De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND De toekomst van de agrarische jeugd <~r>l/U(ia[wuL& afboek. Uit het verleden van de Haarsteegse kerken MAANDAG 13 MEI 1957 80e JAARGANG No. 35 een niet-agrarisch beroep moe ten kiezen. Daar zij hiervoor praktisch ongeschoold zijn, zul len zij genoegen moeten nemen met de laagst gewaardeerde en slechtst betaalde baantjes. Uit het voorgaande blijkt wel, dat in het verleden weinig aan dacht werd besteed aan de be roepskeuze der kinderen. De be roepskeuze is echter van grote invloed op de toekomst van het kind. Hier ligt een zeer grote verantwoordelijkheid voor de ouders. Ook aan de vooropleiding moet veel aandacht worden be steed. Onder de huidige omstandig heden wordt de welvaart in de land- en tuinbouw niet alleen bepaald door technische en eco nomische factoren. De situatie in dé" landbouw is over het, alge meen zo, dat uitbreiding van het aantal bedrijven praktisch niet mogelijk is. Ook in het oostelijk deel van de Langstraat zal er re kening mee moeten worden ge houden, dat in het gunstigste geval 't aantal bedrijven slechts in geringe mate kan worden ver groot. Dit betekent, dat slechts die boerenzoons in de land- en tuinbouw kunnen gaan werken, voor wie met redelijke zekerheid vaststaat, dat zij er later 'n zelf standige positie kunnen verwer ven. Jong geleerd, oud gedaan. Wanneer er echter méér jon gens in de landbouw gaan wer ken, geeft dit aanleiding tot ve lerlei moeilijkheden, zowel voor hen zelf als voor de gehele land bouw. Noodgedwongen moeten zij op latere leeftijd een beroep kiezen, waarvoor zij geen enkele opleiding hebben ontvangen en waarbij zij moeten werken on der omstandigheden, die volko men vreemd voor hen zijn. Te veel boerenzoons kunnen ook aanleiding geven tot onverant woorde bedrijfssplitsing en tot 1 verlaging van de arbeidsproduk- tiviteit. Hieruit volgt, dat 'n ver antwoorde beroepskeuze van zeer grote betekenis is. Over de beroepskeuze van de boerenzoons in de oostelijke Langstraat zijn geen gegevens beschikbaar. Wel zijn bij het on derzoek in Haarsteeg gegevens verzameld over de beroepen van de zoons. Onderstaande tabel geeft een beeld van de toestand bij dé nog thuis wonende zoons. I De voornaamste punten uit de door ons gepubliceerde artike lenreeks kunnen als volgt wor den samengevat 1. De uitermate slechte verka veling maakt het de boeren prak tisch onmogelijk tot een goed be drijfsresultaat te komen. 2. De pachttoestanden in de oostelijke Langstraat vragen alle aandacht; ongeveer twee-derde van de grond wordt verpacht, waarvan een groot gedeelte on behuisd. 3. Een groot aantal bedrijven is te klein om bij de huidige be drijfsvoering een redelijk bestaan te kunnen geven. 4. De slechte ontsluiting ver ergert de situatie in deze streek nog extra. Vele polderwegen zijn vaak onbruikbaar. 5. Het landbouwbedrijf is moeilijk te combineren met een goede tuinbouw. Specialisatie van de tuinbouw is daarom zeer gewenst. 6. De zeer slechte verkaveling en ontsluiting zijn oorzaak van een grote arbeidsverspilling en bijgevolg geringe arbeidsproduk- tiviteit. Slechts door zeer lang te werken, kan een minimaal inko- De beroepen der thuis wonende zoons, ouder dan vijftien jaar. Grootte-klasse Totaal Werkzaam in Overige niet in ha. aantal Landb. Amb. Industr. ber. werkend 1— 5 5—10 10 e.m. Totaal 32 56 12 100 18 32 11 61 4 3 7 10 1 18 2 8 10 Onder niet werkend worden verstaan schoolgaanden, invaliden, militairen. Een tamelijk groot deel der zoons is werkzaam in de land bouw; de meesten op het ouder lijk bedrijf. Zowel in de grootte- klasse 15 ha. en 510 ha. werkt iets meer dan de helft der zoons in de landbouw. Op de be drijven. groter dan 10 ha. is dit met biina allé zoons het geval. Enigszins merkwaardig is het betrekkelijk grote aantal in de landbouw werkzame zoons op de bedrijven, kleiner dan 5 ha.. In andere gebieden is hier meestal zeer weinig animo voor een agra risch beroep. Zeer waarschijnlijk hangt het samen met de teelt van tuinbouwgewassen op deze be drijven. Van de zoons die een bestaan buiten de landbouw hebben ge vonden, heeft meer dan twee derde kortere of langere tijd in de landbouw gewerkt. Twee-der de heeft ook geen op hun huidi ge beroep afgestemde scholing ontvangen. In een tijd als deze, waarin hoge eisen worden ge steld aan de vakbekwaamheid, betekent dit een ernstig nadeel. Beroepskeuze is belangrijk. Bij de in de landbouw werk zame zoons is de toestand zo, dat een niet gering deel geen be- drijfshoofd kan worden op het ouderlijk bedrijf en naar alle waarschijnlijkheid evenmin op een ander bedrijf, althans zonder tot 'bedrijfssplitsing over te gaan. De meesten zullen vroeg of laat men worden verkregen. De wan verhouding tussen verkaveling en arbeid vormen het kernpro bleem van dit gebied. 7. Het grondgebruik kan on der de huidige omstandigheden moeilijk intensiever zijn. 8. Éen beter bedrijfsresultaat is niet te verkrijgen door meer werk, wel door beter werk. Aan de verzorging van de verschillen de onderdelen, zoals het gras land, de bemesting, het vee en de veevoeding moet extra aandacht worden besteed. 9. De kwaliteit van de rund veestapel vormt nog een zwak punt. Of men de vruchten van een betere verkaveling kan pluk ken, zal voor een groot deel af hangen van de produktiviteit van de veestapel. 10. Op veel bedrijven past een ruimere varkens- en kippensta- pel. 11. Aan de geschooldheid van de boeren, hoewel deze zeker niet slechter is dan elders in ons land, moet voor een goede benut ting van betere omstandigheden, nog meer aandacht worden be steed. Onderwijs is de basis voor een goede bedrijfsvoering, 12. Over de afvloeiing naar de industrie zijn een aantal gege vens verzameld; hieruit blijkt al, dat lanc niet iedereen voldoende geschoold is. Tijdige beroeps keuze en aangepaste scholing zijn noodzakelijk om deze af vloeiing in goede banen te leiden. Binnenland BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM OP VERGADE RING ONGESTELD. De burgemeester van Amster dam, mr. G. van Hall, is donder dagmiddag, toen hij als gast van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel aan zat aan een koffiemaaltijd in hotel Krasnapolsky, plotseling onwel geworden en opgenomen in de Boerhaave Kliniek. De on middellijk te hulp geroepen arts, dr. C. H. Delprat, constateerde maagbloedingen. Later verklaar de de dokter, dat de bloedingen veroorzaakt waren door 'n acute maagzweer. De toestand van mr. van Hall is, de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk wel. INDUSTRIE IN NOORD-BRABANT. De directeur van de Rijks dienst voor het Nationale Plan, mr. J. Vink, heeft in een inlei ding in Tilburg gewaarschuwd tegen het forceren van de econo mische groei in Noord-Brabant. Daardoor zou z.i. namelijk het gevaar kunnen ontstaan, dat be paalde bedrijven in het westen van Nederland gebrek aan ar beidskrachten zouden krijgen. Mr. Vink deelt de mening van velen, dat een bepaalde mate van decentralisatie van de industrie noodzakelijk is, enerzijds ter ont lasting van de randstad Holland en anderzijds ter bevordering van de werkgelegenheid in de an dere gewesten. Daarbij moet men er echter voor waken dat bepaal de bedrijven in het westen, die voor de nationale economie van grote betekenis zijn, niet dood bloeden. Brabant zou hij het sti muleren van zijn economische ontwikkeling ook voorzichtig heid moeten betrachten, omdat deze provincie de eerstvolgende streek is waar een te gr'ote con gestie van de bevolking zou kun nen optreden. Uit de soms heftige discussie, die op de inleiding volgde, bleek, dat men in Brabant nog niet be vreesd is voor een nieuwe rand stad in het zuiden, en dat men deze provincie de eerste aange wezene acht om de bevolkings druk in de randstad te helpen verlichten. Hetgeen allereerst zou geschieden door het opvan gen van de eigen bevolkingsgroei in een eigen industrieel apparaat. ROOFOVERVAL IN PRINCENHAGE. Woensdagmorgen, even voor negen uur werd er in het bijkan toor van de Nederlandse Handel maatschappij N.V. in Princenha- ge bij Breda, een roofoverval ge pleegd. Onder bedreiging met 'n pistool zag een man kans de kas sier, de 60-jarige heer W. Jans sen, een bedrag van vijfduizend gulden afhandig te maken waar na hij in een Belgische personen auto, welke voor het bankge bouw gereed stond met een me deplichtige achter het stuur, er vandoor ging. Enkele uren later werd de man, een Belg, in Meer- le, even over de grens, aangehou den. Zijn maat, de chauffeur, sloeg op de vlucht. TWEE JONGENS DOOR TREIN GEDOOD. Op de spoorwegovergang in de Maanderbuurtweg te Ede, die be veiligd wordt door knipperlich ten en belsignalen, zijn twee jon gens door een elektrische trein gegrepen en gedood. De slachtof fers zijn de 9-jarige E. H. Jansen en zijn 17-jarige pleegbroer M. A. Tamis, bij wie hij achter op de fie.ts zat. De jongelui moesten bij de overweg wachten op de trein, die om twee minuten over acht van het station Ede-Wageningen was vertrokken. Toen deze trein ge casseerd was, liepen zij de spoor lijn op om de overweg over te steken en werden gegrepen door een andere trein, die uit de rich ting Utrecht kwam. Beiden wer den een eind meegesleurd en wa ren op slag dood. MACHINALE BOLKNAK SIGAAR. Voor het eerst in de geschie denis van de sigaar zal het mo gelijk zijn de in Nederland zo ge wilde bolknak machinaal te ver vaardigen. Wanneer deze methode een maal overal ingevoerd zal zijn, zal het probleem dezer vader landse industrie, het tekort aan arbeidskrachten, tot het verle den behoren. De nieuwe bolknak-machine is een uitvinding van een siga renfabriek in Nederland. Naar haar aanwijzingen heeft een Zweedse machinefabriek de ma chine gebouwd. Zo'n machine kost ca. 65.000.en heeft een capaciteit van 35.000 sigaren per week. Het voordeel voor de consu ment wordt geacht dat de machi nale methode ondanks de kost baarheid der machines, voorde liger is dan handwerk. De eerste bolknak-machines zullen nog voor het einde van dit jaar in bedrijf worden ge steld. WE ZIJN MET ELF MILJOEN IN NEDERLAND. Vrijdagavond heeft de direc teur-generaal van de statistiek, prof. dr. Ph. J. Idenburg, direc teur van het Centraal Bureau voor de Statistiek de 's-Graven- hage, over de zender Hilversum II in een toespraak medegedeeld dat het bevolkingscijfer van Ne derland de elf miljoen heeft overschreden. Prof. Idenburg heeft zeven en een balf jaar ge leden, in oktober 1949, eveneens via de radio medegedeeld dat de Nederlandse bevolking de 10 miljoen was gepasseerd. Óp 1 maart j.l. bedroeg het aantal inwoners van Nederland ruim 10.973.000, op 1 april bijna 10.985.000, terwijl uit de regel matig bij het Centraal Bureau voor de Statistiek van de ge meentebesturen binnenkomende gegevens kan worden afgeleid, dat op 1 mei met 10.996.000 de 11 miljoen vrijwel was bereikt en omstreeks i0 mei 1957 definitief is gepasseerd. Daarmee is een periode van juist 71/2 jaar verstreken, sinds ons bevolkingscijfer eind okto ber 1949 de 10 miljoen bereikte, dat wil zeggen in een kortere tijd dan de voorafgaande miljoenen. PARTIJRAAD KVP STELDE DE WONINGNOOD AAN DE ORDE In de partijraadsvergadering van de KVP heeft het lid van de Eerste Kamer, de heer C. F. Kleisterlee, het rapport van de gezinsraad over de huisvesting van jonge gezinnen besproken. Hij ging daarbij nader in op een aantal conclusies uit dit rapport, waaronder soepeler toepassing van de plaatselijke bouwvoor schriften bij woningsplitsing en scherpere toepassing van de vor deringsbevoegdheid van de ge meenten. Een zeer belangrijke kwestie noemde de heer Kleister lee het tijdig beschikbaar stellen van bouwrijpe grond. De heer Kleisterlee sprak voorts als zijn mening uit, dat de overheid zal moeten stimuleren, dat zowel in de persoonlijke als gemeenschap pelijke sfeer offers gebracht worden en dat de overheid het brengen van deze offers zoveel mogelijk zal moeten verzachten. Zo zouden de rijkspremies voor woningsplitsing, verbetering en bewoonbaarmaking voor twee of meer gezinnen moeten worden aangepast aan het gestegen kos- tenpeil. Door bij bet onderwijs en ziekenhuiswezen voorlopig meer te volstaan met noodge bouwen deskundigen op deze gebieden houden dit voor zeer wel mogelijk zo zei de heer Kleis terlee zou meer bouwcapaci teit voor de woningbouw be schikbaar komen. In een poging door langere ar beidstijden de woningnood snel ler op te lossen, zag de heer Kleisterlee geen henl. Hij vrees de dat daardoor de animo voor het bouwvak bij de jongeren nog minder zou worden en dat ver lenging van de werktijd zelfs re percussies zou hebben onder de oudere arbeiders. De suggestie van het rapport, om ,50.00(1 extra woningen te bou wen, noemde spr. onder de gege ven omstandigheden niet uit voerbaar. Hij meende, dat daar voor zowel de nodige arbeids krachten als de financiën zouden ontbreken. ZWARE NACHTVORST IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. De zware nachtvorsten van de laatste dagen hebben in het land van Heusden en Altena veel schade aangericht aan de bloe sems der perenbomen. Op ver schillende plaatsen zijn die der aardbeien bevroren. Ook de vroe ge aardappelen, die op enkele plaatsen al vrij hoog boven de grond stonden, hebben veel van de vorst te lijden gehad. GEEN AKKOORD OVER LOONCOMPENSATIE. De werkgevers en de werkne mers hebben vrijdag in de Stich ting van de Arbeid geen overeen stemming kunnen bereiken over de looncompensatie voor de ko- dende huurverhoging. Van 3 uur tot half 9 hebben de werkgevers- en werknemersdelegaties in de Stichting van de Arbeid verga- werd zonder een akkoord te kun nen bereiken. Buitenland VERRASSEND SLOT ZITTING WESTEUROPESE UNIE. Het eerste gedeelte van de der de zitting van de assemblee van de Westeuropese Unie is geëin digd zonder beslissing over een advies dat de assemblee van de raad van Europa had gevraagd over het stopzetten van proeven met kernwapens. Na een uren lang debat, waarin voor- en te genstanders elkaar afwisselden en waarin amendementen, die ten doel hadden tot een staking van de proeven te komen, waren verworpen, bleek bij de eind stemming, dat er geen quorum aanwezig was, zodat geen beslis sing kon worden genomen. Er had moeten worden gestemd over een ontwerp-advies, dat concludeerde tot voortzetting van de proefexplosies. De assem blee komt opnieuw bijeen in ok tober. Uit de debatten en de niet geldige stemming bleek, dat een meerderheid van de assemblee het opgestelde ontwerp-advies aan de assemblee van de raad van Europa steunde. NEDERLANDSE SCHEPEN BINNENKORT WEER DOOR HET SUEZKANAAL. Naar wij van de zijde van de N.V. Stoomvaart-maatschappij „Nederland" vernemen, ligt het in het voornemen van de Neder landse rederijen hun schepen op korte termijn weer de route door het Suezkanaal te doen kiezen. ER ZIT NIETS ANDERS OP. Functionarissen en diploma ten in Washington verwachten dat nu spoedig het verkeer doör het Suezkanaal op grote schaal zal worden hervat. Volgens hen schijnt het door de gebruikers uitgegeven communiqué de weg hiervoor vrijgemaakt te hebben. De functionarissen menen, dat men weinig anders kan doen dan de onbevredigende feiten aan vaarden en berusten in de Egyp tische voorwaarden. De landen die aan de boycot van het kanaal hebben meegedaan, zijn reeds in een nadelige positie gekomen ten opzichte van hen die niet meege daan hebben, zo zeiden zij. SPAANSE VLIEGTUIGEN VER ONGELUKT, 46 DODEN- Bij het verongelukken van twee Spaanse vliegtuigen zijn 46 doden gevallen. Het ene toestel was een mili taire Junker-52, die tijdens 'n oe- fenvlucht bij Sidi Ifni in Spaans- West-Afrika neerstortte. Van de 14 inzittenden werden er 12 ge dood. Het andere toestel was een passagiersvliegtuig, dat bij Ba- ra jas in de buurt van Madrid vlak voor de landing tegen een boerderij naast het vliegveld vloog. Alle inzittenden 30 pas sagiers en vier bemanningsleden kwamen om. „HULDE" AAN SOVJET-UNIE. Het Sovjet persbureau „Tass" meldt, dat de Hongaarse parle mentsleden donderdag op hun eerste vergadering sedert de op stand eenstemmig een resolutie hebben aangenomen, waarin de Sovjet-Unie bedankt wordt voor de „broederlijke hulp" bij de on: derdrukking van de revolutie. Zij brachten „eeuwige hulde en dank aan de Sovjethelden, die hun le ven en bloed gaven in de strijd tegen de contrarevolutionaire benden", aldus Tass. BEVRIJDINGSFEESTEN KOSTTEN 200 COLUMBIANEN HET LEVEN. De bevrijdingsfeesten, welke de bevolking van Bogota vierde ter gelegenheid van het aftreden van president Rojas, hebben aan ca. 200 Columbianen het leven gekost. Het volk riep luid om een „democratisch regiem onder leiding van een burger", toen de drie nieuwe (militaire) macht hebbers soldaten op het volk los lieten. Op het Bolivar-plein wa ren op dat ogenblik ruim 40.000 mensen bijeen. Het dagboekblad over „Avanti" (u weet wel, die hobbyclub uit de St. Antoniusparochie) heeft een ingezetene van deze als kool groeiende gemeente in de ball point doen klimmen, waarna het resultaat in Hannibals brieven bus werd gedeponeerd. Het lij vige schrijven komt in het kort hierop neer: er kan voor dit soort jeugdwerk - wat een ver schrikkelijk sociaal woord is dat „jeugdwerk" - in Waalwijk niet genoeg word gedaan, maar waar om dan geen jeugdwerk waar van de GEHELE Waalwijkse jeugd de voedzame vruchten kan plukken! Aha! Daar komt de staart van de aap uit de parochiële mouw! En de briefschrijver trekt het beest er helemaal uit door te be weren dat de burgerij van deze stad haar sympathie voor „Avan ti" duidelijk gescheiden zal hou den van de greep naar de porte monnee t.b.v. deze hobbyclub, omdat Waalwijk zeer apert in vier parochies is verdeeld. Zon der grensincidenten weliswaar, maar toch wel zo dat St. Jan zijn kostbare geld niet voetstoots zal storten in de ruime Franciscaan se zakken van St. Antonius en dat O.L. Vrouw en St. Clemens zullen zeggen: Antonius vivat, maar de centen houden we zelf. Overigens vindt briefschrijver dit een weinig hemels standpunt. Ten slotte vraagt hij zich af waarom deze hobbyclub alleen voor de kinderen uit de St. An toniusparochie bestemd is. De briefschrijver zal begrijpen dat. de parochies niet in 't leven zijn geroepen om tegemoet te komen aan de menselijke behoef te aan paaltjes en perken. Deze religieuze geografie heeft een heel bijzondere intentie, n.l. om de zielzorg zo intensief en vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Een parochie is ook niet zo maar een willekeurig groepje mensen, maar een gemeenschap die in een zo sterk mogelijke geestelijke binding werkt aan het christelijk heil in de ruimste zin van het woord van die gemeenschap en van elk lidmaat van die gemeen schap; een gemeenschap in het geloof met haar eigen noden, zorgen en behoeften, die zoveel mogelijk uit eigen middelen moet putten voor het vervullen van de plichten die deze binding haar oplegt. Zo heeft elke parochie haar specifiek eigen vormen van jeugdwerk, die zij terecht voor behoudt voor haar eigen jeugd. Als een van die vormen kent de St. Antoniusparochie de hobby club „Avanti", waarmee natuur lijk helemaal niet gezegd is dat de andere parochies geen hobby club zouden mogen oprichten. Wat het „on-hemelse standpunt" betreft, vergist de briefschrijver zich enorm, want het gaat hier helemaal niet om het al dan met bereid zijn een andere parochie te helpen, het is louter een kwes tie van „tot de eigen vleselijke nek in de aardse zorgen zitten Hannibal heeft St. Jan, O.L. Vrouw en St. Clemens dan ook helemaal niet aangespoord St. Antonius in het jeugdwerk te helpen, hij heeft alleen gezegd dat „Avanti" een zo groot moge lijke steun verdient. Een andere vraag is of er uit het Antoniaanse ,g{vanti" niet niet een interparochiële hobby club geboren zou kunnen wor den. Waarom niet? Deze Grote Vier zijn uit heel ander hout ge sneden dan die andere. Zij delen één grenzeloze heerlijkheid waar aan zij ons allen deelgenoot wensen. Hannibal gelooft voor alsnog echter niet in de moge lijkheid van een dergelijke uit breiding, want gesteld dat deze heiligen in hun aardse patrona ten bereid zouden zijn hudje bij mudje te gooien, dan zou zich de ruimtelijke bekrompenheid van ons aards bestaan nog een graad je erger doen gevoelen, tenzij de wereldlijke overheid deze paro chiële fusie zou bekronen met 'n gebouw. En dit laatste speelt het gemeentebestuur voorlopig niet klaar, tenzij er een wonder ge beurt en daarvoor moeten we toch weer boven zijn. Hannibal kan de briefschrij ver dan ook alleen maar aanra den in eigen parochie eens op zoek te gaan'naar mensen die de jeugd leiding willen geven in een hobbyclub. St. Antonius zal er alleen maar verheugd om glimlachen. Een heel ander chapiter is de lectuur voor zieke dames in ons ziekenhuis, waarover enige we ken geleden in dit blad een op roep werd geplaatst. Het resul taat is geweest dat zo'n 25 ro mans hun weg naar het zieken huis hebben gevonden, waar voor de Zonnebloem-actie bij zonder dankbaar is. Voorlopig kan er dus weer gelezen worden, maar 25 boeken zijn gauw uitge lezen als je ziek bent en daarom wil Hannibal nog een keer een beroep doen op alle uitpuilende boekenkasten. Er moet onder 16.000 inwoners hier en daar nog wel een boek zitten dat daar maar staat zonder iemand vreugde te verschaffen. Ga er nog eens voor zitten en vraag u af welk boek u nu graag zou willen lezen als u ziek was. Pak het (ze) mee en breng ze naar Mevr. Vossen, dr. Mollerlaan 9, of, als u dat leuker vindt, breng ze zelf naar het ziekenhuis. HANNIBAL. In het vorig nummer hebben wij een en ander meegedeeld over de restauratiewerkzaamheden die momenteel aan de parochiekerk worden verricht. Wij deden de mededtling daarbij iets te zullen gaan vertellen uit het verleden van onze kerken en speurend in boeken en tijdschriften zijn wij er in geslaagd dit verleden zo goed mogelijk te achterhalen. In het portaal van de parochie kerk kan men vier merkwaardi ge stenen links en rechts in de muur gemetseld zien. Ze zijn daarom zo merkwaar dig omdat, volgens de geschiede nis, elke steen successievelijk heeft dienst gedaan als gedenk steen of „eerste steen" van vier nieuwe kerken en dat wel binnen een tijdsverloop van 80 jaar, nauwkeuriger van 1788 tot 1870. Ook van deze stenen kan, men zeggen dat ze iets uitroepen en wel iets uit een zeer bewogen tijdperk van Haarsteegs paro chie. Om nu beter te verstaan wat ze uitroepen, gaan we met onze gedachten naar dat ver ver leden terug. Alhoewel hier via die stenen gesproken wordt over de jaren van 1788 tot 1870 als van een tijdperk van de parochie Haarsteeg, bestaat de parochie Haarsteeg eerst vanaf 1846. Voor die tijd behoorde een gedeelte van ons dorp tot de parochie Hedikhuizen en het andere ge deelte tot de parochie Vlijmen. Oorspronkelijk had Hedikhuizen een eigen parochiekerk, die aan de Maasdijk was gelegen, van welke kerk de toren eerst on langs bij de bevrijding is ver woest. Toen nu in de 17e eeuw de geloofgsvervolging alhier be gon te woeden, werd de kerk aan de katholieken ontnomen en in bezit gegeven aan de „Her vormden". De geestelijke verzor ging van de parochianen werd in de daarop volgende lange pe riode zo goed en zo kwaad als 't ging (tersluiks waargenomen door de pastoor van Bokhoven. Dit kon gebeuren omdat Bokhoven een vrij Graafschap was en de Hervormden daar niets te ver tellen hadden. Volgens de ge schiedenis duurde dat zo tot het jaar 1683 en toen eerst werd die zorg aan de pastoor van Vlijmen overgedragen. Eerst in 1692 kreeg Hedikhuizen weer een ei- een herder en tesamen met de pa rochianen van Haarsteeg en Nieuwkuijk werd te Onsenoort een nieuwe bidplaats opgericht, n.l. een schuurkerk bij de molen van Onsenoort en tevens aldaar een priesterlijke woning inge richt. Dat bleef vele jaren zo totdat men het gedaan wist te krijgen dat ook in Haarsteeg een kerkje werd gebouwd. Het' was maar een schuurkerk, omdat de godsdienstoefeningen nog steeds in het geheim moesten plaats vinden. Ook de pastoor van He dikhuizen, die tot dan toe te On senoort woonde, vestigde zich in Haarsteeg en toen begon het er op te lijken dat de parochie een feit zou worden. Vanwege het kleine aantal ge lovigen diende een gedeelte van de kerk tevens als woonhuis van de pastoor en moet gestaan heb ben op de plaats waar nu nog de pastorie is met voortuin. Tijdens het pastoraat van pas toor J. F, de Bacquer, die vanaf 1750 tot 1783 de geestelijke her der was, werd volgens het kerk archief van de Kinderen van Lin den en stuk grond gekocht om een nieuw kerkje met pastoors woning te bouwen. Mogelijk heeft de zo juist genoemde pas toor zijn werk niet meer kunnen voltooien, want pastoor Jac. Gre- vers, die de in opkomst zijnde pa rochie tot 1793 bestuurde, heeft de kerk met woning ten uitvoer laten brengen. De eerste van de vier stenen die nu nog in de kerk te zijn zijn en waarover in de aanhef reeds is geschreven, ver meldt, dat die op 5 juni 1788 door pastoor Grevers geplaatst werd. In 1973 nam pastoor Bek kers de leiding van de parochie Haarsteeg over en uit de gege vens die hij zelf heeft opgetekend Sireekverbeieringsplan Oostelijke Langstraat

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5