Waalwijkse en Langsiraatse Courant BINNEN- EN BUITENLAND V0LKSBELANGS OPRUIMING SPANNINGEN IETS MINDER MAAR TEKORTEN BLIJVEN HET INTERNATIONALE KERKMUZIEKCONGRES VAN PARIJS Bescherm onze jeugd in den vreemde Profiteert van geweldige MAANDAG 15 JULI 1957 Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 801 JAARGANG No. 56 Bureaux GROTESTRAAT 205, W AALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief TELEGR.-ADRES: „ECHO" GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU mannen. tetifcjtótodUildtiiiMètó -atjJUS? Leder, wasdoek, rubber enz. sfeer. Dit is meer dan eens van belang bij de toepassing van de lessen uit de levensschool. In de Verenigde Naties is wel fezegd dat veel reizen naar het uitènland de vrede tussen de volken in hoge mate dient. Op veel lycea en andere scholen wordt 't maken van buitenland se vacantiereizen door het on derwijzend personeel aanbevo len. Is het dan niet leerzaam en nuttig voor de opgroeiende hope des vaderlands om zich een dag of tien tot twintig helemaal zelf standig te redden ZIJN ALLE OUDERS ZO KORTZICHTIG Men behoeft de jeugd, rijp en groen, geen tweemaal aan te sporen om in de vacantie de geboortestreek ot woonplaats te verlaten. En wanneer we in het vroege najaar ons verba zen wanneer we de trekvogels bij duizenden zuidwaarts zien gaan, dan denken we er niet aan dat deze trek is voorafge gaan door een gelijke vlucht van duizenden jonge mensen, die op weg waren naar hun vacantieoord. En dan vergeten we dikwijls als moderne mensen dat met die groepstrek van jongeren, meestal zonder geleide, eigenlijk een groot zomerprobleem is geschapen dat we vroeger niet kenden om dat de jeugd zelden ver en nimmer alleen op reis ging. Een jongen of meisje van vijftien tot twintig maakte alleen ten hoogste een trip naar familie, maar nimmer een va- cantiereis naar verre oorden. Dan gingen de ouders mee ot werd er voor een andere geleide gezorgd. Er werd niet eens verder over gepraat. Toezicht moest er zijn, is dat nu niet meer of veel minder nodig De laatste vraag zal menig ou derpaar zich stellen wanneer de opgeschoten en rijpere jeugd met zijn of haar vacantieplannen komt. Die plannen zijn meestal niet zo gering van omvang. Men heeft een correspondentievriend of vriendin in Engeland of Oos tenrijk. Die moet eens opgezocht worden en men heeft nu met z'n vieren, zessen of achten afge sproken om een kampeertocht te gaan maken per fiets of, als men wat ouder is, per brom fiets. Bij dit gezelschap zijn jon gens en meisjes en men vraagt zich nauwelijks af hoe men tij dens de kampweken de dagen, avonden en nachten moet door brengen, zonder dat de regels van fatsoen en zedelijkheid met voeten worden getreden. De lieve jeugd zet alle talen ten van overredingskracht volop in werking om het doel te berei ken en menig ouderpaar geeft zijn toestemming tot zulke toch ten. Men probeert daarbij mo dern te zijn en met de jeugd mee te groeien. Men vertrouwt op zoon of dochter met de sussende gedachte dat er thuis ook van alles gebeuren kan en niet zelden wordt er een knagende ongerust heid overwonnen door de ge dachte dat men in die tijd nu tenminste zelf zonder de kinde ren ongestoord met vacantie kan gaan. Het is een niet te ontkennen waarheid dat de opgroeiende jeugd meer zelfstandig wil en kan handelen dan dit vijftien of twintig jaar geleden 't geval was. De jongste oorlog schijnt hier de normen te hebben vervormd. De opvoeding is ook anders gericht dan voorheen. Sterke propaganda. In brede kringen is men het er over eens dat het uitwisselen van de jeugd tussen de volken de vriendschapsbanden tussen de verschillende cultuursferen bevordert. De jongen en 't meis je, die in hun jonge jaren wat verder gekeken hebben dan hun eigen landsgrenzen, bewegen zich in hun later leven dikwijls ge makkelijker en kunnen zich vlot ter situaties indenken, die afwij ken van hun eigen gedachten- Dinsdag de gehele dag geopend Wij menen dat ondanks het voorgaande het maken van rei zen door jongeren, die de jaren des onderscheids nog niet be reikt hebben, zonder geleide ont raden moet worden. Wanneer wij het afgeven van een vrijbrief voor jongeren om alleen het bui tenlandse vacantiepad te betre den, op 18 jaar stellen voor jon gens en op 21 jaar voor meisjes, dan zijn wij. zo dunkt ons, niet conservatief. Er dreigt gevaar. Speciaal voor jonge meisjes liften hier grote gevaren. Ook al gaat men met enkele of 'n groep je jonge dames op pad, men moet niet vergeten dat de leden van 't sterke geslacht in het buitenland ook niet met de ogen in de zak lopen en dat door hen aankno pingspunten worden gezocht met de meest uiteenlopende bedoe lingen, waaronder vele minder goede. De vreemde taal en de zucht naar belevenissen bevor dert een gemakkelijke omgang, die meer dan eens beslist niet wenselijk is, omdat men de vreemdelingen niet kent en het aangeboren onderscheidingsver mogen dooi cultuurverschillen wordt versluierd. Niet lang gele den werden wij in Frankrijk aan geklampt door een drijtal meis jes, die al. een halve dag door twee mannen waren achtervolgd en lastig gevallen. Pas ons op vallend beroep op de Franse po litie deed de lastposten verdwij nen. In dit verband kan er geen goed woord af voor de gemeng de reizen van groepjes jongeren die nog niet meerderjarig zijn, om de periode daarna nog even buiten schot te laten. Onder het mom van sportieve kampreizen worden hier dikwijls tochten on dernomen, die met sportiviteit niets en met de fatsoensnormen nog minder te maken hebben. En de jeugd, die zich in de pe riode van verlieven en verloven bevindt? Kan men de ongetrouw de, al of niet verloofde paren per motor of auto alleen met va cantie laten gaan? Leeftijd, op voeding en karakter moeten hier de doorslag geven met een be slissend woord van wederzijdse ouders die hun kroost beter ken nen dan wie ook en die hier een taak hebben in de slotfase van het leiding geven. De mate van verantwoordelijkheidsgevoel, bij de partners aanwezig, hun leef tijd en hun opvatting van regels van maatschappelijk verkeer en fatsoen geven de doorslag. Hoe dan wel Het probleem van de vacantie- tochten voor de jeugd is veel minder moeilijk als de ouders hun taak verstaan. Op hen rust Het derde internationale con gres van gewijde muziek is dan ten einde. Het congres werd nu gehouden in Parijs na Rome en Wenen van 1 tot en met 8 juli, in een grote hitte. De eerste juli werden de (1200) congressisten verwelkomd in het stadhuis en in de Notre Dame, respectievelijk door de burge meester van Parijs, Pierre de Gaulle en Zijne Eminentie Kar dinaal Feltin. Aanwezig was o.a. ook de aartsbisschop van Mexi co, |Mgr. Miranda y Gomez. De mogelijkheden die Parijs voor een dergelijk congres biedt, werden wel uitgebuit. In de gro te kerken van Parijs werden pontificale hoogmissen opgedra gen, opgeluisterd door de zang van de beroemdste koren van Europa. In het fraaie Palais de Ghaillot aan de Seine kon men drie avonden een groot interna tionaal concert beluisteren. Hier zijn ook opgetreden het Sacra mentskoor van Breda olv Louis roebosch en het koor van de St. Catharinakerk te Eindhoven o.l.v. Lo de Rooy deze laatste op het programma abusievelijk vermeld als Mgr. L. van Rouy. Brahant heeft Nederland waar dig vertegenwoordigd. Prachtige orgelconcerten werden gegeven op de fraaiste orgels die Parijs heeft, door eminente organisten, o.a. Marcel Dupré, Jean Langlais, Heinrich Weber en André Mar- chal. Excursies werden gemaakt naar Reims en naar Versailles, waar in de Ghapelle Royale prachtige werken werden uitge voerd van i 17-eeuwse Franse componisten als Delalande, Lul- ly en Couperin. In het Institut d'Art was het centrum van het congres en hier werden de studiebijeenkomsten gehouden. De onderwerpen wa ren: princiepen van de gewijde muziek (een geprivilegieerde li turgische kunst, pastorele waar de, kerkelijke wetgeving), de Gregoriaanse zang, de zang van de Oosterse kerken, het orgel, religieuze volkszang, gewijde mu ziek in de missielanden (interes sant), problemen van structuur en onderricht (onderricht op de seminaries, landelijke organisa ties voor de kerkmuziek, de me thode Ward, de radio), internati onale organisatie van de gewijde muziek. Wat op dit congres hij al de grootse muziekuitvoeringen veel indruk maakte, was de zuivere Gregoriaanse zang, die in het Palais de Ghaillot werd uitge voerd door een grote groep kin deren o.l.v. Madame Odette Hertz, directrice van de Ward- beweging in Frankrijk. Een goe de uitvoering van het Gregori aans was een van de punten die op het congres als zeer belang rijk werden erkend. Bij de muziekuitvoeringen kwam de volkszang, het popu laire religieuze lied, er o.i. wel erg droevig af. In dit opzicht was een Nederlands volkslied (in een bewerking van Louis Toebosch) uitgevoerd door het koor van Breda, een verrassing die werd gewaardeerd. Op de studiebij eenkomsten werd er wel met klem gewezen op de grote waar de van het religieuze volkslied, o.a. door Père Gélineau s.j. maar slechts een enkele maal werd zulke muziek ook gezongen. Al te veel, naar onze mening, lag de nadruk practisch nog op de klas sieke polifonie van Palestrina e. a., en op andere gecompliceerde muzikale werken, die overigens prachtig waren, zoals het Re quiem van Maurice Durufle en Une Cantate de Noel van Arthur Honegger. Heftig werd er door sommigen geageerd tegen het elektronische orgel. o.a. door de blinde orga nist Gaston Litaize, die bij de uit voering van een Gregoriaanse Magnificat in 't Palais de Chail- lot' prachtige tussenspelen gaf. Men besloot echter dat het elek tronische orgel toch niet zonder meer uit de kerk geweerd moet worden. Het volgende internationale congres van gewijde muziek zal plaats hebben in Keulen. We ho pen dat de populaire religieuze muziek, die natuurlijk ook zo ar tistiek mogelijk moet zijn, dan nog meer in de belangstelling zal staan. A. B. de meerderjarigheid. Verstaat men zijn taak goed en is er een goede verhouding in het gezin, dan zal een vader de leiding ne men, wanneer een groep jonge mensen naar vreemde landen wil trekken en dan zal men er voor zorgen dat er toeziend oog mee reist. Dat oog kan 90k van een jeugdleider of reisleider van een reisvereniging zijn, die zich gaar ne laten inschakelen bij het or ganiseren van dergelijke reizen. Het bezwaar dat men nogal eens hoort over de groepsreizen, waarbij het „kuddegedoe" wordt veroordeeld, weegt voor de jon geren minder zwaar dan voor de ouderen. Voor het kampleven is een oplossing gevonden met be hulp van de jeugdherbergen. Dit zijn geen verouderde instellin gen, doch zij vervullen voor onze jeugd een grootse taak in vacan- tietijd. De jeugd behoeft soepele lei ding, ook in de zomermaanden. Wij moeten er voor waken dat wij als Nederlanders welkom blij ven in alle landen ter wereld. Het mag geen verschil maken of wij met prachtige koffers komen in een luxe auto of per fiets met 'n pannetje op de rug. Steeds moet hét' indien'dTarop woTdt vooruitgelopen de vreemdeling, waar ook ter wereld, de indruk krijgen dat de reizende en trekkende Nederlan ders, ook de jonge, weten waar hun, plaats is in het maatschap pelijk bestel. Drs. H. (Nadruk verboden). Binnenland DE ECHO \M HEI ZUIDEN Het direct beschikbaar aanbod per ulti mo 2e kwartaal onderging ditmaal de voor dit seizoen gebruikelijke daling. Het liep van 118 per einde maart terug tot 85 per einde juni 1957. De daling was in 1956 iets sterker. Toen daalde het aanbod met 56 tot de ongekende laagte van 76. Het aantal van de op A. W.-objecten te- werkgestelden liep terug van 34 tot 8. De verschuivingen deden zich in hoofd zaak voor in de bouwnijverheid, landbouw en in het aantal minder geschikten. In de bouwnijverheid liep het direct beschikbare aanbod terug met 14 en in de landbouw met 28, als gevolg van seizoensomstandig heden. Het aanbod van minder geschikten liep in deze verslagperiode iets op nl. met 6 tot 40. Dit laatste moet uitsluitend geziefl worden als een toevallige omstandigheid. De spanningen op de arbeidsmarkt zijn de laatste 2 maanden wel iets minder. Enerzijds als gevolg van de verminderde bedrijvigheid in de kleinere bedrijven en anderzijds i.v.m. het seizoen. In de middel grote tot grote bedrijven heerst echter nog steeds een behoorlijk tekort aan werk krachten. Bij voortduring werd dan ook nog getracht personeel uit andere gebieden aan te trekken. Met name vooral ook uit de overschotgebieden in het noorden van ons land. Bouwnijverheid. Het aanbod liep gedurende de verslag periode terug tot 16. Dit aantal betreft in hoofdzaak ongeschoolden. Hiertegenover staat een vraag van 56, voor het merendeel vakarbeiders, t.w. timmerlieden, schilders, betontimmerlieden enz. De bouwactiviteit werd in alle delen van het gewest wat groter, met name in de sector van de gesubsidieerde woningbouw. Zulks mede omdat enkele gemeenten, ge zien de aanwezige bouwcapaciteit, een ex tra toewijzing voor woningwetwoningen hebben kunnen verkrijgen. Voor korte tijd is daarmede een redelijke benutting van de bouwcapaciteit in dit gewest verzekerd. In dien ook in het 2e deel van dit jaar op extra bouwcontingenten gerekend mag wor den, zal in dit gewest de bouwactiviteit ook voor de naaste toekomst op een goed ni veau kunnen blijven. De vraag is echter in hoeverre deze activiteit zal worden af geremd, als gevolg van de bestedingsbe perkingen, hoge bouwkosten en financie ringsproblemen. In de sector van de water-, spoor- en wegenbouw is hoofdzakelijk als gevolg van de bestedingsbeperkingen de werkgelegen heid aan het afnemen. In het gewest Waal wijk zijn tot op heden weinig directe ge volgen daarvan merkbaar. In het rayon Waalwijk zal op het einde van het jaar een belangrijk cultuurtechnisch object op gang komen, waardoor enig tegenwicht kan ontstaan voor dreigende werkloosheid van grondwerkers en gravers. Hout, enz. In deze bedrijfstak is nog geen ruimte te constateren op de gewestelijke arbeids markt. Er blijft een belangrijk tekort, zowel aan vakkrachten, als geoefenden en onge schoolden. Thans staan nog 49 aanvragen open, voornamelijk in het rayon Waalwijk. Het gaat hier om personeel voor meubile- rings- en houtwarenbedrijven. Toch is ook in deze bedrijfstak een voorzichtigere hou ding t.o.v. het aannemen van personeel waar te nemen en is o.m. de aanvankelijke belangstelling voor Belgische arbeidskrach ten voorshands niet meer aanwezig. Als er in deze bedrijfstak enige verande ring zowel t.o.v. de toestand per einde juni 1956 als per ultimo maart 1957 - te signaleren valt, is* dit in de statistiek alleen waarneembaar bij de vraagzijde. De be hoefte aan personeel staat thans genoteerd op 781, hetgeen een vermindering is sinds het einde van het le kwartaal met 140. Er resteerde ook per uit. juni 1957 vrijwel geen aanbod, omdat nog steeds onvermin derd elkeen die in deze tak van de nijver heid wil' werkzaam zijn, onmiddellijk een plaats kan innemen. Zoals reeds meerdere malen werd opge merkt, zijn de tekorten niet alleen een ge volg van de groeiende bedrijvigheid in de loop van de laatste jaren Ze zijn nl. mede voortgekomen uit de omstandigheid, dat slechts een onevenredig klein deel van de normaal aanwassende beroepsbevolking zich tot deze branche richt. Het meest is dit te constateren bij de lederindustrie. Hoewel de personeelstekorten nog zeer aanzienlijk zijn, valt over deze verslagspe- riode over de gehele linie en in alle rayons van het gewest een ontspanning van de arbeidsmarkt op te merken. Zoals gezegd, niet zozeer door het oplopen van het aan bod, maar meer door het verminderen van de grote vraag. In hoeverre de thans nog geregistreerde vraag reëel is, is niet nauwkeurig aan te geven. Zou de enigermate teruglopende be drijvigheid alleen toe te schrijven zijn aan seizoensomstandigheden, dan mag verwacht worden dat zeer spoedig de personeels- schaarste weer in volle omvang naar voren zal treden (najaarsproduktie 1957). Op merkelijk is het wel, dat in de afgelopen 3 jaren deze seizoensfluctuatie die overi gens voor deze tak van nijverheid normaal is - zich niet naar buiten openbaarde. Het schijnt dat in verband met de jaar lijks toegenomen binnenlandse produktie, de ontwikkeling van de in- en export en de overheidsmaatregelen om het welvaarts peil lichtelijk om te buigen, voorshands de top van de produktie- en afzetmogelijkhe den bereikt is. De in verband hiermede staande ontwikkeling van de arbeidsmarkt, zal er vermoedelijk in dit gewest toe leiden, dat de werkelijke personeelsbehoefte ge leidelijk aan zal verminderen, en dat er verschuivingen van bedrijf tot bedrijf kun nen optreden. Gezien de komende najaarsproduktie en de nog vrij algemene tekorten aan perso neel, is het niet te verwachten dat er bin nenkort enige andere vorm van werkloos heid zal ontstaan dan wrijvingswerkloos- heid. Hoewel enkele kleinere schoenbedrij- ven, gezien hun orderpositie, hieraan wel behoefte hadden, is het in dit gewest tot dusver niet gekomen - op een enkele uit zondering na tot vermindering van de personeelsbezetting of tot verkorting van de werktijden. In de lederindustrie is de verminderde bedrijvigheid blijkbaar ook mede veroor zaakt door de daling van de export. Dat de hier geschetste ontwikkeling wel tot grotere voorzichtigheid maant, blijkt ook daaruit, dat ondanks intensieve pogin gen om een aantal bedrijven voor de aan trekking van nog meerdere Belgische ar beidskrachten te interesseren, hiertoe voor lopig niet zal worden overgegaan. Metaalnijverheid. Het aanbod is onverminderd zeer laag gebleven. De vraag daarentegen blijft zich op een hoog peil handhaven. T.o.v. de vo rige verslagperiode is een lichte daling te constateren van 202 op 193, welke voor namelijk te vinden is in het rayon Dongen. De wverkgelegenheid bleef in alle rayons op zeer hoog peil, met uitzondering van een belangrijk bedTijf in het rayon Dongen, waar i.v.m. de bestedingsbeperking een personeelsstop werd ingevoerd. Door de normale afvloeiingen niet aan te vullen, kon de personeelssterkte geruisloos met ca. 30 krachten worden ingekrompen. Met name in het rayon Waalwijk was merkbaar, dat de arbeidsmarkt iets ruimer aan het worden is. Een groot bedrijf kon hierdoor wat personeel aantrekken, even wel buiten dit gewest en zelfs voor een deel uit de overschotgebieden en het Noorden des lands. Het laat zich aanzien, dat de werkgele genheid in deze bedrijfstak zich ook in de naaste toekomst verder zal uitbreiden. Niet enkel bij de bestaande bedrijven, doch daar naast ook door de opening van een 2-tal nieuwe bedrijven resp. een in het rayon Almkerk en een in het rayon Waalwijk. In de aanvang zullen hiervoor ca. 50 arbeidskrachten meer nodig zijn, voor een belangrijk deel vakarbeiders. Dat er in de rayons Waalwijk en Dongen nog vrijwel geen aanbod is, voor deze tak van nijverheid, is in dit kwartaal gebleken bij een 2-tal wervingen, gehouden door be drijven, gevestigd buiten Waalwijk. Deze hebben namelijk geen resultaat opgeleverd. Een klein succes werd wel geboekt in het rayon Almkerk. Landbouw. Het nog resterende aanbod per uit. maart 1957, verdween in de daarop vol gende maand vrij snel. Dit is normaal, om dat in die maanden de verplegingswerk- zaamheden om een aantal extra arbeids krachten vragen. Deze vraag was dit jaar niet zo hoog als een jaar terug, hetgeen toe te schrijven was aan de weersomstandig heden (schraal en niet groeizaam). De werkzaamheden behoefden daardoor niet in een zeer kort tijdsbestek te worden ver richt. De vraag kon daardoor geheel worden voldaan met arbeiders uit het eigen gebied (rayon Almkerk). Handels- en Kantoorpersoneel. Het aanbod van handelspersoneel bleef onveranderd 3, dat van kantoorpersoneel steeg tot 5. Op het einde van de verslag periode resteerde vrijwel geen vraag naar handelspersoneel. De vraag naar kantoor personeel liep nog iets verder op, tot 19. Het blijft zich hoofdzakelijk richten tot jon geren. In verband met het vrijkomen van jon gere gediplomeerden van H.B.- en U.L.O.- scholen, zal het aanbod vooral van kantoor personeel in de komende maanden voor een korte tijd wel wat toenemen. Het zal even wel' onvoldoende zijn om alle bestaande te korten op te heffen. Minder geschikten. Deze groep, die voor het merendeel uit gehandicapten bestaat, nam sinds vorig jaar en de vorige verslagmaand toe van 34 op 40. In hoofdzaak is dit toe te schrijven aan het feit, dat zich steeds meer van de tot deze categorie behorende personen, om bemiddeling tot de arbeidsbureaus wen den (veelal via de revalidatie-bureaus) Hoewel de plaatsingskansen voor velen in dit gewest - naar verhouding - gun stig blijven, viel in de verslagperiode bij de bedrijven iets meer terughoudendheid voor deze arbeidskrachten waar te nemen. VROUWEN. Mede als gevolg van de in dit gewest voordoende seizoenwerkgelegenheid (re creatie-centra zwembaden enz.) be reikte het aanbod een nieuw diepte-punt, nl. 3 (vorige verslagperiode 9, uit. juni 1956: 4. De vraag is sinds vorig jaar maart steeds opgelopen en geeft nu het cijfer 599 te zien (vorige verslagperiode 590: einde juni 1956 569). Hieruit blijkt wel dat er in dit gewest nog geen verruiming is gekomen van de arbeidsmarkt. Uiteraard blijft in dit gewest de vraag het hoogst in de schoen- en lederwaren- branche. Daarnaast is ze ook belangrijk in de kleding- en reinigingsindustrie, de kan toren en de huishoudelijke diensten. De verminderde bedrijvigheid in de schoen- en lederwarenindustrie kwam bij de vrouwelijke arbeidskrachten alleen tot uitdrukking bij het personeel' dat huisar beid verricht. Er is geen reden om aan te nemen dat de huidige situatie in de eerstkomende maan den wezenlijk zal veranderen. Aan het einde van de volgende verslag periode zal het aanbod iets kunnen stijgen. Het zal' dan vrouwen aangaan, die in tijde lijke seizoenfuncties zijn werkzaam geweest. rlo xjcmnlwoordpliikheid voor ten opvoeren, dit ballet waarvan de Volks- zoons en dochters tenminste^lot kr.m schrijf,„De rotheid werd ^nimmer brutaler gedemonstreerd dan in dit stuk; zulke walgelijke vormen van erotiek brengt men niet voor het voetlicht van een zaal waarin zich rijp en groen bevindt." Voeg hier nu nog aan toe het beruchte toneelstuk dat dn Vara onlangs de televi sie-kijkers voorschotelde onder de mooie titel „de eerbiedige lichtekooi", dat voor een huiskamer-bezoek toch zeker aller minst geschikt, o.i. funest geacht moet worden, dan geloven we dat men op dit terrein toch te ver gaat en te ver gaan kan,'dat betere controle nodig is en andere normen moeten worden aangelegd. STANDPUNT DER REGERING INZAKE IJ-TUNNEL ONVERANDERD. Van de Rijksvoorlichtingsdienst ontvangt het A.N.P. de volgende mededeling De regering heeft met verwondering kennis genomen van de mededelingen be treffende de plannen voor de IJ-tunnel, die de indruk kunnen geven alsof het vast zou staan, dat thans met de uitvoering kan worden doorgegaan. In het standpunt der regering, zoals het in de Tweede Ka mer is uiteengezet, is geen verandering ge komen. Het kan voor haar oordeel ook niet beslissend zijn of voor een beperkt deel der kosten een lening kan worden gesloten. De regering heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met het Amsterdamse ge meentebestuur, zowel over de technische als over de financiële problemen. Zij betreurt DIENSTTIJD KAN NIET KORTER. De militaire diensttijd kan in Nederland niet verkort worden. Dit is de conclusie van minister Staf na besprekingen in de defensiecommissie over een eventuele ver korting van de diensttijd. Hij heeft aan de voorzitters van de bei de Kamers een uiteenzetting doen toeko men, waarin hij een achttal conclusies trekt. Een vermindering van de duur der eer ste oefening zou thans betekenen, dat Ne derland zijn aan zijn bondgenoten gedane toezeggingen niet meer gestand zou kun nen doen en bovendien in de vervulling van zijn nationale verdedigingsverplichtin gen zou moeten gaan tekort schieten. In dien Nederland zijn NAVO-afspraken zou willen blijven honoreren, zou dit slechts kunnen geschieden ten koste van ont wrichting van de nationale verdedigings sector en daarmee van de samenhang en het noodzakelijk evenwicht tussen deze taak en de NAVO-taak. 'T GAAT TOCH TE VER! In het kader van 't Holland Festival heeft het Ballet van de Ned. Opera een ballet gebracht, dat door de Telegraaf wordt be schreven als een verheerlijking van een ze delijke dwaling, die buiten de normale man-vrouw verhouding valt. 't Was zelfs zo, dat leden van de opera de zeden politie op dit mooie geval hadden attent gemaakt, maar deze kon met de wet in de hand he laas niet ingrijpen. De directie van de opera zelf vond geen termen aanwezig dit ballet van het programma af te voeren en zal dit ook in Den Haag en Rotterdam la- PATER L. VOLKER GEKOZEN. Tijdens het generaal kapittel der Witte Paters te Rome is zaterdag pater L. Volker uit Veghel (een broer van pastoor Volker te Tilburg, vroeger kapelaan van St. Jan) een week na zijn zilveren priesterjubileum gekozen tot generaal overste der Congre gatie. Het generaal kapittel is te Rome bijeen voor de verkiezing van de nieuwe generaal en zijn assistenten alsmede voor bespreking van interne aangelegenheden der Congregatie. Hij is voor 10 jaar gekozen. VIJFENTWINTIG JAAR „HELIOMARE". Woensdag is het 25-jarige bestaan van het R.K. sanatorium „Heliomare" te Wijk aan Zee, waar lijders aan tuberculose en chronische beenziekten worden verpleegd, op plechtige wijze gevierd, 's Morgens ce lebreerde rector M. Schipper, geassisteerd door de beide oud-rectoren pastoor R. van Ginkel uit Beverwijk en rector J. Smulders uit Hoorn, een plechtige gezongen H. Mis. De predikatie werd gehouden door een oud patiënt, kapelaan J. Knaapen uit Waalwijk. In de aula van het sanatorium vond daarna een korte sessie plaats. Dr. C. ten Hom uit Loonopzand, voor zitter van de stichting „R.K. Herstellings oorden", releveerde de moeilijkheden, die vóót de oprichting en tijdens het bestaan van de inrichting moesten worden over wonnen.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1