14JaaLjL leek BRILLEN! Uh. WIELRENNEN BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN DE 7WARTE RUITER Cl. PRISMAKIJKERS - ZONNEBRILLEN ^J-ranó& l&éplxyró DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 6 MEI 1957 lijk heel mooi is, wanneer men zich voortdurend afvraagt, wat de tegenstander doet en zegt, maar dat het er vooral op aan komt, dat de NATO voldoende krachtig is om een Russische aanval af te schrikken en zo no dig terug te kunnen slaan. „Als wij te zwak zijn, zouden de Russen hun geluk misschien toch nog wel eens kunnen pro beren en bij de huidige stand van zaken van onze verdediging plus het voordeel van het initiatief (aan de kant van de Russen) zou het Westen in het allergrootste gevaar kunnen geraken", aldus de minister. Mr. Luns vervolgde: „Er is geen reden om voldaan te zijn over hetgeen wij bezitten als schild of aan afschrikkende mid delen. Wij willen niet eerst ver overd en dan bevrijd worden en sinds de aanneming van de doel stellingen der NATO valt er geen verbetering te constateren in de defensieve sterkte, ook al is die wel spoedig te verwachten. In tussen lijkt het er zelfs op dat wij er op achteruit gaan. De kernwapens hebben zulk een on gewoon reliëf gekregen, dat de conventionele wapens van on dergeschikt belang lijken te zijn geworden. Deze gedachte is een dwaalbegrip. Kernwapens heb ben een grote betekenis, doch gesteld nu eens, dat kernwapens hei uitbreken van een oorlog niet zouden kunnen verhinderen dan zouden wii indien wij ons daarop te veel verlaten wel eens voor het afschuwelijke di lemma kunnen worden geplaatst door het gemis aan conventione le wapens gedwongen te zijn kernwapens te gebruiken in een situatie, die dit gebruik niet wet tigt. „Dit is een onduldbare toe stand". a'dus de minister, die er de nadruk od legde dat hii geens zins een alarmist is, doch er al leen maar de, aandacht op wilde vestigen, dat het door hem ge schetste vraagstuk van funda menteel belang is voor de NATO- hondgenoten en elk der aange sloten landen, wannéér zij de Russische noütiek aan een be schouwing onderwerpen. LGT VERVALST EN VOOR ECHT VERKOCHT Tegen de 62-jarige betonwer ker J. B. uit Delft is donderdag door de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Hij zou aan iemand een vervalst Belgisch Congo-lot, dat zogenaamd 100.000 gulden waard zou zijn, verkocht hebben voor dit bedrag. B. had in een café de 67-jarige chauffeur J. W. A. uit Schiedam, die eveneens terecht stond, ontmoet. Deze liep met 't bewuste lot te zwaaien en riep, dat hij het vervalst had door een drie in een acht te veranderen. B. zei dat hij het toch wel wilde hebben en kreeg het voor niets. Hij ging toen het lot, dat door de verandering het nummer had ge kregen waarop een grote prijs was gevallen, verkopen aan een zekere H. B., die er 25.000 in con tanten voor neertelde en voor de rest een schuldbekentenis gaf. Later bemerkte diens vrouw dat het lot vervalst was. Men ging er mee naar de betonwerker en toen de politie er in gemengd werd, bleek 10.000 gulden van het geld niet meer te achterhalen. Hij zou het aan roulette, drank en fami lie opgemaakt hebben. Verdach te had reeds 14 veroordelingen en was voorwaardelijk ter be schikking gesteld. Tegen de chauffeur A., die het lot vervalst en weggegeven had, werd twee maanden gevangenis straf geëist, waarvan een maand voorwaardelijk met t wee jaar proeftijd. Toen B. hem 500 gul den was komen brengen en zei dat hel lot van de hand was, had deze begrepen dat het geen zui vere koffie was. Hij was al drie maal wegens heling veroordeeld. DEELNEMERS VAN DE RONDE VAN NEDERLAND. Nederland A Wim van Est; Daan de Groot; Jan Nolten; Leo v. d. Pluijm; Mies Stolker; Ger- rit Voorting; Wout Wagtmans. Leider: Van Leeuwen. Nederland B Piet v. d. Bre- kel; Ap Donker; Jaak Kersten; Frans Mahn; Harry Schoenma kers; Arie van Wetten; Theo v. Wychen. Leider: Pellenaars. Nederland C Piet van Est; Henk v. d. Broek; Gijs Pauw; Wout Heeren; Arend v. 't Hof; Harrie v. d. Brand; Adrie Voor ting. Leider: Buchly. Nederland D: Tonny Berg mans; Jaap Bruggenkamp; Ju les Maenen; Peter Post; Wim Rusman; Jan Rol; Anton v. d. Sluys. Leider: Schulte. Nederland E: Hein van Bree- nen; Karei Hamelink; Bertus Lute; Piet v. d. Lijke; Piet Maas; Adrie v. Steenselen; Tini Wolfs. Leider: v. d. Heide. België A: Rik van Looy; Rik LuytenRoger Vernlaetse; Wil lie Schroeders; Robert Gronde- laers; Roger Decock; Leon van Daele. Leider: Driessens. België B: Niël Foré: Lucien Matthijs; Norbert van Tieghem; Marcel Demulder; Armand De smet; Rik Denijs; René v. Mee- nen. Leider: De Kimpe. Duitsland: Horst Backat; Hans Junkermann; Gert Ziegler; Heinz Schol!; Willie Hochgeschurz; Franz Reits; Hans Schwarzen- berg. Leider: Oszmella. Van de illustratie bij dit dag boekblad zult ge wellicht zeggen dat het geen meesterwerk is. Hannibal geeft u daarin 't groot ste gelijk van de wereld. Deze lino is inderdaad geen meester- werk, de onvaste hand van het moeizame begin is er duidelijk in te onderkennen. Maar zij is ook niet afgedrukt met de intentie om u op een wonderkind te wij zen. Onze kleine Waalwijkse ge meenschap kent nog geen Frah- coise Sagan, het door haar cynis me al zo oude jonge meisje dat in voortreffelijke stijl ontstellend lege boeken schrijft, en geen Minne Drouet, het dichteresje wier leeftijd nog met één cijfer geschreven wordt en die zich, uit afgunst over de publiciteit wel ke Francoise kreeg door 't haar pas overkomen auto-ongeluk, met haar autoped tegen 'n boom stortte. We hebben hier allemaal kinderen wier artistieke presta ties gekenmerkt worden door 'n prettig aandoende stunteligheid, veel transpiratie en nog meer tongen uit de mond; kinderen wien het talent niet aangewaaid is en die producten vervaardigen waarvoor de kunstcritici voor alsnog geen oog hebben. We zijn dus uitermate gelukkig met on- ïze kinderen. Kort en goed, deze illustratie bij Hannibal's dagboekblad is vervaardigd door een jeugdig lid van de Hobbyclub „Avanti" uit de St. Antoniusparochie. Op de vorige bladzijde van dit dagboek hebt u iets kunnen lezen over de tentoonstelling welke „Avanti" de vorige week zaterdag en zon- j dag in de meisjesschool aan de j Crispijnstraat heeft gehouden. Als u er geweest bent, hebt u kunnen constateren dat de jon gens van deze club bijzonder leuke dingen maken van hout, klei, leer, linoleum, en dat de Secuur en niet duur F F Maar dan van de meest bekende opticiën Den Bosch, Vughterstr. 25, Tilburg, Markt 82, meisjes met naald, draad en wol een aantrekkelijke vaardigheid aan de dag leggen. „Avanti" bestaat nu twee jaar en omvat de schoolvrije jeugd tot 18 jaar. De bedoeling is deze jeugd uit eigen beweging tot een verantwoorde vrijetijdsbesteding te laten komen na in vereni gingsverband leiding en vorming in deze richting te hebben ont vangen. En wie nu meent dat de jeugd van vandaag daar niet meer aan wil, die vergist zich formidabel. Die jeugd staat met open handen klaar om iets leuks, iets prettigs te doen in haar vrije tijd. Ze houdt van rock 'n roll, ja natuurlijk, daar is het jeugd voor. Ze slentert langs de straat en hangt maar wat rond, ja dank je de koekoek, wat wil men an ders als niemand een hand naar ze uitsteekt. Een groot deel van de hedendaagse jeugd ontvangt na de lagere school geen enkele vorming meer, dat is een nare maar keiharde realiteit. Wat wil men dan in 's hemelsnaam, wat deren kunnen zien. Andere din gen hebben we nog niet gezien, zoals de gymnastiekaf deling van de club. Maar „Avanti" wil meer om op zo breed mogelijke basis de jeugd naar zich toe te trek- ken. In de zomermaanden wil men wandel- en fietstochten or ganiseren. Vandaag heeft men een puzzelloop door de stad ge organiseerd en met september zou men graag willen starten met een technische afdeling i.e. radio, electriciteit. Ook voor de meisjesafdeling wil men enige nieuwe bezigheden brengen. Voor dit alles is ruimte nodig, want momenteel is de belang stelling al zo groot dat de lei ding er geen weg meer mee weet. Het mag dan zo zijn dat alle ge bouwen reeds een bestemming hebben, het zou niet meer dan een ramp zijn als onze jeugd haar bestemming van sterkte en verantwoordelijke mensen mis liep. Er is geld nodig, want de 25 cent die de leden wekelijks beialen, zijn ontoereikend om 't voor gezellige japonnen verwacht men van deze jongens en meisjes? Wat mag men ver wachten? Niets! Maar zeg niet dat ze niet willen, want dan slaat Hannibal u met de resultaten van „Avanti" om de oren: 80 le den met de leiding meegeteld! Maar daar is het niet mee op, want er zouden er nog eens zo veel zijn als we niet zaten te kij~ ken met gebrek aan ruimte en geld. Mensen die samen met deze jeugd willen werken zijn er ge lukkig ook, de eerwaarde Broe ders en de lekenleiders en ^leid sters verrichten op dit punt onschatbaar werk, maar zij kun nen niet tegen de bierkaai vech ten i.e. ruimte- en geldgebrek. Ruimtegebrek in Waalwijk met zijn grote ruimtecapaciteit? Geld gebrek in Waalwijk waar de welvaart heus niet voor de drem pels van de woningen blijft lig- gen? Hannibal weet wel: een school is een school en een fa briek is een fabriek, waar ge leerd en gewerkt moet worden, maar zou er in de avonduren nu nergens een ruimte zijn waar de jeugd zich kan bezighouden met dingen waar ze met hart en ziel naar verlangt? Hannibal weet ook dat er in geen enkele tuin een boom groeit met geld er aan en dat er al zoveelvan ons in komen af moet voor t.b.c., lam men, blinden, doven, thuislozen en mensen zonder vaderland, maar zouden er dan niet 'n paar dubbeltjes af kunnen voor de ei gen jeugd, die toch nooit en te nimmer een jeugd zonder doel mag worden. „Avanti" presteert al heel wat, dat heeft Hannibal met vele an- vele materiaal en gereedschap aan te schaffen. Bestedingsbe perking is in zekere zin een mooi ding, maar liever een slechte weg dan een jeugd die op de huidige manier helemaal geen weg kan vinden. Er heeft iemand tegen Hanni bal gezegd: een groot deel van de jeugd krijg je daar toch niet meer voor, die zijn al te lang „los" geweest. Beschamend maar misschien wel waar, want als Hannibal van zijn 12e tot zijn 18e jaar met zijn ziel onder zijn arm had moeten lopen, zou hij die ook verloren hebben, ergens tussen hier en gunder. Er is hier bij ons zo ontzet tend veel te doen voor de jeugd, die zo deksels graag mee wil doen Hannibal. FEUILLETON van ,DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 32). De man met de spade zag naar de Prediker op een wijze, alsof hij bang was met een gevaarlijke krankzinnige te doen te hebben. De Prediker vervolgde: „En gesteld eens, dat wij wel verstand en de dieren geen verstand bezit ten, moogt ge u dan daarop be roemen? Moogt ge, u dan daarop verhovaardigen? Is dat de ver dienste van U? Iets wat ge zelf hebt bereikt, veroverd? Laat ons toch wat nederiger zijn, waarde I heer, wat minder hoog tegen ons zelf opzien en met wat meer eer bied en begrip de andere schep selen, onze medeschepselen be schouwen." j Dei man met de spade ant woordde aarzelend„Maar ik heb niets kwaads bedoeld, mijnheer". „Gelukkig. Dan kan het nog wel goed komen met u. Maar vooral, als ge werkelijk kunt denken, gebruik dan terdege uw denkvermogen. En zorg er naar te streven ook eerlijk, rechtscha pen, trouw en liefdevol te zijn." De man naast de Prediker wierp nog eens een schuwe blik op deze, doch antwoordde niet. De beide wandelaars liepen nu zwijgend naast elkaar voort, tot dat ze aan een plaats kwamen, waar een zijspoor naar links liep. De man van de spade zei thans: „Ik moet linksaf, daar ginder in de eiken ligt mijn dorp. Goede middag." „Goede middag". Vriend en Prediker ploegden nu weer met z'n beiden door het mulle zand. De laatste was niet in een al te best humeur. Niets kon hem meer prikkelen dan dat de mens kleinerend over de die ren sprak. De zon was al van plan zich te verschuilen achter de hoge eiken om het dorp, toen de beide reizi gers Norg bereikten. Ze zochten een herberg op en waren zo moe dat ze vergaten om op het uit hangbord te kijken hoe deze ta veerne heette. De Prediker had weinig lust om met de dikke waard een ge sprek te beginnen; de gebeurte nis op de heide met de bruine heks hield nog te veel zijn geest in beslag. Hij bestelde wat eten en drinken voor zich en voor Vriend. Zittende voor een der ramen gebruikte de Prediker zijn koude maaltijd. Door de ruiten kijken de, zag hij dat daar op de dorps weg een kleine karavaan nader de. Ze bestond uit een vrouw, mager en verlept en in lompen gehuld, die een oude tenen kin derwagen duwde. Naast het wa gentje, met een mager handje daarop steunende, liep een stum perig meisje van ongeveer drie jaar. Bij dit tweetal behoorden nog een iets ouder jongetje en een meisje van omstreeks 8 jaar. De laatsten liepen langs de hui zen, zo het scheen, te bedelen. Veel scheen de schooierij echter niet op te leveren, want de Pre diker zag maar één keer een der kinderen iets aan de vrouw ter hand stellen, dat deze in het wa gentje deponeerde. De waard stond aan het ande re raam de weg op te zien. De vrouw met de drie kinderen had klaarblijkelijk ook zijn aandacht getrokken. „Weer zo'n bedeltroep, die de Landschap onveilig maakt", zei de waard. „Van onveilig maken kan men toch bij een afgetobde vrouw met drie jonge kinderen moeilijk spreken", meende de Prediker. „Maar ik begrijp heel goed, dat velen een dergelijk ellendegroep je niet graag zien „Het stoort hen in hun gezapige, welgedane rust en bij sommigen werkt het als 'n aanklacht en klopt aan hun ge weten. Dat zijn nog de besten, want bij velen is het geweten zo i 'ruim en is het medelijden zo ver weggezonken dat ze niet anders meer worden bij het zien van welke grote ellende ook." j Inmiddels had het meisje de deur van de herberg bereikt en de waard zocht naar enig goed koop geld om haar dat te geven. Hadden zijn woorden dat bereikt vroeg zijn gast zich af. De Prediker vroeg aan 't meis je: „Is die vrouw je moeder?" „Ja, meneer." „Roep haar en ook de kinde ren hier." De vrouw kwam met een ver wonderd gezicht en wel wat ang stig gemoed naar de herberg. Zou men haar weer onderhan den nemen wegens bedelarij en haar met haar stakkers van kin deren in een donker en vuil hok stoppen? Laat de wagen daar maar staan, moeder, en kom^met je kroost naar binnen", zei de Pre diker. „Gaat allen daar maar aan dat tafeltje zitten." Zich tot de waard wendende, vervolgde hij „Brengt hen wat te eten, niet te weinig en flink boter, kaas en ham of worst op het brood. En breng tevens voor allen melk." De waard begaf zich naar ach teren om het verlangde te ha len. De kinderen keken met holle oogjes in de gezichtjes de Predi ker aan alsof hij een wonderdier was. Zoiets was hen nog nimmer overkomen; ze waren anders al blij als ze door de mensen niet te ruw afgesnauwd werden of weg gejaagd. De vrouw stotterde iets van bedanken, maar de Prediker viel in: „Praat daar toch niet over. Ik schaam mij, dat ik wel doorvoed op de aardbodem rond wandel, terwijl er naast mij zo veel honger geleden wordt. Ik heb maar niet gevraagd of jullie trek in eten hebben, maar dat was, vond ik, eigenlijk overbo dig. Hebt ge geen man meer, die voor u en de kinderen kan zor gen?" vroeg hij nog. „Hij is in de krijg gevallen", antwoordde de vrouw, terwijl haar ogen vochtig werden. I De Prediker stond op en begaf zich naar het tafeltje, waaraan de familie zat. Hij haalde 'n flink aantal geldstukken uit zijn geld buidel en schoof deze naar de vrouw. „Pak vlug op, het is niet nodig dat de waard het ziet." Met trillende vingers nam de zwerfster het geld van de tafel en borg het in de zak onder de bo venrok. Weer wilde de vrouw iets zeggen van bedanken, doch de Prediker weerde af. Hij was nauwelijks weer aan zijn tafeltje gezeten, toen de waard met het bestelde binnen kwam. De Pre diker moest werkelijk zeggen dat de man van alles overvloedig had aangesjouwd. De herbergier zei thans tot de familie: „Pak maar flink aan, hoor. En kun je alles direct niet op, neem het dan maar mee in de wagen. Ik zal nog een kruik met melk halen, dan kunnen jullie de glazen nog eens vullen." Toen de waard weer 'n kruik met melk had gebracht, ging hij aan het tafeltje van de Prediker zitten. Hij wendde zich tot hem „Mijnheer, ik ken u niet, maar ik moet erkennen, dat ge mij een les hebt gegeven, die ik mijn hele leven niet zal vergeten," (Wordt vervolgd). H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD NAAR EINDHOVEN. Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens op vrijdag 17 mei a.s. een bezoek te bren gen aan de Phiüps-fabrieken in Eindhoven. VERDUISTERING BERECHT. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Utrecht, jhr. mr. N. Witsen Elias, vrijdagmorgen geëist tegen de 25-jarige hoofdboekhouder H. de K. te Houten, die was gedagvaard wegens ver duistering van een geldsbedrag van ruim f 43.000. - toebehorend aan het Nationaal Verbond van de Katholieke Arbeidersjeugd Nederland. DE HONGAARSE VLUCHTELINGEN IN ONS LAND. Het laatste van de vier en veertig cen tra, die hebben gediend voor de ontvangst van Hongaarse vluchtelingen, „Bos en Hei" te Uddel is dezer dagen gesloten. Dit bete kent dat het overgrote deel van de 2853 vluchtelingen, die in de tweede helft van november en in december naar Nederland zijn gekomen, een woonplaats heeft gevon den. De spreiding van de vluchtelingen over de provincies is als volgt: Groningen 1.16 Gelderland 11.50 Noord-Brabant 9.93 Friesland 1.93 Utrecht 9.80 Limburg 13.56 Drente 0.32 Noord- Holland 19.15 Overijssel 6.64 Zuid- Holland 24.18 Steden waar grotere aantallen vluchte lingen zijn opgenomen, zijn: Amsterdam 170, 's-Gravenhage 110, Sittard 77, Rot terdam 153' 's-Hertogenbosch 93, Enschedé 63, Utrecht 134, Haarlem 90, Leiden 48, Dordrecht 48. De samenstelling van de groep van 2853 is geweest als volgt: 176 gezinnen met kin deren: 646 perdsonen; 88 gezinnen zonder kinderen: 176 personen; alleenstaanden tot 14 jaar 8 personen; alleenstaanden tot 18 jaar: 220 personen; overigen: 1803 perso nen; totaal: 2853 personen. Van deze groep zijn opgenomen in Sa natoria 21 personen en in een centrum voor de behandeling van ernstige aanpassings stoornissen 22 personen. Geëmigreerd zijn 38 en gerepatrieerd 207 personen, waar onder 8 gezinnen in totaal 39 personen om vattende. In dit cijfer van 207 zijn niet be grepen de 21 gerepatrieerden van de groep van in totaal 171 personen, die door de mijnen uit Oostenrijk naar Nederland zijn gebracht. Breda, Nw.Ginnekenstr. 23. Alle kortingen worden direct afgetrokken. i - Heuvelstraat 45 Tilburg PAUS PIUS DE TWAALFDE KEERT ZICH TEGEN HET VOORTBESTAAN VAN ACHTERBUURTEN. Paus Pius de twaalfde heeft er vrijdag bij de Europese regeringen op aangedron gen het vraagstuk van de achterbuurten in de grote steden aan te pakken. Hij noem de dit probleem „een aanhoudende plaag van de huidige gemeenschap". Zelfs in de rijkere Europese landen maakt de bevolking van de achterbuurten 10 of zelfs 20 per cent van de totale bevolking uit, aldus de Paus. Hij verklaarde tegenover een afvaar diging van een Franse liefdadigheidsver eniging, die kinderen uit de achterbuurten naar buiten stuurt, dat de desbetreffende wetten in alle Europese landen niet toe reikend zijn geweest om de sloppen te laten verdwijnen. Als gevolgen op moreel gebied van het wonen in krotten noemde de Paus: immora liteit, jeugdcriminaliteit, verlies aan levens- en arbeidsvreugde en verzet tegen een ge meenschap die dergelijke misstanden duldt, en toestaat dat menselijke wezens op deze i wijze langzamerhand tot wrakken worden. i

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2