Voor de Vrouw. Ons dagelijks brood Voetbal U kunt niet alles weten. nieuwe Van hier en ginder Aan de jongelui en nun ouders! J. P. v. d. Mal NU is het tijd KOELKAST EÊectra GRAFISCH BEDRIJF 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 JUNI 1957 14 100 m. wist hij 2e te worden in 11.9 sec. Zondag 30 juni a.s. nemen de WAC-athleten deel aan wedstrij den in Roosendaal, georgani seerd door de ver. THORR. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Adriana J M dv A G IJpelaar- van den Heuvel Henrica P dv H A Trimbach-Janssens Cor nelia W dv P van der Mei-Vos te Sprang-Capelle Maria L P dv H F van Laarhoven-Snoeren. Overlijden Johannes J Muller 60 jaar echtg. C. F. van Haaren Hu- berdina H Pullens 67 jaar echtg P M van Iersel Martinus T H van Hilst 74 jaar wedr A M van Vugt. Huwelijksaangiften B v Beek 24 jaar te Sprang Capelle en J C Schoondermark 19 jaar alhier M AA Bogaers 26 jaar te Tilburg en J Heesters 24 jaar alhier GA van Vugt 25 jaar en H M Sleenhoff 30 jaar beiden alhier. Huwelijken: A A Voogd 27 jaar en A J M Rombouts 21 jaar beiden alhier SP Gouda 19 jaar te Eethen en A E J A Treffers 16 jaar al hier W J van Dongen 28 jaar te Zeeland en M A Maas 23 jaar alhier A L de Louw 29 jaar en H J M Rombouts 27 jaar beiden alhier. Ingekomen: J P Kamp van Sprang-Capelle J M van de Wiel van Drunen A A J van Oss van Nijmegen A F van Riel van 's-Bosch J J v Oldenbeek van Nijmegen. Vertrokken: O Bachmann naar Zwitserland H P Blom naar Nijmegen MA Maas naar Zeeland -CH Trom melen naar Rotterdam L C T van de Griendt naar Dongen. AGENDA. Vrijdag 28 en zaterdag 29 juni. Musis Sacrum 8 uur: „Ge- vechtsklaar", 14 jaar. Luxor 8 uur: „Het recht om geboren te worden", 18 jaar. Dezelfde voorstellingen op zondag 30 juni om 6 en 8.30 uur. Zaterdag 29 juni. WSC-terrein 3 uur: Klokken- berg-toernooi. Zondag 30 juni. Viering van het 120-jarig be staan van het Gilde St. Crispijn. Voor het programma verwijzen wij naar de feestgids. Deze dag wordt besloten met een groot vuurwerk ten oosten van de Her tog Janstraat. voor een heeft ze voor U het al traditioneel geworden vrijgezellencongres te Greven- bicht zal dit jaar niet worden ge houden op 3, 4 en 5 augustus, doch op 21, 22 en 23 sept. a.s. Dit ten behoeve van onze Lang- straatse vrijgezellen. het bekende hotel ,,'t Losse Hoes" op de Holterberg is woens dag door brand geteisterd. Ge lukkig heeft men nog veel van de inboedel kunnen redden. met niet geringe verbazing zag de Amerikaanse mevrouw Mosinki dezer dagen haar zoon Joseph, die tot gevangenisstraf was veroordeeld, haar woning binnenstappen. „Je bent toch tot anderhalf jaar veroordeeld?' vroeg ze. „O ja?" vroeg Joseph. Hij belde de gevangenis op en kreeg inderdaad te horen dat hij te vroeg was vrijgelaten. Joseph is toen maar weer teruggegaan. de bezittingen van ex-presi dent Peron van Argentinië, zijn de woningen in Buenos Aires, boerderijen in Argentinië en Uruguay, juwelen, 144 ivoren beeldjes, 211 motoren en scoo ters, tien auto's, een vliegtuig, twee motorboten, vele kunst voorwerpen en oude en nieuwe wapens, zijn aan de staat ver vallen verklaard. Anders wel 'n lucratief baantje dat president schap. twee Russische vrachtsche pen hebben wapens uitgeladen in Jemen. Deze wapens zullen ongetwijfeld moeten dienen om de vrede in het Midden-Oosten te handhaven. de Aziatische griep heeft Perzië bereikt, waar tot nu toe 83 gevallen werden geconstateerd ook de Tsjechen beginnen genoeg te krijgen van het geze gende communisme. Er heerst in het hele land een barre ontevre denheid, zodat de regering het beproefde middel van zuiverin gen op grote schaal heeft ter hand genomen om nog enige tijd in het zadel te blijven. tenslotte dan nog iets waar- vööt- wij al heel lang gevreesd hebben. De belastingambtenaren nemen het ook niet langer meer en vinden dat ze een loonsver hoging verdienen van 25 MELK NIET OVERAL 6 CENT DUURDER. In niet-gesaneerde gebieden 5 cent. Met ingang van 1 juli zal zoals bekend is, de verbruikersprijs van melk, los en in flessen, in 't algemeen met zes cent per liter worden verhoogd. De prijzen voor melkproducten zullen in evenredige mate aan deze stij ging worden aangepast. De prijs voor karnemelk zal met twee ct. stijgen. Nader overleg is gepleegd over de melkprijs in de zogenaamde niet-gesaneerde gebieden in west- Nederland, waaronder Amster dam, Rotterdam en Den Haag en in enkele andere gebieden, o.m. midden-Brabant. Daarbij is van de zijde van de melk-detailhan- del verzocht de prijs voor deze gebieden eveneens met zes cent per liter te verhogen. De minister van economische zaken heeft de betrokkenen doen weten zich hiermede niet te kun nen verenigen. Voor deze gebie den zal derhalve de verhoging van de melkprijs voorshands be perkt blijven tot 5 ct. per liter. OUDERDOMSPENSIOEN. De sociale commissie van de SER gaat accoord met het voor stel van minister Suurhoff om het ouderdomspensioen in drie etappes te verhogen. Daarmee 'zullen de ouderdomsuitkeringen voor gehuwden na 1 augustus '57 komen op 1512 per jaar, die voor ongehuwden op 930 per jaar. De eerste verhoging is er een van terugwerkende kracht over het eerste halfjaar 1957. Zij komt neer op een nabetaling over die periode van 12 voor gehuwden en 6 voor ongehuwden. Met de tweede verhoging, die per 1 juli geschiedt, zal de uitkering per jaar voor gehuwden 1446 en voor ongehuwden 870 gaan bedragen. De nabetaling zowel als de verhoging per 1 juli zijn het gevolg van loonsverhogingen in het verleden die nu in de uit kering voor de ouderdomsvoor- zening moeten doorwerken. Per 1 aug. zal nogmaals een verho ging toegestaan worden in ver band met de komende huurver hoging. Kapokmatrassen mogen niet ge klopt worden, wel geborsteld of gereinigd met een stofzui ger. Deze matrassen moeten van tijd tot tijd profiteren van lucht en zon. Uw bloemen in de vaas blijven langer goed indien u een paar druppels kamferspiritus aan het water toevoegt. Keukenkruiden mogen nooit in de zon gedroogd worden. Men zoeke hiervoor een plaatsje in de schaduw. Meeldauw of ander ongedierte in planten bestrijdt men met een oplossing van 2 kg. keuken zout in 100 liter water (of klei nere hoeveelheden naar even redigheid). De planten hier mede besproeien. Melk- of matglas reinigt men met warme azijn en fijn zout. Mooie konijnenvellen krijgt men door in het voer lijnzaad te doen. Vergulde randen van schilderijen krijgt men schoon met een ui. Naspoelen en goed droog ma ken. Mieren vluchten als men vers kervelkruid strooit. (Nadruk verboden). Bezuinig niet op de hoeveelheid melk Er wordt veel zorg besteed aan het dagelijks brood. De Nederlander eet gemiddeld 2000 gram brood. Hij zal zich daar bij wel niet realiseren wat er komt kijken vóór zijn boterham op tafel staat. De belangrijkste grondstof voor de broodbereiding is tarwe. Nu zijn er verschillende soorten tarwe. Het beste produkt wordt verkregen door deze soorten te mengen en daarna te vermalen. Per jaar wordt door de Nederlandse maalindustrie ongeveer 1.000.000.000 kg. tarwe verwerkt, 'n hoeveelheid waarvan tweederde tot driekwart moet worden ingevoerd. Boeren in verre landen en boeren in Nederland hebben voor Uw brood moeten zaaien, oogsten en dorsen. De tarwe die van overzee komt bijvoorbeeld uit Amerika is in zeeschepen gestort, de Atlantische Oceaan overgestoken om tenslotte in Europa's grootste graanhaven Rotterdam aan te komen. Door mid del van drijvende pneumatische ele vatoren, die werken als een stof zuiger, wordt de tarwe uit het ruim opgezogen, in een lichter gestort en verder getransporteerd naar de ver schillende fabrieken, waar ze in graansilo's wordt opgeslagen. Van tarwe tot bloem - het reinigen. Bloem ontstaat door vermaling van tarwe en verwijdering van alle zemeldelen. Vroeger gebeurde dit door de zgn. plattelandsmolens. Daar het niet mogelijk is dan bloem en zemeldelen afdoende te scheiden, wordt de tarwekorrel thans groten deels door de meelfabriek bewerkt. De tarwe in de opslagsilo gaat, al naar gelang dit nodig is, naar de mengsilo, waar drie verschillende „stromen" worden gemaakt - har de, middel en zachte tarwe - die ieder een eigen behandeling krij gen. Allereerst wordt elke stroom ontdaan van grove verontreinigin gen als touwtjes, stenen e.d., waar na de vreemde zaden als boekweit en koolzaad op kunstige wijze, na tuurlijk machinaal, worden afge scheiden. De tarwe wordt dan ver warmd om daarna in een wasma chine te vallen en grondig te wor den gewassen. Nu treedt een rust periode in, welke van 15 tot 72 uur duurt. Daarna wordt een melange gemaakt uit de harde, middel en zachte tarwe en deze wordt dan in de nareiniging van stof en van de loshangende bast ontdaan. Daarna pas kunnen we aan malen gaan denken. Aan het reinigen wordt dus wel bijzonder veel aandacht be steed. Het malen. De korrels worden eerst door ge- riffelde walsen opengebroken en ze vallen dan in verschillende delen uiteen. Men mag de korrels beslist niet verpulveren, want dan zou er nooit een goede scheiding mogelijk zijn tussen bloem en zemeldelen. Bij dit openbreken krijgt men ver schillende produkten: 1) een stukje van de wand van de korrel waaraan deeltjes van het binnenste zijn ge hecht; 2) stukjes van het binnenste van de korrel - de griezen - ver mengd met stukjes zemelwand; 3) fijnere bloem en 4) bloem. Al deze produkten worden naar planziften gevoerd, welke deze fijne deeltjes uit elkaar zeven. Door van 7 tot 25 maal te zeven en te malen, haalt men de mooie witte bloem er ge heel uit, terwijl de zemelen over blijven voor veevoeder. De bloem, na automatisch te zijn gewogen, door middel van vulma- chines in zakken, die machinaal worden dichtgenaaid. Dan gaat de bloem op weg naar de bakkerij en kan worden begon nen aan het maken van dat dage lijks broodje voor onze tafels. Een zeer modern, geheel geauto matiseerd fabricageproces dus. Denkt U nu niet, dat zal wat kos ten, want de kosten vanaf het mo ment van aanvoer van het graan in de fabriek tot dat dit de bakkerij bereikt, zijn maar een derde deel van die, verbonden aan het moment dat de bloem bij de bakker komt, tot dat het brood bij de klant thuis is afgeleverd. Goed en niet duur. De Nederlandse huisvrouw mag tevreden zijn met de Nederlandse maalindustrie, die tot de modernste van de wereld kan worden gere kend - veel moderner bijvoorbeeld dan de Amerikaanse - en die in staat stelt brood van de bakker te betrekken dat van een uitstekende kwaliteit is, tegen een prijs die la ger is dan in welk land ook. KNVB Afdeling Noord-Brabant- Promotiecompetitie 30 juni 1957. Ie klas Groep A. CluzonaUW BerkdijkVelocitas WAALWIJK. WSC—Longa 1. Hedenavond 7 uur zal op het WSC-terrein een voetbalwed strijd worden gespeeld tegen Longa 1. Ook deze vereniging is reeds volop in training voor het komende seizoen en benut deze wedstrijd om nieuwe aanwinsten uit te ^roberen, zodat op een in teressante wedstrijd kan worden gerekend. BERNDIJK. BerkdijkCluzona 50. Met groot machtsvertoon heeft Berkdijk revanche genomen voor de te Wouw geleden nederlaag. Tot vijfmaal toe zag de schiet grage voorhoede hoe de Wouw- se defensie capituleerde. Berkdijk, dat voor deze gele genheid Nico Netten rechtsbui ten had gezet, trok al direct na het beginsignaal ten aanval en reeds in de derde minuut had Nico Netten succes toen hij kans zag een goede aanval prima af te ronden, 10. Hoewel Berkdijk steeds in het offensief blijft, duurt het nog tot in de 36ste minuut vooraleer Sj. v. Boxtel, die zondag prima op dreef was, de voorsprong met 'n bekeken schuiver verdubbelt. Even tevoren had André Em mers een juweel van een kans aan zich laten voorbijgaan, toen hij, alleen voor de Wouwse doel man staande, de bal juist naast schoot. Hierna zette Cluzona alle zei len bij en rukte zelfs de stopper mee naar voren, doch de Berk- dij kse defensie gaf geen krimp. Na de rust neemt Berkdijk het aanvankelijk wat te gemakkelijk op en krijgt Cluzona even tijd om zich te herstellen, doch door dat de vaak goed ingeleide aan vallen niet de juiste afwerking kregen, kwamen de Wouwse elf niet tot doelpunten. Wanneer Cluzona nog hoop koesterde, werd die hun in de voor hen wel fatale 33e minuut totaal ontno men. Toen was het André Em mers die de stand op 3-0 bracht, terwijl Nico Netten nog in die zelfde minuut 40 liet aanteke nen. Zeven minuten later was 't tenslotte Jan van Wanrooij die die eindstand op 50 wist te brengen. A.s. Zondag Berkdijk 1Velocitas 1. Nadat Berkdijk dus zondag j.l. de kans op promotie in haar voordeel heeft doen keren, spe len zij zondag a.s. wederom een thuiswedstrijd tegen 't Tilburgse Velocitas. Gezien het gelijke spel in Tilburg mogen wij toch wel veronderstellen dat Berkdijk de beide punten thuis houdt, iets wat trouwens nodig is, wil Berk- wijk zijn kansen op het vierde klasserschap blijven behouden. Velocitas daarentegen zal alles op alles zetten om Berkdijk er onder te houden. Jongens, aan jullie de daad, laat je niet ver schalken en stel je publiek, dat steeds in aantal toeneemt, niet teleur. Succes, lui. Provinciaal Nieuwe i Weldra breekt de tijd aan dat de jongelui de school gaan verlaten en voor de keus staan, welk vak zij zullen kiezen en in welke richting zij hun levenstaak zullen zoeken. Mogen wij uwe aandacht vestigen op het waarin zij als zetter, drukker of binder, een goede toekomst kunnen vinden? Voor jongelui met een goed of normaal rapport, voor jon gelui met ambitie, ligt hier een interessante en variërende werkkring, met goede lonen en arbeidsvoorwaarden volgens de C.A.O., die een der beste in de lande is. Niet alleen jongens, maar ook MEISJES, vanaf 16 jaar, kunnen er een prettige en goed betaalde werkkring vinden. Wij raden U aan eens tijdig met ons te komen praten, al is uw zoon nog op school, dan kunnen de voorbereidende maat regelen, als leerlingen-contract, reeds thans genomen worden. Op ons bedrijf is thans plaats voor EEN BEKWAAM DRUKKER, EEN BEKWAAM ZETTER. Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen, Grotestraat 205 - Waalwijk. Wie zekerheid wil hebben dat z'n advertentie in 't nummer van maandag of vrijdag wordt opgeno men, zende z'n advertentie uiterlijk ZONDAG en WOENSDAG in. Voor een eerite keuze ook geschrapt _v. Assendelftstr.^24 Tel 2480 Grotestraat 207 Tel, 2190 De verhoging Yan de melkprijs is een feit geworden en in vele gezinnen zullen de vragen gerezen zijn Kunnen we deze verhoging zonder meer opvangen; moeten we dan maar minder melk gebruiken of op andere dingen bezuinigen? Laten we het geval nemen dat een ho gere uitgave voor de voeding onmogelijk is. Uit alles wat er de laatste tijd over melk geschreven en gezegd is, zal het wel bekend zijn, dat een vermindering van het melkge bruik in de meeste gevallen ongewenst is. Om voldoende van bepaalde mineralen en vitamines en ook van eiwitten op te nemen, mag gerekend worden dat volwassenen da gelijks Yl liter melk- nodig hebben, kinderen beneden de leeftijd van 10 jaar Vl liter, hoven 10 jaar Yi liter en aan- Btaande moeders en zij die haar baby zelf voeden 1 liter. Degenen die net deze porties gebruiken of minder, mogen dus feitelijk om wille van de gezondheid niet op de hoeveelheid melk beknibbelen. Wel kan de verhoging van de uitgaven voor melk in vele gevallen beperkt worden wie gewend was om geregeld gesteriliseerde flessenmelk en koffiemelk te nemen, zal goedkoper uit zijn wanneer zij op gepas teuriseerde „losse" of flessenmelk over gaat. (Op het goed bewaren van „losse" en flessenmelk zullen wij nog terugkomen in een volgend bericht). Ook het vervangen van een deel van de melk door karnemelk kan de post „melk" lager houden. Uit het oogpunt van voedingswaarde zijn deze maatregelen zeker niet bezwaarlijk en wat de smaak betreft is een friszure drank vooral in de zomer niet te versmaden. Yoghurt is een duurdere vorm van melk, waarvan de voedingswaarde niet veel ho ger is. Evenmin als van melk is een verminde ring van het kaasgebruik gewenst. Het is goed om een dagelijkse consumptie van 15 a 25 g kaas te handhaven. Wel zijn op het terrein van de voeding dikwijls andere bezuinigingen aan te bren gen, b.v. door seizoengroenten en vruch ten te gebruiken en van primeurs af te zien, die soms weinig vol van smaak en aroma zijn. Al is het goed om dagelijks fruit te eten, een gebruik van 150 g of meer vruchten is nu ook weer niet strikt nodig. Wel dient tenminste 250 g groente per per soon te worden gerekend. Het minder royaal schoonmaken van aardappelen en groenten kan zeker bespa ring geven. In ons land, waar veel brood gegeten wordt, zijn de uitgaven voor brood vrij hoog. Het opgebruiken van oud brood hetgeen in het geheel geen straf is, zeker niet indien het brood geroosterd of gebak ken wordt - kan al heel wat schelen. Het prijsverschil tussen verpakt en onverpakt brood is niet gering en het voordeel dat het verpakte brood langer vers blijft wordt niet benut wanneer iedere dag of om de andere dag brood wordt gekocht. Zijn de smaak en de geur van het verpakte brood zoveel beter dat men de hogere prijs er voor over heeft? In voedingswaarde maakt het niets uit. De goedkope vlees- en vissoorten kun nen worden verwerkt tot gerechten die niet minder voedzaam en smakelijk zijn dan de duren. Alleen moet de huisvrouw voor de vleesgerechten meer tijd uittrekken en eens wat kruiden gebruiken. Stooflappen, haché- vlees, klapstuk, hart en nieren, om maar enkele te noemen, kunnen heel smakelijk zijn. Bovendien hebben deze stukken het voordeel dat 50 75 g vlees (een hoeveel heid die uit oogpunt van voedingswaarde voldoende is) met saus erbij al een aar dig portie oplevert. Voor een visragout of visgehakt kan een goedkope vissoort zeker met goed resultaat dienst doen. Tot slot de post versnaperingen en lek kernijen, die vaak in verhouding zeer hoog is. Een extraatje op zijn tijd is een ieder gegund, maar is het werkelijk nodig dat de kinderen vóór schooltijd al met „snoep jes" achter de kiezen lopen en dat zij - opdat zij zoet blijven - steeds lekkers toe gestopt krijgen, wanneer zij er om vragen? Is het ook nodig dat de volwassenen elkaar op visites trachten te overtroeven in het op dienen van vele en kostbare lekkernijen? Dit zijn slechts enkele punten ter over weging en dan alleen op het gebied van de voeding. Velen zullen liever op ander ter rein bezuinigen. Hoe het zij, laten we trach ten om zonder verlaging van de melkcon- sumptie een evenwicht in het budget te be waren. ZOMERAVOND BEDRIJFSVOETBAL COMPETITIE - WAALWIJK. Uitslagen der op 24/6 en 25/6 1957 ge speelde wedstrijden Afdeling I van Haren/Oomens - de Kort- Wingels 6-0 v. Helvoirt-de Nijs/Tielen - J. Vesters 1-1 Afdeling II A. J. de Kort - Coöperatie 2-1 André v. Hilst - v. Wees Zn. 1-2 Bosch/Mortier - Schapendonk 0-1 DE TILBURGSE H. HARTSTOET TREKT 30 JUNI DOOR TILBURG. Zondag 30 juni de zondag onder het ok- j taaf van het feest van het H. Hart trekt in Tilburg weer de H. Hartstoet. Deze stoet, die in de loop der jaren groeide uit de jaarlijkse toewijding van Tilburg aan het H. Hart, is drie jaar geleden opnieuw ontworpen door de bekende stoetenhouwer Lucas van Hoek. De stoet werd opgebouwd naar .de moderne theologische inzichten. j Jo van Erp voert de regie over de 1200 deelnemers aan de stoet en de voordracht van de Tilburgers is de vorige jaren van uitzonderlijke betekenis gebleken. Dit jaar zullen verschillende hoogwaar digheidsbekleders, waaronder Z. H. Exc. Mgr. W. H. Bekkers aan de stpet deel nemen. Mgr. zal aan het slot van de stoet de toewijding van Tilburg aan het H. Hart vernieuwen. Tijdens de plechtigheid zal Pater Piet Wesseling de feestpreek houden. De route loopt door de binnenstad en enkele tribu nes zijn gemakkelijk vanaf het station te bereiken. De stoet begint om drie uur te trekken en de plechtigheid op de Heuvel vangt on geveer half vijf aan.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 14