BINNEN- EN .BUITENLAND4 J.e.i&HsCa' Waalwijkse en Langstraatse Courant Extra bouwvolume van 28 woningwetwoningen .Cêêdtt Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Binnen/anti MAXIMUM 50 KM. IN BEBOUWDE KOM- Vanaf 1 november zullen be stuurders van motorrijtuigen op een weg of een weggedeelte, ge legen binnen een bebouwde kom, niet met een hogere snelheid mo gen rijden dan 50 km. per uur, tenzij ter plaatse staat aange- duidj dat harder mag worden gereden. In dat geval geldt een maximum van 70 km. Het Ko ninklijk Besluit, waarin deze wij ziging van het Wegenverkeers reglement is vastgesteld, ver scheen vrijdag in de Staatscou rant. MINDER DRANKVERBRUIK. De verhoging van de accijns op sterke drank, die 14 januari van dit jaar is doorgevoerd drukt een duidelijk stempel op het dis- tilleerderijbedrijf. In februari en de drie volgende maanden zijn 15 miljoen 400 duizend liter drank (vijftig procent alcohol) minder aan de man gebracht dan in de zelfde maanden van 1956. Dit betekent een afzetvermindering van ongeveer twintig procent. Voor de distillateurs dreigen moeilijkheden. De voorzitter van het produktschap voor gedistil leerde dranken, het katholieke senaatslid mr. dr. P. Witteman, heeft tijdens de bestuursvergade ring van donderdag daarom een appèl op de regering gedaan. DIRECTIELID VAN „AMSTERDAM" IN ARREST. Dinsdagmorgen om half zeven is een der directeuren van de voetbalclub „Amsterdam", de 37- jarige D. S-, door de recherche gearresteerd. Dit geschiedde op verzoek van de Haagse officier van justitie. De directeur die ook bestuurslid is van de sectie be taald voetbal van de KNVB, wordt er van verdacht de Zuid- slavische voetballer Vladimir Sal tot meineed te hebben aangezet. De aanhouding van S. volgde op de formele aangifte van 't Ajax- bestuur bij de Haagse officier van justitie, dat de Zuidslaviër voor de rechtercommissaris meineed had gepleegd. Er volgde een bevel tot aanhouding van Bobo Sal, doch de voetballer bleek toen reeds het land verla ten te hebben. Hierover heeft het Tweede Kamerlid,'mr. H. Vrolijk (PvdA) aan de minister van justitie intussen vragen gesteld. De heer S. is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. PRESTATIEBELONING VOOR IJVERIGE PTT. Met de bedoeling een begin te maken met prestatiebeloning, heeft de directieraad van het staatsbedrijf der PTT besloten het al verscheidene jaren in ge bruik zijnde systeem van grati ficaties en extra-periodieke ver hogingen over een groter percen tage van het personeel uit te breiden. Tot dusverre kwam vier procent van het personeel voor een extra beloning volgens dit systeem in aanmerking. Te be ginnen met dit najaar zal dit 10 procent van het personeel zijn en voor dit iaar zal gebroken wor den met het toekennen van ex tra-periodieke verhogingen. Er zullen dit iaar alleen gratificaties worden gegeven. Alle groepen van het personeel zullen pro- centsgewijs van deze prestatiebe loning profiteren. Zij zal mini maal 75.- en maximaal 200.- bedragen. VERDERE VLOOTUITBREI- DING BIJ KLM. Van de zijde van de KLM deelt men het ANP 't volgende mede Met het oog op de eisen, welke nog te verwachten uitbreidingen en de mogelijke invoering van het derde klasse vervoer over de Noordatlantische Oceaan in 1958 aan de vloot zullen stellen, heeft de KLM maatregelen genomen om een uitbreiding van haar vloot in het komende jaar te ver zekeren. Daartoe zijn bij de Dou glas- en Lockheed-fabrieken or ders geplaatst op een vliegtuig van het type DC-7C en een Lock heed Superconstellation L 1049 H en werd tevens met beide far brieken een overeenkomst ge sloten volgens welke een optie is verkregen op de levering van nog vier DC-7C'si en 2 L 1049 H's. Indien van deze opties gebruik wordt gemaakt, zullen alle vlieg tuigen nog in 1958 in dienst ge steld kunnen worden. De L 1049 H is hetzelfde vlieg tuig als de bij de KLM in gebruik zijnde Lockheed L 1049 G, met dien verstande dat in de I. 1049 H tevens de nodige voorzienin gen (zoals snel uitneembare stoelen, versterkte vloeren, spe ciale vloeren enz.) zijn getroffen om dit vliegtuig naar behoefte als passagiers- of als vracht- j vliegtuig te gebruiken. Thans beschikt de KLM reeds o.m. over 17 Superconstellations en 9 DC-7C's. De tiende DC-7C zal in de komende week worden afgeleverd. Voor levering in de jaren 1959- 1960 heeft de KLM reeds eerder besteld 12 Lockheed Electra en 8 Douglas DC-8 vliegtuigen. BRUTALE ROOFOVERVAL OP KLAARLICHTE DAG Tas met 55.000 verdwenen, Is de 33-jarige wisselloper G. B, donderdagmorgen het slacht offer geworden van een bijzon der brutale roofoverval Om on geveer 10 uur liep hij langs het Koninklijk Paleis in de Paleis straat te Amsterdam. Plotseling kromp hij ineen van pijn door dat een of andere bijtende stof in zijn ogen terecht kwam. Hij greep met beide handen naar zijn gezicht en liet een tas, waarin zich een bedrag van 55.000 be vond, vallen. Toen hij even later weer iets kon zien, bemerkte hij dat de tas was verdwenen. De wisselloper, die werkzaam is op het bijkantoor van de Am- sterdamsche Bank, rende onmid dellijk terug naar dit kantoor, waarna de politie gewaarschuwd werd. Hij was op weg geweest om het geld, dat uit coupures van 10 en 100 bestond, in te wisselen voor grotere coupures. Uit het verhoor van de wissel loper is de recherche niets wij zer geworden. Getuigen van dit gebeuren hebben zich nog niet aangemeld. Zij worden verzocht zich ten spoedigste met het bureau War moesstraat in verbinding te stel len, in het bijzonder een dame, die zich in de onmiddellijke na bijheid bevonden moet hebben. Politie vertrouwt relaas van overval niet. De 331-jarige bankbediende G. B., die donderdagochtend in de Paleisstraat te Amsterdam volgens zijn verklaring beroofd werd van een tas met 55.000 gul den, is ook vandaag enige malen verhoord in het bureau War moesstraat, waar hij is ingeslo ten. De man, die nog nooit eer der met de politie in aanraking is geweest, houdt vol dat hem een bijtende stof in de ogen is gegooid en dat, toen de pijn in zijn ogen wegtrok en hij weer kon zien, de tas met inhoud was verdwenen. De politie heeft ech ter weinig vertrouwen in het ver haal en ook deze nacht moest de bankloper in de cel blijven. Alle nasporingen naar de 55.000 gul den leverden geen resultaat op. De Amsterdamsche Bank, waar B. werkte, heeft 5000 gulden be loning in het vooruitzicht gesteld voor de persoon die de tip geeft waar de buit van de vermoede lijk geënsceneerde overval zich bevindt. INSPECTIEWAGENS VAN DE ANWB-WEGENWACHT UIT GERUST MET BRANCARDS. Twee nieuwe inspectiewagens, die de ANWB thans in gebruik heeft genomen, zijn uitgerust met brancards om dienst te kun nen doen als nood-ambulances. Reeds meerdere malen werd het gemis aan een brancard gevoeld bij ongevallen waarbij een WW- inspecteur hulp verleende. Anders dan bij ongelukken in de buurt van grote gemeenten kunnen ambulance-auto's op af gelegen weggedeelten veelal niet spoedig ter plaatse zijn. Een dok ter is dat dikwijls wel en indien deze oordeelt dat onmiddellijk vervoer naar een ziekenhuis noodzakelijk is, kan een Wegen wacht inspectiewagen met bran card uitkomst brengen. Evenals de wegenwachten zelf zijn de inspecteurs in het bezit van een EHBO-diploma, doch zij zullen vanzelfsprekend dan al leen tot het vervoer van een ge wonde overgaan wanneer 'n arts daartoe opdracht geeft. Het WW-net in Nederland is verdeeld in negen rayons, ieder onder het beheer van een inspec teur. Verder zijn de hoofdinspec teur en de inspecteur-instructeur voortdurend op de weg, zodat in totaal elf inspectiewagens voor uitrusting met brancards in aan merking komen. Dit kan slechts geleidelijk gebeuren, wanneer oude inspectiewagens door nieu we worden vervangen: het hui dige model is niet geschikt voor gebruik als nood-ambulance. Aangezien de inspetiewagens ook een grote hoeveelheid ge reedschap en materiaal vervoe ren,wordt de brancard bevestigd aan het plafond van de wagen; is hij in gebruik, dan staat hij op rails op de bodem. Een der twee nieuwe wagens zal worden gebruikt op de route Den Haag-Amsterdam, Amster dam-Haarlem en op de Noord- Hollandse routes ten noorden van het Noordzeekanaal tot aan het monument op de Afsluitdijk. De tweede wagen is voor gebruik op Gelderse en Overijsselse we gen, met inbegrip van de zeer drukke Zuiderzeestraatweg. Buitonland MONARCHIE IN TUNESIË AFGESCHAFT. De Tunesische constituërende vergadering heeft donderdag een stemmig besloten de monarchie, die 250 jaar heeft bestaan, af te schaffen en de republiek te pro clameren. Premier Habib Bour guiba werd vervolgens eenstem mig tot eerste president van de niewe republiek gekozen. Het besluit van de assemblée is door de burgemeester van Tu nis, Belhawan, aan de bei, Sidi Lamine, meegedeeld. De bei luis terde zwijgend toe. Enkele minu ten later verliet hij in gezelschap van de kroonprins Hassin en zijn oudste dochter het paleis onder zware bewaking. Kort daarop werd de Tunesische vlag op het beilikale paleis ingehaald.' Na twee en een halve eeuw een ko ninkrijk te zijn geweest, werd Tunesië een republiek. De regering van Sidi Moham med Lamine, de bei van Tunis, die thans is afgezet, is een lange strijd tegen impopulariteit en po litieke moeilijkheden geweest. De afgezette bei, een lange man van 76 jaar, met een altijd keu rig verzorgde witte baard, zou 'n reusachtig fortuin aan juwelen, grond en paleizen bezitten. Toen hij op 15 mei 1943 ten troon werd verheven, werd hij door vele van zijn onderdanen als een usurpa tor beschouwd. Zijn neef en voor ganger, Sidi Mohammed el Mon- sef, was namelijk verbannen. Toen vijf jaar later el Moncef stierf, begon de bei pogingen in het werk te stellen om steun te krijgen, maar hij kwam in grote moeilijkheden doordat de natio nalisten met hun eisen om beëin diging van het Franse protecto raat naar voren kwamen. Eerst was de bei de Fransen vriend schappelijk gezind, later nam hij groot gevaar zonder meer aan dé kant te worden gezet. Hij kwam tenslotte met de Fransen tot een accoord over een serie hervor mingen, waardoor Tunesië gelei delijk aan tot zelfbestuur zou ko men. Maar sedert de terugkeer van Bourguiba uit ballingschap was de invloed van de bei op de politiek van zijn land nog slechts onbetekenend. De dynastie van de Hoessei- nieten heeft twee en een halve eeuw in Tunesië geheerst. De afgezette bei heeft drie zo nen en negen dochters. Habib Bourguiba is de eerste president van Tunesië. Bourgui ba is de jongste zoon uit een een voudig gezin te Monastir, een kustplaats ten Zuid-oosten van Tunis. Op 21-jarige leeftijd (hij is thans 53) ging hij in Parijs rechten studeren. Hij is met een Fransaise gehuwd en zijn zoon Habib is in Frankrijk geboren. Later werd hij advocaat in Tu nis. Bourguiba heeft zich als po litiek leider in Tunesië 'n groot gezag verworven. Hij is, energiek en, kan goed onderhandelen. Hij bezocht vele landen, toen Tune sië nog Frans protectoraat was, om steun voor zijn ideaal van onafhankelijkheid te krijgen. Sedert april van het vorig jaar is Bourguiba premierj Toen Frankrijk in 1956 aan Tunesië binnenlandse autonomie had gegeven, ontdeed Bourguiba zich snel van zijn vroegere col lega Salah ben Yoessef, die se cretaris-generaal van de nieuwe grondwetspartij was. Salah ben Yoessef verliet het land en werd bij verstek ter dood veroordeeld. Bourguiba wist de overeen komst over binnenlandse auto nomie nog geen iaar later om te zetten in een erkenning van al gehele onafhankelijkheid. SCHEURING IN CHINESE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Tussen Peking en Sjanghai woedt een ideologische twist. Wat in de hoofdstad van com munistisch China als „rechtse afwijking" wordt veroordeeld, wordt in Sjanghai als het ware communisme voorgehouden. Vanuit deze hoek heeft het al grove woorden geregend over Peking via de radio. In Peking is zojuist een offici ële verklaring verschenen, waar in wordt gezegd, dat talrijke le den van de communistische par tij zijn meegelokt door rechtse groepen. Zij hebben zich hierbij aangesloten. Het is, niet eenvou dig hen tot inzicht en tot betere gedachten te brengen". Met naam en toenaam worden politieke lei ders, hoge functionarissen en ministeries en intellectuelen ge noemd. „Onderzoekingen heb ben aangetoond, dat rechtse ele menten in vrijwel alle lagen van de Chinese samenleving worden aangetroffen", zd klaagt het par tijbestuur van Mao Tse Toeng. NOODTOESTAND IN JAPAN DOOR OVERSTROMINGEN. De Japanse regering heeft vrij dagavond de noodtoestand afge kondigd in verband met de enor me overstromingen op 't eiland Kioesjoe. De meest rampzalige watersnood in de geschiedenis van het, land heeft 'n verschrik kelijke tol geëist: 300 lichamen zijn tot nu toe geborgen, vijfhon derd personen zijn officieel 'als vermist opgegeven. Maar de au toriteiten in Tokio vrezen dat de verliescijfers belangrijk hoger zullen blijken als het mogelijk is een juist overzicht van de toe stand te krijgen. De verbindin gen met het rampgebied zijn op een amateurzender na, geheel weggevallen en de autoriteiten moeten afgaan op meldingen van geredden en waarnemingen van uit vliegtuigen. Tot nu toe zijn 170.000 dakloze gezinnen gere gistreerd en 530 aardverschui vingen gemeld. Van vier dorpen weet men dat zij volledig zijn weggevaagd. Zware regens blij ven het noodgebied teisteren. HUIS INGESTORT BIJ BRUI LOFT 63 DODEN. Drie en zestig mensen zijn om het leven gekomen en 32 gewond bij het instorten van een vijf ver-' diepingen hoog huis in 'n volks buurt van Cairo. Meer dan twee honderd Egyptenaren waren in het vervallen gebouw aanwezig om een bruiloft te vieren. De bruid behoort tot de slachtoffers en de bruidegom ligt zwaar ge wond in een ziekenhuis. RAF VIEL FORT NIZWA AAN. Vier Britse Venom-straalja- gers hebben dondardagochtend met raketten en boordkanonnen aanvallen gedaan op het grote fort bij Nizwa, het hoofdkwar tier van de opstandelingen van de Imam van Oman. De Arabische Liga zou te Cai- ro van het plan hebben gewaagd om aan de Verenigde Naties de „gevaarlijke toestand, geschapen door de tussenkomst van de Britse strijdkrachten" voor te leggen. Gemeenteraad Drunen MAANDAG 29 JULI 1957 Uitgever 80e JAARGANG No. 58 De raad der gemeente Drunen kwam donderdagavond in openbare vergadering bijeen ten gemeentehuize. De raad was vol tallig. De notulen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken ter kennisgeving aange nomen. De raad keurde goed om aan P. Mom- mersteeg, Hogeweg, volgens de gemeente regeling 25 bij te dragen in de aanleg- kosten voor de waterleiding. Deze aanleg- kosten bedragen f 313.96. Punt 4 der agenda was het voorstel tot het accepteren van een aanbieding van de waterleiding-maatschappij Oost-Brabant in zake de aanleg van waterleiding in enkele onrendabele gebieden. Het betreft hier in totaal 26 percelen, n.l'. Kasteeldreef 2 percelen, Moensteeg 8 perc., Schanswijk 3 perc., Hogeweg 3 perc. en Groenewoud 10 perceen, Aangaande Mo- lensteeg was deze mogelijkheid reéds eerder bekend. Bovengenoemde uitbreidingen zijn thans alle in één plan opgenomen en zul len waarschijnlijk nog dit jaar worden uit gevoerd. De door de gemeente te betalen bijdrage beloopt volgens opgave jaarlijks een bedrag van f 880, waarop in mindering komt de Rijks- en Provinciale bijdrage, zo dat voor de gemeente een bedrag resteert van f 246.40. Deze bijdrage is door de ge meente verschuldigd voor de duur van de exploitatie, dus voor een onbepaald aantal jaren. Hoewel deze bijdrage voor de ge meente niet te hoog te noemen is, dient er toch op te worden gelet, dat deze voor onbepaalde tijd moet worden verleend. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen aan de totstandkoming van bo venbedoelde onrendabele uitbreidingen en daarbij tevens, gedurende een periode van 10 jaren, verhaal toe te passen overeen komstig het bovenstaande. In een korte toelichting op dit pre-advies wees de voorzitter er op, dat de bijdrage van de eigenaren van f 7.11 per jaar per aansluiting, wel dermate laag is, dat het zeker niet verantwoord zou zijn deze aan bieding te verwerpen. De raad keurde het voorstel dan ook goed. De heer de Veer vroeg bijzonder nog eens de aandacht voor de Hoge Schijf voor de watervoorziening. Dit had, aldus de voorzitter, de aandacht. Aan J. van Loon, Bosseweg 61, werd op voet van de premieregeling Woningverbe tering en woningsplitsing, een premie toe gekend van f 1000. Het gemeenteaandeel bedraagt f 500. - Aan de besturen van de R.K. Meisjes scholen te Drunen en Elshout werd resp. een bedrag toegekend van f 276 en f 180 voor aanschaffing van leermiddelen t.b.v. het verkeersonderwijs. Punt 7 was het geven van nieuwe straat namen in het uitbreidingsplan Braken en Elshout. Hierover zegt het pre-advies De thans reeds bestaande straten in het uit breidingsplan hebben allen een naam van de leden van het Koninklijk Huis. Aange zien de nieuwe straten in feite deel uitma ken van één uitbreidingsplan en min of meer met elkaar in verbinding staan, ligt het voor de hand, ook deze te vernoemen naar leden van het Huis van Oranje-Nas- sau.' De voorgestede namen zijn de navol gende Willem van Oranjestraat, Juliana van Stolbergstraat, Frederik-Hendrikstraat, Amalia van Solmstraat, Prinses Maria Stuartstraat, Prins Mauritsstraat, Koning Willem Il-plein en als afsluiting van dit deel de Oranjestraat. Voor de in de naaste toekomst ten oosten hiervan aan te leggen straten, zouden andere namen gebezigd kun nen worden, welke meer betrekking heb ben op de historie van de gemeente. Ook in het uitbreidingsplan Eshout is het nodig, om aan de straat, waar momenteei de 10 woningen in aanbouw zijn, een naam te geven. B. en W. hebben gemeend dat hiervoor de naam „Norbertijnerstraat" zeer goed past. De Norbertijnen hebben in Elshout immers sinds vele eeuwen on afgebroken de zielzorg uitgeoefend en der halve hun stempel op het leven in Elshout gedrukt. Door deze naamgeving worden de inwoners blijvend herinnerd aan het vele en moeilijke werk, dat de Norbertijnen in de loop der eeuwen en dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden, voor het welzijn van Elshout hebben verricht. In aansluiting aan het pre-advies deelde de voorzitter mede dat nog een straat aan de Oostzijde van de thans geprojecteerde straten Oranjestraat zal kunnen worden genoemd, om hiermede dit gedeelte af te sluiten. Een volgende groep straten kan dan b.v. genoemd worden naar bekende figuren uit de historie van Drunen De Heemkundige Kring had hierover reeds enkele suggesties gedaan. De heer Brok wees er op dat men in de geschiedenis niet zo heel ver hoeft terug te grijpen en noemde b.v. het feit dat straten zouden kunnen worden genoemd naar Dr. Ackermans of Henk Romein. Ook bij de bevolking waren, aldus spreker, hierover reeds stemmen opgegaan. De voorzitter bleek dezelfde mening toegedaan. De raad keurde het voorstel voed. Punt 6 behelsde het voorstel tot verkoop van grond, o.a. aan de N.V. PNEM in Elshout en in Drunen voor de bouw van twee transformatorhuisjes. In Elshout tegen f 6 en in Drunen tegen f 9.40 per m2. In de Jullanastraat en de Wilhelmina- straat werd aan de Stichting Lips Woning bouw nog een klein strookje grond ver kocht, zijnde de voortuintjes van wonin gen van deze stichting, tegen de prijs van f 6 per m2. Grond werd ook verkocht aan Th. Je- hoel. Hierover zegt het pre-advies Door Th. Jehoel, Wolfshoek no. 8, is aan de gemeente gevraagd aan hem een perceel grond te verkopen, t.w. perceel no, 2 van de Korte Heide, groot 0.28.80 ha. Dit perceel is momenteel nog in pacht bij Arn. Klerks, Scheidingstraat. Waar betrokkene echter zijn landbouwbedrijf heeft opgeheven, heeft hij de pacht van het betreffende peTceel per 11 nov. a.s. opgezegd. Jehoel heeft een tuinbouwbedrijf. Het bedrijfje is betrekke lijk klein, waardoor het grote behoefte heeft aan in de onmiddellijke nabijheid van zijn bedrijf gelegen grond. Voormeld perceel no. 2 grenst aan zijn tuinderij, waardoor dit voor hem bij uitstek gunstig gelegen is. In het algemeen voelen B. en W. er niet voor tot verkoop van pachtgrond over te gaan. Jehoel heeft echter zijn verzoek aan trekkelijker gemaakt voor de gemeente, door tevens een voorstel te doen tot rui ling van de pacht van gemeentegrond. Hij is n.l. bereid perceel no. 18 Lange Zeeg, groot 1.25.60 ha te laten gaan, zo hij hier voor in de plaats krijgt de pacht van no. 11 Nieuwe Heide, groot 0.56.20 ba. Gezien de bereidheid van Jehoel tot ruil van een perceel over te gaan, waar door hij uiteindelijk pl!.m. 40 are grond minder in gebruik krijgt, is B. en W. er wel voor om in deze een gunstig voorstel aan de raad te doen, dit te meer omdat met het vrij komende perceel van 1.25.60 ha - hetwelk grond van uitstekende kwaliteit is - weer andere gevallen kunnen worden opgeost. Met het oog op de bijzondere omstandig heden stellen B. en W. voor, overeenkom stig het advies van de Pachtcommissie, tot verkoop van perceel no. 2 van de Korte Heide aan Jehoel over te gaan tegen een prijs van f 0:50 per m2. De raad keurde deze verkoop goed. Voor de bouw van een premiewoning werd rente en aflossing gegarandeerd aan het Pensioenfonds N.V. Lips, voor een door genoemd fonds te verstrekken 30-jarige 5 hypothecaire geldlening tot een bedrag van f 14.700 ofwel f5.- per m3. Aan de orde was verder het voorstel om afwijzend te beslissen op het bezwaarschrift van de bewoners van de Hoge Schijf, Klin- kaert en Giersbergen, inzake heffing van baatbelasting. Het pre-advies zegt hierover Door H. Leestermans en 20 anderen is een bezwaarschrift ingediend tegen de hun opgelegde aanslag baatbeasting over het be lasting 1956. De baatbelasting werd ingevoerd om een billijke bijdrage te verkrijgen in de kosten van electrimicatie van de buurtschappen Giersbergen, de Klinkaert, de Bossen en de gedeelten van de Torenstraat en de Duin weg, gelegen tussen de Hei- of Meerdijk en het afwateringskanaal 's-Bosch-Drongelen. verkrijgbaar bij WAALWIJK De totale kosten van de electrificatie heb ben bedragen f 51.760.-. De belasting mag voor ten hoogste 30 ja ren worden geheven. Het totaal der belas tingopbrengst moet bedragen 75 der ka- pitaalskasten (rente en aflossing), gerekend op annuïteitsbasis, dit is: 75 van (5,4371 x f 51.760,-/100) is f 2.110.-. In bovenomschreven gebieden liggen 45 aansluitbare percelen. De aanslag per perc. 2110 bedraagt dus is f 46.88. 45 De baatbelastingverordening is goedge keurd bij koninklijk besluit van 9 maart '56, no. 18. Ook voor het wijzigen of afschaffen van de baatbelasting zal de koninklijke goedkeu ring vereist zijn en zullen Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hierover hun ge voelen moeten kenbaar maken aan de Mi nister van Binnenlandse Zaken. Wij zijn ervan overtuigd, dat noch Ged. Staten, noch de Minister en de Kroon hun medewerking zullen verlenen aan de wij ziging van de baatbelasting, waarbij de be lasting wordt verminderd of afgeschaft, te meer daar het in 1958 onmogelijk zal zijn om een hogere uitkering uit het gemeente fonds te ontvangen. Niet voorbij mag worden gezien, dat de gemeente reeds 25 der kosten, voort vloeiende uit de electrificatie van bovenom schreven onrendabele gebieden draagt, ter wijl de gemeente, voor de rendabele gebie den niet behoeft te betalen. Bovendien vestigen B. en W. de aan dacht op de omstandigheid, dat momenteel reeds de heffing voor de particulieren ver licht wordt door de aanslag opgelegd aan de Stichting Kampeercentrum „De Klinkaert" en wel voor de 10 bungalows, alsmede voor het hoofdgebouw, in totaal derhalve 11 aan slagen. De vraag is in deze te stellen of voor de bungalows inderdaad belasting verschudigd is. In het belang van de be langhebbende personen echter is wèl1 tot het opleggen van een aanslag voor iedere bungalow overgegaan. Een en ander bete kent een niet geringe verlichting voor de betreffende personen. Nog anders komt dit te liggen zo de bouw van de 30 nieuwe bungalows gerealiseerd wordt en deze even eens worden betrokken in de belasting. Het voor elk pand te heffen bedrag wordt dan verlaagd tot f 28.13. Een en ander om aan te tonen, dat de voor de gemeente uit de electrificatie voortvloeiende kosten in feite niet gering zijn. In aansluiting op dit pre-advies wees de voorzitter nog eens op het feit dat de raad verleden jaar nog pas deze baatbelasting, die algemeen in den lande geheven wordt bij dergelijke gevallen, heeft goedgekeurd, een besluit waarop de raad na een jaar moeilijk terug kan komen, afgezien nog van het feit dat G.S. dit zeker niet zouden ne men. Verder wees de voorzitter er nog eens op dat de baatbelasting slechts gehe ven wordt over f 40.000. terwijl de aan- legkosten f 120.000 bedroegen. Over de baatbelasting werd nog eens uitvoerig van gedachten gewisseld, speciaal de heer v. d. Veer kantte zich tegen deze vorm van belasting, die hij onredelijk noemde. De voorzitter bracht nog eens onder het oog, dat, wanneer men ver buiten de be bouwde kom voordelig bouwgrond koopt, men altijd het risico loopt van gas, water en licht verstoken te bijven. Wanneer men dan in de vorm van een baatbelasting dit wel kan krijgen, omdat de overheid grote bedragen gaat investeren, kan daar geen bezwaar tegen bestaan. Het merendeel van de raad achtte de baatbelasting verantwoord en keurde het voorstel van B. en W. goed. De heer v. d. Veer wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. Op de vraag of er voor de Hoge Schijf geen bouwverbod was, deelde de voorzitter mede dat dit bouwverbod niet gold voor de boerderijen en tuinderswoningen. In de commissie voor onderzoek van de rekeningen 1954 werden gekozen de heren P. v. d. Veer, H. Fortuijn en A. Brok. Aan de orde was verder het voorstel tot het in het leven roepen van een verorde ning tot bestrijden van ratten en muizen. Hierover zegt het pre-advies Vanwege de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen wordt de laatste tijd her haaldelijk voorlichting verleend en bespre kingen georganiseerd over de bestrijding van muizen en ratten, speciaal wel de be strijding van ratten. Korte tijd geleden is ook van gemeente wege, ter stimulering van de bestrijding de zer schadelijke dieren, een rattenbestriider aangewezen, t.w. de heer J. Klerks, bos wachter alhier. Aangezien thans wederom vele klachten over de aanwezigheid van ratten worden geuit, is het noodzakelijk dat de inwoners van de gemeente bij aanwezigheid van deze dieren daaraan zo nodig bun medewerking verlenen, deze te verdelgen. Om de mogelijkheid te scheppen, nala tige personen, in deze toch enige verplich ting te kunnen opleggen, ware vaststelling van een verordening dienaangaande zeer wenselijk te achten. In deze verordening wordt elke gebruiker van een gebouw of perceel grond, waar overlast van muizen of ratten wordt onder vonden, verplicht deze zo goed mogelijk te

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1