Waalwijkse en Langsiraaise Courani WAALWIJK FILMJOURNAAL Gemeenteraad Loon op Zand VRIJDAG 21 JUNI 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 49 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: „ECHO" Grondaankoop voor nieuwe kerk te Berndyk Nieuwe woningen voor Kaatsheuvel-West Onder voorzitterschap van burgemeester v. d. Heijden kwam de raad der gemeente Loonop- zand dinsdag in openbare verga dering bijeen. De raad hechtte allereerst zijn goedkeuring aan een kleine wij ziging in de gemeentebegroting 1957.' Vervolgens kwamen aan de orde enkele voorstellen tot het doen van grondtransacties. De heer P. van Beers heeft zich be reid verklaard om een strookje grond van 134 m2, aan de ge meente over te dragen in ruil voor een stukje grond van ca. 84 m2. De heer v. Kuik merkte naar aanleiding hiervan op dat betrokkene meer grond weggeeft dan hij terugkrijgt. Dit is in zo verre niet de bedoeling van de heer v. Beers, aldus spr., dat hij meent bij deze ruil nog een zeker geldsbedrag te zullen ontvangen. De voorzitter merkt op dat be trokkene akkoord is gegaan met het door de gemeente gedane voorstel, dat alleen maar deze ruil inhield. Bovendien is het aanbod tot deze ruil van de heer v. Beers uitgegaan. De raad hechtte zijn goedkeu ring aan het voorstel om aan de heer Valk 'n perceel bouwgrond aan de Prinses Irenestraat ter grootte van 821 m2 te verkopen tegen 3.40 per m2 Tenslotte besloot de raad tot aankoop van een perceel grond van de heer C. Zwaans ter groot te van 1.39.00 ha. en gelegen ten noorden van de Berndijksestraat tegenover de in aanbouw zijnde jongensschool. Deze grond is be stemd, zo deelde de voorzitter mee, voor de bouw van een nieu we kerk te Berndijk. De heer v. Kuik maakte be zwaar tegen dit voorstel. Hij zag die kerk'daar nog niet verrijzen en dan zit de gemeente met een belangrijke kapitaalsinvestering in deze dure grond, hetgeen een verlies meebrengt dat de gemeen te zich niet kan permitteren. De voorzitter wees er op dat het renteverlies later in de ver koopprijs zal worden gecalcu leerd. Het is overigens een nor male gang van zaken dat de ge meente deze grond koopt, bouw rijp maakt en dan weer verkoopt. De heer v. Kuik wilde 't voor stel van B. en W. in stemming gebracht zien. 1 De raad aanvaardde het voor stel met 10 tegen 2 (v. Kuik en Grootswagers) stemmen. De raad ging akkoord met het voorstel tot vaststelling ener verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der per sonele belasting voor het jaar 1957/58. Het aantal gemeentelij ke opcenten werd evenals voor gaande jaren bepaald op 150. De panden Vaartstraat 17 en Paalstraat 6 werden door de raad onbewoonbaar verklaard. De raad voteerde vervolgens 'n bedrag van 11.000.- voor de aanschaffing van een nieuwe ke tel ten behoeve van de warmwa tervoorziening van de stichting j.Rosagaerde". Hierhij is tevens inbegrejien een olietank met een capaciteit van 10.000 liter, waar door ook verwarming door mid del van oliestook mogelijk zal zijn. De heer IJpelaar vroeg of het met het oog op een rendabe le exploitatie niet wenselijk was de bestaande ketel te herstellen, waarmee een bedrag van 4000.- gemoeid zou zijn, en daarna het stoken met cokes voort te zetten, hetgeen z.i. minder kostbaar zou zijn. De voorzitter wees er op dat oliestook op de duur goedkoper zal zijn, omdat het stoken met cokes een extra arbeidskracht (van de gemeente) vraagt. De oliestookinrichting zal geheel automatisch zijn. De heer v. Kuik vroeg, of deze oliestookinrichting ook voldoen de zal zijn voor een eventuele uitbreiding van „Rosagaerde". rDe voorzitter antwoordde dat dit nu nog niet te zeggen is. Ter financiering van de wo ningbouw besloot de raad een door de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten aangeboden lening te accepteren ter grootte van 576.200.tegen een rente van 41/?. en af te lossen in 30 jaar. De raad besloot verder tot het geven van een verklaring dat de oprichting en instandhouding van een opleidingsklasse voor assistenten aan de r.k. Huis houd- en Industrieschool „Sint Angela" voor de gemeente nodig wordt geoordeeld. De heer IJpelaar informeerde naar het doel van deze opleiding, waarop de heer Wennekes, voor zitter van het schoolbestuur, ant woordde dat deze opleiding be oogt het leggen van een basis vonr hen die willen ontreden als huishoudkundige en in verdere instantie voor hen die door wil len gaan als docente. Er bestaat ruime belangstelling voor deze opleidingsklasse. De raad voteerde vervolgens een bedrag van 1950.voor 't aanbrengen van een omheining rond de speelplaats van de St. Emiliusschool te Loonopzand en een bedrag van 26.645.voor de bouw en de eerste inrichting van een houten noodschool ten behoeve van het kleuteronder wijs. Het voorstel tot het bouwen van 110 woningwetwoningen in het westelijk deel der gemeente ontmoette bezwaar bij de heer Grootswagers, die weer eens een lans brak voor woningbouw in het oostelijk deel der gemeente. Hij verwees daarbij naar een adres van bewoners van 70 wo ningen in de Mgr. Völkerstraat, Leo XlII-straat en dr. Ariëns- plein inzake afbraak van deze woningen, waarbij wordt ver zocht rekening te houden met hun directe belangen en hen niet, zoals de geruchten luiden, over te plaatsen naar het westelijk deel der gemeente. Dit adres be vond zich bij de ingekomen stuk ken. De heer Grootswagers stel de voor 35 woningen aan de oost zijde te bouwen en het restant aan de westzijde. De voorzitter >antwoordde hier op dat dit voorstel een verlies van 35 woningen inhield, omdat er in het oostelijk deel geen bouwgrond beschikbaar is en de plannen voor deze 35 woningen op korte termijn moeten worden ingediend. Verder onderstreepte de voorzitter nog eens nadruk kelijk dat de personen die thans, i.v.m. de afbraak van de wonin gen in de hiervoor genoemde straten, naar het westelijk deel zullen moeten verhuizen, te al len tijde naar het oostelijk deel zullen kunnen terugkeren als zij de wens daartoe te kennen geven. De afgebroken woningen zullen alle worden herbouwd. De af braak van deze woningen maakt het nu eenmaal noodzakelijk dat de bewoners naar het westelijk deel moeten verhuizen. De heer Grootswagers hield echter vast aan zijn voorstel en meende dat er in het oostelijk deel dan ook maar grond ontei gend moet worden, zoals, in het westelijk deel is geschied. De voorzitter wees er op dat met deze procedure zeker ander half jaar gemoeid is. Uw voor stel, aldus de voorzitter, komt er op neer dat u de mensen nog ja renlang in hun krotwoningen wilt laten zitten. Verder merkte de voorzitter op dat de gemeente al 4 jaar bezig is bouwgrond in 't oostelijk deel te verkrijgen. Het is niet moeilijk, aldus spr., om daar bouwgrond tegen abnormaal hoge prijs te kopen, maar wij zullen van 't rijk nooit toestem ming krijgen om op deze grond woningwetwoningen te zetten. Overigens is de hoop gewettigd dat men in het oostelijk deel te gen redelijke prijs bouwgrond zal kunnen aankopen. De heer Grootswagers verlang de stemming over het voorstel van B. en W. dat met 7 tegen 6 stemmen werd aangenomen. In verband met dit voorstel vroeg de heer Bossers aandacht voor' het uiterste westelijke deel, met name de Loonse Dijk. Er zijn, aldus spr., een 20-tal aan vragen voor een woning in die omgeving binnengekomen. De behoefte aan woningen in die omgeving is dus groot. Spreker merkte verder op dat er het vo rig jaar is toegezegd dat 'n even tueel woningoverschot aan de Loonse Dijk zou worden gereali seerd. De voorzitter antwoordde dat het hier niet gaat om een overschot van 1956, maar over het nieuwe contingent 1957. Spr. zei een open oog te hebben voor de woningbehoefte aan de Loon se Dijk, maar dat over de bouw van woningen aldaar moeilijk besloten kon worden voordat men een en ander nader heeft bezien. Overigens is de mogelijk heid niet uitgesloten dat dit jaar nog aan de Loonsedijk woningen zullen worden gebouwd. In de rondvraag vroeg de heer v. Kuik aandacht voor de water leiding aan de Bernsehoef, Paal straat en Baan. De voorzitter antwoordde dat van de 91 perce len 61 voor aansluiting in aan merking komen, de bewoners van de overige 30 hebben te ken nen gegeven geen prijs te stellen op aansluiting op het waterlei dingnet. De 61 eventuele aanslui tingen zijn verdeeld over 6 stra ten. Als het enigszins mogelijk is, aldus de voorzitter, krijgen deze mensen hun waterleiding. Verder vroeg de heer v. Kuik of de mogelijkheid reeds is on derzocht dat cadavers on maan dag worden opgehaald i.p.v. op dinsdag, zoals in de vorige raads vergadering door hem was, voor gesteld. De voorzitter antwoord de dat bij informatie is gebleken dat dit niet mogelijk is, omdat men bij de ophaaldienst te kam-* pen heeft met een groot gebrek aan chauffeurs. De heer Bossers wees er op dat reeds drie maanden geleden door het bestuur van de Prinses Wil- helminaschool een verzoek is in gediend voor het beschikbaar stellen van een opbergruimte voor het gymnastiekmateriaal. Op dit verzoek heeft het bestuur nog geen beslissinb mogen ont vangen. De voorzitter zegde toe deze aangelegenheid te zullen onderzoeken. De heer v. Laarhoven drong aan op een parkeerverbod aan één zijde in een aantal straten. De voorzitter antwoordde dat deze materie reeds enkele malen in het college van B. en W. ter sprake is gekomen. Overigens meende hii dat te veel verbods bepalingen de verkeersveiligheid niet ten goede komen. De heer Grootswagers tenslot te drong aan op verharding van de Heikant, omdat de toestand daar onhoudbaar zou zijn. Ver der betreurde hij dat zoveel fa brikanten uit de gemeente ver trekken omdat er geen industrie terrein beschikbaar is. Ten aanzien van de eerste op merking antwoordde de voorzit ter dat het plan tot deze verhar ding klaar ligt, doch wacht op de vaststelling van een baatbelas ting. Wat het tweede betreft, het is niet zo dat er in de gemeente geen industreterrein is, maar dat de grond in andere gemeenten goedkoper is. Daar kunnen wij niets aan doen, aldus de voorzit ter. DE SACRAMENTSPROCESSIE. Zoals bekend zal katholiek Waalwijk zondag a.s. in 'n plech tige processie weer zijn jaarlijk se hulde brengen aan Christus in de Eucharistie. De processie zal om 15.30 uur vertrekken van af het Hoogeinde en via Loeff- straat, Laageinde, Hoekeinde, Grotestraat naar het Raadhuis plein trekken, alwaar te circa kwart over vijf het plechtig slui tingslof zal worden opgedragen. De gelovigen, die langs de route wonen, worden verzocht om op de dag van de processie de vlag uit te steken en hun woning te versieren met een bloemslinger boven de deur, een met bloemen versierd H. Hartbeeld voor het venster of iets dergelijks. Dit kan op eenvoudige wijze geschie den zonder dat daar kosten aan verbonden zijn. Verder worden alle katholieken van Waalwijk uitgenodigd zoveel mogelijk bloe men (uit eigen tuin) beschik baar te stellen. Daar alleen de bloemblaadjes gebruikt worden als strooisel voor de bruidjes, zijn alle bloemen welkom. Op de dag van de processie zullen schoolkinderen tussen 10 en 12 uur de bloemen komen ophalen. Zij die niet aan de processie deel nemen, doch wel het plechtig sluitingslof willen bijwonen, die nen tijdig op het Raadhuisplein aanwezig te zijn, daar om circa 17.15 uur het gehele plein wordt afgesloten. De aanwezigen wor den dringend verzocht om na 't Lof op hun plaats te blijven en eerst dan het Raadhuisplein te verlaten als het H. Sacrament en de dahrbij behorende groepen zijn vertrokken. Onder het sluitings lof zal een korte predikatie wor den gehouden door Pastoor D. Lam. De processie is als volgt sa mengesteld 1. Bazuinblazers en roffelaars van de KAJ-Drumband. 2. Het processiekruis, begeleid door lichtdragers en mis dienaars. 3. De geüniformeerde jeugd verenigingen voor meisjes (Gidsen en Kabouters van de St. Odagroep). 4. De lagere meisjesscholen; vertegenwoordigers van alle in Waalwijk gevestigde la gere scholen. 5. Het Knapenkoor. 6. De geüniformeerde jeugd verenigingen voor jongens; welpen en verkenners Sint Clemensgroep; welpen, ver kenners en voortrekkers v. d. Andreas Zijlmansgroep. 7^ De lagere jongensscholen; vertegenwoordigers van alle in Waalwijk gevestigde la gere scholen. 8. De gymnastiekverenigingen Kunst en Kracht en OVV.S. 9. De Waalwijkse scholen, ver enigingen en organisaties voor vrouwenafgevaar digden van de volgende ver enigingen nemen deelSint Elisabethvereniging van de parochies St. Antonius. St. Clemens en St. Jan; de Mis- sienaaikring van de paro chies St. Clemens en St. Jan; de Arbeiders vrouwenbewe ging St. Clemens en afdeling Waalwiik; het Vrouwengil de; Huishoudschool: Mater AmabilisschoolMissie-co mité parochie St. Jan. 10. De vrouwelijke religieuzen: de Eerw. Zusters van het Gezelsohan J.M.J. en de Eerw. Zusters van O. L. Vr. van het H. Hart 11. De Mariagroen. Deze groen zinst haar tekst in tegen stelling tot de twee ander** groenen, die declameren. 7^ zingt Vondels „Magnificat". 12. Het Lam Gods. 13. De T.iidensgroen: deze groen declameert fragmenten "it Vondels „Altaergeheimenis- sen". 14. Een groep bruidjes. 15. De Sacramentsgroepook deze groep declameert een fragment uit de „Altaerge- heimenissen". 16. De Priesters. 17. Misdienaars en Acolythen met lichten, bellen, bloemen, wierook en wierookvaten; Gilde St. Ambrosius; het H. Sacrament; Gilde St. Cris- pijn en Crispinianus. Het H. Sacrament zal worden ge dragen door prof. H. de Kort te Gent (België) als oud parochiaan van, de parochie St. Clemens, gedurende de eerste helft van de proces sie en door Pastoor-Deken dr. B. van den Hurk tijdens de tweede helft. Diaken: ka pelaan C. Meeuwissen; sub diaken: kapelaan M. de Kroon. 18. Het Kerkbestuur van de pa rochies van St. Antonius, St. Clemens en St. Jan; het ge meentebestuur van Waal wijk; het college van collec tanten van de, parochies van St. Antonius, St. Clemens en St. Jan; de St. Vincentius- vereniging van deze paro chies; de r.k. raadsfractie van de gemeente Waalwijk; bestuur en leraren van het Dr. Mollercollege. 19. Afgevaardigden van: Sint Adélbertvereniging; ARKA; Hockeyclub- KAB; KAJ; KJMVMiddenstandsvereni ging; Politiebond Sint. Mi- chaël; Processie Waalwijk- Handel; RKC; Sacraments vereniging parochie St. An tonius vereniging van de Stille Omgang; Werkgevers vereniging; WSC; Charita tief Centrum parochies St. Clemens en St. Jan. 20. Mannen, die wanneer de processie is gepasseerd, wil len aansluiten om het Lof bij te wonen. 21. Harmonie St. Crispijn. 22. Vrouwen die willen aanslui ten om het Lof bij te wonen. t PATER BERGMANS. In het klooster der paters Minderbroeders-Capucijnen te Grave-Velp overleed in de ouder dom van 66 jaar de WelEerw. Pater Anulphus, in de wereld Antonius Josephus Bergmans, geboren te Waalwijk. Pater Bergmans was 49 jaar in 't klooster en. 41 jaar priester. De uitvaart heeft heden vrij dag te half tien plaats in de kloosterkerk van de Capucijnen te Grave-Velp. OPRUIM. EN REDDINGS DIENST DER B B. BEHAALDE BEKER TE RIJEN. De Bescherming Bevolking der gemeente Waalwijk nam zater dag j.l. met twee pioegen deel aan de jaarlijkse provinciale kring wedstrijden der B.B. te Rijen, n.l. met een mobiele ploeg, de op ruim- en reddingsdienst en een blokploeg, n.l. plokploeg nr. 4. Hoewel een groot aantal ploe gen voor deze wedstrijden had ingeschreven, wist de opruim- en reddingsdienst onder deskundige aanvoering van zijn sommandant de heer H. J. Scheerder, royaal en op overtuigende wijze beslag te leggen op de eerste prijs met lof van de jury, waardoor hij in het bezit kwam van een fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door Kolonel b.d. J. Rietveld. Aan de manschappen werd een aardige herinneringsmedaille uit gereikt. De blokploeg, die pas voor de eerste maal aan een wedstrijd deelnam, eindigde als verdienste lijke vierde. Dat de vreugde on der de manschappen van beide ploegen groot was, laat zich be- i grijnen. j Al met al heeft de B.B. in on ze gemeente hiermede weer eens getoond zo nodig paraat te zijn. MUSIS SACRUM. „DAVY CROCKETT". Een van de grootste pioniers uit de begindagen van de Amerikaanse historie is Davy Crockett, de man uit Tennessee, die op 12-jarige leeftijd van huis weg liep, omdat hij bang was voor een pak slaag. Tien jaar la ter had hij zich in de Zuidelijke staten een grote faam verworven als Indianenvechter en als be- rendoder. Hij was niet zo maar een ruwe onbehouwen woudlo per, deze Davy Crockett, want hij werd driemaal in 't congres ge kozen, waar hij opviel zowel door zijn woudloperscostuum als door zijn puntige toespraken. Op 6 maart 1836 sneuvelde hij in de bloedige slag om het fort Alamo. Geen fictieve held dus, maar een man die in de Amerikaanse his torie van grote betekenis is ge weest. De film over deze „koning van het wilde Westen", vervaar digd door Walt Disney, is dan ook veel meer dan een avontu renverhaal. Het is een boeiende ode aan de moed en de volhar ding van de pioniers uit de eer ste dagen van de Amerikaanse geschiedenis. Het is een eerlijk eerbewijs aan een man, die zon der vrees of compromis heeft ge streden voor het welzijn van de Verenigde Staten van Amerika. Fess Parker geeft in deze film een opvallend goede creatie van Davy Crockett. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. Wanley heeft bij het wegbren- gen van het lijk echter wel dege- i lijk sporen nagelaten en op ze- kere dag begint de chauffeur van de vermoorde de vriend van I de vrouw was een vooraanstaand zakenman -lont te ruiken en hij gaat de vrouw chanteren. Verrassend is de ontknoping van dit verhaal, waarin we uitste- kend spel zien van Edward Ro binson, Joan Bennett, Raymond Massey en Dan Duryea. j Maandag en woensdag, j Toegang 18 jaar. LUXOR. „SAFARI". j fegen de achtergrond van het overweldigende natuurschoon Ij van Afrika speelt zich dit boei- ende verhaal af. Het zoontje van de gids Ken Duffield wordt bij een Mau-Mau- overval door Duffield's bediende Jeroge vermoord en dit vervult Duffield van wraakplannen. De Êolitie echter doorziet Duffield's edoelingen en trekt zijn jacht- i vergunning in. Het is echter Sir Vincent Brampton, die hem de ze vergunning weer weet te be zorgen, omdat hij Duffield's hulp nodig heeft bij een jachtpartij. Duffield neemt onderweg elke i kans waar om naar Jeroge te I zoeken, maar wat Brampton nog i veel naarder vindt is, dat zijn verloofde Linda te veel Duffield's gezelschap zoekt. De spanning tussen de beide mannen komt zo ver dat Brampton in het geheim „DE VROUW IN HET VENSTER". Regisseur Fritz Lang heeft in al zijn films getoond een meester te zijn in het scheppen van een zeer bijzondere sfeer en in het hanteren van een speciale opnametechniek. Zijn films „M", „Dr. Mabuse" en „Fury" kwamen een heel stuk boven de middel maat uit. In deze film „De vrouw in het venster" weeft Lang op boeiende wijze een verhaal om het portret van een geheimzinnige vrouwen figuur, dat in een etalage geëx poseerd staat. Dr. Wanley, hoog leraar in de psychologie, heeft het portret gezien, want de win kel bevindt zich vlak naast zijn club, waar hij dit opvallend por tret met enkele vrienden be spreekt. Wanley zegt dat hij de vrouw wel eens zou willen ont moeten die voor dit portret mo del heeft gestaan. Als hij de club verlaat, wordt hij inderdaad aan gesproken door de betreffende vrouw. Hij gaat met haar mee naar haar zeer luxueuze flat. Zij worden daar gestoord door de loomst van een zwaargebouwde man, die Wanley aanvalt. In ui terste nood grijpt Wanley naar een schaar en doodt de man, die de vriend van de vrouw bleek te zijn. Wanley begrijpt dat zijn carrière vernietigd is als dit voor val bekend wordt en zoekt naar een andere oplossing. Hij slaagt er in het lijk ergens in een bos te verbergen. Zijn vriend, die of ficier van justitie is en met het onderzoek is belast, houdt Wan ley voortdurend met de vorde ringen van het onderzoek op de hoo<?te, zonder ook maar te ver moeden dat Wanley de dader is. Duffield's geweer ontlaadt, zodat deze ongewapend tegenover een rhinoceros komt te staan. De op offerende moed van een drager redt Duffield's leven. Brampton zelf wordt gevaarlijk gewond als hij in de nacht alleen op een ge wonde leeuw afgaat. Het kamp wordt opgebroken en dwars door het gebied van de Mau-Mau zoekt Duffield de kortste weg naar een ziekenhuis. Zij slagen er echter niet in de Mau-Mau te ontlopen Een pakkend verhaal, verfilmd tegen het indrukwekkende decor van het Afrikaanse landschap, met uitstekend spel van Victor Mature en Janet Leigh. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „BLOEDIGE VERGELDING". Het is inderdaad allemaal nog al bloedig wat we in deze film te zien krijgen. Op een lijk meer of minder wordt irt dit verhaal niet gekeken en zij die van dergelijke filmlectuur hou den, komen voor de volle hon derd procent aan hun trekken. Omdat de „kwaaie" partij dit maal wordt gevormd door een I drietal broers, die het hele stadje Kendall naar hartelust terrorise ren, is het verhaal niet uit voor- dat ze alle drie tegen de vlakte zijn geknald door Frank Madden, de „goeie", die dan als beloning het meisje Catherine in zijn ar men mag sluiten. Al met al een wild-west geval van het bekende recht-door-zee- genre, waarmee 14-jarigen zich enkele uren kunnen vermaken. Maandag en woensdag. t DE ECHO m HEI Z IIB J ANJER-ACTIE 1957 Deze recente foto van het Koninklijk Gezin werd door H. M. de Koningin exclusief ter beschikking gestefd van het Prins Bernhard Fonds en de Anjer fondsen, waarvan Z. K. H. Regent is, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven. Foto Meyboom. HUREN VAN KANTEN BRUIDSTOILETTEN Compleetf 55 - GROTE DAMESHOEDEN van f 3.— tot 6. Tevens grote collectie GELEGENHEIDSKLEDING VOOR HEREN, compleet f 21.- BOSSGHE KLEDING-SERVICE - De enige SPECIAALZAAK voor DEN BOSCH en omstreken - VUGHTERSTRAAT 205 - Telefoon 5385 (Na 7 uur - Sumatrastraat 10 - Telefoon 4162) - DEN BOSCH

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5