De ontwikkeling in de wereld politieke situatie der laatste jaren BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langst Courant Het nieuwe huurontwerp en de 25% Eerst grondonderzoek daarna bemesting I SCHARNIERLOZE BRIL MAANDAG 17 JUNI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur jan'TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 48 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 „HUURVERHOGING" en „BLOKKERING" KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO' Het komt ons niet ondienstig voor, nog eens in korte trekken te vermelden, welke wetsontwer pen in de Tweede Kamer zijn aanvaard en straks, als de Eer ste Kamer er mee accoord gaat, van kracht zullen worden. Het belangrijkste ontwerp is wel het wetsontwerp tot wijzi ging van de bestaande huurwet; voorgesteld is daarin de huren van een aantal woningen te ver hogen met 25 Een tweede ontwerp bepaalt, dat de helft van de huurverho ging geblokkeerd moet worden. Ten derde is er 't wetsontwerp dat gaat over de belasting die be taald zal moeten worden als het geblokkeerde geld vrij komt. Dat er verder gesproken zal worden over de looncompensa- tie spreekt vanzelf, doch aange zien deze compensatie niet gere geld wordt bij de wet, zullen wij hierover ook niet schrijven. Wie betaalt de 25 Allereerst zullen wij ons eens afvragen wie er nu feitelijk huur verhoging betalen moet. Dat zijn dan de bewoners van a) woningwetwoningen. Deze komen in aanmerking voor huur verhoging, als zij gebouwd zijn vóór 1940. Verder alle woningen, die gebouwd zijn van 1940 tot 1945. Ten derde de woningen, die gebouwd zijn volgens de bijdra geregeling 1948, bouwjaar 1946 tot en met 1950. Ten vierde wo ningen die gebouwd zijn volgens de bijdrageregeling 1950, bouw jaren 1950 tot nu. Voor zover de huur bliift benéden die van de verhoogde huren uit de vorige groep (ten derde) wordt de huur verhoogd met een percentage va riërende van 1 tot 25 b) Particuliere bouw. Alle wo ningen gebouwd voof 1940 gaan omhoog met 25 verder ook die gebouwd zijn in de jaren 1940 tot en met 1946. Een groot deel van de woningen niet bouwjaar 1947 tot en met 1952 gaan even eens met 25 omhoog. Indien vallende onder latere bouwjaren, dan wordt de huur verhoogd variërende van 1 tot 25 c) Noodwoningen. Alle nood woningen, gebouwd volgens het „Noodwoningenbesluit" onder gaan de verhoging. d) Herbouwwoningen. Indien deze woningen gefinancierd zijn vóór het in werking treden van de wet op de materiële oorlogs schaden, gaan ze met 25 om hoog. Bedrijfspanden en krotten. Huurders van bedrijfspanden, dus de middenstanders, de am bachtslieden, atelierhouders, de Ainkeliers enz., die al op hoge kosten zitten omdat ze zelf voor woonhuis en bedrijfspand ver hoging moeten betalen en straks wellicht ook nog compensatie aan hun personeel, zullen profi leren van een korting, die de Tweede Kamer hun heeft toege staan. Bedrijfspanden, die als zo danig staan ingeschreven, mogen maximaal 15 in huur worden verhoogd. Volgens de huurwet is een winkelwoning altijd een be drijfspand, dus betaalt de win kelier van z'n. gehele pand slechts 15 Evenals dit met vorige huur verhogingen het geval was, gaan ook nu de huren voor krotten en onbewoonbaar verklaarde wo ningen niet omhoog. Ook nu kan de eigenaar van een woning, die deze laat verwaarlozen, van de huurverhoging verstoken blijven. Over de helft van de huurver hoging der woonhuizen kan de huiseigenaar niet vrijelijk be schikken, als de wet doorgaat, d. w.z. dat die eigenaar indien het betreft een woning gebouwd vóór 27 december 1940, zich moet la ten, inschrijven; hij krijgt dan 'n rekening in het „Grootboek wo ningverbetering". Hem wordt 'n rente van 3 vergoed. Waarom blokkering Het deblokkeerde tegoed is in hoofdzaak bestemd voor woning verbetering. Daarnaast kan het ook gebruikt worden voor schil der- en stucadoorswerk binnens huis, maaronder (nog te stellen) voorwaarden. Voor be drijfspanden geldt geen blokke ring. Deblokkering der gelden kan plaats hebben als de verbetering of het onderhoud der woning is gecontroleerd. Als deze kosten niet tenminste 30 van de jaar- huur bedragen, komt men niet in aanmerking voor deblokke ring. Tenslotte willen wij hier nog even aanhalen de benaling, dat deblokkering der gelden vóór 1967 slechts kan plaats hebben alleen voor verbetering of onder houd van die woning. De laatste wiiziging aangebracht, benaalt dat daarna 11967) bet geld ook vrijgegeven kan worden ten be hoeve van andere woningen van diezelfde eigenaar. (Nadruk verboden). Onder dit motto werd kort ge leden een regionaal grondonder zoek op touw gezet. Bij alle grondgebruikers werd 'n circulaire thuisbezorgd waar in in het kort werd uiteengezet het grote nut van het grondon derzoek. Nadien werden deze cir culaires aan huis opgehaald. He laas. bleek dat pl.m. 35 van de grondgebruikers geen interesse had voor grondonderzoek. Van de overige bedrijven (65 wer den een of meer grondmonsters genomen. In totaal werden 82 zand— en 38 kleimonsters gesto ken. We mogen veilig aannemen dat deze 120 monsters tesamen een gemiddelde aangeven van de bemestingstoestand van Waal wijk.. De uitslag was als volgt P.citr. getal (grasland). 25 laag) 2o35 matig) 3550 voldoende) 5070 ruim) 7090 hoog) 90 zeer hoog) 10 21% 11 16 21 21 Kalktoestand pH.KCl). (uitgedrukt in Bouwland (zand). 4.3 4.4—4.6 4.7—4.9 5.0—5.4 5.5—5.9 6.0 19 34 20 17 5 5 Grasland (zand) 4.3 4.44.6 4.7—5.0 5.1—5.4 5.5—5.9 6.0 6% 6 21 6 26 35 Uit deze blijkt dat 73 van de bouwlandmonsters een te lage kalktoestand heeft. Een goede kalktoestand is een zeer voorna me groeifactor. Hieraan valt op bouwland dus nog veel te verbe teren. De kalktoestand van het gras land is vrij algemeen goed te noemen. Fosfaattoestand (zandgrond). P. citr. getal (bouwland). 30 (i= laag) 118 3040 matig) 20 4050 voldoende) 30 5070 ruim) 30 70 hoog) 2 Van het bouwland heeft 32 en van het grasland 58 een fosfaattoestand die boven vol doende! ligt. Dit moge een bewijs zijn dat velen nog maar lukraak met forfaat bemesten, vooral op het grasland. Op dergelijke per celen is bezuiniging met fosfaat (slak-super) aan te raden. Kalitoestand (zandgrond). Kgetal bouwland grasl. 15 laag 8 5 15—20 onvold.) 21 11 2124 matig) 29 21 2529 normaal) 8 16 30—40 goed) 25 42 40 ruim) 9 5 Uit deze cijfers blijkt de tegen stelling van de kalitoestand op bouw- en grasland. Heeft op bouwland 58 een te lage kalitoestand, op grasland heeft 47 een goede tot zeer goede kalitoestand. Het grasland komt meer op de betere gronden voor, welke van nature rijker zijn aan kali. Magnesiumtoestand (op zandgr.) Bouwland 20 zeer laag) 2030 laag) 30 40 matig) 40 voldoende) 38 39 20 3 Deze cijfers geven vooral weer de zeer lage magnesiumtoe standen van de zandgronden, speciaal wat het bouwland be treft. In de praktijk wordt nog veel te weinig aandacht geschon ken aan de magnesiumbemes ting. Laat het grondonderzoek voor u een advies zijn voor de magncsiumbemesting in de ko mende jaren. Kleigrondmonsters. Er werden maar 3 kleibouw- landmonsters gestolven, zodat hieruit geen conclusie valt te trekken. De 35 kleigraslandmon- sters vormen tesamen het vol gende beeld: Kalktoestand. pH.KCl. 5.0—5.5 5.6—6.0 6.1—7.0 7.0 matig) goed) ruim) zeer hoog) 20 5 60 5 Hieruit blijkt de goede kalk toestand van de kleigraslanden. Fosfaattoestand (P. citr.getal). 3 30 22 25 20 1720 matig) 2125 goed) 2630 hoog) 30 ruim) 25 28 3 8 15 zeer laag) 1525 laag) 2540 matig) 4060 goed) 60 ruim) De fosfaattoestand op kleigras. land is aanmerkelijk lager' dan op zandgrasland, Vrij algemeen 1 wordt kleigrasland meer gehooid 1 zodat aan deze percelen aanmer kelijk meer fosfaat wordt ont trokken. Houdt hiermede reke ning met uw fosfaatbemesting, Kalitoestand (kaligehalte) 13 zeer laag) 6 i 13—16 laag) 30 Deze vrij lage kalitoestand is mede verklaarbaar doordat deze percelen regelmatig worden ge hooid en de kalifixerende wer king van deze gronden. Strooi daarom op kleigraslanden, die regelmatig worden gehooid, vol doende kali en in 2 of 3 keer. Slot. Laat al deze cijfers voor u nog maals een bewijsstuk zijn dat de leuze zeer juist is gesteld „Eerst grondonderzoek, daarna bemes ting". Tot 1 juli a.s. bestaat de gele genheid om grondmonsters te la ten onderzoeken tegen zomerta- rief, d.w.z. 15 korting op de onderzoekkosten. De kosten zijn thans: Voor zandgrond 9.74 ner monster; voor kleigrond 11.70 per monster. U kunt zich daarvoor opgeven hij uw grondmonsternemer A. v. d. Wouw, Kreitenmolenstr. 182 te Udenhout of bij ondergete kende. •T. B. v. ARENDONK, Ass. R.L.V.D. Drunen. II MINISTERS ALGERA EN HOFSTRA ACHTEN AMSTER DAMSE TUNNELBOUW WENSELIJK. De ministers Al ge ra en Hof- stra hebben in de T weede Kamer verklaard dat zij de bouw van de Goen- en IJ-tunnel te Amster dam wenselijk achten binnen het kader van een gezond financieel beleid. Verder zei minister Al gera o.m.„De huidige situatie is thans zodanig, dat geen van beide tunnels, gebouwd kan wor den. Wanneer deze situatie zich niet meer voordoet, dus na de bestedingsbeperking, herleeft de toestand zoals die op het ogen blik is. De beslissing over de Coen-tunnel berust bij het Rijk, die over de IJ-tunnel bij Amster dam. Subsidiëring door het Rijk is afhankelijk van de technische aanvaardbaarheid." Minister Hofstra zei naar aan leiding van de bouw van de IJ- tunnel door de gemeente Amster dam Zou een gemeente ernstig in gaan tegen de opzet der beper king van de nationale bestedin gen, dan zou er strijd met het algemeen belang ontstaan en zou vernietiging van het desbetref fende besluit niet slechts geoor loofd, maar geboden zijn. Blijft een gemeente binnen het kader van de doelstellingen der beste dingsbeperking dan is een grond voor vernietiging niet aanwezig. Als Amsterdam de benodigde bedragen kan vinden door 't ach terwege laten van andere beste dingen, dan zou Amsterdam kun nen doorgaan. In feite echter ligt de zaak niet zo eenvoudig. Deze opzienbarende medede ling deed de minister van finan ciën. de heer Hofstra, donderdag middag in de Tweede Kamer tij dens de interpellatie Posthumus (PvdA). „Iedere gulden, die aan da IJ-tunnel besteed zou worden, gaat ten koste van de woning bouw, niet alleen in Amsterdam, maar ook in Groningen, Maas tricht en Den Helder. De regering kan dit niet accepteren. De wo ningbouw heeft de hoogste prio riteit", zo zei minister Hofstra. Hij zei ook, nog dat de eisen van Amsterdam veel te hoog wa ren. Hij en minister Algera er kenden de noodzaak van de IJ- en Coentunnel, maar daarvoor is nu geen geld. Prof. Romme wenste geen con flict tussen het Rijk en Amster dam en diende een motie in voor gezamenlijk overleg om de mo gelijkheid te onderzoeken om 'n weg te vinden voor voortgang met de tunnel, maar in het raam der bestedingsbeperking. Had minister Hofstra het nog al cru gezegd, minister Algera deed er nog een schepje op door een vergelijking met de Maastun nel te Rotterdam, n.l. „Achter Rotterdam ligt heel West-Euro- Da, achter Amsterdam alleen Noord-Holland en een klein stuk je Friesland PRINSES MARIJKE AAN VAARDDE PAKISTAANS GESCHENK. De zon, die uit een wolkenloze hemel straalde, heeft extra luister bijgezet aan de eerste officiële daad van Prinses Marijke in Ou- wehand's Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen. Onze jongste prinses accepteerde hier uit handen van de ambassadeur van Pakistan, Begum Ra'ana Li- acyuat^ Ali Khan de dromedaris „Paki" en de jonge panter, als 'n geschenk van de jeugd van Pa kistan en de president van Pa kistan aan de kinderen van Ne derland, uit dankbaarheid voor de hulp, die deze hebben gegeven na de watersnoodramp in Pakis tan in 1954. Ongeveer tweedui zend schoolkinderen van onder wijsinrichtingen in Rhenen, wui vend met Nederlandse en Pakis taanse vlaggetjes, stonden langs de route door het Dierenpark, die de autoriteiten en genodig den volgden op weg naar de koe pel in het centrum van 't park. Thans de H. STASSAR OPTICIEN JAARLIJKS KOMT 'N KWART MILJOEN OOSTDUITSERS NAAR HET WESTEN. Gemiddeld 20.000 Oostduitsers vluchten elke maand naar de Duitse bondsrepubliek. Dit bete kent dat jaarlijks bijna 'n kwart miljoen Oostduitsers in West Duitsland worden opgenomen. Dit is voor de West-Duitse auto riteiten het vluchtelingenpro bleem. Dank zij de gunstige con junctuur van het ogenblik is het niet zo heel moeilijk de Oost- duitse vluchtelingen een plaats in de samenleving van de bonds republiek te verschaffen. De mensen verblijven doorgaans slechts kort in de doorgangs kampen, om zich daarna ergens in West-I)uitsland te vestigen of te emigreren. Doch behalve Duitsers bevin den zich ook nog altijd buiten landers als vluchteling in West- Duitsland. Hun aantal wordt ge schat op 220000. tot 230000. Hier van zijn 14.000 Hongaren. Van de buitenlanders leven 23000 per manent in kampen, dat is tien procent van het totaal. Ondanks dit op zichzelf grote aantal vormt het probleem der buitenlandse vluchtelingen geen onoplosbaar vraagstuk. Dit is de mening van de vertegenwoordi gers in Duitsland van de hoge commissaris der Verenigde Na ties voor vluchtelingen, die de zer dagen een aantal buitenland se journalisten ontvingen, die 'n studiereis langs vluchtelingen kampen hebben gemaakt. De meeste vluchtelingen hebben na melijk werk. Er zijn er 50000 tot 70000 die aangewezen zijn op on dersteuning uit de sociale kas sen van de bondsrepubliek. Het eigenlijke probleem gaat om on geveer 20000 „moeilijke geval len": zieken, ouden van dagen, invaliden en dergelijke, die door andere landen niet meer worden geaccepteerd en ook niet meer in Duitsland zelf in hun onderhoud kunnen voorzien. Echter, 't aan tal „moeilijke gevallen" jvordt door allerlei maatregelen op neming in tehuizen voor ouden van dagen, sanatoria lang zaamaan minder. In die mate zelfs, dat 't hoge commissariaat der Verenigde Naties voor de vluchtelingen van jaar tot jaar zijn geldelijke bijdrage aan de op- lóssing van het vluchtelingen probleem in West-Duitsland kan verminderen. VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN Donderdagmiddag omstreeks 1 uur heeft luitenant ter zee vlieger 2e klasse (oudste catego rie) G. A. M. van Wehmeskerken van de Marineluchtvaartdienst, die voor schietoefeningen gede tacheerd is op de vliegbasis Leeuwarden, tijdens een schiet oefening bij Terschelling zijn „Meteor 8" met de schietstoel verlaten. Na per parachute in zee geland te zijn, is hij in zijn „dinghy" geklommen, waaruit hij een kwartier later door een herschroefvliegtuig, dat op Vlie land is gestationeerd, werd op gevist. Als reden voor het ver laten van het vliegtuig door de vlieger wordt als vermoedelijke oorzaak opgegeven een aanva ring van het vliegtuig met de sleepschijf (het doel) waardoor besturingsmoeilijkheden ontston den. De motie Romme omtrent de IJ-tunnel is in de Tweede Ka mer aangenomen, 't Zal dus nog wel 'n tijdje duren eer deze er is. Minister Hofstra heeft nog maals duidelijk gemaakt dat er geen nieuwe verlangens meer moeten komen, want er is geen geld en dan moet er opnieuw be lastingverhoging komen. Johan Bodegraven, die on geveer 10 miljoen heeft bij el kaar gebedeld voor prachtige doeleinden, is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nas- sau. - Na een eis van 12 jaar is de chauffeur J. W. uit Nieuwland wegens moord op de weduwe Koded veroordeeld) tot 20 jaar. Er zijn door de regering- Kadar in Hongarije 3000 mensen ter dood veroordeeld. Een 45-jarige los werkman te Bussum heeft z'n vrouw met hevolverschoten gedood na een ruzie over de scheidingsproce dure. CBWBEÏZ (Slot) Ik heb de ontwikkeling in Polen zo uit voerig geschetst, omdat men zo beter de achtergrond van de gebeurtenissen in Hon garije begrijpt. Ook in Hongarije begon het na de jaren lange stalinistische periode te gisten. In het geheim werden verzetsgroepen gevormd, moreel gesteund door de Amerikaanse ge heime zender voor Oost-Europa in Mün- chen. Het eerst kwamen de Hongaarse stu denten in Boedapest op de straat. Geroe de stalinist in het Titoistisch pakje bleef stalinist en riep de Russische troepen te hulp. Imre Nagy werd intussen met de leiding van de regering belast en zou misschien voor Hongarije bereikt hebben wat Gomuika voor Polen bereikt had. Maar het was reeds te laat: de revolutie had de straat reeds be reikt en Nagy kon niet meer in dezelfde gunstige positie met Rusland spreken over de eisen van het volk als Gomuika. AI de concessies welke hij deed, werden trouwens telkens achterhaald door steeds verdergaande eisen. Arbeiders en studenten, boeren en soldaten, die onverwachts het kostbare goed van de vrijheid weer proef den, kenden nu geen grenzen meer en eis ten tenslotte een totale likwidatie van de binding met Moskou; begin november was de opstand totaal, het land voelde zich vrij en Nagy moest onder de druk van de vrij heidsstrijders Hongarije onafhankelijk, de mocratisch en neutraal verklaren, het ver drag van Warschau, de Oost-Europese te genhanger van de Navo, opzeggen en de terugtrekking van de Russische troepen eisen. Natuurlijk een voor Moskou onmo gelijke situatie. Er werd intussen een nieuwe regering gevormd en de democratische partijen speelden er een hoofdrol in, terwijl ei slechts 3 kommunisten deel van uitmaakten. Kardinaal Mindszenty werd bevrijd en sprak reeds over een te vormen Christen- Democratische partij naar westers voor beeld. Hongarije was vrij - maar de Russische legers hadden het nog niet verlaten, - en 3 eti 4 november stroomden nieuwe Russische pantserdivisies het land binnen en ver stoorden op wrede wijze het kortstondige ge luk van de vrijheid. Het werd een moord aanslag op een dapper volk, dat in de roes van de overwinning de realiteit van de harde Russische politiek over het hoofd zag, welke politiek een verdedigingsgordel om zich heen verlangt. Wat was de rol van Amerika in dit zo droevige schouwspel? Als inderdaad, zoals Anna Keitly, Nagy's afgevaardigde bij de UNO, betoogde, radio München daadwerkelijke Amerikaanse steun aan de opstand beloofd heeft, is dit optre den van Amerika eenvoudig misdadig ge weest. Men kon van te voren zeer goed we ten, dat van een daadwerkelijke steun geen sprake kon zijn zonder een wereldoorlog te riskeren. Men hééft geweten, dat men dit risico niet mocht nemen. In dit licht is de gehele actie een poging van Amerika ge weest om Ruslands' kracht in de satellieten te testen. Een experiment, dat dan aan naar schatting 70.000 Hongaren het leven en aan 150.000 het vaderland gekost heeft. Dan zou hier weer overduidelijk sprake zijn van een van die gevallen, waarvan Marshall zei, dat de vrije wereld van totalitaire middelen gebruik maakt. Er is dan geen verschil in de houding van Amerika in dit geval en die van Rusland in de Korea-kwestie, en de strijd in Indo-China. Wat betreft de tijd van de gebeurtenis sen en volgens sommigen ook in causaal op zicht staat het optreden van Engeland, Frankrijk en Israël in Egypte in verband met de Hongaarse kwestie. Laten we eerst trachten de achtergrond van de problemen te achterhalen. Van oudsher tracht Rusland in het Mid den-Oosten het Warme Water te bereiken. Door de betekenis van de aardolie voor de West-Europese industrie is het voor de hui dige Russische machthebbers bovendien nog attractief geworden om ten koste van Euro pa een invloedssfeer te scheppen in dit Midden Oosten om eventueel West-Europa voor het onaangename feit te stellen, dat het niet meer over de olie van het Midden- Oosten kan beschikken. Lang hebben Engeland door zijn macht in Egypte en Frankrijk door zijn macht in Syrië het Russisch streven kunnen dwars bomen, maar Amerika s ideologische af keer van kolonialisme en Rusland's stoken in deze landen hebben deze oude Europese machten hun invloed in de Arabische we reld doen verliezen. Omdat Amerika het hier ontstane mili taire en economische vacuum niet opvulde, kreeg Rusland een unieke gelegenheid om van Syrië 'n bijna vrijwillige satelliet te ma- t ken. In Egypte vestigde zich een diktatuur, waarvar/ de leiding alle neiging vertoont een Mo kou-marionet te worden. Amerika voelde wel sympathie voor de vrijheidsheld Nasser en vergat te luisteren naar de Engelse en Franse waarschuwingen, dat er in dit gedeelte van de wereld iets mis ging. Engeland en Frankrijk probeerden Nas ser langs diplomatieke kanalen te doen val len door geen kredieten voor de Assoeandam te verstrekken. Nasser gaf het enige ant woord, dat zijn positie zou kunnen redden en nationaliseerde het Suezkanaal, en ver langde de ongecontroleerde souvereiniteit over deze levensader van West-Europa. Engeland en Frankrijk trokken hun con clusie en zonder overleg met Amerika, doch wel met Israël, dat eindelijk kans zag zich uit de dodelijke greep van de arabi- sche landen te bevrijden, werd een geza menlijke aanval op Egypte ingezet om Nasser ten val te brengen. Het was een middel, dat zijn tijd vijftig jaar achter was. Fel kwam de reactie los: Boelganin dreig de terstond met een atoomoorlog en Ame rika distancieerde zich van Engeland en Frankrijk, om het vrije Westen althans nog iets van zijn goodwill in de Arabische we reld te laten behouden en deze niet regel recht in de armen van Rusland te drijven. Israël had een succesvolle preventieve oorlog gevoerd tegen zijn aartsvijand de Egyptische troepen werden eenvoudig on der de voet gelopen. Vreemd was in deze situatie bij de stem mingen in de UNO.- Bedroevend zelfs. Terwijl het Engels - Franse optreden met overweldigende meerderheid werd af gekeurd, kreeg Nasser weer een vrijbrief tegen Israëli Het debat over Hongarije werd door het overgrote deel leden van het Afro-Aziati- sche blok niet bijgewoond en de resolutie met betrekking tot het Russische optreden werd door Rusland terzijde gelegd, terwijl de vrije wereld machteloos moest toezien hoe een volk vermoord werd. Deze feiten hebben op bedroevende wij ze aangetoond, dat de Uno slechts een pro paganda-instrument is van de beide groot machten om de Afro-Aziatische landen te beïnvloeden. Gelukkig heeft Amerika één les geleerd uit dit alles nl. dat er iets van de zijde van Amerika gedaan moet worden om de Russische infiltratie in het Midden-Oosten een halt toe te roepen. Eisenhower heeft zich dan ook gehaast ieder land militaire en economische steun te verschaffen, dat de uitbreiding vap de Russische invloedsfeer wil beperken. Overduidelijk is uit de voorgaande feiten gebleken de enorme zwakheid van Europa: een volledige nederlaag van zijn grootste mogendheden, Engeland en Frankrijk, in 't Midden Oosten; de dwang op Engeland uit geoefend door Amerika om Eden te doen aftreden. Eens te meer is vast komen te staan, dat Europa aan de politiek van Ame rika gebonden is. In zoverre is deze ontwikkeling van nut geweest, nl. dat Europa zich bewust gewor den is van de noodzaak politiek en econo misch een eenheid te gaan vormen om zich en bloc te kunnen scharen niet achter Ame rika, maar naast Amerika, wiens zeer mate rialistisch gerichte politiek maar al te dui delijk is opgevallen en naast het AfrorAzi- atische neutraliteitsbloc, maar tégen Rus land en het kommunisme, om zo een nieu we rol in de wereld te kunnen spelen. Men zal dan tevens de ereschuld aan de vroe gere kolonies moeten aflossen, om zodoen de de sympathie van het herontwakende Afrika en Azië te winnen. Op deze wijze zal er althans een moge lijkheid bestaan om de bakermat van een beschaving, welke het grootste gedeelte van de wereld beheerst, van de ondergang te redden. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1