VROON a- DREESNAM IwyL woen§ GEMEENTERAAD WAALWIJK B. W. akkoord met door begrotings commissie voorgestelde wijziging subsidiëring Harmoniegezelschappen. prijzen msm act B. en W. vragen Crediet voor voor bereiding plan Cultureel Centrum. 39c 52c DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 23 APRIL 1957 prrr ALLEEN GELDIG WOENSDAG 24 APRIL DEN BOSCH - EINDHOVEN TILBURG HELMONP Agenda en Pre-adviezen GEMEENTEBEGROTING WAALWIJK Havenplannen. I In het bijzonder hoopt de cotn- I missie dat de voorstellen tot uit- s voering van de havenplannen zeer spoedig de raad zullen be- I reiken, daar de Waalwijksé in dustrieën hierbij zeer veel be lang hebben en de goederenaan- voer via de oude haven door de aanleg van de nieuwe verkeers weg in het gedrang komt. ANTWOORD VAN B. en W Subsidies. Met het aanvullend voorstel van de commissie inzake subsi diëring van harmoniegezelschap pen kan ons college zich na be raad verenigen. Het voorstel vin den wij op de eerste plaats aan vaardbaar, omdat het geen ver laging inhoudt van bestaande subsidies. Voorts zijn wij bij na dere overweging van mening dat een korps, dat in de ere-afdeling uitkomt, billijkheidshalve wel 'n bijzondere honorering verdient, niet alleen omdat het muzikaal niveau dan voortaan uitzonder lijk hoog ligt, maar vooral om dat de vereniging in verband daarmede voor hogere kosten komt te staan voor wat betreft het instrumentarium en de mu- Wij zijn daarom voornemens om, zodra een van de plaatselijke harmonieën zal zijn bevorderd tot de ere-afdeling, U nadere voorstellen terzake aan te bie den. Wij stellen; ons voor alsdan o.m. een regeling in het leven te roepen, krachtens welke het sub sidie per jaar 200.hoger be draagt voor iedere afdeling van een federatief muziekconcours, gelegen boven de afdeling „uit muntendheid", waarin een be paald gezelschap volgens de re glementen van een der Neder landse federaties van muziekge zelschappen gerechtigd is op te treden. De inlassing van deze bepaling omtrent reglementen van de Ne: derlandse federaties achten wij gewenst, omdat z.g. vrije con coursen vaak een te uiteenlopend peil vertonen. Sportparkplannen- Mogelijk heeft de commissie De begrotingscommissie, be staande uit del heren G. A. Duii- velaar, C. P. v. d. Hoven en A. G. Meijs, zegt in haar rapport over de gemeentebegroting 1957 over de door B. en W. voorgestelde subsidieregeling het volgende. Met genoegen heeft onze Com missie er kennis van genomen, dat voor diverse culturele vere nigingen een gunstiger subsidie regeling is voorgesteld. Toch me nen wij wederom te moeten wij zen op de onbillijkheid dat de re geling voor de harmoniegezel schappen niet mede berust op prestatiebasis. Waarom b.v. is er wel verschil van subsidiëring van de zangverenigingen en waar om vooral is het subsidie voor de toneelverenigingen wel en wel grotendeels gebaseerd op t cul turele peil der verenigingen? Is het voor een gemeente niet van groot belang dat de harmonieën een zo hoog mogelijk muzikaal peil bereiken? Men zie slechts naar een on zer naburige gemeenten, die ten gevolge van het zeer hoge muzi kale peil der harmonieën nage noeg door het gehele land be kend is. Ook daar bestaat een subsidieregeling die mede is ge baseerd op de muzikale prestatie der verenigingen en terecht. Welke motieven zijn er toch om niet een dergelijke regeling voor onze harmonieën te trettenr Het moet voor hen een geduchte stimulans zijn te trachten steeds hoger te komen op de muzikale ladder. Hier behoeven toch geen gevoelskwesties te spelen, want die zijn even goed aanwezig bij andere verenigingen. Daar onze commissie er dus van overtuigd is, dat er een dif ferentie behoort te bestaan in de subsidiëring van harmoniegezel schappen en wel op_ basis van prestatie, alvjjseert zij de volgen de regeling toe te passen Voor iedere afdeling dat een harmoniegezelschap uitgaat ho ven de afdeling uitmuntend, dus uit de omstandigheid, dat voor een sportterrein voor de voetbal vereniging RWB nog geen kre diet werd aangevraagd, de con clusie getrokken, dat deze aan gelegenheid niet voldoende de 'aandacht van ons college heeft. Niets is evenwel minder waar dan dat. Er hebben met het be stuur van die vereniging reeds verschillende besprekingen plaats gevonden. O.m. werd vorig jaar, 'omdat het speelterrein door de voortschrijdende bebouwing in dat gedeelte van de gemeente aan drie zijden voor het gezicht open was komen te liggen, een tege moetkoming verleend door het terrein aan die zijden af te scher men met jute. hetgeen een niet zo geheel onbelangrijk bedrag ge vorderd heeft. Wij vonden dit evenwel billijk, omdat door de uitvoering van het uitbreidings plan de vereniging anders bena deeld zou worden. Ook daarna is er nog contact geweest niet het bestuur van RWB. Bij brief van 20 maart i.l. deelden wij het me de, dat wij alle begrip hebben voor de moeilijkheden, waarme de het te kampen heeft en dat wij bereid zijn zoveel in ons ver mogen ligt mede te werken om tot een redelijke oplossing van die moeilijkheden te komen. Voor wat nu betreft de posi- j tieve voorstellen inzake het ere- i ëren van een sportveldencomplex in Besoijen, moeten wij er aan herinneren, dat in uw vergade ring van 31 januari i.l. het uit breidingsplan (hoofdzaken) is vastgesteld. Hierop is thans de goedkeuring van gedeputeerde 'staten nog niet verkregen. Zodra dit het geval is, kan tot grond aankoop worden overgegaan, ter wijl wij ons voorstellen op zeer korte termijn de gehele aangele genheid van het creëren van een nieuw sportveldencomplex in Be soijen in behandeling te nemen. Een voorstel inzake het toe kennen van een krediet daarvoor zullen wij U alsdan aanbieden. Havenplannen. Voor de havenplannen verwij zen B. en W. naar het uitvoerige pre-advies dat in deï vergadering van donderdag a.s. ter tafel zal komen. vanaf de ere-afdeling, zal een ex tra subsidie worden verleend van 200 Geen van onze plaatselijke har monieën heeft momenteel dit peil reeds bereikt, zodat de door ons voorgestelde regeling voors hands niet behoeft te worden toegepast. Wel zal zij stimule rend op de verenigingen werken. Sportparkplannen- Over de sportparkplannen zegt de commissie Als kosten van Voorbereiding Snortparkplannen werd onder „Nieuwe kapitaalsuitgaven een post van 12.000.uitgetrok ken. Deze post heeft, zoals mon deling werd toegelicht, geheel betrekking op het Sportpark ten oosten van de Burg. Smeelelaan. Voor de plannen voor een Sport terrein ter vervanging van het R.W.B.-terrein werd blijkbaar niets gereserveerd. Sedert jaren staat vast dat genoemd terrein voor het uitbreidingsplan Besoij en ter beschikking moet komen. Reeds in het najaar 1954 vonden besprekingen plaats tussen het college van B. en W. en het ver enigingsbestuur. Inmiddels ziin de uitbreidings plannen Besoijen zover gevor derd dat de vereniging nog maar één veld ter beschikking heeft en niet eens in staat is jongere gróe- pen een behoorlijk trainingsveld te geven. De stratenaanleg heeft ver der de draineringsmogeliikheden voor dit terrein zeer moeilijk ge maakt. Waar het toch een algemeen bekend feit is, dat het aanleggen en het inzaaien van een sport veld minstens anderhalf tot twee jaar vraagt, meent de Commissie dat door het uitblijven van maat regelen hier een toestand ont staat, waardoor bedoelde vereni ging schade lijdt. Zii verzoekt het college van B. en W. dringend op korte termijn maatregelen te treffen. Reeds meerdere malen, het laatst nog bij de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1956, heeft de raad aange drongen op de bouw van gemeen tewege van een gebouw, geschikt voor het geven van toneelvoor stellingen en concerten. Onze gemeente beschikt niet over een redelijke accomodatie voor het geven van toneelvoor stellingen en concerten door be roepsgezelschappen. Het is de laatste jaren met meer voorgekomen, dat grote to neelgezelschappen in Waalwijk voorstellingen zijn komen geven omdat de accomodatie totaal on voldoende is. Bovendien is gebleken dat als gevolg van de beperkte plaats ruimte ook de kleinere gezel schapen nog maar moeilijk ge ëngageerd kunnen worden, daar de uitkoopsommen dermate hoog zijn geworden, dat de recettes onvoldoende zijn om de kosten j-0 (J0kk0n B. en W. hebben zich dan ook herhaaldelijk bezig gehouden met de vraag of op dit terrein, de omstandigheden in aanmerking nemende, waarin onze gemeente verkeert, voor het gemeentebe stuur een taak i_s weggelgd, en zo ja, op welke wijze in het grote gemis kan worden voorzien. In het algemeen kan gesteld worden, dat de gemeentelijke overheid ook op het gebied van het culturele leven in de gemeen te een taak heeft te vervullen. Zij dient plaatselijk de voorwaarden te scheppen, die gunstig ziin voor het behoud en de ontwikkeling van de cultuur. Zeer bijzonder geldt dit _wel voor onze sterk geïndustriali seerde gemeente, waar de tech- nisch-industriële ontwikkeling steeds verder voortschrijdt en waar als gevolg daarvan de mens als persoon steeds minder tot z'n recht komt. Een van de meest voor de hand liggende maatregelen ter bevor dering van de persoonlijkheids vorming van de mens is 't wek ken van zijn culturele belang stelling, waardoor hij meer zich zelf kan worden en geleidelijk an een eigen levensstijl krijgt, die zijn leven rijker en mooier ITlQSkt Om dit te verwezenlijken zul len op de eerste plaats de vrije maatschappelijke krachten alles in het werk dienen te stellen om het locale culturele leven te doen groeien en bloeien, zo nodig ge stimuleerd en gesubsidieerd door de gemeentelijke overheid. In dit opzicht mag in onze gemeente gewezen worden op 'de vele en velerlei initiatieven, welke van jiarticuliere zijde met succes on dernomen worden ter bevorde ring van de culturele belangstel ling van onze inwoners. Doch practisch bij elke gelegenheid doet zich het schrijnend gemis van een aan redelijke eisen vol doende accomodatie gevoelen. Daar gebleken is, dat het par ticuliere initiatief in verband met daaraan verbonden financi ële risico's niet in staat is om n oplossing daarvoor te vinden, ÏM het naar de mening van B. en W. op de weg van de gemeente hierin te voorzien. De gedachten gaan daarbij uit naard de bouw van gemeentewe ge van een cultureel centrum met beperkte schouwburg-accomoda- tie. Een dergelijk gebouw dient naast een culturele, ook een so ei ale functie in 't gemeenschaps leven van onze gemeente te kun nen vervullen. Vandaar dat het voor velerlei doeleinden geschikt moet zijn. Naast toneelvoorstel- lingen zal het gebouw gelegen heid moeten bieden tot het hou den van concerten en kamermu ziek uitvoeringen, en het verto- &(le paasbeste pakken en jurken hangen meer in de kast en in de zinken buiken van de vuilnis bakken liggen de geteisterde ei ersciialen en het naakte gebeen te van wild en gevogelte gelaten te wachten op de G.R.D. of op honden wier stamboom geen aanleiding geeft tot een nette en waardige levenswandel, 'n Flink deel van de mensheid heeft veel vermoeider dan zij zaterdag op hield vanmorgen het dagelijkse hand- of hoofdwerk weer hervat. Dit zijn vooralsnog de enig waarneembare verschijnselen waaruit onomstotelijk blijkt dat het Pasen is geweest. De groot ste verwachting na elk Paas feest: nieuwe mensen in een nieuwe wereld, is nog een grote ongewisheid, waarvan de kans op waarschijnlijkheid met het grootste scepticisme mag wor den beschouwd. Er zal geen con centratiekamp gesloten worden omdat het Pasen is geweest; nie mand zal zeggen: laten we nou eens ophouden met die vervloek te kernwapens, en de daad bij 't woord voegen, omdat de afgunst en het wantrouwen als een muur tussen de mensen zal blijven staan; de politieke moorden en massamoorden zullen heus niet minder worden, omdat zij die op aardse macht belust zijn, nooit uilen kunnen begrijpen waar om die moord op Golgotha ge pleegd moest worden. Bij deze vooruitzichten weegt de verzuchting: wat waren die Paasdagen gauw om, een jnens heeft toch eigenlijk veel te wei nig vrije tijd!, belachelijk licht. Maar zij weegt, en voor ons mo derne mensen zelfs heel zwaar, want de mens snakt in het for midabele levenstempo van van daag naar meer vrije tijd. En de ontwikkelingen in deze richting wijzen er ook wel op dat de werktijden eerlang betekenend zullen worden ingekort. De mo derne productiemethoden eisen niet alleen meer vrije tijd, maar maken deze ook mogelijk. Toch moet men zich hier niet blind staren op de hoeveelheid tijd, want Hannibal meent dat 't niet ozeer een kwestie is van meer vrije tijd, dan wel van een juiste besteding van de beschikbare vrije tijd. Iemand die een heel weekend in een auto langs de weg jakkert, is 's maandags niet fit, maar zelfs met een week vrije tijd zal hij op deze manier nog niet fit zijn, maar ook ie mand die zijn vrije tijd „uit" hangt, zal zich 's maandags al leen maar lamlendig voelen. Er zijn mensen dié hun vrije tijd uitbuiten tot en met, en zich daarmee lichamelijk en geeste lijk fit houden, maar er zijn er ook die met hun vrije tijd geen raad weten. En dit laatste heeft vooral bij een deel van de mo derne jeugd dusdanige vormen aangenomen, dat men gerust van een probleem kan spreken. En helaas maakt Waalwijk in dit opzicht geen beter figuur dan andere plaatsen in ons land. Het bericht in ons blad van 19 dezer over baldadigheden en elfs opzettelijke vernielingen, welke een bepaald deel van de Waalwijksé jeugd aanricht, laai hieromtrent geen enkele twijfc bestaan. Men kan dergelijke knapen dagelijks in elke plaats van ons tand aantreffen, slof - ferid langs de straat, bijeengeklil voor bioscopen en fluitend en lallend over hei stuur van hun fietsen hangend. De voor de hand liggende conclusie dat deze knapen veel te veel vrije tijd hebben, is natuurlijk onjuist, ze zijn 't slachtoffer van een stier lijke verveling, die noodgedwon gen moet ontaarden in de meest onnozele kinderachtigheden en i* ergerlijk vandalisme. Ze dreigen hopeloos te verdrinken in een verbijsterende leegte, omdat er niets is waar ze zich met hart en ziel aan kunnen wijden. Ze sla gen er nooit in om eens iets leuks te bedenken. De oorzaken De meesten van hen zijn zo van de lagere school ingeschakeld in het productieproces, zij zijn he laas nooit in de gelegenheid ge weest verder te studeren. Ze hebben ook nooit een stimulans ondervonden om eens iets aan te j akken, elke prikkel om iets te ondernemen ontbreekt bij hen. En waarom zouden ze ook, werk, goed betaald werk zelfs, kunnen ze genoeg krijgen. En omdat ze thuis wellicht ook niets kunnen vinden wat hen boeit of interes seert, hangen ze maar wat r.ond en laten zich wegdrijven op een van de vele vormen van jiassief vermaak. Dit is de balans van de heden daagse vrijetijdsbesteding, die tot een nijpend probleem is ge worden, een jirobleem dat steeds zorgwekkender vormen zal gaan aannemen naarmate de arbeids tijden worden ingekort en welks ojilossing van het allergrootste belang is voor de geestelijke volksgezondheid. Ook bij ons in W aalwijk I Gelukkig zijn er in Waalwijk talrijke jeugdigen die in vereni gingsverband hun vrije tijd oj) een prettige en creatieve wijze besteden. Een van deze veieni- gingen is de r.k. gemengde zang vereniging „Amjihion"die op 23, 24, 25 en 27 april a.s. in het Patronaatsgebouw te Besogen opvoeringen zal geven van de dolkomische operette „Prins Marcelino"Piet Borsten zorgde voor de teksten die men van hem mag verwachten, Louis Sars schreef de muziek en N. Schoen makers droeg zorg voor de bal letten. Iedereen, vooral zij die met hun tijd geen raad weten, moet daar eens gaan kijken en luis teren. HANNIBAL. nen van films en eventueel van actuele televisie-journaals, ter wijl het bovendien dienst moet kunnen doen voor het organise ren van tentoonstellingen op het pebied van kunsten en weten schap en voor het houden van grote en kleine vergaderingen en feestelijke bijeenkomsten. Uit vorenstaande opsomming van de doeleinden, waarvoor het gebouw moet dienen, zal duide lijk zijn, dat een serieuze en des kundige voorbereiding van de plannen veel tijd en overleg zal vergen. Teneinde zodra de tijd voor de bouw van een dergelijk object weer gunstig is— met de reali sering daarvan te kunnen aan vangen, stellen B. en W. voor een krediet van 13.230.te verstrekken ter voorbereiding van bedoelde plannen door een door B. en W. aan te zoeken des kundige. (Vervolg pre-adviezen 2e blad). SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Katoenen boodschapnet, met sterk handvat, gemak kelijk in de handtas mee te nemen 65c Uni katoen, voor lingerie, poplin finish, in 6 kleuren, 80 cm. breed, extra voordelig Voor het laatste trimester: Cahier, 36 bladz., per 10 stuks Grote spoel rijggaren ongebleekt Koperen wandlampje, hany model, met glasinzet. Ir\ A verschillende kleuren, «"net snoer en stekker. O 95 Compleet Koffieperculator, van prima aluminium, inh. "3 H Itr. 3.65 1 Itr. J 40 Wasecht tuintafelkleedje, (ook voor de keukentafel), frisse pasteltinten, met door geweven gouddraad. Royale maat 100x100. 3^® Nu slechts Mooi en sterk voorjaars schoentje, gesp- en molièremodel en prima rub ber zool. In beige, tan, rood en wit. Maten: 32-35 6.75 28-31 5.75 24-27 4.75 285 Italiaanse tomatenpuree, zwaar geconcentreerd, dus voordelig, 54c 3 blikjes 22-23 3.75 20-21 Blesjes, lekker koffiekoekje, Witte kleuterbloesjes, van mooie kwaliteit poplin, met aangeknipte, mouwtjes van 0-2 jaar. O 45 Vanaf Verkoop aan Baby-afdeling! Damesonderjurk, van witte katoen, met brede volant van katoenen kant. Bustevorm geheel van kant. 890 250 gram Moderne damesregen mantel, met hoofddoek. Poplin rayé, in frisse voor- jaarstinten, o.a. coral, royal, noot en azuur. OQ75 Maten 36-44 Sanfor poplin sporthemd, in TT model, met opgestikte zakken, diverse frisse ruiten. Kan in en boven de pantalon worden gedragen Openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk te houden op donder dag 25 april 1957, te 19V£ uur, ten stad- huize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der open bare vergadering, gehouden 28 maart 1957. 2. Ingekomen- stukken a. Van de Gedeputeerde Staten. b. Van de Gemeentelijke Gezondheids dienst te Waalwijk. c. Van het Verbond voor Veilig Ver keer Utrecht. d. Controleverslagen rekenpüchtigen. 3. Voorstel tot vaststelling van een uit breidingsplan in onderdelen voor Besoijen- west. 4. Voorstel tot toekenning van een pre mie op de voet van de premieregeling wo ningverbetering en -splitsing 1953. 5. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening aan de stichting „De Eigen Wo ning" te Eindhoven. 6. Voorstel tot benoeming van een lid, een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter van de plaatselijke huurcommis- sie. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor uitvoering van de eerste phase van het havenplan. 8. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet, voor inrichting van een noodlokaal ten behoeve van de r.k. kleuterschool in de St. Antoniusparochie. 9. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor vergro ting en verlegging v. d. speelplaats der r.k. meisjesschool aan de St. Crispijnstraat. 10. Voorstel tot het verlenen der ge vraagde medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor het ver schaffen van noodlokalen ten behoeve van de r.k. jongensscholen voor l.o. en u.l.o. in de St. Antoniusparochie. 11. Voorstel tot vaststelling van een verordening inzake subsidieverlening aan vormingsinstituten voor de leerplichtvrije jeugd. 12. Voorstel tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de Katholieke Levensschool Waalwijk. 13. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet ter voorbereiding van de stich ting van een cultureel centrum met schouw- burg-accomodatie. 14. Voorstel tot het verlenen van een subsidie ten behoeve van de aanschaffing van uniformen voor de harmonie St. Jan te Baardwijk. 15. Voorstel tot aankoop van grond in de Buitenpolder van Besoijen. 16. Voorstel tot ruiling van grond in de Binnenpolder van Besoijen. 17. Voorstel tot aankoop van onroerend goed te Baardwijk. 18. Voorstel tot aankoop van grond aan de Zuider-Parallelweg. 19. Voorstel tot aankoop van een grond- strook aan het Hoogeinde te Baardwijk. 20. Voorstel tot verkoop van een grond- strook aan de Burg. Moonenlaan. 21. Voorstel tot vaststelling van een wachtgeld- en pensioenregeling voor wet houders. 22. Vaststelling bedrijfsbegrotingen en gemeentebegroting voor het jaar 1957 en aanbieding ter goedkeuring begroting 1957 der gemeentelijke instelling voor maatschap pelijke zorg. a. Algemene bes houwingen. b. Behandeling rapport der commissie van onderzoek en nota van antwoord van burgemeester en wethouders. c. Vaststelling van de bedrijfsbegrotin gen en van de wijzigingen dezer begrotin- gen. d. Beslissing omtrent goedkeuring be groting gemeentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. e. Behandeling subsidie-aanvragen. f. Vaststelling gemeentebegroting 1. gewone dienst (behandeling per hoofdstuk) 2. kapitaaldienst (als geheel); 3. wijzigingen der begroting, j 23. Wijziging begrotingen 1956 en '57.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 3