Waalwijkse en Langsiraatse Courant Wordt Indonesië communistisch bolwerk? BINNEN- EN.BUITENLAND FILMJOURNAAL VRIJDAG 26 JULI 1957. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No- 57 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux,GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Intensieve rode propaganda in overbevolkte arme streken Andere partijen passief. Indonesische politieke waarne mers in Djakarta voorspellen, dat de communisten door de ver kiezingen niet alleen in midden-, maar ook in oost-Java de pro vinciale en gemeenteraden zul len gaan beheersen. Pessimisten onder de politici in de Indonesi sche hoofdstad voorspellen zelfs dat tegen 1960 de communistische partij op Java de absolute meer derheid zal behalen bij de dan te houden algemene verkiezingen. Een van de vooraanstaande lei ders van de Masjumi, Isa Ansha- ry, heeft onlangs gewaarschuwd dat de communisische partij de grootste in geheel Indonesië zal worden na de volgende algemene verkiezingen, indien de niet- communistische en anti-commu nistische partijen hun passieve houding zullen handhaven en zullen doorgaan met hun onder linge strijd inplaats van 'n vast besloten front tegen de commu nisten te vormen. De opmerkelijke winsten van de communistische partij van de afgelopen tijd worden beschouwd als een bewijs voor de betrouw baarheid van deze voorspellin gen. In Djakarta is de commu nistische partij, die een indruk wekkende en ongetwijfeld zeer kostbare campagne heeft ge voerd, gestegen van de vierde naar de tweede plaats van de on geveer 40 partijen, die aan de verkiezingen in de Indonesische hoofdstad hebben deelgenomen. De resultaten van de verkie zingen in Djakarta waren, dat de communisten de enige partij vormden, die meer stemmen en wel 43 procent kregen dan bij de algemene verkiezingen in september 1955. De inwoners van Djakarta stemden de vorige maand wat de grote partijen betreft, bij de ge meenteraadsverkiezingen, verge leken met de algemene verkiezin gen in 1955, als volgt 1955 1957 PKI (comm.) 96.351 137.313 Masjumi 200478 154.050 Nahdatul ulama 120.696 104.663 PNI 151.733 123.955 Veel beloven Eenieder, die een reis door midden- en oost-Java maakt, komt onder de indruk van de in tensiteit van de communistische propaganda in deze arme en over bevolkte streken. Het is niet overdreven te zeggen, dat biljet ten met het hamer- en sikkelem bleem om de honderd meter zijn aangeplakt op bomen langs de gehele weg van 500 km. lang tus sen Banjumas op de grens van west- en midden-Java en Soera- baja in oost-Java. Kantoren van de partij worden zelfs aangetrof fen in gehuchten met niet meer dan 700 inwoners. In deze twee provincies heeft de communisti sche partij ook haar grote suc cessen geboekt in de vorige al gemene verkiezingen. Van de 39 communistische zetels in de volksvertegenwoordiging zijn er 29 uit deze provincies afkomstig. Tot verbazing van politici in Djakarta, die hadden verwacht dat de PKI slechts stemmen zou trekken in de industriële centra en in de grote steden en geen grote invloed zou krijgen op het platteland, werden de communis ten de vierde partij in Indonesië. Sindsdien weet men, dat de com munistische slagzinnen die voor spoed beloven aan iedereen, vele dorpsbewoners winnen, die ge wend zijn te leven op een van de laagste gemiddelde jaarinkomens ter wereld. Bovendien zijn zij be roofd van vele bestaansbronnen van voor de oorlog als gevolg van de politiek der verbrande aarde der Indonesische vrijheids strijders, waarbij alleen al bij Jogja zes suikerfabrieken in de as werden gelegd. Voorts zijn ve le koffie-, thee- en rubberonder nemingen gesloten na de over dracht van de soevereiniteit in 1949. Men weet dit dus, maar er is niet overeenkomstig gehandeld, aldus merken neutrale waarne mers in Djakarta op. Er is nog steeds tweedracht tussen de PNI, de Nahdatul Ulama en de Masju mi en er zijn nauwelijks aanwij zingen, dat een van deze partijen ernstig heeft getracht te concur reren met de PKI bij de verkie zingspropaganda in het dichtbe volkte Gebied in de streek tussen Semarang, Jogja, Malang en Soe- rabaja. Onuitputtelijke bronnen. Het gebrek aan fondsen is on getwijfeld een van de oorzaken. De communisten blijken onuit puttelijke bronnen van inkom sten te hebben. Een andere re den, dikwijls geuit door leden van de PNI, n.l. dat de Indonesi sche communisten eerst Indone siërs zijn en dan pas communis ten, heeft nooit minder overtui gend geklonken dan nadat de uitslagen van de verkiezingen in Djakarta bekend zijn geworden. Het nationalistische blad „Indo nesian Observer" heeft er on langs in een hoofdartikel bij de leiders van de PNI op aangedron gen, zich bewust te worden van het droeve feit, dat hun partij de greep op de massa heeft verlo ren. „De PNI ziet zich thans ge steld tegenover een krachtige en levendige propaganda van de communisten". Islamietische leiders hebben de nationalisten er van beschul digd zelf de communisten de vrije hand te hebben gelaten door de steun van de PKI te aanvaarden aan het eerste door mr. Ali Sas- troamidjojo geleide kabinet, om de oppositie van de Masjumi het hoofd te bieden. De communis ten hebben druk gebruik ge maakt van het verlenen van deze steun. Zij oogsten hiervan thans de vruchten. Het stelde hun in staat hun nationalistisch karak ter op de voorgrond te plaatsen, het maakte hen tot een gerespec teerde partij, waarvan de con gressen werden bijgewoond door leden van het kabinet. Maar ook op andere wijze heb ben de communisten de wind in de zeilen gehad. Het was presi dent Soekarno zelf, die in febru ari van dit jaar aandrong op op neming van communisten in een uit leden van alle partijen be staande kabinet, dat hij bepleit te als de enige weg om een op lossing te vinden voor de crises op velerlei gebied in Indonesië. De communisten waren met de nationalisten de krachtigste ver dedigers van Soekarno's visie op de „geleide democratie" met in begrip van de vorming van een nationale raad. Massa onverschillig. Er hebben geen officiële leden van de PKI zitting in het door Soekarno in april j.l. gevormde nood-kabinet. De communisten, geleid door de bekwame secreta ris-generaal van de partij, D. N. Aidit, dringen niet aan op volle dige uitvoering van van Soekar no's conceptie, nu de tijd daar voor nog niet rijp schijnt. Een andere voor de communisten gunstige gebeurtenis was het be zoek van de Russische president Voroshilov, die in gezelschap van president Soekarno twee maanden geleden een reis door Java Raakte. De Indonesische tweekleur en de Russische vlag, die vrijwel gelijk is aan de partij- vlag, werden over het gehele ei land broederlijk naast elkaar ge hesen. Het was voor de commu nisten niet moeilijk om deze ui ting van communistisch-Russi- sche vriendschap uit te buiten. De huidige politieke verwar ring in Indonesië, de toenemen de onverschilligheid onder de massa die de kiezers uitmaakt van de drie andere grote partij en twintig procent van het kiezerscorps in Djakarta nam de vorige maand niet de moeite om naar de stembus te gaan on derstrepen de klacht van Ansha- ry, dat de bestrijders van de communistische ideologie „niet aan de verwachtingen voldoen en passief en negatief blijven", ter wijl de communisten „actief, vol hardend en ernstig" zijn in hun strijd. Alleen Java. In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische over winning in de twee grootste pro vincies van Java de kloof tussen de centrale regering en de op standige buitengewesten, in het bijzonder Midden-Sumatra, zal vergroten. Buiten Java heeft de PKI slechts enkele steunpunten, zoals in de Sumatraanse oliecen tra en het ondernemingsgebied bij Medan. Communistische par tijleiders in Midden- en Zuid-Su- matra zijn gevangen genomen na de opstand in deze gebieden. De krachtige anti-communistische houding van de autoriteiten in deze provincies verklaart de voortdurende aanvallen van de PKI tegen „de separatisten" en de „verraders van de onafhanke lijkheidsverklaring". Vijfenvijftig van de tachtig miljoen Indone siërs leven echter in Java en het is het aantal stemmen hier, dat het zwaarst weegt. De PKI is blijkbaar vol vertrouwen, dat de verkiezingen in beide provincies gunstig voor haar zullen uitval len. Het vertrouwen is zo groot, dat het communistische blad „Trompet Masjarakat" in Soera- baja onlangs zelfs de tactiek van de partij in een hoofdartikel uit de doeken deed. „Een gematig de houding is gunstiger voor de partij onder de huidige omstan digheden", zei het blad. „De PKI is nu slechts geïnteresseerd in 't toebrengen van slagen aan de Masjumi. Om dit te bereiken heeft de PKI er geen bezwaar te gen samen te werken met de na tionalisten en de Nahdatul Ula ma, zodat de verhouding in de strijd drie tegen een wordt. In dien de PKI meer belang had ge steld in kabinetszetels, dan zou zij een gezamenlijk offensief van de PNI, de Masjumi en de NU te verduren hebben gehad." Niettemin zijn geruchten over pogingen de samenwerking tus sen de drie grote anti-communis tische partijen te herstellen, die de eerste dagen na de gemeente raadsverkiezingen in Djakarta konden worden gehoord^ weer verdwenen. En de strijd gaat verder. Binnenland OUDERDOMSPENSIOEN WORDT PER 1 AUGUSTUS VERHOOGD. Het ouderdomspensioen krach tens de Algemene Ouderdoms wet zal per 1 augustus 1957 met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1957 worden verhoogd. Het ouderdomspensioen zal be dragen Van 1 januari 1957 af tot 1 ju li 1957 voor gehuwden 1428.- p. jaar; voor ongehuwden 858- per jaar. De nabetaling over deze zes maanden bedraagt Voor gehuwden 6 x 2. 12.voor ongehuwden 6 x 1.— 6.—. Van 1 juli af tot 1 augustus 1957 voor gehuwden 1452. p. jaar; voor, ongehuwden 876.- per jaar. De nabetaling over deze maand bedraagt voor gehuwden 4. voor ongehuwden 2.50. De totale nabetaling van 1 ja nuari 1957 af tot 1 augustus 1957 bedraagt voor gehuwden 12. 4.16.-voor onge huwden 6.j- 2.50 8.50. Van 1 augustus 1957 af zal het ouderdomspensioen voorlopig be dragen voor gehuwden 1512. per jaar of 126.per maand voor ongehuwden 930.p. jaar of 77.50 per maand. De gehuwden, die van de Raden van Arbeid hun pensioen ontvan gen, zullen over de maand aug. 1957 een kwitantie kunnen innen van 117.f 6 x 2.j-lx 4.— 1 x 9.— 142.— de ongehuwden een kwitantie van 70.50 6 x 1.j-lx 2.50 1 x 7.— 86.—. Van 1 september 1957 af zal dan voorlopig worden uitgekeerd aan gehuwden 126.p. maand I en aan ongehuwden 77.50 per maand. De hierboven genoemde bedra gen gelden slecbts voor die ou derdomspensioentrekkers die se dert 1 januari 1957 in het genot van het ouderdomspensioen zijn. Is een gehuwde b.v. eerst in de maand maart 1957 65 jaar ge worden, dan bedraagt zijn totale toeslag dus niet 6 x 2. 4.—, maar 4 x 2.— 4.—. Is inmiddels een der echtgeno ten overleden en aan de nabe staande eeri ongehuwd pensioen toegekend, dan zal zo nodig per cheque het te weinig ontvangene betaalbaar gesteld worden. Degenen, die hun ouderdoms pensioen per giro ontvangen, krijgen over de maand augustus 1957 twee afrekeningen, n.l. één van het oude bedrag en één van het bedrag van de toeslag. NEDERLAND LEEFT VER BOVEN ZIJN STAND. „Het huidige tekort van 2.3 miljard gulden op onze beta lingsbalans is een duidelijke aan wijzing dat Nederland in ern stige mate boven zijn stand leeft. Wil het evenwicht niet door een ontwrichtende krediet-crisis ge forceerd worden, dan zal de be stedingsbeperking zich in de rest van 1957 en in 1958 moeten rea liseren". Deze weinig geruststellende opmerking was de kern van het betoog, dat de secretaris-gene raal van het ministerie van eco nomische zaken, prof. G. Brou wers, maandag hield voor de Ne derlandse Kamer van Koophan del in Amerika. Het verminderde stijgingstem po van onze export is volgens prof. Brouwers een gevolg van de relatief sterke zuigkracht van de binnenlandse markt en van de verslechterde concurrentiepo sitie. „De mythe van het Neder landse goedkoopte-eiland gaat niet meer op", zei de secretaris generaal. „De enorme kostenstij gingen van de laatste jaren beeft hier radicaal een einde aan ge maakt". In een tijdperk dat de lonen met 30 stegen, nam de produktiviteit slechts met 15 toe. Als reden hiervoor gaf prof. Brouwers op dat in Nederland nog te veel niet-efficiënte bedrij ven zijn en dat kartelvoorscbrif- ten ed. de prijsstructuur te veel verstard hebben. „Willen we de concurrentie met het buitenland aan kunnen, dan zullen we weer goedkoop moeten worden", zei prof. Brouwers aan het slot van zijn betoog. TOUR BRACHT PTT GELD IN HET LAATJE. Bij al het gereken over wat de diverse artisten in Goddet's wie- Iercircus wel niet hebben ver diend, zouden we haast onze goe de eigen PTT vergeten. Tante Pos mag dan geen stukkie Fran se weg of berg hebben befietst, ze heeft zo stiekem weg toch, dank zij de Tour-koorts, heel wat goede centen in haar wijde mantelzak gestoken. In Den Haag was het nummer 41, waarop je elke dag de laatste Tour-nieuw tjes kon beluisteren. Ziehier de afrekening On de eerste dag bleek reeds, dat de 20 lijnen die de PTT hier voor had gereserveerd, ten enen male onvoldoende waren. Op die dag namelijk kwamen 18.000 verbindingen tot stand. Naar ru we schatting kregen nog 5 tot 6000 abonné's geen contact. Dit was voor de PTT aanleiding het aantal lijnen te verhogen' tot 25. Op vrijdag 28 juni werden 25.000 verbindingen genoteerd. Een dag later, zaterdag 29 juni, 18.700, totaal in drie dagen dus 61.700. In dei week van 1 tot en met 6 juli, toen inmiddels het net tot 50 lijnen was uitgebreid, werden 137.Ö00, de week daarop 136.500, en van 14 tot en met 20 juli nog maals 136.500 abonné's van bet Tournieuws voorzien, wat een gemiddelde van 19.500 aanslui tingen per dag betekende. Op zaterdag 13 juli werd, met 4200 verbindingen, 't dieptepunt bereikt. Het hoogtepunt liet de grafiek zien op donderdag 11 ju li, toen in de etappe Ales-Per- pignan onze landgenoot Voor- ting met drie andere renners uit het peloton was ontvlucht en een flinke voorsprong had genomen. Er waren toen 28.400 nieuwsgie rigen. Globaal is er in de periode van 27 juni tot en met 20 juli to taal 471.000 keer (uiteraard al leen door Haagse abonné's) het nummer 41 gedraaid. DRIE BROERS ZETTEN BLOKZIJL OP STELTEN. Het oude vestingstadje Blok zijl is zaterdagavond in opschud ding gekomen door een gevecht, dat drie broers, die tevoren in 'n café herrie hadden geschopt, op straat leverden met de in allerijl versterkte politie, waarbij ener zijds het mes werd getrokken en anderzijds gebruik van de kara bijn werd gemaakt. De drie gebroeders v. S., van wie er twee woonachtig zijn te St. Jansklooster, gemeente Vol- lenhove, en de andere die gehuwd is, te Zwartsluis, bevonden zich om ongeveer half 7 in café „De Beurs" van de heer Boerema, die weigerde het drietal drank te verschaffen, omdat zij daar ken nelijk elders al genoeg van had den genoten. De broers begonnen herrie te schoppen en vernielden enkele glazen, maar tenslotte verlieten zij het café. De enige politieman die in Blokzijl zelf beschikbaar was en die door de caféhouder was ge waarschuwd, had inmiddels ver sterking gekregen van de rijks politie te Vollenhove en Emmel- oord. Toen de politiemannen de gebroeders aanhielden, ontstond een handgemeen, waarbij tenslot te de oudste van hen, J. v. S, uit Zwartsluis, overmand kon wor den. Toen de politiemannen hem wilden meenemen, werden zij echter plotseling van achteren besprongen door de beide andere broers. Een van hen stak. wacht meester Buitenhuis met een mes in de nek, waarop een andere po litieman een schot uit zijn kara bijn loste, dat J. v. S. in de voet trof. De man sloeg ondanks zijn verwondingen op de vlucht en sprong in bet kanaal, waarbij hij zwemmende de overkant wist te bereiken en zich in de rietkragen verschool. Zijn broers, die intus sen waarschijnlijk met 'n bootje het kanaal waren overgestoken, voegden zich daar bij hem. De politie zette echter ook aan de overkant de achtervolging in, zo dat 't een soort elastische verde diging werd voor de drie gebroe ders, die zich steeds dieper in 't moeras terugtrokken. Toen de duisternis inviel, moest de po litie de achtervolging opgeven en in de loop van de nacht zijn de febroeders/ er in geslaagd te ont- omen. De door het karabijn- schot getroffen J. v. S. werd la- ter in zijn woning aangetroffen, doch niet zijn beide broers. Tegen het drietal, dat de in woners van Blokzijl enige op windende uren heeft verschaft, is procesverbaal opgemaakt. Beaitenland ENGELAND ZAL SULTAN VAN MUSCAT EN OMAN STEUNEN. Hoge Britse militaire autori teiten uit Aden en Bahrein zijn naar Muscat gevlogen om de sul tan van Muscat en Oman van ad vies te dienen in de strijd tegen de opstandige stammen in bet geibed van Oman. De sultan had de Britse regering om hulp ge vraagd, aldus werd door een woordvoerder te Londen bekend gemaakt. De regering had beslo ten hem te steunen. Volgens onofficiële berichten hadden al enkele troepenbewe gingen plaats gevonden. Zo zou den twee Britse fregatten lig plaats hebben gekozen voor de kust van Muscat om „de Britse onderdanen en bezittingen te be schermen". Volgens andere be richten, afkomstig uit bet hoofd kwartier, van het Britse leger te Nicosia, zou een compagnie „Ca- meroons" al van Bahrein naar Sharjah, een basis aan de Trucial Coast, zijn overgebracht. Ook de eenheden van de RAF op Shar jah, dat ongeveer 200 mijl van 't centrum van de opstand verwij derd is, zouden voor actie klaar staan. Volgens berichten in de Britse bladen zouden de opstandelingen een gebied van 13.000 vierkante kilometer met de steden Nizwa, Firk en Ibri in hun macht heb ben. De „Daily Mail" meldt dat het garnizoen van Ibri is vernietigd. Het stond onder leiding van Brit se officieren. De opstandelingen zijn, aldus dit blad, voorzien van Amerikaanse wapens, die uit Sa- oedi-Arabië zijn ingevoerd. Lincoln White, de woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, heeft verklaard, dat de V.S. alles wat spanningen in het Arabische schiereiland kan oproepen, zeer ernstig opvatten. De V.S. doen alles wat zij kunnen om de ge moederen tot rust te brengen, al dus White. Hij was van mening, dat de Engelsen de V.S. op de hoogte houden van de toestand in Oman. Naar zijn weten heb ben de V.S. geen voeling gehou den met Saoedi-Arabië. Afgezien van de wapens, die Amerika aan Saoedi-Arabië had verkocht, waren er, voor zover White wist, geen Amerikaanse wapens in bet bewuste gebied. Hij noemde het doel, waarvoor de Amerikaanse wapens aan Sa oedi-Arabië waren verstrekt, dui delijk bepaald. Volgens White houdt het ge schil om de oase van Boeraimi verband met het huidige conflict. De Verenigde Staten hadden of ficieel niets gedaan om hun goe de diensten tussen Engeland en Saoedi-Arabië aan te bieden, lan den waarmee de V.S. bevriend zijn, aldus White. NIET WANHOPEN, ZEGT DULLES. Minister Dulles heeft maan dagavond in een door president Eisenhower goedgekeurde rede voor de Amerikaanse radio en te levisie verklaard, dat het pro bleem van het toezicht op atoom- en waterstofbommen weldra vol komen „onbestuurbaar" zal wor den, tenzij de Westelijke landen met Rusland overeenstemming bereikén over een fase van ont wapening. Zoals de zaken thans staan, zal het ogenblik komen, dat de kleinste en onverantwoordelijk- ste dictator zich meester kan ma ken van kernwapens", zo betoog de Dulles. De Amerikaanse mi nister zei, dat er geen enkele re den is om te wanhopen aan het welslagen van de Londense ont wapeningsbesprekingen. SPIONNE IN BONN GEARRESTEERD. Een klein pension in de diplo matenwijk van Bonn heeft in dienst gestaan van de Oostduitse inlichtingendienst. De eigenares se, een weduwe van 68 jaar is ge arresteerd. Haar naam wordt ge heim gehouden. Zij zou bekend hebben, dat zij opdracht had de gangen na te gaan van kanselier Adenauer. Zij verstrekte de Oostduitse autori teiten rapporten over de politie ke atmosfeer in de Bondsrepu bliek. Overal in het pension wa ren geheime microfoons, aange bracht, waardoor het mogelijk was de gesprekken van de gasten af te luisteren en vast te leggen. MUSIS SACRUM. „HUIS VAN BAMBOE". Er zit uiteraard een filmver haal met een bijzondere sfeer in het gegeven van een bende gede serteerde Amerikanen, die Tokio terroriseert en daarbij te werk gaat op de bekende Al Capone- wijze. De Japanse politie en de Amerikaanse militaire politie staan dan ook voor een taak die met de gewone middelen niet te volvoeren is. Men moet iemand hebben die zich bij de bende weet in te dringen om op die manier het zaakje op te rollen. Eddie Spanier is die man en via de vriendin een Kimono-meisje slaagt hij er in lid van de ben de te worden. Dit is echter pas het begin van de moeilijkheden, want de gangsters zijn linke jon gens, die het klappen van de zweep wel kennen en hun opzet om Èddie in een val te doen lo pen slaagt... bijna. Het slot van deze opwindende gangsterfilm is wel bijzonder spectaculair. Het verhaal is overigens niet bijster origineel en het zijn dan ook voornamelijk de goed volgehou den spanning in bet verhaal en de CinemaScope-productie, die dit verhaal het aankijken waard maken. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „BLOND WRAKHOUT". Eigenlijk is deze film niet veel meer dan een beetje gesol met de wat te uitbundige aantrekkelijk heden van Marilyn Monroe, die men ditmaal de rol van verlopen kroegzangeres heeft toegemeten, hetgeen baar uiteraard wel ligt. Daarnaast heeft zij nog ,de tijd gehad om het zoontje van eén oude kennis op te voeden. Op 'n goede dag komt deze oude ken nis, Matt Calder, zijn zoontje ha len en vader en zoon vertrekken om elders een boerderij te gaan beginnen. Op dat ogenblik be gint het echter van alle kanten te roken, ten teken dat de India nen iets kwaads in de zin heb ben. Als vader en zoon de rivier bereiken, komt er juist een vlot op het kolkende water in zicht; het zijn de zangeres en haar echtgenote. De man pikt Matt's paard, zodat er voor Matt niets anders op zit dan met de zange res en zijn zoontje op bet vlot verder te reizen. Jlet wordt een warme reis, dwars door vijande lijke Indianenstammen en ge vaarlijke stroomversnellingen. In de stad aangekomen krijgen Matt en de man van de zangeres natuurlijk hooglopende ruzie en het scheelt maar een haar of Matt legt het loodje. Het slot van dit blonde wrakhouterige verhaal is dat Matt de joffer in zijn huifkar sleurt om weer er gens anders opnieuw te gaan be ginnen. Het wordt wel een heen en weer getrek op die manier. Maandag en woensdag. Toegang 18 jaar. In CinemaScope. LUXOR. „JOE MACBETH, DE KONING DER GANGSTERS". Het enige wat deze film met Shakespeare gemeen heeft, is de naam Machetb en het feit dat de film begint en eindigt met een citaat uit Shakespeare's konings drama „Macbeth". Voor de rest is er niets Shakespeariaans aan. De sfeer van Shakespeare is er niet en de allure van de Shake- DE ECHO \M

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1