MUZIEKFEESTEN TE DRUNEN. MUZIEKFEESTEN 1957 h WAALWIJK Adverteert in dit blad 0LLEKE GAAT VISSEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 28 JUNI 1957 Bezoekt te DRUNEN 29 en 30 juni en 1 juli. Zaterdag 6 uur Zondag 3 uur Maandag 8 uur Avondconcerten Zaterdag 8.30 uur Zondag 8 uur \u* BIM EN BAM EN HET WATERPISTOOL. Bim en Bam gaan hier als cowboys, En ze hebben grote jool, Door de dieren te bespuiten Met een straal uit hun pistool. Druipend van het koude water Komen ze bij Jumbo aan, „Bim en Bam zijn zo vervelend, Kan daar nu niets aan gedaan?" ,,'k Zal ze leren", zo zegt Jumbo, Ik kan óók cowboy zijn wacht maar!" Daar komt hij at aangelopen, Bim en Bam staan lachend klaar. Maar dan treft de beide beertjes Een straal water uit z'n snuit Kijk ze druipend huistoe lopen 't Waterspelletje is uit OLLEKE BOLLE RE'S WONDERLAND ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 29 en zondag 30 juni- Arts Dr. Lenglet. Apotheek Nijman. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 30 juni 1957. 10 uur Ds. L. Schellevis. N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 30 juni 1957. Voorin. 10 uur en nam. 2.30 uur: Ds. J. Vink. N. H. KERK BAARDWIJK. Minister Loeffstraat 65. Zondag 30 juni 1957. 11 u. v.m.Ds. C. B. Schuurman. Heilig Avondmaal. RECTIFICATIE. In ons verslag over de felle brand in een opslagplaats van de fa. v. Helvoirt-de Nijs, stelden wij dat het vuur door de brand weren van Waalwijk en Drunen werd bestreden. Van de zijde der Waalwijkse brandweer deelt men ons echter mede, dat de brandweren van Drunen en Til burg wel door de N.V. Timtur zijn gealarmeerd, doch dat zij niet in actie zijn geweest. PLECHTIGE EERSTE H. MIS. Op zondag 30 juni a.s. zal de WelEerw. Heer W. Adriaanse in de narochiekerk van St. Jan' om half 10 zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Om 9 uur zal de neomist bij zijn woning worden afgehaald en met zijn familie door bruidjes naar de kerk worden gebracht. De stoet zal vanaf de Parallel weg via de Wilhelminastraat en Grotestraat naar de kerk trekken en de bewoners van deze straten worden vriendelijk verzocht die dag de vlag uit te steken. Óm 1 uur zal de neomist reci piëren in het v.m. Wit-Gele Kruis gebouw tegenover de pastorie. Tenslotte zal door hem om half vijf een plechtig Lof wor den gecelebreerd. Wij hopen dat ook de weers omstandigheden mee zullen wer ken om deze dag voor de neomist tot een onvergetelijke te maken. EXAMENS. Voor het eindexamen gymna sium B slaagde te 's-Bosch mej. R. Roelofs Heyrmans te Waal wijk voor A de heer H. Greve alhier. Aan de Middelbare Meisjes school van het Maria Lyceum te 's-Bosch slaagde mej. B. Achten te Vlijmen voor het eindexamen. De heer J. Rijkes uit Geer- truidenberg is in Utrecht ge slaagd voor het eindexamen ca fé- en restaurantbedrijf. De heer A. Verheijen uit Hank slaagde te Den Haag voor het examen gemeente-adminis tratie. JAARVERGADERING W.S.C. Maandagavond hield de r.k. voetbalvereniging WSC in hotel De Twee Kolommen haar jaar vergadering. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Spijkerman, uitdrukking aan zijn voldoening over de goede opkomst der leden voor deze vergadering. Hieruit j blijkt dat er bij de leden een gro te en levendige belangstelling bestaat voor alles wat er in de vereniging omgaat. Na voorlezing der notulen gaf de secretaris, de heer Verhoof- stad, een uitgebreid en uitste kend verzorgd overzicht van het afgelopen verenigingsjaar, dat bijzonder gunstig genoemd kan worden. Het ledehtal groeit snel, vooral bij de junioren is een ver heugende toeneming van 't aan tal leden te constateren. Bijzon dere aandacht voor deze afdeling is dan ook gewenst. Een verlies trof de vereniging door het overlijden van de heren Winterink en v. Hooff. Tijdens de vergadering werd een minuut stilte in acht genomen ter ge dachtenis van de heer Winterink die in de maand mei tengevolge van een tragisch auto-ongeval om het leven kwam. Bijzondere hulde werd in het jaarverslag gebracht aan het 2e elftal, dat dit jaar het kampioen schap heeft weten te behalen. Dit succes is voor een belangrijk deel te danken aan de voortref felijke leiding van aanvoerder Mari Brok. Het 4e behaalde ook het kampioenschap, doch faalde in de promotiecompetitie. Het voor de eerste maal gehouden St. Nicolaasfeest voor de junioren is een groot succes geworden en ook dit jaar hoopt men er weel een geslaagde feestelijkheid van te maken. De voorzitter bracht de secre taris dank voor de uitstekende verzorging van notulen en jaar verslag. Uit het overzicht van de pen ningmeester, de heer Snijders, bleek, dat de financiën van WSC alle reden tot tevredenheid ge ven. De heer J. v. Kempen gaf 'n overzicht van 't clubblad ..Goal" dat ook met een batig saldo het verenigingsjaar kon afsluiten. Het aantal abonné's is echter niet aan de hoge kant en de heer v. Kempen hoopte dan ook dat het komende verenigingsjaar 'n flinke stijging te' zien zal geven. De kascpmmissie, bestaande uit de heren Bergmans en Weii- ers, prees het voortreffelijke fi nanciële beheer en gaf uiting aan haar respect voor de wiize waarop deze belangriike be stuurstaak wordt vervuld. Bij ac clamatie werd hesloten de heren Bergmans en Weijers ook voor 'het komende verenigingsjaar met de kascontrole te belasten. Aftredende hestuursleden wa ren de heren Chr. Aarts, P. van Engeden en B. v. Loon, van wie eerstgenoemde zich wegens druk ke werkzaamheden niet meer 6 v Het woord feest, heeft een opwekkende, vreugdevolle klank. Het is synoniem aan vreugde, blijheid, opgewektheid, zon, licht en schoonheid. En wanneer het dan nog een muziek feest betreft, spreekt dit dubbel, want hier op wordt de vreugde, de blijheid, zelf ver klankt. Muziek, het spreekt tot ieder mens, spe ciaal tot de goede, tot hem, die ontvanke lijk is voor het schone, het mooie, het wa re. Muziek is de enige kunst die werkelijk leeft, haar taak is universeel. Het is de spelende mens die zich van deze kunst heeft meester gemaak en wat in de loop der tijden bereikt werd is genoegzaam be kend. En of men nu houdt van de lichte amusementsmuziek of wat men noemt de z.g. ernstige of serieuse muziek, in feite blijft het precies gelijk, want beide hebben tot doel de mens te verpozen en genot te brengen. Muziek overstroomt ons iedere dag, ra dio en pick-up brengen ze bij iedereen in de huiskamer en allen zijn we luisteraars. Maar duizenden kunnen het hierbij niet laten en het is Brabant en Limburg bekend dat het zoveel Harmonie- en Fanfare-ge zelschappen telt als er kerktorens zijn. Dat ook hierin hoge prestaties werden bereikt weten wij uit onze eigen omgeving maar al te goed, want in onze eigen omgeving hebben wij gezelschappen met een inter nationale faam. Van tijd tot tijd heeft men er blijkbaar behoefte aan eens naar buiten te treden en eens nader met elkaar in contact te komen en er is altijd wel een gelegenheid te vinden om de bloemetjes eens buiten te zetten. te nemen, Reeds bij de eerste deelname promoveerde zij van de derde naar de tweede afdeling. In 1951 kwam er voor de Harmonie nog een grote verandering. De Jongens- Congregatie, waarvan de Harmonie steeds een onder-afdeling was geweest, werd op- geheven. Pogingen om tot een fusie te ge- raken met de reeds bestaande harmonie l De Volharding mislukten. Toen kwam er I een nieuw bestuur, de vereniging bleef be staan als een zelfstandige vereniging en kreeg de naam Beatrix. De heer Brok, die 1 zoveel had bijgedragen tot de bloei van deze vereniging, nam afscheid. Het oude vaandel werd overgedragen aan het ge meentebestuur, kortom in 1951 trad de oude vereniging verjongd te voorschijn, j Weer volgt dan een lijst van eerste prij zen en promoties, waarvan in 1956 o.l.v. Ton Kotter de promotie naar de Ere-af- deling. i De Harmonie Jongens-Congregatie of de Harmonie Beatrix, de geest is dezelfde ge bleven: streven naar hoger, naar beter. De lijst van de vroegere promoties heeft bewe zen dat men vroeger behoorde tot een der beste uit onze omgeving. De lijst van pro moties van de laatste jaren bewijst dat men haar thans er weer bij mag rekenen. l Programma Muziekfeesten. Wanneer zaterdag a.s. het driedaags mu ziekfeest zal worden geopend, kan er be- gonnen worden met een muziekprogramma dat voor de fijnproevers verschillende hoogtepunten kent. De deelnemende corpsen waaronder de beste uit den lande, staan er borg voor dat 3 uur Aanvang der concerten, i Achtereenvolgens treden op: Harmonie Beatrix, Harmonie St. Cecilia uit Haar steeg, de Fanfare Eendracht maakt Macht uit Elshout; Harmonie De Eendracht uit j Nieuwkuijk; Fanfare Tot Onderling Ge- noegen; Fanfare St. Caecilia uit Ammerzo- den en de Harmonie De Volharding, j 8 uur Galaconcert te geven door de Kon. Harmonie Sophia's Vereniging uit Loon op zand o.l.v. Tón Kotter. 10.30 uur: Taptoe op het Raadhuis plein. Maandag 1 juli 8 uur Groot gala-concert te geven door de Kon. Erk. Harmonie Concordia uit Loonopzand o.l.v. Frans van Abelen met medewerking van de Gent. Zangvereniging Cantabile o.l.v. Sjef Lombarts. 10.30 uur Taptoe op 't Raadhuisplein. Tijdens de muziekfeesten zal het gemeen- 1 tehuis en de nieuwe kerk in de avonduren worden verlicht, i Tijdens de muziekfeesten zal in de Har moniezaal in de Stationstraat iedere avond bal zijn. Rond het Muziekfeest. Heden vrijdagavond maakt de Harmonie Beatrix een muzikale wandeling door onze gemeente als openning van het driedaags muziekfeest, j De Harmonie De Volharding, die zater dagavond een concert zal geven in het ka der van de muziekfeesten 1957, gaat a.s. zondag op concours te Overloon, waar men zal uitkomen in de afdeling Uitmuntend- J Zaterdag, zondag en maandag is dat in Drunen, als daar de Kon. Erk. Harmonie Beatrix haar 75-jarig bestaan viert. Dan komen er 10 corpsen uit onze omgeving naar Drunen om dit féést mee te vieren en daar hun kunnen te tonen. Met concert, mars en taptoe, alles vol muziek en klank, gaat men feesten. Feest niet alleen omdat nu toevallig de Harmo nie Beatrix 75 jaar is, maar feest ook om het feest dat de muziek is. Drunen staat er om bekend dat het vele muziekliefhebbers heeft. Het heeft zich voor dit feest dan ook speciaal opgemaakt en roept alle muzikanten, luisteraars en kijkers een welkom toe. Wie zelf van het mooie, het schone, -het goede houdt, wil in zijn vreugde ook gaarne anderen hierin laten delen. Daarom roept Drunen: welkom. 75 jaar Harmonie. Van Fanfare naar Harmonie Jongens- Congregatie, tot R.K. Erk. Harmonie Beatrix. 75 Jaar is een hele tijd en in vele geval len soms meer dan een mensenleeftijd. Eén van de Harmonieën die Drunen rijk is, heeft deze leeftijd bereikt. In deze 75 jaren ligt het bewijs, dat de liefde tot de muziek en de vereniging oorzaak kan zijn dat men trots alle ups en downs, trots alle weder waardigheden men het vaan, symbool van het ideaal, kan blijven hoog houden. Bij het nagaan der geschiedenis van de Harmonie Beatrix in 1882 opgericht, komt men verschillende namen tegen. Het zijn de mannen geweest die de leiding gaven, de mannen die soms de stuwers waren en aan wier vasthoudendheid men thans te danken heeft dat Drunen in de Harmonie Beatrix een kostbaar cultuurgoed of wat men thans noemt een sociaal cultuurgoed bezit. Beatrix draagt haar naam pas 6 jaar; voordien was het de Harmonie der Jongens congregatie en in 1882, zo vermeldt de historie, door de toenmalige pastoor Rijcke- vorsel opgericht. Het was eerst een fanfare en trad alleen op bij kerkelijke festiviteiten en werd geheel door de pastoor gefinan cierd. Dat fanfare zijn duurde zo ongeveer tot 1907. Al die tijd was de heer M. v. d. Leur directeur. In 1907 vierde men het 25- jarig bestaan en kort daarna trad de heer M. v. d. Leur als directeur af wegens hoge leeftijd. Hij werd opgevolgd door de heer H. Brok, de man die meer dan 40 jaar dirigent was van dit corps. Met zijn be noeming werd de fanfare ook omgezet in een harmonie. Men kreeg ook een vaan del. Het oude vaandel dat thans nog in de raadzaal op het gemeentehuis te zien is. Dit vaandel deed dienst tot 1951. In 1923 lezen wij van het eerste succes op een concours, n.l. de eerste prijs in de derde afdeling. Dan volgt een lijst van schitterende promoties: 1924 promotie naar de tweede afdeling; 1925 promotie eerste afdeling; 1926 promotie afdeling Uitmun tendheid en 1928 promotie naar de hoogste Ere-afdeling; in 1931 behaalde men in de ze afdeling, die later de naam kreeg van Superieure-afdeling, een eerste prijs. Deze indrukwekkende lijst van eerste prijzen en promoties verteld ons van de groei en de bloei van deze Harmonie in de jaren 1920 t.m. 1935, onder de bezie lende leiding van haar directeur de heer H. Brok. Tijdens de oorlog trad de Har monie niet naar buiten op, maar kort na de bevrijding was men weer present en zeer spoedig in conditie om aan concoursen deel dit muziekfeest zal slagen en voor muziek liefhebbers (niet te verwarren met kenners) drie bijzonder mooie dagen zullen zijn. Alles is gedaan om dit feest tot in de puntjes te verzorgen. Het feestterrein zal worden versierd en 's avonds fraai worden verlicht. Bij de avondconcerten zal bij de uit te voeren werken een toelichting worden ge geven. Er zal ook zorg worden gedragen dat de concerten niet kunnen worden ge stoord door geluiden van buitenaf. Het programma is in grote trekken als volgt Zaterdag 29 juni 3 uur Receptie en opening der Muziek feesten in de Harmoniezaal. 4.30 uur Feestmars door het geünifor meerde muziekcorps Huize Nazareth uit Tilburg. Vertrek Remise. 6 uur Concert Harmonie Beatrix. 6.30 uur Populair concert door de Harmonie Ons Genoegen uit Tilburg. 8.30 uur Groot avondconcert door de Kon. Erk. Harmonie De Volharding o.l.v. Joh. Verhoeven, met medewerking van de zanvereniging Ü.D.I. o.l.v. C. Lambrechts. Zondag 30 juni: 2.30 uur Opening van het Bondsfesti- val op het Raadhuisplein en uitvoering van de feestmars. heid. Aan het muziekfeest nemen 10 korp- sen deel, die tesamen pl.m. 500 leden tel- i len. Vijf van deze korpsen zijn geunSjjir- meerd. Tijdens de muziekfeesten zal in de Har moniezaal bij H. van Delft iedere avpnd bal zijn. i Ter gelegenheid van het muziekfeest i heeft het gemeentebestuur het gemeente huis laten verlichten, terwijl ook de nieuwe- kerk zal worden verlicht. Op zondag en maandagavond zal om pl.m. 10.30 uur, resp. door de Kon. Harm. I Sophia's Vereniging en de Kon. Erk. Har- i monie Concordia een taptoe worden ge- I i geven. i Het organiserende comité dat 22 leden telt, vijf subcommissies heeft en zeven maal een algemene vergadering hield, heeft al les tot in de puntjes voorbereid. De Harmonie Beatrix heeft bij dit 75- jarig bestaan geen jubilarissen. Wel telt zij 11 leden die langer dan 25 jaar lid van de vereniging zijn. Het is algemeen bekend dat de financiële positie van harmoniegezelschappen meestal niet rooskleurig zijn. Voor Beatrix is be rekend dat ieder lid per week f 1.50 kost. Na de oorlog had Beatrix ook met huis vesting te kampen en men veranderde na de oorlog 6 maal van repetitielokaal. Men ging na de oorlog 5 maal op concours. OavaaIi ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der R.K. Kon. Erk. Harmonie Beatrix op AANVANG DER CONCERTEN door de Kon. Erk. Harm, „de Volharding'' o.l.v. Joh. Verhoeven, met medewerking van de Zangvereniging U.D.I. o.l.v. C. Lambrechts. door de Kon. Harm. Sophia's Vereniging o.l.v. Ton Kotter. Maandag 8 uur -J( door de Kon. Erk. Harm. Concordia o.l.v. Frans v. Abeelen, [met medewerking van de Gem. Zangver. „Cantabile" o.l.v. Sjef Lombarts. ZONDAG EN HAANDAG 10.30 uur TAPTOE tp 't Raadhuisplein. Feestterrein achter het Raadhuisplein. \Ntl "Copyright P. I. B. Bo. 6 Copenhagen ^/S8 Het was vroeg in de morgen en het schemerde nog, toen Olleke al naast zijn bedje stond. Ja, hij wilde nu eens erg vroeg zijn, want hij ging vissen. Snel kleedde hij zich aan, stopte een pakje boterhammen, dat moeder al voor hem had klaargemaakt, in zijn zak, pakte zijn hengel en een mand je en verliet het kleine huisje aan de rand van het bos. De bosvijver was zijn doel en vrolijk fluitend verdween de jongen tussen de bomen. Het was nog stil in het bos en bij elke stap spatten de dauwdroppels links en rechts in het rond. Olleke kwam in een op gewonden stemming. Het beloofde een mooie dag te worden en hij had zich al zo lang op een vispartij verheugd. Bij de bosvijver aangekomen wandelde Olleke eerst eens langs de oever om een geschikt plekje te vinden. „Kiekeboe!", hoorde hij plotseling roe pen. Er staken een paar kleine visjes hun kop boven water uit en zij lachten Olleke Uit. „Je komt zeker om ons te vangen hè? We zien het aan je hengel, maar ons vang je niet hoor, we kijken wel uit!", riepen ze en buitelend en stoeiend verdwenen ze weer onder water. Een goede vangst. Olleke lachte. Hij zou wel eens kijken, Hij vond een kleine inham en aan de kant een grote oude eik. Hier kon hij wel eens heerlijk gaan zitten. Olleke maakte het zich gemakkelijk. Hij zette zijn mandje, waar de gevangen visjes in moesten naast de boom en leunde met zijn rug heerlijk tegen de stam. Zo, nu even de hengel in orde maken. Een stukje aas aan het haakje en tjoep, daar zwierde de lijn door de lucht. De dobber wipte vrolijk op het wa ter en Olleke wachtte af. Na een poosje had hij beet. Met gespan nen aandacht volgde hij de bewegingen van de dobber en toen die onder het waterop pervlak verdween, diep Olleke: „Ja, nu!" en met een forse zwaai zwiepte hij de hen gel omhoog. Een zilverwit visje spartelde aan de lijn en Olleke danste verheugd in het rond. De eerste was binnen en in gedachten zag de jongen zich vanavond al aan tafel zitten met vader en moeder, terwijl ze allemaal genoten van de heerlijke vismaaltijd, waar voor Olleke had gezorgd. Netjes legde hij het visje in de mand en opnieuw gooide Olleke de lijn uit. Kapers op de kust! Het liep tegen de middag en in het lek kere zomerzonnetje zat Olleke te soezen. Zo'n hele ochtend ingespannen vissen viel niet mee vond hij. Maar de buit was be hoorlijk en dat vergoedde veel. Zijn ogen vielen dicht en met een ruk schrok hij wak ker. Hij was ook zo vroeg opgestaan. Dat viel toch niet mee. En weer soesde Olleke. Achter de oude eik klonk geschuifel en de bladeren van de struiken onder de boom ritselden zacht. Plotseling kwam er een poezekop tevoorschijn. De oogjes gluurden in het rond en begerig snoof het neusje de heerlijke geur op van verse vis. Het was de boskat, die ook op weg was naar de vijver om een paar visjes te verschalken. Maar hier stond een heerlijke maaltijd zo maar voor het grijpen. Van wie zou die zijn? De kater stapte uit de struiken en keek rond. Om, het was Olleke. De jongen zat gewoon te slapen. Maar dat was verschrik kelijk dom. Wie ging er nu zitten slapen naast een pas veroverde buit? De boskat besloot Olleke een lesje te geven. Een les Hij trok het mandje achter de struik en bekeek de visjes eens. Ze waren best. Voor dit lesje moest Olleke hem maar de helft van de visjes geven vond de kat. Het was toch uiteindelijk een echte levensles en die moest betaald worden. Hij nam de mooiste visjes uit de mand en at die op. Zo, het loon was ontvangen, nu zou het lesje ko men. Hij sloop naar voren en haalde de lijn van de hengel op. Daar bond hij een flinke steen aan en gooide toen de lijn weer in het water. Snel sprong de boskat achter de struiken. Door het gewcht van de steen, die natuurlijk dadelijk onder water ver dween, vloog de hengel uit de handen van de jongen en dadelijk schrok die wakker. Nu had hij beet; oh, wat moest dat een reuze vis zijn. Met alle kracht die in hem was, trok Olleke de hengel omhoog. Maar wat een teleurstelling, toen hij zag dat er een steen aan hing. Hoe kon dat? Argwanend keek hij om zich heen en miste ineens zijn mand je met vis. Wie had hem die poets gebak ken? Nog meer narigheid. Olleke werd erg kwaad, juist omdat hij begreep, dat het zijn eigen schuld was, dat zijn mandje was verdwenen, want wie gaat er naast zo'n mandje met heerlijke visjes zitten slapen? Olleke dook de struiken in op zoek naar de onverlaat die hem die poets had gebakken. Daar duikelde hij zo wat over de boskat en over de graatjes, die over de grond verspreid lagen. Juist wilde hij de kat pakken, toen hij het mandje, waar nog de helft van de visjes inzat, zag staan. Hiervan maakte de kat handig ge bruik om te vluchten. „Je moet altijd wakker blijven bij je buit, dat is de wet van het bos!", riep de kat uit de verte. En Olleke begreep het. Hij was toch nog blij, dat de helft behou den was. Nu kwam hij tenminste nog met iets thuis, hoewel de grootste en lekkerste er uit waren. Maar niet getreurd, misschien kon hij er nog een paar bij vangen. Ge troost met die gedachte en zijn mandje in de hand stapte Olleke weer uit de struiken, maar wat was dat? Waar was zijn hengel gebleven? Midden in de rivier dreef zijn hengel en de vrolijke jonge visjes staken hun kopjes boven water en riepen: „Kieke boe! Nu kun je ons lekker niet meer van gen!" Steeds verder trokken ze de hengel naar het midden van de vijver en Olleke begreep, dat Tiet uit was met de pret. Mistroostig begaf de jongen zich naar huis. De visjes in het mandje waren te weinig voor een heerlijke maaltijd voor va der, moeder en hem en zijn hengel was hij kwijt. Dat zou hem niet weer gebeuren. Voortaan zou hij wakker blijven. COBY MARTIUS. (Nadruk verboden).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 6