KASTEEL-BIER WAALWIJK ^DUBBEL xtwtU! verdubbelt Edah Uw spaargeld Gratis Zilveren jubileum te Loon mej. v. d. AVOIRT op Zand Van hier en ginder U kunt niet alles weten BRANDEWIJN „DE GRAAUWE HENGST" SS de lies BIJ ELKE 5 FLESSEN Raadsel in Nijmegen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 19 JULI 1957 Dat koeien alleen maar gras zouden lusten, is ook weer een fabeltje gebleken. Duitse koeien hebben namelijk hun grote voor liefde gedemonstreerd voor Ne derlandse briefkaarten. Dat kwam zo. Ter gelegenheid van het 1100- jarig bestaan van het Groningse plaatsje Sellingen zou de ballon vaarder Jan Boesman een her- denkingsvlucht maken naar Wil helmshaf en. Enfin, Jan pompt zijn ballon op en drijft er tussen uit met in zijn mand hele stapels herdenkingsbriefkaarten, die de Scllingenaren hem hadden mee gegeven. In een mooi Duits wei land zette Jan zijn mand aan de grond en begon het omhulsel te bergen. Een stelletje koeien slen terde naderbij en stak de domme koppen in de mand. Jan had in tussen zijn handen vol met dat omhulsel'. Komt Jan even later kijken wat die koeien daar uit vreten en ja hoor, de postzegels hadden ze in de oren zitten en schik dat ze haddenKssst! deed Jan, die nu weer z'n handen vol had met de half opgevreten her- denkingspost. Keert-ie zich om en daar staan me die beesten rustig het een en ander op de jas van die ballon te doen. Zo zijn nou de Duitse koeien. Befehl ist befehl, zei een van die domkop pen ook nog Als u Abbott en Costello kent, dan willen wij u even me dedelen dat ze uit mekaar gaan. Twintig jaar hebben ze samen leuk gedaan en nou willen ze ook wel eens wat anders, Vooral Ab bott, die al 61 is. Costello is tien jaar jonger. Die hoge communistische "ongens doen niets anders dan oekennen. Nu hebben weer drie Chinese ministers bekend dat ze helemaal niet zo netjes zijn ge weest als wij altijd gedacht heb ben. Ze hadden Anglo-Ameri- kaanse blaadjes gelezen, zeiden i ze, en een van hen was in Enge land en Amerika op school ge weest. Erger kan het al niet. De Zuid-Afrikaanse regering stelt alles in het werk om de ver houding tussen blank en zwart zoveel mogelijk te vertroebelen. De minister voor naturellenza- ken (waar je al geen ministers voor hebt is door een nieuwe wet bevoegd verklaard blanken en negers de toegang tot eenzelf de eredienst te ontzeggen. De Z.-Afrikaanse Anglicaanse kerk verzet zich tegen deze mensonte rende wet en heeft de gelovigen aangespoord in deze kwestie in de eerste plaats aan hun gewe ten te gehoorzamen. In de ouderdom van 87 jaar is overleden de schrijfster Marie van Zeggelen. Zij heeft ons vele kostelijke uren bezorgd met haar grote historische romans, zoals „De Gouden Kris", „Bij het hart van Indië", „De plaetse aan de Veght'' en „Een liefde in Kenne- merland". Zij die nog enige hoop koes terden, willen wij even uit de droom helpen. De 24-jarige film ster Sophia Loren gaat trouwen met een 50-jarige filmproducer. De man moet eerst nog even scheiden, want hii is reeds ge huwd. Weg dus die foto van So phie boven uw bed Nieuwe kwasten kunt u beter eerst een dag in koud water zet ten. De haren zwellen dan op, hetgeen het uitvallen voorkomt. Natte schoenen kunt u moei lijk poetsen. Met een paar drup pels melk door de schoensmeer zult u echter spoedig resultaat hebben. Oude munten kunt u weer schoonmaken door ze te wrijven met een mengsel van geest van salmiak en krijt. Bromfietsberfjders moeten de leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. Bloemen in een vaas. Plaatst u de bloemen vooral één voor één in de vaas. U krijgt ze zo het best geschikt. Lekt uw wastafel iets, bestrijk dan de barst met waterglas aan de onder- en bovenkant. Melk zal niet zo gauw zuur worden als men er. een beetje dubbel koolzure soda bij doet. Thans seizoen voor Met Suiker en Vanille geheel gereed voor de inmaak van vruchten! Fl. 7.15 per Literkruik Fl. 3.70 per V2 Literkruik Oplossing van 5% magnesium chloride is een uitstekend mid del om onkruid uit grind weg te krijgen. De ECHO ook UW klad 6 de ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van zaterdagmiddag 13 uur tot zondagavond 24 uur uitsluitend voor spoedgevallen. Zaterdag 20 en zondag 21 juli. Arts Dr. v. Daal. Apotheek Geers. N. H. KERK WAALWIJK. Zondag 21 juli 1957. 10 uur Ds. E. Sneller van Eindhoven. 18.30 uur Jeugddienst met medewerking van 't Hervormd Kerkkoor. Onderwerp ..Ik heb geen tijd". N. H. KERK BESOIJEN. Zondag 21 juli 1957. Voorm. 10 uur Ds. J. Vink. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2.30 uur Ds. J. Vink. Nabetrachting H. Avondmaal. N. H. KERK BAARDWIJK. Minister Loeffstr. 65. Zondag 21 juli 1957. 9 uur v.m.: Ds. C. B. Schuurman. GESLAAGD. Voor het eindexamen aan de R.K. Hogere Technische School Weg- en Waterbouwkunde slaag de o.m. de heer J. J. P. F. v. Hel- voirt Hzn. te Waalwijk, met bij zondere vermelding als beste leerling. Zeer zeker een bijzon dere onderscheiding. Voorts slaagde de heer L. C. M. Stalpers te Loonopzand. Er waren 22 candidaten, die allen slaagden. Aan de Middelbare Meisjes school te Etten slaagde Mej. N. Wagemakers te Loonopzand. Naar wij vernemen slaagde aan de Hogere Technische School te Amsterdam (Dongestr.) voor het eindexamen Mechanische Technologie de heer Hub. Berg man, Grotstraat 180a, Waalwijk. KEURING DIENSTPLICHTIGEN LICHTING E955. Zij, die tegen 23, 24 en 25 juli 1957 door de burgemeester van Waalwijk ter keuring voor de dienstplicht zijn opgeroepen, worden er op attent gemaakt dat bij de keuring de oproepings- kaart, het trouwboekje van de ouders en eventuele diploma s, getuigschriften en rijbewijs moe ten worden getoond. Voorts dienen de keurings- plichtigen bekend te zijn met naam en adres van hun huisarts, alsook met de tijdvakken (jaren) waarin de door hen bezochte scholen werden doorlopen. SLACHTOFFER VAN HET WATER. Zaterdagmiddag is de 22-jarige J. W. Kreugel, oudste zoon van de heer Kreugel, die lange jaren aan het belastingkantoor alhier was verbonden, later naar Den Haag werd overgeplaatst en wiens gezin eerst in dit voorjaar naar Terheijden verhuisde, bij t baden in zee bij Monster ver dronken. Zijn broer, die met hem aan het baden was, kon door de zeer krachtige onder stroom, die in 't water stond, maar slechts ternauwernood het strand bereiken. Toen bleek dat de 22-.iange jon geman in nood verkeerde, begat mej. Olsthoorn uit Monster, lid van de reddingsbrigade, zich on middellijk in zee. Met zeer veel moeite en nadat enige pogingen om de drenkeling aan de kant te brengen, rawen mislukt, slaagde zij er in de jongeman op 't droge te brengen. Hij was bewusteloos. Men heeft nog geruime tyd kunstmatige ademhaling op hem toegepast, doch dit heeft niet meer jnogen baten. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 18). Aan de hand van het signale ment, dat mej. Ilescu, de heer Jörgensen en de kellner Leesman hadden gegeven en hun be schrijvingen stemden vrijwel overeen was ook de Nijmeeg se recherche al aan 't speuren geweest. Dit had evenmin suk- ses opgeleverd, „Daar loopt inspekteur Broek man", zei Ohlquist ineens, toen zij uit de winkelstraten waren gekomen, het Keizer Karelplein achter zich hadden gelaten en de woonwijk daarachter hadden be treden. Inspekteur Broekman liep daar inderdaad, maar niet alleen. Hij liep naast een blond meisje, een knap, slank ding, dat er in het geheel niet opgewekt uitzag. De Nijmeegse inspekteur merkte hen op en wenkte hen. „Dit is mejuffrouw Uittenter- pe", stelde hij voor. „Ze is op het politiebureau komen vertellen, dat haar verloofde spoorloos is verdwenen." „Officieel verloofd waren we nog niet", merkte het meisje op, „maar we waren van plan het binnenkort zover te laten ko men". „Sinds twee dagen heeft mej. Uittenterpe niets meer van hem gehoord", legde inspect. Broek man uit. „Eergisteren zouden zij samen naar Groesbeék gaan, maar hij is haar niet af komen halen. Gisteren hoorde zij nog niets van hem en toen zij onge rust werd en het pension opbel de, waar hij kamers had ge huurd, vernam zij, dat hij zich daar al twee dagen niet had ver toond. Toen is mej. Uittenterpe naar het politiebureau gekomen om een onderzoek te vragen. De naam van haar aanstaande ver loofde is André Boorneman". „André", zei inspecteur Ohl quist. „Inderdaad", zei inspecteur Broekman. „En het signalement klopt. Mej. Uittenterpe heeft me een foto laten zien. De onbeken de monsieur André is dezelfde als de heer André Boorneman!" „Er is iets met hem gebeurd riep Madeleine Uittenterpe uit. „Daar twijfelen wij geen ogen blik aan", stemde Broekman toe. De Nijmeegse inspecteur en het meisje waren op weg naar 't pen sion, waar André Boorneman z'n intrek had genomen. Ohlquist en zijn zwager sloten zich bij hen aan. Zij hadden niet ver meer te lopen, zodat er geen gelegenheid was tot een gesprek te komen. Weldra stapte Broekman 'n hek binnen van een groot huis aan de St. Annastraat. Hij belde aan en vroeg, toen een dienstmeisje had opengedaan, naar de pen sionhoudster. Mevrouw Linders was een ge zette dame, welbespraakt en geen onbekende voor de Nijmeeg se inspecteur. Zij was onmiddel lijk bereid hen voor te gaan naar de kamer op de eerste verdie ping, die zij aan de verdwenen André Boorneman had verhuurd. Het bleek een ruim vertrek te zijn aan de voorkant van 't grote huis. Er was een klein balcon aan. De kamer diende als zit- en slaapvertrek tegelijk. Tegen een der muren stond een opklapbed. „Ja", zei mevrouw Linders, „en dit is de kamer. U moet weten, dat het eigenlijk de kamer is van meneer Westbruggen, maar die is deze maand met vacantie de stad uit. Hij is een van mijn vas te gasten. Maar hij vindt 't goed dat ik de kamer verhuur aan zo mergasten, als hij er niet is. Daar heeft meneer Boorneman zijn kleren opgehangen. De andere kasten zijn op slot. En daar, naast het bed, staan de twee kof fers van meneer Boorneman". André Boorneman had niet veel bagage meegebracht. In de muurkast hingen wat kleren. In de koffers zat een beetje onder goed en wat zakdoeken. Op de marmeren plaat boven de vaste wastafel stond een electrisch scheerapparaat en er naast lagen kam en borstel, tandpasta en een tandenborstel. Op tafel, in het midden van de kamer, lag een tijdschrift, dat waarschijnlijk op reis was gekocht. Daarnaast be vond zich een stapeltje ansich ten. Toen Madeleine Uittenterpe die zag, verklaarde zij meteen dat zij die op de eerste middag, dat zij samen in de stad wandel den, hadden gekocht. Verder wa ren er geen persoonlijke bezittin gen in de kamer aanwezig. Maar wat er was, liet duidelijk genoeg uitkomen, dat André Boorneman heel niet van plan was geweest hier niet terug te komen. „Het is een raar geval", zei me vrouw Linders, toen de heren al les hadden bekeken. „Ik vond meneer Boorneman direct een aardig jongmens, en omdat ik dacht dat hij wel van dansen en een beetje variété zou houden, heb ik hem aangeraden naar de Vereniging te gaan. Ik geloof dat hij van plan was dat te doen, maar dat weet ik natuurlijk niet zeker. In elk geval, die avond kwam hij niet thuis. Ik heb niet op hem gewacht, want hij had een sleutel. Ik geef niet al mijn zomergasten een sleutel, maar meneer Boorneman zag er be trouwbaar uit. En sedert die avond heb ik hem niet meer ge- zien. Het is heel vreemd. Als hem maar niets overkomen is". „Ja", viel Madeleine Uittenter pe meteen in. „Daar ben ik ook zo bang voor Wat kan er toch aan de hand zijn „We hopen het spoedig te we ten", zei inspecteur Broekman geruststellend. „Maakt u zich maar niet bang, juffrouw". Mevrouw Linders excuseerde zich, want de dienstbode kwam haar roepen, omdat er een leve rancier aan de deur was. „U gelooft toch niet dat André wat met die moord te maken heeft!" viel Madeleine Uittenter pe uit, zodra de pensionhoudster weg was. „Hoe zou ik dat kunnen gelo ven?" zei inspecteur Broekman half vragend. „Het is alleen een eigenardige samenloop van om standigheden dat menneer Boor neman plotseling verdwijnt, ter wijl op de Kwakkeberg twee moorden worden gepleegd op mensen, met wie hij kort te vo ren samen is geweest. Maar u weet toch zeker, dat hij die twee niet eerder kende?" „André heeft me nooit iets over een van beiden verteld", zei Ma- deleine beslist. „Als u André kende, zou u even goed weten als ik, dat hij niet tot een moord in staat is. En zeker niet tot twee". Hij zag er niet naar uit", viel inspecteur Ohlquist haar bij. „Het is een vreemd geval met z'n verdwijning ,maar"»dit betekent helemaal niet dat hij een moor denaar zou zijn". Inspecteur Broekman haalde de schouders op en bromde iets. (Wordt vervolgd). Na een werkzaaitiheid van 25 jaren in dienst van het Wit-Gele Kruis te Loonop- zand, vierde Zr. v. d. Avoirt haar zilve ren jubileum. Het Centraal Buurtcomité onder presidium van de heer H. v. Breu- gel, bereidde de feestelijkheden rond dit gebeuren reeds enige tijd voor en zo werd zondagmorgen begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door pastoor Mom- mers, tot intentie van de jubilaresse en tot dank aan God voor het vele goede door haar activiteit verricht. Een 40-tal bruidjes geleidden de zuster en haar familie van de woning naar de kerk. Te 3 uur in de namiddag had in het pa rochiehuis dat keurig met een schat van bloemen en palmen was versierd, de hul diging plaats, in het bijzijn van vele notabe len, onder wien we opmerkten, pastoor Mommers en kapelaan Rijmer, pastoor Ras van St. Joachimmoer, Burgemeester v. d. Heijden en diens echtgenote, de wethouder van Loonopzand, Dr. Smals en Dr. de Vries beiden met hun echtgenoten en verder ve len die op enigerlei wijze met mej. van den Avoirt hebben medegewerkt. De voorzitter van het Centraal Buurt commissie de heer van Breugel, sprak een kort welkomstwoord tot de jubilaresse, haar familie en alle aanwezigen. Het is wel zeer moeilijk, zo zeide spreker, het iedereen naar de zin te maken. Toch, zegt hij, heeft Zr. van den Avoirt dit ideaal hier ter plaatse zeer sterk benaderd. Het is het co mité een groot genoegen te hebben kunnen constateren dat door geheel Loon en de Moer op de meest enthousiaste wijze werd samengewerkt, uit welk feit wel sprak de grote achting die vooral de moeders koes teren ten overstaan van Zr. v. d. Avoirt. Spreker meende in verband hiermede niet beter te kunnen doen, dan een der vele moeders uit de parochie het woord te ge ven en haar gevoelens van dank hier te vertolken. Namens de moeders van Loon en de Moer, sprak Mevr. Vermeulen-van Dongen woorden van welgemeende hulde aan het adres van de jubilaresse en memoreerde wat de zuster in die voorbije 25 jaren voor beide kerkdorpen heeft gedaan, bij nacht en ontij, en waarvan vooral de oorlogsjaren ons 't meeste zijn bijgebleven, en dit alles met blij enthousiasme en grote kunde. Wie zal de kilometers tellen, zegt spreekster, die U voor ons hebt afgelegd. Moge God U nog menig jaar schenken zo sprak zei - tot heil van onze móeders. Op geestige wijze brachten vervolgens de kinderen der scholen bij monde van en kele bruidjes, in dichtvorm hun hulde, ver gezeld van boeketten bloemen. Dr. Smals, tot voor enkele jaren genees heer ter plaatse, stak vervolgens Zr. v. d. Avoirt een pluim op de hoed en zeide dat de zuster in al de jaren dat hij haar als kraamverzorgster kende, een steun is ge weest zowel voor de moeders als voor de dokter. Beiden, zo zeide hij, èn de moeder èn de dokter konden gerust zijn als zij in het gezin was. Spreker hoopt dat de zuster op deze weg zal blijven doorgaan! Burgemeester van der Heijden zegt blij te zijn dat het feestcomité hem in de gele genheid wil stellen hier een woordje te spreken. De kraamverzorgster, zegt de bur gemeester, is met de dokter een der wei nigen die de gezinnen zo van nabij kent en er zo intiem mee omgaat. Uw reputatie, zegt hij, is ons allen bekend, en op emi nente wijze hebt gij U steeds van Uw taak gekweten. Hij wenst de zuster nog tal van jaren toe. Ook dr. de Vries, de tegenwoordige ge neesheer der twee kerkdorpen, noemt deze dag een bijzondere dag. Bewijzen van waar dering en dank zegt spreker, worden meestal op het moment dat deze het meest op hun tijd komen, afgewezen. Op rechte nederigheid vraagt dit van ieder mens. Toch is het wel eens goed, dat op een dag als deze de persoon in kwestie eens in de hoogte wordt geheven. Spreker sluit zich volkomen aan bij wat dr. Smals m verband hiermede heeft gezegd. Treffend was het te zien hoe vervolgens door de 2000e, de 1500e, de 1000e, de 500e en de le, bij wier geboorte Zr. v. d. Avoirt hulp verleende, bloemen werden aangeboden, waarbij sommigen zeer geesti ge toespraken of gedichten voordroegen. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis, de heer Hornman uit St. Joachimmoer, sprak vervolgens woorden van gelukwens tot de zuster en bracht haar dank voor alles gedurende een kwarteeuw in dienst van de vereniging verricht. Men had mogen ver wachten, zo zegt hij, dat het Wit-Gele Kruis de werkzaamheden bi] deze viering ter hand zou hebben genomen. Toch meen den we dit zelf niet t» moeten doen en dit te moeten overlaten aan mensen uit de be volking zelf. Spreker brengt de zuster dank voor al het goede voor de bevolking der beide dorpen verricht en dit in de moei lijkste ogenblikken die een moeder in haar leven kan medemaken. Eenmaal komt er echter een tijd van rusten, ook voor de kraamverzorgster. Hieraan heeft het bestuur gedacht bij het zoeken naar een feestgeschenk. De gedwon gen rust bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is voor velen vaak een moeilijke tijd. Dank zij het bestuur der gemeente dat in deze met ons wilde medewerken, zien we kans om te zorgen voor de zuster een oudedagsvoorziening in het leven te roepen. Het bestuur felici teerde vervolgens de jubilaresse, waarna de voorzitter van het Centraal comité alle ge lukwensen hier uitgesproken, nog eens on derschreef en aan de zuster een televisie toestel aanbood als geschenk van de be volking van Loonopzand en St. Joachim moer. Hij sprak de hoop uit dat de zuster de weinige ogenblikken van rust die ge woonlijk haar deel zijn, met genoegen eni ge verpozing zal mogen vinden bij dit ge- shcenk van de bevolking. Op bepaald geestige wijze, gelijk we dat van haar gewoon zijn, bracht zuster van den Avoirt vervolgens dank voor wat op de ze dag voor haar was gedaan en voor de medewerking die zij gedurende al die jaren hier heeft ondervonden. De dokters Smals en de Vries dank ik alle twee, zegt zij, want „ze laten den bruine maar aan doen". Nadat te 4 uur in de namiddag de bei de harmonieën van Loonopzand met de fanfare van St. Joachimmoer een serenade hadden gebracht, had te 4 uur 30 een re ceptie plaats, waaraan de gehele bevolking der beide kerkdorpen deelnam. Bij de vele gelukwensen die de jubila resse toestroomden, voegen we volgaarne de onze. Zweetvlekken in kleding kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water uitge wassen worden. Daarna de vlekken met een watje wrijven, dat gedoopt is in benzine. Zwempakken, die in zee zijn gebruikt, moeten na het uitspoelen een paar uur in zuiver water staan om de schadelijke in vloed van het zeewater te voorkomen. Drink tegen de dorst geen ijskoud water en laat de kinderen niet teveel ijs eten, maar geef ze lauwe thee, karnemelk en vruchtesap. Wie veel last van de wamte heeft, moet geregeld de polsen onder de koude kraan houden. Kinderen kan men nu en dan af sponzen. Begiet uw bloemen op warme dagen niet i met koud water. Sproei de tuin niet zolang de zon schijnt, de druppels wérken dan als brandglazen! Wie een mooie bruine huid wil krijgen moet met mate zonnebaden en de eerste dag slechts enkele minuten in de zon blij ven. De volgende dagen kan de termijn steeds verdubbeld worden. Vliegen en muggen kómen op het licht af. Als u de slaapkamerramen openlaat kunt u zich het best zonder licht uitkleden ofwel de insecten met het ganglicht naar de gang lokken. Het beste paard van (de Schiedamse) stalï OPGERICHT 1714 2o (Nadruk verboden). Ook U kunt bij Edah uw spaargeld laten verdubbelen, ongeacht of het 10-20-50-100 ol 500 gulden is. Bovendien kost het sparen U niets, omdat de allerlaagste netto gezinsprijzen van Edah U véél meer geld besparen dan U voor het sparen nodig hebt. Op elke volle gulden aan waren*kunt u voor 5 cent een dub- belgeldzegel sparen. 'Enkele artikelgroepen uitgezonderd Plak uw dub- belgeldzegels in een dubbel- geld-spaarboekje tot het boekje VOL is. (100 zegels) Lever uw vol dubbelgeld- spaarboekje bij EDAH in en... u ontvangt géén 100x 5ct.=f5.-maarf 10.- Dubbelgeld dus.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2