Naa\ MatianaiCsati& t BINNEN- EN BUITENLANE U kunt niet alles weten. Waalwijkse en Langstraatse Courant F» U ROL 1-klas Een praatje over E.H.B.O. s STASSAR' BRILLEN i WAALWIJK Huidgenezing VRIJDAG 24 MEI 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij An toon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad 11JJÜ13 verschijnt 2 z per week. 80e JAARGANG No. 41 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT'1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Belastingverhoging brengt geen eomsamptiebeperking (Van onze econ. medew.) J)e deining rond onze wankele betalingsbalans is nog niet geluwd. Nauwelijks zijn we ons bewust van de gevolgen van de verhoogde invoerrechten op benzine en de gestegen suikerprijs, of we worden al weer opgeschrikt door een voorgenomen verhoging van de vennootschaps belasting met 100 miljoen. j)e helft daarvan zou het aan deel van het bedrijfsleven zijn jn he bestedingsbeperking en de andere helft zou worden aangewend om de positie van de landbouw te verst erken. Uit deze plannen blijkt jus, dat minister Hofstra van zins is voor de vennootschappen een directe belasting te verhogen en deze 100 hoger te stellen dan de S.E.R. ei genlijk voornemens was. j;en gedeelte van het inkomen der ondernemingen (gro tendeels industrie) wordt over geheveld naar de agrarische sector. Het was reeds bekend, dat het bedrijfsleven in het kader van de bestedingsbeperking of fers moest brengen. Nog steeds is echter niet duidelijk waarom dit in de vorm van een belasting moet gebeuren en nog minder begrijpen wij waarom speciaal het industriële en commerciële bedrijfsleven het gelag moet be talen' voor de tegenslagen ot on voldoend sterke eeconomische positie van de landbouw. Na de publicaties over onze agrariërs is het de meesten wel duidelijk geworden dat voor deze volksgroep iets gedaan moet wor den, maar om nu eenvoudig han del en industrie daarvoor de re kening te presenteren, lijkt ons niet bepaald rechtvaardig. Bij alle luidruchtige protesten tegen de achterstelling van de land bouw meenden wij op te merken dat het hier in de eerste plaats ging om een te lage prijs voor melk Vervolgens dat het jaar bepaald slecht was geweest voor de landbouw en ten derde dat in de uitvoering van kapitaalswer: ken de boeren achteraan in de ril stonden. Wij denken b.v. aan de onvoldoende afwatering in het noorden van Overijssel. De prijs voor melk moet wor den verhoogd indien de boeren er niet mee uit kunnen. Het kunst matige laag houden van de prijs van dit belangrijke consumptie artikel heeft geen zin, zelfs niet in het kader der bescherming van grote gezinnen. Ons kabinet wil ons de' feiten in ons econo misch bestel helder en klaar pre senteren en nu moet men ophou den met het voeren van een po litiek, die ons uiteindelijk nog verder in de zorgen brengt. De melkkoe bij de horens. "Wie melkproducten wil ge bruiken, moet de daarvoor noodzakelijke prijs betalen en wanneer dit gebeurt, zal er geen kind en geen baby in dit goede land een druppel melk te kort behoeven te komen. Sanering van de betalingsbalans en s lands financiën is goed, maar dan de (melk)-koe bij de horens vatten. Vervolgens kan men 's rijks kas belasten met de kosten van kapitaalswerken voor de land bouw. Daar kan voor geleend worden en zo dit onmogelijk is, kan men deze kosten ten laste brengen van het gehele volk en behoeven daar noch de handel, noch de industrie alleen een veer te. laten. Tenslotte moet men de eisen van de landbouw matigen, nu het jaar door weersomstan digheden, dus door bijzondere in vloeden, haar minder zegen ge bracht heeft. Heeft de industrie door toene ming van concurrentie op de we reldmarkt een slecht jaar gehad, dan wordt ze immers ook niet direct langs fiscale weg gehol pen? Laat men thans ook bij de landbouw de kerk in 't midden laten, waar ons gehele land ei genlijk verdronken kan worden genoemd door de najaarsregens van deviezennood en overbeste- ding. Klemmende vragen. Overigens is de vraag, of de bestedingsbeperking door be lastingen of anderszins moet worden verkregen, nog onvol doende bezien. Waarom blijft dit kabinet toch voortgaan op de verderfelijke weg van steeds maar belastingverhogingen Waarom weigert men de stel ling te aanvaarden dat alle ener gie en ondernemingslust aan de burgers wordt ontnomen Waarom laat zich de meerder heid van ons volk, die toch niet voor algehele socialisatie is, steeds opnieuw ringeloren door een minderheid die steeds meer van het nationaal inkomen naar de staatskas wil doen vloeien. Het gaat immers alleen om be perking van de bestedingen, niet om korting van de inkomens. Elke belastingverhoging zal voornamelijk de hogere en mid den-inkomens treffen. In deze kringen wordt het meeste ge spaard. Belastingverhoging gaat dus in de eerste plaats ten koste van de spaarsaldi. De lagere in komensklassen hebben verhou dingsgewijs de neiging veel meer te consumeren, zodat de con sumptie er toch niet noemens waard door verminderen zal. De verhoging van vennoot schapsbelasting zal opnieuw de ondernemerslust aantasten, die toch al geremd wordt door de propressie. Dit betekent een rem op onze industrialisatieplannen, die toch onder de bestedingsbe perking niet mogen lijden. Het paard achter de wagen. ]\Jen spant hiermee het paard achter de productie-wagen. De handhaving van het thans be staande welvaartspeil is voorts afhankelijk van een meer effici ënte productie. Per arbeider moet er meer worden geproduceerd. Dat is alleen mogelijk wanneer het bedrijfsleven zoveel mogelijk kan moderniseren, mechaniseren en automatiseren. Wil men tot dit doel geraken, dan moeten daar grote bedragen in worden geïnvesteerd, die bij de bestaande^ kapitaalschaarste vooral uit de winsten moeten worden gefinan- voerd. Verhoging van de ven nootschapsbelasting maakt dit in mindere mate mogelijk. Het doel dat ons kabinet zich stelt, zal door het vermijden van z.g. diepte-investeringen nimmer be reikt worden. De regering is er de laatste ja ren niet in geslaagd het sparen van de bevolking voldoende aan te moedigen. Nu de rentestand stijgende is, zal daar wel enige verbetering in komen. Op een optimistische verwachting kan echter geen enkel bestuur zijn politiek gronden en daarom kie- ze men liever een systeem van gedwongen besparingen. Men kan het bedrijfsleven opleggen een deel van de winst in spaar- certificaten te beleggen, waarmee b.v. de woningbouw kan worden gefinancierd. Men kan vooruit lopen op belastingheffingen in toekomstige jaren door gedwon gen aankoojj van een aantal be lastingcertificaten. Het bezwaar van te grote beperking der inves tering blijft echter ook hier be staan. Waar blijft ons geld £)oor gedwongen besparing, door belastingcertificaten, door belastingverhoging op de voorgestelde- wijze, langs al deze wegen krijgt de overheid de be schikking over gelden, die aan de burgers toebehoren. Wat gaat zij met dit geld doen? Wordt het aangewend ter ver mindering van de nog steeds ho ge staatsschuld? Hebben wü de garantie dat deze middelen wor den aangewend voor aankoop van schatkistpapier of delging van langlopende staatsleningen? Waarom wordt door de mi nister van financiën aan de volks vertegenwoordiging geen garan tie gegeven, dat de geheven extra belastingen voor deflatoire doel einden worden aangewend, zodat we tenminste de inflatie stoppen en steun bieden aan de prijssta- bilisatie? Onder het mom van bestedingsbeperking wordt op nieuw de particuliere eigendom een slag toegebracht. De enige fiscale weg, waarbij men direct de consumptie treft, is die der indirecte belasting, b.v. de omzetbelasting. Met uitzonde ring van de noodzakelijke le vensbehoeften kan men alle se- mi-luxe en luxe treffen met een hoger tarief. Gaat men daarbij nog sparen aanmoedigen, het geen eveneens kan geschieden langs de weg van fiscale voorde len, dan zijn wij er van overtuigd dat de. consumptie zal dalen ten voordele van de productie. Wij geven de voorkeur aan andere wegen dan die der belas tingheffing, omdat deze boze eco nomisch geesten oproept en de aanwezige kwade over bested ings- nlaag niet doet eindigen, maar in veel opzichten nog aanmoedigt. Nog heeft de Tweede Kamer ge legenheid in te grijpen- Men zij op zijn hoede voor verdere nati onalisatie van het nationaal in komen. Drs. M. (Nadruk verboden). Binnenland NEDERLANDS STAATSIE- BEZOEK AAN ZWEDEN. Maandagmorgen vertrokken H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard per regerings- dakota van het vliegveld Soes- terberg voor een staatsiebezoek aan Zweden. Hun werd uitgelei de gedaan door Olof R. Kayser, eerste secretaris van de ambas sade van Zweden en door jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef proto col. Tot het gevolg van het Ko ninklijk Paar behoorden Puistjes verdrogen door Purol-poeder Mevrouw M. L. J. D. v. Wic- kevoort Crommelin, geb. Jkvr. Teixeira de Mattos, grootmees teres van H. M. de Koningin, Mevrouw W. A. Repelaer van Driel, geb. van der Willigen, da me du palais, Mr. G. C. D. Baron van Hardenbroek, grootmeester van het Huis van H. M. de Ko ningin, generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef van het militaire huis, mr. R. J. E. M. van Zinnica Bergmann, hof maarschalk, Jhr. Mr. E. W.Röell particulier secretaris van H. M. de Koningin, Dr. F. A. de Graaff, particulier secretaris van Z. K. H. Prins Bernhard, kapt.-luit. ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van H. M. de Koningin, res. luit.-ko- lonel C. C. Geertsema, adjudant van Z. K. H. Prins Bernhard. Tevens maakten de minister van buitenlandse zaken, Mr. J. M. A. H. Luns en de wnd. direc teur van het kabinet van H. M. de Koningin, Jhr. Mr. W. F. Röell, de reis mee. Om 13.21 landde het vliegtuig heeft een week de tijd om hoger beroep tegen dit vonnis aan te tekenen. Er was voor de uit spraak nauwelijks enige publie ke belangstelling. TELEVISIE-UITZENDING VOETBALWEDSTRIJD OOSTENRIJK-NEDERLAND. De Oostenrijkse voetbalbond heeft definitief toestemming ver leend voor uitzending in Oos tenrijk en Nederland van de in terland voetbalwedstrijd Oosten rijk-Nederland, die a.s. zondag in Wenen wordt gespeeld. De tijd van deze uitzending is 16.25 tot 18.15 uur. Commentator is ir. A. van Emmenes. op het vliegveld Kallinge, van waar de tocht per auto werd voortgezet nar Karlskrona. Langs de hele weg hadden dui zenden zich opgesteld en juich ten het vorstelijk paar toe. De scholen hadden voor deze gele genheid vrijaf en overal zag men grote groepen schoolkinderen met bloemen en vlaggetjes. In de marinebasis Karlskrona be gaven de Koningin en de Prins zich aan boord van de kruiser ,,De Zeven Provinciën". Het marinesmaldeel 5, bestaan de uit de kruiser ,,De Zeven Pro vinciën" en de onderzeebootja gers Hr. Ms. „Friesland" en ^.Rotterdam", was reeds zaterdag 18 mei in de haven van Karls krona binnengelopen. „De Zeven Provinciën gaf 21 saluutschoten af aan het'Zweedse gouverne ment, die van de wal met 21 sa luutschoten werden beantwoord. In Karlskrona werden de ge- bruikelii ke officiële bezoeken gewisseld, o.m. met de Neder landse vice-consul en de Zweed se marinecommandant van Zuid- Zweden, schout-bij-nacht E. Sa- muelson, de burgemeester en de gouverneur des konings. Voorts omvatte het jjrogram- ma bustochten voor leden van de bemanningen, een officiële lunch bij de gouverneur des ko nings, een voetbalwedstrijd, een diner bij schout-bij-nacht Samu- elson en een bal in de marine officiersclub. DE BRAAL VEROORDEELD TOT ZES JAAR MET AFTREK. Het Landgerecht te Madja- lengka heeft de heer H. de Braai, die terecht heeft gestaan op be schuldiging van subversieve ac tiviteit tegen de Indenesische re gering, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes jaar, met aftrek van de drie en een half jaar, welke hij reeds in jmeven- tieve hechtenis heeft doorge bracht. Het Openbar Ministerie had tien jaar geëist. Beklaagde, die het hem ten laste gelegde heeft ontkend, Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei VERTEGENWOORDIGER VERDUISTERDE 6000.-. De vertegenwoordiger A. J. H. tuit Wijhe heeft aan de politie te Zvvolle bekend, een bedrag van 6000.ten nadele van 'n vlees- (vvarenfabriek te Zwolle, waar voor hij werkte, te hebben ver duisterd en voor betaling van schulden te hebben gebruikt. H. had een hartstocht voor speel automaten en dit kostte hem veel geld. Hij raakte, doordat hij overal geld leende, steeds dieper m de put, en had nu getracht zich hieruit te redden door zich de zesduizend gulden, die hij op 6 mei had moeten afdragen, toe te eigenen. Op deze dag vertelde hij zijn patroon, dat hij de 6000.— had verloren. Hij was met zijn auto op weg van Wijhe naar Zwolle, vertelde hij. toen hij een lekke band kreeg. Hij trok zijn jas, waarin het geld geborgen was, uit en legde hem in de berm van de weg, trok een werkjasje aan en verwisselde de band. Toen hij daarmee klaar was, trok hij zijn andere jas weer aan en vervolg de zijn weg. In Zwolle aangeko men, deed hij, aldus het verhaal, iie "ontdekking dat het geld niet meer in zijn jas zat. Onmiddellijk reed hij terug naar de plaats waar hij de band had verwisseld, maar van het geld vond hij geen spoor meer. Thans is gebleken dat het he le verhaal verzonnen is. H., die reeds tien jaar bij de fabriek werkte, is voor de officier van justitie te Zutphen geleid. BURGEMEESTER VAN ST. OEDENRODE NEEMT ONTSLAG. De burgemeester van St. Oe- denrode, de heer V. E. J. Leurs, heeft ontslag uit zijn functie ge nomen en verkregen. Hiermede is een einde gekomen aan een trieste burgemeestersaffaire. Dertien maanden geleden bij het begrotingsdebat zegde dé raad de medewerking met de burgemeester op, weldra ook de wethouders. Hierop is tenslotte de burgemeester met ziektever lof gegaan en werd de burge meester van Boxtel tot waarne mend benoemd. Bijna anderhalf jaar is tevergeefs gepoogd een oplossing te vinden. Tenslotte stelde de waarnemend burge meester voor de burgemeester 'n maand terug te doen keren, waarna hij ontslag zou nemen, maar de raad verbond daaraan zulke voorwaarden, dat de heer Leurs deze niet accepteerde en tenslotte ontslag vroeg. De reactie van enkele gemeen teraadsleden, aldus het Huisge zin, was: „nu kan men tenmin ste zien dat men een gemeente- i raad niet opzij kan schuiven." Van andere zijde was er een scherpe reactie van een burge meester, n.l. „Hiermee is een precedent geschapen, de burge meester is thans vogelvrij". PASTOOR RAS TE LOOSBROEK. De ZeerEerw. Heer P. Ras, pastoor te Loosbroek, oud-kape laan van St. Antonius, vierde 1.1. dinsdag onder grote belangstel ling zijn zilveren priesterjubi leum. Buitenland OVER VERBRANDINGEN. De behandeling van brand wonden en brandblaren is iets, waarvoor bijna iedereen wel een „uitstekend middeltje" weet, of tenminste denkt te weten. Maar zoals gewoonlijk bij die „leken- middeitjes" wordt ook hierbij maar al te dikwijls meer gedaan dan verantwoord is. Soms ook worden volkomen verkeerde middelen toegepast en daarom kan het nuttig zijn er op te wijzen wat u bij verbrandin gen wel en wat u beslist niet moet doen. Allereerst moet ik er op wij zen dat verbrandingen, al naar gelang de ernst van het ongeval, in drie groepen worden verdeeld le graads verbranding, dit is de minst ernstige vorm; hierbij zieh we de huid op de getroffen plaats rood en pijnlijk worden. 2e graads verbranding, gaat veel dieper; hierbij zien we blaar- vorming optreden. 3e graads verbranding, is nog ernstiger; hierbij krijgt de huid het aanzien van gaar gekookt vlees, soms zelfs is de huid ver koold. Bij een le graads verbranding is het, meestal reeds voldoende, het getroffen deel flink met koud water af te sjjoelen. Als we er vroeg genoeg bij zijn, kan blaarvorming worden voorko men en is de pijnlijkheid meest al spoedig vrijwel verdwenen. Blijft het nog „nagloeien", dan mogen we in dit geval op die plek wat vette crème, brandzalf of olie smeren, en eventueel los inzwachtelen. Hebben we met een 2e graads verbranding te doen, dan even eens flink met koel water af spoelen. We moeten er echter voor zor gen dat de bieren niet stuk gaan. Daarna „steriel", met licht druk kend verband (steriel gaasje, watten, zwachtel) verbinden. Is de verbranding over een niet al te groot oppervlak, dan kunnen we er eventueel nog wat verzachtende zalf op doen, of i- met 'n brandzwachtel (bismuth- zwachtel) verbinden. Is de verbranding ernstiger, b.v. over een groot oppervlak, of wanneer de blaren zijn stuk ge- i gaan, of als 't een derde graads j verbranding is, dan is het beslist nodig de patiënt naar een dokter te sturen, of beter nog te bren- j gen, nadat we de wonden eerst steriel hebben afgedekt, j In dit geval mogen we dus s, geen zalf of iets dergelijks ge bruiken, omdat dit de behande ling die de dokter eventueel wil toepassen, bemoeilijken kan. Dus, nogmaals, we mogen al leen zalf of iets dergelijks ge bruiken (nadat de eerste of tweede graads verbranding flink is afgespoeld) als we er zeker van zijn, dat deze niet verder door een dokter behandeld hoeft te worden. Is het een geval voor de dokter, dan alleen maar ste riel verbinden. Tenslotte moet ik er nog op wijzen, dat een min of meer ern stige verbranding gemakkelijk de oorzaak kan zijn, dat de pa tiënt in „shock"-tocstand raakt. Op de behandeling van shock komen we later nog terug, maar ik kan u toch nu reeds zeggen, dat we met een shock-patiënt heel voorzichtig moeten zijn. We leggen hem rustig neer, met het hoofd omlaag, houden hem zo rustig mogelijk en trach ten hem zoveel mogelijk af te leiden en op zijn gemak te stel len. J. H. v. G. Een strijkijzer koelt niet zo gauw af als u het op een plaatje as best zet, een geribbeld is nog beter, want daardoor voor komt u afglijden. Fijn bloemzaad kan men niet ge makkelijk uitzaaien, vermeng het daarom met fijn zand, dan gaat het beter. Voeg eens een mespuntje cacao toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. Een natte zijden paraplu mag niet „gespannen" gedroogd worden, in slappe toestand la ten drogen is beter voor de stof. Erg smerige handen kan men schoon maken met een meng sel van koffiedik en zachte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een citroenschil. Hoedevoiles en dergelijke kunt u stijven als u in het laatste spoelwater een beetje suiker oplost. Verfkwasten kan men schoon maken in benzine of terpenti ne. Voor het opbergen van de kwast moet alle verf er uit zijn. Was de kwasten daarom ook nog eens in een zachte zeep oplossing, goed naspoelen. Kakkerlakken kunt u verdrijven door een mengsel uit te strooi en van gelijke delen poeder suiker, borax, bloem en zwa vel. (Nadruk verboden). DE GEVANGENEN VAN SPAN- DAU KOSTEN 900.000 MARK. De V. S„ Engeland en Frank rijk zullen de Sovjet-unie voor stellen, de gevangenis te Span- dau, bij Berlijn, waar de voor naamste Duitse oorlogsmisdadi gers verblijven, te sluiten, omdat de bewaking en de verzorging van de nog overgebleven drie ge vangenen te kostbaar zijn. Deze kosten bedragen 900.0Ó0 mark oer jaar. Vólgens een westelijke woord voerder zou de 63-jarige Rudolf Hess, die eens plaatsvervanger van Hitler was, naar een krank zinnigengesticht worden overge bracht, terwijl men de voorma lige jeugdleider, de 50-jarige Bal- dur von Schirach, en de oud-mi- nister van bewapening, de 52- j jarige Albert Speer, naar een ge- wone gevangenis zou kunnen overbrengen. Hess is tot levens lang en de twee anderen tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Behalve de militaire bewaking, welke de Amerikanen, Britten, Russen en Fransen bij toerbeurt voor hun rekening nemen, be staat het jpersoneel van de ge vangenis uit elf koks, tien kell- ners, veertien keukenmeisjes, 2 wasvrouwen en drie administra tieve employé's. Oorspronkelijk bevonden zich in de gevangenis te Spandau, die plaats biedt aan 350 gevangenen, ook de oud-minister van buiten landse zaken, von Neurath, de vooëfrtalige grootadmiralen Rae- der en Doenitz en de oud-minis ter van economische zaken Wal ter Funk. Von Neurath. Raeder en Funk zijn om gezondheidsre denen vrijgelaten. Doenitz kwam op vrije voeten, nadat hij zijn straf van tien jaar volledig had uitgezeten. INDONESISCHE ISLAMIETEN EISEN TURKESTAN'S ONAFHANKELIJKHEID. De „beweging voor de onaf hankelijkheid van Turkestan", waarin vooraanstaande figuren uit de Masjumi en Nahdatul Ula- ma zitting hebben, hebben een boodschap gericht tot president Voroshilov, waarin de volledige onafhankelijkheid voor Turke stan wordt geëist. In deze boodschap, die zegt de mening van de Indonesische Is lamieten weer te geven, wordt de Sovjet-unie beschuldigd van on derdrukking van de Islamieten in Turkestan, die voorts tot de communistische leer worden ge dwongen. JUDAS KADAR ZET SCHIJN PROCES OP TOUW. Naar verluidt, is premier Ja nos Kadar van plan een groot „schijnproces" op touw te zétten, waarin ook gematigde commu nisten en boerenleiders zouden moeten terecht staan. Dit is mee gedeeld door reizigers uit Boeda pest, die te Wenen zijn aangeko men. Volgens deze reizigers zou de Hongaarse premier er niet in zijn geslaagd, de steun van de gematigden voor zijn regering te krijgen. In het geheim zou hij 'n aantal van hun leiders hebben laten arresteren, onder wie Lasz- lo Kardos, de voormalige voor zitter van de boerenorganisatie Nekosz, en Atila Szigethy, een oud-afgevaardigde van de natio nale boerenpartij. De reizigers verklaarden ver der, dat de amnestie, die Kadar in november beloofd had aan hen, die aan de opstand hadden deelgenomen, „alleen maar een valstrik" was gebleken. De pre sident van een rechtbank te Boe dapest had, toen een verdediger zich voor zijn cliënt beriep op de belofte van de regering, ver klaard dat amnestie alleen kon worden verleend door de presi dentiële raad of de nationale vergadering. DE ECHO WHET ZUIDE Huidzuiverheid Huidgezondheid

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1