KAATSHEUVEL Kermis in zicht Schoiten's Textiel I Nu reeds geweldige prijsverlaging! I I I U kunt niet alles weten. Uit Loonopzand's verleden. a) .Geoefende arbeiders b) Ongeoefende arbeiders c) Jongens vanaf 15 jaar MOTOR „Horex" Regina Nu Rok van 10 /o korting HOE ZIT DAT met het bier personeel voor de onderwerkafdeling tevens jongens en meisjes ALBERT HEIJN N.V. nette jongen N.V. GHROOMLEDERFABRIEK „DE AMSTEL" een Zomerjapon Blouse of Pantalons reeds vanaf 12.60t 14.95 en van 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 JUNI 1957 14 van Vlijmen J Ophorst en ge- i D J Niessen en gezin naar Vree zin van Sprang-Capelle C P H M Lemmens van Heemstede H C Wijnhoven van Nijmegen. Vertrokken J A Bonis naar Dordrecht land A de Haan naar Maas- driel J K Trommelen naar Veldhoven M T Mulders naar Loonopzand J Weterings naar Oosterhout. Het_ indringen van motten ver hindert men, indien men tus sen de goederen een bosje steenklaver legt. Betegelde vloeren worden mooi schoon, indien men in 't water een scheutje zoutzuur doet en de tegels hiermede opdweilt. Met een aluminium griffel kan men op glas schrijven. Het glas eerst nat maken. Vochtigheid in kasten verhindert men door er een neteldoekzak je in te leggen, gevuld met kamfer. Het overkoken van aardappelen kan men voorkomen, door wat boter op het water te leg gen. Torren kan men verwijderen met een mengsel van gelijke delen borax en suiker. Het is rabarbertijd; weet u dat u met rabarber zeer vuile handen in 'n ommezien schoon heeft? Vuile handen door 't schoon maken van fruit kunt u ook reinigen met karnemelk. Muizen hebben een hekel aan fijngemaakte oleanderblade ren. Stop derhalve muizenga ten hiermede dicht. (Nadruk verboden). het bier is al heel oud. We moeten teruggaan tot 4000 vóór Chr., toen in het oude Babylonië langs de Tigris en Euphraat de graanbouw zich reeds in 'n vroeg stadium ontwikkelde en het bier de inheemse drank werd. In dit Mesopotamië was het bier, dat grotendeels in huis werd ge maakt, de dagelijkse drank. ......deze uitgebreide bierindus trie werd doorvrouwen ge dreven! Het waren de vrouwen, die zowel het bier maakten als het verkochten. De bereidings wijze was vrij eenvoudig: onge- rezen gebakken brood werd in water gelegd om te gisten. Het produkt was een licht soort bier, dat een gering percentage alco hol bevatte. de graanvoorraden, die in grote silo's werden verzameld en van daaruit gedistribueerd, ston den grotendeels onder controle van de priesters. Zij vaardigden allerlei verordeningen uit met betrekking tot het bier. Een van die verordeningen was, dat het verboden was in café's over po litiek te praten en de vrouwelij ke kastelein had er voor te zor gen, dat dit ook niet gebeurde. ook Egypte, graanland bij uitnemendheid in de oudheid, produceerde omstreeks 3000 jaar vóór onze jaartelling bier. Een vijfde van de graanopbrengst werd tot dit geestrijk vocht ver werkt. Reeds het bieraccijns was hier bekend. Men verkocht pa- pyrusvellen, die verdeeld waren in een aantal bonnetjes. Wie nu bier wilde drinken, moest een of meer van die bonnetjes afgeven. Hoe de verdere controle werkte, is helaas niet bekend. al spoedig ging men over tot het brouwen van verschillende biersoorten en zo waren er om streeks 2000 vóór Chr. reeds een twintigtal soorten bekend, waar onder ook medicinale. omstreeks 200 na Chr. be gon het bier in Europa zijn in trede te doen. Uit Gallië en Span je zijn gegevens bekend, dat het t daar de volksdrank bij uitne mendheid was. Men dronk bier, omdat water besmet was. Van Karei I is bekend, dat hij wei gerde te overnachten in 'n plaats waar geen bier was te krijgen. Ook in de middeleeuwen was het bierbrouwen een huisbedrijf, dat in de boerenhofsteden, in de kas- telen en kloosters werd beoe fend. Aldus ontstonden veel i Brouwerijen, die bieraccijnzen moesten betalen. Zo zou de 80- jarige oorlog grotendeels uit bier accijnzen gefinancierd zijn. de handel van Amsterdam kwam uit het bier voort. De bis schop van Utrecht gaf in de 12e eeuw aan het dorpje Amsterdam vrijdom van invoerrechten op geïnmorteerd bier om de graaf van Holland te Haarlem een stuk van de handel te ontfutselen. Vloten vissersscheepjes togen nu Amsterdam uit om in Hamburg het bier te halen. de bierbrouwerij kon zich pas tot een grote industrie ont wikkelen toen in 1860 het aan Louis Pasteur gelukte die gist- cel af te zonderen, die bij 6° C. kan groeien, waardoor men de kans kreeg om helder bier te produceren. (Nadruk verboden). Loonopzand Voor Brillen en Horloges WATERSLANGEN WATERDIEFJES en STRAALPIJPEN GAZONSPROEIERS enz. H. P. Dekkers-v d. Vliet Fa. Vesiers- Roesienberg KAATSHEUVEL vraagt voor direct VRAAGT TE KOOP 350 cc. 1954 22000 km. gelopen ROESTENBERGSTRAAT 16 KAATSHEUVEL GROTESTRAAT 175 WAALWIJK Bernd ijk Sport colberts van prachtige kwaliteiten Tweed in verschillende kleuren en dessins van 57.50 voor 39.50 van 60.50 voor 45.- van 42.90 voor 29.95, van 59.75 voor 42.50, van 71.50 voor 52.SO 29.50 voor 17.50, van 32.50 voor 19.75, van 39.50 voor 23.50 enz. WAALWUK de derde April arrest gedaan aan Hendrik van Emmerick. 1 gul den 10 stuyver. dito op dezelfde dag de ge vangene op het schavot gebracht en aan de scherprechter overgegeven. 2 gulden 10 stuyver. dito het dode lichaam naar buiten gebracht en op het galgeveld gebracht aan den gevangene van eten en drincken en touback, wat van sijn begeerte en was......... Uit de borgemeestersrekenin- gen van Venloon 1937. Er behoorde op het einde van de 17e tot ongeveer de 19e eeuw wel enige persoon lijke moed toe om ongewapend of zonder enig gewapend geleide een verre reis door onze toen bosrijke streek te ondernemen. Men kon er rekening mede houden dat men er boeven of landlopers zou ontmoeten, die alleen of troepsgewijs rondzwierven, de reizigers lastig vielen, hen uitschudden of nog erger, mishandelden of doodden. Deze ongure typen, bij het Brabantse volk bekend onder de verzamelnaam van Heydens of Egyptenaren, waren zo goed als allen gedeserteerde soldaten (huurlingen) uit de vele buitenlandse of Hollandse legers, die gedurende vele tientallen van jaren Bra bant mede hielpen arm houden. In het arrestatieregister of „Creminele Rolle" lees ik een voorval uit het jaar 1713. In november van genoemd jaar reden door de bergen tussen Loon en Waalwijk (be doeld zijn de duinen), zekeren Frans Tie- lens uit Valkenswaard en Jan Janssoon Laureysen. Het tweetal werd overvallen door drie bandieten, die zij dadelijk her kenden. De reizigers werden 40 gulden en 40 daalderstukken ontroofd, doch de boe ven gaven ieder der reizigers één daalder terug, zeggende d„aer conde van teeren". Tielens vroeg om meer te mogen terug ontvangen, doch het antwoord luidde „Maeckt U voort, of we geven U nogh de huyt vol slaegen". Dit waren nog lieve jongens, vergeleken met die waarmede we nog zullen kennis maken! „9 November 1730; Remonstreert reve- „rentelijk Otto Juyn, drossaert dezer heer lijkheid Venloon, hoe dat seeckeren Wil- „Iem Jongmans, alias de Cadet, sig al se- „dert vele jaeren met bedelaryen gegeneert „hebbende, als onder andere hebbende „de persoon van Gerrit Verhoeven van sijn „scaepen gestolen, gelyck mede op de pu: „blique wegh met Cornelis Dominicus, Pe- „ter Morne en Abraham van der Laar, alle „bereijts alhier geëxecuteerd (opgehangen)1 „geit te beroven gelijek consteert uit ex an- „nexis". Ciemus en Adr. Baat, 1771 Godfried Woeper, 1781 Jac. Belcoer, 1786 Joan Jac Lomeyx en zijn broer Jozef, om dan nog niet_ te spreken over de verschillende vrouwen die deze mannen in het leger volgden en in bandeloosheid niet voor die kerels onder deden. Dat juist ons dorp de twijfelachtige eer i genoot geregeld met dat soort volk te zijn opgescheept, vond zijn oorzaak in het feit dat het lag op de limietscheiding van Bra bant - Holland, waarvan de bandieten zeer handig wisten te profiteren bij eventuele overvallen bij generale dievenjachten. Loonopzand, P. A. v. B. ZONDAG-DOKTERSDIENST. De praktijk van dokter Wijtenburg te Kaatsheuvel en dokter Raaijmaakers te Kaatsheuvel wordt waargenomen door dok ter de Vries, van Rijckevorselstr. 6, tel. 04166-250 Loon op Zand. AGENDA. Vrijdag 7 - 8.30 uur nam. Inmanden wedvlucht Pont Sint Maxence, café De Sportwereld. Zaterdag 4.30 uur nam. Harmonie Apol lo Concours Ned. Fed. Bergeijk. Zaterdag 8 uur nam. Apollo Theater: weer richting Kaatsheuvel, waar men om ongeveer half 12 arriveerde. Aan de vlotte chauffeurs die gratis mee gewerkt hebben om de leden van 't St. Leonarduscentrum van zoveel schoons te doen genieten, heel veel dank namens alle bejaarden van Berndijk. Bij het verhoor bekent hij met zijn „complicen allomme ten plattelande met de „koningsterre en met vastenavond gelopen „te hebben, gevagebondeert en de inge zetenen het haer afgeveegt te hebben, dat „hij (echter) tevreden is geweest met het- „geen sij hem gaeven, dan niet sijn came- „raden, welke tegens de ingesetenen ge- „vloekt ende gedreygt hebben." Hij heeft als soldaat gediend en gedeser teerd hebbende, sedert den tijd van 20 ja ren heeft hij gesontlijfs ten plattelande ge vagebondeert en gaen schooien en door en met complises heeft hij gepleegt allerlij die verijen, afpersingen van goederen onder dreygementen allomme, soo in Hollant, Land van Heusden en Altena en elders gedaen, enz. Uitspraak sal andere ten exemple door de meester van den scherpe gerechte met de koorden worden gestraft dat er de dood naer volgt. Op 19 april is het de gewezen soldaat Arie Dominicus die zich voor de Drost heeft de verantwoorden. Halstarrig ontkent hij al het hem ten laste gelegde. De Drost doet de scherprechter ontbieden, die de torture (de pijnbank) zal -toepassen. Nu bekent Dominicus echter alles. Het schepengerecht van Venloon, weysen ende verklaeren voor recht, dat den gevangene ter saecke van sijn vageboneus leven, gepleegde en geciteerde geweldena- ryen het violeren der publique wegen mits gaders het begaen van manslagh aen den persoon van Arnoldus de Rooy sal worden gebracht ter plaatse waar men alhier ge woon is de creminele executie te doen, om vervolgens sijns gevangens hooft van sijn lighaam te worden afgekapt. Op 14 sept. 1736 kwam een gedeserteerd Soldaat uit het regement van Kolonel Kin schot het huis van Jan Kievits binnen, die president schepen was van Venloon. Hij trok zijn degen, en zonder dat hij ook maar één woord met de bewoner des huises had gewisseld, stak de soldaat zijn degen in het onderlijf van zekeren Adriaaen de Heldt, die met Kieviets zat te praten. De Heldt stierf de volgende morgen. Wijl voor het schepengerecht de soldaat natuurlijk niet verscheen, sprak het gerecht verbanning uit voor altoos. Vele zijn de namen van hen die als ge deserteerde soldaten hier in Loon om hun roverijen zijn terechtgesteld. De meest ge vaarlijk, die hun leven ter plaatse op het schavot eindigden, zijn: 1713 Peter Paap, 1729 Barlo en Kreupe le Jan, 1730 Willem Jongmans (de Cadet), 1735 Ariaen Dominicus, 1737 Hendrik v. Emmerick, 1724 Jan Michielse, Peter Hendr. Barlo (broer van vroegere), 1726 Zwarte Joannes, 1752 Petre van der Horst (alias Piet van Gemert) 1755 Jacob Het Geheim v. d. 5 Graven", 14 jaar. Zondag 6 en 8.30 uur nam. Apollo The- ater. Het Geheim v. d. 5 Graven, 14 jaar. Maandag 8 uur nam. repetitie Harmonie j St. Jan zaal P. van Dun. ook voor Zonnebrillen en voor al Uw reparaties naar PIET VAN ROOIJ Gasthuisstraat 44 Kaatsheuvel Het adres van vertrouwen. u— i iinagj JAARVERGADERING DESK - HANDBAL. Woensdag a.s. houdt de afdeling Hand bal van Desk in Café van Berkel haar jaar vergadering, om 8 uur nam. Agenda 1 Opening voorzitter; 2 Jaarverslag se cretaresse, 3 Financieel verslag, 4 Compe titie 1957-1958, 5 Training, 6 Materiaal- beheer, 7 Elftal-commissie, 8 Financiële voorstellen met toelichting voor de komen de competitie, 9 Bestuursverkiezing, 10 Rondvraag. De aftredende bestuursleden zijn mej. Jo Reijnen en mej. Klis, waarvan zich mej. Klis weer herkiesbaar stelt. Candidaten kunnen tot en met dinsdagavond ingediend worden op lijsten, minstens van 5 handte keningen van leden voorzien. Uw planten en bloemen heb ben water nodig. in rubber en plastic KAATSHEUVEL Steeds het beste, steeds het nieuwste, I^)^AAA^N^AA<<V^^^AAA^AAA^^AAAAAAA^^ APOLLO NAAR 'T CONCOURS. Na een stage repetitie onder de kundige leiding van Directeur Molenschot gaat de Kon. Erk. Harm. Apollo zich zaterdag 22 juni weer aan de beoordeling van een stren ge jury van de Ned. Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen onder werpen te Bergeijk in de Ere-afdeling. Om 2 uur vertrekt het gezelschap dat ongeveer om half vijf zal moeten optreden. Het concoursterrein is welwillend beschik baar gesteld door de Eerw. Paters Assump- tionisten. Donderdagavond om 7 uur is een slot- repetitie gehouden op het terrein achter de Brandweerkazerne en deze repetitie be luisterd mogen we voor Apollo onze ver wachtingen gerust hoog stellen. Als verplicht nummer wordt gespeeld „Ladingen" een fantasieschets van de be kende harmonie-componist Ger. Boedijn die in zijn concourswerken elke partij zijn waarde weet te geven en de jury in de ge legenheid stelt hiervan de capaciteiten te beoordelen. Het keuze-nummer is een compositie van Lortzing „Udine" gearrangeerd door de be kende kapelmeester van de beroemde Mij- nencorpsen, de heer P. Stalmeijer. Waar Apollo reeds eenmaal en wel het vorig jaar in de Ere-afdeling met een eer ste prijs bekroond werd, promoveert het corps, zo het ook in Bergeijk een eerste prijs behaalt, naar de Vaandel-afdeling. Geheel Kaatsheuvel wenst het hard wer kende corps dit succes toe. LOONOPZAND'S BELANG. Dezer dagen hield Loonopzand's Belang haar eerste vergadering met het onlangs gestichte Centraal Buurtcomité. De voor zitter van genoemde vereniging complimen teerde de voorzitter van het Centraal Co mité, alsmede de secretaris-penningmees ter, resp. de heren H. van Breugel en P. Rolberg, voor het door hen verzette werk in verband met de viering van het zilveren jubilé der kraamverzorgster van het Wit- Gele Kruis, mej. v. d. Avoirt, waarna het voor dit feest opgestelde programma werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werden enkele nieuwe punten van actie besproken, o.a. het plaat sen van knipperlichten op de hoek Kas teellaan - Kerkstraat en op de driesprong Kerkstraat - Bergstraat - Hogesteenweg, terwijl werd opgemerkt dat het gevaar voor het verkeer op de Hogesteenweg sterk ver minderd zou worden, wanneer er een stop verbod zou komen ter hoogte van de bus halte. Ernstige klachten werden geuit over het storten van vuil op daarvoor verboden plaatsen. De secretaris zal zich over al deze punten richten tot de daarvoor aangegeven instanties. OPNIEUW BEKROOND. Verleden zondag 16 juni behaalde onze dorpsgenoot de heer P. J. Vera op de gro te Intern. Kampioenschapstentoonstelling te Luik (Belg.) met zijn Barsoi (teef) Anita Aneuska van Hansinge, in de open kam pioensklasse de le prijs, uitmuntend met speciale prijs, tevens beste Barsoi van de tentoonstelling en kampioen. Met deze be kroning behaalde genoemde hond de hoog ste te bereiken plaats. Voorwaar een prach tige prestatie, zowel voor de eigenaar als het dier. RESTAURATIE DER LUIDINST ALL ATIE De luidinstallatie in de toren alhier be hoeft volgens mededeling van de Zeereerw. heer Pastoor noodzakelijk restauratie. De ze installatie die voor ruim 30 jaren werd aangebracht heeft dermate geleden dat ver betering circa f 2200. zal kosten. Prettige werkkring - goed loon Bedrijfskleding gratis Vacantie kan in overleg geregeld worden. Aanmeldenfiliaal Waalwijk BIJ DE v/h L. S. GOMPEN, WAALWIJK kunnen geplaatst worden zowel in natte als droge afdelingen Goed loon en sociale voorzieningen. Extra vergoedingen voor ploegenwerk. U kunt zich dagelijks melden aan onze fabriek. (Na werktfld Grotestraat 302) ♦♦♦4 HALFDAAGSE AUTOTOCHT BEJAAR- DEN VAN HET ST. LEONARDUS CENTRUM. j Maandagmiddag j.I. zijn de bejaarden j van het St. Leonardus Centrum uit Bern- 1 dijk weer hun jaarlijkse autotocht gaan ma- ken; dit werd hen wederom mogelijk ge- i maakt door verschillende Berndijkse parti- l culieren, die gratis hun wagen disponibel stelden. Om 1 uur vertrok men aan het clublokaal, vol verwachting natuurlijk wat hun die dag geboden zou worden. Hun ver wachting is dan ook ten volle bevredigd. Als we zo de route die de oudjes volgden eens nagaan, hebben zij die middag ten volle kunnen genieten. Via 's Bosch ging het rich ting Nijmegen - Arnhem. In Arnhem werd een boottocht over de Rijn gemaakt die ruim iVi uur duurde. Natuurlijk ziet men bij zo'n boottocht prachtige panoramas en iedereen was vol belangstelling voor de wa tersport die zij tevens te zien kregen. Be grijpelijk werd er op de boot bij zo'n ge weldige hitte voor een verfrissing gezorgt. Daarna ging het door de drukke stad Arn hem naar Apeldoorn, om ook daar van 't alom bekende natuurschoon een en ander te zien. Buiten Apeldoorn, in het restau rant van het Prins Bernhard-dal gebruikten zij een koffietafel, waaraan allen zich tegoed deden. Circa half 10 in de avond ging het Verder op al onze niet verprijsde artikelen tijdens onze verbouwing 10 Elke vrijdag tot 9 uur geopend I

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 14