Waalwijkse en Langstraatse Courant DE ARBE BINNEN- EN BUITENLAND K.V.P. Tweede Kamerleden bezochten Oostelijke Langstraat Bü dit onderzoek zijn ook ge gevens verkregen over het aantal arbeidskrachten op de be drijven. De arbeidskrachten be staan naast de boer vaak ook uit vrouwelijke en jongere personen. Met behulp van de L.E.I.-normen ziin deze omgerekend tot vol waardige arbeidskrachten. Moederdag MAANDAG 6 MEI 1957. Uitgever: Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 36 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprfj s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief BureauxGROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES..ECHO" Onhoudbare toestanden in agrarische sector. Donderdag bracht de KVP een werkbezoek aan de Oostelij ke Langstraat. In de morgenuren werd het gezelschap, bestaande uit mevrouw Sutorius, prof. dr. Gielen en dr. L. Albering van het partijbestuur, prof. mr. G. Rom- me, fractieleider der KVP, en de parlementariërs W. Andriessen, mr. F. v. Thiel, drs. W. Peters, H. v. d. Sanden, G. Kleisterlee, H. Verberk, F. v. Vliet en H. v. Buel, in het Oranje Hotel te 's-Bosch ontvangen door het bestuur en een aantal leden van de rijks kieskring Den Bosch. Van de di rectie van het Partij Bureau der KVP waren aanwezig de heren W. Perquin, C. Erkens en Fr. Baten. Na de ontvangst in Den Bosch begaf men zich naar Hotel Prin sen te Vlijmen, alwaar de voor zitter van de Statenkring Heus- den, de heer A. Kamp, een uit eenzetting gaf over het gebied dat deze middag zou worden be zocht. De heer Kamp legde vooral de nadruk op de agrarische aspec ten van de Oostelijke Lang straat, waarbij men met proble men te kampen heeft die een zo snel en zo intensief mogelijke aanpak eisen. Uit het voortref felijke rapport „De schijnwerper op de Oostelijke Langstraat" van ir. A. H. Crijns blijkt duidelijk welke deze moeilijkheden zijn en waar de middelen tot opheffing van dit gebied uit een agrarisch achterlijke toestand liggen. In ons blad is reeds het grootste deel van dit rapport gepubli ceerd. Het belangrijkste is hier echter niet de middelen welke tot verbetering leiden, maar de mentale bereidheid en rijpheid van de bewoners van dit gebied. De boeren- en tuindersbevolking in deze streek draagt de druk van de omstandigheden sinds vele eeuwen met zich mee. Men zal de activiteiten van een streekverbe- teringsplan dan ook op de eerste plaats moeten richten op de mens, wiens geest verrijkt en wiens blik verruimd moet wor den. De mens in dit gebied moet los worden gemaakt van een ma teriële en geestelijke erfenis van vele eeuwen. Zijn woon-, leef- en denkwijze zal hij geheel aan de nieuwe omstandigheden moeten aanpassen. Hierop legde de heer Kamp in 't bijzonder de nadruk. Verder wees de heer Kamp op de ruilverkaveling „Nieuwe Stijl" waarop het gebied van en met Waalwijk tot Den Bosch zich voorbereidt. In het kader van de ruimtelijke ordening biedt dit gebied een aantal opvallende as pecten. Op de eerste plaats ziet men in dit gebied vart ca. 11.000 ha. een sterke industrialisatie zich voltrekken. Men denke aan de schoen- en lederindustrie in Waalwijk, aan de zware indus trieën in Drunen en Heusden, aan de zaadhandel, zaadteelt en dekenindustrie te Vlijmen. Ten gevolge van deze industrialisatie wordt de agrarische sfeer in dit gebied steeds meer naar de ach tergrond gedrongen. Er bestaat in dit gebied een omvangrijke pendelbeweging, die zich ook uit strekt tot de bevolking van Den Bosch, Vught en Helvoirt. Deze industrialisatie krijgt een bijzon der accen door de aanleg van een haven met accomodatie voor kustvaarders door de gemeenten Den Bosch en Waalwijk. Waal wijk heeft voor de uitvoering van de eerste faze van dit plan on langs een bedrag van bijna 2 mil joen uitgetrokken. De uit te voe ren ruilverkavelingswerken in dit gebied zullen derhalve sterk onder de invloed van handel en industrie komen te liggen. De waterbeheersing in dit gebied zal in sterke mate het karakter dra gen van een waterhuishouding. Hiertegenover steken de agra rische aspecten in de industria lisatietang Waalwijk's-Bosch zeer schraal af. De bedrijven zijn klein en versnipperd in lange, smalle percelen; de wegen naai de diverse percelen ontbreken of zijn slecht en de afstand tussen de percelen en de bedrijfsgebou wen is veelal zeer ongunstig. Ook de waterstaatkundige situatie laat alles te wensen over. Vroe ger heeft men onder deze erbar melijke omstandigheden 't hoofd boven water kunnen houden meer echter ook niet maar nu de productiefactor zo duur is ge worden en door aanwending van steeds meer kapitaal zoveel mo gelijk moet worden gecompen seerd, nu dreigt voor de agrari sche bevolking in dit gebied een onhoudbare toestand. Het feit dat in 1 jaar tijds 72 bedrijven in dit gebied de productie staakten spreekt in dit verband boekdelen. Vooral het westelijk deel van dit gebied is een „cultuursteppe", waar onhoudbare toestanden werkelijk om een oplossing schreeuwen. Alleen door een gezamenlijke aanpak met inspanning van alle krachten zal een redelijke kans op verbetering mogelijk zijn. In een zo uitgestrekt gebied met zo veel verschil in geaardheid, in opvattingen en idealen, in ge woonten en werkwijzen, tot een inzicht te komen, waarop een hechte basis van samenwerking kan worden gebouwd, is een niet geringe taak. De ontplooiing van industrie en bedrijfsleven be hoeft geen bedreiging te zijn, zij kan zelfs een zegen zijn. Maar dan zal daar tegenover moeten staan een boeren- en tuinders stand, geestelijk toegerust met alle eigenschappen die nodig zijn om de mede-verantwoordelijk heid voor de ontwikkeling van dit gebied te dragen en een har monische ontplooiing mogelijk te maken. Na de uiteenzetting van de heer Kamp maakte 't gezelschap 'n rondrit door dit gebied, waar- bi,] men kon vaststellen dat in de Oostelijke Langstraat de nood zaak ligt van een belangrijk stuk partij-politiek. 's Avonds werd er in 's-Bosch onder auspiciën van de gemeen telijke centrale nog een forum belegd. De arbeidskrachten in Haarsteeg Grootte- Aant. Aant. Oppervl. klasse bedr. volw. cult.gr. in ha. arb.kr. p. volw. per bedr. arb.kr. ha. 1.20 2.40 3.35 5.20 7.75 8.90 1— 3 12 1.4 3— 5 29 1.7 5— 7 30 1.8 7—10 18 1.7 10—15 12 1.6 Boven 15 5 2.6 Totaal 106 1.7 4.05 Op de bedrijven beneden 15 ha. is maar weinig verschil in de ar- beisbezetting. Op de grootste be drijven beschikt men over meer personeel. De oppervlakte grond per arbeidskrachten vertoont grote verschillen. Het is duide lijk, dat er daarom ook een groot verschil in het gebruik van deze oppervlakte zal moeten zijn om tot een voldoende inkomen te kunnen komen. Op vrijwel al deze bedrijven wordt het werk door eigen gezinsleden gedaan. Vele boeren beschouwen daarom de arbeid niet als kosten, De ei gen arbeid is echter voor de boer ook beslist een van de produktie- middelen die hij als een kosten factor moet zien. Dit zal een zo efficiënt mogelijk gebruik van de beschikbare arbeidskrachten bevorderen. Ondanks het feit, dat niet met vreemd personeel gewerkt wprdt is er in deze streken toch nog een groot arbeidsprobleem. Deze moeilijkheid ligt op het gebied van de arbeidsproduktiviteit. Voor het verkrijgen van een bepaald inkomen per man is een bepaalde onivang van produktie nodig. Voorbeeld. Een boer verzorgt alleen een bedrijf van 8 ha.; er zijn 3 ha. verschillende bouwlandge wassen, 5 ha. grasland met zes koeien en enig jongvee, een aan tal varkens en kippen of moge lijk enige tuinbouw. De totale productie van dit bedrijf, uitge drukt in geld, noemt men de ar beidsproduktiviteit per bedrijf en in dit geval eveneens per man. De totale produktie" per man is grotendeels bepalend voor het inkomen per man. Zouden op dit zelfde bedrijf twee volwaardige arbeidskrachten werken, b.v. de boer en zijn zoon, dan is de pro duktie per man en dus ook het inkomen per man maar half zo groot. Het werken in de Langstraat is moeilijk. De zeer moeilijke produktie- omstandigheden in de Lang straat brengen deze arbeidspro duktiviteit in de knel. De boer kan in deze situatie de benodig de arbeidsproduktie niet berei ken met het gevolg, dat hij ge noegen moet nemen met een on voldoende arbeidsbeloning. Van de andere kant bekeken is de boer gedwongen alles in het werk te stellen een voldoende ge zinsinkomen ie behalen, met als resultaat een werkelijke overbe lasting van de boer op zijn be drijf. In de meeste gevallen is het een combinatie van beide ge noemde factoren, zodat de boer, ondanks zijn overladen werkpro gram en de tot het uiterste ge rekte werkdagen met aanzienlijk minder resultaat werkt dan zijn collega, die onder meer normale omstandigheden zijn bedrijf kan voeren. Het is dan ook 'n vast staand feit, dat op vele van deze kleine bedrijven voor een matig inkomen hard moet worden ge werkt. Het zou zeer illustratief voor de situatie in deze gebieden zijn, indien beschikt kon worden over tijdschrijvingen van een aantal bedrijven. De problemen zouden hierdoor nog scherper tot uiting komen. Deze arbeidsnotities zijn echter niet beschikbaar. Bij meerdere van deze streek- onderzoeken is vaak gebruik ge maakt van de z.g. „standaard uren". De berekeningen met deze normen maakt het mogelijk zo wel de totale produktie per be drijf als de arbeidsproduktiviteit per arbeidskracht globaal te me ten. De bedrijfsomstandigheden in de Langstraat wijken echter te zeer af om hiervan een zinvol gebruik te kunnen maken. De sterk verschillende vormen van tuinbouw maken het geheel door het ontbreken van voldoende ge varieerde normen, nog ingewik kelder, waardoor een berekening per bedrijf geen waarde heeft. Het totaal beeld van deze bere kening voor het kerkdorp Haar steeg verscherpt het probleem nog van de arbeidsoverbelasting. Het „nooit klaar met het werk" met zijn onvoldoende beloning is bovendien vaak de oorzaak, dat vele punten in de bedrijfsvoering onvoldoende zijn. Vrijwel geen enkel bedrijfsonderdeel krijgt hierdoor de verzorging die het werkelijk behoeft. Hoe kan het geheel worden verbeterd Het verkrijgen van betere be drijf s-, arbeids- en sociale omstandigheden is derhalve het eerste probleem van dit gedeelte van de Langstraat. Deze oplos sing moet in twee richtingen ge zocht worden le. Verbeteringen, die buiten de invloe.d van de boer zelf lig gen. 2e. Verbeteringen, die de boer onder de huidige omstandighe den zelf nog kan aanbrengen. Wat het eerste punt betreft, kan als vaststaand beschouwd worden, dat alleen een groots op gezet ruilverkavelings- en sane ringsplan een afdoende uitkomst kan brengen. Het verbeteren van de produktieomstandigheden zal de levensomstandigheden voor de boer aanzienlijk veranderen. Het boerenleven kan dan ook een an dere inhoud krijgen dan alleen maar hard werken. Dergelijke ingrijpende veranderingen zijn echter niet in korte tijd te ver- dezenliiken. Ten aanzien van punt 2 is ech ter op het eigen bedrijf, wat de arbeidsproduktiviteit en de juis te arbeidsaanwending betreft, nog heel wat te bereiken. De laatste tijd komt steeds meer de arbeidsorganisatie op de bedrij ven in de belangstelling, waarbij de nadruk dus op de juiste aan wending van de arbeid gelegd wordt. De noodzaak voor een doelmatige benutting van de ar beidskrachten groeit met het stij gen van de lonen. Dit geldt niet alleen voor betaalde arbeids krachten, maar ook de boer moet zijn beschikbare tijd zo goed mo gelijk benutten. Een goede orga nisatie van het werk is effectie ver dan alleen hard werken. Eni ge van de belangrijkste punten zijn waard besproken te worden. Maak een goed bedrijfsplan. De veelheid van bedrijfstak ken waardoor de boer over al tegelijk moet zijn, nog verer gerd door de grote afstanden, maken een goede arbeidsaanwen ding vrijwel onmogelijk. Bekijk daarom vooraf uw bedrijfsplan en neem geen lasten op u, die niet of slechts met schade aan andere bedrijfsonderdelen kun nen worden uitgevoerd. Daarom is de enige vorm van specialisa tie zeker te verkiezen. Onder spe cialisatie wordt verstaan 't zich meer toeleggen op één bepaalde bedrijfstak. Voor de tuinbouw zal dit in verband met de speci aal benodigde kennis en oplei ding volledige specialisatie bete kenen. Voor de landbouwbedrijven moet dit meer in de richting van minder bedrijfstakken per be drijf worden opgevat. Voor de bedrijfstakken varkens en kip pen zal een volledige specialisa tie te grote risico's met zich brengen. In dit gebied met de moeilijke bedrijfsomstandighe den gaat het niet zozeer om de veelheid van produkten en be drijfstakken, maar meer om het punt „Wat men doet, doe dat goed". Op één perceel slechts één gewas. JVJaak zelf de moeilijkheden van de verkaveling niet gro ter dan deze reeds zijn. Percelen van vaak geringe oppervlakte, die beteeld worden met meer dan één tot soms zelfs 5 verschillen de gewassen, zijn duidelijke voor beelden van een verkeerde ar beidsaanwending. De oorzaken van deze meerdere gewassen zijn veelal te zoeken in de voorvruch- R WLl&ï ten, waarbij ook de tuinbouw 'n rol speelt. Tracht echter in ver band met een goede arbeidsbe- nutting zoveel mogelijk één ge was per perceel te zaaien. Ver snippering werkt arbeidsverspil- ling in de hand. De inrichting van de bedrijfs gebouwen laat te wensen over. De meeste bedrijfsgebouwen in dit gebied van de Lang straat zijn van oudere datum. Op vele van deze bedrijven kan ge sproken worden van een ondoel matige inrichting van de bedrijfs gebouwen. Het rundvee moet op vele bedrijven op meerdere plaat sen gestald worden; hierdoor wordt het werk ten zeerste be moeilijkt. Op slechts een vierde van de bedrijven in Haarsteeg beschikt men over automatische drinkwatervoorziening in de stal terwijl waterleiding toch overal beschikbaar is. Óp geen enkel bedrijf mag deze nuttige en ar beidsbesparende voorziening ont breken. Vooral ook de varkens hokken liggen vaak over het be drijf verspreid. Al deze versnip peringen, afgezien nog van de vaak ondoelmatige inrichting van de stallen en hokken, bezwa ren de reeds overbezette arbeids krachten nog extra. Op vele be drijven is, wat de doelmatigheid van het geheel betreft, nogal wat te verbeteren, hetgeen niet steeds grote bedragen behoeft te kosten. Arbeidsbesparende investeringen werpen vrij gemakkelijk hun voordeel af. Willen de boeren in dit gebied voor het behalen van een vol doende arbeidsproduktiviteit niet niet geheel slaaf van het bedrijf zijn, dan zullen alle middelen moeten worden aangewend tot verbetering van deze toestanden. Men ziet thans steeds meer boe ren van kleine bedrijven deze weinig rooskleurige toestand ont vluchten. In deze gebieden is eni ge afvloeiing van de kleine min der rendabele bedrijven in feite niet ongezond. Het motief wijst echter sterk op de slechte om standigheden. Het overblijvende deel van de Langstraatse boeren zal zich zowel alleen als allen te zamen extra moeten inspannen voor het verkrijgen van betere bedrijfs- en levensomstandighe den. JAAR MARKT BENVENUTI SECRETARIS GENERAAL RAAD v. EUROPA. De Italiaan Benvenuti. een christen-democraat, is donderdag gekozen tot secretaris-generaal van de Raad van Europa ter ver vanging van wijlen Marchal. Benvenuti kreeg 75 stemmen van de 119. De andere stemmen gingen naar de Nederlander J. J. Fens, lid van de Tweede Kamer. GROTE UITSLAANDE BRAND IN TILBURGSE FABRIEK. Omstreeks half elf donderdag avond is een felle brand uitge broken in de wollen stoffenfa- briek van Gebroeders Franken in de Goirkestr. te Tilburg. Met enorme kracht verspreidde het vuur zich door het drie etages hoge fabrieksgebouw waarin wa ren ondergebracht de spinnerij en de appretuurafdeling. Het vuur vond in de wolmassa's, doordrenkt van olie en vetten, gretig voedsel, zodat in een mi nimum van tijd de vlammen zich een weg baanden door het dak, waarna een enorme vonkenregen ontstond. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, wist na intense inspanning het vuur in te sluiten, waarna men aandacht kon gaan besteden aan de achter liggende weverij. Het zag er om streeks kwart na twaalf midder nacht naar uit, dat de weverij kon worden behouden. Toen woedde de brand nog wel in alle hevigheid. Vele kostbare machi nes en voorraden zijn verloren gegaan. NEDERLAND EN DE NATO. In Bonn is deze week een con- fetenite gehouden van de minis ters van buitenlandse zaken van de 14 Nato-landen. Er is vooral gesproken over de verdediging van 't Westen, de hereniging van Duitsland en 't Midden-Oosten. Minister Luns hield een be langrijke rede, waarvan de Tijw het volgende verslag geeft De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, heeft in de middaguren een van de belangrijkste redevoeringen gehouden, die in de loop van de dag door de microfoons klonken. Hij sneed daarin het vraagstuk aan van het evenwicht tussen kernwapens en conventionele wapenen, dat in het kader van de zg. „verwapening" der NATO- defensie, de omschakeling van conventionele op kernwapenen, zulk een belangrijke rol speelt. Minister Luns wiens redevoe ring in de wandelgangen der con ferentie druk werd becommenta rieerd zeide, dat het natui I DE ECHO HEI ZUIDEN Streekverbeteringsplan Oostelijke Langstraat Vrijwel over héél de wereld Waait nu weer die wond're vlag, Zij 't dan ook in de verbeelding 't Is de vlag van moederdag. 't Is zo'n aardige gedachte Eén speciale dag in 't jaar Denken groot-geworden kinders Nog eens zéér speciaal aan haér, Die met duizend kleine zorgen En met zachtheid en geduld 't Gróótst gedeelte van haar leven Hoogste plichten heeft vervuld. En wie zich van haar vervreemd heeft Of met haar gebroken heeft, Wie er kwaad is weggelopen, Haar nóóit meer gesproken heeft, Krijgt die dag een extra kansje Voor een mooie, goede daad Een klein briefje, een klein bloempje! Zo iets komt zo gauw te léét En wie haar niets meer kan zenden, Blijft voor haar portretje staan, Denkt een ogenblikje dankbaar Aan èl, wat zij heeft gedaan. CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden) SAOEDI-ARABISCHE TROEPEN IN JORDANIË. In diplomatieke kringen te Beiroet is verklaard, dat Saoedi-Arabische troepen, die in Jordanië gelegerd zijn, naar Nabloer, ongeveer tachtig km ten noorden van Je ruzalem gedirigeerd zijn. Andere Saoedi- Arabische troepen zijn naar Ramallah, on geveer vijftien km ten noorden van Jeruza lem, gegaan. Deze bewegingen worden opgevat als een concreet teken van steun van Koning Saoed voor Koning Hoessein. Koning Saoed zal maandag a,s. Amman, de hoofdstad van Jordanië, bezoeken en op elf mei naar Bag dad, de hoofdstad van Irak, gaan. NEDERLANDS ANTWOORD OP RUSSISCHE VERKLARING. De Nederlandse Regering heeft geant woord op de verklaring van het Sovjet- Russische ministerie van buitenlandse zaken van 16 maart over de Europese economische gemeenschap en Euratom. In een aan de Russische ambassadeur te Den Haag, de heer Kirsanow, overhandigde verklaring zegt de Nederlandse regering, dat objectie ve beschouwing van de Europese verdragen niet zou nalaten iedere verkeerde indruk hij de Sovjet-regering weg te nemen, „ten zij haar politiek geen ander doel beoogt dan iedere poging tot samenwerking en verster king van het westen in de ogen van de Eu ropese publieke opinie in discrediet te bren gen". Na te hebben geconstateerd, dat de Rus sische politiek een waterdichte scheiding in Europa wil optrekken en iedere poging tot reorganisatie van het westen wil verlam men, verklaart de Nederlandse regering zich onvoorwaardelijk voorstander van het spoedig in werking treden der nieuwe ver dragen. Dit neemt evenwel niet weg dat zij de wil blijft koesteren positief meer te wer ken aan waarachtige voorstellen tot nauwere samenwerking op bredere basis. DE NAVO-CONFERENTIE. De Nederlandse minister van buitenland se zaken, Mr. J. M. A. H. Luns, heeft in zijn rede op de Navo-conferentie te Bonn gezegd, dat men er tot dusver niet in is geslaagd een strijdmacht te vormen, die voldoende is om de Russen af te schrikken of een Russische aanval af te slaan. Er is niet veel plaats voor tevredenheid, laat staan voor zelfvoldaanheid. Verder zei minister Luns van oordeel te zijn, dat het bestaande Navo-apparaat in staat is de zaak te behartigen. „Wanneer wij ons daaraan houden", al dus ging minister Luns verder, „dan is er geen twijfel aan de vastberadenheid van de Navo-landen. Wij willen niet eerst ver overd en dan bevrijd worden, maar sinds deze richtlijnen zijn aangenomen is er geen verbetering te bespeuren. Wel zal men een verbetering kunnen verwachten, maar voor hands lijkt het er op, dat wij achteruit gaan". Minister Luns deed voorts de reeds ver melde uitspraak over de kernwapens en zeide daarover voorts „wat zal bovendien de indruk zijn in de landen, die uitsluitend conventionele wapenen hebben en hoe zou den de regeringen van deze landen aan de bevolking zoveel offers kunnen vragen, als de indruk bestaat, dat het alleen op kern wapens aankomt?" „Ik wil geen overmatige onrust wekken en ik stel geen nieuwe procedure voor", al dus zeide hij voorts over de bewapening van de Navo, „met de bestaande Navo- instellingen komen wij volkomen toe". Mr. Luns voegde hier aan toe slechts te willen betogen, dat bij de bespreking van de Rus sische politiek het vraagstuk van de bewa pening fundamenteel is voor het bondge nootschap en elk lid daarvan. De rede van Mr. Luns, die in dezelfde geest sprak als de Frans minister Pineau en waarop ook de Westduitse minister von Brentano terugkwam, vond volgens confe rentiekringen bij vele gedelegeerden grote instemming. MINISTER ALGERA OPENDE FLEVOWEG. De Minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft vrijdag onder grote be langstelling te Kampen de Flevoweg ge opend, die de verbinding vormt tussen Kampen en Oostelijk-Flevoland, tevens de enige weg die tot nu toe Oostelijk Flevo land met Overijssel en Oost-Nederland ver bindt. KOMPLOT IN SAOEDI-ARABIË. Twee bladen in Beiroet melden dat een aantal Palestijnse Arabieren uit Saoedi- Arabië is gedeporteerd wegens het organi seren van terroristische benden. De betrokkenen zouden de politie ge zegd hebben, wapens van de Egyptische mi litaire attaché in Riad, kolonel Kasjaber, ontvangen te hebben. De ontdekking van de samenzwering zou ongeveer samengevallen zijn met de ont dekking in april van de campagne in Jor danië tegen Koning Hoessein. De Palestijnse Arabieren zouden in het bezit zijn bevonden van machinegeweren en handgranaten. Volgens genoemde bladen heeft Koning Saoed bij president Nasser van Egypte ge protesteerd, doch de Egyptische leider had gezegd, niets te weten van de activiteit van kolonel Kasjabeh. De leider van de terroristische rel in Riad zou een zekere Besjir Toekan zijn, die uit Libië was gevlucht, waar hij gezocht werd wegens ondermijnende activiteit. Als je op die vijfde meidag Even t'rugdenkt aan „weleer" En je ziet de oorlogsdagen Met al hun ellende weer, Als je even t'rug gaat leven In die zo benarde tijd Van ontbering en ontzetting, Wanhoop en onmes'lijkheid, Als je t'rugdenkt aan de rampspoed Van de grote wereldbrand, En de velen, die daar vielen Voor de vrijheid van ons land, Voel je dubbel de beteek'nis Van dat kleine woordje „VRIJ", Dus doorleef je dubbel dankbaar Deze dag de vijfde mei CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden). VER. STATEN BESCHULDIGEN DE SOVJET UNIE VAN OORLOGVOE RING TEGEN HONGAARSE VOLK. I De Ver. Staten hebben de Sovjet-Unie ervan beschuldigd, in de afgelopen herfst „oorlog" te hebben gevoerd tegen het Hon gaarse volk. De beschuldiging wordt ge uit in een nota van de permanente verte genwoordiger bij de V.N., Henry Cabot Lodge, aan secretaris-generaal Hammar- skjoeld, ter begeleiding van een „feitelijk verslag" van de gebeurtenissen in Honga rije tussen 23 oktober en 20 februari j.l., zoals deze waren waargenomen door of ge meld aan vertegenwoordigers van de Ame rikaanse regering. Het verslag, waarvan de inhoud niet on middellijk werd bekendgemaakt, wordt te Waalwijk op donderdag 9 mei a.s. doorgezonden aan de speciale commissie van de algemene vergadering die zich met het Hongaarse vraagstuk bezig houdt en tegen het einde van deze maand de resul taten van haar onderzoek naar de gebeur tenissen in dat land zal meedelen. Lodge zegt in ijzn begeleidende nota, dat de methoden, die werden gebruikt om de opstand te onderdrukken, „uiterst monster achtig" waren.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1