Waalwijkse en Langstraatse Courani ZWEDEN. DE VARKENSHOUDERIJ Neven verdiensten zijn ^noodzakelijk. HOOFDPIJN? Wasmachines Stofzuigers De Pluimveehouderij. Jan van Dongen Indrukwekkend natio naal feest op Soestdijk moderne behangselpapieren In blijde Verwachting STASSAR BRILLEN WAALWIJK VRIJDAG 3 MEI 1957 Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 35 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Bezoeken van koninklijke pa ren aan elkaar hebben het nut tige effect, dat men zich in de betrokken landen bewust wordt van de sluimerende hartelijkheid der betrekkingen. Een dergelijk bezoek is aanleiding tot belang stelling, al zal deze in de meeste gevallen maar van tijdelijke aard zijn. In de tweede helft van mei brengen koningin Juliana en prins Bernhard een bezoek aan Zweden, de langgestrekte ooste lijke helft van het Scandinavi sche schiereiland, welk land op een oppervlakte van 440.000 kin2 iets meer dan zeven mil joen men sen herbergt. De vergelijkende cijfers voor Nederland zijn 33.700 km2 en 11 miljoen inwo ners. Bij het bezoek van midden mei wordt verband gelegd met de herdenking van Linnaeus, die 250 jaren geleden in Rashult in Zweden is geboren en een be langrijk deel van zijn leven in Nederland heeft doorgebracht. Dat een Zweed in die tijd en eer der al in de Zeven Provinciën studeerde en werkte, behoeft geen verbazing te wekken, want de wetenschap stond in ons land op bijzonder hoog peil en Neder land was door de handel met de landen om de Oostzee (lagen daarom de sleutels van de Sont niet in Amsterdam, zoals men toen zei?) voor die gebieden een belangrijk land. Niet alleen stu deerden in de zeventiende eeuw veel jonge Zweden in ons land, ook de rol van Nederlandse ge leerden bii de opbouw van de Zweedse universiteiten is niet te verwaarlozen. Hugo de Groot was ambassadeur van Zweden in Parijs. Bovendien hebben vrij veel Nederlanders Zweden op com mercieel en industrieel gebied gediend. De stad Gothenburg, omstreeks 1620 gesticht, is door Nederlanders ontworpen en ge bouwd en jarenlang werden de notulen van de gemeenteraadszit tingen in het Zweeds en in het Nederlands opgesteld. De vader van de Zweedse industrie. Louis de Geer, was Nederlander. Hij voerde in plaats van de oude le men hoogoven de gemetselde in, waardoor hogere en constantere temperaturen mogelijk waren. Dit heeft de stoot gegeven tot de grote opbloei van de Zweedse staalindustrie. De Zweedse wapenindustrie heeft tijden lang de markt be heerst. Het land had de grond stoffen voor een zware industrie. In de middeleeuwen werd er naast koper en zilver al veel ijzer erts gedolven in Midden-Zwe den, terwijl de onuitputtelijke bossen voor de brandstof zorg den. Nog steeds behoort de Zweedse staalindustrie tot de beste in de wereld. Sinds eind vorige eeuw de ex ploitatie van de enorme mijnen velden in Noord-Zweden is ter hand genomen, voert Zweden ook enorme hoeveelheden ijzer erts via de ijsvrije Noorse haven Narvik uit. Het erts is een van de pijlers, waar de Zweedse wel vaart op rust. De tweede is de hoog ontwikkelde mechanische en electro-technische industrie. Namen als Husqvarna en Bofors, als Ericsson zijn over de gehele wereld bekend. Maar daarnaast mag men het hout en de houtproducten niet onderschatten. Zweden is voor meer dan de helft bedekt met bossen van goede kwaliteit en strenge voorschriften zien er op toe, dat op deze natuurlijke rijk dom niet wordt ingeteerd en dat gekapt hout vervangen wordt door nieuwe, vaak veredelde aan plant. Zweden is na Canada het tweede land op de houtuitvoer— lijst. Maar hout levert ook de cellulose, een zeer belangrijke grondstof voor de chemische in dustrie. Ook als aanvullende ex ploitatie voor het boerenbedrijf zijn de bossen onmisbaar. In dit noordelijke land met zijn lange en harde winters is het bosbedrijf noodzakelijk om de boeren een redelijk bestaan te verzekeren. Om vele redenen is het echter een moeilijk bestaan. Het barre klimaat, het grote iso lement, het zoveel zwaardere en pok langduriger werk uiten zich in een trek naar de steden, het geen eerst de o.a. door mechani satie van de landbouw veroor zaakte overbevolking op 't plat teland verlichtte, maar nu zelfs tot ontvolking dreigt te leiden, zodat de boerenpartij aandringt op het nemen van maatregelen om door middel van industriële vestigingen vooral de jongeren een aanvaardbaar bestaan te bie den. De zuigkracht van de stad met de zich voortdurend sterk uitbreidende industrialisatie, met haar grotere afwisseling in amu sement en ontwikkelingsmoge lijkheden is echter nog onver zwakt nu het tekort aan arbeids krachten zo groot is, dat er zelfs plaats is voor veel immigranten, vluchtelingen uit de Baltische landen,maar ook veel Finnen die in eigen land werkloosheid ken nen. Deze nijpende schaarste aan arbeidskrachten en de weten schap, dat de toeneming van de bevolking door het betrekkelijk lage geboortecijfer maar gering zal blijven, heeft de Zweedse in dustrie na de Amerikaanse tot een van de best geoutilleerde ter wereld gemaakt. Een Zweed spreekt over zijn land graag als het Amerika van Europa, wat productiviteit en wat hoge le vensstandaard betreft. De Zweed heeft een hoog loon en het feit, dat vele vrouwen werken, waar door het gezinsinkomen zeer hoog ligt, stelt hem tot een hoge mate van luxe instaat. Zorg voor de toekomst hoeft een inwoner van dit nu al zo lang door socialisten geregeerde land niet te hebben. De sociale voorzieningen staan op hoog peil en voor de oude dag bestaat al 'n goede staatsregeling, die men echter nog verder wil uitbreiden wat in het najaar aan een volks stemming onderworpen zal wor den. Sociale maatregelen eisen ongeveer 40 pet. van de begro ting op. De zeer snelle groei van de stadsbevolking leidt tot 'n ganse reeks problemen, zoals het wo ningvraagstuk (de Zweed is klein behuisd voor veel geld) en een zekere ontworteldheid, die zich vooral bij de jongeren, die i veel geld en geen zorgen voor de toekomst hebben (sociale voor- I zieningen en grote vraag op de arbeidsmarkt), uit in bandeloos heid, mede als gevolg ook van de geringe weerstand, die vele Zwe den aan het drinken bieden. Hoe acuut dat probleem nog is blijkt veel uit het feit, dat nergens de geheelonthoudersbeweging zo principieel en omvangrijk is als in Zweden. Tot voor kort bestond in Zweden nog een rantsoene- ringsstelsel van sterke drank; de i opheffing daarvan heeft geleid tot een sterke stijging van de al coholverkoop, maar men ver wacht, dat gezondere tendenties i veld zullen winnen. Het bezoek van ons koninklijk paar zal voornamelijk Stock- holm gelden, de koningin van i Malaren, het langgestrekte meer, i op welks oevers de stad is ge- I bouwd. De oude stadskern, Gam- j la Sta'n is al lang het centrum i van de stad niet meer. Dit is ver- schoven naar het noorden, waar de winkels ruimte vonden, waar i de kranten gevestigd zijn, waar de vele schouwburgen en biosco pen een onderdeel van het uit gaande leven vormen. Stockholm de rusteloze hoofdstad van een land, dat door zijn grote uitge strektheid, door zijn eindeloze bossen, afgewisseld met schil derachtige meren en meertjes, met een prachtig hooggebergte j langs de grens met Noorwegen, j zo'n rijke bron van rust is. (Nadruk verboden). noait van grote omvang geweest. Voor de kleine bedrijven is het meestal niet mogelijk alleen uit de opbrengst van de grond een volledig bedrijfsinkomen te ver krijgen. Daarom is het gewenst, dat in gebieden met veel kleine bedrijven ook andere bedrijfs takken worden uitgeoefend. Een van de voornaamste hiervan is in vele streken van Noord-Brabant ongetwijfeld de varkenshouderij. Om een behoorlijk bedrijfsinko- men te verkrijgen, zullen voor de kleine bedrijven de opbrengsten van deze nevenbedrijfstakken vaak groter moeten zijn, dan uit het gebruik van de grond. Het gehele gebied kenmèrkt zich door de zeer geringe omvang van de varkenshouderij. Ondanks de huidige geringe omvang heeft er de laatste jaren toch nog een uitbreiding plaats gevonden, 5 jaren geleden waren er in de .Langstraat 25% minder mest- varkens en bedroeg het aantal zeugen bijna de helft van het huidige aantal. Bij dit geringe aantal mestvarkens zullen per jaar per bedrijf 7 a 8 varkens worden gemest, waarvan nog 'n paar voor huisslachting bestemd zijn. Aan het bedrijtsinkomen zal deze bedrijfstak maar zeer weinig bijdragen. Uit de bedrijfs economische boekhouding van een groot aantal bedrijven uit Midoen-N oord-Brabant blijken op de bedrijven van 510 ha. gemiddeld iü12 mestvarkens aanwezig te zijn en het drievou dige van het aantal zeugen uit de Langstraat. Op deze bedrijven worden gemiddeld ruim 30 var kens per jaar afgeleverd. In Haarsteeg is de varkens houderij nog van de grootste omvang van het gehele gebied. Op de kleinste bedrijven komen vrijwel geen varkens voor. Ver der zijn er per grootteklasse nog aanzienlijke verschillen. Vooral de bedrijven van 510 ha. heb ben hier nog een behoorlijke be zetting. De kleinere bedrijven blijken zich meer op de tuin bouw te hebben toegelegd. Op de grotere bedrijven, waar het arbeidsprobleem moeilijker wordt, neemt de omvang weer af. Een dergelijke aanpassing aan de bedrijfsgrootte is zeer juist. Haarsteeg heeft bijna het dub bele aantal dieren per bedrijf van alle andere plaatsen in dit gebied; bovendien heeft deze plaats ook het grootste percen tage tuinbouw. Niet alleen in Haarsteeg, maar vooral in alle andere plaatsen van de Langstraat zijn vele be drijven, waar 'n flinke varkens houderij een welkome verbete ring van het bedrijfsresultaat kan betekenen. Een goed opgezette varkens houderij vraagt betrekkelijk wei nig arbeidsuren en kan per ar beidsuur een hoog inkomen ge ven. Een goede huisvesting, prima verzorging en kennis van zaken zijn een eerste vereiste. In Noord-Brabant worden re gelmatig de resultaten van vele tomen mestvarkens bijgehouden Volgens de laatste .verslagen werd „een opbrengst verminderd met voerkosten" verkregen van ruim 20 ct. per varken per dag. j De vaste kosten, zoals gebouwen kosten, zijn hier buiten beschou wing gelaten. Bij een normale mestperiode van 4 maanden be tekent dit „een opbrengst nun j voerkosten" van f 25.- per ba- convarken. Met prijzen voor varkens en voer, zoals gemid deld de laatste jaren kan deze bedrijfstak een flinke steun ook voor het kleine bedrijf van de Langstraat betekenen. De andere, op vele bedrijven zeer goed passende bedrijfstak is de pluimveehouderij. Ook dit onderdeel van het gemengd be drijf komt in de Langstraat maar matig tot zijn recht. Ge middeld worden er per bedrijf slechts 40 kippen gehouden. Een vijftal jaren geleden waren dit er slechts 20. Gemiddeld in Bra bant 150. Op de ruim 900 bedrijven in de Langstraat wa ren in totaal nog geen 20.000 kippen aanwezig. Ook van de pluimveehouderij heeft Haarsteeg de grootste om vang nl. 100 stuks per bedrijf. Het kerkdorp Haarsteeg heeft met slechts 11% van het aantal bedrijven in de Langstraat ruim 25% van het totale aantal kip pen in dit gebied. Evenals bij de varkenshouderij komt op- de kleinste bedrijven deze neventak niet voor. Voor de middenklasse is de kippenhouderij van flinke betekenis en deze neemt voor de grootste bedrijven weer af. Ook hier ziet men dus naar grootte klasse een gunstige opbouw. Voor de kleinere landbouwbe drijven is men in Haarsteeg de waarde van een behoorlijke pluimveestapel wel bewust. In goede hokken en bij goede ver zorging betekent ook een flink aantal kippen een versteviging van het kleine bedrijf. In de boekhouding van de laatste ja ren variëerde de winst per kip van f 6.- tot f 8.- per jaar. In de oostelijke Langstraat zijn vele bedrijven waar een flinke uit breiding zeer gewenst is. In het gehele gebied van de oostelijke Langstraat, vanaf Waalwijk tot 's-Hertogenbosch, zijn 82% van de 922 bedrijven kleiner dan 10 ha. Van deze ruim 750 bedrijven zijn er bijna 150 kleiner dan 3 ha. Deze laatste groep beneden 3 ha. kunnen, wat de landbouw be treft, buiten beschouwing blij ven, omdat ze grotendeels in de richting van de tuinbouw gespe cialiseerd zijn. In totaal resteren dus ruim 600 gemengde bedrijven beneden 10 ha. Op praktisch geen van deze bedrijven is het mogelijk om als zuiver landbouw- en veehoude rijbedrijf' een voldoende inko men te behalen. Hiervoor is de oppervlakte te ontoereikend. Op al deze bedrijven zjjn dus een of meerdere aanvullende be drijfstakken noodzakelijk. Dit geldt zeker voor een gebied als de Langstraat, waar de produc tieomstandigheden voor het grondgebruik, zoals verkaveling en ontsluiting, zo buitengewoon ongunstig zijn. Onder de zeer ongunstige omstandigheden is nl. een intensief gebruik van de grond zeer moeilijk. Als aanvul lende bedrijfstakken komen in aanmerking tuinbouw, varkens- en pluimveehouderij. Welke van deze bedrijfstak voor ieder be drijf afzonderlijk gewenst is, hangt eerst en vooral af van de liefhebberij van de betrokken j boer. Door omstandigheden is in i de Langstraat de tuinbouw als nevenbedrijfstak ontstaan. In andere streken ziet men vaak een ruime varkens- en kippen- j houderij. Beide richtingen heb ben voor- en nadelen. De tuin bouw heeft als zeer groot nadeel dat het met betrekking tot een goede verdeling van de arbeid zeer moeilijk in een gemengd be drijf past. De arbeidsstoppen in de tuinbouw, vooral bij de tegen woordige schaarste aan arbeids krachten staan onherroepelijk de goede verzorging en 't goede resultaat van de andere bedrijfs takken in de weg. De tuinbouw zal veelal de oor zaak zijn, dat op vele kleine be drijven cF kwaliteit en het re sultaat van het rundvee maar zeer matig is. De varkens- en pluimveehouderij hebben gedu rende het gehele jaar een gelijke verdeling van de arbeid en j)as- sen derhalve zeer goed naast de rundveehouderij. Bovendien heb bendeze laatste bedrijfstakken 't voordeel, dat door de mogelijk heid van het verwerken van eigen gewonnen voer hiervoor de hoogste waarde wordt ver kregen. Varkens en kippen vragen investering. Een nadeel van de varkens- en pluimveehouderij is het feit, dat, begonnen moet worden met flinke investeringen en dat er steeds een flink kapitaal in aan wezig blijft. Voor het opzetten van een flinke varkens- en kippenhoude rij, waarvoor ook nog nieuwe hokken geplaatst moeten wor den, kan de hegininvestering per baconvarken op ongeveer f 225.- en per kip op ongeveer f 15.- gesteld worden. Deze be dragen betreffen dus alle kosten voor hokruimte, voer en aan koop van het dier, voor de var kens tot het afleveren en voor de kippen tot aan de leg. Voor de tuinbouw, zoals die op de gemengde bedrijven wordt uitgeoefend zijn geen grote in vesteringen nodig. Welke nevenbedrijfstak nu de meest geschikte is voor het ge mengd bedrijf is in het algemeen niet te zeggen. Dit zal dus af hangen van liefhebberij, kennis, ligging en kwaliteit van de grond, de mogelijkheid om te in vesteren, de rentabiliteit en vooral van de aanwezige ar beidskrachten. Wel kan opgemerkt worden, dat een geringe omvang van de tuinbouw op een bedrijf, waar de boer voor al het werk alleen staat, vaak meer kwaad dan goed doet. Uit bedrijfsresultaten van deze streek blijkt meermalen dat een boer voor een bruto-op- bijengst van plm. f 1000- uit de tuinbouw veel van het andere werk in de steek moet laten. Een goed verzorgde rundveehouderij en een goed graslandgebruik zouden op zo'n bedrijf vaak het meervoudige kunnen opbrengen. Op vele Langstraatse bedrijven waar het, wat de arbeid betreft, niet mogelijk is de moderne tuinbouwmethode te volgen, zou een goede varkens- en of kip penhouderij naast een gezonde rundveehouderij beter op zijn plaats zijn. DE WERELD ROND SC Evenals gij zijn ook wij Ne- uerlander in hart en nieren, vrienden, en daarom zal ook het warmste plekje van ons hart al tijd gestoffeerd zijn met onze na tionale driekleur, waar ter we reld wij ons ook bevinden. Dit is onze allerbeste zijde, zoals ge wel begrijpt. De andere wantrouwende en op aards voordeel beluste zijde is in de loop der jaren ech ter tot de wat bittere wijsheid gekomen dat vaderlandsliefde 'n deugd is waarmee men behoed zaam moet omspringen, wil men zijn kortstondig bestaan op dit ondermaanse zo lang mogelijk rekken. De geschiedenis der laat ste decennia heeft namelijk aan getoond dat de lichamelijke ge zondheid op z'n best bloeit wan neer men het met zijn geweten en zijn vaderlandsliefde zo weet te plooien dat het politieke jasje zwart noch wit is. Vuilwit is de beste politieke kleur. Het „trouw door dik en dun" is natuurlijk heel mooi en de tranen schieten u er wel bij in de ogen, maar het is iets uit de riddertijd en die doet het alleen nog op de film. We leven nu in 1957. De sprook jes van Grimm en Andersen zijn verdrongen door de televisie, in oorlogen heeft de tijdrovende stormram plaats moeten maken voor de doeltreffende atoombom en gesanctioneerde massamoor den zijn in zekere landen 't aan gewezen middel om het regiem in het zadel te houden. De wereld van ons is één groot politiek broeinest, dat elk ogenblik met een verschrikkelijke knal kan exploderen. Het nare hiervan is dat ge niet weet a) of ge de knal zult overleven, en zo ja b) wie na de knal de pijp uit zal zijn, Amerika of Rusland. Hebt ge het witte jasje aan gehad en Kroets- jef komt grijnzend uit de puin hopen te voorschijn, dan kan uw familie het zwarte pak wel aan trekken. Hebt ge op zwart ge wed en Eisenhower doemt min of meer berookt uit de radio-ac tieve wolken op. dan staat u ook een minder prettige onderschei ding te wachten. Daar beide vooruitzichten voor niemand bij zonder aanlokkelijk zullen zijn, moet o.i. iedereen zich haasten een vuilwit jasje aan te trekken, zodat hij bij leven en welzijn na de knal elke. gewenste kant op kan. Dit geldt ook voor ons, want wij hebben in het verleden over het communistische regiem nu niet bepaald dingen gezegd waar over Kroetsjef naar huis zal schrijven. En omdat wij enerzijds onze familie niet op kosten wil len jagen met een zwart pak en anderzijds persoonlijk weinig voelen voor een onprettige on derscheiding, zijn wij in de com munistische modder gestapt op zoek naar iets dat het commu nisme in een ander en beter dag licht zal stellen. We zijn er knap smerig uitgekomen, maar heb ben daarmee toch onze toekomst meer perspectief gegeven. Wij hebben namelijk ontdekt dat in Hongarije en Bulgarije! de bierbrouwers onder het commu nistisch bewind tien keer zoveel bier gebrouwen hebben als zij vóór de tweede wereldoorlog on der het kapitalisme deden. De Russen zelf hebben hun produc tie sinds 1949 verdubbeld. Kijk, vrienden, dit zijn winstpunten waarover je in de lastercampag nes der kapitalisten nooit iets hoort. Hoe zouden de communis ten al dat bier kunnen drinken als ze alleen maar oorlogstuig zouden maken Wie zal al dit bier opdrinken als half Hongarije in de gevangenis zit Nee, vrien den, laat u niet strikken door lasterpraatjes, wij zijn er van overtuigd dat de verbroedering heel dichtbij is, want bier brengt de mensen op feestelijke gedach ten, de communisten net zo goed als de kapitalisten. En kom ons nu niet aan met het praatje dat het wel speciaal communistisch bier zal zijn, na gebruik waarvan men plotseling alles gaat bekennen. Onzin! Als de communisten genoeg van dit goede bier drinken, vergeten ze het hele communisme. En daar moeten we naar toe. Zegt Eisenhower. reeds vanaf 78 ct. J. C. SCHELLEKEN» I ECHO HET ZUIDEN Mijnharjdt's Hoofdpijnpoeders. Hoos 50 cent Streekverbeteringsplan Oostelijke Langstraat WAALWIJK Nog nooit wellicht heeft feestvierend Ne derland zijn jarige Vorstin een zo indruk wekkende hulde gebracht als dinsdag j.l. en nog nooit ook heeft het koninklijk gezin op een zo hartelijke wijze gereageerd op de hulde van de vele duizenden binnen en bui ten de hekken van de paleistuin. Het was een waarlijk nationale huldiging die zich Uitte in tienduizenden bloemen en vele an dere geschenken; een huldiging die echter nog verder reikte dan onze landsgrenzen, want onder de vele duizenden bevonden zich twee vertegenwoordigers van de Ne derlandse Antillen, twee uit Suriname en twee uit Nieuw-Guinea; twee kinderen in Hongaarse klederdracht die de Vorstin een hartvormige verjaardagstaart overhandig den en er was zelfs een Franse deputatie. Gedurende de gehele huldiging, die tot een uur duurde onderhield de Vorstin, die was gekleed in een zeegroen ensemble met een corsage van lelietjes van dalen, zich met talrijke personen uit deze deputaties. Zeer ruime keuze Putstraat 12 Telefoon 2195 WAALWIJK Aan de rand van het gazon in de paleis tuin hadden padvinders de nationale drie- kier gehesen, welk punt Nederlands hoog ste punt Vaals symboliseerde. Van dat punt uit golfde een levende landkaart over het gazon, waarin elke van de ruim duizend Nederlandse gemeenten was vertegenwoor digd door twee personen. Waalwijk was vertegenwoordigd door mej. Zigenhorn en mej. Couwenberg. Jongens en meisjes in fleurige gymnas- tiektenu's markeerden de provinciegrenzen. Het hoogtepunt van dit glanzende feest was de tocht die het koninklijk gezin tot tweemaal toe maakte over de Koningslaan, waarlangs de duizenden stonden opgesteld. Geen staatsietocht in een gesloten hofauto, maar een ongedwongen rit van een feest vierend gezin, langs een smal pad dat dui zenden juichende landgenoten lieten, in een jeep die weTd bestuurd door prins Bern hard. Onder bloemen bedolven keerde de jeep in de paleistuin terug. Even over twaalf daverden 84 straalja- Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, i f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MunhaBPT Maakt is 60E0 gers van de luchtmacht in flitsende forma ties over het paleië en brachten op deze wij ze een groet over van ons luchtwapen. Behalve van haar eigen volk ontving ko ningin Juliana vele gelukwensen uit andere delen van de wereld. President Eisenhower zondhaar een telegram met gelukwensen, alsmede Alexander Zawadzki, voorzitter van de Poolse staatsraad te Warschau. De Japanse radio wijdde een speciale uitzen ding aan de betrekkingen tussen Nederland en Japan. Voor de Wereldomroep sprak de heer R. Isa, voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen, een gelukwens uit. Namens Suriname werd een gelukwens uit gesproken door de voorzitter van de Staten van Suriname, de heer S. Axwijk. Tevens sprak voor de Wereldomroep de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman. Staatssecretaris mr. R. Höppener sprak voor de televisie een gelukwens uit. Zowel de Nederlandse ambassadeur in Washing ton als de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Djakarta gaven een re ceptie ter gelegenheid van de 48e verjaar dag van onze Vorstin. GRUWELIJK GEVAL VAN DIERENMISHANDELING. In de Maasbress bossen nabij Blerick werd door een landbouwer een herders hond aangetroffen, die met een strop om de nek aan een boom was opgehangen. Het dier was echter niet dood. Het dier stond met de achterpoten op de grond en moet ongeveer vijf dagen zo gehangen hebben. Bij onderzoek bleek de hond behalve ver wondingen aan hals, neus en oren, ook nog een zware longontsteking te hebben. De po litie heeft de hond naar het kinder-ont- spanningsoord „Ons Buiten" gebracht, waar padvinders de zorg over het beest op zich hebben genomen. Onder de naam „Scout" hebben bij de hond bij de troep geadop teerd en dank zij hun goede zorgen zal het dier het er nog wel levend van af brengen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1