Waalwijkse en Langst Courant DE STRIJD OM DE VREDE. BINNEN- EN BUITENLAND Een praatje over E.H.B.O. 0e ontwikkeling in de wereld politieke situatie der laatste jaren. DRIE-FASEN-PLAN VOOR WEST-BRABANT SCHARNIERLOZE BRIL Bureaux GROTESTRAAT 205, W AALWIJK TEL. 2621 80e JAARGANG No. 47 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal ƒ2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs: 10 cent per mm. Contract- advertenties speciaal tarief KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Hetgeen in de laatste dagen op de voorgrond treedt op internati onaal gebied, zijn de ontwape ningsonderhandelingen tussen Rusland en het Westen en de ontboezemingen van Chroesjts- jow die daarmee gepaard gaan. Een Amerikaanse omroep heeft zowaar een vraaggesprek uitge zonden met deze Russische lei der en wij hebben onze oren niet kunnen geloven, toen wij de goe de voornemens vernamen, waar van de Russische machthebbers vervuld zouden zijn. Chroesjtsjow verklaarde, dat de ideologische strijd tussen het communisme en het kapitalisme niet in een oorlog moet wor den uitgevochten. Hij wekte op, geenszins tot een oorlog, maar tot een eerlijke concurrentie op handelsgebied en tot het uitwis selen van ervaringen op econo misch gebied en op het gebied van de geest. Een herleving dus van de coëxistentie-gedachte, die na de bloedige onderdrukking van de Hongaarse opstand en de crisis in het midden-oosten was teruggeweken. De rede Van de Russische lei der ging nog verder in haar vre delievende strekking. „De Russi sche regering", zo zei hij, „is be reid de ontwapening terstond in concreto aan te vatten" en hij verzekerde dat de Russen hun troepen uit Oost-Duitsland, Po len, Hongarije en Roemenië wil len terugtrekken, indien de Wes- teilijke mogendheden hetzelfde doen met hun troepen in West- Duitsland, Frankrijk, Italië, Tur kije en Griekenland. 'ii Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. In zijn hartstochtelijke poging van zijn vriendschappelijk betui gen, bezondigde hij zich aan een tegenspraak. Hij sprak in het be gin van zijn rede van een oorlog, die het Westen aan Rusland zou willen opdringen, maar aan het einde erkende hij dat de Verenig de Staten geen oorlog voorberei den tegen de Sovjet-Unie. Zijn opmerking, dat de Sovjet- Unie pogingen heeft aangewend om tot een vergelijk te geraken en met ontwapeningsvoorstellen is gekomen, is op zichzelf juist. Maar waarom konden die voor stellen tot niets leiden Er heerst nog altijd een diep en gerechtvaardigd wantrouwen bij de Westelijke machten tegen de Russische bedoelingen. De ge schiedenis der jaren, die na de tweede wereldoorlog verstreken zijn, heeft ons telkens opnieuw in aanraking gebracht met de grilligste gedragingen van Rus sische zijde. Een onafgebroken reeks van ondermijningen van 't Westen vormde de Sovjet-poli tiek. En welke waarborg bezitten wij omtrent de Russische verkla ringen, wanneer die verklarin gen komen' uit een land, dat ons vandaag in de armen valt en mor gen met de atoombom dreigt Het resultaat van de vredelie vende ontboezemingen is dat bei de wereldmachten bewapend blij ven en dat de beslissingen over de ontwapening niet worden ge nomen. Een bevredigende rege ling der wereldsituatie verschijnt niet, zolang het wantrouwen aan wezig is en goede grond heeft. Al pratend over ontwapening blij ven beide partijen zich in haar posities handhaven. De lezer begrijpt dus waarom wij sceptisch gestemd zijn tegen over het nieuwe Russische vre desoffensief. Toch zien wij in de thans aan de gang zijnde onder handelingen een lichtpunt. Er zijn in de laatste jaren tientallen aanleidingen geweest om 'n der de wereldoorlog te doen ontbran den. In een vorige periode van de geschiedenis zou de wereld opnieuw in lichterlaaie hebben gestaan. Maar de aanleidingen zijn tot dusver niet gebruikt. Dit is te verklaren uit de reële angst bij beide partijen voor een we reldcatastrofe, die het einde der mensheid zou betekenen. Wij be twijfelen of enige macht in staat is haar onderdanen te drijven in deze hel. De contacten tussen de beide grote mogendheden ontwikkelen zich met slakkegang. Maar er is een zweem van toenadering. De Ver. Staten zijn niet meer zo vol strekt afwijzend als zij zijn ge weest. En liet feit, dat zij een van haar zenders beschikbaar stelde voor een verklaring van de tegen stander is een sprekend feit. Wij geloven niet in een positief re sultaat van de huidige onder handelingen. Maar er wordt nog gepraat. De vrede hangt nog al tijd aan een zijden draad. Maar die zijden draad is nog gespan nen boven een angstige wereld. (Nadruk verboden). PROVINCIALE STATEN. Prof, dr. DE QUAY bestreed brochure van ir. Vink In zijn openingsrede voor de zomerzitting van de Provinciale Staten van Noord-Brabant heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie, prof. dr. J. F. de Quay, uitvoerig aandacht be steed aan hetgeen onlangs in Tilburg door ir. Vink, directeur van het Rijksbureau voor het Nationale Plan, is gezegd over de problematiek van de verhouding tussen het westen en overig Ne derland. De commissaris ging daarbij uit van de brochure, die dit bureau onder de titel „Het westen en overig Nederland" heeft uitgegeven en waarin ge constateerd werd, dat een betere bevolkingsspreiding noodzakelijk is. Het/ westen dient volgens de brochure alleen zijn natuurlijke groei op te vangen en daarvan later zelfs een deel naar overig Nederland te doen migreren, ter wijl stimulerende maatregelen voor de overige provincies nodig zijn om de bevolkingsaangroei te kunnen verwerken. Ongeveer een jaar na het ver schijnen der brochure, aldus de commissaris, sprak ir. Vink in Tilburg, waar hij stelde, dat Bra bant zijn eigen bevolkingsgroei niet zal kunnen vasthouden en dat daarvan een deel naar het westen zal moeten afvloeien. Brabant moet zijn groei niet for ceren, zo stelde de heer Vink daarbij, ook hier dreigt in de toekomst een gevaar voor con gestie. Bovendien heeft het wes ten voor zijn economische ont wikkeling een vestigingsover schot nodig, dat onder meer uit Brabant zal moeten worden aan getrokken. Vooral dit laatste noemde de commissaris een niet alleen ac- centueel, maar ook wezenlijk verschil met de inhoud van des- genoemde brochure. Hij meende dat het zaak is, deze aanval niet alleen af te slaan, maar ook een tegenoffensief te beginnen. Hij stelde, dat bepaalde bedrijfstak- leen aan zeehavens gebonden zijn, maar dat vele andere zoveel mo gelijk over het land gespreid die nen te worden. Spreker heeft de indruk gekregen-, datpogingen tot het behoud van deze indus trieën in, het westen alleen wor den aangewend, omdat men ze zo graag behoudt. De verkenning van de heer Vink leidde tot een verwacht vertrekoverschot uit Brabant. Dit was er niet en is er niet, het geen in Tilburg ook door de heer Vink erkend werd, aldus de com missaris. Weliswaar kent West- Brabant een negatief pendelsaldo van plus minus 4000 personen, maar daar staat tegenover, dat van België uit een tekort aan ar beidskrachten in de West-Bra bantse industrie moet worden opgevangen. Bovendien wordt er door het westen een zuigkracht uitgeoe fend door ongelijke lonen en ar beidsvoorwaarden, die een ver keerd beeld schept en die door spreker onaanvaardbaar werd genoemd. Op deze manier, aldus de commissaris, zijn we wel ver afgedwaald van de stimulerende arbeidsvoorwaarden, waarvan in de brochure sprake was. En bo vendien vroeg hij zich af, wat men tegenwoordig nog onder het westen verstaat. Wanneer men daarin wel de provincie Utrecht en niet Zeeland wil begrijpen dan dient men even te bedenken, dat de stad Utrecht op dezelfde leng tegraad ligt als Tilburg en de oostelijke grens van deze pro vincie op een, graad, die tussen Eindhoven en Helmond door loopt. Brabant zal in de toekomst aan zijn eigen bevolkingsgroei arbeid kunnen verschaffen en 'n positieve bijdrage kunnen leve ren tot de oplossing van de pro blematiek van het westen, maar dan zal het een duwtje in de rug moeten krijgen en niet de terug houdende Hand moeten voelen, zo besloot de commissaris zijn beschouwing over deze materie. Met vreugde had spreker de aankondiging van minister Luns op 13 maart in de Eerste Kamer begroet, waarin deze de uitvoe ring op korte termijn van de dringend nodige werken in West- Brabant aankondigde. Hoewel 't nog te vroeg is om dien op de tails in te gaan, kon de commis saris toch reeds meedelen, dat 't contact met al van deskundigen en met de regering heeft geieid tot een drie-fasenplan, dat als volgt is opgesteld 1. de aanleg van het Mark-Vliet-kanaal, met verbetering van de vaarweg naar Roosendaal via de Mark en dit .kanaal, met aanleg van sluizen met een capaciteit van pl.m. 1350 ton en verbetering van de vaar- ^rec'a' v'ia Markkanaal en Wilhelminakanaal naar de Don- gemond; 2. verbetering van de Rode vaart tot Zevenbergen en de sluis bij Dintelsas en'3. een goede verbinding voor de binnen scheepvaart van de haven van Bergènopzoom met het achter land. De haven van Bergenop- zoom zelf is thans in concrete voorbereiding. De commissaris kon medelen, dat de minister van verkeer en waterstaat heeft toe gezegd, de uitvoering van de eer ste fase van dit plan in welwil lende overweging te zullen ne men. .Wat de landwegen betreft, dient het reeds twintig jaar oude plan voor de Rijksweg 17 en dat voor de Zeeuwse weg met 't oog op het Deltaplan in overleg met de betrokken gemeentebesturen opnieuw bestudeerd te worden. Wanneer daarbii ook de brug te Gorinchem en de weg Gorin- chem-Tilburg, die de minister in het Rijkswegenplan 1958 wil op nemen, tot stand zijn gekomen, zal de geografische ontsluiting van West-Brabant voor een be langrijk deel tot stand zijn geko men. Spreker hoopte tenslotte dat de bestedingsbeperking waar van hij in het algemeen de nood zaak zeker erkent, hier niet op nieuw een remmende factor zou worden, want als er nu weer ge wacht moet worden, weet nien niet wat er weer voor nieuwe moeilijkheden kunnen opdoe men. De beste oplossing noemde de commissaris daarom, dat voor de meest dringende werken zo snel mogelijk de spade in de grond zal gaan. De rede werd door de Staten leden met nadrukkelijk applaus beantwoord. i Thans de H. STASSAK OPTICIEN J. H. v. G. meet VRIJDAG 14 JUNI 1957 Uitgever: Waslwijkse Stoomdrukkerij An toon Tiejen Hoofdredacteur JAJV TIELEN Du blad verschijnt 2 x oer wee*. B SB W HEI MB Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oor- zaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten i voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnverwek- kende onreinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of dro gist. „De modernste van alle prinsen" PRINS BERNHARD PRESIDEERT CONGRES EUROPEES - AMERIKAAN SE VERENIGINGEN. Onder voorzitterschap van prins Bern- hard is zaterdagmiddag te Cannes de eer ste zitting gehouden van het congres van Europees-Amerikaanse verenigingen. In zijn toespraak bracht de prins het ontstaan en het verleden van het congres in herinne ring en schetste hij in grote lijnen de vele taken, die de nationale verenigingen nog moeten verrichten. De prins drong aan op het scheppen van een nieuwe vorm van samenwerking met de Amerikaanse ver- enigingen. „President Eisenhower heeft bij talrijke gelegenheden gezegd, dat de regeringen al léén, zelfs indien zij door de bekwaamste krachten bijgestaan worden, nimmer in staat zullen zijn die geest van wederzijdse ver standhouding en onderling begrip in het le ven te roepen, die tussen de volkeren van j Europa en Amerika moet bestaan, opdat de staatslieden de taken, die wij hun hebben toevertrouwd, tot een goed einde kunnen brengen", aldus prins Bernhard. Tevoren had de Franse schrijver André Maurois gewezen op de actieve rol, die prins Bernhard speelt bij de schepping van een verenigd Europa. Hij noemde de prins „de modernste van alle prinsen". PRINSES WILHELMINA MOET RUST HOUDEN. De particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina meldt ons dat Prinses Wilhehnina op medisch advies een zestal weken volkomen rust zal moeten houden. De Prinses is echter niet ziek, enkel zeer vermoeid. it ir -ir.'jsi BENZINE GOEDKOPER. A.s. zaterdag wordt de benzine-prijs vol gens door de KNAC verkregen inlichtingen met een halve cent per liter verlaagd. Het is zelfs mogelijk, dat wordt besloten tot een verlaging met 0,6 cent over te gaan. Daar mee wordt gedeeltelijk de prijsverhoging ongedaan gemaakt, waartoe in december van het vorig jaar werd overgegaan in ver band met het Suez-conflict. MGR. VAN ROOSMALEN OVERLEDEN Op eerste pinksterdag is in Paramaribo op 81-jarige leeftijd overleden mgr. Th. van Roosmalen C.s.s.R., bisschoppelijk assistent bij de pauselijke troon en oud-apostolisch vicaris van Suriname. Woensdag 19 juni wordt in zijn geboorte plaats Den Bosch een plechtige H. Mis op gedragen in de St. Josephkerk. De begra fenis geschiedde in Paramaribo. Mgr. van Roosmalen werd 8 oktober 1901 priester gewijd. Drie jaar later vertrok hij naar Suriname als missionaris. In 1911 werd hij benoemd tot apostolisch vicaris. Gedurende 35 jaren heeft hij het aposto lisch vicariaat Suriname bestuurd. In deze jaren ondergingen het missiewerk en de zielzorg een grootscheepse uitbreiding. Sedert 1946 was mgr. van Roosmalen rustend. De Nederlandse regering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau en tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. TWEEDE VAN ABBEPAND VOOR EINDHOVEN. Tijdens de huldiging die de heer A. van Abbe, directeur van de Eindhovense Karei I-fabrieken, zaterdag ten deel viel ter ge legenheid van zijn zilveren bedrijfsjubileum, heeft de jubilaris aan de gemeente, verte genwoordigd door B. en W„ zijn ouderlijk huis aangeboden om het als cultureel een- trum in te richten. De villa, die tegenover het Van Abbe-museum is gelegen, is thans ,in gebruik bij het Diaconessenhuis, dat er ouden van dagen heeft ondergebracht. UNO-RAPPORT OVER HONGARIJE VERNIETIGEND VOOR DE SOVJET. Als de Russische troepen niet terug wor den getrokken uit Hongarije kan Moskou een nieuwe, nog bloediger opstand dan die van oktober-november vorig jaar, verwach ten. Het Hongaarse volk wacht eensgezind op een gelegenheid om het rode leger en het regiem van Kadar te verdrijven. Aldus waarschuwt de vijflandencommissie van de UNO in haar conclusie van een diep gaand onderzoek naar de revolutie. Het rapport zegt: Geen enkele Hongaarse regeringsleider heeft Russisch ingrijpen gevraagd. Integen deel, zelfs onder bedreiging met wapenen, weigerde premier Nagy een dergelijk ver zoek te tekenen. Tienduizenden Hongaarse mannen, vrou wen en kinderen zijn naar Rusland gede porteerd. De huidige Hongaarse regering heeft geen enkel gezag, zij steunt uitsluitend op de Russische bezetting. De oorzaak van de opstand was de ter reur in Hongarije, geleid door de Russen en uitgewerkt door de nationale communis ten. De opstand is op geen enkele wijze vanuit het buitenland geleid, maar werd ge steund door het hele volk. De enige rede voor de Russische militaire interventie was Hongarije in het commu nistische kamp terug te brengen. JORDANIË - EGYPTE. De verhouding tussen deze landen spitst zich toe. Nadat Jordanië een militaire at taché had uitgewezen, heeft Egypte de Jordaanse gezant verzocht het land te verlaten. NOORSE KRITIEK OP SENATOR KNOWLAND. De Noorse minister van buitenlandse za ken, Lange, heeft kritiek geleverd op de suggestie van de Amerikaanse senator Knowland, dat Noorwegen geneutraliseerd dient te worden in ruil voor terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije. In een interview met het Noorse „Mor- genblade" zei Lange dat hij het vreemd vindt, dat Knowland op deze manier over de Noorse buitenlandse politiek denkt te kunnen beschikken. Ook minister Dulles heeft op zijn pers conferentie de suggestie van de republi keinse fractieleider senator William Know land om Noorwegen te neutraliseren in ruil voor de terugtrekking van de Russen uit Hongarije, van de hand gewezen. VAN HIER EN GINDER. Franse jongeren hebben wilde wraak genomen op de mohammedanen voor de bomaanslag van zondag j.f. in een dan cing te Algiers, waarbij mensen om het le ven zijn gekomen en 83 zijn gewond. Twee arabieren zijn op straat doodgeslagen en twee anderen kwamen om doordat men hun auto in een afgrond duwde. Vele auto's van mohammedanen werden omver geworpen en in brand gestoken. De Franse regering heeft 3000 parachutisten naar Algiers ge zonden om de orde te handhaven. meer dan 2000 mensen zijn om het leven gekomen bij overstromingen in de Zuid-Chinese provincie Kwantoeng. wegens een overval op een 62- jarige bijna blinde pensionhoudster te Am sterdam is de 45-jarige ex-legionair B. S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar. Er was 8 jaar tegen hem geëist. de rechtbank te Utrecht heeft een 5-tal ingezetenen van Doorn veroor deeld wegens belastingontduiking. De di recteur T. S. kreeg 3 maanden en f 5000 boete, zijn echtgenote 1 maand. De drie an deren kregen geldboeten variërende van f 200.- tot f 1000.-. de Italiaanse regering, 14 da gen oud, is ook weer vertrokken. de honderdduizend is er ook weer uit. Niet hier maar ginder. No. 16. Vervolg „Kunstmatige Ademhaling." In ons vorig praatje heb ik getracht, U op de hoogte te brengen met de Kunstma tige Ademhaling methode van HOLGER- NIELSEN. Om het niet onnodig gecompliceerd te maken, lijkt het mij beter de methode vol gens Sylvester en de vele andere K.A.- methoden, hier niet verder te bespreken, vooral omdat de K.A. volgens Holger- Nielsen op het ogenblik toch als de beste en meest effectvolle erkend wordt. Wel moet ik U nog het een en ander vertellen van hetgeen ons te doen staat wanneer we het geluk mogen smaken, dat een schijndode, dank zij onze hulp, weer begint „bij" te komen. U begrijpt dat iemand die schijndood ge weest is, wel zo ongeveer in de slechtste toestand verkeert, waarin een ipens maar verkeren kan. -* Dat zo iemand wanneer hij begint „bij" te komen, maar niet zo direct weer „fit" is, en nog niet direct weer „op eigen benen kan staan spreekt wel haast vanzelf. Het eerste wat men bemerkt, wanneer iemand uit schijndode toestand begint te rug te komen zijn de z.g.n. „hik, slik" be wegingen. Wanneer we die waarnemen blijven we toch nog even gewoon met de K.A. door gaan, zien we dat het herstel zich blijft doorzetten, dan gaan we over tot de ver eenvoudigde K.A. Dit doen we dan als volgt We nemen de patiënt bij de ellebogen vast en terwijl we langzaam vijf, - zes, tellen, tillen we de ellebogen iets omhoog, om ze bij zeven, - acht, weer neer te leggen, dus precies het zelfde dat we tijdens de K.A. deden bij de inademing. De duur van deze handeling moet circa vijf seconden zijn, dus een tempo van twaalf keer per minuut. De andere helper gaat ondertussen door met de hartmassage en met het warm wrij ven van de patiënt. Wanneer we nog geen warme kruiken gebruikten, leggen we die nu bij de patiënt. Is de patiënt weer bij kennis, dan geven we hem zo mogelijk iets warms en opwek kends te dringen; hiervoor is b.v, warme koffie, waarin een scheutje cognac of bran dewijn, aan te bevelen. Let er echter vooral op, dat de patiënt nooit drinken mag vóór hij geheel is bij gekomen en zelf tot drinken in staat is; daarom laten we hem liefst zelf het glas vasthouden. WAALWIJK In de regel moet een patiënt niet ver voerd worden vóór hij is „bijgekomen". Zou er echter al' spoedig een zieken-auto aanwezig zijn, en wordt het beter geoor deeld de schijndode naar een ziekenhuis te vervoeren, deur mag dit toch slechte, wan neer er onderweg reeds begonnen kan wor den met het toepassen der K.A, want zo als in het begin reeds gezegd is, de beslis sing over leven of dood, kan bij schijndood een kwestie van een seconde of minder zijn. Over het toedienen van ZUURSTOF tij dens de behandeling heb ik niet gesproken, omdat een „leek" gewoonlijk niet de be schikking over een zuurstof-koffer heeft, en er meestal ook niet doelmatig mee om zal kunnen gaan. Toch verdient het aanbeveling, bij het waarschuwen van de dokter, deze te vra gen, zo mogelijk een zuurstof koffer mee te brengen. Voor hen, die dit nog niet weten, wil ik er toch nog even op wijzen, dat we in Waalwijk zo gelukkig zijn, in noodgevallen over een zuurstof-koffer te kunnen beschik ken. Want behalve de zuurstof-koffers die reeds bij de brandweer, in het ziekenhuis en misschien ook nog elders waren, heeft de Waalwijkse- E.H.B.O. er een geplaatst op het poli tie-bureau, opdat in geval van nood, iedere deskundige er over kan be schikken. In aansluiting van het bericht in ons vo rig nummer laten we hier de lezing van de heer P. J. M. van Engelen voor de K.V.P.- jongeren, volgen. Geachte vergadering, Met graagte heb ik me bereid getoond op deze vergadering van de jongerenorganisa tie te spreken over de wereldpolitieke situ atie van het ogenblik. Velen met meer ge zag op dit gebied hebben de laatste tijd kranten en periodieken volgestopt met be schouwingen hierover. We hebben daarbij dikwijls zeer pessimistische commentaren gelezen en waarlijk niet ten onrechte. Het is geenszins mijn bedoeling een paniek stemming onder U te zaaien, maar als ik in de loop van het gesprek al eens een pes simistisch geluid moet laten horen, dan is dat alleen maar omdat de realiteit zich on miskenbaar zo slecht voordoet. De Amerikaan Marshall, de man waar aan West-Europa voor het grootste deel zijn economische wederopbouw van na de oorlog dankt, sprak enkele jaren geleden aldus „Ik betwijfel ernstig of iemand met diep inzicht en gefundeerde overtuiging kan denken over bepaalde principiële internatio nale problemen van heden, die niet ten minste in zijn geest de periode van de Pe- loponesische oorlog en de val van Athene heeft overwogen". Zoals verschillende van U wel zullen we ten was de Péloponesische oorlog de strijd tussen het democratische Athene en het militaire Sparta om de hegemonie in het oude Griekenland. Verschillende verschijnselen uit die tijd doen zich ook nu weer voor 1. De wereld is verdeeld in twee kam pen de vrije democratie en de totalitaire politiestaat. De vrije democratie toont hier bij sterk de neiging naar binnen inderdaad vrij te zijn, maar naar buiten imperialistisch. De politiestaat heeft de typische neiging zich te isoleren, omdat het iedere ontwik keling vreest. Deze zou immers de ilusie der perfectie, welke bij het volk van de politiestaat ingeprent wordt, ondermijnen. Hierdoor zou kritiek kunnen ontstaan wel ke de politiestaat ten enenmale niet kan ge bruiken. 2. Er heerst permanente vrees voor de onvermijdelijkheid van de oorlog. 3. Het evenwicht tussen de machten is zo labiel - zo onvast -dat dit even wicht zeer gemakkelijk verstoord kan wor den en de grootmachten van kleine con flicten prestige kwesties maken, zoals we gezien hebben in Korea. 4. De vrije wereld maakt de kapitale fout bij de verdediging van haar rechten te vallen in de middelen van de politie staat, zoals we enkele jaren geleden gezien hebben hij de atoombomwerperij op Japan, zoals we nog voor kort konden zien in het optreden van de Amerikaanse senator Mac Carty, voorzitter van de zg. zuiveringscom missie in de V.S., en zoals we nog op dit ogenblik zien in de onmeedogende strijd van Engeland op Cyprus. Tot zover Marshall. Er bestaat natuurlijk geen enkele twijfel over de vraag welke van de wereldmachten tot het vrije democratische kamp behoren en welke tot het totalitaire. We zitten in de tegenwoordige wereld met de grote mach- ten Amerika en Rusland. Amerika, de ge- doodverfde kampioen van de eeuwenoude Europese cultuur en Rusland, de enorme militaire kolos, met zijn kommunisme, dat gelooft in de zending de wereld te moeten veroveren. Beiden hebben hun militaire blokken om zich heen gebouwd. Veel is er in 60 jaren tijds veranderd op het gebied van de wereldpolitiek. Vóór 60 jaren werd de wereld beheerst door een combinatie van Europese machten. Deze combinatie moest gevormd worden uit de vijf Europese mogendheden Engeland, „,an^,r6'c' Rusland, Duitsland en Oosten- rijk. Een combinatie van deze mogendheden gaf de toon aan in de wereld. Aangezien sinds Bismarck de Oostenrijkse politiek pa rallel liep met die van het Duitse keizerrijk, was het voor deze mogendheden zaak om „ein Dritte im Bunde" te vinden. Ofwel zoals Bismarck het zelf zei: „Wenn die Welt von dem unsicheren Gleichgewicht von fünf Groszmachten regiert wird, sorge zu Dreien zu sein." huidklachten in het gehele Mijnhardt Gezinszalf. Tube 90 cl. Doos 95 en 50 cl gezin. Veel hing af van de houding van Rus- land, omdat waarheen Rusland ging de ba- lans ten goede doorsloeg. Dit Europese systeem van het evenwicht nu is in de eerste en tweede wereldoorlog totaal vernietigd. Zowel Frankrijk en En geland, de mede-overwinnaars, als Duits land en Oostenrijk, de verliezers, zijn uit het onmenselijke krijgsbedrijf als tweede rangs mogendheden te voorschijn gekomen. Zo kon het gebeuren, dat Rusland op het einde van de tweede wereldoorlog de enige mogendheid met reële macht op het Eu ropese vasteland was. Er waren in 1945 bij het eindigen van de strijd tegen Duits land, 250 Russische divisies in Europa, te gen nog geen 100 van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten samen. Omdat Amerika Rusland bovendien nog nodig had om de strijd tegen Japan te beëindigen voor de gemiddelde Amerikaan was de oorlog tegen Japan primair - was Rusland op dat moment ongetwijfeld in een zeer gunstige onderhandelingspositie. Bovendien hadden de Amerikaanse onderhandelaars te Yalta en Potsdam zo weinig geografisch be grip van Europa, dat het voor Molotof zeer gemakkelijk was tegen beloften van vrije verkiezingen vaste voet in Oost-Europa te krijgen. Hij wist Oost-Polen bij Rusland in te lijven en te zorgen, dat Polen's westgrens uitgelegd werden tot de Oder/Neisse, waar door ruim 5V2 miljoen Duitsers gedwongen werden hun woonplaatsen te verlaten. Zo kreeg Rusland in Oost-Europa, waar

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5