Waalwijkse en Langstraatse Courant Uit de Langstraat Officiële opening Openbare Kleuterschool „Pr. Beatrix". SGHARNIERLOZE BRIL Orunen Nieuwkuijk Vlijmen Elshout nStSÊS'e k U Heusden Sprang - Gapeile Raam sdonksv eer Capelle H.STASSAK OPTICIEN Geertrui den berg MAANDAG 3 JUNI 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielea Hoofdredacteur: JAN HELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO W HEI ZÜIDE 80e JAARGANG No. 44 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Gevonden voorwerpen. Bij de rijkspolitie te Drunen zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een paar bruine lederen laarzen, grote maat, kort model; witte sjaal; een paar rode kinderwanten; Lips- huisdeursleutel; een paar dames glacé's; zilveren armkettinkje; een rechter herenglacè, kleur bruin; rij- wielslotsleuteltje; step, groen van kleur; sjaal; vulpen; kinderrijwiel; kinderrozenkrans; een paar dames- glacé's, zwart. Inlichtingen van 9 tot 19.00 uur aan het postbureau der rijkspolitie (gemeentehuis) te Drunen. De eerste perziken. Aan de Veiling „de Langstraat" werden donderdag j.L de eerste perziken aangevoerd. De aanvoerder was A. v. Moergestel uit Dussen. Prijs: 17 tot 32 ct. per stuk. JEUGDWERK. Het clubhuis voor de jeugd dat door de jeugd zelf wordt gebouwd, vordert gestaag. Vermoedelijk zullen in de komende week de spanten kunnen worden opgebracht. In ieder geval wordt zo gewerkt dat dit ge bouw in september gereed is. Zowel het nieuwe jeugdhuis (het verbouwde dorps huis), alsmede dit clubhuis, zal dan wor den geopend. Jongelui die willen helpen bij de bouw van dit clubhuis kunnen zich altijd nog aanmelden. Hulp is altijd welkom. De Kerels van het gilde werden op het Gildetournooi in Eersel als no. 4 geklas seerd in het algemeen klassement. Hier kwamen de beste groepen van het bisdom bij elkaar. ORIËNT ATIERIT. De kort geleden opgerichte auto- en motorclub Drunen, hield zondag eén oriën- tatierit voor auto's en motoren. Het werd een bijzonder geslaagde rit over een par cours van pl.m. 75 km in de omgeving van Drunen. Er verschenen ruim 40 deelnemers aan de start en in café P. Klerkx had des avonds tijdens een gezellig napraten de prijsuitreiking plaats: Voor auto's was no. 1 mej. v. d. Berg met 10 straf punten; 2 de heer v. Beurden met 25 str.pt.; 3 de heer Voorthoorn met 188 str.pt.; 4 dhr. v. Bal- kom met 204; 5 dhr. J. Sikkers met 210 en 6 dhr. A. Cales met 230 strafpunten. De poedelprijs met 436 strafpunten ging naar C. Boodt. Voor motored was no. 1 M. Smits met 147 strafp.; 2 J. de Jong met 167 en 3 C. Ver hagen met 225 strafp. En de poedelprijs ging naar L. van Son met 398 strafpunten. LEDERWARENFABRIEK MIMPEN IN DE LANDELIJKE PERS. Annemie van Weert richt in de Volks krant in een artikel over De Leren Dames tas, de schijnwerper op een Drunens be drijf? n.l. de Lederwarenfabriek „Lemi". In een zeer interessant artikel over de mode van de leren damestas en haar ver houding tegenover de plastic tas, beschrijft zij hoe zij ontdekte dat in Drunen de mooi ste en meest modieuse damestassen wor den vervaardigd en hoe Lemi voor de lawine van plastic niet bezweken is, maar is blij ven vasthouden aan het edele en duurzame materiaal, n.l. leer. De fa. Lemi betrok enkele jaren geleden een fraai nieuw fabrieksgebouw en ruim 25 vakmensen vinden in dit bedrijf werk. Dat „Lemi" in de lederwarenbranche bekend heid geniet bewijst wel dat men dit bedrijf uitkoos om iets te schrijven over de mode van de damestas. worden, aangezocht. Een groot en nog onopgelost probleem is het schoon houden der zaal. Besloten werd om zondag 16 juni de alge mene vergadering te houden. Agenda. Dinsdag gymnastiek voor de meis jes. Woensdag trainen tafeltennisclub. Donderdag gymnastiek R.K.J.B. Zaterdag gezellig avondje voor de helpsters en helpers der meimaand. Dan geen trainen tafeltennisclub. Zondag 11.45 uur repetitie van de Fanfare. GEDENKWAARDIG JUBILEUM IN 'T ST. GERLACHUS-GESTICHT. Zondag j.l. is in het St. Gerlachus-ge- sticht alhier het gouden jubileum herdacht van de komst der Zusters in onze gemeen te. De dag werd begonnen met een ponti- tikale hoogmis, om 10 uur, opgedragen dooi de Zeereerw. heer Becks, pastoor der pa rochie, met assistentie van de Z.E. heei Prior van Mariënkroon, de Weleerw. heer Fasoi',- kapelaan alhier en de Weleerw. pa ter van Son. De feestpredikatie werd ge houden door pastoor Becks. Na de hoogmis, die door een groot aan tal autoriteiten en belangstellenden werd bijgewoond, had voor het gesticht de aan bieding plaats van het cadeau, geschonken door de parochianen. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd. Allen getuigden van hun grote waardering voor het werk en de prachtige resultaten der Zus ters. Een der Zusters sprak ten slotte een algemeen dankwoord. Er warén veel bloe men. De plechtigheden werden gevolgd dooi een zeer druk bezochte receptie. Na het plechtig lof werd door de harmo nie en de beide zangverenigingen een sere nade gebracht. Het was een prachtig feest. Met voldoening kunnen de Zusters terug zien op 't mooie werk dat zij en hun mede zusters van vroeger hebben mogen doen voor de Nieuwkuijkse bevolking, speciaal voor de jeugd en de ouden van dagen en de zieken. Moge het hun en de Congregatie van Veghel gegeven zijn nog lang te wer ken voor de jonge en oude mensen van Nieuwkuijk. 65-JARIG BESTAAN. Op 15 en 16 juni a.s. herdenkt de lieder tafel Oefening baart Kunst" alhier haar 65- jarig bestaan. Dit heugelijk feit zal her dacht worden met een huldiging van het enige nog in leven zijnde lid-oprichter dhr. Godefridus de Bont. Verder heeft er beide dagen een festival plaats, waaraan door ver schillende verenigingen uit de omtrek wordt deelgenomen. Zondagavond 16 juni geeft de harmonie uit Rosmalen het sluitings concert. „Onze Dag". Zoals te verwachten was, is de laatste mei-dag, zgn. „Onze Dag", weer met veel luister gevierd. Ook veel Maria-vereerders uit de naaste omgeving waren er op uit gekomen om getuige te zijn van de plechtige Omgang naar de genade-kapel. Het processie-comité, daartoe in staat gesteld door een milde bijdrage der parochianen, (de collecte had ruim 260.opgebracht) had voor een nieuwe versiering van de te volgen processieweg gezorgd. De wimpels en. de bloembakken, die door de buurtbewoners zelf verzorgd moes ten worden, vormden een passende en smaakvolle versiering. Door de activiteit van de ordecommissaris sen had de processie ook een vlotter verloop, wat de devotie ook zeer ten goede kwam. Al met al was het een waardig slot van de mei-maand. „Elshout Vooruit". In de vergadering van het dage lijks bestuur van „Elshout Vooruit" werden verschillende voorstellen gedaan betreffende de activiteiten van het komende seizoen. Nu de zaal een nieuwe oliestookinrichting rijk is geworden, meent het bestuur dat ook een heel ander program af gewerkt zal kunnen worden. Ook de vormingsavonden voor de jeugd zullen weer worden gehou den. Voor de bestaande bestuurs- vacatures zullen jonge krachten GESLAAGD. Op het gehouden examen te Rotterdam voor het, theoretisch gedeelte lerares N.A., slaagde onze dorpsgenote mej. C. v. d. Ven. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zus ters J.M.J., Mariënburg, Den Bosch. GESLAAGD POPULAIR CONCERT Op zaterdag 1 juni was op uitnodiging van Vlijmens Mannenkoor een Duitse zang vereniging, de Manner Gesangverein 1878, Buisdorg. Sieg, te gast in Vlijmen. Dit zeldzaam gebeuren werd enigszins op fees telijke wijze georganiseerd. Om 5 uur aan komst bij café de Wittem, waarna onder vrolijke tonen van de harmonie St. Cae- cilia uit Haarsteeg, in haar nieuwe unifor men, werd getrokken naar het gemeente huis te Vlijmen, alwaar het gemeentebe stuur de besturen van de verenigingen ver welkomde. Hartelijke woorden werden we derzijds gesproken. De harmonie St. Cae- cilia bracht enkele pittige nummers ten ge hore, evenals de zangvereniging uit Duitsland, die bij het talrijk publiek in de 6maak vielen. Vervolgens gingen allen naar café de Wittem, waar een koffietafel gereed stond. De gasten, die merendeels bij de Vlijmense zangers waren ondergebracht, gingen ter kennismaking hierna even naar hun tehuis. Om 8 uur werd het populair concert ge opend. Café de Wittem was tot in de uiter ste hoeken gevuld, toen de voorzitter van het Mannenkoor de Duitse vereniging nog maals een welkomstwoord toeriep, waarna het mannenkoor uit Duitsland 12 nummers ten gehore bracht, waarbij hen na elk num mer een daverend applaus ten deel viel. Na afloop van het concert bleven allen nog en kele uren onderling bijeen en de gezellig heid kende geen tijd. Het was een hoog staande avond. De Duitse zangver. was vol lof over de goede en hartelijke ontvangst in Vlijmen. Plannen werden door het Vlijmens Mannenkoor gemaakt om in Duitsland even eens een concert te gaan geven. KRUISBOOGSPORT. Op de banen van het Kruisbooggezel schap Rozenjacht werd het jaarlijks koning- schieten gehouden. Het werd een spannen de strijd, want de 4 best geplaatsten waren in goede vorm, gezien het aantal punten: J. van Bijnen, koning, 101 pt., 2 C. v. d. Meijden 97 pt., 3 A. v. d. Dungen 96 pt., 4 A. v. Vugt 94 pt. Dit viertal zal in de A- klasse op de bondsconcoursen de eer van Rozenjacht hoog moeten houden. WIELRENNEN. Zondag nam de amateur v. d. Ven uit Vlijmen deel aan de Ronde van Made. Van de Ven reed een zeer goede wed strijd, was steeds in de kopgroep te vinden en werd tweede. Een mooie prestatie. Wolfs en Liebregts namen deel aan de ronde van de Besterd in Tilburg. Wolfs werd 2e en Libregts 6e. Een goede dag voor de Vlijmense renners. LANGSTRAATSE KRUISBOOGBOND. Op het gehouden concours werden op de Personele wedstrijden de volgende succes sen behaald Personeel A: 1 W. van Engelen Vlijmen 24 pt.; 2 A. van Erp Schijndel 24 pt.; 3 J. Verhagen Rosmalen 24 pt.; 4 P. van Erp Schijndel 24 pt.; 5 J. van Beijnen Vlijmen 24 pt. Personeel B 1 M. Hellings Schijndel 25 pt.; 2 Th. de Laat Vlijmen 23 pt.; 3 v. Hoof Rosmalen 23 pt.; 4 H. v. d. Wiel Vlijmen 23 pt. Personeel C: 1 v. d. Broek Schijndel 23 pt.; 2 P. Oremans Vlijmen 22 pt.; 3 L. Verboord Rosmalen 22 pt. Extra beker: Willem Teil Vlijmen 53 pt. KONINGSCHIETEN. Het kruisboogschuttersgezelschap Onder linge Vriendschap, gevestigd in café W. v. d. Loo, hield zijn jaarlijks koningschieten, waaraan tevens prachtige prijzen waren ver bonden. Na een spannende strijd was het schutter M. van Ravenstein die de titel wist te behalen. De verdere uitslag was: 2 Sj. v. Bijnen 107 pt.; 3 W. Koks 103; 4 H. van Bladel 98; 5 F. van den Dungen 94; 6 P. v. d. Loo 90; 7 J. de Vaan 88; 8 L. Koen- sen 86; 9 B. van Engelen 85; 10 C. v. d. Loo 84; 11 W. v. d. Loo 81; 12 L. Keetels 76 punten. GESLAAGD. Op het te Tilburg gehouden examen vak bekwaamheid kruidenier, slaagde onze dorpsgenote mej. Riek Beekmans. OP CONCOURS. Op zondag 16 juni a.s. zal de Kon. Har monie St. Caecilia alhier deelnemen aan 'n Federatief Muziekconcours dat te Berg- eijk wordt gehouden. De reis zal gemaakt worden per bus. Ieder lid wordt in de ge legenheid gesteld één persoon de reis te laten meemaken voor de halve prijs. Aan eventuele supporters zal tevens de gelegen heid worden geboden de reis mee te maken. Zij die de harmonie willen vergezellen inbe ten dit voor donderdagavond opgeven bij 't bestuur of in café J. van Oyen. R.K.V.V. HAARSTEEG. Het bestuur van de voetbalvereniging heeft de laatste tijd moeten constateren dat het speelveld op de meest ongeschikte tij den gebruikt wordt om er op te voetballen. Maar daarnaast heeft het moeten vast stellen dat er zeer veel wordt vernield. In de afgelopen week is de afrastering voor een groot deel vernield, draad afgerukt en de doelpalen op alle mogelijke manieren bewerkt. Inplaats van het terrein zodanig te bespelen dat dit voor het komend seizoen geschikt is, kan dit nu weer maar worden hersteld. Via een circulaire is hiervan aan de leden mededeling gedaan; het bestuur betreurt dit ten zeerste en verzoekt allen mede te werken om het speelveld in goede staat te houden. Er zijn speciale uren vast gesteld om te trainen en wel voor junioren op woensdagavond vanaf 7 uur en op vrij dagavond voor senioren vanaf 7 uur. Aan de politie is verzocht controle uit te oefe nen en zo nodig tegen overtreders proces verbaal op te maken. Nieuw K.A.B.-bestuur. In de vergadering van de K.A.B., afdeling Heusden, welke dezer da gen werd gehouden, werd een ge heel nieuw bestuur gekozen. Dit is nu als volgt samengesteld: H. Cor- nelisse, voorzitter; J. Brouwers, vice-voorzitter; W. Janssen, secre taris; C. v. Ooyen, penningmeester, Th. v. d. Pol, commissaris. (Zweefvliegtuig geland. Maandag 27 mei j.l. landde op 'n weiland nabij Heusden een zweef vliegtuig, bemand door majoor C. A. Kenemans, die deelnam aan de nationale kampioenschappen zweef vliegen. Majoor Kennemans was om 4.30 uur n.m. te Arnhem gestart en landde om 5.40 uur bij Heusden, na een afstand van 70 km. te hebben afgelegd. Vergadering Prot. Middenstand. Op 18 juni a.s. zal de protestantse Middenstandsvereniging een be langrijke ledenvergadering houden in hotel Concordia alhier. CHR. PADVINDERSGROEP „JAN DE ROOIJ". Handicaptocht. Op Hemelvaartsdag had de Jan de Rooij- groep in het kader van haar lustrumviering een handicaptocht georganiseerd op het terrein tussen Roestelberg, Drunense dui nen en Loon op Zand. De tocht voerde door een afwisselend gebied van bos, duin en heide, waarbij de deelnemende Welpen en Verkenners bij de controleposten werden getest op handigheid en padvinderstechniek, natuurkennis en de regels van het verkeer. De uitslag bij de Welpen was: 1 Henk Zaterdagmiddag had onder grote belang stelling de officiële opening plaats van de openbare kleuterschool aan de Schrevel- straat alhier. Te ongeveer 3 uur hadden zich de genodigden en afgevaardigden van diver se instanties in de school verzameld, waarbij wij o.m. opmerkten wethouder Waverijn, de gemeente-secretaris de heer M. v. Prooijen, leden van de raad, vertegenwoordigers van Volksonderwijs, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Oudercommissie, het onder wijzend personeel van de Kon. Julianaschool alsmede de leidster van de kleuterschool mej. Wagner uit Rotterdam. De loco-burgemeester de heer Winkel man, zei in zijn openingswoord o.m. dat het gemeentebestuur gaarne gevolg had gege ven aan het verzoek van de Oudercommis sie der O.L. school, de afd. Volksonderwijs en de Mij. tot Nut van 't Algemeen, om in de v.m. gemeente Capelle een openbare kleuterschool te stichten, nadat men zich verzekerd had, dat het vereiste aantal kleu ters de school zou bezoeken. Hoewel mén in het begin enigszins sceptisch stond ten aanzien van de plaats waar de school zou verrijzen, blijkt thans toch wel, dat het ge meentebestuur een juiste keuze had gedaan om de school aan de Schrevelstraat te bou wen. Het is hier een rustige omgeving met een pracht uitzicht over het landschap, al dus de heer Winkelman. En thans zijn we hier bijeen voor de opening van dit wel zeer fraaie noodgebouw. U ziet, alles ziet er keurig verzorgd uit. Wij hebben diverse kleuterscholen bezocht, zowel in grote als in kleine plaatsen, doch wanneer wij dit gebouw bezien, dan kunnen we gerust zeg gen, dat deze school1 kan wedijveren met scholen in grotere gemeenten. Het zal hier prettig werken zijn voor de leidster en ik neem aan, dat de kleuters zich spoedig thuis zullen gevoelen in dit gebouwtje. Vroeger zochten de kleine jongens en meisjes hun vertier op straat en men weet wat daaruit voortvloeide. Er werd niets dan kattekwaad gedaan, maar thans is dit geheel anders geworden. De kleuter wordt grootgebracht op een goede school. Op deze school wordt de kleuter aangenaam bezig gehouden. Dooi knappe leidsters wordt hier reeds een on derdeel gevormd van het grote geheel voor de toekomst. Straks zullen er ook nog tuin tjes worden aangelegd, zodat de kleuter be grip zal worden bijgebracht voor de leven de natuur, zodat zij straks geen baldadig heden zullen doen in de openbare parken. Spr. wenste tenslotte mej. Wagner het beste toe met de opleiding der kleuters en hoopte voorts, dat zij prettig onderwijs zal geven op deze school; tevens bracht de heer Winkelman dank aan de fa. Kleingeld vooi het keurige werk dat zij geleverd had en betrok in zijn dankwoord ook alle onder aannemers. Tenslotte deelde spr. nog mede, dat deze school de naam heeft gekregen van „Openbare kleuterschool Prinses Bea trix." Hierna werd het woord gevoerd door de heer Poldervaart, hoofd van de O.L. school te dezer plaatse. Spr. dankte het gemeente bestuur voor de totstandkoming der school. Het is een bijzondere dag voor het open baar onderwijs, aldus spr., nu wij hier bij een zijn voor de opening dezer kleuterschool Het gemeentebestuur heeft zorggedragen voor een mooi gebouw en ook het meubilair en de verdere inrichting zijn bijzonder mooi. De heer Poldervaart heette bijzonder wel kom mej. Wagner, de leidster van deze kleuterschool en hoopte dat zij prettig zal mogen werken aan deze school. Een prach tig gebouwtje is verrezen en ik moet even eens zeggen, dat de plaats waar deze school verrezen is inderdaad een goede plaats is. Namens de afd. Volksonderwijs en de Mij. tot Nut van 't Algemeen bood spr. aan mej. Wagner een fraaie klok aan. Namens het hoofdbestuur van Volkson derwijs sprak de heer Schmidt uit Eindho ven zijn gelukwensen uit voor de de tot standkoming dezer school. Spr. deelde mede dat hij met genoegen de uitnodiging had aanvaard om naar Capelle te komen voor de bijwoning der opening van de kleuter school. Ik moet zeggen, dat hier een fraai gebouwtje is verrezen, dat wedijveren kan met vele scholen in grote plaatsen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de leidster der school mej. Wagner. Spr. zei o.m.: Gaarne wil ik van de gelegenheid gebruik maken mijn vreugde erover uit te spreken, dat ik aan dit mooie en volgens de modernste inrichting ingericht schooltje leidster mag zijn. In het bijzonder wil ik hier het gemeen tebestuur hartelijk danken voor de vlotte wijze, waarop alles tot stand is gekomen en de prettige medewerking die ik van U heb ondervonden. Ik ben me wel bewust, dat het voor U in zekere zin een waagstuk was mij aan te stellen, terwijl ik nog niet in het bezit van de hoofdakte ben. Ik zal er ern stig naar streven het in mij gestelde ver trouwen niet te beschamen. Ook dank ik U, dat U het mij mogelijk wilt maken de cur sus voor de hoofdakte in Rotterdam te blij ven volgen en ik spreek de verwachting uit, dat dit zeker Uw school hier ten goede zal komen. Het is vooral aan mej. den Daas te danken dat Sprang-Capelle en ik elkaar ge vonden hebben. Mijnerzijds kan ik tot nog toe zeggen, dat ik blij ben met deze ont moeting, ook om de aanstelling die U mij gaf, voordat ik mijn examen gedaan had. Ik hoop dat wij van beide zijden steeds hier blij om zullen blijven. Tot slot wii ik graag nog allen danken die deze openings dag voor ons schooltje en daarmede ook voor mij persoonlijk tot zo'n onvergetelijke dag hebben gemaakt. Hierna kreeg eenieder gelegenheid het gebouwtje nader te bezichtigen en namens het gemeentebestuur werden enige verver singen aangeboden. Om 4.30 uur kregen de ouders der kleuters die deze school zullen bezoeken gelegenheid om kennis te maken met de leidster en tot bezichtiging van het schoolgebouw. Geslaagd concours. Het door het Katholiek Gemengd Koor georganiseerd concours, ter ge legenheid van zijn 40-jarig bestaan, is uitstekend geslaagd. Zowel het openings- en sluitingsconcert op vrijdagavond als de twee concours- dagen werden druk bezocht en had den veel sukses. de Bie 46 pt., 2 Karei van Zuilekom 45 pt., beiden Jan de Rooijgroep; 3, 4, 5 J. van Overbeeke (Koning Willem II), G. Verijs (Koning Willem 2), Daan Driesprong (Jan de Rooij) 43 pt. Het Oranjenest van de Jan de Rooij groep werd als eerste nest geklassificeerd met 40 pt., gevolgd door het Rode nest van de Jan de Rooijgroep en een nest van de Koning Willem II groep uit Raamsdonks- veer met ieder .38 pt. Bij de Verkenners ging de eerste prijs naar A. Krahe van de Oranje Nassaugroep uit Breda met 132 pt. Nummer 2 werd Gé Vink van de Jan de Rooijgroep met 124 pt. en als derde eindigde Peter Dinkelaar met 121 pt., eveneens van de Jan de Rooij groep. CHR. BEGRAFENISVERENIGING „DE LAATSTE EER". De Chr. Begrafenisvereniging „De Laat ste Eer" houdt heden, maandag 3 juni, des avonds 8 uur, in het gebouw van de Chr. Volksbond te Sprang haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.m.: jaarverslagen van secretaris en penningmeester en be stuursverkiezing wegens periodieke aftre ding en ter voorziening in bestaande va cature. DODELIJK ONGEVAL. De 15-jarige J. Kuijsten, Heistraat, alhier, is j.l. zaterdagmiddag bij het zweefvliegen op het vliegveld te Gilze, door een ongeval om het leven gekomen. De jeugdige zweefvlieger was met een toestel waarmede hij reeds vele malen had gevlogen, omhooggetrokken, toen het toestel plotseling naar beneden viel. De vlieger was ernstig verminkt. Men kan zich de droefheid der ouders en familie alhier in denken, nu hun veelbelovende zoon plotse ling het leven verloor. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister; een onderzoek wordt ingesteld. WIJDINGSSAMENKOMST. In de Geref. Kerk aan het Bruggetje werd zondagavond 2 juni een Pinksterwij dingssamenkomst gehouden onder het mot to „Kroning en Kroonkolonie". In deze liturgie kwam tot uitdrukking dat na Hemelvaart, na het Kroningsfeest van Onze Heer, de aarde kroonkolonie is ge worden en dat wij daarom ondanks veel haat, leugenachtigheid en verdeeldheid, die er in de wereld is, toch leven mogen in de sfeer van de Liefde, de Waarheid en de Eenheid en dat wij dan ook „hemelkolonis- ten" op aarde dienen te zijn, dragers van de sfeer van de Geest. De zang van mej. N. v. d. Hammen uit Waalwijk, begeleid door dhr. Nieuwkoop, organist van de Ned. Herv. Kerk te Waal wijk, werd zeer gewaardeerd. Met een gavé, zuivere stem bracht zij liederen van Guido Gezelle, Mendelssohn err Handel ten gehore. Ook de declamaties en het orgelspel van de heer J. Waverijn verdienen alle lof. De meditatie van Drs. C. Blokland uit Waalwijk werd met aandacht gevolgd. Hij wees er op, dat wij met Pinksteren te zien krijgen, waar wij vandaan komen en waar wij heen gaan. Wij leven nu in de wereld, die niets minder is dan Gods Kroonkolonie en daarom moet ons leven aan Zijn eisen beantwoorden. Premair is, dat wij enthou siast zijn, d.w.z. door de Geest bezield zijn, Met voldoening mag men weer terugzien op de laatste wijdingsavond van het kerke lijk jaar. ORANJEVER. WILHELMINA. i Voor de op 29 juni a.s. te houden Oran- jedag heeft de Oranjevereniging Wilhehni- na alhier geëngageerl het bekende ensemble „De Tiroler Holzacker-Bub'n." Thans de WAALWIJK Sportdag voor de jeugd. Dinsdag a.s. zal er voor de drie hoogste klassen van de verschillen de lagere scholen te Waspik een sportdag worden gehouden op het veld nabij het gemeentelijk gymnas tieklokaal. Er werden door de jeug dige sporters inter-scholaire groe pen gevormd, die elkaar onderling zullen bekampen in allerlei spelen, zoals o.m. hoogspringen, hardlopen, vaardigheidsoefeningen, balwerpen, en zullen daarnaast een competitie slagbal uitspelen. Deze sportdag werd onder super visie van de consulent voor lichame lijke opvoeding, de heer Michelsen, georganiseerd door het onderwij zend personeel der verschillende scholen. Toelatings-examen U.L.O. Aan het toelatingsexamen voor de U.L.O.-school te Raamsdonksveer, namen 12 leerlingen deel der R.K. Jongensschool te Waspik. Alle leer lingen slaagden voor het examen. Jaarvergadering DELA. Dinsdag a.s. houdt de afd. Geer- truidenberg e.o. van DELA haar jaarvergadering in zaal v. d. Heij- kant. De aanvang is bepaald op 8 uur. De agenda vermeldt o.a. be spreking van het jaarverslag 1956 en een periodieke bestuursverkiezing. Aftredend, doch herkiesbaar is de heer C. Schot. Door het bestuur wordt als candidaat voorgedragen de heer S. Meijers. Immortelle op concours. Tweede Pinksterdag zal het R.K. Gemengd Koor Immortelle, o.l.v. directeur W. v. Rijckevorsel, deel nemen aan het vocaal en instrumen taal. concours te Werkendam. Ie Prijs voor de Tremolanten. Het muziekgezelschap de Tremo lanten heeft wederom een prachtige prestatie geleverd, door met 326 pt. een le prijs te behalen op het In ternationaal Vocaal en Instrumen taal concours te Werkendam. Apollo op concours. Op Tweede Pinksterdag zal de harmonie „Apollo" deelnemen aan het Federatief Muziekconcours te Leerdam. Het gezelschap komt uit in de 2e afdeling. Als verplicht werk wordt „La bergère et le soldat", en als keuze-nummer „De jacht" uit gevoerd. Het concours staat onder auspiciën van de Nederlandse Fe deratie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen. n «gi-ram?i ik-'ia u SCHIETPARTIJ IN OPLOO. Een schietpartij heeft het Oost brabants kerkdorp Oploo zondag morgen tegen acht uur in opschud ding gebracht. Toen de 24-jarige H. Ch., de zoon van een gepensioneerd onderwijzer in het dorp, de dochter van de molenaar Rutten wilde spre ken, gaf een broer van het meisje, de 26-jarige Ben Rutten, de teleur gestelde minnaar te verstaan dat hij niet binnen werd gelaten. In de kor te woordenwisseling, die hierbij op het erf van de familie Rutten ont stond, trok H. Ch. een zware 9 mil limeter browning en schoot Ben Rutten neer, die zwaar gewond in het ziekenhuis in Boxmeer moest worden opgenomen. De zwager van het slachtoffer, de kruidenier Ver hofstad, die te hulp snelde, ontsnap te ternauwernood aan de dood, toen de jongeman ook op hem twee scho ten loste. De man zocht dekking achter een murtje. Een vierde schot viel in het molenaarshuis, waar hij naar Trees Rutten zocht. (Volkskrant) TUNIS WIL AFTOCHT FRANSE TROEPEN^^ Tunesië heeft stappen gedaan bij de Franse regering, om de ontrui ming van het Tunesische grondge bied door de Franse troepen te be werken. De Tunesische premier Bourguiba maakte dit nieuws waarmee de spanning tussen Frank rijk en zijn vroegere Noordafrikaan- se kolonie tot een nieuw hoogte punt is gestegen bekend op een dramatisch ogenblik: bij de staats begrafenis van de zeven Tunesische soldaten, die bij een gewapende bot sing met Franse troepen waren ge sneuveld. De premier stak voor een menigte van 25.000 Tunesiërs offi cieel slechts over een „verzoek" aan Parijs, maar voegde daar dreigend aan toe: „Wij beschikken over de middelen: ons leger, onze burger wacht en ons gehele volk, om Fran se operaties op Tunesisch gebied te verhinderen. Als wij inderdaad moe ten ingrijpen, zal de wereldopinie oordelen". Bourguiba kondigde in dezelfde toespraak aan, dat geen enkele Franse troepenverplaatsing meer geduld zal worden, die niet van tevoren door de Tunesische overheid goedgekeurd is.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5