Waalwijkse en Langstraatse Courant 90 JAAR NEDERLANDSCHE R00DE KRUIS FILMJOURNAAL BINNEN- EN .BUITENLAND* Een praatje over E.H.B.O. vertegenwoordiger Vers van de pers VRIJDAG 19 JULI 1957 Uitgever: Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 z per week. 80e JAARGANG No. 57 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal f 2.83 ƒ3.10 franeo p.p. Advertentieprij s 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 203, W AALWIJK TEL. 2621 ZWITSER HET HART, HOLLANDER HET BREIN Het Nederlandse Roode Kruis viert zijn 90-jarig bestaan. Op 19 juli 1869 werd door Koning Willem lil besloten dat er zou zijn een „Nederlandsche Vereeniging tot het verlee- nen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog hetzij' Nederland er al of met bij betrokken is." Daarmee was het Nederlandsche Roode Kruis geboren! derlandse Rode Kruis bood reeds hulp in Perzië, toen de eerste be richten van de aardbevingsramp nog maar schaars begonnen door te druppelen. KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Zoals zo langzamerhand ieder een weet, was het de Zwitser Henri Dunant, die, diep getrof- ren door de ellende welke hij op het slagveld van Solferino aan schouwde, op het denkbeeld kwam een internationale orga nisatie op te richten voor hulp aan zieke en gewonde soldaten. Het was een revolutionaire ge dachte, want tot dan toe had men de lijn, die de combattanten scheidde, ook tot in de hospita len doorgetrokken. De medische zorg was niet alleen in hoge ma te ontoereikend, ze bepaalde zich ook alleen tot de eigen mensen. Officieren van gezondheid en verplegers van de tegenpartij werden krijgsgevangen gemaakt, de zieken en gewonden aan hun lot overgelaten. Deze wantoestand op te hef fen, vereiste internationale over eenstemming. Deze zorg te ver beteren, maakte een vrijwillige organisatie nodig, die door de strijdende partijen als neutraal zou worden gerespecteerd. „Onmogelijk riepen zowel politici als generaals. Hoe sym pathiek men ook stond tegenover de denkbeelden van Dunant, ze waren practisch, zo oordeelde men, onuitvoerbaar. Pionier Basting. Het was een Hollander, de of ficier van gezondheid Dr. Bas ting, die in deze strijd voor de verwerkelijking van zijn ideaal Dunants rechterhand is geweest. Was in het hart van Dunant dit ideaal geboren, in 't koele, nuch tere brein van de Hollander re zen de antwoorden op het „On mogelijk der tegenstanders. 't Is dan ook geen wonder, dat de Rode Kruis-gedachte in het vreedzame, sinds lang door geen oorlog geteisterde Holland zo snel wortel schoot. Koning Wil lem III leende het oor aan de voorstellen van Dr. Basting en benoemde hem meteen tot erelid van de nieuw opgerichte vereni- ging-met-de-lange-naam. De Frans-Duitse oorlog (1870) verschafte het Nederlandse Rode Kruis de kans, zijn menslievend werk te beginnen. Dr. Basting heeft dit niet meer mogen bele ven. Het werk had zijn krachten verteerd. En sindsdien waren Neder landse ambulances, overal, waar nood was. Op het slagveld, maar ook in de rampgebieden. Tijdens de eerste wereldoorlog waren ze in St. Petersburg, in Parijs, in Wenen en Boedapest, ze gingen naar Finland en naar Abessinië. En het Nederlandse Rode Kruis stuurde zijn witte v^agens naar Oostenrijk en Hongarije, het Ne- Niet militair- Steeds méér werd het Rode Kruiswerk vredeswerk. De mo derne oorlogvoering eist een tot het hoogst opgevoerde medische verzorging van de strijdmacht. In zulk een gespecialiseerd korps is voor vrijwilligers geen plaats meer. Nog altijd is de Rode Kruis Co lonne op militaire leest ge schoeid, omdat dit het werk in organisatorisch verband zo veel makkelijker maakt. Maar de ta ken van het Rode Kruis zijn vre destaken. Hoornvliestransplan tatie, bloedtransfusie en -plasma, moedermelkcentrale, lectuurver- spreiding, boottochten voor lang durig zieken, wellfarewerk, eer ste hulp bij ongevallen, bij grote demonstraties enz., hulpverle ning bij rampen... het is slechts een deel van het werk, waarvoor men automatisch de blik richt naar het Rode Kruis. Op het slagveld tot aanzien gekomen, heeft het Rode Kruis thans vrijwel uitsluitend een vredestaak. Gerespecteerd embleem- 't Embleem van 't Rode Kruis (helaas wel eens misbruikt, he laas niet immer gerespecteerd) heeft wereldwijde betekenis ver kregen. Zoals het SOS bekend is geworden als het algemeen noodsignaal, is het Rode Kruis- embleem algemeen erkend als 't internationaal symbool voor menslievend hulpbetoon. „Onmogelijk!" riepen Dunants tegenstanders. En nu bestaat al 90 jaar het Nederlandse, Rode Kruis en heeft telkens weer de wereld getoond, dat het kleine Nederland vooraan staat als het gaat om hulp aan de lijdende mensheid. Het is een veelomvattende or ganisatie geworden en buiten standers kijken er wel eens tegen aan en zeggen: is dat allemaal nodig Maar het Rode Kruis is als de brandweer, die ook kost baar materiaal het grootste deel van de tijd ongebruikt moet la tenom dadelijk te kunnen ingrijpen als er gevaar is. Want snelle hulp is nog altijd dubbele hulp. En waar hulp geboden moet worden, waar ook ter wereld, staat het Nederlandse Rode Kruis vóóraan LUXOR. „TOT ZIENS IN NEW ORLEANS". Een kleurrijk en fantasierijk verhaal, dat zich rond 1905 af speelt in de Amerikaanse staat Louisiana. In een reeks bonte beelden trekt het kleurige leven van die dagen voorbij. Het ver haal speelt zich grotendeels af in de wereld van de opera en de achtergrond van dit verhaal is- dan ook 'n voortdurende stroom van bekende operamuziek. De hoofdrollen in deze film zijn in handen van Mario Lanza en Kathryn Grayson en deze namen zijn een voldoende waarborg voor een uitstekende musical. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. (Nadruk verboden). Lk. MUSIS SACRUM. „THE KENTUCKIAN". Het jaar 1820 in de Ameri kaanse geschiedenis kenmerkt zich door de grote trek west waarts. Talloze kerels met durf in hun botten verlieten het vol gepakte Oosten en trokken naar het Westen, waar onafzienbare gebieden lagen te wachten op ontginning. En het zijn ongetwij feld deze pioniers geweest die de grondslag hebben gelegd voor het Amerika van vandaag. Deze film geeft ons het bewo gen verhaal van een van deze pi oniers, Grote Eli Wakefield (Burt Lancaster), die samen met zijn moederloze zoon, Kleine Eli, op weg gaat naar Texas. Mede aanleiding tot dit vertrek is de voortdurende vete met de Fro- mes, eerste klas ruziezoekers. In een stadje niet ver van huis heb ben de Fromes de sheriff omge kocht, en deze stopt Grote Eli in de nor, doch dank zij de hulp van 't dienstertje Hannah weet hij te ontsnappen. Samen met Kleine Eli en Hannah trekt bij verder naar een andere plaats, waar zijn broer woont, die hem de Texas- plannen 'uit het hoofd tracht te praten. Hij ontmoet daar ook 'n onderwijzeresje en al gauw ziet het er naar uit dat zij en Grote Eli een paar zullen gaan vormen. De herbergier Bodine moet ech ter niets van Grote Eli hebben en tracht hem een lesje te geven, waarvan hij echter, mede dank zij Hannah, van een koude ker mis thuis komt. De gebroeders Frome komen ook weer opdagen en samen met Bodine leggen zij Grote Eli een hinderlaag. Weer echter is het Hannah, die Grote Eli te hulp komt, zodat deze met het ongure stelletje kan afreke nen. Grote Eli ziet dan ook in dat er maar één vrouw is die bij hem past Hannah. Gedrieën gaan zij dan op weg naar Texas. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „ABBOTT EN COSTELLO EN DE ROCK 'N ROLL". Is rock 'n roll op zichzelf al iets om dubbel bij te slaan, wan neer Abbott en Costello er zich mee gaan bezig houden, wordt 't helemaal iets krankzinnigs, dat de lachspieren onder hoogspan- ping zet. Het verhaal is idioter dan ooit. Costello exploiteert in deze birarre geschiedenis niet alleen een kindercircus, maar hij adopteert ook kinderen bij de vleet en neemt ze in zijn huis op. De meeste zorgen heeft hij van zijn volwassen pupil Bud Flick (Abbott), die vroeger in de gok wereld een belangrijke plaats in nam en daar nog enkele niet weg te cijferen schulden heeft staan. De vriendjes uit de gokwereld nemen dat zo maar niet en deze lang niet malse jongens, eisen van Bud dat hij een bedrag van 200.000 dollars, afkomstig van een roofoverval, zal vervoeren. Enfin, vanaf dat ogenblik gebeu ren er de gekste dingen en het lijkt ons het beste dat u dat zelf gaat zien. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „DE LAATSTE JACHT". Deze CinemaScope-productie geeft 'n indrukwekkend beeld van %t meedogenloze uitmoorden van de grote bisonkudden tegen 't ein de van de vorige eeuw in 't westen j van Amerika. Twee typen jagers treden in dit boeiende en door I de vele prachtige natuuropnamen j imponerende verhaal naar vo- j ren de ijskoude en wrede Char- lie Gilsón (Robert Taylor) en de veel menselijkere Sandy McKen- zie (Stewart Granger). Zij slui- j ten een compagnonschap, maar I telkens botsen deze naturen te- gen elkaar totdat er een openlij- j ke vijandschap ontstaat. Een film, die door de talrijke prachtige opnamen het zien ze- i ker waard is. j Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. DE WERELD ROND J. H. v. G. MIDDELGROTE DAMESSCHOENFABRIEK VRAAGT VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING uvcr de hele wereld vinden '•sieer mensen baat i;!J SBKIIDS dui bij enig ander Cl .W HEI ZUIDEN Flierefluiters en goedlachse borsten als wij zijn, gunnen wij elkeen de overvloed van het goede der aarde. Ge moet daarin geen bewijs van onze naastenliefde zien, want als de rijkdom der aarde maar net genoeg zou zijn voor onze eigen gulzige maag en begeerlijke hart, dan wetén wij nog zo net niet of wij zouden zeggen: jon gens en meisjes, kom d'r bijzitten. Zo zijn wij dus ook. Er is echter meer dan genoeg, vrienden en vriendinnen, en doe u dus te goed aan de paradijselijke genoegens dezer aarde, onder de atomische paddestoel be schut tegen alle ontheil. Er is zelfs zoveel, dat ge u er ongans van kunt eten en drin ken. Het eerste is uw eigen (onprettige) zaak, waar de grote samenleving geen na delige gevolgen van ondervindt. In het tweede geval ligt de zaak anders. Iemand die teveel geestrijk vocht tot zich neemt, wordt bevangen o.a. door een overmoed, die de naarste gevolgen kan hebben. Hij is dan veelal ook niet meer geschikt voor het verrichten van bezigheden die een koel hoofd vereisen. Deze ongeschiktheid kan t.a.v. het autorijden mensenlevens kosten, de krant van elke dag heeft daar trieste verhalen over en hoeveel het er in feite zijn die jaarlijks over de gehele wereld tenge volge van drankgebruik resp. misbruik om het leven komen, is moeilijk te schatten, maar dat het in de duizenden loopt is wel heel zeker. Het drinken van een gas bier of een borreltje is een zeer aanlokkelijke be zigheid, voor u, voor ons en voor iedereen, ook als men toevallig met de auto onder weg is. Het waarschuwend vingertje druk ken we zo gemakkelijk weg met: nou, een tje dan, dat kan geen kwaad. Het kenmer kende van het borreltjes drinken is echter dat de tweede veel lekkerder en aanlok kelijker is dan de eerste, enz. En dan be- gint de hele grote ellende, de narigheid van het „rijden onder invloed", dat men elke j dag weer op onze wegen kan constateren, i Het onrustbarende is dat het aantal geval- j len elk jaar stijgt. In het eerste kwartaal van 1954 werden 999 gevallen van „rijden onder invloed" geconstateerd, in 1955 998, j in 1956 1074 en in 1957 1295. Cijfers om van te griezeen, cijfers die nog maar een gedeeltelijk overzicht geven van dit voor- I woekerende kwaad, want hoeveel gevall zou den er niet zijn die men niet constateert, van u en van ons. Elkeen is de overvloed van het goede der aarde gegund, maar Iaat de alcohol staan tot ge uw wagen in de garage hebt. Ook dat ene borreltje! EEN OPWEKKING TOT CHRISTELIJKE VERNIEUWING. De H. Vader heeft zaterdag een ency cliek het licht doen zien, getiteld: „De be devaart naar Lourdes" n.a.v.het eeuwfeest der verschijningen van de H. Maagd, dat in 1958 te Lourdes gevierd wordt. Dit do cument, dat gedateerd is op 2 juli, het feest van O.L. Vrouw Visitatie, is gericht aan de Kardinaal-Aartsbisschoppen en Bis schoppen van Frankrijk. De Encycliek is in twee delen te onderscheiden. Het eerste deel behandelt de geschiedenis van Lourdes en de verschijningen. Het tweede deel is van pastorale en spirituele aard. Een persoonlijke bekering is nietvoldoende. „Indien gedurende een eeuw het gebed der pelgrims te Lourdes van God door de tussenkomst van Maria zovele genaden van bekering en genezing verkregen heeft", zo zegt de H. Vader, „dan zal de H. Maagd met grootmoedigheid antwoorden op de komst der pelgrims tijdens het eeuwfeest, opdat zij zich verrijken aan de geestelijke lessen, die de verschijningen inhouden." „De eerste les is de oproep tot boete in een gemeenschap", aldus de fi. Vader, „die het zondebesef verloren heeft". De H. Va der beschrijft dan de sfeer^ van Lourdes, die zo gunstig is voor het vertrouwen. „Er is geen plaats, waar men zich zo zeer voelt aan de poort van het gebed, de zelfverloochening en de naastenliefde, als in Lourdes", zo zegt de H. Vader. „De bede vaarten tijdens de eeuwfeestviering, zullen niet zulk een duurzaam effect hebben, wan neer zij niet worden voorbereid op een wijze, die daarmede in overeenstemming is. Een persoonlijke bekering zou niet voldoen de mogen zijn. Een collectieve poging tot christelijke vernieuwing is dwingend, voor al in verband met de huidige materialisti sche levenssfeer". Aan het einde van zijn encycliek beschrijft de H. Vader de voor waarden voor deze christelijke vernieuwing, die naast de persoonlijke bekering de grote intentie is, welke de H. Vader aan de christenen heeft gegeven voor het naderen de eeuwfeest. Er is geen vernieuwing mo gelijk, wanneer deze niet gebouwd is op de onvergankelijke beginselen van het ge loof. Zo zullen de priesters het als hun bij zondere taak moeten beschouwen het ge weten der gelovigen te vormen door „zon der vrees de grote waarheden van het ge loof te prediken zonder de evangelische eisen te versluieren". De gelovigen moeten met deze vernieuwingspoging medewerken in het gezin, in het beroep, in de maat schappelijke en burgerlijke verhoudingen. Waarom zouden zij niet de plaats waar de goddelijke voorzieningheid 't heeft geplaatst, gebruiken voor de zaak van God?, zo vraagt de Paus. „Indien het waar is, dat de voorwaarden voor de sociale en politieke vrede op de eerste plaats een zedelijke aan gelegenheid is, dan zal geen enkele hervor- ming vruchtbaar zijn, geen enkele over eenkomst stabiel, wanneer daarmede geen verandering en zuivering des harten ge paard gaat". FRANCO BELOOFT SPANJE HERSTEL VAN DE TROON. Generaal Franco heeft door een woord- voed eriin 't parlement laten verklaren, dat de monarchie in Spanje zal worden her steld zodra hij sterft of voor die tijd het bewind neerlegt. De nieuwe monarchie zal niet het regime herstellen van vóór de Spaanse revolutie en zij zal ook geen ver andering brengen in de grondslagen van het regime, dat Franco heeft gesticht. Maar de nieuwe Spaanse koning zal niet dezelfde bevoegdheden hebben als generaal Franco thans. De woordvoerder, Louis Carrero Blanco, hoofd van het kabinet van Franco, zei, dat het koningschap „traditioneel en katholiek zal zijn en dat het getrouw de be ginselen van het regime zal dienen". MAN DOODT ZIJN VROUW. De 45-jarige bankbediende J. L. G. heeft maandagmorgen in zijn woning aan de Bredeweg te Amsterdam-Oost zijn vrouw, de 46-jarige M. G. N. van het leven be roofd. De man, herstellende van een ope ratie en volgens de politie geestelijk ge stoord, overhandigde de gealarmeerde po litie direct de hamer, waarmede hij de sche del van de vrouw had ingeslagen. Het echtpaar had drie kinderen tussen 10 en 21 jaar. „De zesde juni", door Lionel Shapiro. Uitgave A. W. Bruna en Zoon, Utrecht. Een van de eerste geallieerden, die in dertijd het nog niet geheel bevrijde Rotter dam binnentrok, was de Canadese jour nalist Lionel Shapiro, die als oorlogsver slaggever verbonden was aan het Cana dese leger. Hij heeft ook de landingen op Sicilië en bij Salerno meegemaakt. Sha piro kreeg verder opdracht de invasie in Nórmandië te verslaan voor een groot Amerikaans nieuwsbureau. Binnen 't uur, nadat de eerste geallieerde soldaten voet aan wal hadden gezet, bevond ook Sha piro zich op Normandische bodem. De roman die hij heeft geschreven is weliswaar een oorlogsroman, maar heeft toch maar weinig met de invasie te maken. Geen frontgevechten, geen vreselijke tone len vindt men er in beschreven, zoals dat vaak in oorlogsromans het geval pleegt te zijn. „De zesde juni" is dus een gewone ro man, met als thema een driehoeksverhou ding tussen een Britse kolonel, die zes lan dingen heeft geleid, zijn charmante ver loofde en een Amerikaanse kapitein, die 'n groot deel van de oorlog achter een bureau en in de „officiersclub" slijt. No. 22. VERGIFTIGING DOOR DE HUID. Voor we van het onderwerp „Vergiftigin gen" kunnen afstappen, moet ik toch eerst nog iets vertellen over die vergiftigingen die via de huid (door een wond, ofwel door de onbeschadigde huid) het lichaam kun nen binnendringen. De vergiftigingen via een wond zullen meestal door een dier veroorzaakt worden. We denken hier bijvoorbeeld aan een adderbeet, een bijensteek of de beet van een dolle hond (of van een dier dat door een dolle hond gebeten is). Bij deze vergiftigingen is het zaak het ingebrachte vergif zo snel mogelijk te ver wijderen, te beletten van het vergift zich verder voor het lichaam verspreidt en de eventuele overgebleven giftresten onscha delijk te maken door middel van een te gengift. Vooral slangengift kunnen we het best uit het lichaam verwijderen, door de wond uit te zuigen en het vergift weer uit te spuwen. Wordt bij het uitzuigen per ongeluk iets van het vergift ingeslikt, dan is dat niet zo erg, want door het maagzuur wordt het vergift voldoende geneutraliseerd. Wanneer we echter een wondje aan de mond of de lippen hebben, dan moeten we erg voorzichtig zijn, daar we anders zelf het vergift in ons bloed zouden kunnen krijgen. Om het vergift (slangengift) te beletten zich verder door ons lichaam te versprei den, leggen we zo snel mogelijk boven de wond (dus tussen de wond en het hart) een knevelverband aan. Hierna probeert men nogmaals de wond uit te zuigen. Bij gevaarlijke giften, zoals slangengift, moet de wond worden uitgebrand, b.v. door er een brandende sigaar in te druk ken, of met een mes dat we eerst gloeiend hebben gemaakt. Als we de wond verbonden hebben, moet de patiënt zo vlug mogelijk naar de dokter. Zou het langer dan ongeveer 60 minuten moeten duhen, ^voor de patiënt on der doktersbehandeling is, dan zullen we na ongeveer een uur de knevel voorzichtig heel langzaam iets losser moeten draaien. Bij minder gevaarlijke vergiften is het meestal reeds voldoende het vergift enigs zins onschadelijk te maken, door er ammo nia op te druppelen. Heeft men geen ammonia tot zijn be schikking dan kan men hetzelfde bereiken door er een papje, dat gemaakt is van sigaren- of sigarettenas, aangemaakt met een paar druppels water, op te brengen. Er bestaan ook vergiften die door de onbeschadigde huid het lichaam kunnen binnen dringen. Deze vergiften, zoals anili ne, blauwzuur en benzolgas, dringen het gemakkelijkst de buid binnen, wanneer de zweet-poriën wijd openstaan, dus wanneer de huid flink warm is. De beste hulp die we in dat geval kun nen verlenen is het vergift zo snel mogelijk van de huid te verwijderen, door deze met veel koud water flink af te spoelen. Wees voorzichtig met „afwassen", want met wassen bestaat de kans dat we het vergift nog meer in de huid wrijven. Zijn de kleren door het vergift nat ge worden, dan moeten deze natuurlijk direct uitgetrokken worden, en de plekken waar het vergift tot op de huid is doorgedron gen goed worden afgespoeld. Vertoont de patiënt nog andere vergif- tiging^-verschijnselene die we in een van onze vorige praatjes reeds besproken heb ben, pas dan ook de behandeling toe, zo als in dat artikeltje werd aangegeven. voor de 3 zuidelijke provincies Geboden wordt: een prettige werkkring op hoge provisiebasis Verlangd wordtdat de candidaten goed zijn ingevoerd een gedegen werklust hebben en liefst over een eigen auto beschikken. Brieven onder nr. 128 bureau van dit blad. Wij mogen U opwekken dit werk te le zen; het is vlot en goed geschreven en vrij "boeiend. A. W. Bruna gaf het boek keurig verzorgd uit. „De hertenkamp" door Norman Mailer. Uitgave: A. W. Bruna, Utrecht. Over dit werk kunnen we helaas minder voldaan zijn Norman Mailer is zonder twijfel een zeer kundig en talentvol auteur, maar hij gaat zich in deze roman zo zeer te buiten aan een tot in details uitvoerige schildering van het sexueel gedrag van het film-milieu, dat het beter en gezonder is een dergelijke roman niet in handen te ne men. Het verhaal heeft weinig positiefs. Schrijftrant en compositie echter vinden wij uitstekend. „De landen en volken" door Mr. W. J. van Balen en Prof. dr. J. J. Fahrenfort. Twee delen. Uitgave: „Succes", Prinse- vinkepark 2, Den Haag. Deze beide schitterend verzorgde boe ken uit de even schitterende reeks „Uni versiteit voor zelfstudie", zijn van veel be tekenis voor allen die er behoefte aan ge voelen hun kennis over landen en volken eens flink op te frissen en uit te breiden. In het eerste deel behandelt mr. W. van Balen Europa, in het tweede deel Noord- en Zuid-Amerika, terwijl prof. Fahrenfort te vens in deel twee Azië, Australië en Afri ka in brede, boeiende trekken de revue laat passeren. Deze, met verschillende heel mooie en karakteristieke foto's geïllustreerde boek werken bevatten inderdaad een overvloe dige hoeveelheid levende kennis over de landen en volken van de wereld. Hartelijk aanbevolen! „Carnaval der desporado's" door A. J. Noël de Gaulle. Uitgave: De Bezige Bij te Amsterdam. Van dit omvangrijke werk - het telt 556 bladzijden! - is intussen reeds een zevende druk verschenen. Ongetwijfeld een bewijs temeer, hoe groot de vraag naar dit boek is, dat de lezer op waarlijk adembe nemende wijze in contact brengt met het leven en het werk van de illegalen in die spannende en aan tragiek en avontuur zo rijke oorlogsjaren van 1943, 1944 en 1945. De schrijver brengt zijn geschiedenis in romanvorm, waarmee hij tal van moeilijk heden, die eigenlijk een waarheidsgetrouw verhaal belemmerden, heeft weten te over winnen. Men ziet in dit boek met ontzetting hoe ernstig in Londen het verraad leefde, hoe bovenmenselijk vaak de strijd was en hoe veel moed, doorzettingsvermogen en totale opoffering van de illegale helden werd ge vraagd. Men ziet echter ook de ontaarding, de zedelijke ongebondenheid soms en de zwakheid van de mens. „Carnaval der desperado's" is een weergaloos boeiend aan de illegaliteit gewijd boek, zoals wij er tot nu toe geen lazen. „Mensen en dieren op de Bossche vee markt" door Martien Coppens. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het overdekte veemarkt-complex (vo rig jaar september), hebben Burgemeester en'Wethouders van Den Bosch een royaal uitgevoerd foto-boekwerk doen samenstel len, dat inzonderheid iedere veehouder in de Langstraat in bijzondere mate zal inte resseren. De bekende fotogTaaf Martien Coppens heeft op artistieke wijze de typi sche handelingen en de harmonische com binatie mens en dier op de veemarkt we ten te protetteren. Zo zien we bijvoorbeeld het spel van loven en bieden, het ritueel van de handslag, het voordraven van paar den, het torsen van een varken op de ster ke arm van een lachende koopman en nog tal van andere karakteristieke dingen die op een veemarkt steeds te zien zijn. Ook de overzichtsfoto's in dit fraaie gedenkboek zijn voortreffelijk, 's Hertogenbosch heeft zijn groei en vooruitgang in niet geringe mate te danken ook aan de snelle ontwik keling van het veemarktbedrijf. De Bossche journalist Otto Donkers, die de tekst schreef van dit boek, citeert: „Het grote plaatselijke veemarktbedrijf van 1931 groeide uit tot de grootste landelijke markt in 1955 met een omzet per marktdag van twee miljoen gulden en met een bezoe kersaantal per marktdag van tienduizend. In minstens 6000 gezinnen wordt wekelijks de naam van Den Bosch genoemd in ver band met de veemarkt." Naar aanleiding van het 25-jarig be staan van de veehallen schreef de huidige directeur, de dierenarts M. den Hartog „Men mag zich thans afvragen of de stich ting aan de verwachtingen heeft voldaan en of een tijdsbestek van 25 jaren bij deze overigens eeuwen-oude veemarkt belang rijk genoeg is om feestelijk herdacht te wor den. "r.*. Rennies blussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. Mede door de uitzonderlijke outillage van de geheel gesloten hallen, welke een om wenteling heeft betekend in de inrichting van de veemarktgelegenheden in Neder land, is de Bossche veemarkt van de tiende plaats in de rangorde van de Nederlandse veemarkten met een jaar-aanvoer van 118.000 stuks vee, opgeklommen naar de eerste plaats in 1955 met een aanvoer van ruim 330.000 dieren." Drs. L. Pirenne geeft aan het slot een beknopte geschiedenis van de groei en evo lutie der Bossche veemarkt, waarna voor belangstellende buitenlanders een résumé volgt in het Frans, Engels, Duits en Spaans. Het werk tenslotte werd gedrukt en wel verzorgd uitgegeven door de Zuid-Neder- landscheDrukkerij N.V. te '-Bosch.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1