Een helpende hand voor Veerse Boys DE ZWARTE RUITER voor zonnige zomerótol\en 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 20 MEI 1957 2 De thans 66-jarige Funk, die in de oorlog minister van econo mische zaken is geweest, werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Tijdens zijn detentie is Funk driemaal geopereerd. Hij werd vrijgelaten met het oog op zijn gezondheidstoestand. In de gevangenis van Spandau verblijven nog de oorlogsmisda digers Hess (Hitiers plaatsver vanger), die tot levenslange ge vangenisstraf is veroordeeld, en von Schirach (leider van de „Hitlerjugend") en Speer (mi nister van bewapeningsindus trie), die 20 jaar hebben gekre gen. Binnenland HUURBIJSLAG IN 3 KLASSEN. De minister van sociale zaken en volksgezondheid is voorne mens, na aanvaarding van het voorstel tot verhoging van de huren met 25 procent, aan het College van Rijksbemiddelaars een aanwijzing te geven met be trekking tot de looncompensatie. De compensatie voor loontrek kers zal geschieden in de vorm van een bijslag van 2 procent op de rechtens geldende lonen. Het minimum van deze compensatie zal bedragen voor de eerste ge meenteklasse 3.10, voor de'2e en 3e gemeenteklasse 2.60 en voor de 4e Cn 5e gemeenteklasse 2.10 per week. Het maximum van de bijslag mag niet meer bedragen dan 4.per week. De compensatie zal niet worden toegekend aan degenen die jonger zijn dan 23 jaar, tenzij zij gehuwd of kost winner zijn. De toekenning zal evenmin geschieden aan wer kende gebuwde vrouwen-niet- kostwinsters. De verwerking in de collectie ve arbeidsovereenkomst of loon regeling mag aanvdngen op 1 ju li 1957. tenzij de economische omstandigheden dit ongewenst zouden maken. Deze compensatie zal ruim 2,4 procent van de loon som bedragen. GROTE HOEVEELHEID GOUD GESTOLEN. Twee mannen hebben woens dagavond van de gelegenheid die het stoplicht hun bood, gebruik gemaakt om een aantal gouden staven, ter waarde van 20.000 pond sterling, te stelen uit een vrachtauto van de „British Eu ropean Airways". De auto was op weg naar London Airport. Het goud was bestemd voor de bank van Zwitserland en zou een on derdeel vormen van een grote zending, bestemd voor Praag en Moskou. GEMEENTERAADSLID VAN NIJMEGEN VERANDERT VAN POLITIEKE PARTIJ. Tijdens de gemeenteraadsver gadering van Nijmegen deelde de heer P. J. A. Mulder, lid van de raadsfractie van de KNP mee, dat hij overgegaan was van de KNP naar de KVP en nu deel zou uitmaken van de KVP-frac- tie. Deze verklaring lokte verba zing en een zekere verontwaar diging uit bij zijn fractiegenoot Drs. B. Troost en bij de verte genwoordigers van de PvdA, de CHU, de VVD en de AR. Hierop diende de heer v. Dalen (CHU- AR) een motie in, waarbij de raad van oordeel zegt te zijn, dat de heer Mulder zijn zetel ter be schikking dient te stellen van zijn opvolger op de lijst van de KNP. De motie zal echter eerst op de volgende raadszitting aan de orde komen, daar de raad ten slotte een motie van orde, inge diend door Mr. Dr. A. J. J. Be- gheiin (KVP) tot uitstel van de behandeling van de motie van de heer v. Dalen, accepteerde. Op weg van de gemeenteraads zitting naar huis is in zijn auto plotseling overleden Drs. B. E. Troost, die als lid van de KNP- fractie zitting had in de gemeen teraad van Nijmegen. HUURVERHOGING EEN MAAND UITGESTELD. De huren zullen een maand later verhoogd worden dan in de bedoeling lag, dus niet op 1 juli, maar op 1 augustus. Dit komt omdat de Tweede Kamer pas op dinsdag 4 juni met de behande ling van de huurvoorstellen kan beginnen. KONINGIN EN PRINS BEZOCH TEN PHILIPSFABRIEKEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden hebben vrijdag een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken te Eindho ven. Om vijf voor tien arriveer de het koninklijk paar met zijn gevolg op het vliegveld Wel schap, alwaar de koningin en de prins werden verwelkomd dooi de burgemeester van Eindhoven, mr. dr. Ch. M. J. A. van Rooij, de voorzitter en de vice-voorzit- ter van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, ir. P. S. F. Otten en ir. F. J. Philips en de commandant van de vlieg basis Welschap, kolonel A. M. M. van Rest. De Koningin en de Prins maakten een rondgang door de belangrijkste afdelingen van het machtige Philipsconcern en lie ten zich overal uitvoerig voor lichten. Om kwart voor vijf vertrok 't koninklijk paar weer naar het vliegveld Welschap. KAB GROEIDE SNELST VAN VAKCENTRALES. Uit een jongste publikatie van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek is gebleken, dat de KAB vorig jaar 7.7 percent in leden tal is gestegen, het NVV 6.9 per cent en het CNV 4.7 percent. In het bestek van één jaar is de KAB naar verhouding het meest, dus het snelst in omvang ge groeid van alle drie de grote vak centrales. De. KAB begon 1956 met een ledental van 381.733 en steeg sprongsgewijze op de kwartaal data 1 april. 1 juli, 1 oktober en 1 januari (1957) op tot respectie velijk 392.862. 407.010, 409.088 en 411.121. In één jaar betekende dit een leden wirtst van 29.388. De groei van het NVV ging in sprongen van 468.047, 472.479, 489.041, 490.793, 500.224, en die van het CNV met kleinere verho gingen: 206.283, 206.890, 212.024, 213.482, 215.944. De totale leden winst van het NVV was vorig jaar 32.177 en die van het CNV 9661. ZWARTE RUITER IN ROTTERDAM GEGREPEN. De 32-jarige Hans Gruijters, alias de Zwarte Ruiter, is vrij dagavond in Rotterdam door de recherche gearresteerd. Hij was in het bezit van een sten-gun met 16 scherpe patronen. Overigens bleek hij niet meer zwart te zijn, maar roodachtig en hij droeg 'n donkere bril. G. is van Utrecht,, waar hij al enige tijd verbleef, naar Rotterdam getrokken, waar hij een oud-celgenoot dwong hem onderdak te verschaffen. In Utrecht werd hem de grond blijkbaar te heet onder de voe ten, want enkele uren na zijn vertrek aldaar arriveerde de po litie bij zijn onderduikadres. Het enige wat zij echter te horen kre gen was, dat G. vermoedelijk naar Rotterdam vertrokken was. De arrestatie van G. in de Or- chideeënstraat in Rotterdam ver liep vrij rustig. De politie had hem overmeesterd nog voordat hij van zijn wapen gebruik kon maken. Hij werd in het Huis van Bewaring opgesloten. GEMEENTERAAD RAAMSDONK Onder voorzitterschap van lo co-burgemeester Nollen kwam de raad der gemeente Raamsdonk vrijdagavond in, openbare verga dering bijeen. Alvorens met de behandeling van de agenda te be ginnen, sprak de voorzitter mede namens alle raadsleden de hoop uit dat burgemeester Prinssen weer spoedig geheel hersteld in de gemeente zou mogen terugke ren. Loco-burgemeester Nollen kon nog meedelen dat de burge meester waarschijnlijk over en kele weken naar huis zal kunnen terugkeren. De raad verenigde zich uiteraard graag met zijn voorstel om aan burgemeester Prinssen een telegram te zenden, waarin de raad de burgemeester een spoedige algehele beterschap wenst en de hoop uitspreekt bur gemeester Prinssen weer spoedig in zijn midden te mogen begroe ten. Als eerste punt bevatte de agenda het onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuw inko mende raadslid de heer H. J. Bouwens. Deze werden in orde bevonden zodat de heer Bouwens in de eerstvolgende vergadering van de raad zitting zal hebben als opvolger van het vertrokken raadslid de heer J. de Bont. Met 11 stemmen (1 stem kreeg de heer Schumacher) werd dhr. B. H. Leijten uit Raamsdonk (dorp) benoemd tot lid van de schoolcommissie in de vacature J. de Bont. Met even veel stem men werd hij .tevens benoemd tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim, even eens in de vacature de Bont. Ook hier kreeg de heer Schumacher 1 stem. De raad hechtte zijn goedkeu ring aan een voorgestelde derde wijziging van de Kindertoelage verordening 1954. Aan het bestuur der r.k. meis jesschool werd een bedrag van 787.ter beschikking gesteld voor aanschaffing van school- meubelen. Voor uitbreiding van de straatverlichting aan 't nieu we gedeelte van de Raadhuisstr. werd een bedrag van 1650.— gevoteerd. De raad kon zich verenigen met het voorstel tot het aangaan van een geldlening groot 25.000 gulden, alsmede met het voor stel tot aankoop van enige per ceeltjes grond in totaal 267 m2 in de Oude Groenstraat van A. Ilmer tegen een prijs van 1.— per m2. In het kader van een voorstel tot inbreng in het grondbedrijf van het industrieterrein in de Boterpolder stelde de raad de verkoopprijs van de grond aldaar vast op 6.85 per m2. Met het onderzoek van de begroting 1956 van het grondbedrijf werden be last de heren v. Woerden, Roden burg en Verschuren. Twee kleine stukjes grond ter grootte van 225 m werden door de raad alsnog opgenomen in 't onteigeningsplan van de Nieuwe Polder. Vervolgens hechtte de raad zijn goedkeuring aan het voor stel tot vestiging van opstalrecht t.b.v. het aanleggen, hebben, on derhouden en verwijderen van rioolleidingen in de kern van Raamsdonksveer. Met het onderzoek van de li quidatie-rekening van de keu ringsdienst van vee en vlees, de gemeenterekening en de rekening van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg over 1955 werden dezelfde hiervoor genoemde raadsleden belast. De raad verklaarde zich ak koord met het voorstel tot ga rantstelling voor een door een ingezetene der gemeente aan te gane geldlening groot 18.000.- t.b.v. de bouw van een woning. In de rondvraag vroeg de heer Vermeer aandacht voor de wo ning van de heer Kieboom aan het Hogeveer. Als hierin een toi let wordt aangebracht, komt er een einde aan een onhoudbare toestand. De voorzitter zegde toe de zaak te zullen doen onderzoe ken. De heer Kieboom vroeg aan dacht voor het treffen van maat regelen op het kruispunt t.b.v. overstekende schoolkinderen. De voorzitter wees er op dat de zaak niet zo eenvoudig is als spreker meent. Er zijn meerdere drukke kruispunten die de kinderen moeten passeren. De heer Kie boom meende een oplossing te zien in de regeling om de kinde ren op een bepaald tijdstip bij 't kruispunt te verzamelen en dan gezamenlijk te laten oversteken. De zaak zal worden bekeken. Verder wenste de heer Kie boom de onwelriekende sloot langs het industrieterrein gerei nigd te zien. De voorzitter zegde toe hiertoe opdracht te zullen geven. Tenslotte brak spr. een lans voor de verbetering van 't sport terrein van de Veerse Boys. De voorzitter zei verheugd te zijn over het ter tafel brengen van dit onderwerp, omdat dit reeds enige malen is besproken door het bestuur van deze voetbalclub en het college van B. en W. Het gaat hier niet om een verbete ring die hoge onkosten zal vra gen, maar om de provisorische aanleg van een oefenterrein en een verbetering van het bestaan de terrein met oefenterrein. Het bestuur van Veerse Boys zou gaarne zien dat de beide laatst genoemde terreinen uitsluitend gereserveerd blijven voor 't spe len van de zondagse competitie wedstrijden. De voorzitter stelde de raad voor om B. en W. te machtigen deze voetbalclub voor lopig vooruit te helpen, waar mee de raad zich akkoord ver klaarde. De heer v. Woerden vestigde er in dit verband nog de aan dacht op dat de raad altijd het belang van Veerse Boys heeft voorgestaan, waarbij hij verwees naar het raadsbesluit waarbij werd besloten voor een zeer hoog bedrag grond aan te kopen t.b.v. een nieuw terrein. G.S. moeten dit besluit echter nog goedkeu ren, zodat de raad momenteel geen andere stappen kan onder nemen. DE WERELD ROND i Dat er onder de vergeetmijnie- ten en madelieven van het huwe lijksleven een niet te veronacht zamen aantal voetangels en klem men schuilt, is een feit waaraan met merendeel der in vrije (nde) staat verkerende jongelieden met een griezelige blijmoedigheid en achteloosheid voorbijgaat. Ze denken dat ze het gewonnen zul len hebben wanneer ze maar eenmaal een eigen vuilnisemmer van de gemeente in hun eigen schuurtje hebben staan. Onder de glimlach van de maan en het geknipoog der starren is hun re aliteitszin tot een minimum ge reduceerd en in de avondlijke be tovering der zomerlaantjes en langs de fluwelen schemerpaad- jes tussen geurende beemden en landouwen verkopen ze de huid van de ruzie- en kibbelbeer. Maar dan, als de ambtenaar van de burgerlijke stand al weer ve le malen tot anderen hetzelfde feestelijke en vermanende woord heeft gesproken en de mooie lo per in de kerk al wel twintig keer is afgerold voor andere voe ten en harten en weer opgerold, dan staat plotseling de beer in huis. Het dier is nooit geschoten en op z'n zachte beresokken is het zonder bellen binnengeko- men. Hij is niet vriendelijk deze beer, hetgeen uit een oogpunt van rechtmatige trots te begrij pen valt, zodat hij zich niet met een kluitje ruzie het. bos laat in sturen. En dan kan het gebeuren, zo als onlangs in Duitsland, dat de man tegen de vrouw zegt: „Geen gekus tijdens het weekend, want dan wil ik rust hebben", waarop de vrouw in de keuken een bord je neerhangt met het opschrift: „Tijdens het weekend wordt er niet gekookt, idem". Weg maan, weg starren. Weg zomerlaantjes, weg sche- merpaadjes. Alleen de vuilnisemmer is nog over. En dan gaan de twee gelieven, zoals in Duitsland, naar de rech ter en eisen echtscheiding. De beer er achteraan, want hij wil zijn huid terug hebben die ze zo voorbarig verkocht hebben. Doe dit laatste dus nooit, vriend, want op een dag zult ge die beer ook in uw woning vin den. Ge hoeft daar niet van te schrikken, want als ge zijn huid niet verkocht hebt, zal hij voor een vriendelijk woord onder wat goedmoedig gebrom weer ver dwijnen. Onhoorbaar op z'n zachte be resokken. Alsof hij er nooit geweest was. i Er mag dan, vrienden, rond het beroep van begrafenisonder nemer een zeer geklede en druk kende sfeer hangen, de begrafe nisondernemer zelf is veelal een vrolijk en onbezorgd man, om dat zijn bezigheid er een is met perspectieven die aanleiding ge ven tot een uitermate blijmoe dig optimisme. Immers, dit is 't enige beroep waarbij ge u geen kopzorgen hoeft te maken of het wel zo zal blijven. Als schoen- winkelier kunt ge 's nachts lig gen dubben over het feit dat ge misschien wel blijft zitten met die honderd paar pumps met open teen; als textielhandelaar moogt ge terecht in de piepzak zitten of er wel ooit een vrouw zal zijn die bij u zo'n japon met die bolle O-lijn zal kopen; en zei ls als melkman kunt ge mor- gen voor het feit komen te staan dat alle mevrouwen zullen zeg gen: we motte de melk van die vent niet meer In welhaast elk beroep wordt uw ijver, uw initi atie! en uw vooruitstrevendheid bedreigd door het zwaard van s mensen wispelturigheid. Alzo echter niet in dat van begrafenisondernemer, want ner gens kunt ge zo zeker van zijn als van s mensen laatste gang. Ge behoeft niets anders te'doen dan stil en beminnelijk te wach ten. Ge behoeft niet te vechten en met uw ellebogen te werken voor uw boterham. Niet het zijn, maar het niet-meer-zijn is voor u de levensvraag. En daarom kunt ge moeilijk bedroefd zijn wan- hrpnot86 alles iin gereedheid brengt voor een laatste rit en ge moogt zell's een rechtmatige trots hanteren over de wijze waarop ge het mensenlichaam de laatste eer bewijst. Het is dan ook niet zo heel vreemd dat, in deze tijd van ein deloze shows van mensenlicha- "•fn er! abes wat daaromheen n 1',. ,de begrafenisonderne- meis de hoofden bij elkaar ge- vn°n n hebben en met een show voor de dag zijn gekomen, waar weliswaar geen bijzonder opge wekte stemming heerste, maar die toch wel aantoonde dat uw ™de, lichaam 7 tot het laatste ogenblik bij de tijd kan blijven en zijn (plotseling o zo ridicuul geworden) stand kan ophouden. De show werd gehouden in de Amerikaanse stad Rochester Er waren natuurlijk de „good óld" zwarte lijkkoetsen voor de ge wone doden, maar ook donker groene lijkkoetsen met goudge biesde portieren en goudkleurige gordijntjes voor de meer gesitu eerde doden. Bij de gordijntjes zag men zelfs de kleuren kastan jebruin, blauw en zelfs helemaal wit (voor hen die nooit kwaad gedaan! hebben). Hoezeer wij deze revolutie in ac lukkoetsenmode ook kunnen billijken tegen de achtergrond van de menselijke Waan, persoon lijk zijn wij er toch wat huiverig voor, omdat wij het gezegde ken nen: wat niet weet wat met deert. Gesteld dat wij, belangrijk man als we zijn, in een gouden koets met witte gordijntjes met boterblommen er op begraven zouden willen worden, welke ga rantie hebben wij dan dat er ach teraf niet gezegd wordt: zwart is mooi genoeg voor 'm. Wij lig gen daar in die koets met de we reld achter en de eeuwigheid voor ons, wij kunnen niet meer roepen hé, dat gaat zo maar niet En dan daarbij, wij gelo ven niet dat het wat zal helpen. Wij geloven namelijk niet dat wij met die gouden koets en de witte gordijntjes met de boter blommen ook maar één greintje meer kans maken op 'datgene waarvoor wij leven. PRIJZENREM LOS BIJ MELK EN KAPPERS. Maar oppassen bij verhogingen. Blijkens de staatscourant is prijsstop melk 1956 met ingang van 18 mei 1957 ingetrokken. Deze maatregel is, nadat be vredigende toezeggingen zijn ge daan om medewerking te verle nen aan de prijsstabilisatiepoli- tiek van de overheid. Ook de prijsstop kappers werkzaamheden is ingetrokken. Daar inmiddels kostenstijgingen zijn opgetreden, die voor door berekening in aanmerking ko men, zal de minister van Écono mische Zaken met het oog hier op geen bezwaar maken tegen 'n verhoging van de tarieven voor het haarknippen en het scheren met 5 cent per behandeling, voor zover thans geen hogere tarieven berekend worden dan op 1 janu ari 1956. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 37). Ge begrijpt, Prediker, in welk een stemming ik weer naar mijn vader en mijn broers terug reed. En in welke gemoedstoestand ik daarna verkeerde. Soms kwam in mijn wanhoop het verlangen bij me op, 'n eind aan mijn leven te maken, maar de gedachte aan 't onschuldige jonge leven, dat ik bij me droeg, weerhield me hier van. Toen kwam de tijd waarin ik mijn toestand niet langer verbor gen kon houden en ik mijn va der ging inlichten. Mijn God, Prediker, welk een moment. Va der, die mijn omgang met de Gel derse kapitein nooit had afge keurd, ja, deze zelfs had aange moedigd, sprak geen woord, toen ik met trillende stem mijn toe stand had blootgelegd. Geen woord van medelijden, geen woord ook van afkeuring. Geen spier ook vertrok op zijn gelaat; alleen was zijn gezicht rood aan gelopen. En zo liet hij me staan, ging hij heen... Wat zoiets is, Prediker, kan alleen hij bevatten die het heeft beleefd, ondervon den Nu begon mijn lijden eerst recht. Ik was van de verwende, gevierde afgedaald, neergeploft tot de verachte. Voorheen mocht ik in alles de eerste zijn, nu werd ik enkel nog geduld. Vader sprak niet meer tegen me dan beslist nodig was. Zijn familietrots had een zware knak gekregen, ik had toch de eer van de familie be vlekt. Mijn broers... och, laat ik daar maar over zwijgen. Zo gingen weer weken voorbij, voor mij bijna niet te dragen. En wat zou de toekomst brengen? Hoe zou men het arme kind ont vangen? Wat zou zijn lot zijn als getekende, als vaderloze? Zou men het zijn ganse leven nawij zen? Het geval raakte op 't dorp bekend en men sprak er schande van dat een Drentse deern zich had afgegevent met een huurling van de Gelderse benden, zoals men het noemde. Nu immers durfde men te schelden op de soldaten van Karei van Gelre en zij, die het meest met deze had den geheuld en gehandeld, het hardst. En op een ,avond ver scheen bijna het ganse dorp voor onze hoeve; ik werd uitgejouwd en er werd ketelmuziek gemaakt. Dat was te veel, Prediker, het was meer dan ik verdragen kon. Die nacht sliep ik in het geheel niet en in die nacht werd er een wilde haat in mij geboren tegen alles wat de naam mens droeg... Toen de morgen was aange broken, pakte ik mijn hebben en houden in een paar pakken: kle ding, geld en kostbaarheden, en ik ging er mee naar de stal. Hier zadelde ik Moor en gespte de ba gage op zijn rug vast. Terwijl ik hiermee bezig was, zocht mijn vader me op. Hij vroeg wat voor plannen ik had. Ik antwoordde hem dat ik ging vertrekken. „Waarheen?" vroeg hij. Ik haal de de schouders op en zei: „Mis schien naar tante Gees." Ik geloof, Prediker, dat er nu iets in hem om ging, dat zijn stemming wilde omslaan, dat er medelijden in hem op kwam. O, later heb ik zo vaak gedacht dat hij mij graag zou willen verge ven, maar hij is een Fries. Ik had misschien tot hem moeten ko men... Maar van hem heb ik ook Fries bloed gekregen en 'n harde kop. Nog, Prediker, zie ik het zenuwachtige trekken van zijn gezicht op dat ogenblik. Maar neen, hij draaide zich om en ging heen en ik, ik sjorde mijn bagage vast op de rug van Moor en ging ook heen. Er stonden geen tra nen in mijn ogen, toen ik over het erf reed en ik keek geen en kele maal meer om, om nog een blik te werpen op onze oude, ver trouwde hoeve. Maria had opgehouden te be staan, de Maria met het kinder lijk gemoed, vertrouwend en ge voelig; de grondslag voor de fi guur van de Zwarte Ruiter was gelegd." De Prediker, die meende dat de stem van de jonge vrouw hees begon te klinken van vermoeid heid en meer misschien nog van emotie, stond nu op en zeide „Wacht een ogenblik, Maria." Hij haalde een glas melk en zette dat voor haar neer. „Drink eens, ge vergt te veel van uw stem". Glimlachend dronk ze een weinig van de melk. „Laat ik doorgaan. Ik wil nu alles vertellen; het is alsof me dit verlicht". „Ik hoop dat het waar is, arme, veelgeplaagde", zei de Prediker me delijdend. Maria vervolgde: „M'n toevlucht zocht ik nu bij een tante, die een boerderij bezit in een dorp in het noorden van de provincie. Ze ligt zeer afgelegen, wel een uur gaans van de kom van de nederzetting. Mijn tante was een zuster van mijn moeder, was weduwe en ze was een beetje mal. Ze had slechts één kind, dat van mijn jaren was, iets ouder, en die bijkans helemaal zot was. Erg aanlokkelijk was het verblijf in dit huisgezin dus niet, maar waar moest ik anders heen in mijn om standigheden? Maar ik moet zeg gen, dat ze mij ontvingen op een wijze die zeer gunstig afstak bij de behandeling thuis. Ik scheen echter reeds te veel te hebben geleden, want enkele dagen na mijn aan komst op tantes hoeve, werd ik on tijdig verlost van een levenloos kindje". De jonge vrouw staakte een ogen blik het verhaal van haar levens loop. Tranen welden in haar ogen op; de smartelijke herinneringen werden haar een ogenblik te mach tig. ,)Een paar weken zweefde ik tus sen leven en dood. Mijn jonge li chaam streed heftig tegen de man met de zeis, maar mijn geest had zich in die dagen reeds gewillig aan hem overgegeven. Toen herstelde ik, maar mijn gemoed was nog har der en onwrikbaarder geworden. Ik zocht om vergelding, om een middel om de ontvangen vernederingen te kunnen wreken. Mijn geest was ver vuld van haat en wraakzucht. Het is wellicht diep treurig en niet te verdedigen. Maar ik moet u dit toch zeggen, ik wil u niets verzwijgen, Prediker. Ik hielp mijn tante bij het werk op de boerderij, doch vaak wierp ik mij op Moor en joeg ik als de Wilde Jager, als een Walkiire over de hei en door de wildernis. Ik moest zo nu en dan op deze wijze uitrazen. Is het wonderlijk dat onze hoeve de naam kreeg van „Huis der drie Zotten? Nu rijpte in mij het plan, de gestalte van de Zwarte Ruiter. Ik wist hoe het volk zich laat beïnvloeden door alles wat naar mystiek zweemt; ik was overtuigd dat ik, als een onvindbare Zwarte Ruiter, geweldig op de verbeel dingskracht van de mensen zou kunnen werken en daardoor enig werkelijke vervolging en opsporing grotendeels zou lamleggen. Ha! Ik kon mij dan heerlijk wreken op hen die mij het ergst hadden vernederd en gesmaad, en op hen die 'n slecht en gemeen leven leidden en op hen die misbruik van hun geld of macht maakten. De Zwarte Ruiter kon de ze dan, terwijl hij hun in hun geld buidel gevoelig trof, tevens de les lezen over hun verkeerde daden. (Wordt vervolgd). Heuvelstraat 45 Tilburg

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2