Opening Machinefabriek Firma Wed. J. Verhulst WAALWIJK STASSAR FILMJOURNAAL Waalwijkse en Langstraatse Courant PRISMA-horloges Van dorpssmidse tot imposante industriehal. KERMISMAT1NÉE Oefening en Vermaak Louise de Vries Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. Bureaux: GROTESTRAAT 205. Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief WAALWIJK TEL. 2621 Liedertafel zondag 14 juli, 12 uur Musis Sacrum GOUDEN EN ZILVEREN SIERADEN VRIJDAG 12 JULI 1957 E ECHO «I HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No. 55 Hoewel de Machinefabriek Fa. Wed. J. Verhulst reeds sinds oktober haar bedrijf uitoefent in de imposante industriehal aan de Elzenweg, heeft de officiële opening nog steeds niet plaats gehad. Maar van uitstel is geen afstel gekomen, want op maandag 22 juli a.s. zal de feestelijke plechtigheid van inzegening en opening plaats hebben. Ten aanzien van het eerste onderdeel van deze plechtigheid was er enig gemeet no dig om vast te stellen onder welke paro chie de fabriekshal nu eigenlijk thuis hoor de. Het is namelijk zo, dat de grens tus sen de parochie van O. L. Vrouw en die van de H. Antonius precies door de hoofd ingang loopt en het bedrijf dus halveert. Bij opmeting bleek echter dat Pastoor Lam een banddikte meer fabriek had dan pas toor Verbïesen. Deze dag zal dus worden geopend met een gezongen H. Mis in de St. Antonius.- kerk om 9 uur. Om 11 uur zal het bedrijf door Pastoor Lam worden ingezegend, waarna de opening zal worden verricht door Burgemeester Teijssen. Om 12.30 zal de aanbieding geschieden van het cadeau door het bedrijfspersoneel. Dit geschenk bestaat uit een gedenksteen, welke is aan gebracht in de hal en die is vervaardigd door drs. Werner, leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Breda. Van 14 -15.30 uur receptie en gelegenheid om de fabriek te bezichtigen. De tweede helft van dit feestelijk gebeuren zal op 27 juli a.s. plaats hebben. Deze dag is bestemd voor een feest van de personeelsleden met hun dames. In de morgenuren zullen de dames gelegenheid hebben om de fabriek te bezichtigen en zich op de hoogte te stel len van de aard van het werk van hun man resp. verloofde. Om 6 uur een gezellig feest in „De Lindeboom" met muziek, een conferencier en wat er al zo meer bij een feest komt kijken. GESCHIEDENIS. Met de ingebruikneming van deze in dustriehal heeft de Fa. Wed. J. Verhulst een voortreffelijke kroon gezet op een 140- jarig bestaan. Toen omstreeks de jaren 1816 in de Stationsstraat de Smederij Verhulst geves tigd werd, kon uiteraard niemand vermoe den dat dit bescheiden uit Vlijmen afkom stige bedrijf zou uitgroeien tot een voor Waalwijk betekenende industrie met leve ranties over geheel Europa en zich 140 jaar later zou vestigen in een imposante door de gemeente gebouwde industriehal van 40 x 70 m. En ook smid Verhulst zelf zal daar allerminst van gedroomd hebben. Hij bleef in zoverre bij de bekende Waal wijkse leest, dat hij in plaats van mensen de paarden schoenen aanmat. En daarmee was hij dik tevreden, want het paard stond in die dagen nog in hoge ere en ten aanzien van schoenen had het dit op de mensen voor dat het een rustige en gauw tevreden klant was. Toch moeten zijn nakomelingen een ge zonde eerzucht en een scherp zakelijk in zicht eigen zijn geweest, want in de loop der jaren breidt het bedrijf zich meer en meer uit en wordt de aandacht van liever lee sterker gericht op een wijder arbeids veld, waarbij men uiteraard geheel was in gesteld op de schoen- en lederindustrie (het vervaardigen van droogkasten, transport banden, 't verrichten van reparaties enz. enz.). In 1905 werd ook in de Grotestraat een bedrijf ingericht, waar men een werkplaats ruimte verkreeg van ca. 250 m2. Door een aantal verbouwingen in 1920, 1948 en 1951 werd de bebouwde ruimte uitgebreid tot ca. 750 m2. Tevens kreeg de firma de be schikking over een 3-tal magazijnen in de Grotestraat. Omstreeks 1926 begon de fa. Verhulst met de fabricage van verwarmings buizen. De plannen voor de vervaardiging van lucht- en warmte-technische artikelen da teren uit de oorlogsjaren 1940-1945. Na de oorlog zijn deze plannen snel en met grote voortvarendheid gerealiseerd. Deze fabricage-uitbreiding verschafte de firma uiteraard een veel ruimer arbeidsveld ,en al spoedig zag men zich dan ook geplaatst tegenover betekenende orders uit binnen- en buitenland. Met deze technische groei HET SCHOEN. EN LEDERMUSEUM. In een der bladen verscheen een overi gens zeer waarderend artikel over ons Schoen- en Ledermuseum. Daarin komt echter een zin voor die om z'n consequenties, tegenspraak behoeft. Er staat nl. dat het een feit is, dat het Schoe nenmuseum eerlang gevestigd zal worden in het pand in de Grotestraat, thans in ge bruik van de fa. Jos van de Ven. Wat er nog ooit te gebeuren staat, we ten we niet, maar zeker weten we, dat het thans geen feit is dat het museum daar ge vestigd zal worden, daar nog geen enkel verzoek daartoe is ingediend en nog min der dat daaromtrent een voorstel in de raad is geweest, en vanzelfsprekend is, dat de gemeenteraad, die in deze de enige be voegde autoriteit is, ook in deze geen be slissing heeft genomen of kunnen nemen. Voorbarig is deze mededeling dus in elk geval, aldus deelt het bestuur van 't mu seum ons mede. DR. MOLLERCOLLEGE WAALWIJK. Eindexamen M.M.S. Geslaagd Ans Achten uit Vlijmen; Joke Beerens uit Loon op Zand, Henny Hellings, Tea i de Kort, Els van Steenderen, Jacqui v. d. Velden en Marie José Vugs uit Waalwijk. Afgewezen: geen. De geslaagden hebben hun succes, alle candidaten slaagden, gevierd met een rij toer door de gemeente in 'n prachtig opge tuigd voertuig, voorafgegaan door de jeugd drumband uit de Putsteeg. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S VAN VEILIG VERKEER. Op dinsdag 9 juli jl. werden de diplo ma's uitgereikt aan de geslaagden van het onlangs in deze gemeente gehouden jeugd- verkeersexamen. Dit examen werd dit jaar in onze ge meente voor het eerst gehouden en door de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer georganiseerd. Zij heeft met haar actie veel succes geboekt. Verheugend was vooral de algemene deelname. De hoogste klassen van alle in Waalwijk gevestigde lagere scholen deden mee. In totaal hadden zich 334 kinderen voor dit examen aangemeld. In totaal kon aan 310 hunner het diploma worden uitgereikt. Twaalf leerlingen slaagden met lof door dat zij zowel het schriftelijk als het prac- tisch gedeelte geheel foutloos aflegden. Deze twaalf uitblinkers waren de meisjes; konden echter de ruimte- en personeels voorziening geen gelijke tred houden. Al spoedig bleek dat de bestaande werkplaats veel te klein was om deze uitbouw te kun nen opvangen. Er moest bedenkelijk ge woekerd worden met ruimte en een aantal kapitale machines konden ternauwernood een plaatsje vinden onder een buiten de werkplaats gelegen afdakje. In de veel te kleine werkplaats was het een voortdurend gescharrel met het omvangrijke en zware materiaal en de separate ligging der ma gazijnen betekende een verlies van heel wat werkuren. Het is dan ook een gelukkige omstan digheid dat het voortvarende en doortas tende gemeentebestuur de betekenis van deze belangrijke industrie voor de gemeente inzag en met bekwame spoed de bouw van een imposante industriehal heeft gereali seerd, daarmee een belangrijke stap zet tende naar meer differentiatie in de plaat selijke industrie. Met de personeelsvoorziening liggen de zaken echter minder eenvoudig. Telde het bedrijf in 1936 nog maar slechts 15 man, thans is dit aantal opgelopen tot 80 en de behoefte aan geschool personeel is momen teel, met de ingebruikneming van de prachtige industriehal aan de Elzenweg, groot. Het aantrekken van geschoolde ar beidskrachten gaat echter niet zo vlot als de directie wel zou wensen. IMPOSANTE HAL. De nieuwe industriehal, waarin de fa. Verhulst thans is gehuisvest, is een fraai en imposant gebouw, gelegen langs de spoor baan aan de Elzenweg. De bedrijfsruimte heeft een oppervlakte van 26000 m2. De overkapping overspant een breedte van 40 m zonder gebruikmaking van enige dak- stutting. Dit geeft de fabriekshal een bij zonder ruim aspect en maakt tevens het hanteren en wenden van omvangrijk en zwaar materiaal veel gemakkelijker. Veel ramen maken deze hal tot een lichte, fris se en prettige werkplaats. Aan de voorzijde zijn over de gehele breedte ondergebracht het privékantoor, offertekamer, welke tevens kan dienen als I als gast Sopraan v. d. Ned. Opera Entree f 1.- alles inbegrepen Plaatsbespreking 13 juli 4 5 uur aan de zaal i/i-Mi-j-rru iu'm'u iVii",'' e Francien de Bree, Marijke Govers, Marga v. d. Gouw, Annie v. d. Heijden, Annemie van Sambeek, Hetty Zegers en de jongens Aloys Brok, Clemens Brok, Joost v. Hooff, Henk Leyten, Walter de Munnik en Arnold Timmermans. De rijschool Moonen uit Waalwijk beloonde deze uitblinkers met een attentie in de vorm van een stel op verkeersregels afgestelde speelkaarten. Hoewel het in het voornemen van het showroom, administratie, tekenkamer, een 2-tal cantines en een archiefruimte. Alles ruim, licht en uitgevoerd in heldere, mo derne tinten. Vooraan in de ruime hal is als geschenk van het personeel een gedenk steen aangebracht, welke de oude smidse en de nieuwe produktiemethode voorstelt. Achter deze ruimten bevindt zich de enorme fabriekshal, waar een veelheid van apparaten wordt vervaardigd. Deze grote hal wordt verwarmd door drie apparaten van eigen fabrikaat, die verwarmen door middel van heet water onder druk. Zelfs bij 15 graden vorst verspreiden deze drie boven in de overkapping opgehangen ap paraten een weldadige warmte. Rechts van de fabriekshal bevinden zich nog een z.g. balanceerkamer, waar diverse apparaten op hun juiste balans worden onderzocht, een testlokaal met diverse meetintrumenten en een luchttunnel, een fraaie wasgelegenheid en toiletten, een klein magazijn en een gar derobe. Achter de fabriekshal bevinden zich de garages en een verfspuiterij. Rond het gehele complex is een bestrating aan gelegd. Met het oog op eventuele toekomstige uitbreidingen heeft de fa. Verhulst, welke wordt geleid door de drie gebroeders Ver hulst, optie verkregen op de achter de nieuwe fabriekshal gelegen grond. Gaarne wensen wij dit snel groeiende bedrijf alle succes toe in dit prachtige fa brieksgebouw, dat op indrukwekkende wij ze de van steeds meer differentiatie getui gende industrialisatie van onze gemeente accentueert. Het ontwerp van de nieuwe industrie hal is het produkt van een samenwerking tussen architet A. van Huiten en de heer Kobben, directeur van de dienst Gfemeen- tewerken. De uitvoering is in handen ge weest van de fa. P. A. Kramer, alhier. De verwarmingsinstallatie is vervaardigd door de fa. Verhulst zelf. van leidende krachten in de leder- en schoenindustrie. Het is daarom voor de industriële leiders een zeer goede gelegenheid om zich een oordeel te vormen over hetgeen door mid del van dit middelbare vakonderwijs kan worden bereikt, temeer omdat zij zich hier op de hoogte kunnen stellen van de pres taties van hun eventueel toekomstige lei dende krachten. Ook voor ouders die aan de toekomst van hun kinderen moeten denken en voor degenen die belangstelling hebben voor de leder- en schoenindustrie, komt op deze tentoonstelling de veelzijdigheid van de school op het gebied van de leder- en schoenindustrie in de door haar, tijdens het onderwijs, gefabriceerde producten op in teressante en leerzame wijze tot uiting. Door de moderniseringen die de laatste tijd doorgevoerd konden worden is de M.V.L.S. in staat geweest de allermodernste ledersoorten zoals schrumpfleder van vette vellen en halzen, kalfsleder voor orthopae- dische doeleinden, bazaan en persians, suède huning, splitsuède en rundbox zo wel in caseïne als in plastic afwerking te fabriceren naast gekleurde calfssuède en getrokken handschoenenleder van Iams- vellen. Ook kan de M.V.L.S. U de zware over- ledersoorten tonen naast de diverse tech nische ledersoorten waarvan wij U hier m willen noemen: tassenleder (van runderen en varkens), grauw over leder, boekbinders- leder, voetbal- en zooileder, reparatiecrou- pons voor naai- en lijmdoeleinden, alsmede halzen voor Good Year en Mackay bin nenzolen. Bij de afdeling machinale schoenfabri- cage kan men de diverse stadia van de schoen in bewerking zien. Het begint met een ruwe blok hout, waarvan leesten ge maakt worden, verder de ontwerpen, cli- ché's, uitgewerkte series (graderen), ge sneden en gestikte schachten en schoenen gemaakt volgens de standaard- en volgens fantasie fabricagemethoden. Zo kan men op deze tentoonstelling zien flexible, zowel origineel als repareerbaar, Mackay houtgepend en doorgenaaid en Mackay-Welt alles in de ruimste zin. Het Good-Year systeem, het ago-systeem en. combinaties van de diverse systemen. Tijdens de tentoonstelling bestaat er ook gelegenheid de school te bezichtigen waar bij de directeur en/of leraren U alle ge wenste inlichtingen zullen verschaffen. Wij zouden ieder, die op een of andere wijze voor de Leder- en Schoenindustrie is geïnteresseerd, willen adviseren- om de thans geboden gelegenheid, om nader met de resultaten van het vakonderwijs dezer school kennis te maken, te benutten." LANGSTRAATSE SCOOTERCLUB OPGERICHT. Omdat er in de Langstraat al geruime tijd behoefte bestond aan een scooterclub, hebben een aantal bezitters van dit edele voertuig dinsdag j.I. in Thalia de hoofden bij elkaar gestoken om te komen tot een Langstraatse Scooterclub. En niet zonder resultaat, want ze is er gekomen, blozend en flink in gewicht. Er werd een voorlopig bestuur gekozen en verder werd er van gedachten gewisseld over het huishoudelijk reglement en statuten. De L.S.C. telt na deze eerste vergadering 25 leden. Het doel van de vereniging is het houden van oriën- tatieritten, het rijden van ralleys en het maken van pleziertochtjes onder elkaar. Om vast een beetje vertrouwd te raken met het en colonne rijden, heeft de club voor zaterdag 20 juli a.s. een rit in de om geving uitgeschreven. Er wordt om 3 uur gestart bij het clubhuis (Thalia). Zij, die zich als lid willen opgeven en aan deze rit wensen deel te nemen, moeten hiertoe een schriftelijke aanvraag indienen hij het club-, huis. Zij ontvangen dan van het bestuur be richt of zij kunnen deelnemen. De L.S.C. zal zich aansluiten bij reeds bestaande Brabantse Scooterclubs. Wij mo gen er nog de aandacht op vestigen dat de club zich niet zal inlaten met het orga niseren van snelheidswedstrijden en hieraan ook niet zal deelnemen. GEVALLEN SOVJET-LEIDERS WORDEN NIET VERVOLGD. Malenkof, Molotof en Kaganowitsj, die vorige week uit het partijpresidium zijn gestoten, zullen niet gerechtelijk worden vervolgd. Aldus heeft Radio-Moskou j.I. woensdagavond in zijn Engelse uitzending meegedeeld. Oud-premier Georgi Malenkof is be noemd tot directeur van een hydro-elek- trische centrale te Ust-Kamenogorsk in Oost-Kazakstan aan de Chinese grens, on geveer 3000 kilometer van Moskou. „De anderen" zouden volgens Radio- Moskou eveneens „ander werk hebben gekregen. De omroeper vertelde niet wie „de anderen" waren en wat hij precies be doelde met „ander werk". Dit nieuws over de uitgestoten leiders werd gegeven in de vorm van een commentaar over de „kapi talistische propaganda". BIJNA NEGEN TON VOOR „GROOTBOEK IJ-TUNNEL". De inschrijvingen op het „Grootboek- IJ-tunnel" benaderen thans de 900 duizend gulden. Inmiddels heeft de afdeling financien van de gemeentesecretarie te Amsterdam aan allen, die tot dusver hun inschrijving aan het gemeentebestuur zonden een voor lopige ontvangstbevestiging gestuurd. De officiële bewijzen van inschrijving zullen laten volgen. Degenen, die het aanvraag formulier voor inschrijving op het groot boek wel aan 't gemeentebestuur toezonden maar het daarop vermelde bedrag nog niet overmaakten, wordt verzocht dit alsnog te doen. vindt U in een prachtige sortering bij Zie tevens onze schitterende collectie Stationsstraat 88 WAALWIJK HORLOGES 2 JAAR GRATIS VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL bestuur van Veilig Verkeer lag om de di ploma's tijdens een filmvoorstelling uit te reiken, werd van dit plan vanwege de grote warmte afgezien. In plaats daarvan bezocht een delegatie uit het bestuur de verschil lende scholen en reikte daar onder een toe passelijk woord van de inspecteur van poli tie, de heer Hoog Antink, de diploma's uit, Verheugend is dat deze actie van onze plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer zo'n groot succes is geworden. Het grote nut van een dergelijk jeugdverkeersexamen j behoeven we niet te verduidelijken, want iedere weggebruiker weet langzamerhand wel dat grondige kennis van de verkeers regels een eis van onze tijd is. SLUITING EN TENTOONSTELLING VAN DE MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOEN INDUSTRIE TE WAALWIJK. Op donderdag 18 juli a.s. des morgens om 11 uur zullen de dagcursussen van de M.V.L.S. gesloten worden. Na de uitrei king van de diploma's bestaat er gelegen heid om het werk van de leerlingen te bezichtigen, waarvoor een tentoonstelling zal worden georganiseerd die geopend zal zijn op donderdag 18 juli van 2 tot 5 uur en op vrijdag en zaterdag d.a.v. van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. De M.V.L.S. is de enige school in Ne derland die door middel van haar dagcur sussen een opleiding geeft voor de vorming MUSIS SACRUM. „JA, JA, DIE LIEBE IN TIROL". Musis Sacrum zet de kermis in met een van de grootste Duitse musicals van de laatste tijd, een film die wel bijzonder goed past in het kader van een feestelijke sfeer. Behalve de welbekende Hans Mo- ser zien en horen we in deze CinemaScope- productie het Don Kozakkenkoor, Anton Karas en zijn cither, het Rias-dansorkest, het Sunshine-kwartet, het Cornel-trio, het Rias-koor e.a. Het bijzonder amusante ver haal speelt zich af rond de barpianist Pe ter Lenz, die een grote aantrekkingskracht op de vrouwen heeft en dan ook menige echtgenoot ongewild tegen zich in het har nas jaagt. Hij wordt dan ook overal prompt ontslagen. Dan zoekt Peter maar weer troost bij zijn vriend Hans Bondy, die ech ter helemaal geen succes heeft bij de vrou wen. De vermakelijke en ingewikkelde si tuaties stapelen zich dus op, maar vinden ten slotte tegen een achtergrond van uit stekende amusementsmuziek toch een iedereen bevredigende ontknoping. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang alle leeftijden. „ALARM IN DE PACIFIC". Vele grote figuren heeft de tweede we reldoorlog geteld. Figuren die niet groot waren door hun rang of positie bij leger, luchtmacht of marine, maar mannen die tot het laatste ogenblik getuigden van een on breekbaar doorzettingsvermogen en van een grootse menslievendheid. Zo'n man was admiraal Hoskins, van wiens leven tijdens de oorlogsjaren deze film het ware ver haal geeft. Hij begon als kapitein-ter-zee en werd als commandant geplaatst op het vliegdekschip „Hornet". SW&1W - T TT Tijdens zijn verlof wordt de Hornet tot zinken gebracht. Een tijdlang krijgt hij een functie als commandant in een oplei dingskamp en als het nieuwe vliegdek schip, de „Princeton" van stapel loopt, denkt hij het commando te krijgen, maai dit gebeurt niet. Hij mag alleen als toe komstige kapitein de invasie meemaken. Ook de „Princeton" gaat ten onder, ten gevolge waarvan Hoskins een been vor- liest. Hij weigert echter zijn ontslag. Hij wil persé dat commando en krijgt het ook over de nieuwe „Princeton". Dan rijst zijn ster snel door de stoutmoedige ideeën die hij verwezenlijkt, o.a. het laten opstijgen van straaljagers van vliegdekschepen. Hij wordt commodore van de zevende vloot en mag ten slotte kiezen tussen twee belang rijke posten welke de Marine te bieden heeft. Hij weigert ze beide om zich geheel te wijden aan het vervoer van gewonde en verminkte soldaten. Een harde film, waarin vooral sterk tot uiting komt welk een grote steun de vrouw van Hoskins voor hem is geweest. Twee zeer goede rollen van Sterling Haydn en Alexis Smith. Maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar. ,Tü\ '-rr i-i „MOEDER, WAT EEN KLAP". IS?' En dan tot besluit van de kermis een film uit de oude doos, die echter toch nog wel de nodige lachers op haar hand zal krijgen. Want klappen vallen er aan één stuk door in de films van Oliver Hardy en Stan Laurel en ook al weet de toeschou wer ruim van te voren hoe de klap zal vallen en wie hem zal krijgen, er wordt om de fratsen en de grollen van de „dikke" en de „dunne" altijd weer hartelijk ge-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13