BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en Langst Courant Volk en Volksvertegenwoordiging E.E.G. EIST UITERSTE INSPANNING VAN SCHOENINDUSTRIE. „DE GRAAUWE HENGST Een praatje over E.H.B.O. Handen met Uamea-Gelei HOOFDPIJN! VRIJDAG 21 JUNI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 49 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES„ECHO' Het Kamerdebat over de huur wet, dat met spanning werd te gemoet gezien, is een ernstige te leurstelling gebleken. Weinig wetsontwerpen, die in de loop der jaren verschenen zijn hebben vóór hun behandeling in het par lement zoveel verzet ontmoet als de voorstellen, die in de afgelo pen week de aandacht van Ne derland hebben gehad. Vooral de blokkering had het zwaar te verduren. Men schreef en sprak van een juridisch wan gedrocht. Men was er aan alle zijden tegen gekant. De mensen van rechts verhieven zich tegen de aantasting van de eigendom, die in de blokkering ligt beslo ten, maar het ontwerp droeg evenmin de warme sympathie van de socialisten, die liever huurbelasting hadden zien ko men dan het blokkeringsstelsel. iDt debat heeft zich geken merkt door een te weinig zake lijke behandeling. Zeker, vele le den kwamen met hun ideeën, met hun voorstellen, met hun bezwa ren, maar een grondige bespre king over de' materie zelf, los van de politiek, ontbrak toch ei genlijk. De behandeling was on evenredig aan de ontzaglijke volksbelangen, die aan de orde werden gesteld. o— Ook in politiek opzicht kregen wij geen licht. Zijn de leden van de fracties waaruit het ministe rie is voortgekomen, gebonden aan het vooroverleg over het re geringsprogram, dat aan de vor ming van de regering is vporaf- gegaan of achten zij zich niet ge houden de regeringsvoorstellen te steunen Er zijn op die vraag verschil lende antwoorden gegeven die el kaar tegenspraken. Er is ver deeldheid geweest in diverse par tijen. Men kan niet zeggen, dat deze voorstellen volgens begin- selpunten zijn beoordeeld. Men kan niet zeggen, dat er recht streeks van een politieke beoor deling sprake was. Dit neemt niet weg, dat de hou ding van de Kamer on-recht- streeks doordrenkt was van po litiek. Het parool was uitgegeven dat men het kabinet niet mocht laten vallen. De neuzen waren geteld en toen het gebleken was, dat geen gevaar dreigde voor het kabinet, had de zaak die aan de orde was, de reële belangstelling verloren. Wat had het nog voor zin, veel over de onvolmaakthe den van het juridisch wange drocht te spreken? Over het lot van de wet was in principe gun stig beslist. Maar nu komen er couranten, grote en gezaghebbende couran ten, die schrijven: „de regering zal door deze kwade dagen heen komen maar wij geven haar toch geen vier jaar meer valt zij vandaag niet, dan valt zij mor gen". Wij laten in het midden in hoe verre het verwekken van een re geringscrisis mogelijk en wense lijk is, maar wij achten de toe stand bedenkelijk, waarin open lijk wantrouwen wordt uitge sproken tegen een kabinet, ter wijl de Staten-Genieraal het leven van dat kabinet verlengen, zelfs wanneer er voorstellen worden ingediend, waartegen de gehele openbare mening in verzet komt. Er is een plausibele aanleiding voor de Kamer het kabinet aan te vallen, wanneer er belangrijke aanvattingspur.ten zijn in zijn beleid. Maar uit te roepen: „het kabinet deugt niet" en het toch te handhaven, terwille van een geheimzinnig politiek spel, dat vinden wij ontaarding der demo cratie. Het droevig en zouteloos ver loop van de recente kamer-dis cussies achten wij een nieuw blijkteken van de stijgende in congruentie tussen volksverte genwoordiging en volksopinie. Het los worden van de band tus sen de menigte en hen, die wat in het volk leeft, moeten tot gel ding brengen, achten wij een al lergevaarlijkst verschijnsel. Cri sissen worden afgewend, maar de grote crisis blijft. De regering wordt niet beoordeeld op wat zij verricht, maar gehandhaafd op grond van wat zij verzuimt. Het compromis regeert. Maar het compromis is een roofdier, dat knaagt aan de wortels der demo cratie. De vraag, die wij nu gaan stellen, is: en wat zal de Eerste Kamer doen Bedryfschapsnota dringt aan op grootst mogelijke activiteit. Door het Bedrijfschap van de Schoenindustrie is een nota sa mengesteld met betrekking tot de positie van de Nederlandse Schoenindustrie in het kader van de „Euromarkt". Deze nota houdt zich tevens bezig met de plannen ten aanzien van het in het leven roepen van een Vrij- handelsgebied. De Nederlandse Schoenindus trie heeft in de eerste jaren na de oorlog een bijzonder grote vita liteit aan de dag gelegd, zo blijkt uit deze nota. Zij slaagde er in de productie op te voeren tot een niveau dat in 1950 reeds belang rijk hoger lag dan in 1938. Op vallend is dat in geen der E.E.G.- landen het vooroorlogse produc- tiepeil werd bereikt. De nota wijst er verder op dat de Nederlandse Schoenindustrie een zware strijd tegemoet gaat, wanneer de Europese Economi sche Gemeenschap in werking zal treden. Hieruit volgt dus dat de ondernemers alle krachten zul len moeten inspannen om niet achterop te geraken. Als de be langrijkste doelstellingen noemt de nota: 1) op de binnenlandse markt en ook in de „Bleu" zo weinig mogelijk terrein verlie zen; het veroveren van afzet mogelijkheden in de overige E. E.G.-partnerlanden; 3) handha ving en zo mogelijk uitbreiding van de export naar derde landen. De middelen daartoe liggen: a) op het terrein van de pro- duktiviteit, indien mogelijk door het samengaan van verschillen de ondernemingen en gepaard gaande met specialisatie; verder het zo laag mogelijk houden van de kosten, maar vooral door het leveren van een goed produkt; b) op het terrein van de vorm geving, omdat het schoeisel zich meer ontwikkelt van gebruiks artikel tot modeartikel; c) op het commerciële vlak; Gestookt van verse citroenschillen'. Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duux Het beste paard van (de Schiedamse) stal een meer systematische markt verkenning is noodzakelijk en samenwerking op dit punt is van het allergrootste belang. Het is duidelijk dat het reali seren van deze maatregelen ge ruime tijd in beslag zal nemen en daarom beveelt de nota aan dat het bestuur van het bedrijf schap de regering zal overtuigen van de noodzaak van een zoveel mogelijk vertraagd tempo bij de tariefafbraak. Tenslotte houdt de nota zich bezig met de plannen tot stich ting van een vrijhandelsgebied met als deelnemers: dc E.E.G. Engeland, Oostenrijk, Zwitser land, Noorwegen, Zweden, Dene marken en Nederland. Het ka rakteristiek van dit vrijhandels- gebied ziet men hierin dat voor het onderlinge handelsverkeer invoerrechten en invoerbeper kingen worden opgeheven, doch dat de verschillende partners hun eigen buitentarief behouden. In dit verkeer zullen certificaten van oorsprong, zoals die bij een douane-unie gelden, een belang rijke rol spelen. De bespreking over de vorming van een vrijhan delsgebied verkeert weliswaar nog in een voorbereidend stadi um, doch de heer A. J. A. v. Ger- wen, de steller van deze bedrijf schapsnota, is van oordeel dat de Nederlandse Schoenindustrie geen tijd verloren mag laten gaan en alle beschikbare middelen moet aanwenden om met de meest moderne apparatuur en met geschoold en fantasierijk personeel en ervaren verkoop organisaties gereed te zijn voor de komende tijden. Deze nota zal aan de orde ge steld worden op de vergadering van het bedrijfschap, welke van daag om half drie te Tilburg zal worden gehouden. Blijkens mededelingen van het dagelijks bestuur zijn de navol gende subsidies toegekend: 7000.aan het modecentrum voor de schoen- en lederbranche; 16.000.— aan het productivi- teitscentrum v. d. Ned. Schoen industrie; 7000.aan de nij verheidsorganisatie T.N.O. t.b.v. het lederinstituut te Waalwijk. jüerpeade pijnen van brandend maagzuur? maar neem dan toch Rennies. lie doven de zuurbrand dadelijk. GRANAAT ONTPLOFT; TWEE DODEN THEE GOEDKOPER 4 CENT PER PAKJE. De Nederlandse theepakkers hebben de, prijzen voor alle soor ten thee verlaagd met vier cent per pakje van honderd gram. De prijsverlaging is woensdag 1.1. ingegaan. Hiertoe is besloten op een dinsdag in Utrecht gehouden vergadering van theeverpakkers. Vrijwel overal in Nederland is de winkelprijs voor een ons thee nu vier cent omlaag gegaan. DRIE DUIKBOTEN BIJ EGYPTISCHE VLOOT. Drie Russische onderzeeërs, die onlangs door Egypte waren gekocht, bevinden zich thans in Egyptische wateren en hebben zich hij de Egyptische vloot ge voegd. Dit heeft het persbureau voor het Nabije Oosten dinsdag avond meegedeeld. In een reactie hierop heeft de No. 17. OVER „SHOCK". J. H. v. G. Over zonnesteek en warmfcebevanging. Wanneer iemand enige tijd aan felle zonnestraling op hoofd en nek is blootgesteld, bestaat de kans dat hij een „zonnesteek" krijgt. Er is dan in de hersenen een overvulling met bloed ont staan. Tengevolge hiervan zal de patiënt zware hoofdpijn hebben, gepaard met misselijkheid en hij zal rode vlekken voor de ogen zien. In ernstige gevallen kan de zonnesteek ook tot hevige kram pen en soms ook tot bewuste loosheid aanleiding geven. Dit is een zeer gevaarlijke toestand, die de dood tot gevolg kan heb ben. Zonnesteek komt in ons land gelukkig niet zo heel vaak voor, veel eerder kan men met warmtebevanging te doen krij gen. Warmtebevanging zal voor al optreden bij overmatige warm te, die gepaard gaat met te voch tige lucht. Bij helder, warm, zonnig weer is de kans op warmtebevanging minder groot als bij grote hitte, terwijl de lucht bewolkt is. Omdat vochtige lucht het ver dampen van 't zweet belemmert, mist het lichaam het koelende effect van het transpireren. Bij mijnwerkers of stokers die in een slecht geventileerde ruim te moeten werken, zal gemakke lijk warmtebevanging kunnen optreden, evenals bij dik-geklede militairen, die in gesloten gelid moeten marcheren. We zien dan de volgende, ver schijnselen Duizeligheid en zwa re hoofdpijn; de patiënt voelt zich loom en misselijk, hij ziet bleek, transpireert hevig en heeft gewoonlijk erge dorst, ter wijl zijn polsslag maar heel zwak is waar te nemen. Door 't over matig zweten kan zoveel vocht aan het lichaam onttrokken wor den, dat zeer pijnlijke spierkram pen optreden. Als we zo iemand willen hel pen, brengen we hem natuurlijk eerst in een koelere omgeving, in elk geval minstens in de scha duw. Leg hem dan neer, maak zijn kleding los en ontbloot zo mogelijk zijn bovenlichaam. Met een krant of iets derge lijks kunnen we hem dan koelte toewuiven. Verder kunnen wc hem dan koude compressen op 't hoofd en in de nek leggen en zo mogelijk ook zijn polsen in koel water dompelen. Om het door te sterk zweien verloren vocht weer aan te vul len, laten we de patiënt zout wa ter drinken (een theelepel zout op een glas water). Zonnesteekpatiënten kunnen we op dezelfde wijze hulp verle nen, doch daarbij moeten we wel het hoofd omhoog leggen en ook zo spoedig mogelijk een dokter waarschuwen. J. H. v. G. Israëlische regering gezegd dat de aanwezigheid van de duikbo ten in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee allesbehal ve bevorderlijk is voor de vrede in dit deel van de wereld. verzorgd,worden luxe handen LOUIS SAALBORN OVERLEDEN. De ten onzent meest bekende toneelspeler en regisseur Louis Saalborn, directeur van „Het Zuidelijk Toneel", is in de nacht van maandag op dinsdag te Am sterdam overleden. De heer Saal born, wiens gezondheidstoestand al sinds geruime tijd ernstig te wensen overliet, is 66 jaar' ge worden. AMERIKAANSE KANKER SPECIALIST PLEEGDE ZELFMOORD. De 41-jarige Amerikaanse kan- kerspecalist, William Sherwood heeft uit vrees voor de commis sie voor anti-Amerikaanse acti viteit, waarvoor hij moest ver schijnen, een eind aan zijn leven gemaakt. Hij kon het vooral niet verdra gen zegden vrienden, dat het ver noor door de televisie zou wor den uitgezonden. Zijn vrienden beschouwden hem als een bril jant onderzoeker. Hij was ver bonden aan de universiteit van Stanford. Hij was gehuwd en had vier kinderen. In een laatste brief, die door vrienden is gepubliceerd, schreef Sherwood: „Mijn leven en mijn broodwinning worden door de parlementaire commissie be dreigd. Ik zou liever de rest van mijn leven in mijn laboratorium doorbrengen en niet in de ge vangenis". Een uniek gedenkboek Miinhardt'» Hoofdpijnpoeders. Poot 30 een» OPGERICHT 1714 FRANKRIJK. BEPERKT INVOER. De nieuwe Franse ministerraad, die j.l. maandag voor de eerste maal vergaderde, heeft op voorstel van de minister van fi nanciën, Felix Gaillard, besloten om voor lopig de liberalisatie (vrijmaking) van het handelsverkeer met het buitenland stop te zetten. Deze ernstige en voor de buiten landse firma's, die naar Frankrijk uitvoe ren, fnuikende maatregel, is door het ka- binet-Bourgès Maunoury genomen om het nijpende deviezentekort, waarmee Frankrijk te kampen heeft, te bezweren, tot het mo gelijk zal zijn de Franse betalingsbalans weer wat meer in evenwicht te brengen. Het regeringsbesluit betekent natuurlijk een terugkeer tot het contingenteringsstelsel, dat in zwang was voor Frankrijk op aan dringen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) over ging tot de geleidelijke liberalisatie van het handelsverkeer. Vele tienduizenden lijders aan brandend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hardnekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resultaat, ze helpen vanaf 't eerste ogen blik dat ge Uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuurbrand doven; één of twee minuten en alle leed is geleden. Twee leden van de groep Venlo van de Hulpverleningsdienst, de 46-jarige B. Eding uit Eindhoven, vader van vijf kinderen, en de 41-jarige H. Evers, uit Venlo, vader van twee kinderen, zijn maandagmiddag te j Venlo bij het demonteren van een granaat i om het leven gekomen toen het projectiel ontplofte. De beide mannen, die al vanaf 1945 deel uitmaken van de Hulpverleningsdienst en sindsdien grote hoeveelheden oorlogs tuig onschadelijk hebben gemaakt, waren maandagmiddag in een bunker op het voor malige Duitse vliegveld te Venlo, waar da gelijks de nog in Limburg en Oost-Brabant gevonden projectielen onschadelijk worden gemaakt, op een werkbank bij de deur opening bezig met het demonteren van een granaat (wat voor de mannen een routine werk was), toen plotseling het projectiel met een harde slag ontplofte. Andere man nen, die binnen in de bunker bezig waren, •snelden toe, maar troffen hun makkers, die doorzeefd waren met scherven, levenloos aan. Spoedig na het ongeval was de substi tuut-officier van Justitie te Roermond, mr. Uiterwaal voor een eerste onderzoek op de plaats van het gebeurde aanwezig. De groep Venlo van de Hulpverlenings dienst heeft sinds de bevrijding door ont ploffingen bij het onschadelijk maken van oorlogstuig vijf leden verloren. JONGEMAN DOOR GRANAAT ZWAAR GEWOND. Door het onvoorzichtig hanteren van een Amerikaanse anti-tankgranaat, is de twin tigjarige kwekeling J. Voogd uit Berkel en Roderijs, zondagmorgen bij de ontploffing ernstig gewond geraakt. In zijn slaapka mer liet hij het projectiel op de grond val. len. De kop van de granaat trof de jongen drie centimeter onder de hartstreek en ver liet door het schouderblad het lichaam. Een ander deel van de lading boorde zich door de vloer tot in de huiskamer. Het slachtoffer strompelde hevig bloedend de trap af, deed de voordeur open en zeeg toen ineen. Twee doktoren verleenden de eerste hulp, waarna de jongeman naar een Rotterdams ziekenhuis werd gebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. DODELIJK SCHOT IN WOON WAGENKAMP. Maandagmorgen om kwart voor acht heeft de 31-jarige P. D., bijgenaamd „Gekke Piet", zijn 54-jarige schoonvader H. Scheffer in het Maastrichtse woonwa genkamp met een jachtgeweer doodgescho ten. De ruzie, die aan het dodelijk schot voorafging, ging om een klein kind van D., dat in het gezin van de schoonvader was opgenomen. Deze laatste zag niet graag dat het kind bij de vader kwam en toen het maandagmorgen toch bij de vader ver bleef en de schoonvader het kwam halen om het naar school te sturen, laaide de oude ruzie weer op. D. werd door de politie gearresteerd en later in het hoofdbureau opgesloten. De dader staat bekend als gevaarlijk. Hij tiran niseerde de andere bewoners van het kamp voortdurend. HUWELIJK IN GEVANGENIS. Levenslang gedetineerde trouwt met 51-jarige bruid. In de strafgevangenis van Breda zal de zer dagen de 40-jarige Willem Willemse uit Haarlem, die reeds twaalf jaar gedetineerd is, en vermoedelijk nog vele jaren gevan gen zal blijven, in het huwelijk treden met de 51jarige Gertrud Huber uit Hamburg. Willemse is tot levenslang veroordeeld om zijn oorlogsmisdaden, die aanvankelijk zijn Amsterdamse rechters de doodstraf tegen hem deden uitspreken. Hij was als NSB-er in dienst van de Haarlemse Sicher- heitsdienst, die Joden vervolgde en zeer veel mensen aan de Duitsers verried. Tijdens zijn verraderswerk werd hij ooit bijna neergeschoten door de Haarlemse verzetsstrijdster Hannie Schaft, die op een druk verkeerspunt een aantal schoten uit eer revolver op hem loste, maar slechts zijn Kléren raakte. Later werd zij voor deze daad door de Duitsers gefusilleerd. Gertrud Huber, die de gevangene reeds kende vanaf zijn negende jaar, is een aan getrouwde nicht van Willemse. Dit huwe lijk werd mogelijk doordat de eerste vrouw van Willemse van hem scheidde. Zij heeft inmiddels een nieuw huwelijk aangegaan. Het huwelijk in de Bredase gevangenis zal voor ambtenaren van de Burgerlijke Stand van Breda gesloten worden, terwijl een dominee het zal1 inzegenen. Over de motieven die de bruid tot haar huwelijk ge bracht hebben is niets bekend. Het zal dege nen, die bij het'ceremonieel betrokken zul len zijn niet licht vallen bij deze gelegen heid passende woorden te vinden. VIER WOONHUIZEN EN DRIE SCHU REN AFGEBRAND. In de gemeente Wijk en Aalburg zijn vier woonhuizen en drie schuren afgebrand. Al le panden waren met rieten daken gedekt, zodat het vuur, aangewakkerd door een he vige wind, gretig voedsel vond. Vijf gezin nen werden dakloos. Eén persoon is tijdens het blussen van het dak gevallen en moest met zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis vervoerd worden. Van de inven taris kon maar weinig gered worden. De brand is ontstaan in een schuur. Van de oorzaak is nog niets bekend. De schade wordt geraamd op ongeveer f 250.000. De verzekering dekt gedeeltelijk de schade. UITSLAG RADIORALLY. De uitslagen van de radio-rally, die ge organiseerd was door de K.R.O. in samen werking met de auto-sportclub „de Hertog rijders" te 's-Bosch, waren als volgt Senioren equipe Coenen-Butter, Delft met nul strafpunten, tevens algemeen win naar van de rally. Van de junioren de equipe van Boxtel-Aelmeijer uit Vught met nul strafpunten. Toeristenklasse equipe Stekelenburg-van Mour uit Rayensteijn, 70 strafpunten; de damesprijs is gewonnen door de dames Overtoom en Yssenagger uit Amsterdam met 286 strafpunten en de eerste prijs voor clubteams werd behaald door de RAC West-Twee, den Haag met 74 strafpunten. Men hoort nogal eens zeggen en leest ook vaak in de krant, dat iemand in shock-toe stand geraakte of wel dat iemand een „shock" kreeg. Hoewel het bij een ongeval nogal eens voorkomt, dat shock optreedt, wordt dit woord toch heel vaak ten onrechte gebruikt. Heel dikwijls wordt daarmee een ner- veuse „geschrokken" toestand bedoeld. Onder „Shock" wordt in medische krin gen iets heel anders verstaan. De eerstgenoemde toestand is in hoofd zaak een psychische (de geest betreffende) storing, terwijl' de eigenlijke shock een physieke (het lichaam betreffende) storing is. De shock kan optreden als gevolg van ernstig bloedverlies, hevige pijn, uitputting, zwakte na een ernstige ziekte en ook na een flinke verbranding. De shock is een gevolg van een tekort aan bloed in de bloedvaten, maar vooral in de hersenen. Dat de hersenen te weinig bloed krijgen kan een gevolg zijn van een werkelijk bloed- tekort, b.v. na een hevige bloeding, doch het kan ook voorkomen dat er in 't lichaam wel voldoende bloed aanwezig is, doch dat dit op een bepaalde plaats is opgehoopt, b.v. bij een ernstig, inwendig buikletsel. Uit verschillende vorige artikeltjes weten we reeds, dat voor het normaal functione ren der hersenen, een voldoende hoeveel heid bloed onontbeerlijk is. Kunnen de her senen niet behoorlijk hun taak vervullen, dan betekent dit, dat de andere organen, waaronder ook het hart en de longen met het gehele daarbij behorende ademhalings organisme, die allen van de door de her senen uitgezonden prikkels afhankelijk zijn, ook minder goed zullen gaan functioneren. Werkt het hart niet normaal, dan wordt ook de bloedsomloop slechter; dit heeft weer tot gevolg, dat er nog minder bloed naar de hersenen gebracht wordt, die daar door nog minder presteren kunnen, en dus steeds minder in staat zullen zijn hun prik kels naar de hart-spier en de andere orga nen te zenden. U ziet dat hier dus een „kringloop" plaats heeft, die de toestand van de patiënt zeer snel kan verergeren en de dood tot gevolg kan hebben. Nu U weet wat een shock in wezen is zult U zelf wel ongeveer kunnen nagaan, welke symptomen er zijn waar te nemen wanneer iemand in shock dreigt te gera ken. Zo'n patiënt zal zich „onprettig" voelen, nogal verward zijn, hij zal zeer bleek zien, zijn voorhoofd voelt klam aan en vertoont vaak kleine zweet-pareltjes, zijn pols zal zeer zwak zijn, doch veel sneller kloppen dan normaal en hij zal met vlugge, korte stootjes adem halen. Een typisch shock symptoom is ook de koude, opvallend witte neuspunt. Wanneer U eens hulp zal moeten ver lenen aan een patiënt, die ernstig gewond is, die veel1 bloed verloren heeft, die een inwendige buikverwonding heeft of ernstig verbrand is, dan is het zaak er op te letten en zo mogelijk te voorkomen dat de patiënt „in shock raakt". Daarvoor leggen we de patiënt plat neer, het hoofd laag. Er moet zoveel mogelijk bloed naar de hersenen gebracht worden, dus leggen we de benen omhoog. Stel verder de patiënt zoveel mogelijk op z'n gemak, maak alle knellende kleding stukken los, voorkom te sterke afkoeling door hem toe te dekken, doch voer geen extra warmte, met warme kruiken of iets dergelijks toe. Als hij zelf het glas kan vasthouden geef hem dan te drinken, bij voorkeur water waarin een lepel keukenzout is opgelost. In ernstige gevallen heeft U natuurlijk reeds iemand om een dokter en eventueel om een geestelijke gestuurd. Als U al deze maatregelen genomen heeft en U bemerkt dat de toestand desondanks toch slechter wordt, dan is het noodzakelijk de patiënt zo snel mogelijk naar een zieken huis te vervoeren. Het is goed het ziekenhuis reeds vooraf van de komst van een shock-patiënt te ver wittigen, dan kan men daar reeds alles voor het toedienen van een plasma transfusie in gereedheid brengen. Heeft Uw hulpverlening wel succes, dan zult U al vrij spoedig zien dat de patiënt zich merkbaar beter gaat voelen. Doch dan is het zaak ervoor te zorgen dat hij niet te spoedig weer opstaat. Laat hem minstens tien minuten nog rustig blij ven liggen en Iaat hem daarna, ook niet alleen weggaan. Gedenkschriften behoren gemeenlijk niet tot de interessantste lectuur. Zij geven in de daarvoor geijkte stijl een min of meer ge- slaagd overzicht van een bepaalde bestaans- periode van een instelling, bedrijf of ver eniging, verlucht met de ernstige foto's van hen die op grond van hun verrichtingen in het kader van het betreffende jubileum ver melding verdienen. De inhoud van gedenk boeken bepaalt zich doorgaans tot een klei- ne kring van geïnteresseerden en slechts zelden slaagt men erin een gedenkboek sa- men te stellen dat tot lezen noodt en waar van de inhoud in brede kring belangstelling ondervindt. Vandaar dat gedenkboeken al vrij spoedig na hun verschijnen naar de rommelzolder verhuizen - een vreemde piëteit weerhoudt de mensen ervan ze met-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1