowinst behaalde van 1908 miljoen gulden tegen 1619 mil joen in 1956. De nettowinst steeg derhalve met 12 percent. EEN MILJOEN VOOR EEN HEMTUNNEL. Onder voorwaarde dat het rijk bereid is onmiddellijk te begin nen met de voorbereidingen tot het bouwen van een spoorweg tunnel ter vervanging van de Hembrug, heeft een aantal Am sterdamse bedrijven zich bereid verklaard daarvoor gezamenlijk een miljoen gulden op tafel 'te leggen. De voorzitter van de Amster damse Kamer van Koophandel mr. D. A. Delprat, heeft dit in 'n brief aan burgemeester Van Mali medegedeeld. Dit miljoen, dat bedoeld is als renteloos voor schot aan het rijk, zou moeten worden terugbetaald, zodra met de eigenlijke bouw van de tun nel wordt begonnen, of uiterlijk binnen drie jaar nadat het aan bod door het rijk is aanvaard. DE KWESTIE OM DE MIJNEN IN LIMBURG. Vrijwel alle dertien voorstel lén, die door de katholieke vak organisaties van arbeiders en be ambten vóór de „langzaam aan"- actie in de Limburgse mijnen waren ingediend teneinde verbe tering te brengen in de arbeids voorwaarden van het mijnperso- neel, zullen op nader te bepalen wijze worden verwezenlijkt. Dit hebben gisteren werkgevers en werknemers besloten in een ver gadering van de Mijnindustrie- raad de eerste die na de „lang zaam aan"-actie werd gehouden. De directies hebben zich onder meer bereid verklaard, terug te komen van hun eerder ingeno men standpunt, dat een bijzon dere premieregeling alleen voor de ondergrondse bezetting moet worden ontworpen. Bovendien aanvaardden zij enige voorstel len van twee niet-katholieke ar beidersorganisaties in het mijn bedrijf. De besluiten, in de Mijn- industrieraad genomen, zullen uiteindelijk moeten worden goed gekeurd door de regering. MINISTER CALS ONTEVRE DEN OVER TOELATINGS EXAMENS. Minister Cals heeft woensdag in de Eerste Kamer gezegd, dat hij de indruk heeft, dat hier en daar bij het voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs de leerlingen te lichtvaardig worden toegelaten. De bewindsman voeg de er aan toe, dat weliswaar van zijn kant geen maatregelen voor strengere toelatingseisen zijn te verwachten, doch hij zei tevens, dat „wij met ons ailen er voor moeten zorgen, dat de selectie bij de aanvang van 't nieuwe school jaar zorgvuldiger zal zijn". Een taak voor de minister van onder wijs ligt hier niet, zo vervolgde hij. Hij zou wel graag initiatie ven uit het onderwijs zelf zien komen. Minister Cals vermoedde niet alleen, dat het toelatingsexamen niet deugt, maar hij constateer de tevens, dat vast is komen te staan, dat het verloop van de leerlingen op de gevestigde scho len aanzienlijk geringer is dan bij de nieuwe scholen. De minister concludeerde hier uit, dat sommige scholen te licht vaardig tot toelating van leerlin gen tot de eerste klas overgaan. De selectie, die aan het eind van het eerste leerjaar blijkbaar wel mogelijk is, zou men aan het Secuur en niet tluur FF Maar dan van de meest bekende opticiën DALENDE BELANGSTELLING OP VOORJAARSBEURS. De Voorjaarsbeurs 1957, die hedenmiddag om 5 uur sluit, heeft de laatste dagen minder bezoekers getrokken dan verle den week, toen het aantal aan zienlijk hoger was dan in 1956. Wellicht heeft het minder mooie weer na zondag een rem op de aanvankelijk zeer grote belang stelling gezet. Hoewel de resultaten nog niet te overzien zijn, overheerst de al gemene indruk, dat de handel, die Zeer kalm begonnen was, tij dens de tweede helft van de beurs nier veel geanimeerder is geworden. Een uitzondering hier op vormt de textielbeurs, waar van de exposanten zeer tevreden zijn. Wel werden in de meeste sectoren vruchtbare contacten met het buitenland gelegd, met name op het terrein aan de Croe- selaan, waar de technische afde lingen waren ondergebracht. begin moeten toepassen, zo stel de hij vast. Uitdrukkelijk zei de minister, dat „wij ons bij het bestaande tekort aan leerkrachten niet kun nen permitteren, dat de selectie niet goed is" en hij tracteerde de Eerste Kamer voorts op een aan tal cijfers, die grond gaven aan zijn vermoeden, dat er iets niet in orde is. Van de 29.177 leerlingen in de eerste klasse van de scholen voor voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs zijn er het vorig jaar 7.130 niet overgegaan, het geen een verloop betekent van 24.4 procent. Liefst 107 van het totaal aantal van 395 scholen hadden in de eerste klas al een verloop van dertig procent en hoger. In deze scholen haalde ge middeld 35.8 procent van de leer lingen de tweede klas niet. In de scholen waar het verloop in de eerste klas lager lag dan dertig procent, zag overigens nog altijd ruim een vijfde van de kinderen geen kans om over te gaan. E ECHO m HEI Z! Streakvarbeieringsplan Oostelijke Langstraat ir,X Den Bosch, Vughterstr. 25, Tilburg, Markt 12, Breda, Nw.Glnnekenstr. 23. Alle kortingen worden direct algetrokken-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1