VECHTEN of VERNIETIGEN? Waspik sluit zich aan bij Streek V.V.V. T3ia dantium BRILLEN! Waalwijkse en Langstraatse Courant De eigendom is onmisbare prikkel tot arbeidzaamheid en zorgzaamheid BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN PRISMAKIJKERS - ZONNEBRILLEN I j STASSAR BRILLEN WAALWIJK AFMARS DER NATIONALE RESERVE RAAD VAN WASPIK Secuur en niet duur ÏF Buitenland MAANDAG 20 MEI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE EOraHEÏ ZUIDEN 80e JAARGANG No.40 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract- advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO" (Van onze soc.-econ. medew.) ^a elke oorlog lijkt plotseling het gehele militaire apparaat op een failliete boedel. Na de overwinning heeft men genoeg van het soldaatje spelen en bij een nederlaag is men maar al te zeer bereid om de wapens op een noop te werpen. Wanneer men er in zulke jaren zijn zinnen op zet om een nationaal weerbaar heidsapparaat in militair ver band in het leven te roepen, dat in oorlogstijd paraat staat om mede de vijand buiten de grenzen te houden, dan is er weinig animo. En zo is het m feite in Neder land geweest. Bij de opbouw van 'n nieuw defensie-systeem hoop te men steun te vinden bi.i een groot aantal vrijwilligers. Deze waren er in onvoldoende aanta te vinden. Men was in Nederland wel geestdriftig voor de defensie, maar het enthousiasme voor cc economische en sociale herop bouw bleek veel groter. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen en zo is het geen wonder dat er geen ofweinigti.d werd gevonden voor de Nationa le Reserve. In een tijd dat alle hens aan het arbeidsdek worden geroepen, is het defensieschip slecht bemand. Niet uit een oog punt van slapheid, maai louter Sit noodzaak. Gaat men in zo n tijd toch naar de Nationale Re serve dan spreekt daaruit een bijzonder plichtsgevoel en een grote bezieling. Waarom opheffing 1 J)e Nationale Reserve, zoals die in Nederland thans be staat, is een Gideonsbende met een hoog moreel. En nu weten we dat minister Staf besloten heeft dit apparaat op te heffen. Daar is tegen geprotesteerd, vooral van de zijde der 12.000 ge- interesseerden en dat is begrij pelijk als men uit het voorgaan de vaststelt hoe fel de kleine groep haar doel nastreeft. Wil men de zaak vrij van sentiment bezien, dan moeten we eerst ken nis nemen van de argumenten, die minister Staf aan zijn besluit tot ontbinding deden vasthou den. In de eerste plaats behoeft de vrijwilliger thans niet meer zo waakzaam te zijn als in de eer ste jaren na de bevrijding. We beschikken weer over een groot leger dienstplichtigen dat na 'n intensieve training thans geacht mag worden voor zijn taak bere kend te zijn. De dienstplichtige van onze dagen wordt geoefend in het gebruik van de modernste wapens en hij is na anderhalf jaar dienen voor elke oorlogs- taak berekend. De opleiding van de Nationale Reserve ligt op een geheel ander vlak. Deze is aanvullend en ui teraard niet zo intensief. Minis ter Staf is nu van mening dat slechts diegenen aan de lands verdediging deel kunnen hebben, die een volledige militaire oplei ding hebben gehad. Alle anderen zullen in oorlogstijd met de mo derne middelen in minder dan geen tijd van de kaart worden geveegd. Voeg daar nu nog bij dat de gevormde eenheden van de Na tionale Reserve nimmer op vol doende sterkte konden worden gebracht uit gebrek aan belang stelling, dan is daarmee voor de heer Staf de zaak voldoende ge argumenteerd. Wie zijn land naast de landmacht wil dienen, zoeke nu verder een plaats in de B.B., bij de luchtwachtdienst of bij de vrijwillige politie, welke organen nog dringend aanbeve ling behoeven. Het smeekschrift der 20.000. Jntussen is men van de zijde der betrokkenen tot een te genaanval overgegaan. Men wil de Nationale Reserve behouden en sergeant J. van Domselaar heeft het zelfs klaargespeeld een petitie samen te stellen, die ver gezeld van 20.000 handtekenin gen, waaronder die van vele vooraanstaande burgers, aan de minister is aangeboden. Hierin wordt gesteld dat 12.000 trouwe vaderlanders naar huis worden gezonden alsof zij overbodig zijn geworden. Zij achten zich solda ten, daarmee beschermers van huis en gezin en willen niet met een schop in de hand of anders zins hulpdiensten verrichten. Bij hen staat de weerbaarheid voor op slechts in een zodanig korps voelen zij zich thuis. Zij achten het bovendien niet onmogelijk dat zij over enkele jaren nog eens als overbodig naar huis worden gezonden en wensen niet een tweede maal het risico te lopen afgedankt te worden. Als twee kemphanen staan de strijdende partijen tegenover el kaar, waarbij de minister de sterkste is. Deze immers vecht met het argument dat de Natio nale Reserve een integrerend deel moet zijn van het militair apparaat, terwijl de leden eigen lijk meer deel willen uitmaken van een burgerlijke militie, dus een soort burgerwacht willen vormen. De taak van een vechtend bur ger staat buiten de rechten en plichten, die het landoórlogsre- glement. biedt. Hij vecht met alle middelen, ook al liggen ze buiten militair verband. Zo nodig grijpt hij een dolk, een mes of gelijk in Boedapest de gevaarlijke fles benzine. Hij komt pas in ac tie wanneer de tegen hem strij dende militair de regels van het landoorlogsrglement met voeten treedt. Men komt dan in het sta dium van zelfbescherming tegen een barbaar. De gruwelen zijn de wereld nog niet uit. Zodra het leger tot daden van barbarisme overgaat, komt het gehele volk in actie. Het sta dium van de totale oorlog is dan aangebroken. Tussen de middel eeuwen en de moderne tijd is er 'n periode geweest waarin de le gers elkaar bevochten en de bur gers met rust lieten. Dit tijdperk zal wel niet terugkeren. De wreedheden tijdens de eerste we reldoorlog begaan, zijn blijkbaar zo goed in de smaak gevallen, dat ze in de jongste wereldbrand nog werden overtroffen, zowel in oost als in west. Werden deze gruwelen indivi dueel bedreven, dan zou 'n goed geoefende burgerwacht hier goe de resultaten kunnen bereiken, maar tegen de georganiseerde en goed opgezette collectieve mis daad van een heel leger bestaat geen ander verweer dan de gue rilla, aangevuld door een fana tieke ondergrondse beweging. Richt men in vredestijd een bur gerwacht op of een andere vorm van volksbewapening, dan is daarmee van tevoren al aan een eventuele vijand bekend wie de mogelijke tegenstanders kunnen zijn en in oorlogstijd zal men de ze figuren het eerst schaakmat zetten. Blijft ons dan niets anders over dan te berusten in de op heffing van de Nationale Reser ve en nood-brandwacht te wor den of reserve-verkeersagent Stellig hebben ook deze mensen een nuttige taak, maar zij ligt niet in de direct-defensieve sfeer en er zijn nu eenmaal mensen, die zich op andere wijze dienst- naar willen tonen aan een vader land in nood. Niet vechten, maar vernietigen! Wij geloven niet in 'n volks bewapening in welke vorm ook. In 1940 heeft zij geen taak gehad en met de moderne bewa pening in handen van de goed geoefende tegenstander zal men niets bereiken van grote waar de. Minister Staf heeft dus Wel gelijk. Zelfs de zeer verbeten vechtende Hongaren hebben het tegen de Russische tanks moeten afleggen. De Volkssturm van Hitier, bestaande uit goed geoe fende jongens, werd ook spoedig tot een belachelijk apparaat. Laten we ons liever toeleggen op georganiseerde vernietigings- groepen, die geheel, uit burgers kunnen bestaan. Deze groepen moeten niet de vijand aanvallen, maar zorgen dat vóór zijn komst het gehele administratieve appa raat wordt ontwricht. De burger lijke stand en de afdeling mili taire zaken van de gemeente-ad ministraties moeten verdwijnen. Arbeidsbureaus moeten worden gedesorganiseerd, de rijksver keersinspectie moet lam liggen, voordat een vijand'in de stad staat. Deze zaken mogen de vij and niet in handen vallen in een eventuele oorlog. Wij mogen de fout van 1940 nimmer herhalen, toen wij de Duitsers een compleet adminis tratief apparaat in handen speel den, waardoor de uitplundering van ons land zo is bevorderd. Wanneer men het administratief, fiscaal en economisch apparaat van een land in geval van bezet ting grondig vernielt, kost het maanden om de zaak weer op te bouwen. En wie de vijand af breuk doet in oorlogstijd, die werkt mee voor de overwinning. Het wapen der ontwrichting is meer effectief dan elke mili taire actie, hetzij uitgevoerd door een burgerwacht, hetzij door een Nationale Reserve. Drs. H. Katholieke Werkgevers vergaderden in Den Bosch Mgr. Bekkers: „Het Christen zyn van U mag niet een simpel kaarske zijn". Donderdagmorgen kwam in het Casino te 's-Hertogenbosch de alge mene katholieke werkgeversvereni ging in een tweedaagse vergadering bijeen. De heer L. A. J. M. v. Heijst, al gemeen voorzitter van de algemene kath. werkgeversvereniging, ver welkomde allereerst op de in Den Bosch begonnen algemene leden vergadering van de A.K.W., de bis schop-coadjutor van het diocees, Mgr. W. M. Bekkers, de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, be zitsvorming ën publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, Drs. W. K. N. Schmelzer, de Eerste en Tweede Kamerleden Roebroek, v. Doorn, Albering, Lucas, v. d. Ploeg en De Wblf, de burgemeester van 's-Her togenbosch, Mr. H. J. M. Loeff, de algemeen secretaris van de Sociaal- Economische Raad, Drs. Hub. L. Jansen, de voorzitter van de Stich ting van de, Arbeid en tevens voor zitter van het centraal sociaal werk gevers verbond, Mr. F. A. H. de Graaff, de vertegenwoordigers van het verbond van Nederlandse Werk gevers en de protestants christelijke zusterorganisatie en de vertegen woordigers van vele katholieke or ganisaties. VERKEERDE WEG. In zijn toespraak zei de heer v. Heijst dat er min of meer in de ge hele wereld een ontwikkeling aan de gang is, die de vraag doet rijzen of men met het beheer over de ei gendom niet op de verkeerde weg is. Er is een ontwikkeling te zien, die er op neerkomt dat het verant woordelijke beheer over steeds gro ter wordende eigendommen in han den komt van enkelingen, die zich hiervoor nauwelijks meer verant woordelijk kunnen voelen en dit in wezen ook niet zijn. Spreker noem de hier de grote economische machtsconcentraties, door fusies van bedrijven en het beheer van grote spaarkapitalen, en hij zeide, dat, wat betreft de verantwoordelijk heid voor het opvangen van de on gewisheid van het leven, allengs de collectiviteit geheel in de plaats treedt van het individu. Spreker wees vervolgens op het grote onrecht z.i. aangedaan aan de bezitters van een bepaald soort ei gendom: de huiseigenaren, en hij vroeg zich voorts af of het nu be paald nodig is dat de nog onlangs tot stand gekomen of in voorberei ding zijnde wettelijke regelingen van vacantie, van afbetaling, van cadeaustelsel, door de staat vastge steld worden, of dat we het alleen maar gemakkelijk vinden. Hij stel de de vraag of het, indien er op de ze terreinen regelingen dienen te worden getroffen, dan niet de pu bliekrechtelijke organen van het be drijfsleven zelf zijn die hiervoor in aanmerking komen. Verontrustend noemde de heer v. Heijst in de financieel-economische sfeer de steeds grotere bedragen die door de overheid worden geïnves teerd. Hij deelde mede dat in 1956 in totaal bijna 4 miljard gulden aan investerings-uitgaven direct of in direct voor rekening van de over heid komt. Stelt men hiertegenover de investeringsuitgaven van 't par ticuliere bedrijfsleven van ongeveer 3,5 miljard gulden, dan blijkt dat van het totaal der investeringsuit gaven in 1956 ruim 40 procent aan de overheid kan worden toegere kend. In de woningbouwsector werd 64 procent van het totaal aantal woningen door de overheid gebouwd of gefinancierd. Zo zien we allerwege, aldus spr., een overname door de staat of de collectiviteit van het bezit of het be heer over het bezit, dat eigenlijk in particuliere handen diende te zijn. De oplossing van de gesignaleerde tendens zag spr. hierin, dat de indi viduele ondernemers de moed moe ten opbrengen om de eigen verant woordelijkheid te dragen, welke de essentie uitmaakt van het vrije on dernemerschap. Voorts dient in het politieke vlak de K.V.P. hier een belangrijke rol te spelen. DRANG NAAR COLLECTIVISME Mr. C. P. M. Romme behandelde enkele aspecten van de particuliere eigendom. Hij betoogde dat de ei gendom ligt verankerd in de natuur van de mens. Wat het gebruik er van betreft, moet hij de goederen echter als gemeenschappelijk bezit ten. De privaat-eigendom moet de sleutel zijn tot een billijke verde ling der goederen. Zij is geen doel op zich, maar een voorwaarde tot de zedelijke ontplooiing van de mens. Prof. Romme wees vervol gens op de grote tekortkomingen ten aanzien van deze materie in het Nederlandse recht, waarin de posi tieve gebruiksplicht ontbreekt. Dit is een ernstige rem voor de door dringing van het besef voor 't recht op eigendom voor alle geledingen van ons volk. Spreker noemde de eigendom een onmisbare prikkel tot arbeidzaamheid en zorgzaamheid en betoogde in dit opzicht dat een rui me plaats voor de zelfstandige on dernemer in het bedrijfsleven nodig blijft. Komende tot de verbreiding van de eigendom, greep spreker terug op enkele reacties op hetgeen hij j.l zaterdag in de partijraad van de K.V.P. ten aanzien van de huidige regering gezegd zou hebben. Hij wil zeker het kabinet, dat nog zo kort zit, geen verwijt maken, maar heeft wel tijdig willen waarschuwen dat wanneer zou blijken dat er op dit terrein geen perspectieven komen, de katholieke medewerking aan dit kabinet niet tot 1960 moet worden voortgezet. Hij was er van overtuigd dat in deze regering het geweten van de eigendomsverbreiding aan wezig is, maar meende te moeten constateren, dat lang niet alle men sen naar de stem van dit geweten Donderdag vergaderde de raad van Waspik voor het eerst onder voorzitterschap van burgemeester Van Erp. Deze begon de vergadering met Mevr. de Wed. Dekkers-Raay- makers te herdenken, die dinsdag j.l. is overleden en die lange jaren met haar grote gaven van geest en hart veel voor Waspik heeft bete kend. Na arrestatie van de notulen en kennisname van de ingekomen stuk ken, kwam het voor Waspik nieuwe agendapunt „Mededelingen" aan de orde. Burgemeester Van Erp bracht de raad ter kennis dat er aangaande het eerder door de raad genomen besluit ter realisering van acht wo ningwet-woningen, binnen het col lege van B. en W. vraagtekens wa ren gerezen. Betrokken nieuwe wo ningen waren gepland aan 'n nieuw aan te leggen straat ten oosten van de Wilhelminastraat. Aangezien de bouw van deze woningen urgent ge oordeeld werden en men daarom onder geen voorwaarden stagnatie wilde veroorzaken, stelden B. en W. de raad voor om het genomen be sluit alleen voor wat de situatie van cmecii vuur wai ue sixuaue van luisteren. Hij wees in dit opzicht j het bouwplan betreft, lichtelijk te on rip helastinpverhosin? die de o ur ;u_._ op de belastingverhoging, die de mindere melkprijs verhoging moest dekken en de verhoging van de ven nootschapsbelasting, die de tege moetkomingen in de agrarische sec tor moest opvangen. De verbreiding van de eigendom loopt vooral ge vaar door de drang naar collectivis me, die weer een gevolg is van de massale bezitloosheid. Dit laatste zal moeten verdwijnen, wil die drang naar collectivisme worden opgehe ven. Dit alles is niet in een hand omdraai te verwezenlijken, vooral omdat een groot deel van de bezit lozen een afkeer tegen de eigendom heeft. Tenslotte wees Prof. Romme op enkele moeilijkheden om de ver breiding van de eigendom te bevor deren, zoals het aantrekkelijk ma ken van het sparen, fiscale maatre gelen en premies voor het sparen door jeugdigen. APOSTOLAAT. Op de vergadering is voorts het woord gevoerd door de bisschop coadjutor van 's-Hertogenbosch, Mgr. Bekkers, die de katholieke werkgevers wees op hun verant woordelijke taak van persoonlijk apostolaat in het bedrijf, waar zij meer invloed zullen moeten uitoe fenen door hetgeen zij zijn, dan door hetgeen zij doen. Daarnaast hebben zij ook in het organisatie leven en in het politieke leven een belangrijke taak te vervullen. Ge schikte krachten voor dat werk zijn veelal wel te vinden, maar door gaans zeer moeilijk aan te trekken, aldus Mgr Bekkers. „Het christen zijn van u mag niet een simpel kaarske zijn, juist om dat ge op een top staat", zo zei Mgr. Bekkers. Tevens belichtte hij de moeilijkheden in het diocees Den Bosch, waar tussen nu en 1970 70 tot 80 nieuwe kerken moeten wor den gebouwd, waarvan alleen voor Den Bosch in de komende 25 jaar al zeven. Dr. H. van Doorne belichtte in zijn toespraak enkele aspecten van de industrialisatie. Hij besprak de moeilijke concurrentie-positie, die Nederland in de overgangsjaren op de Euromarkt zal gaan innemen, op de eerste plaats omdat wij de in dustriële ervaring van onze part- nerlanden missen, en verder omdat Nederland de gevolgen van zijn ei gen politiek van lage invoerrechten zal hebben te dragen. Hij betreurde het dat de regering haar subsidie aan de vereniging Nederlands Fa brikaat heeft verminderd en vol gend jaar zelfs zal beëindigen. Het tijdstip daartoe achtte hij wel bij zonder ongelukkig gekozen. 0>p meer punten bracht het rege ringsbeleid hem trouwens in ver warring. Belastingverlaging en kort daarna weer belastingverhoging, maatregelen ter bevordering van de industrialisatie, die even snel weer afgeschaft worden; dat zijn ver schijnselen die de planning voor de industrieel wel zeer bemoeilijken. wijzigen. B en. W. wilden genoemde huizen n.l. in de Julianastraat laten bouwen, zodat deze straat eerst he lemaal wordt volgebouwd. Deze wij ziging der plannen heeft bovendien dit voordeel, aldus de voorz., dat hiervoor niet eerst een nieuwe straat behoeft aangelegd, waarvoor men in verband met de huidige be stedingsbeperking zeer waarschijn lijk moeilijkheden zou hebben on dervonden. De raad ging met een en ander zonder stemming volledig accoord. Het eerste punt van de agenda be helsde de benoeming van een twee de ambtenaar van de burgerlijke stand. Deze functie was door het overlijden van burgemeester Cou- wenberg vacant gekomen. B. en W. stelden voor burgemeester Van Erp als zodanig te benoemen, daar het usance is dat de burgemeester van Waspik deze bezoldigde functie be kleedt ter voltrekking van de 1ste klas-huwelijken. Burgemeester Van Erp lichtte dit punt toe met de op merking, dat hij in deze een enigs zins ander standpunt huldigt dan 't voorstel van B. en W. zou kunnen suggereren. Ik ben n.l. voornemens om niet alleen de „zogenaamde 1ste klas-huwelijken" te sluiten, maar alle voor zover ik daartoe in de ge legenheid ben. Bij de stemming bleek dat burge meester Van Erp voor deze benoe ming de stemmen van alle raads leden had gekregen. De heer v. Dongen juichte het voornemen van de burgemeester toe. Voorts kwam ter tafel het voor stel van B. en W. om ten behoeve van een ingezetene garant te blij ven met betrekking tot een hypo theek ad 10.000.welke betrok kene op een nieuw te bouwen huis wil nemen. Na enige toelichting van de voorzitter naar aanleiding van door de heer L. v. Iersel gestelde vragen, werd hiertoe besloten. De heer v. d. Broek waarschuwde in deze echter dat B. en W. de raad niet voor voldongen feiten moest plaatsen, wat ook hier naar zijn mening het geval was. Vervolgens werd de tiende wijzi ging der begroting-1957 op voorstel van B. en W. door de raad geaccep teerd. Aan het slot van de vergadering stelde burgemeester Van Erp voor om als gemeente lid te worden van de Streek-V.V.V. „Brabants Cen- trum". De kosten hiervan bedragen 6 cent per inwoner. De burgemees- j ter achtte dit nodig om niet in de vergeten hoek te geraken. Niet dat Waspik daar in zou verkeren, maar het is nodig om van de moderne middelen gebruik te maken, wil men „van zichzelf laten vernemen". Waspik heeft als dorp van de Lang straat genoeg eigen karakter en ei gen aspecten en bovendien waarde volle monumenten in de Nederland se Herv. kerk en het interieur van de katholieke Waterstaatskerk, om daarop trots te zijn. Voorts deed burgemeester v. Erp de mededeling dat de gemeente van Ged. Staten bericht had ontvangen Maar dan van de meest bekende opticiën Dell Bosch, Vaghterstr. 25, Tilburg, Markt 32, Breda, Nw.Ginnekenstr. 23. Alle kortingen worden direct .(getrokken dat zij „haar goedkeuring had ont houden" m.b.t. het plan van de ge meente Waspik om van Van Dort grond aan te kopen voor het uit breidingsplan van de r.k. Jongens school. Dit wil nog niet zeggen dat het plan is afgewezen, aldus de bur gemeester. Het is slechts een admi nistratieve kwestie. Het enige wat ons te doen staat is, onmiddellijk opnieuw hetzelfde voorstel indie nen, waarna een nieuwe termijn in gaat. De uitbreiding van de school is dringend nodig. Aldus werd be sloten. Van de rondvraag maakte de heer v. d. Broek gebruik om bij B. en W. aan te dringen op het nemen van doeltreffende maatregelen m.b.t. de controle op het bewonen van de ge meentewoningen. Spr. wees o.m. op de allertreurigste wijze, waarop ve le, gemeentewoningen in Waspik- Boven worden „uitgewoond". De voorz. antwoordde hierop dat men zich op deze kwestie reeds be raadde. De enig aangewezen instan tie hiervoor is de gemeentelijke technische dienst, maar deze dienst is, doordat hij door slechts één man wordt verricht, te overbelast om er OEnOENI dergelijk werk nog bij te kunnen nemen. Overigens is een regeling tot controle van het gemeentelijk woningbezit in voorbereiding. De heer v. Dongen wees in dit verband op de miserabele toestand waarin de provinciale weg in de kom van de gemeente verkeert. Hij drong er bij B. en W. op aan om bij de Provincie in deze haar eisen kenbaar te maken, hetgeen de voor zitter toezegde. HATTA VERDEDIGT OPTREDEN VAN „OPSTANDIGE PROVINCIES" In een redevoering, waarin hij de opstandige bewegingen in verschil lende delen van Indonesië, waar de militaire leiders het gezag in eigen hand hadden genomen, verdedigde, heeft de voormalige vice-president, dr. Mohammed Hatta, betoogd, dat de jongste ontwikkelingen in de buitengewesten geen separistische of provincialistische bewegingen waren, doch bewegingen, gericht op de ontwikkeling van de gehele In donesische archipel. Hatta sprak voor een massa-bij eenkomst in Bukittinggi, een der grootste plaatsen in midden-Suma- tra, waar in december j.l. de revo lutionaire „bantengraad" het gezag overnam. „Deze zelfde geest tot ont wikkeling heb ik van den beginne af aan voorgestaan, omdat de ont wikkeling van het land niet uitslui tend kan afhangen van de centrale regering". Hatta wees er op dat, als alles aan de regering zou worden overgela ten, de doelstellingen van Indone- sie's onafhankelijkheid tot 't schep pen van een rechtvaardige en wel varende staat, niet bereikt zouden kunnen worden. Voorts veroordeel de hij de politieke strijd in 't land, waaraan hij de waarschuwing toe voegde: „indien deze op zijn beloop wordt gelaten, zal hij tot anarchie leiden". DOODVONNISSEN IN HONGARIJE. Veertien „contra-revolutionairen", die schuldig zijn bevonden aan het doden van zeven politiemannen te Miskolc tijdens de Hongaarse op stand van vorig jaar, zijn te Boeda pest ter dood veroordeeld. Vier andere verdachten, onder wie een yrouw, kregen levenslange gevangenisstraf. Een minderjarige jongen werd tot 15 jaar veroordeeld. Twee beklaagden werden veroor deeld tot resp. tien en vijf jaar. Het proces heeft meer dan een maand geduurd. Er werden 110 ge tuigen gehoord. De 21 beklaagden die schuldig waren aan pogingen om de volksrepubliek omver te wer pen, hebben allen hoger beroep aangetekend. WALTER FUNK VRIJGELATEN. Een van de grootste Duitse oorlogsmisdadigers Walter Funk is donderdag vrijgelaten. Hij werd gevangen gehouden in de gevangenis van Spandau.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1