dag- VROOM 1IREE§M.4MIV BRILLEN! woens prijzen GEMEENTERAAD VLIJMEN BRILLENSPECIALIST VAN MAAREN tüB Raadsel in Nijmegen PRISMAKIJKERS - ZONNEBRILLEN I 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 JUNI 1957 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 5 JUNI i DEN BOSCH TILBURG ^HELMOND wa Parallelweg wordt gedeeltelijk verhard Voormalig kantoorgebouw Mol-Pauwels te Nieuwkuyk gaat verdwijnen Het jachtrecht VEN wordt publiek verpacht Problemen in verband met nieuwe Provinciale weg Secuur en niet duur f F Maar dan van de meest bekende opticien 3.) f SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN Charmante aanvulling voor Uw Pinkstergarderobe: zijden pongé carré shawl (grote maat), leuke nop in rood, geel, zwart en oranje en bloemdessins, 7^® in moderne kleuren Een bijzondere Pinkster aanbieding. Keuze uit een zeer mooie naadloze kous, met mousse nylon boordje, waardoor de boord extra rekbaar is, of een volledig geminderde wandelkous. Beide soorten in nieuwe zomertinten, ^15 Solide Sico jacquard kar pet, in groot kleurenassorti- ment, Een zeer voordelige aanbieding, "T50 200 x 300 cm. Moderne wit lederen een- bandschoentjes. leuk open gewerkt, met poro zool. Echt iets voor de zomer. 32-36 7.95 28-31 7.50 24-27 6.95 C95 20-23 f Nieuwste krullers, van soepel plastic, geven Uw haar de natuurlijke krul. In 2 maten, 7®ic per 6 stuks Het beste Twentse gras linnen, voor lakens en slopen, met ongekend lange levensduur, zonder opmaak. 180 cm. 2.95 150 cm. 260 Herensinglet en slip, van fantasie tricot, speciaal voor de zomer. «f 35 Maten 5, 6 en 7 Zachte kwaliteit oogjes luiers, QQc flinke maat VO Chocolade hagelslag, melk en puur. Qc 200 gram Leverpastei, eerste kwaliteit. 4QC Groot blik "V Bijzonder charmant katoe nen kleuterjurkje, in een fijn nopdessin; keuze uit de kleuren bleu en rose. Staat alleraardigst. ^40 Maten 45, 50 en 55 Verkrijgbaar op de afdeling meisjesconfectie. per paar Straks met vacantie? Koop dan nu alvast een stevig cord fibrine koffer, met versterkte hoeken en stevige nikkelen sloten; in bruin, groen en grijs ^50 45 cm. 60 cm. 7.30 70 cm. 9.50 Voor de feestdagen. Room- of mayonnaiseklopper, zeer practische uitvoering, met olieregelaar en glazen pot, met maatverdeling. Mag in geen keuken O 50 ontbreken Pinkstervacantie-aanbiedlng. Pracht kwaliteit jongens ruithemd, met lange mou wen, in modern Italian T.T.- model; diverse sportieve dessins. Voor 6-14 jr. O 95 6 jaar Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Vlijmen, onder voorzitterschap van loco-burgemees ter wethouder Berkelmans. Notulen en ingekomen stukken gingen vlot onder de hamer door en ook het voorstel van B. en W. om de machtiging tot het opnemen van kas- en rekeningcourantgelden van 1.000.000.— tot 1.500.000.— te verhogen, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tegen het aangaan van een vaste lening van 295.100.ten behoeve van de woningbouw had de raad evenmin bezwaar, doch de heer v. d. Merendonk vond hierin aanleiding om het probleem „woningbouw" eens nader onder de loupe te nemen, niet alleen uit plaatselijk, maar ook uit algemeen landelijk oogpunt. Spr. verwees naar enkele couran ten-artikelen over dit vraagstuk en naar de uitlatingen van minister mevr. Dr. Klompé, die de grote mo rele gevaren hadden geschilderd van de woningnood en de noodza kelijkheid hadden bepleit om wat minder over de woningnood te pra ten en meer te doen. Zoals het nu gaat, zal er een hele generatie in deze woningmisère zitten. In Vlij men schept de woningnood even eens morele wantoestanden. Spr. ziet hierin alleen een oplossing als er minstens een 100-tal woningwet woningen gebouwd worden met een levensduur van 20 jaar. Deze semi- permanente woningen, die door hun veel lagere bouwkosten een zeer billijke huurprijs vragen en iets groter 'zijn dan de noodwoningen, zouden voor vele samenwonenden, voor jonggehuwden en voor hen die reeds lang trouwplannen koesteren, een uitkomst zijn. Spr. zou daarom deze kwestie nog in de volle aan dacht van B. en W. willen aanbe velen. De heer v. d. Ven kon het betoog van de heer v. d. Merendonk ten volle onderschrijven. Hij vindt het jammer dat thans noodwoningen worden afgebroken om te vervan gen door permanente woningen. Als ze nog best enige tijd mee zouden kunnen, zou hij vergunning vragen ze te laten staan. De voorzitter wijst op het voor schrift der regering om noodwonin gen na het vertrek der bewoners, niet meer aan anderen te verhuren, doch af te breken. De heer v. d. Merendonk meent dat men mogelijk uitstel van af braak kan krijgen als ze nog in be hoorlijke staat zijn. Voor jongge huwden kan het een uitkomst zijn als zij zo'n goedkope woning kun nen krijgen, ook al met het oog op FEUILLETON van •„DE ECHO VAN HET ZUIDEN" de lagere kosten die de inrichting van zo'n woning vergt. De voorzitter zegt toe dat dit punt alle aandacht van het gemeen tebestuur zal hebben. De raad keurt z.h.st. goed dat er een tel-rekenmachine zal worden aangeschaft voor Gemeentewerken, tot een bedrag van 1240. Het bestuur van de R.K. Kleuter school te Haarsteeg zal in de gele genheid worden gesteld waterlei ding aan te leggen en waterspoeling in de toiletten. Op voorstel van B. en W. besluit de raad een crediet van 91.915. beschikbaar te stellen voor verhar ding van een gedeelte van de Paral lelweg. Het wordt een permanent wegdek, dat ook berekend is op zwaar transport. Voor de aanleg van plantsoenen in het uitbreidingsplan „Vliedberg" voteert de raad resp. 1945. 9515.en 1085.tesamen dus 12.545.—. Hierna kwam een voorstel van B. en W. in behandeling om een 4- tal woningwetwoningen aan de hui dige huurder te verkopen. De mi nister kan onder bepaalde voor waarden met een dergelijke ver koop accoord gaan. De woningen zijn door 3 personen geschat. De prijzen liggen tussen 3750.tot 4000.Er is met een 8-tal gega digden onderhandeld, waarvan er i thans 4 op het aanbod zijn ingegaan. De heer v. d. Merendonk zegt blij i te zijn dat de eerste schapen over de dam zijn. De mensen kunnen des gewenst nog een behoorlijk bedrag als hypotheek krijgen en daarom is dit een mooie gelegenheid om met weinig geld een eigen huis te krij gen. Het onderhoud zal voor een particulier altijd goedkoper zijn dan voor de gemeente. De raad gaat z.h.st. met de ver koop accoord. Het volgende voorstel van B. en W. brengt nogal wat tongen in be weging. Het betreft n.l. het verle nen van een bijdrage aan de Pro vincie in de kosten van aankoop en sloop van het voormalige kantoor gebouw van de N.V. Mol-Pau wels op de groenstrook te Nieuw- kuijk. De Provincie kan dit pand kopen voor sloop voor 8500.De afbraak zal naar raming 1600. opbrengen. De gemeente zou in de netto-kosten de helft, zijnde 3875.-, bijdragen. Het verdwijnen van dit pand zou naar de mening van de Provincie de verfraaiing van de groenstrook en de veiligheid op de provinciale weg daar ter plaatse ten goede komen. In het college van B. en W. heeft wethouder v. Son zich tegen dit voorstel verklaard en genoemde wethouder licht zijn standpunt te genover de raad nader toe. Hij acht de verfraaiing van de groenstrook deze prijs niet waard. Vroeger kon er voor een verfraai ing van deze groenstrook niet veel uitgegeven worden. Z.i. is 't hoofd doel dat de N.V. Mol-Pauwels met deze verkoop en afbraak, na streeft het opruimen van een ge zichtsbelemmering voor de wonin gen van hun directeuren, die achter het oude kantoorgebouw gelegen zijn. De woningen zullen na afbraak van het kantoor veel fraaier uit zicht krijgen en meer waard wor den. Daarvoor dienden zij iets over te hebben inplaats van dit de ge meente te laten betalen. Het kan toorgebouw staat practisch aan het einde van de groenstrook, dus veel kan het niet aan de verfraaiing hiervan afdoen en nu het niet meer in gebruik is, heeft ook het verkeer er niet zoveel last meer van. Des tijds heeft bedoelde N.V. de ge-, meen te ook in de steek gelaten, hetgeen voor spr. nog een reden te meer is om thans de gemeente niet te laten betalen voor beter uitzicht van hun woningen. Met het oog op dit uitzicht zal de afbraak ook zon der geld van de gemeente wel door gang kunnen vinden. De voorzitter wijst er op dat de N.V. aanvankelijk 20.000.— vroeg voor dit gebouw en thans maar 8500.terwijl de Provincie er de helft van betaalt, niettegenstaande er over enkele jaren een nieuwe provinciale weg komt. De verkeers veiligheid tot die tijd wordt door de Provincie dus blijkbaar zeer urgent geacht. Voorts kan door het verwij deren van dit obstakel de groen strook ter plaatse verfraaid worden. De N.V. zou ook het kantoor aan 'n andere onderneming kunnen verhu ren en dan bestaat er in jaren geen mogelijkheid meer om dit lelijke en hinderlijke geval op te ruimen. De gemeente moet zich alleen laten leiden door de overweging of een en ander de uitgaaf van 3875. waard is. De heer v. d. Merendonk is er erg voor dit gebouw op te ruimen. Hij vraagt zich echter af of de Provin cie deze kosten niet geheel kan dra gen. Het ligt toch aan een provin ciale weg en de gemeente krijgt na afbraak toch ook de kosten van doortrekken van de groenstrook te dragen. De heer v. d. Ven vreest dat bij afwijzing het pand mogelijk als kantoor wordt verhuurd en in dat geval zou de kans voor jaren ver keken zijn. Ook de heer Dekkers zou dit ri sico niet graag willen lopen. Of het bedrag billijk is, zou hij in het mid den willen laten, maar hij zou toch willen adviseren te bevorderen dat het zo spoedig mogelijk verdwijnt. Dat de N.V. ons in de steek heeft gelaten, kan wel uit bedrijfs econo mische overwegingen noodzakelijk zijn geweest. De heer v. Helvoirt vindt 't even eens van belang en een verfraaiing voor dat deel der gemeente als dat schandalige geval wordt gesloopt. De heer v. Oyen is er van over tuigd dat dit slopen toch wel gebeu ren zal met het oog op het uitzicht van de daarachter gelegen wonin gen. De heer v. d. Ven vraagt wie de garantie geeft dat het inderdaad, ook zonder bijdrage van de gemeen te, wel afgebroken zal worden. Wei geren uit racune tegenover de N.V. vindt spr. niet juist. Destijds zijn langdurige onderhandelingen ge voerd over plaatsing van het bedrijf buiten de dijk, maar Waterstaat heeft dat toen tegengehouden m verband met uitmondingsproble men. De heer Wijkmans meent dat de heer v. d. Ven de zaak niet juist voorstelt. Toen in eerste instantie de goedkeuring was verkregen en dit aan de N.V. werd meegedeeld, heeft zij zeker 3 a 4 weken gewacht met de gemeente een antwoord te geven. Ze was kennelijk niet van plan in deze gemeente te blijven. Ook de heer v. Oyen meent dat duidelijk gebleken is dat zij hier niet wilde zitten met haar bedrijf. De heer v. d. Ven is van oordeel dat alles met de N.V. reeds in kan nen en kruiken zou zijn geweest als Waterstaat de zaak niet zo lang ge rekt had. Hij waarschuwt nogmaals voor de mogelijkheid dat Mol-Pau wels, mede naar aanleiding van het Den Bosch, Vughterstr. 25, Tilburg, Markt 32, Breda, Nw.Ginnekenstr. 23. Alle kortingen worden direct afgetrokken. door G. PLANTEMA. Tweede Hoofdstuk. Een vraag over vreemdelingen. Inspekteur Sven Ohlquist strekte met welgevallen zijn lange benen uit, terwijl hij zich nestelde in een van de brede fan- tenils^ die stonden opgesteld in de erker van zijn zwagers wo ning. Mr. Ernst Verhagen, die hem van het station had afge- j haald, luisterde dit weerzien op met een fijne sigaar en 'n glaasje van het vocht, dat de naam van Schiedam wereldberoemd maak te. Zijn vrouw, de zuster van de inspekteur, had de theekopjes^ weggeruimd en daarna kwam zij bij de heren zitten. „Ik moet; zeggen, jdat jullie woning er prima uitziet", zei in spekteur Ohlquist met grote welwillendheid. He huwelijk had in Kopenhagen plaatsgevonden en de inspekteur was nog niet eerder in de gelegenheid geweest een bezoek aan Nederland te brengen. Tenminste niet na dit gebeuren, want eerder bleek hij er al een paar keer te zijn ge weest. Maar toen hadden dienst reizen hem naar de grote steden in het westen gebracht, zodat Nijmegen volkomen nieuw voor hem was. Hij had niet verborgen gehouden, dat deze stad onmid dellijk in zijn smaak was geval len. Trouwens, de meeste men sen die Nijmegen bezoeken, voe len zich sympathiek gestemd. De woning van mr. Ernst Ver hagen lag in de buitenwijken. Het was een tamelijk bescheiden maar vriendelijk huis op de Kwakkenberg. „Wel, wel, het doet me ple zier, dat het huis in je smaak valt", antwoordde mr. Ernst Verhagen. „Jij bent nogal ver wend, geloof ik, zodat wij je kompliment naar waarde mogen schatten." „Och," zei Ohlquist met een achteloos handgebaar. „Kopen hagen is natuurlijk heel wat an ders, maar ik vind, dat mijn enige zuster slechter terecht had kunnen komen." Het gesprek ging enige minu ten voort in de opgewekte toon, die gewoonlijk heerst, wanneer elkaar sympathiek gestemde mensen na geruime tijd weer bijeen komen. De Nijmeegse ad- vokaat bracht het tenslotte op ander gebied over. „Wij stellen je bezoek erg op prijs," merkte hij op, „maar dat neemt niet weg, dat het erg plot seling is gekomen. Heb ik ge lijk, als ik durf veronderstellen, dat je reis niet alleen is voort gevloeid uit een hevig verlangen om ons weer eens te zien „Jij bent toch altijd even har telijk!" lachte Ohlquist. „Je waagt het te. veronderstellen, dat ik( m'n eerste bezoek aan jul lie niet alleen breng uit zuiver broederlijke genegenheid? Maar je verdient nu waarachtig, dat je gelijk hebt!" „Precies!" riep zijn zuster uit. „Maar laten wij blij zijn, Ernst, dat hij bij zijn dienstreis naar Nederland er tenminste aan heeft gedacht, dat hier nog men sen wonen, die met hem op heb ben." „Gelukkig, dat deze trouwe liefde niet verkoeld is," ant woordde de inspekteur. „Ja, ja, familiebanden worden niet ge makkelijk verbroken! Maar ik geef toe, dat jullie misschien nog een tijdje op een bezoek van mij hadden moeten wachten, als ik niet een reden had gehad om naar dit land te komen. En wat meer zegt, naar deze stad in het bijzonder." „Nee toch," deed mr. Ernst Verhagen verbaasd. „Wie had ooit kunnen denken, dat Nijme gen om kriminele redenen de aandacht van inspekteur Sven Ohlquist uit Kopenhagen zou trekken." „Nu ja, kriminele redenen? Je moet niet dadelijk menen, dat wij jullie stad beschouwen als een schuilplaats voor ordi naire boeven, gaf de inspekteur te kennen. „Je moet niet proberen je eigen standje te verdedigen," wierp z'n zwager hem tegen. „Een politieman is identiek met een boevenjager. En een boef is altijd ordinair." „Dat kon wel eens anders zijn," meende Sven. „Er is verschil tussen de ene boef en de andere. Je hebt ze in groot en klein for maat. Je hebt ze deftig en ordi nair." „Dat zal wel kloppen," stem de mr. Ernst Verhagen vrolijk toe. „En omdat inspekteur Sven hier besprokene, er toe zou over gaan het pand te verhuren, waartoe er misschien in geen 50 jaren kans komt het af te breken. Na nog enige discussie brengt de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, 't Wordt met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Alleen de heren v. Son, v. Oyen en Vorsten - bosch stemden tegen. Op voorstel van B. en W. wordt een strook grond van pl.m. 76 m2, gelegen ten zuiden van het café- hotel-restaurantbedrijf „Het Zwarte Schaap" (dus tussen het terras en het trottoir) voor onbepaalde tijd verhuurd aan de heer J. Luyben voor 5.per jaar. Echter onder voorwaarde dat deze overeenkomst wordt ontbonden, zodra in dit pand niet langer het café-restaurantbe drijf wordt uitgeoefend. Door B. en W. wordt verder vast gesteld om het pand Heidijk 24, bewoond door F. E. de Lang, onbe woonbaar te verklaren. Blijkbaar heeft de Inspecteur, op een klacht van de bewoner, dit pand onder zocht en daarna geadviseerd tot on bewoonbaarverklaring. B. en W. willen voor ontruiming in elk geval de maximum-termijn van 6 maanden stellen, daar zij geen andere woning voor de huurder be schikbaar hebben. Zo nodig kan die termijn nogmaals met 6 maanden verlengd worden. Dfe heer v. Over dijk vindt het vreemd dat deze woning onbewoon baar wordt verklaard, terwijl de ge meente, naar hij vernam, nog niet zo lang geleden geprobeerd heeft deze te kopen. De voorzitter zegt dat de gemeen te deze onbewoonbaarverklaring ze ker niet bevorderd heeft, maar te gen het advies van de inspecteur kan men niet gemakkelijk in gaan. Aankoop was voor de gemeente al leen maar van belang geweest met het oog op de grond. Mogelijk kan zij het na ontruiming nog aankopen. De raad gaat hierna acoord met 't onbewoonbaar verklaren van ge noemde woning. Als laatste agendapunt volgde een bespreking over de verpachting van het jachtrecht in het Ven. Door de voorzitter werd een uit voerig resumé gegeven van de brief wisselingen en besprekingen tussen het gemeentebestuur en de huidige pachters van dit jachtrecht, de he ren Schulte en Bergmans uit Den Bosch. Zij hadden dit recht voor 6 jaar gepacht, welke termijn 30 juni a.s. afloopt. Zij vragen deze pacht met 4 jaar te verlengen en willen hiervoor dezelfde pacht, n.l. 711. blijven betalen. De jacht op deze gronden is hun aanvankelijk zeer tegengevallen, daar er weinig wild bleek. Door het jagen te beperken, wild uit te zetten en goede bewa king, zijn zij er gedeeltelijk in ge slaagd de wildstand te verbeteren, niettegenstaande stropers en hon derden strikken deze verbetering bemoeilijkten. Ohlquist het de moeite waard vindt, voor een boef zijn geliefd Kopenhagen te verlaten, moet 't er ongetwijfeld een van groot for maat zijn. Aangezien hij boven dien opkomt tegen de kwalifi catie ordinair, moeten wij aan nemen, dat de bewuste boef nog deftig is bovendien. Zou er wer kelijk in deze rustige stad vol vakantiegangers een deftige boef van groot formaat te vinden zijn?" „Dat is nu een vraag, die nog dient te worden opgelost", gaf de inspekteur ten antwoord. „Als er zekerheid over bestond, hoef de ik niet hierheen te komen. En dan liepen jullie nog het genoe gen van mijn bezoek mis." „Een klein beetje zelfkennis kan nooit kwaad", merkte zijn zuster lachend op. „Maar ik hoop dat je met je onderzoek naar zo'n individu toch 'n beetje tijd zult overhouden om er aan te denken dat je onze gast bent." „En of!" riep inspekteur Sven Ohlquist onmiddellijk. „Verbeeld je! Ik herinner mij nog veel te goed, hoe jij tot voor kort mijn huis hebt bestuurd. Ja, dat mag je gerust als een kompliment be schouwen. Maar daarom ben ik ook met hoge verwachtingen Hoewel B. en W. de motieven van dit verzoek kunnen billijken, heb ben zij reeds eerder aan genoemde pachters laten weten dat de raad af wijzend stond tegenover het geven van optierecht, doch dat hun ver zoek alsnog aan de raad zou worden voorgelegd. De heer v. d. Ven kan zich als jager met de motivering van de netrokken pachters volkomen verenigen. Hij zou dus geen be zwaar hebben tegen inwilliging van hun verzoek als ook andere pachters hun jachtrecht na af loop van hun termijn mogen continueren. De heer Dekkers is voor pu blieke verpachting, anders zou den Vlijmense ingezetenen hier nooit een kans krijgen om te ja gen. Ook de heer Samuels spreekt zich uit voor publieke verpach ting. Op een vraag of het de be doeling is eventueel alleen aan Vlijmense jagers te verpachten, antwoordt de voorzitter dat bij publieke verpachting iedereen gelegenheid geeft. De raad besluit zonder hoof delijke stemming tot publieke verpachting. De voorzitter deelt mede dat door de firma Zaalberg 250. aan de brandweer is geschonken voor haar lofwaardig ingrijpen bij de brand in haar fabriek. Dit is reeds de derde maal (Prinsen en v. Halder, Wagenberg-Festen en Zaalberg) dat de neveltank wagen zo buitengewoon goed voldaan heeft. De voorzitter hoopt dat Ged. Staten spoedig goedkeuring zul len geven voor de bouw van een brandweerkazerne, daar anders deze wagen nergens in Vliimen vorstvrii kan worden gestald en in Den Bosch moet worden on dergebracht. Uit de mededelingen van de voorzitter naar aanleiding van diverse punten die in de vorige vergadering hij de rondvraag naar voren werden gebracht, blijkt dat de kosten van nog een viaduct over de geprojecteerde provinciale weg 500.0Ó0.zou kosten. Hoewel dit bedrag ongetwij feld doet terugschrikken, meent de heer v!. d. Meerendonk toch dat het vraagstuk van nog een 4e overweg onder deze gemeente niet uit het oog mag worden ver loren, anders zullen er straks veel mensen gedupeerd worden. De heer v. Helvoirt zou ook onderzoeken of het in elk geval bij 3 overwegen geen aanbeveling verdient de overweg bij de Ca- Catharinastraat meer westwaarts te verleggen voor een betere De voorzitter zegt toe in de volgende raadsvergadering een schriftelijk rapport over een en ander te zullen uitbrengen. Bij de rondvraag informeerde de heer v. Overdijk of aanslui- hierheen gekomen!" „Kijk eens aan! Dan moet ik zeker proberen, je niet teleur te stellen", zei Else Verhagen. „Dat kunnen we jou gerust toevertrouwen", merkte haar echtgenoot onmiddellijk op, het geen zijn zwager een goedkeu rend gebrom ontlokte. „Ik mag dat wel", zei de in spekteur. „Het is geen kwaad te ken, als mannen zelfs na hun trouwen hun vrouw lof toezwaai en. Maar, waarde zwager, als wij het er over eens zijn, dat wij El- se gerust ons welzijn kunnen toevertrouwen, dan kunnen wij ons des te beter koncentreren op enkele zaken, die mijn belang stelling hebben." „Ik hoop niet, dat je mij in je aangelegenheden wenst te be trekken", protesteerde mr. Ernst Verhagen lachend. „Natuurlijk zal ik geen beroep op je medewerking doen, voor zover het zuiver politiezaken be treft", gaf de inspekteur toe. „Maar er zijn een paar dingen, die wij hier in deze geriefelijke woonkamer kunnen bepraten. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2