WAALWIJK m: is alleen RANG als er RANG op staat. RANG DE ZWARTE RUITER DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 15 APRIL 1957 Heusden Gapelle Waspik :^C5 OPHEFFING BRITSE SUEZ-BOYCOT? Volgens inlichtingen van 't Fran se persbureau AFP zou de Engelse regering deze week haar verzoek aan de reders, om het Suezkanaal te vermijden, intrekken. Dit besluit zou gepaard gaan met twee belang rijke maatregelen: 1) de blokkering van bevroren Egyptische rekenin gen, om het aan de reders mogelijk te maken de doorvaartrechten aan Egypte in transferabele ponden te betalen en 2) opheffing van de ben zinerantsoenering. MEISJE VERMOORD IN BOS RAVENSTEIN. Na een dag intensief recherche werk is het de rijkspolitie nog niet gelukt licht te brengen in een af schuwelijke moord die donderdag avond in de gemeentebossen van Ravenstein is gepleegd. Een 14-jarig meisje Mia Wolfs, uit het gehucht De Koolwijk (gemeente Ravenstein) werd het slachtoffer van een indi vidu, dat haar donderdagavond rond acht uur bij de ouderlijke woning moet hebben ontmoet. Het meisje is kort daarna, waarschijnlijk reeds vóór negen uur, in de bossen op en kele minuten afstand van haar wo ning om het leven gebracht. Haar ontzielde lichaam vertoonde de won den van tal van dolksteken. 226 HONGAREN TERUG, 15 DOODGESCHOTEN. 1 Sinds de eerste april is er geen Hongaarse vluchteling uit Neder land meer naar zijn geboorteland vertrokken. Tot 31 maart gold na melijk de algehele amnestie, die de regering in Boedapest „grootmoe dig" had afgekondigd voor repatri- 1 anten. In totaal zijn er 226 terugge- keerd. Uit betrouwbare inlichtingen is gebleken, dat er van hen vijftien zijn doodgeschoten. SAOEDI-ARABIË WIL NIEUWE BLOKKADE IN GOLF VAN AKABA. Saoedi-Arabië heeft de Verenig de Naties laten weten dat het Israë- i lische schepen uit de Golf van Aka- ba zal weren. Sinds de Suez-oorlog werd Elath, de enige zuidelijke ha- ven van Israël, voor het eerst be- I reikbaar, daar de Golf van Akaba, i de zee-arm waaraan Elath ligt, te voren steeds door Egypte en Saoedi- Arabië geblokkeerd werd gehouden. De Amerikaanse tanker ,Kern Hille' die zondag in Elath meerde, was de eerste tankboot die olie door de Golf naar Israël bracht. PROVINCIALE WATERSTAAT. Een speciale verslaggever van het Huisgezin verneemt dat de werken van de provinciale wa terstaat geen noemenswaardige vertraging door de Bestedings nota zullen ondergaan. In uitvoering is thans o.m. de omlegging bij Waalwijk, een ver lenging van de Langstraatweg bij Made, de weg Loonopzand Udenhout. Voorts wil men de weg Waal wijkWaspik, die in het kader van een ruilverkavelingsplan uitgevoerd moet worden, dit jaar nog ter hand nemen, maar hier voor moet nog goedkeuring ver kregen worden. BURGEMEESTER TEIJSSEN VOORZITTER BRAB. ORKEST. Zoals wij vroeger reeds hebben meegedeeld, heeft burgemeester Teijssen op uitnodiging van de commissaris der Koningin zich bereid verklaard de functie van voorzitter van Het Brabants Or kest te aanvaarden. Naar wij thans vernemen, zal de installatie geschieden op 27 april a.s. door prof. J. de Quay persoonlijk. SCHAAKCLUB WAALWIJK. Woensdag 17 april om 8 uur schaakavond voor de leden en belangstellenden in de bovenzaal van de Korenbeurs. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE. Op woensdag 10 april jl. sprak in het Willem van Oranje Col lege Mej. Dra. E. M. Bavinck, di rectrice van de Chr. Middelbare Meisjesschool te Rotterdam over „De Middelbare Meisjesschool". Onbekend maakt onbemind, aldus de spreekster. Velen zijn niet bekend met dit betrekkelijk nieuwe schooltype, dat eerst op gekomen is toen onder meer door de ontwikkeling van de psycho logie, steeds duidelijker werd, dat aan het onderwijs aan meis jes vaak speciale eisen gesteld moeten worden. Het programma is aan deze eisen aangepast de talen vormen de kernvakken en hierin kan meer bereikt worden dan op de li.b.s. Daarbij wordt gestreefd naar actief taalgebruik, wat van bijzonder belang is wan neer de meisjes later goede be trekkingen als privé-seeretaresse of buitenlands correspondente willen verkrijgen. Behalve met aardrijkskunde en geschiedenis worden deze kernvakken uitge breid, enerzijds met. praktische vakken als: voedingsleer, hygi ëne, naaien, koken en anderzijds met artistieke als: muziek, teke nen, kunstgeschiedenis. De wis kunde en natuurwetenschappen ontbreken niet geheele maar worden slechts gegeven ter com pletering van de algemene ont wikkeling. On de vraag, voor wie de m. m.s. de bij uitstek geschikte school is, gaf spreekster een drie ledig antwoord: le. voor het ar tistiek begaafde meisje; 2e. voor het intelligente meisje, dat fy siek niet al te sterk is, en 3e. voor „het echte meisje". Met het diploma van de m.m.s. een volwaardig middelbaar diploma kan men alles bereiken wat meisjes ook met h.b.s. bereiken kunnen, uitgezonderd de studie aan een universiteit. Er zijn zeer veel aantrekkelijke mogelijkhe den. Zo is de m.m.s. een bijzon der mooie vooropleiding voor 'n kweekschool, die dan slechts 2 jaar meer bezocht hoeft te wor den. Ook kan men met dit di ploma voor alle middelbare ac- ten gaan studeren. Voor sommi ge opleidingen, als kleuterleid ster b.v., vraagt men drie jaar middelbare school of Ulodiplo ma. Daar dit laatste vier jaar vergt, geeft de m.m.s. hier een jaar tijdwinst. Na de pauze werden van ver scheidene kanten vragen gesteld, die door mej. Bavinck op helde re wijze werden beantwoord. WAALWIJKS BELANG BESTOND 50 JAAR. Wij lezen in „Centraal Brabant" te Tilburg: Onlangs heeft men in Waalwijk met waardigheid het gouden jubi leum gevierd van „Waalwijks Be lang". De receptie, die in hotel Ver- wiel werd gehouden, is een graad meter geweest van de grote achting die men deze vereniging toedraagt. Wat „Waalwijks Belang" op zijn horens heeft genomen is immers van verstrekkende betekenis geweest voor de stad zelf en voor de verre toekomst. De geschiedenis is zo rijk aan grote daden, zelfs van Europees formaat, dat we Waalwijks Belang als werkeenheid gerust aan heel Brabant ten voorbeeld durven stel len. Men verkeerde tevens in de ge lukkige omstandigheid dat men op het gouden feest een medeoprichter, Jan Tielen, kon huldigen die liefst vijftig jaar secretaris was, de motor van Waalwijks Belang. Dit is een grandioze gebeurtenis geworden, want bij al wat de vereniging heeft gepresteerd en nu is, kan men zich de figuur van Jan Tielen niet weg denken. Heel de grote bloei die deze gemeenschap nu beleeft, is voor een zeer belangrijk deel te danken aan zijn werk. Het werken voor middel bare scholen, voor vakscholen, voor grote tentoonstellingen, voor een museum juist in Waalwijk, dat geo grafisch zo moeilijk is gelegen tus sen Den Bosch en Tilburg, is een op merkelijk succes geworden. Wat een betrekkelijk kleine gemeenschap kan bereiken met ijver en doorzet tingsvermogen, heeft Waalwijks Be lang bewezen. Dat is een hartelijk proficiat waard. EENDRACHT MAAKT MACHT. Het Kruisboogschuttersgezelschap Eendracht maakt Macht", geves tigd in ,,'t Vosje", zal dit jaar haar 85-jarig bestaan herdenken en dit vieren met een schietwedstrijd op 16, 22 en 23 juni a.s. Er is zeer grote deelname voor deze wedstrijden. HEROPENING FIRMA G. HENS Zn. Het pand 355 in de Grotestraat al hier is herbouwd in een schitterend nieuw en modern winkelpand. De firma G. Hens Zn. zal a.s. woens dag 17 april om 3 uur n.m. zijn zaak heropenen. Een riante winkel, keu rig ingericht en geschilderd op ad vies van de kleurenexpert, de heer Ramaekers van de firma Sikkens te Sassenheim, in het modern pastel kleurengamma, door de firma Hens zelf geschilderd. Twee ruime etala ges stellen de artikelen op een bui tengewone wijze ten toon. Onder de etalages is de muur bezet met na tuursteen. De winkel is veranderd onder ar chitectuur van de heer v. Stokkuöi, met medewerking van de fa. Wëd. A. Aarts Zn. voor het metsel- en timmerwerk. Het stucadoorwerk werd verricht door de firma J. v£n Kasteren uit Vught. Firma H. v. Td. Heuvel verzorgde de electricitejt, terwijl firma de Vocht alhier de mooie lichte colovinyl tegels legde. In deze winkel zal de verkoop vkn verfwaren, w.o. „Flexa" de firma Hens is erkend Flexa-winkelier Cordolux plasticlakken alleen verkoop voor Waalwijk en Rio- Mat muurverven ter hand worden genomen, naast de verkoop van be hangselpapieren, parfumerieën on toilet-artikelen. Bij aankoop van verfwaren geeft de firma Hens aan allen kleuradvies. Zij is hierop gespecialiseerd en biedt een goede service op dit gebied. De firma G. Hens Zn., 't oudste en vertrouwdste adres voor schilder en behangwerk in Waalwijk, heeft met deze verandering en verbou wing een keurige winkel bekomen, in de meest moderne uitvoering. Een zaak welke in de Grótestraat wezen mag. De firma Hens, proficiat! Wij verwijzen echter nog naar de advertentie elders in dit blad. GEMEENTERAAD HEUSDEN Verkoop grond aan de Kruisverenigingen voor de stichting van een nieuw wijkgebouw De Raad der gemeente Heusden kwam woensdagavond 10 april in openbare ver gadering bijeen. Wethouder Groen was met kennisgeving afwezig. De heer Roza welke in verband met ziekte enkele voorafgaande vergaderingen niet had kunnen bijwonen, werd door de voorzitter gelukgewenst met zijn herstel. De ingekomen stukken bestonden hoofd zakelijk uit goedkeuringen door Ged. Sta ten van eerder genomen raadsbesluiten. Punt 4 der agenda bevatte een verzoek van De Haan en Oerlemans, Scheepswerf N.V. en van Van Wagenberg-Festen's Con- servenfabriek N.V., om aan hen te verko pen een strook gemeentegrond gelegen voor hun panden aan de Hertogin Johanna van Brabantstraat. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen en deze grond aan aanvragers te verkopen voor de prijs van f4.- per m2. Na enige discussie werd door de Raad hiertoe besloten. Punt 5. Verzoek van de Wed. Lindaart te Oudheusden om aan haar te verkopen een gedeelte van het perceel kadastraal be kend gemeente Heusden Sectie B 976 te He- dikhuizen. Ook hier stelden B. en W. voor dit verzoek in te willigen en deze grond aan aanvraagster te verkopen voor dezelfde prijs als waarvoor de andere gedeelten van dit perceel zijn verkocht, n.l. f 0.50 per m2 voor de 1000 m2 en het overige gedeelte voor f 0.30 per m2. De heer van Herpt vroeg of het de be doeling is dat er in de afdelingen Herpt en Hedikhuizen alleen kapitaalkrachtigen ko men te wonen, die zelf doe bouw van een woning kunnen financieren; de gemeente houdt zodoende zelf geen grond over om te zijner tijd in di eafdelingen woonhuizen te bouwen. Daar de raad meermalen de wens te ken nen heeft gegeven, zei le voorzitter, dat de particuliere woningbouw in onze gemeente gestimuleerd moest worden, waren B. en W. van oordeel dat aan dit verzoek thans ook weer de volle medewerking moest worden verleend. Verder zei de voorzitter dat door B. en W. nog steeds onderhandelingen gaande zijn om in Herpt en Hedikhuizen bouwgrond aan te kopen. Hierna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 5 a. Verzoek van de beide Kruis verenigingen tot aankoop van drie perceel tjes in de Putterstraat naast het Patronaat, om daarop een wijkgebouw te kunnen doen bouwen. Op voorstel van B. en W. werd dit ver zoek door de raad ingewilligd en zal deze grond verkocht worden voor de prijs van f 1 per m2. De heer Buijs, tevens voorzit ter van de Kruisver. Het Wit-Gele Kruis, sprak een woord van dank aan B. en W. en de leden van de raad, voor de wijze waarop dit verzoek werd behandeld. Punt 6. Voor de aanbieding van de ge meente- en bedrijfsrekeningen 1955 werd een commissie van onderzoek samengesteld, bestaande uit de heren A. Buijs, v. Herpt, van Ooijen, Deurloo en Rijke. Punt. 7. Een hamerpunt was de wijzi ging begroting Godshuizen 1956 en 1957. Punt 8. Benoeming gemeente-arbeider. Met algemene stemmen Werd hiervoor benoemd M. de Kort, doch niet dan nadat uitvoerig was gediscuseerd over de controle op de gemeentearbeiders. Punt 9. Ingevolge een verzoek ex art. 13 der L.O. wet werd besloten aan de heer A Bax te Oudheusden, waarvan 2 kinderen een school te Genderen bezoeken, een ver goeding toe te kennen, zijnde 100 van de te maken reiskosten. Hierna werd de vergadering door de voorzitter met gebed gesloten. Jaarvergadering. De Fok- en Contrólevereniging „Vol Vertrouwen" te 's Grevelduin- Capelle en omstreken, hield haar jaarvergadering op donderdag 11 april j.l. in café de Wed. Cové-v. d. Haart aan de Nieuwevaart. De voorzitter, G. Stam, opende de vergadering te ruim half 8 met een woord van welkom tot de leden, waarna door de secr.-penningmees- ter A. Timmermans verslag werd uitgebracht over de financiële toe stand der vereniging; bij monde van het lid A. v. Achterberg werd ver slag uitgebracht over het nazien van de boeken en bescheiden der ver eniging, dewelke in orde werden bevonden, waarop aan de secretaris- penningm. decharge werd verleend en dank gebracht voor zijn gevoerd beheer. Vervolgens werd besloten aan te sluiten bij de Prov. Melk- en Contrólevereniging, waarna het be stuur machtiging werd verleend on derhandelingen aan te knopen met de Coöp. Zuivelfabriek „De Toe komst", tot samenvoeging van de Contróleverenigingen. Ook maakte de voorzitter bekend dat het bestuur een kleine verras sing beschikbaar stelde voor de vier eerste koeien met de beste melk- lijsten, dewelke als volgt aan de veehouders werd uitgereikt: lste A. P. Snijders, leeftijd koe 5,2 jaar, 326 melkdagen, 6412 kg. melk, 4,22 vetgehalte, 271 kg. vet, 19.67 kg. melk per dag met 831 vet- grammen. 2de A. J. Bossers, leeftijd koe 6 jaar, 359 melkdagen, 6663 kg. melk, 4.43 vetgehalte, 279 melkdagen, 18,65 kg. melk per dag met 822 vetgram- men. 3de A. Timmermans, 8,1 jaar, 352 melkdagen, 6216 kg. melk, 4.47 vet gehalte, 278 melkdagen, 17,66 kg. melk per dag met 789 vetgrammen. 4de Wed. B. Timmermans, leef tijd koe 6 jaar, 330 melkdagen, 7498 kg. melk, 3,47 vetgehalte, 260 kg. vet, gemiddeld 22,72 kg. melk, 788 vetgrammen. Hierna was er stemming voor het kiezen van het bestuur; de stem- opnemers waren G. v. d. Hoeven en Corput. Na stemming waren de af tredende bestuursleden G. Stam, A. Timmermans en Th. Rijken herko zen, en als nieuw bestuurslid namen zitting B. H. Maijers en J. de Boe- zer, die beiden de benoeming aan vaardden. De navolgende personen, G. v. d. Hoeven en Corput werden aange wezen voor het nazien van de boe ken over 1957. Nadat de bedrijfscon- troleur A. de Jong er nog op had gewezen om meerdere kalveren te laten schetsen, werd deze goedge slaagde vergadering door de voor zitter, G. Stam, gesloten. De vereniging mag weer met vol vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Waspik en Raamsdonk de eerste DIEPVRIE SKLUIS GEOPEND. in het gebied der N.C.B. Donderdagmiddag j.l. werden in Waspik en Raamsdonk de diepvries- kluizen officieel geopend, welke op initiatief der plaatselijke boerinnen- bonden tot stand zijn gekomen. Oorspronkelijk lag het in de be doeling te komen tot oprichting van een gemeenschappelijke diepvries- kluis voor Waspik en Raamsdonk, welke dan zou worden gebouwd in de nabijheid van de zuivelfabriek „Raamsdonk-Waspik". Later oor deelde men het om verschillende re denen beter om in beide gemeenten een centraal gelegen kluis te bou wen. De grote en beslissende stoot, die leidde tot oprichting van de coö peratieve vereniging tot exploitatie van diepvrieskluizen en de realise ring der bouwplannen in Waspik, gaf pastoor Rovers. De kluis te Waspik, gebouwd door de firma's Fitters en Rovers, en ge- installeerd door Friado, bevat 48 cellen en staat ten westen van de r.k. meisjesschool in de Kerkstraat. Op de openingsbijeenkomst richt te pastoor Rovers een welkomst woord tot de aanwezigen. Daarna zegende de zeereerw. heer pastoor het gebouw in. De secretaris van de N.C.B., ir Wellen, stelde ten slotte de kluis officieel in werking. Na deze plechtigheden spraken achtereenvolgens ir Wellen, die o.m. het nut en de tijds- en werkbespa- ring benadrukte, welke het bedrijf de leden opleverde; de heer P. Zijl mans, voorzitter van de plaatselijke diepvriesvereniging, die bijzonder dank bracht aan pastoor Rovers; de heer Raaymakers van Friado en mej. Oomen van de N.C.B. De laat ste spreekster bezag het gebeuren speciaal vanuit huishoudelijk oog punt en vroeg o.m. of de vereniging in de nabije toekomst excursies kon ontvangen, gezien het feit dat de kluizen in Waspik en Raamsdonk de eerste zijn in het gebied van de N.C.B. Verder waren bij deze openings plechtigheid nog aanwezig de eerw. heer kapelaan Klomp Bueters, het gemeentebestuur van Waspik, de be sturen van de boerinnenbonden van Waspik en Raamsdonk, de heren v. Loon en Schoenmakers, resp. direc teur en voorzitter van de Zuivel- coöperatie Waspik-Raamsdonk, de directeur van de Boerenleenbank de heer M. v. Dongen, het bestuur van de Boerenbond afdeling Waspik en verder diverse leden van de diep vriesvereniging, welke reeds enige tijd tot grote voldoening gebruik maakt van de diepvrieskluizen. Beëdigd. De tweede luitenant A. C. Rem meren uit Waspik werd dezer da gen beëdigd als officier bij de infan terie der Koninklijke Landmacht. MET MES BEDREIGD. Een jonge inwoner van Spran- Capelle (thans gedetineerd) was op 17 februari j.l. aldaar bij een drietal personen in dronken toe stand zeer driftig geworden over een gebroken ruitje. Om zijn woede te koelen, had hij een groot broodmes genomen, waar mee hij de drie in een kleine ka mer vertoevende personen had bedreigd onder de uitroep dat hij hen „de nek zou afsnijden". Ge lukkig kwam het niet zo ver en verdachte volstond er mee het voorwerp in een deurstijl te plan ten, waar het even bleef natril len, om dan verder als vreemd soortig stilleven te fungeren. De officier noemde verdachte een ruw en moeilijk man, die al lereerst moet beginnen van de drank af te blijven. De eis luidde 12 maanden, waarvan 6 voor waardelijk met 3 jaar proeftijd en onder controlestelling van het Bureau tot Bestrijding van het Alcoholisme. Mr. Henraeth schreef de drift- -J$CÏ Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Ringfabrieken FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. '93 De beide vrienden traden de herberg binnen en trqffen daar twee andere mannen aan, die aan 'n tafeltje een gesprek voer den. De Prediker groette hen plechtig en nam daarop plaats aan een ander tfeltje. Hij bestel de voor zich een pot bier en voor Vriend een schotel melk, nadat hij zich vergewist had dat een der andere beide mannen de waard was. „En liefst een paar liter voor Vriend", vulde hij aan. „Vriend?" „Ja, dat is Vriend, mijn hond. Of eigenlijk weet ik niet of hij van mij of ik van hem ben." „Ook een vreemde snuiter", dacht de herbergier, toen hij het gevraagde ging halen. Bier en melk werden gebracht en de waard ging nu de andere man weer opzoeken, met wie hij het gesprek voortzette. De Prediker nam de beide mannen eens nauwkeurig op. Het waren twee echte vertegen woordigers van het Drentse Sak senras. Niet te groot van stuk, overigens vrij stevig gebouwd, met niet onvriendelijk gezicht, waarin glundere ogen, waarin zich vaak enige spot of vrolijk heid vertoonde. De waard zag er wel enigszins uit, alsof hij zelf de beste klant van zijn zaak was; zijn neusje was, zoals men dat noemde, duur en had de kleur van een robijn. Zijn gast scheen er evenwel ook niet in te spuwen, want hij nipte zo nu en dan even aan zijn bran dewijnglaasje op de manier van een doorgewinterde fijnproever. „Ik moet zien op vertrouwe lijke voet te komen met die twee" ging de Prediker door het hoofd. „Baas, mag Vriend nog wat melk? En geef mij dan een bran- dewijntje", zei hij. „Mijnheer schijnt een echte hondenvriend te zijn", opperde de kastelein. „Dat ben ik", antwoordde de Prediker, „honden zijn braaf en eerlijk en trouw, en van hoeveel mensen zou je dat eigenlijk kun nen zeggen?" „Precies mijn mening, meneer. Ik heb ook een hond, een taks, met een verstand, dat groter is dan van een heleboel menseq. Zal ik hem even meebrengen?!' „Natuurlijk." Toen de herbergier 't tweede rantsoen melk bracht, kwam 'n krompotige taks met een abnor maal gerekte romp mede 't ver trek binnen en wel op stormach tige manier. Hij werd echter door Vriend met een zekere min achting ontvangen. Deze was ge dachtig aan het: „Wacht u voor de getekenden", want hij be schouwde de ledematen en de bouw van het taksenlichaam als iets abnormaals en iets foeile lijks. Toen Vriend zijn melk naar binnen had gewerkt, begon zijn stemming tegenover zijn soort genoot echter milder te worden en begonnen de twee een stoei partij door het vertrek. „Een prachthondje", sprak de Prediker, nadat hij het taks je had beschouwd, „en de schran derheid spreekt hem uit de ogen. Ge zorgt goed voor hem, baas, dat is duidelijk te zien. Zijn vel letje glanst van de goede voeding en verpleging die hij krijgt." De Prediker zag dat het ge zicht van de waard glom van ge noegdoening over deze lofspraak en daarom was het hem juist te doen. Hij vervolgde nog: „Ik kan zien dat u veel van het diertje houdt." „Dat doe ik ook; ja, wil je wel geloven dat ik nog meer gesteld ben op mijn taks dan op mijn wijf?" De Prediker geloofde dit wel, vooral toen hij even later 't zure gezicht van een lelijke vrouw te zien kreeg, dat aan de waardin toebehoorde. „Maar laat meneer bij ons ta feltje gaan zitten", nodigde de waard. „Wij zeggen hier in het land: de derde man brengt de praat an". Toen de Prediker aan de uit nodiging van de herbergier had voldaan, vervolgde deze, terwijl hij op de derde persoon wees: „Dat is mijn vriend Harm, boer en ijmker, en ik heet Jannes. Hoe heet meneer, als ik vragen mag?" „Ze noemen mij de Prediker". „Hm, Prediker", zei de waard een weinig verbaasd, „ei, ei, is mijnheer prediker." „Neen, neen", lachte de gast, „men noemt mij maar zo. Ik zou het haast geworden zijn, maar ik heb dat vak er maar aan gege ven. Het lag me niet." „Nou, dat zou ook niks voor ons zijn, wat zeg jij, Harm?" Och heden, neen, niks hoor", antwoordde de aangesprokene. Mijnheer is zeker geen bewoner van de Landschap?" „Neen, ik kom uit het water land van Overijsel en ik maak 'n plezierreisje door Drente. O ja, daar schiet me te binnen dat ze mij vanmorgen vertelden, dat ze de Zwarte Ruiter hier gevangen hadden. Is dat zo, mannen?" De beide mannen barstten in lachen uit. „Zo, hadden ze dat ook al aan mijnheer verteld? Ja, die van het gerecht meenden dat ze een goede slag geslagen had den, maar ze hadden de verkeer de te pakken. Laat Harm die malligheid maar even vertellen." Het was de Prediker of hem 'n last van zware Drentse keien van het hart was gevallen. Hij had zijn vreugde wel willen uit schreeuwen. Ineens had de we reld weer een ander aanzien voor hem gekregen. De heide manne tjes hier bij hem aan de tafel wa ren hem plotseling zeer sympa thiek geworden. „Mannen, het doet me groot genoegen zo gezellig bij jullie te kunnen zitten. Ik wil daarom tracteren, voordat Harm begint te vertellen. Alle drie een glaasje brandewijn, baas!" Harm nipte haastig het laatste beetje vocht uit zijn glas, voor hij 't aan de kastelein toeschoof. Zodra de waard drie volle glaasjes had gebracht, stak hij eerst het was inmiddels sche merdonker geworden in de jacht weide een paar kaarsen aan, die in een grof-ijzeren kroon sta ken, voor hij ging zitten. „Nu Harm, steek van wal", zei hij daarop. Harm vertelde nu, dat men voor een paar dagen een man te pakken had gekregen, die op een zwart paard reed en die zwarte kleren droeg. Geen mens wist ei genlijk wie het was, maar er wa ren een paar lieden, die de Zwar te Ruiter al eens hadden gezien en die bij hoog en laag beweer den dat deze kerel het was. „En het gaf die gevangen man niks, dat hij al zei dat hij een eerlijk koopman uit Groningen was, ze stopten hem in het hok", vervolgde Harm. „Maar 't mooi ste komt nog, mijnheer. De vol gende morgen waren Albert Ste vens en twee arbeiders op de es aan het werk. En toen stond daar opeens de Zwarte Ruiter op zijn paard voor hen. Het was of hij uit de lucht was komen vallen; wat schrokken ze. Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2