Waalwijkse en Langstraatse Courant OUDERDOMSWET BINNEN- EN BUITENLAND Problemen rondom de algemene Uit de Langstraat Orunen Heusden Capelle Raamsdonk Raam sdonks veer Loonopzand VRIJDAG 19 JULI 1957 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week DE ECHO HET 80e JAARGANG No. 57 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK - TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" De Algemene Ouderdomswet is nog „jong" en 't behoeft geen betoog dat er zich wel eens moei lijkheden voor doen. Zo b.v. in dien de heer des huizes meer dan één betrekking heeft en als moe der de vrouw ook nog werkt. Ie dere werkgever is verplicht, hoe gering het loon is, premie voor de algemene ouderdomswet in te houden, ook al is over de ver dienste geen loonbelasting ver schuldigd. Het maximum bedrag aan pre mie wordt dan wel eens over schreden en tot dusverre was 't zo, dat men lang moest wachten voor tot teruggave van de te veel betaalde premie werd overge gaan. Om dit, te ondervangen, is nu zo juist verschenen een medede ling van het ministerie van fi nanciën. Daarbij, is het volgende bepaald de inspecteurs der be lastingen verlagen de voorlopige aanslagen in de inkomstenbelas ting over het jaar 1957, op ver zoek van belastingplichtige, met het bedrag dat in 1957 vermoede lijk boven 465.aan premie zal worden ingehouden. Aangezien de definitieve pre mieaanslag en de definitieve aanslag in de inkomstenbelas ting gelijktijdig zullen worden opgelegd, wordt daarmede be reikt dat belanghebbenden voor een gelijk bedrag uitstel van in komstenbelasting genieten als zij voorlopig aan premie algemene ouderdomswet te veel betalen. Daarmede is aan een veel ge vraagde wens tegemoet gekomen. De 65-jarige weduwe. Dikwijls komt het nog voor, dat de achtergebleven weduwe boven 65 jaar in de veronder stelling verkeert dat zij na het overlijden van haar man tot en met de elfde maand na die van het overlijden recht houdt op uitkering van het bodempensi oen voor gehuwden. Dat is niet juist. In een derge lijk geval houdt de weduwe deze uitkering slechts tot en met de vijfde maand na die van 't over lijden. Een uitzondering op deze re gel bestaat er, indien de achter gebleven weduwe op het tijdstip van het overlijden van haar man nog geen 65 is. Is dit het geval, dan kan een verlenging der uit kering verkregen worden tot en met de elfde maand, met dien verstande, dat, indien de weduwe tijdens die verlenging zelf 65 wordt, de uitkering voor gehuw den ophoudt op de eerste der maand waarin zij die leeftijd be reikt. Van die datum af ontvangt zij zelf een uitkering voor onge- huwden. Bij langdurige reizen- Dan is er nog het probleem van de op reis gaande pensioen trekker. Nu er zovele gezinnen zijn, waarvan een of meer kinderen zijn geëmigreerd, komt het na tuurlijk voor dat de ouders, als hun gezondheid dit toelaat, een bezoek willen afsteken bij hun kinderen overzee. Veelal is dit geen bezoek van een week, maar van maanden. Ook zijn er, die voor de gezondheid lange tijd naar 't buitenland moeten gaan. Hoewel de Algemene Ouder domswet in feite niet spreekt van een tijdsduur waarbinnen men weer terug moet zijn hier te lande, is het al een ingeworteld feit geworden dat, indien men langer dan een jaar weg blijft, de uitkering op houdt. Men moet goed bedenken, dat niet mag worden overgegaan tot het laten uitschrijven uit het be volkingsregister hier te lande, want dan is men geen Nederlan der meer en voor het verkrijgen en behouden van de uitkering is dit een der hoofdpunten. Is men dus van plan er 'n klein jaartje tussenuit te trekken, dan doet men er verstandig aan hier te lande een gemachtigde aan te wijzen, die de uitkering in ont vangst kan nemen. Men kan hier voor ook een spaarbank aanwij zen natuurlijk (of andere bank instelling). Ook kan de echtge note, als deze de reis niet mocht meemaken, worden aangewezen als gemachtigde. Maaraltijd dient men aan de Raad van Ar beid kennis te geven dat men voor enige tijd op reis gaat. Dat is voorschrift. Een emigrant, die wegens een of andere reden na een maand of wat weer naar Nederland terug keert, verliest zijn recht op uit kering, want hij heeft zich bij zijn vertrek laten uitschrijven uit het bevolkingsregister. Men doet er goed aan, dit te beden ken. Nu weten we wel, dat niet veel ouderen emigreren, maar 't is toch voorgekomen. (Nadruk verboden). een electrisch gedreven ankerlier 62 p.k. en een electrisch gedreven 5-tons kaapstand. Vóór de machinekamer bevindt zich een dieptank, bestaande uit 4 compartimenten. De voorpiek, de achterpiek en de diep tank worden kathodisch beschermd tegen roestvorming. Verder wordt het schip voor zien van de volgende navigatie-instrumen- ten gyrokompas met dochterkompassen, projectorkompas, radiotelefonie-installatie, radar en echolood, en een diepgangsindi cator. De voortstuwing van het schip zal ge schieden door 2 „Pametrada"-turbines, ge bouwd volgens Lloyd's voorschriften, die worden aangedreven door stoom welke ge leverd wordt door 2 waterpijpketels met een werkdruk van 34 kg/cm2 en een tem peratuur van 410° C. De beide turbines werken door middel van een tandwielkast op 1 schroefas en leveren daarbij een ver mogen van 4.500 as-p.k. bij 90 omw./min. De beide stoomketels zijn van het Bab- cock Wilcox-type en worden in licentie gebouwd door het Scheepsinstallatiebe- drijf „Nederland" te IJsselmonde. Voorts worden opgesteld 2 turbogenera toren, elk met een vermogen van 300 kW, 220 Volt, n 1200 omw./min. en 1 diesel- hulpaggregaat met een vermogen van 75 50 kW, n 1000 omw./min. Het schip wordt verder voorzien van een air conditioningsinstallatie en een C.0.2-brand- blusinstallatie. Zondag-artsendienst. Bij spoedgevallen neemt waar: Dr. v. d. Wouw. R.K. Vrouwengilde. Dinsdagavond sloot het R.K. Vrou-> wengilde Drunen-Elshout haar pro gramma 1956/'57 af met een lezing met demonstratie door Mevrouw Berends-v. d. Eist, over „Onze kle ding, onze persoonlijkheid". Deze zeer interessante lezing door Mevr. Berends, die ook bekend is door haar televisie-praatjes, werd' door vele bijgewoond. Na deze lezing volgde nog een korte jaarvergadering, waarop de secretaresse, Mevr. Jehoel, verslag uitbracht over de werkzaamheden van het afgelopen jaar. Er werden dit jaar weer verschillende avonden gegeven, zowel culturele als ont spanningsavonden, terwijl ook le zingen over practische onderwerpen volop de aandacht kregen. Men deed ook mee aan d'e actie A.O.A. en maakte dit seizoen ook weer een uitstapje. De vereniging telt bijna 200 leden. Het jaarverslag getuigde van een grote activiteit en de belangstelling van de leden was prima. Het komoende seizoen 1957/'58 zal in tegenstelling met andere jaren, vroeger beginnen, n.l. in september. De bedoeling is dan het programma voor de zomermaanden af te wer ken. Voor het komende seizoen is reeds een kookcursus op het pro gramma geplaatst; hiervoor bleek een goede belangstelling te bestaan. Het financieel verslag sloot met een batig saldo. De periodiek aftre dende bestuursleden: Mevr. Jehoel en Mevr. Lips, werden beide her kozen. Geslaagd. Voor wegen- en waterbouwkunde slaagde onze dorpsgenoot Ad v. d. Wiel Azn. Voor werktuigbouwkunde onze dorpsgenoten Th. v. Wezel, M. van Huiten en J. de Bonth. Voor bouwkunde onze dorpsge noot J. d'e Wit. Voor het Mulo-diploma, alsme de Middenstandsdiploma, slaagde onze dorpsgenote Mej. Jo Klerks. Zij genoot een 3-jarige opleiding in het pensionaat Mariagaarde te Aar- Ie Rixtel. TEWATERLATING VAN HET TURBINEVRACHTSCHIP EURYALUS. Morgen zal te Heusden de tewaterlating plaats vinden van het Turbinevrachtschip „Euryalus", hetwelk voor de Rederij P. D. Marchessini Co. Inc., New York, in aan bouw is op de Scheepswerf De Haan Oerlemans te Heusden, welke deel uitmaakt van de „Verolme Verenigde Scheepswer ven". De doopplechtigheid zal worden verricht door Mevrouw Marchessini, echtgenote van de reder. Het schip is van 't shelterdektype en heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte over alles 147,38 m, lengte tussen de loodlijnen 134,10 m, breedte op grootspant 18,80 m, holte tot tussendek 9,15 m, holte tot boven dek 12,20 m en diepgang 9,04 m. Het vaartuig is geschikt om als open en als gesloten shelterdecker te varen; het zal in dienst worden gesteld als gesloten shel terdecker en heeft dan een draagvermogen van caa 12.600 ton. De bouw vindt plaats onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping ter verkrij ging van de klasse +100.A.1, terwijl het schip voorts zal voldoen aan de eisen van de Internationale Conventie van 1948. De machinekamer bevindt zich mid scheeps, evenals de accomodatie voor de officieren en de machinisten, met inbegrip van het kapiteinsverblijf, de salon en de navigatieruimten. De accomodatie voor de bemanning wordt in het achterschip onder gebracht. Het schip wordt uitgerust met 5 luik hoofden, welke bediend worden door 10 laadlieren, elk met een vermogen van 5 ton, van het fabrikaat Siemens; voorts een voormast, een achtermast, en midscheeps 2 laadpalen. De voormast wordt voorzien van een zware laadboom van 30 ton, en de ach termast van een zware laadboom van 15 ton. Alle laadlieren worden electrisch be diend, en worden opgesteld op afzonderlijke lierendekhuizen. Voorts wordt opgesteld Ned. Bond van Plattelands vrouwen. Vorige week d'onderdag maakten de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Sprang- Capelle, hun jaarlijks zomerreisje. 's Morgens om 7 uur werd gestart naar Arnhem. Per boot ging de tocht daarna verder naar de „Wes- terbouwing", alwaar men zich te goed deed aan een heerlijk kopje koffie. Hierna reisde men verder naar d'e „Posbank" en vervolgens naar de Hoge Veluwe, waar o.m. werd bezocht het Kröller Müller Museum en Huis St. Hubertus. Na enkele gezellige uren te hebben doorgebracht in het Nationale Park, ging de tocht verder naar Utrecht, alwaar de inwendige mens werd versterkt. Om half elf arriveerden de dames in zeer opgewekte stem ming te Capelle. De plattelands vrouwen kunnen, mede dank zij mooie weer, op een zeer geslaagde dag terugzien. P.V. „De Luchtvaart". De Postduivenveren. „De Lucht vaart" alhier, hield j.l. zondag een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Duffel, over een afstand van 72 km. De uitslag luidde als volgt: P. Bakkeren 1, 47, 98; B, Pols 2, 29, 34, 62; A. Klootwijk 3, 8, 26, 56; H. Verduijn 4, 9, 18, 65, 78, 100; J. v. Doornik 5, 41; M. v. Peer 6, 48, 58, 75, 85; H. v. Campen 7, 49, 50, 53, 72, 74, 82; C. de Cloe 10, 46, 51, 99; C. Boer 11, 39, 99; A. v. Raams- donk 12, 15, 16, 38, 42, 44; A. Groe- neveld 13, 19, 60; H. Dalmaijer 14, 32; A. Versteeg 17, 37, 71; J. v. Oos terhout 20, 54. 57, 96; A. Spierings 21, 66; G. Treffers 22, 31, 61; A. Tac- tor 23, 36, 63; St. v. Peer 24, 35, 76, 97; P. v. Rooij 25; E. Haverhals 27; A. v. Beek 28, 73, 91, 93; A. v. d. Schans 30, 77; J. Meter 40; M. van Campen 43; G. Vos 45, 55, 80, 83, 88, 90, 92; P. Nieuwenhuizen 52, 68, 79, 81; Jac. Rosenbrand 59; J. Dor- resteijn 64, 86; C. Ie Sage 67, 87; A. Stam 84. Benoemd. Met ingang van 1 september is aan d'e R.K. Jongensschool te Was pik benoemd de heer Jos de Bont, alhier. Retraite. De Eerw. Pater Servatius, O.C.D., uit Waspik-Boven, zal de retraite geven aan de jongens en meisjes van onze parochie, die de laatste zondag van juli hun plechtige H. Communie zullen doen. Ze begint 25 juli a.s. Christelijke school. De bouw van een nieuwe christe lijke school in de Raadhuisstraat, nadert zijn voltooiing. Het ligt in de bedoeling op 2 september de nieuwe school te betrekken. Deze school werd gebouwd door architect Ir. de Wilde uit Breda. De aannemer was Oversteeg en Verhagen uit Ca pelle. In tegenstelling met de oude school, bestaat, dit gebouw uit drie lokalen, n.l. twee leslokalen en een vergaderlokaal, eventueel handen- arbeid-lokaal. Geslaagd. Voor vakbekwaamheid „Haarden en Kachels" slaagde «te Utrecht de heer Cor Kuip uit Raamsdonksveer. Brand. In het perceel „Sandoel 40", lijn- oliefabriek van A. W. de Graaff, brak maandagmiddag brand uit. De brandweer was spoedig ter plaatse, waardoor het aangrenzend woon huis gespaard kon blijven. Enkele balen lijnzaad gingen verloren. Concours. Aan het 100-jarig bestaansfeest van de brandweer te Putte, nam on ze brandweer zaterdag j.l. deel. Bij dit concours waren 23 verenigingen vertegenwoordigd. Onze brandweer wist de 9de prijs te bemachtigen, n.l. een beker. Nieuwe zaak. In de Grote Kerkstraat werd dezer dagen een nieuwe zaak gevestigd. Het betreft een timmerbedrijf van de firma Molenwijk-Broeders. Burgerlijke Stand Geboren: Gertruda A. B. M., dv. P J. M. Koolen-Kemmeren; Stephan J.' A. M., zv. P. J. M. Baeten-Vaar- ten; Jacobus S. J. M„ zv. L. J. An- sems-Biemans; Hennanus W. J. A., zv. H. J. v. d. Linden-IJpelaar; Cor nelia J. M., dv. A. J. Kennékens- Brabers; Adrianus C. M., zv. C. M. v. d. Velden-v. Campenhout; Vin- centius H. A., zv. M. M. J. v. Esch- v. Gils; Johannes H. C., zv. C. L. C. IJpelaar-v. Delft; Theresia W.. dv. C. J. Cokx-v. d. Zanden; Leonardus, zv. W. Weeterings-Damen; Marinus L. H., zv. M. J. J. v. Beijnen-v. d. Broek; Martina W. M., dv. A. C. Broeders-v. Beek; Johannes E. M-, zv. P. W. H. Ligtenberg-v. d. Vel den; Marius F. J. A., zv. J. A. M. Coolen-Hoste; Gerdina W. C., dv. L. P. Groenendaal-de Kok; Marie L Th dv. M. H. A. Brands-v. d'. Made; Mina, dv. H. H. Baum-Haisch; Pe trus J. N„ zv. A. G. M. v. Wezen- beek-Heuer; Petrus J. I., zv. D. Din- gemans-Verboven; Gerdina J. C. M., dv. P. M. v. Eulem-Schoenmakers; Adrianus J. A., zv. A. Klijn-van Gorkum; Lucia A. G. M., dv. P. G. Leemans-v. d. Leest; Johannes G. A., zv. Chr. C. Rombouts-Zijlmans; Anna H. L. ,dv. A. A. M. v. Hou- tum-v. d. Griend; Marinus J. M., zv. M. J. Lensvelt-v. d. Linden; Chris- tiaan J., zv. A. de Beer-Dewaele; Theodorus C. A., zv. A. M. Hen- driks-d'e Jongh; Marius A. J., zv. A. M. J. v. d. Velden-Vaessen; Henrica H. M., dv. P. H. Vloemans-de Kort; Henrica M. A., dv. P. D. de Kok Kools; Dina W„ dv. A. G. Stam- Verhagen; Henrica W. M., dv. N. P. M. v. Kuijk-v. Broekhoven. Huw.-aangiften: Willeminus v. d. Aa 21 jaar en Jantje Meijer 21 jaar, beiden te Kaatsheuvel; Adrianus v. d. Meiracker 23 jaar te Amsterdam en Adriana H. Kleijngeld 24 jaar te Kaatsheuvel; Franciscus A. H. A v. d. Pol 24 jaar te Waalwijk en Maria Th. J. Robben 22 jaar te Kaatsheuvel; Cornelis J. v. Boxtel 34 jaar en Johanna Grootswagers 26 jaar, beiden te Kaatsheuvel; Cor nelius G. M. Verstijnen 27 jaar te Waalwijk en Cornelia G. W. M. v. Mosselveld 26 jaar te Kaatshuevel. Gehuwd: Johannes M. Th. Lom- mers 26 jaar te Waalwijk en Johan na A. v. Wanrooij 24 jaar te Kaats heuvel; Lambertus J. M. Beerens 27 jaar en Catharina P. Aussems 26 j., beiden te Kaatsheuvel; Cornelis J. M. Klijsen 24 jaar en Geertruida J. M. v. Rooij 22 jaar. beiden te Kaats heuvel; Johannes J. M. Sebregts 24 jaar te Tilburg en Maria H. C. van Haren 22 jaar te Loon op Zand; Pe trus J. Oerlemans 29 jaar te Kaats heuvel en Rudolphina J. M. van Breugel 25 jaar te Loon op Zand; Johannes J. Verwijmeren 25 jaar te Waspik en Petronella A. M. van Heijst 24 j. te Kaatsheuvel; Adria nus G. Opperman 30 jaar en Adria na F. M. Zeebregts 26 jaar, beiden te Kaatsheuyel; Jan M. Beukers 30 jaar te Perbaungan in Indonesië en Pia G. A. H. M. v. Baar 31 jaar te Kaatsheuvel; Cornelis v. Dongen 29 jaar te Waalwijk en Engelina A. Kraal 24 jaar te Kaatsheuvel; Arie B. Versteeg 25 jaar te Waalwijk en Adriana Zwart 22 jaar te Kaatsheu vel. Overleden: Johannes Beunis, echt genoot van J. M. Schalken, 74 jaar; Cornelia A. M. Vermeij, echtg. van A. Blok, 46 jaar; Johannes, v. Box tel, echtg. van M. Laros, 85 jaar; Petronella J. Klijn, echtg. van J. G. Oerlemans, 67 jaar; Johannes W. N. J. Opperman, 14 jaar; Allegonda C. de Ruijter, 84 jaar; Johannes H. Dirksen, echtg. van M. Demmers, 56 jaar. Ingekomen: G. P. Proost en ge zin van Born; A. M. Trommelen van Delft; J. C. v. d. Ven van Til burg; A. A. M. Klemans van Til burg; J. A. G. v. Loosdrecht van Lichtenvoorde; M. J. v. Bebber van Maasdriel; Maria T. Mulders van Waalwijk; E. E. M. v. Tol van Uit hoorn; J. P. v. Balkom van Uden- hout; J. A. A. v. Loon en echtg. van Tilburg. Vertrokken: A. T. Crietee naar Amsterdam; B. Koster haar Breda; A. M. Remmeren naar Dongen; C. W. v. Turnhout naar Beverwijk; P. J. Zijlmans naar Waalwijk. DUIVENSPORT. De postduivenvereniging De Luchtbode hield zondag een wedvlucht vanuit Duffel, 72 km. Deelgenomen werd door 140 dui ven. De uitslag was als volgt: Aarts 1; P. Leermakers 2; Jos v. d. Velden Czn. 3; P. van Noye 4, 36, 42, 46; Goutziers 5; J. Vugts 6; J. v. Broekhoven 7; A. J. van Dongen 8; L. Damen 9; A. Berendonk 10; C. van Gompel 11; W. Vera 12; P. v. d. Velden 13, 28, 39 en overduif; C. IJpelaar 14; A. Leermakers 15; Jos van Dongen 16, 20, 21, 35; Schoenmakers 17; A. Leerma kers 18; N. Damen 19; C. van Dongen 22, 30, 34; H. v. d.Velden 23; Vriens 24; A. Spapens 25, 50; M. Vera 26; J. Vugts 27; Schoenmakers 29; A. v. d. Velden 31; A J van Dongen 32; A. Aarts 33; P. Vriens 37; H. v. d. Linden 38, 44; Vriens 40; Bressers 41; M. Vera 43; P. Verschuren 45; M. v. d. Ven 47, 49; L. Damen 48. Uitslag Limoges M. v. d. Velden 1; G. IJpelaar 2; A. J. van Dongen 3; C. van Dongen 4; IJpelaar overduif.. 1 JUNI11.008.627 INWONERS. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 juni 11.008.627. In de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken 35.707 tegen 33.867 in de eerste vijf maan den van 1956. Het aantal levendgeborenen bedroeg 98.096 tegen vorig jaar 98.853 en 't aantal overledenen 34.193 (v. j. 39.329). Het aantal immigranten bedroeg in de ge noemde periode 18.991 tegen vorig jaar 19.253 en het aantal emigranten 30.623 tegen vorig jaar 24.180. ZONDER VORM VAN PROCES. Krachtens een dinsdag te Boedapest ge publiceerd decreet kunnen Hongaren, die als gevaarlijk worden beschouwd voor de openbare veiligheid, onbepaalde tijd zon der verhoor worden vastgehouden. Tot dusver mocht dit niet langer dan zes maan den zijn. ZO MEESTER ZO KNECHT. Nu baas Kroetsjef in eigen huis aan het zuiveren is geslagen, beginnen ook de zet bazen in de omgeving de kwaaie jongens eruit te pikken. In Bulgarije is de vice- premier Georgiu Tsjankof uit de partij gezet, alsmede de voormalige vice-premier Dobri Terpetsjef en oud-minister Janko Panof. ACHT-EN-ZESTIG MAN AAN BOORD KLM-TOESTEL BIJ BIAK BRANDEND IN ZEE GESTORT. De KLM heeft meegedeeld, dat haar Super-Constellation „Neutron" maandag avond, kort na het vertrek van Biak (Nieuw Guinea), op weg naar Amsterdam in zee is terecht gekomen. Aan boord bevonden zich 59 passagiers, onder wie 56 van Neder landse nationaliteit en drie van Britse na tionaliteit, en een bemanning van negen personen. De meeste Nederlandse passagiers zijn marinepersoneel en gouvernements-ambte- naren met hun gezinsleden. Gezagvoerder der verongelukte machine is de captain De Roos. Van de drie Britten waren er twee op weg naar Manilla op de Philippijnen en een naar Amsterdam. Het ongeluk ge beurde, nadat het vliegtuig om 3.40 uur Nieuwguinese tijd (18.10 uur Nederlandse tijd) van Biak naar Nederland was ver trokken voor een normale lijnvlucht. Onder de Nederlandse passagiers zijn betrekkelijk veel kinderen van de repatriërende gezin nen. Hoewel de juiste oorzaak van het ver ongelukken van het K.L.M.-lijntoestel wel licht nooit zal kunnen worden vastgesteld, is.wel met zekerheid te zeggen dat zich aan boord van de Super-Constellation een ont ploffing heeft voorgedaan. Tot nu toe heeft het onderzoek uitgewezen dat de „Neu tron" dinsdagmorgen om twintig voor vier plaatselijke tijd (maandag 19.10 Neder landse tijd) brandend in de Geelvink-baai is gestort. Omwonenden hebben een zware explosie gehoord en ooggetuigen hebben een grote steekvlam waargenomen. De eerste melding kwam van de aan de kust wonende Papoea's, die terstond na de ramp met een groot aantal prauwen de zee opvoeren en erin slaagden twaalf mensen aan land te brengen. Zij verrichtten hun heldhaftig werk terwijl de zee was bedekt met 20.000 liter brandende benzine. Toen het toestel de zee raakte schijnt het in tweeën gebro ken te zijn. Het voorste deel verdween on middellijk in de golven, het staartstuk is waarschijnijk nog even aan een van de tal rijke riffen ter plaatse blijven hangen en daaraan danken de geredden waarschijnlijk hun leven. Alle geredden hebben in meer dere of mindere mate brandwonden opge lopen. De ramp met de „Neutron" is de zwaarste slag welke de Nederlandse bur gerluchtvaart tot nu toe heeft getroffen: 57 doden. Tien passagiers en de 29-jarige stewardes konden worden gered. Onder de verongelukte passagiers bevonden zich engelsen, de overigen waren Nederlan ders. Bij deze vreselijke ramp kwam het hele gezin van der Wende - man, vrouw en drie kinderen - om het leven, verder de heer Ca Macmootry, zijn echtgenote en vier kinderen, F. M. Kraake, zijn echtge note en drie kinderen, mevr. M. G. Leiker en haar vier kinderen (de heer Leiker be hoort tot de geredden). Groot en algemeen is de deelneming ge weest met deze ontzettende ramp. Voksver- tegenwoordiging en regering hebben bij monde van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, en van de ministers Staf en Algera blijk gegeven van hun mede leven. Namens de KLM heeft de directeur, de heer Aler, zijn medeleven betuigd. De KRO en de AVRO namen na de ochtend nieuwsuitzending een minuut stilte in acht en gaven het verdere programma een stem mig karakter. DISCONTO-VERHOGING NEDERLANDSCHE BANK. Financiële toestand onrustbarend. De Nederlandsche Bank heeft dinsdag besloten haar renteta rieven met een half procent te verhogen. Het voortdurend ge brek aan evenwicht in de Neder landse volkshuishouding heeft in de afgelopen weken geleid tot 'n toenemend beroep op de Neder landsche Bank en een hernieuw de daling van de deviezenreser ves. Op grond van deze omstan digheid heeft de Nederlandsche Bank gemeend, in het belang van een herstel van het evenwicht tussen nationale middelen en na tionale bestedingen, tot de ver hoging te moeten overgaan. Bedoelde rentetarieven zijn met ingang van 17 juli 1957 als volgt vastgesteld: Wisseldiscon to 4V4 processendisconto 4j4 rente voor voorschotten in rekening-courant en belenin gen voor particulieren 5% voor anderen 4% In 't algemeen is men in krin gen van de geldmarkt zowel naar aanleiding van de verhoging van het disconto als van de cijfers van de jongste weekstaat, vrij somber gestemd over de gang van zaken en met name over de huidige financiële situatie. Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud, dat maande lijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samen gesteld op basis 1951 100, ver toonde van 15 mei tot 15 juni 'n stijging met 4 punten. Het index cijfer exclusief de a.o.w. steeg van 111 naar 115 en het indexcij fer inclusief de a.o.w. van 116 naar 120. V.S. BESLUITEN TOT INKRIM PING VAN AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN. 100-000 man worden binnen een half jaar gedemobiliseerd. President Eisenhower heeft dinsdag z'n goedkeuring gehecht aan een inkrimping van de Ame rikaanse strijdkrachten met hon derdduizend man binnen zes maanden. De minister van defensie, Charles Wilson, kondigde deze maatregel af, nadat hij de goed keuring van het Witte Huis had gekregen. Hij zei, dat hierdoor ongeveer 200 miljoen dollar be spaard zouden worden. De vermindering voor de ver schillende onderdelen van de strijdkrachten is Leger: 50.000 man (op de goedgekeurde sterk te van één miljoen man), mari ne: 15.000; man, marinierscorps: 10.000 en luchtmacht 25.000 man. De eigenlijke sterkte van de strijdkrachten was op 31 mei j.l. 2.789.642 man. Een woordvoer der van het ministerie van De fensie zei te menen, dat de in krimping met 100.000 man geba seerd is op de goedgekeurde maximale sterkte van 2.800.000 man. De eigenlijke vermindering bedraagt dus 89.642 man op de laatst bekende sterkte. Wilson zei in een memoran dum voor de president, dat de inkrimping kan worden verwe zenlijkt, zonder dat zij aanzien lijke invloed heeft op de ont plooiing van belangrijke ge vechtseenheden in het buiten land, met inbegrip van die in West-Europa, EEN ZWEED EN EEN DUITSER IN ZEE VERDRONKEN. Dinsdagmiddag zijn, ter hoogte van de golfbreker 21 en 22 tus sen Kijkduin en Monster twee kampeerders van het kampeer terrein „Ockenburgh", 'n Zweed en een Duitser, in zee verdron ken. Om 17.00 uur ongeveer kwam een Zweed, die tijdens zijn va kantie op „Ockenburgh" kam peerde, bij het politieposthuis op de grens van Monster vertellen, dat hij zijn zwager, de 46-jarige monteur B. Lindegist, met die hij in zee was gegaan, was kwijt geraakt. Om 18.30 uur is het lijk aangespoeld. Kort daarna, omstreeks 19.00 uur, kwam een jonge Duitser, die eveneens op „Ockenburgh" kampeerde, bij dezelfde politie post emt de mededeling, dat bij het baden in zee zijn 19-iarige vriend, de bankwerker K. H. Kersten uit Delbrueck, verdwe nen was. Hij wordt nog vermist.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5