van Haren schoenen passen altijd! meisjes voor de stikkerij Adverteert in dit blad Nette jongeman personeel voor alle afdelingen Schoenfabriek H. J. v. Bladel n.v Princess'' SIGARENWINKEL Voor de Pasen NIET TE EVENAREN Gevraagd voor lichte kantoor en maga- zjjn werkzaamheden op rustig handelskantoor te Waalwijk WERKKRING: Zeer geschikt voor werkstudent daar er veel tfld is voor studie. Brieven onder no. 44 aan dit blad. Gevraagd tevens Wilhelminastraat 24 Waalwijk Ter overname aangeboden in de Grotestraat Waalwijk Brieven aan no. 45 a. h. bur. van dit blad. Heerlijk wandelschoentje. In de modekleur licht beige Elegante queenie, Yack-kalfs leder. In de nieuwste kleur gebroken wit Prima suède wandelschoentje met lastex voering Normale tube 44 et V00r parelwitte tanden eneenjris^ bent U niet alleen het veiligst, maar ook het voordeligst uit Filiaal te WAALWIJK Grotestraat 291 Hij woont hier dicht bij. Even zien... zes huizen naar rechts". „Naar links!" beweerde de an der. „Naar rechts, het draait je, Harm." „Wel voor de drommel, zal ik zelf niet meer weten waar ik woon? Naar links!" De Prediker begreep, dat dit dispuut lang voortgezet kon wor den zonder iets positiefs op te leveren. Hij stond op en hielp de boer-ijmker-stroper op de benen. Hij nam hem stevig bij een arm vast en stapte met hem en Vriend de deur uit, die door de waard geopend werd. Hij liet Harm zelf de richting naar zijn woning in slaan; dit leek hem het verstan digst. De waard, die in de deurpost staande hem achterna keek, riep „Zie je nou wel, Harm, het is links." „Neen, je bent dronken, het is rechts." „Links!" „Rechts!" Langzaam scharrelden ze in 't duister over de landweg. „Hier is het", zei Harm, wij zend op een donker gevaarte te gen de grijze lucht. (Wordt vorvolgd) Misschien kennen jullie haar." „Ja, dat zou mogelijk kunnen zijn. Hoe heet ze?" vroeg de waard. „Maria, verder weet ik 't niet, maar ze heeft bruin haar en ze is heel mooi." „Maria", mompelde de kaste lein, „ik ken hier wel een Maria, maar ze heeft rood haar en ze ziet bar scheel." „Neen, neen, die is het natuur lijk niet", zei de Prediker. „Dat begrijp ik ook mijnheer... Hoe is 't ook weer... O Ja, mijn heer Prediker". Harm, die een ogenblik had zitten peinzen, merkte op: „Dan ken ik de dochter van een ijmker in Borger, die heet ook Maria en die heeft, meen ik, ook bruin haar, maar mijn oude wijf is knapper dan die en ze heeft een bult". „Die is het natuurlijk ook niet, maar, mannen, zit er maar niet meer over te piekeren, drink je glaasje leeg, ik geef nog 'n rond je." De Prediker had weer eens een dolle bui... Zijn nieuwe vrienden interesseerden hem en hij zou ze laten drinken, zo lang ze nog dorst hadden. Harm, die die middag al heel wat vuurwater naar binnen had „Moet je nog zo grif niet zeg gen, Harm. Wie weet, keek ze nog wel eens een keer weer vro lijk, als er een jongkerel bij haar in bed kroop." Ze zaten zo nog geruime tijd bijeen onder het genot van een lekkere borrel van Jannes' beste drank, tot eindelijk Harm te bin nen schoot, dat hij eigenlijk ook eens weer naar huis moest. Hij gaf hiervan kennis aan zijn vrienden, ledigde zijn glaasje en probeerde van zijn stoel op te staan, maar dat mislukte glans rijk. Hij steunde even op tafel en plofte weer in zijn stoel terug. Hij mopperde: „Ja, Jannes, dat komt omdat jouw drank zo ont zettend best is. Het verstand is nog buitengewoon, 't zit me al leen wat in de benen." De „ontzettend beste drank" begon nu echter ook op zijn spraak te werken; de laatste zin nen waren er stotterend uitge komen. De waard, die wel voelde, dat ook hij niet al te vast meer op zijn benen kon vertrouwen, be gon nu: „Och mijnheer... mijn heer..." „Prediker" hielp de gast. „Mijn heer Prediker, zou je Harm even thuis willen brengen. geslagen, begon bijzonder spraak zaam te worden. Hij vertelde sterke stukken uit zijn leven als boer en ijmker en vooral als stroper, want in dat vak was hij overal beroemd, beweerde hij. „Ja, alles wat Harm op de kor rel genomen heeft, was voor hem", bevestigde Jannes. Onder de zeer geanimeerde en steeds luidruchtiger wordende gesprekken, ging de deur, die naar het achterhuis leidde, open en het onvriendelijke gezicht van de waardin werd zichtbaar. De vrouw riep: „Denk er om, het is al laat, Jannes, ik ga maar naar bed." Haar man antwoordde: „Och, wat praat je van laat, de hanen kraaien nog niet weer". „En de tijd is van ons met el kaar", liet Harm er op volgen. Nu dacht de Prediker er aan, dat hij nog niet geïnformeerd had, of hij hier de nacht kon doorbrengen. „Zou ik hier van nacht met Vriend kunnen slapen baas?" vroeg hij. „Dat spreekt nogal vanzelf, al zou ik mijn eigen plaats in bed er voor moeten inruimen!" „Maar je oude huissloof zou er wel eens wat tegen kunnen sputteren", meende Harm. schuldige voor hem vast zat, mannen", zei de Prediker. „Dat vind ik ook", liet Harm er op volgen. „Ja, een kerel is het", meende Jannes, „ik heb grote bewonde ring voor hem." „Nou, vrienden, dan drinken we eens op de Zwarte Ruiter", aldus de Prediker. „Baas, ik geef nog een rondjeHet kan wel lijden, ik heb voor een veertien dagen toch een dikke erfenis ge had. Ge schenkt een buitenge woon lekkere borrel, kastelein." De Prediker was in de beste stemming. „Ach, kon ik de schimmen van Wylde Keimpe, de Schweinhund en de Os en de anderen hier toch ook maar bij ons aan tafel krijgen", dacht hij. „Ja, ja", meende Harm, toen hij zeer voorzichtig de kop van zijn nieuwe borrel had geslurpt, „ik zeg immers, dat Jannes de beste drank in de ganse omge ving heeft. Je krijgt hier wat goeds voor je geld." „Mannen", begon nu de Predi ker, „ik zou jullie nog wel eens wat willen vragen. Ik ben nog een jongkerel en dan weet je wel hoe het gaat. Ik kreeg indertijd kennis aan een knappe deern en die moet in deze streek worsen. FEUILLETON van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN' HENRIC VAN NORCH. 27). Zijn ogen, daar vloog het vuur uit, zo zeiden ze, en hij wals bijs ter kwaad. Hij bulderde: „Ga on- middelijk naar het dorp en zeg, dat ze dadelijk de man loslaten, die ze vast hebben en die ze de Zwarte Ruiter noemen. Doen ze dat niet, dan krijgen ze op een rare manier met mij te doen, want ik ben de Zwarte Ruiter." Toen begon hij afgrijselijk met de ogen te rollen en hij lachte zo verschrikkelijk alsof hij de Boze zelf was. „Ge begrijpt wel, mijnheer, Albert Stevens en de beide ande ren zijn op een draf naar 't dorp gelopen en de Etten en de ker spelsoldaat hebben direct de man daar losgelaten." Het verhaal van Harm was thans geëindigd. „Ik moet zeggen, dat ik 't toch flink van de Zwarte Ruiter vindt dat hij niet wilde dat een on- DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 APRIL 1957 brengen wij een extra aanbieding BYOUTERIEËN M. HEESBEEN Victoriestr. 33 Waalwijk reeds vanaf f 349.50 YVtOBBR Sierlijke kalfs hereninstep, extra soepel met lederen zool. Handwerksysteem M rj "J Moot bewerkt schoentje. Uw kind zat er gm trots op zijn 20-21 O 22 23 6.75 In wit en 24-26 8.75 beige leder. 27-30 10.75 Uiterst moderne Yack-kalfs hereninstep, italiaanse leest, lederen zool, geheel spijkerloos een lage aanschaffingsprijs een lange levensduur de laagste onderhoudskosten ènzö'n service Komt U eens naar de nieuwe SoleX kijken bij Keurige zwart kalfs jonge heren molière. Handwerk systeem dus spijkerloos O ferenmaten 40-4726.75 Fijne kalfslederen herenmolière. Handwerksysteem omgeven door de lijdensatributen. Hoewel dit schilderwerk zeer veel heeft geleden, geeft het wel zeer duidelijk weer de bedoe ling van de middeleeuwse schilder, nml. om aan de ongeletterden Christus lijden zo aanschouwelijk mogelijk voor te stellen. Het werk doet ons dan ook onwillekeurig denken aan wat men noemt de „primitie ven" (schilders van vóór de Renaisance). De pijlers vertonen aan de zijde van het middenschip de fresco's van achtereenvol gens St. Joh. de Evangelist, St. Petrus, St. Paulus, St. Bartholomeus, terwijl we uit een der fresco's meenden te onderkennen St. Augustinus. Ook de patroon der kerk, St. Nicolaas, is niet vergeten. Het oxaal in ogenschouw nemende, zagen we een blootgekomen spaarvlak, waarin in fraai gothiek enige psalmverzen uit resp. de 27e, 100e en 122e psalm. In tegenstelling met wat in vele oude kerken is geschied, zijn hier de oude graf zerken gespaard gebleven en zelfs goed be nut. O.m. zagen we er de zerken van meer dere familie's die in Sprang een rol van belang speelden, o.w. die van predikant Joh. Brons en zijn huisvrouw, overl. resp. in 1668 en '69, welke predikant merkwaar dig genoeg het ambt van dominéé met dat van geneesheer in zich verenigde. Verder van de fam. v. d. Duin, v. d. Wiel, van der Leek en andere. De aankleding en verdere versiering van het gebouw sluiten zeer goed aan bij an tieke sfeer en stijl. In dit verband noemen we de prachtige nieuwe koperen kronen (luchters) naar we vernamen een geschenk van de kerkelijke gemeente, de zwaar eiken houten banken en de eveneens fraaie kan sel. Dat dit monument van godsdienst en be schaving bij menigeen van ons de herinne ring had wakker geroepen aan woelige tij den spreekt welhaast vanzelf, en kwam vooral tot uiting in een nabijgelegen gele genheid, waar nog lange tijd werd nage kaart over Sprang en diens oude geschiede nis. Aan het einde van deze belangrijke en zeer leerzame excursie bracht Dr. Verkau- teren dank aan de Pres. Kerkvoogd, de heer Timmermans, voor de deze middag genoten gastvrijheid en mooie explicatie, waarna de heer Timmermans dank zegde aan het gezelschap voor de betoonde be langstelling en zijn volle medewerking voor de toekomst toezegde. LITTERATUURPRIJS VAN DE GEMEENTE HILVARENBEEK. Door de gemeente Hilvarenbeek is een jaarlijkse litteratuurprijs van f 400. - tei beschikking gesteld, welke zal worden uit gereikt aan auteurs, die geboortig zijn van of woonachtig in Noord-Brabant en Lim burg en de Antwerpse en Limburgse Kem pen. De toekenning en uitreiking van de prijs geschiedt door de Stichting Groot- Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek. Voor het jaar 19S7 is de prijs verdeeld als volgt: f 250. - voor de beste roman, verschenen in het afgelopen kalenderjaar; een prijs van f 100. - en een tweede prijs van f 50. - voor een nog niet gepubliceerd gedicht. De jury bestaat uit Emiel van He- meldonck te Vosselaar (bij Turnhout), An ton van Duinkerken te Nijmegen en Jan Naaijkens te Hilvarenbeek. Romans behoe ven niet te worden ingezonden. -Voor de gedichten sluit de termijn van inzending op 15 juni 1957. De prijzen zullen worden uitgereikt gedurende de Groot-Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek op 27 en 28 juli a.s. Uitvoerige inlichtingen kan men (uit sluitend schriftelijk) aanvragen bij Jan Naaijkens, Gelderstraat 72 te Hilvaren beek. voor ieder toilet en elke beurs. aparte verkoop KAPSALON

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2