Waalwijkse en Langsiraatse Courani Vragen staat vrij Gemeenteraad Loon op Zand. Onteigeningsplan moet uitbreidingsplan van Loon op Zand verzekeren. TWEEDE PAASDAG: Oriëntatierit voor fietsers Scheerapparaten X X Jan van Dongen VRIJDAG 19 APRIL 1957 80e JAARGANG No. 31 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO' AGENDA EN FKE-ADVIEZEN. n ii li i 'i inr^Tir* l" wpiyiwn#j jtm ra J. de H. Is hst bankgeheim opgeheven en kan inen een bank verplichten om na de dood van een persoon te controleren of hij een spaarbankboekje had? Antwoord-H: U behoeft er niet op te rekenen dat een bank aan ieder die zich komt melden, gegevens verstrekken zal van het eventueel tegoed van een overle dene. Het zou wat moois worden. Is er sprake van verdeling van een erfenis, dan moet dat lopen via de bevoegde notaris, die, om over voldoende gegevens te kun nen beschikken, natuurlijk wel bij een bank kan aankloppen, an ders zou hij niet tot verdeling van de boedel kunnen komen. Dit heeft met een eventueel bankge- heim niets te maken, vooral niet in de zin zoals u dat bedoelt. P. V. Het wit van de eieren van mijn kippen wordt donker bruin en ze zijn niet te eten. Wat is de oorzaak? Antwoord-Ir. BI.: Dit bruin worden van het wit in enkele ei eren zit daarin, dat er een of De veronderstelling, dat vele inwoners van Waalwijk en haar om geving nog nimmer een fietstocht gemaakt hebben door ons schone Brabantse land, dat vooral in onze onmiddellijke omgeving zoveel bekoring heeft, is vanzelfsprekend volkomen onjuist. Iedereen pakt zo wel eens zijn fiets en zet koers naar onze duinen of naar het mooie polderland. Vaak worden dan de gemakkelijkste en be kendste wegen bereden, maar er zijn ook nog andere wegen en pa den, waariangs men tot het doel van een fietstocht kan geraken, en met dit doel hebben wij het genieten van de schone natuur in het oog. Men moet vaak op deze minder bekende wegen worden ge wezen. Bovendien is het prettig te weten dat men zich in zijn om geving kan oriënteren en in staat is een uitgestippelde route pre cies te kunnen rijden, genietend van de gezonde buitenlucht en de tairijke sporen van de lente. Wanneer U zich hierop eens zoudt wil len beproeven, dan raden wij U aan om mee te doen aan de grote oriëntatierit voor fietsers en fietsters, die op Tweede Paasdag in onze omgeving wordt gehouden. De voortrekkers van de Paul Krü- gerstam, een stuk of zeventien jon ge kerels, hebben die oriëntatie-rit uitgezet en ze zal ook onder hun lei ding worden verreden. Ze hebben daarvoor grote tochten gemaakt in de omgeving en voor de rit die we gen en paden gekozen, waar 't meest te genieten valt van de natuur, die vooral in dit jaargetijde zijn groot ste aantrekkelijkheid heeft. Deze route, die voor deelnemers beneden 14 jaar circa twintig kilometer en voor ouderen circa dertig kilometer lang is. is door de voortrekkers nauwkeurig omschreven en wordt uiteraard pas bekend gemaakt op 't ogenblik van de start. De start van deze rit, waarvoor een grote deelna me wordt verwacht, zal plaats vin den op het Vredespiein te Waalwijk. Ze zal aanvangen om één uur. Ei genlijk zijn er twee routes, dit om te voorkomen dat de deelnemers te lang zouden moeten wachten tot voor ieder van hen het startsignaal wordt gegeven. Wat wordt van de deelnemers aan een oriëntatierit gevraagd? Velen zullen ongetwijfeld ooit deelgeno men hebben aan zo'n fietstocht, maar aan degenen die dit nog nooit deden, zouden wy het volgende wil len vertellen: Gewapend met een redelijke fiets, verschijnen de deelnemers, en dat zijn de mensen die zich hebben la ten inschrijven op de aanstonds te noemen adressen of ook nog aan de start op de dag van de rit, op het uur van de start aan de startplaats, zoals gezegd het Vredespiein. Zij ontvangen daar een deelnemers kaart en een routebeschrijving, waarop staat aangegeven welke weg gereden zal moeten worden. Wan neer wij hier over snelheid praten, dan bedoelen wy daarmee geen grote snelheid, want een oriëntatie rit is geen race. We bedoelen de normale snelheid van 'n wielrijder, die voor zyn genoegen op stap is. Wanneer de omschreven route pre cies wordt gevolgd, dan zal men zo nu en dan op een contröle-post stui ten, die de aan de deelnemers uit gereikte kaarten afstempelt op het uur, waarop de post wordt gepas seerd. De afstempelingen op deze kaarten zullen na afloop van de rit beslissend zyn voor de uitslag. Er wordt n.I. gewerkt met een straf- puntensysteem en het is uiteraard zaak zo weinig mogelijk van die strafpunten op te lopen. De deelne mers die de minste strafpunten heb- ELECTRISCHE ben gekregen, worden de winnaars, en daarvoor heeft de Paul Krüger- stam aantrekkelijke prijzen beschik- I baar gesteld. i We mogen niet vergeten te ver melden dat tijdens de rit enkele rustpauzes staan aangegeven. De voortrekkers van ds Paul Krü- gerstam hebben naast het individu eel rijden ook de mogelijkheid van het rijden in groepen opengelaten. Wanneer U na deze sumiere uit eenzetting ook iets bent gaan voelen voor deelname aan deze tocht, dan kunt U zich laten inschrijven op de volgende adressen: Stationsstr. 120 en Stationsstraat 13 in Waalwijk. De mogelijkheid voor inschrijving be staat vanzelfsprekend ook op de dag van de rit, Tweede Paasdag, aan de start op het Vredespiein, vanaf 12 uur. Het inschrijfgeld per persoon bedraagt 0.50. Het ligt in de bedoeling van de voortrekkers om deze rit het begin te doen zijn van een traditie om jaarlijks een dergelijke tocht te or ganiseren. Een dergelijke traditie zal zeker toe te juichen zijn. Graag spreken wij de verwachting uit, dat de voortrekkers van de Paul Krü- gerstam het gestelde doel, de men sen meer van onze mooie omgeving te laten genieten, verwezeniiikt zul len zien. meer kippen bij zijn, die de ei- genschap hebben bloedaderen in het eiwit te produceren. Bij het koken van de eieren slaat dit bloed door het eiwit heen en maakt dit bruin. De eieren zijn even goed te consumeren, maar het is geen aardig gezicht. Voor de handel zijn ze ook niet ge wenst. Tracht er achter te komen welke kip of kippen dit gebrek hebben, b.v. door middel van val- nesten en slacht deze of verkoop ze. Het legapparaat is bij derge lijke exemplaren niet in orde en daarom is het maar beter deze kippen op te ruimen. F. te J3. Hoe bevestigt men de einden van drijfriemen aan el kaar? Moet dit met riemverbin- ders, met een pees of draadme taal? Antwoord-JO: De einden van een drijfriem kan men verbinden door middel van de door u ge noemde riemverbinders. De sta len krammen moeten met 't daar voor bestemde gereedschap zui ver gericht en haaks in de riem- einden geslagen worden. De krammen worden daarna tussen elkaar geschoven en in de lussen wordt een stukje bijbehorend kunstnees geschoven. De riem kan door het uitnemen van het stukje pees wederom gemakke lijk losgemaakt worden. Een be tere methode is het lijmen van de riemeinden. Deze methode is speciaal voor hoge riemsnelhe- I den te verkiezen en maakt min der lawaai. De riem wordt hier- I toe over een lengte van 10 tot 30 cm., afhankelijk van de afmetin gen van de riem. schuin afgesne den en met daartoe in de handel ziinde lijm aan elkaar geliimd. Door deze afschuining blijft de riemdikte ook od de las overal geliik. Deze verbinding kan na tuurlijk niet meer los gemaakt worden en wordt daarom alleen voor vriie aseinden toegepast. De las moet met de riem meelonen, anders werkt deze op de duur zeker los. D. G- In onze kelder is bij wijze van plint een rand van an tieke tegeltjes aanwezig, welke wij zouden willen verwijderen om deze tegels te kunnen verko pen. De cement waarmede ze zijn opgemetseld, blijkt echter harder dan de tegeltjes, zodat deze er niet onbeschadigd af te krijgen zijn. Is er misschien 'n chemisch middel, dat de tegels niet aan tast, doch cement oplost? Antwoord-JO: Het zal niet meevallen om genoemde tegel tjes onbeschadigd van de muur te verwijderen. Het beste ge schiedt dit nog door voorzichtig het cement achtef de tegels weg te hakken met een lange dunne beitel, waarmede men van de zij kanten van de tegels af deze van de muur tracht los te werken, waarbij men niet te dicht bij de tegel te werk gaat. Vaak zijn der gelijke oude tegels echter vol met haarscheuren en breken hierdoor toch aan stukken, als deze vrij gemaakt worden van het aan hangende cement, gesteld al dat deze onbeschadigd losgekomen zijn. Men kan cement wel oplos sen in zoutzuur, doch dit is door de slechte bereikbaarheid ook geen oplossing voor 't probleem, terwiil men er de muur natuur lijk sterk mede aantast met alle mogelijke gevolgen van dien. Naar aanleiding van de in ons blad van 5 dezer voorkomende vraag: „hoe maak ik voghnrt?" ontvingen wii van mevr. J. D.-L. alhier het volgende recept, waar voor wij gaarne een plaatsje in ruimen. Kook een liter melk en laat deze afkoelen tot ze handwarm is. Vervolgens doet men twee eetlepels yoghurt in biiv. een weckfles en giet daar de afge koelde melk on. waarna men de fles in een flink nak kranten wikkelt. Men doet dit ca. 21/? uur vódr het gehruik. Van de aldus verkregen yoghurt kan men weer voahurt maken door er weer 2 eetlenels van af te nemen en te voegen bii een liter gekookte af gekoelde melk. On deze manier kan men dus steeds zelf yoghurt maken. (Nadruk verboden). Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 per week. \MHET Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Land te houden op ainsüag 23 april 195/ des avonds om uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling openstaande notulen. 2. Ingekomen stuiken a. van Ued. Staten; b. van de minister van binnenlandse zaken; c. van het Centraal Bureau voor Veri ficatie en financiële Adviezen der Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. 3. Voorstel tot het vaststellen van een verordening betreffende de toekenning van een bijdrage van 75 in de studiekosten aan ambtenaren dezer gemeente. 4. Voorstel tot het invoeren van een kleding- en schoeiseltoelage voor de ar beiders in dienst van gemeentewerken en gasbedrijf. 5. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de tege moetkoming in de vervoerskosten voor schoolgaande kinderen. 6. Verzoek yan het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Gerlachus, van Rijckevor- selstraat 17 te Loon op Zand, om vergoe ding van de jaarwedde van een aan die school verbonden vakonderwijzeres. 7. Verzoek van het bestuur der R.K. Kleuterschool, Gasthuisstraat 15 te Kaats heuvel om medewerking ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswct. 8. Verzoek van het bestuur der R.K. Jongensschool St. Bernardus, Dr. Ariëns- plein 7 te Kaatsheuvel om medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920. 9. Voorstel tot het bepalen dat wordt voorbereid de herziening van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak en de partiële uit breidingsplannen voor de kommen Kaats heuvel en Loon op Zand. 10. Voorstel tot voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan. 11. Voorstel tot bet beschikbaar stellen van een crediet voor de aanleg van een tijdelijk woonwagenkamp. 12. Voorstel tot het uitbreiden van het bestaande gasnet in de gemeente Sprang- Capelle tot het dorp Capclle. 13. Voorstel om aan de adjunct-direc teur van gemeentewerken een jaarlijkse auto-toelage te verstrekken voor het ge bruik van een eigen auto voor dienstdoel einden. 14. Voorstel tot goedkeuring van de begroting van de Instelling voor Maatschap pelijke Zorg voor 1957 en vaststelling van de gemeentebegroting, de bedrijfsbegrotin- gen en bijbehorende begrotingswijzigingen voor 1957. 15. Rondvraag. PREADVIEZEN 1 V 'jt V/ Tl Voorstel tot het invoeren van een kleding en schoeiseltoelage voor de arbeiders in dienst van gemeentewerken en gasbedrijf. Mede in verband met de omstandigheid dat het personeel bij gemeentewerken en gasbedrijf een flinke omvang heeft aange nomen achten B. en W. het wenselijk om voortaan een uniforme werkkleding voor te schrijven. Een dergelijke maatregel, gecom bineerd met een zogenaamde kledingtoela- ge is in nagenoeg alle gemeenten van enige omvang gebruikelijk en wordt ook door de organisaties aanbevolen. Deze uniforme uitrusting dient samenge steld te zijn als volgt 1 manchesterwerkpak van een bepaalde kleur f 55. - 1 paar laarzen f 14.50 1 overall f 15.— f 84.50 Afhankelijk van de werkzaamheden zal gemiddeld kunnen worden volstaan met resp. 1 werkpak en 3 overalls per 2 jaar. De aanschaffingskosten van deze kleding bedragen mitsdien gemiddeld f 60. - per jaar, tot welk bedrag een jaarlijkse kleding- toelage dient te worden verstrekt. De laders van de vuilnisophaal- en veeg- dienst hebben daarenboven nog behoefte aan de volgende kledingstukken: a. voorschoten b. handschoenen, en c. regenkleding, die evenals de uni formpetten van gemeentewege kunnen worden verstrekt zoals tot op heden gebrui kelijk was. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te besluiten. ■IlffcTiiFltTPt Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening regelende de tegemoetkoming in de vervoerskosten voor schoolgaande kinderen. 0PWI'rrirr»i Vanaf 1 september 1948 heeft voor deze gemeente gegolden de door U op 30 aug. 1949 vastgestelde: „Verordening regelende de tegemoetkoming in de vervoerskosten voor schoolgaande kinderen". B. en W. constateren met voldoening, dat deze Verordening in het belang van het on derwijs gunstig heeft gewerkt. Het bezwaar n.I. dat aan het bezoeken van scholen voor gewoon lager onderwijs (L.O.), voortgezet lager onderwijs (V.G.L.O.), buitengewoon lager onderwijs (B.L.O., uitgebreid lager onderwijs (U.L.O.) of nijverheidsonderwijs (N.O.) was verbonden, doordat hiervoor door de verzorgers der kinderen vervoers kosten moesten worden gemaakt, werd door genoemde Verordening weggenomen en daardoor konden uiteraard de genoemde 6oorten van 1 after onderwijs door een gro ter aantal kinderen worden genoten. De basis, waarop de vergoedingen in de genoemde Verordening werden toegekend, was de financiële toestand van ouders, voogden of verzorgers, waarbij' dan, naar gelang van het bedrag van de schoolgeld maatstaf, 25 50 75 of 100 der vervoerskosten werden vergoed. Als „schoolgeldmaatstaf" gold het totaal bedrag, dat de schoolgeldplichtige wegens inkomstenbelasting en wegens vermogens belasting over een bepaald kalenderjaar of belastingjaar verschuldigd was. Voor hen, die niet in de inkomstenbelasting waren aangeslagen, trad daarvoor in de plaats de loonbelasting. In de praktijk deed zich de moeilijk heid voor, dat door het aanleggen van de hoger omschreven schoolgeldmaatstaf bij het toekennen der reisvergoedingen, de overige gezinsinkomsten geheel buiten be schouwing werden gelaten, hetgeen uiter aard in tal van gevallen als onjuist werd beschouwd. B. en W. hebben zich daarom over deze materie nader beraden en stellen in dit ver band voor de geldende verordening door een nieuwe te vervangen, waarin het totale gezinsinkomen als maatstaf voor toe te Kennen vervoerskosten zal gelden. Daarbij hebben zij gemeend als tege moetkoming in de druk der z.g. vaste las ten, welke voor de kleinere gezinnen naar evenredigheid zwaarder is dan voor de grotere gezinnen, een algemene aftrek op het bruto-gezinsinkomen te kunnen toe staan van t 500. - per jaar. Volgens art. 6 der voorgestelde nieuwe verordening worden de vervoerskosten dan voor 100 vergoed, indien de som van het bruto gezinsinkomen per jaar, vermin derd met f 500. en gedeeld door het aantal personen, dat ten laste van het ge zin komt, minder bedraagt dan f 880. - voor 75 indien die som f 880. - of meer bedraagt, doch minder dan f 950. - voor 50 indien die som f 950. - of meer, doch minder dan f 1000.- bedraagt en voor 25 indien die som f 1000. - of meer, doch minder dan f 1040. - bedraagt. Om de normale verhoudingen te bevor deren, dat n.I. de kinderen een bepaald soort onderwijs, dat in de eigen gemeente gegeven wordt, ook in de eigen gemeente genieten, is in artikel 1 der voorgestelde nieuwe verordening de bepaling opgeno men, dat met inachtneming enz., een tege moetkoming kan worden togekend in de vervoerskosten, verbonden aan het bezoek van de dichtstbijzijnde der op een afstand van meer dan 4 km. van dE woning ge legen scholen, waar het voor de lecrling(e) gewenste onderwijs wordt gegeven. Onder „nijverheidsonderwijs" wil de nieuwe Verordening verstaan het lager nij verheidsonderwijs, zoals dat aan ambachts scholen e.d. wordt gegeven. De M.T.S. valt er met name niet onder. Om aan de bezwaren tegemoet te komen, welke in de praktijk zich hebben voorge daan, dat n.I. sommige ouders moeilijk het totaal bedrag aan vervoerskosten over een aantal maanden konden voorschieten, is in artikel 8 de mogelijkheid geopend, dat maandelijks een voorschot van max. 90 wordt gegeven op de na afloop van het schooltrimester toe te kennen tegemoetko ming. B. en W. stellen voor de nieuwe veror dening te laten ingaan per 1 sept. 1957. Ur. I li! Verzoek van het bestuur der R.K. Meis jesschool St. Gerlachus, van Rijckevorsel- straat 17 te Loon op Zand om vergoeding van de jaarwedde van een aan die school verbonden vakonderwijzeres. Li." 1 Door het bestuur der R.K. Meisjesschool St. Gerlachus te Loon op Zand is verzocht om vergoeding van de jaarwedde van een aan die school verbonden vakonderwijzeres in vrouwelijke handwerken voor het jaar 1957 ten bedrage van f 3.513.42. B. en W. stellen voor om de gevraagde vergoeding toe te kennen en zoals gebrui kelijk bij wijze van voorschot uit te betalen. mi- i Verzoek der R.K. Kleuterschool, Gast huisstraat 15 te Kaatsheuvel om medewer king ingevolge artikel 50 der Kleuteronder wijswet voor de aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbe- hoeften. LTPUUl Hl «IJ - HUPT-1 1 Het Bestuur der R.K. Kleuterschool, Gasthuisstraat 15 te Kaatsheuvel verzoekt om medewerking ingevolge artikel 50 der Kleuteronderwijswet voor de aanschaffing van ontwikkelingsmateriaal, hulpmiddelen en schoolbehoeften. Genoemd bestuur heeft de beschikking gekregen over een nieuw leslokaal, zodat naar de mening van B. en W. de inrichting daarvan niet langer mag uitblijven. Mede in verband met de grotere toename van het aantal kleuters is het noodzakelijk dat de aanschaffing van leermiddelen en schoolbe hoeften mogelijk wordt gemaakt. B. en W. stellen derhalve voor de ge vraagde medewerking te verlenen tot een bedrag van f 2.933,23. "WSSSSL?*->'V3<F.~- Verzoek van het bestuur der R.K. Jon gensschool St. Bernardus, Dr. Ariënsplein 7 te Kaatsheuvel om medewerking ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 voor de noodzakelijke vernieuwing en uit breiding der verwarmingsinstallatie. Het bestuur der St. Bcrnardusschool te Kaatsheuvel heeft verzocht om medewer king ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 voor de noodzakelijke ver nieuwing en uitbreiding der verwarmings installatie in genoemde school. Ten aanzien van de aanvrage is op te merken dat het vervangen van een dooi normaal gebruik versleten verwarmingsketel overeenkomstig de bepalingen van de Wet behoort tot de kosten van instandhouding van schoolgebouwen. Volgens de overgelegde stukken en de terzake ingewonnen nadere inlichtingen is de oorspronkelijke ketel in gebruik geweest van 1929 tot 1945, een periode dus van 16 jaar. Aangezien de levensduur van een verwarmingsketel op 20 a 25 jaar kan wor den gesteld, zal 16/22,5 deel van de kos ten van de nieuwe ketel van dezelfde ca paciteit als de oorspronkelijke ketel uit de vergoeding ex artikel 101 van meerge noemde wet moeten worden bestreden. Overeenkomstig het advies van de in specteur zal de gemeente op grond van ar tikel 72 der l.o. wet vergoeden a. 6,5/22,5 deel der kosten van de oor spronkelijke ketel. b. de kosten van de grotere capaciteit van de nieuwe ketel. c. de kosten van het aanbrengen van de oliestook inrichting op de nieuwe ketel. Het totaal dezer kosten zal f 6:185. - be dragen. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de aanleg van een tijdelijk woonwagenkamp. In een der vorige vergaderingen werd de toezegging gedaan dat gezocht zou wor den naar een tijdelijke oplossing van het woonwagenvraagstuk. B. en W. zijn er thans in geslaagd een terrein te vinden dat hiervoor zou kunnen dienen, n.I. een perceel thans eigendom van het natuurpark „De Efteling", gelegen 500 m ten zuiden van de Eftelingsestraat, aan de Bernsehoefsestraat Dit terrein zal na egalisatie en verhar ding van een toegangsweg met een breedte van 6 m', een plaatsruimte bieden voor 10 woonwagens. Doordat een groot gedeelte van de werk zaamheden, zoals egalisatie, maken van rioleringen, putten, het verharden van het weggedeelte en het afwerken van het ter rein, door eigen dienst kan geschieden kunnen de totaal kosten van de werkzaam heden met inbegrip van metselwerk, bron nering en verlichting, worden geraamd op f 7.500.-. Voorstel tot het uitbreiden van het be staande gasnet in de gemeente Sprang-Ca- pelle tot het dorp Capelle. Het gemeentebestuur van Sprang-Ca pelle heeft verzocht het gasnet uit te brei den tot en met het dorp Capelle, d.i. het gedeelte van de gemeente Sprang-Capelle ten noorden van de spoorlijn 's-Hertogen- bosch - Lage-Zwaluwe. Het is voor een goede gasvoorziening van eerder genoemde gemeente en speciaal voor het dorp Capelle noodzakelijk, dat een mid- dendrukleiding vanaf het gasbedrijf alhier, wordt gelegd. Met de uitbreiding zal onge veer een bedrag van f 95.000. - gemoeid zijn. Het aantal aansluitbare percelen in Ca pelle is 250, terwijl op een onmiddellijke aansluiting van 160 percelen gerekend mag worden. Uit de exploitatie-opzet, opge maakt naar de basis van 160 aansluitingen, blijkt dat de uitbreiding van het gasnet, ge paard gaat met een tekort van f 791,58 per jaar. Deze gemeente betaalt aan Sprang-Ca pelle, indien de afname meer dan 100.000 m3 per jaar bedraagt, voor elke m3 gas boven dit aantal 1 cent. In zijn vergadering van 30 november 1956 heeft de gemeente raad van Sprang-Capelle zich er mee ak koord verklaard, deze bepaling ten aanzien van deze uitbreiding te laten vervallen, als bijdrage in de onrendabele kosten. Door het wegvallen van deze vergoeding van f 720. - per jaar, wordt het tekort terug gebracht tot f 71,58 per jaar. Gezien de mogelijkheid dat in de naaste toekomst nog diverse aansluitingen tot stand zullen komen, is dit gering tekort alleszins aanvaardbaar, zonder dat daarvoor nog een afzonderlijke bijdrage van de gemeente Sprang-Capelle jivordt gevraagd. Voorstel om aan de adjunct-directeur van gemeentewerken eon jaarlijkse auto-toelage te verstrekken voor het gebruik van een eigen auto voor dienstdoeleinden. De adjunct-directeur van gemeentewerken maakt sedert geruime tijd gebruik van een huurwagen voor dienstdoeleinden. Gedu rende het jaar 1956 had betrokkene gemid deld 3 i 4 dagen per week een auto te zij ner beschikking, waarmede ongeveer 9000 km binnen en 6000 km buiten de gemeente werden afgelegd. De kosten van deze huur werden aan de gemeente in rekening ge bracht en bedroegen in 1956 in totaal f 3300,-. Een kostenberekening van het gebruik van een eigen wagen tegen f 0.20 per km wijst uit dat voor het rijden buiten de ge meente in normale omstandigheden ten hoogste zal worden gedeclareerd 6000 km a f 0.20 of f 1200.-. Als toelage voor het gebruik van de auto binnen de gemeente is volgens de gemaakte berekening een bedrag van f 1460. - no dig. De totale kosten zullen mitsdien f 2660 bedragen, hetgeen voor de gemeente jaar lijks een voordeel oplevert van f 640. Daarbij is voorts nog in aanmerking te ne men dat de toelage voor gebruik van een eigen auto door de directeur van gemeen tewerken ad f 910.-, die nog jaarlijks op de begroting wordt uitgetrokken, kan wor den afgevoerd, wijl betrokkene reeds sedert geruime tijd geen eigen auto meer ge bruikt. Tenslotte verkeert de adjunct-directeur niet in de omstandigheden dat hij zelf de aanschaffing van een auto kan financieren. Daartoe kan evenwel van gemeentewege een lening worden verstrekt, af te lossen in 4 jaren en tegen betaling van de momen teel geldende rente. B. en W. stellen mitsdien voor om aan de adiunct-directeur van gemeentewerken een jaarlijkse toelage te verstrekken van f 1460 voor het gebruik van een eigen auto voor dienstdoeleinden en aan betrokkene een le ning van ten hoogste f 6000 te verlenen voor de aanschaffing van deze auto. In de vergadering van de raad der ge meente Loon op Zand op dinsdag 23 april a.s. zal o.m. in behandeling worden geno men een voorstel van het college van B. W. tot voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan. B. en W. geven bij dit voorstel een uitgebreide motivering. De uitbreiding van de bebouwing is in deze gemeente tot nu toe tot stand kunnen komen, zonder dat ingrijpende maatregelen nodig waren om de nodige bouwgrond ter beschikking te krijgen. Te Kaatsheuvel zijn de open plaatsen in de bestaande bebouwing opgevuld, is in het zuid-oosten een nieuwe wijk gevormd en is tenslotte een aanzet gemaakt van de aan de westzijde geplande nieuwe bebouwing. De nieuwe wijk in het zuid-oosten is voor een deel gebezigd voor woningwetwo ningen, voor een deel vrijgelaten voor bou wen door particulieren, teneinde de bebou wing in deze omgeving de gewenste scha kering te verlenen. Het gevolg daarvan is geweest dat tot nu toe de in het westen gebouwde woningen voor het merendeel woningwetwoningen zijn geworden. De be bouwing in het westen dient, evenals die in andere gedeelten van de gemeente, de no dige schakering te vertonen. Er dient dus ook voor particuliere bouwers de mogelijk heid geschapen te worden om een woning te bouwen. Het bouwen door particulieren neemt meer en meer toe en daarmee groeit de behoefte om diverse types woningen te krijgen. Daar de wijk in het zuid-oosten nagenoeg volgebouwd is, zal op andere plaatsen bouwgrond beschikbaar dienen te komen. Het ligt o.i. voor de hand dat daar voor verder gegaan wordt met de uitvoe ring van het westelijk gedeelte, waarvan de aanzet reeds is gemaakt. Hierdoor krijgt de bebouwing van Kaatsheuvel de juiste groepering rondom het natuurlijke centrum, dat de Markt met de daaraan gelegen grote gebouwen vormt. De uitbreiding in deze richting is reeds lang voorbereid en er zijn reeds diverse percelen grond en te ver vangen woningen door de gemeente aange kocht. Onderhandelingen over verder gaan de aankopen zijn nog gaande. Het is echter noodzakelijk dat de ge meente op vrij korte termijn de beschik king krijgt over alle grond, welke gelegen is in dit gedeelte van het uitbreidingsplan. De uitvoering van het uitbreidingsplan dient n.I. te worden verzekerd, terwijl voor komen dient te worden dat gronden in bouw-exploitatie worden genomen, zonder dat de daaraan door de gemeente gemaakte kosten van bouwrijp maken aan de gemeen te worden vergoed; bovendien wordt op de ze wijze in het belang van de volkshuisves ting het ongelimiteerd opdrijven van grond prijzen voorkomen. Daar het niet zeker is dat in alle gevallen de eigenaren bereid zullen blijken te verkopen tegen de door de gemeente geboden prijzen en schadevergoe dingen, menen B. en W. dat gebruik moet worden gemaakt van de mogelijkheid, wel ke de onteigeningswet biedt, n.I. om gron den, gelegen in een goedgekeurd uitbrei dingsplan te onteigenen. Teneinde geen tijd nodeloos verloren te doen gaan hebben B. en W. alle nog niet in het bezit van de gemeente zijnde eigen dommen in het gebied, omsloten door de Marktstraat, Hilsestraat, Rozenstraat, Cris- pijnstraat en Hoofdstraat, opgenomen in een onteigeningsplan. B. en W. stellen voor dit onteigeningsplan voorlopig goed te keu ren. Nadat de belanghebbenden in de ge- j tegenheid zijn gesteld hun eventuële be zwaren hiertegen in te brengen, zal dit plan aan de raad voor een definitief besluit wor den voorgelegd. Om misverstand in deze te voorkomen mag er op gewezen worden dat de pogingen tot aankoop gewoon doorgaan, zodat slechts in de gevallen waarin niet tot vrijwillige verkoop wordt gekomen onteigend zal wor den. Philips Braun Remington Waalwyk

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5