FILMJOURNAAL Firma F. van LANSCHOT DE 'WARTE RUITER Grote rol VéGé-beschuit 250 gram vruchtenhagelslag Van Lanschot BANKBOEKJES Uw geld wordt meer waard MEISJE Vcfe opo/ DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 MEI 1957 Het voornemen om een nieuw leven te beginnen, mag dan een vrij eenvoudige aangelegen heid zijn, het ten uitvoer leggen van dat plan krijgt bepaald onverwacht moeilijke aspecten wanneer enkele vrouwen zich met hand en tand tegen de in keer gaan verzetten. Dat ervaart Luuk Fargo, als hij uit de Ame rikaanse burgeroorlog in zijn dorp in het zuiden terugkeert. Hij heeft aan de kant der Noor delijken gevochten, zodat de ont vangst nu niet bepaald hartelijk is. Als hij de verlaten predikants woning nadert, suist hem een ko gel langs het hoofd, die afge vuurd blijkt te zijn door een Op Hemelvaartsdag brengt Luxor nog eens een film te rug, die acht Oscars heeft ge wonnen en dat wel zeer terecht, want zelden ziet men een film van een zo indringende kracht als „From here to eternity", die de gebruikelijke Nederlandse monsterlijke titel kreeg („Ten eeuwigen dage verdoemd"). De regisseur Fred Zinneman heeft met deze film een uitzonderlijke prestatie geleverd door de roman in de schaduw te stellen van.de film. Zinneman's verhaal is veel scherper, meedogenlozer, adem- benemender en er is geen beeld te veel in deze film, die van de eerste tot de laatste meter obse deert en ontroert. Het heeft wei nig zin om hier het verhaal te vertellen, men moet deze film zien om dit verhaal te ondergaan en te begrijpen. Wel willen wij nog wijzen op de prachtige rol- bezetting, te weten Montgomery Clift, die een formidabele Prewitt geeft, Frank Sinatra, de grote openbaring in deze film, Burt Lancaster, Deborah Kerr, Donna Reed en Ernest Borgnine. J. M. Wuyten Bep Kool Jasper Jacominus Kuijsten Janneke van Leeuwen -KAMPEERTENTEN -LUCHTBEDDEN enz. L. HOEBEN N.V. Wanneer U Uw geld op een bankboekje van Van Lanschot zet, maakt U een zeer aantrekkelijke rente. Zonder koersrisico, zonder kosten! En Uw geld blijft gemakkelijk beschikbaar. Laat dus geen geld thuis liggen, of renteloos op de postgiro staan. Hoe Uw geld 3,25 rente opbrengt, leest U in de folder „Bankboekjes", die U telefonisch, schriftelijk of aan onze kas kunt aanvragen. ..A ft-A - MUSIS SACRUM. „ARTISTENBLOED". Niet altijd is de grote Duitse acteur Heinz Rühmann de verwekker en/of het slachtoffer van de specifieke Rühmann-hu- mor. Ook in ernstiger rollen weet Rühmann een voortreffelij ke hoogte te bereiken en slaagt hij er in met een lach en 'n traan het publiek meer te boeien dan anders. In „Artistenbloed" is hij een uitgerangeerde clown, die al leen nog maar wat kan dromen van zijn voorbije roem in zijn winkeltje, waar hij goochelaars artikelen verkoopt. Maar daar is ook de kleine Ulli, het zesjarig zoontje van Gerti, de vriendin van zijn hospita. Gerti is naar Amerika vertrokken en heeft de kleine Ulli achtergelaten onder de hoede van Frau Biermann. Teddy Lemke (Heinz Rühmann) is dol op de kleine Ulli en de ge negenheid is wederzijds. Peepe, de vriend van Teddy, betreurt 't dat Teddy alleen maar oog heeft voor Ulli en hardnekkig weigert zijn oude beroep weer óp te vat ten, waarin hij nog grote triom fen zou kunnen vieren. U be grijpt het, dank zij Ulli krijgt Teddy weer interesse voor zijn oude beroep en samen houden zij achter in de tuin proefvoor- stellingen. Intussen staat Gerti op het punt te trouwen met een rijk Amerikaans zakenman en zij besluit Ulli naar Amerika te halen. De zuster van Uili's stief vader komt het bericht brengen en daarmee stort Teddy's wereld ineen. Hij zegt Ulli echter niets en verdwijnt met de jongen in 'n oude artistenwagen. In Zwitser land treden zij voor het eerst op. Gerti is intussen met haar ver loofde in Europa aangekomen en met kracht wordt de achtervol ging ingezet, want men denkt dat Teddy de jongen heeft mee genomen om de moeder te chan teren. Het zit echter allemaal heel andersEn hoe het dan wel zit, doet deze onderhoudende en charmante film uit de doeken. Van vrijdag t.m. maandag. Toegang alle leeftijden. „KAISERWALZER". De titel van deze film zegt al genoeg de onsterfelijke me lodieën van de walskoning Johan Strauss zijn het zwierige stra mien waarop deze sprankelende film is vervaardigd. Rond de be roemde „Kaiserwalzer" is 'n fris, geestig en vermakelijk verhaal verfilmd, dat het gouden verle den van de romantiek belicht. ..Kaiserwalzer" is 'n zeer roman tische liefdesgeschiedenis met veel vermakelijke wendingen, waarin tenslotte alles toch 'nog op z'n pootjes terecht komt, be halve dan voor aartshertog Lud- wig, die in zijn liefde teleurge steld wordt. Maar ja, het kan ook niet allemaal rozerood aflopen. Een genoeglijke film met on vergankelijke muziek. Toegang alle leeftijden. weesmeisje, dat bezit heeft geno men vap de woning. Het wees meisje is aanmerkelijk minder deemoedig dan weesmeisjes ge meenlijk in verhalen zijn. Luuk j is het kind rap de baas en ves- j ligt zich eveneens in dë predi- kantswoning. Het dorp valt in een nog gro- j tere verbazing wanneer Luuk be- j kend maakt dat hij predikant ge worden is en met zijn verleden van gokker, vechtersbaas en rok kenjager heeft gebroken. Uit dat verleden duiken echter op de mooie Georgina en Selma, wier bedoelingen nu niet bepaald ede! zijn te noemen. Degene, die hel werk van Luuk met lede ogen aanziet, is de winkelier Huggins. Hij tracht met enige handlangers de eerste kerkdienst te storen, maar ervaart dan dat de nieuwe dominee het vechten nog niet verleerd is. Tenslotte probeert hij het door middel van Georgi na met 'n zeer doortrapte streek, waardoor Luuk in ernstige staat van beschuldiging wordt gesteld. De bisschop komt er zelfs aan te pas, maar dank zij de verkla ring van Lissy, het weesmeisje, komt de zaak zeer duidelijk op zijn pootjes terecht. Al met al een dorp waar wel wat te beleven valt. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „OPERATIE KAJAK". Deze film geeft een bijzonder boeiend en waarheidsgetrouw beeld van een stoutmoedige ge allieerde operatie tijdens dé twee de wereldoorlog. Een groep man nen wordt uitgezocht om per ka no de Gironde op te vqren en de daar voor anker liggende Duitse bevoorradingsschepen tot zinken te brengen. We krijgen 'n nauw keurig beeld van de zware trai ning die deze mannen moeten doormaken en tenslotte de adem benemende tocht naar de Giron de. Slechts twee kano's slagen er in om door de Duitse bewakings posten heen te slippen, de rest der mannen wordt door de Duit sers gevangen genomen. Dank zij die twee slaagt de operatie echter volkomen. Zware explo sies daveren door de lucht, ter wijl de gevangen genomen solda ten vallen onder het vuur van een Duits executie-peloton. Een zeer boeiende film met uistekend spel van Trevor Ho ward en Jose Ferrer. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. „FROM HERE TO ETERNITY". LUXOR. „HET ZONDIGE DORP". Een film die op eenzame hoog te staat. Hemelvaartsdag om 6 en 8.30 uur. Toegang 18 jaar. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door HENRIC VAN NORCH. 39). Met het leger van de hertog trok ik door Friesland en Gro ningen en Drenthe.' Het krijgs bedrijf en 't leven als lansknecht stuitte me echter al spoedig te gen de borst. Wanneer men zich als huurling begint af te vragen „waarom?" dan is het gebeurd. Overal waar we kwamen in Gro ningen en Drenthe, daar volgde ellende ons op de voet. Ellende kwam echter niet alleen over on ze vijanden en de bevolking der landen, doch ook over ons. Ge had eens de tros van een afde ling in leven en streven moe ten zien, Maria, met zieke en ver minkte krijgers, met hongerende kinderen en kijvende, meest ver liederlijkte wijven. Soldij werd bijna niet uitbetaald, we moesten maar aan de kost zien te komen door op de landzathen te roven. Geregeld werd door de mannen geprotesteerd tegen deze behan deling. Eenmaal kwam er een groep, waarbij ook ik behoorde, in openlijke opstand. We moes ten vluchten, want kogel of strop zou de straf zijn. Ze ach tervolgden ons, er werd een ge vecht geleverd en een aantal van ons vond de dood. Met 'n troep van een man of tien zwierven we rond en we trachtten het leger zoveel mogelijk afbreuk te doen. Bij een zwaar gevecht bleef de helft van ons nog over en we sloten ons toen aan bij Rooie Willem en diens beide makkers. Na enkele gelukkige onderne mingen liep het hiermede ook weer mis. Met achterlating van vier doden werden we uiteen ge jaagd. Dat was het einde van mijn weinig roemvolle krijgsmans loopbaan en nu, Maria, moet ik u nog vertellen van mijn laatste samentreffen met het meisje, dat mij als onervaren jongeman de kop op hol had gebracht, het meisje met het zachte, lieve ge zichtje, dat mij duizend eden van eeuwige trouw had gezworen." De jonge vrouw sprak nu: „Laat dat maar, Prediker, ik be grijp het wel." „Neen, neen, maar ik zal kort zijn. Zoals gezegd, mijn loöp- DE ONTWIKKELING IN DE SCHOEN- EN LEDERINDUS TRIE NIET GEHEEL BEVREDIGEND. Rij gelegenheid van de opening van de zesde Interlederbeurs, welke van 20 t.m. 23 mei te Utrecht werd gehouden, hield de directeur-generaal voor handel en nijverheid, drs. J. H. D. v. d. Kwast, een beschouwing van dë recente ontwikkeling van de schoen- en lederindustrie. De totale omzet van deze in dustrie, aldus spr., bedroeg in 1956 rond 425 miljoen gulden, waarvan 360 miljoen -werd ver kregen uit de binnenlandse om zet en 65 miljoen uit de export. Dit omzetcijfer ligt 20 procent hoger dan in 1952. In het tijdvak 1952/'o6 is echter de invoer van leder en schoenen gestegen van 45 tot 49 miljoen gulden, zodat relatief gezien de positie van de Nederlandse schoenen, en leder industrie, wat betreft de binnen landse markt is achteruitgegaan. Niet alleen met betrekking tot de binnenlandse markt, doch ook ten aanzien van de export, kon drs. van der Kwast de-ontwikke ling niet ten volle bevredigend noemen. Sedert 1952 schommelt onze export van schoenen en le der rond de 65 miljoen gulden per jaar en blijft zij dus vrij con stant, terwijl de totale Neder landse export naar waarde geme ten. 35 procent toenam. Naar de mening van drs. van der Kw/ast is de voornaamste verklaring voor deze omstandig heid de hoogconjunctuur, welke tot gevolg heeft dat de schoen en lederindustrie volledigwas bezet. Bovendien speelde het te kort aan arbeidskrachten 'n rol. Met andere woorden, aldus spr., heeft deze bedrijfstak het pro- duktieplafond bereikt. Dit bete kent z.i. intussen niet, dat in deze ontwikkeling geen gevaren besloten zouden liggen. Dat is naar zijn mening stellig 't geval wanneer zou blijken, dat de con currentiekracht van het nationa le produkt ten opzichte van het geïmporteerde zwakker is ge worden. Een en ander betekent, en dit geldt volgens drs. van der Kwast trouwens niet alleen voor deze branche, maar de industrie in het algemeen, dat wij door de huidige hoogconjunctuur niet verleid mogen worden minder aandacht te besteden aan 't kos tenniveau. Hij achtte dit daarom van zo groot belang, omdat met de Europese markt ook voor de schoen- en lederindustrie nieu we verschieten worden geopend. Nog ruimere mogelijkheden zul len worden geopend, wanneer de plannen tot het in het leven roe pen van een vrij handelsgebied worden gerealiseerd, waardoor een vrij toegankelijke markt van 285 miljoen inwoners tot stand zal komen. Indien wij hiervan de vruchten willen plukken, zal het, naar sprekers mening, nodig zijn cl at onze nationale industrie blijft streven naar voortbrenging van kwalitatief hoogwaardige produkten tegen een aantrekke lijke prijs. en hebben de eer U kennins te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op D.V. donderdag 6 junia,s.om2.30 u. n.m. ten stadhuize te Waal wijk. De Kerkelijke inzegening zal plaats vinden om 3 uur door de Weleerwaarde Heer Ds. L. Schellevis in de Ned. Herv. Kerk te Waalwjjk. Raamsdonkveer, Julianal. 03 Waalwijk, Grotestraat 112 mei 1957 Receptie Grotestr. 112 van 4.30-5.30 u. Toekomstig adres Berkenstr. 42 Raamsdonksveer en hebben het genoegen U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op woensdag 5 junia.s., des namiddags 2.30 uur ten gemeentéhuize te Waalwijk. Kerkelijke bevestiging n. m. 3 uur in de Ned, Herv. Kerk te Waalwijk, door de Weleerw. Heer Ds. L. Schellevis, Ned. He£v^pred. te Waalwijk. Waalwijk, Hugo de Grootstr.3 Heusden, Putterstraat 21 22 mei 1957 Gelegenheid tot gelukwensen Waalwijk, Hugo de Grootstr,3 op 25 mei van 7-9 uur. Heusden, Hotel „Centraal" op 5 juni van 5-6 uur. Toekomstig adres: Loondonk 3, Waalwijk, (tijdelijk tot 15/7 Hugo de Grootstraat 3) TANDARTS vraagt met MULO- of gelijkwaardige opleiding ter assistentie in de praktijk. (P.G.) Brieven onder no. 78 aan het bureau van dit blad. T® koop en te huur Zuid Ned. Dekkleden en Tentenfabriek Korte Schijfstraat 8 TILBURG tel. K 4250 - 20312 - 22863 Vraagt Prospectus A.N.W.B, Bondstentenverhuurder cent Bij aankoop van een grote rol VéGé-beschuit (14 stuks) a 29 ct. met 6 geldzegels, de 2e rol voor 19 ct. met 4 geldzegels en bovendien: voor slechts met 7 geldzegels UW SPAARBOEKJE IS MÉÉR DAN F I.- WAARD. VRAAG UW VÉGÉ-KRUIDENIER NAAR DE AANBIEDINGEN ELEGANTIA EN LANDGRAAF. 's-HERTOGENBOSCH H. Steenweg 27-31 Tel. 8851 (0 4100) Bankiers anno 1737 EINDHOVEN Keizersgracht 17 Tel: 7442 0 4900) iiiiiiMffliiiimiiiiiiiiHl haan als krijgsman was geëin digd, en ineens kwam het plan in me op, om mijn geboortestad en mijn meisje eens op te zoe ken. Vermomd ging ik door de poort. Mijn moeder was reeds een tijd geleden gestorven en ik had nog geldzaken af te hande len met een oom van mij. Het was enigszins een waag stuk van me, om me wreer in Zutfen te laten zien, doch ik ver trouwde op mijn vermomming. Het gelukte mij bij mijn oude geliefde binnen te dringen, ter wijl haar vader afwezig was. En wilt ge wel geloven, Maria, dat het voor mij reeds een gewel dige ontgoocheling was, deze ontmoeting; direct toen ik weer stond voor mijn eerste Maria, zonder dat we nog een woord hadden gewisseld. Ik voelde al dadelijk dat ze het zeer onaan genaam vond, dat ik nog eens was komen opdagen. O, ze had nog hetzelfde lieve, onschuldige gezichtje behouden. Maar opeens werd het me duidelijk dat dit mooie meisje geen geest en maar heel weinig karakter bezat. Maria, het was voor mij al geen teleurstelling meer, toen ik begreep, dat de jonge vrouw, die me jarenlang had gekend, die met al mijn geheimen, met mijn gehele leven op de hoogte was, mij voor de moordenaar hield. Welnu, dit gaf me geen schok, ik was alleen een weinig verrast. Met een illusie minder en met weer wat minder geloof in de goede hoedanigheden van het mensenras, verliet ik diezelfde dag weer de stad. Engenlijk zonder enig vast- omlijnd doel zwierf ik daarop weer naar het noorden. Wat wil de ik Ik wist het eigenlijk zelf niet. Ik poogde de mensen wereld te ontvluchten, wat even wel toch nimmer geheel gelukte. Maar er was niets, dat me bond, niemand, die me meer aantrok. Zo trok ik langs 's heren we gen, van dorp tot dorp, van stad tot stad. En het plan rijpte in me om mij hier of daar te vestigen op de eenzame hei; als een soort kluizenaar me daar te verdiepen in de natuur en haar geheimen. Op een dag, de dag, waarop ik mijn brave Vriend veroverde, had ik een bijzondere ontmoe ting. Ik raakte in contact met ie mand, die men de Zwarte Ruiter noemde." Afwerend viel nu de jonge vrouw haastig in: ?,Prediker, vanaf die dag ben 3k toch met Uw leven op de hoogte." „Maria, ge vergist u. Het uiter lijke kent ge, maar ge weet niet wat er vanaf die dag tot op he den in mij is omgegaan... Neen, neen, ik bid u, hoor mij aan. Ik moet spreken... Het is nodig, dat ik spreek. Hoor, ik zag die Zwarte Ruiter en ik nam hem scherp, zeer scherp op. Ik voelde al direct dat hij geen gewone struikrover, geen bandiet was. Ik vermoedde dat er zich achter hem een ge heim verschool, dat er een ande re beweegreden dan jacht op buit voor zijn optreden bestond. En toen ik verder ging en hier over nog eens grondig nadacht, werd ik in mijn oorspronkelijke mening versterkt. Waar ik ook het thema van de Zwarte Ruiter aansneed, daar vernam ik wel wonderbare verhalen; men had wel enige angst voor hem, maar van wérkelijke schurkenstreken vernam ik niets en ik geloof niet dat hij algemeen als een gevaar lijk misdadiger werd beschouwd. Toen kwam de Ruiter mij eens op mijn Hof opzoeken en nadat hij weer was vertrokken, dacht ik er met angst aan, dat hij een maal gevat zou kunnen worden. Mijn sympathie voor hem was nog gegroeid. Waarom eigenlijk? De man was toch een vreemde voor me. Vanwaar die sympa thie? Daarop kwam de dag, dat de Zwarte Ruiter veranderde in een „bruine heks", zoals wij je vanaf die tijd noemden, Maria, als Vriend en ik over je spraken." Het meisje rees ineens op van haar stoel. „Houdt op, Prediker, dat weet ik toch wel..." „Maria, ik bid u, neem weer plaats. Wat ik wil zeggen, weet ge niet... En het kan van de grootste invloed zijn op ons ver der leven. Ik zal overigens zo kort mogelijk zijn." De jonge vrouw nam weer op haar zetel plaats. De gewone ble ke tint van haar gezicht was ver dwenen. Er was een rode blos voor in de plaats gekomen. „Toen ge weer vertrokken waart, Maria, was het met de in wendige rust van de Prediker ge daan. Die avond kon ik de slaap niet vatten, ik begon vanuit mijn bed te spreken met Vriend, die mij toen voor gek zal hebben ver sleten. Voor mij doemden twee Maria's op, een mooi gezichtje, regelmatig," doch van steen; een ander, eveneens knap gezicht, vol leven, durf en intellect." (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2