WAALWIJK Crediet voor 32 woningen Raad voelt vooralsnog niets voor aankoop van windkorenmolen Van hier en ginder Raadsel in Nijmegen NIJVERHEIDSSCHOOL REIKTE DIPLOMA'S UIT 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 JULI 1957 2 Gemeenteraad Heusden Gemeenteraad Vlijmen DE ECHO OOKUWBLAD FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 22) Al gauw zou de hond hen naar de plaats voeren, maar mej'. Iles- cu tegen de boom was gaan zit ten en dan Op het pad zette Sven 't meis je neer. Hij greep haar hand en trok haar voort. Zij had trou wens weinig aansporing nodig. Haar vermoeidheid was blijkbaar voor de vrees geweken, want eerst liep zij de inspekteur veel te vlug. Maar hij was niet van plan haar op eigen houtje te la ten gaan, zodat hij haar hand stevig vast hield. Spoedig schikte zij zich naar zijn tempo en toen duurde het nog maar even, voor dat zij uit het bos en weer op de grote weg waren gekomen. Daar bleef Ohlquist even staan. Uit 't bos klonken stemmen. De hond moest de plek hebben bereikt, waar mej. Ilescu had gezeten en tot verrassing van zijn baas wil de het dier nu vermoedelijk, zij het misschien aarzelend, 't spoor van de inspekteur volgen. Aan gezien deze het meisje over enige afstand had gedragen, kon de hond haar spoor niet vinden, al bleef de mogelijkheid dat 't dier op het spoor van de inspekteur meteen flauw de geur van de vluchtelinge ontdekte. De weg was donker en volko men stil. Rechts lag villa Estella in de duisternis, links waren de twee kleinere woningen, waarin de Verhagens en hun naaste bu ren woonden. Daarachter lag weer villa Eikenheuvel, waar mej. Ilescu vandaan was geko men. Inspekteur Ohlquist aar zelde niet lang. Langs de rand van het bos, nog achter de bo menrij die de weg omzoomde, ging hij in de richting van de woning van Ernst. Mej. Ilescu's hand hield hij steviger vast, want zij had even pogingen ge daan om de andere kant op te gaan. Blijkbaar was zij bang dat hij naar het huis van de familie Nabarescu ging, waaruit zij om nog onbekende redenen was ge vlucht. Ze stonden aan de rand van het bos, tegenover het hek, dat toegang gaf tot de tuin van mr. Verhagen. De voordeur stond nog open, want de Verhagens waren naar binnen gegaan, ter wijl de inspekteur nog van de buitenlucht stond te genieten, maar ze meenden dat hij onmid dellijk zou volgen. Intussen wa ren er al heel wat minuten ver streken Maar voordat Sven naar de deur ging, keek hij eerst scherp naar de tuin van villa Ei kenheuvel. Het grote huis was donker. In de tuin kon geen ge luid worden gehoord. Blijkbaar was daar niemand meer. Hij waagde het er op. Met mej. Iles cu aan de kant die van het huis afgekeerd was, stak hij de weg over. Enkele ogenblikken later trok hij het Roemeense meisje 't huis van zijn zwager binnen. De voordeur ging dicht. „Kom je nog riep Else Ver hagen, die het sluiten van de deur hoorde, terwijl zij in de keuken bezig was. De inspekteur bleef beneden aan de trap staan. Hij keek mej. Ilescu aan. Zij was bleek en haar gezicht vertrok nerveus. Hij wees naar boven. „Wacht boven aan de trap", zei hij kort. Hij zag, dat zij naar boven ging. Snel ging hij de ka mer binnen, waar mr. Ernst Ver hagen zat. „Ernst", zei hij, „sluit onmid dellijk alle ramen en deuren en zorg dat niemand onopgemerkt in huis kan komen. Waarschuw Else, dat ze boven komt en kom zelf ook zo snel mogelijk." Terwijl Ernst hem nog min of meer verbluft aanstaarde, ver dween Ohlquist al weer haastig uit de kamer. Hij stormde de trap op bij drie treden tegelijk. Mej. Ilescu stond boven op de overloop in 't halfdonker, want zij had geen lamp aangedraaid, zodat hier alleen licht kwam van beneden. Ohlquist opende de deur van zijn zwagers studeer kamer, die aan de achterzijde van het huis lag. De ramen ston den wagenwijd open om de hitte van de dag te doen verdwijnen. Maar hij begon met die dicht te doen, en de gordijnen zorgvuldig er voor te trekken. Pas toen kwam hij op de tast naar het knopje van het licht. Even later trok hij mej. Ilescu de kamer in waar hij haar op een stoel liet zitten. Ernst Verhagen, na zijn stom me verbazing zich bewust gewor den dat er iets ongewoons aan de hand moest zijn, had het be vel opgevolgd en gezorgd dat be neden alle ramen en deuren her metisch waren gesloten. Hij ging bij Else de keuken binnen en moet u horen Een patho loog van de universiteit van Yale (V.S.), dr. Greene, heeft tegen over een subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden verklaard, dat onderzoe kers niet het bestaan van een di recte oorzaak en werkelijk ver band tussen roken en longkan ker hebben kunpen aantonen. Nou weten wij 't ook niet meer. president Nehroe heeft ge zegd dat degenen, die naar de re cepties der Indiase ambassades komen om daar gratis te drin ken, wel weg kunnen blijven. Nehroe zei dit naar aanleiding van het feit dat er steeds minder mensen komen, wanneer er geen alcoholische dranken geserveerd worden. Ons niet meer gezien dus op de recepties van de Indi ase ambassade. „jongen, kruip nou lekker in bed, want één uur slaap! voor middernacht is veel beter dan twee er na." Ze hebben ons daar altijd vroeg mee in de kooi ge kregen, omdat we een flinke ge zonde jongen wilden worden. Laat ook dat nou niet waar zijn, van die slaap dan. De Unesco heeft uitgemaakt dat het er niets toe doet wanneer je gaat pitten, de eerste uren van de slaap zijn altijd de beste, n'importe of die nu vóór of na middernacht val len. Wat is er eigenlijk nog van waar het heeft er om gehangen, maar tenslotte is het zo gebleven als het was de Nederlandse kaas blijft rond. Een pak van ons hart, eerlijk gezegd. De Duitse winkeliers vinden het helemaal niet leuk, zij hadden de Neder landse kaas veel liever in lange rechte stukken, dat snijdt gemak kelijker. Wij vinden het beter zo, want je moet aan een kaas kun nen zien dat het Nederlandse kaas is, de beste. Tenslotte kun je aan de Duitse honkballers ook zien; dat het Duitsers zijn, de on sportiefste. met de zwaluwstand is het ook niet alles en dat ondanks 't feit dat het weer dit jaar toch heel wat beter is geweest dan in 1956. Er zijn tekenen die er op wijzen dat deze deftige vogels zich in mindere mate in ons land gaan ophouden. Jan Ivangh, Heemskerkerweg 236 te Bever wijk, maakt zich daar zorgen over en wil graag weten hoeveel zwaluwnesten er dit jaar in ons land zijn. Kijk dus even in uw schuur of onder de dakpannen en geef het aantal even aan Jan op. O ja, schrijf er ook nog even bij of het een doodgewone huis zwaluw (met witte borst) of een boerenzwaluw (met rood keel tje) is. En als u geen zwaluwen ziet, hang dan eens een kunst nest uit, dat heeft in Zwitserland al beste resultaten opgeleverd. U ziet het dus met die zwaluwen deftig in rok en zo lui als ze groot zijn. Overigens is ons standpunt dit: als wij te min zijn voor de zwaluwen, laat ze dan maar bij de Arabieren blijven. Of dat van die nette heren zijn Communis ten zijn het, al die zwaluwen, dèr Vrijdagmiddag werden aan de Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken de diploma's uitgereikt. In verband met uit- stedigheid van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Tie- len, werd deze bijeenkomst ge leid door de vice-voorzitter, de heer J. v. Heesbeen. Deze felici teerde de geslaagden met het be halen van hun diploma en prees hun gelukkig dat zij door de gun stige tijdsomstandigheden in de gelegenheid waren geweest aan een goede school te studeren. In zijn jeugdjaren was dat anders geweest, daar toen de meesten zich in de practijk moesten be kwamen met hard werken. Hij vond het jammer dat er ditmaal zoveel candidaten afge wezen moesten worden door on voldoende prestaties. Voor het volgend jaar wenste hij hun meer„succes. Hierna reikte hij de diploma's en de extra prijzen uit. Vervolgens maakte de direc teur de namen bekend van de leerlingen die naar een hogere klas werden bevorderd. Ook hij wenste de geslaagden geluk en drukte; hun op het hart 'dat ze in de maatschappij niet alleen sla gen met een diploma. Hiervoor is ook ijver, plichtsbetrachting en verantwoordelijkheidsgevoel nodig. Hij prees ook de leerlin gen v. Laarhoven en v. d. Schans van de afdeling metselen, die 'met succes hadden deelgenomen aan de nationale metselwedstrijd in Rotterdam. De heer v. Heesbeen dankte vervolgens directeur, leraren en personeel voor de goede zorgen die zij aan de opvoeding en on derwijs van de jongens hadden besteed. Dan gaf hij het woord aan enkele leerlingen, die als af gevaardigden van hun klas een dankwoord richtten tot bestuur, directeur, leraren en personeel. Deze speeches veroorzaakten eni ge hilariteit, daar hierin op gees tige wijze het genoten onderwijs naar voren werd gebracht. Het ontlokte de voorzitter de opmer- draaide daar de buitendeur op slot, wat bij zijn vrouw een be gin van protest deed opkomen. Maar toen hij haar haastig had ingelicht, kwam zij meteen naar boven. „Wat is er toch aan de hand?" vroeg Else Verhagen, terwijl zij nog niet eens de studeerkamer was binnengekomen. Zodra ze de Roemeense zag, bleef zij verrast op de drempel staan. Ohlquist deed alsof het de ge woonste zaak van de wereld was dat hij mej. Ilescu, gekleed in 'n ietwat onmogelijke overall, te gen middernacht het huis van de Verhagens had binnengeloodst. Hij stelde zijn zuster aan de Roe meense voor en toen even later zijn zwager boven kwam, zei de inspekteur kalmpjes: „Nu is het gezelschap compleet. Else, Ernst, ga zitten." Even heerste er toen stilte, in welke tijd mej. Ilescu, nog bleek en zenuwachtig, beurtelings de inspekteur en de anderen aan keek. „Welnu, mademoiselle", zei Sven op ernstige toon, „u kunt zich hier veilig voelen. Vertelt u eens wat er eigenlijk met u aan de hand is. Wie heeft het op uw leven voorzien?" king dat de jongens het spreken in het openbaar kennelijk ook werd bijgebracht. Hans v. d. Ven sprak namens de elektriciëns, Jozef v. d. Put ten namens het „elftal" schoen makers, Jan van Gooi namens de timmerlieden, G. van Dijk na mens de metselaars en Jac. van Disseldorp namens de smeden- bankwerkers. Allen lieten hun woorden vergezeld gaan van een kleine attentie, die de dank van alle leerlingen vertolkte. De voorzitter sloot hierna de bijeenkomst met een dankwoord aan de jeugdige sprekers. Aan de volgende leerlingen kon het diploma worden uitge reikt Afdeling Schoenmakers. Th. A. Brouwers, Sprang-Ca- pelle; P. L. A. van Cromvoirt, Waalwijk; M. Hulseboom, Waal wijk; M. Ketelaars, St. Oedenro- de; J. M. de Kort, Loonopzand; L. E. O. van der Lee, Vught; N. G. M. Leijtens, Drunen; j. M. J. Lommers, Drunen; Jac. Ophorst, Capelle; J. J. M. v. d. Putten te Drunen (le prijs)H. Sprangers, Capelle. Afdeling smeden-bankwerken. A. J. L. van der Aa, Nieuw kuijk; D. P. A. Avontuur, Waal wijk; L. M. v, Bladel, Haarsteeg; J. E. Bleiienburg, Elshout (2e prils)A. B. M. v. Daelen. Waal wijk; J. J. v. Disseldorp, Raams- donk; A. v. Dongen, Capelle; W. F. M. Elias, Waalwijk; J. A. M. v. Helvoirt, Waalwijk; W. Th. M. v. Helvoirt, Waalwijk; O. C. R! v. 't Hoenderdaal, Kaatsheuvel; J. C. Hoevenaar, Capelle; J. G. ,1. de Jong, Kaatsheuvel; P. A. ,T. de Jong, Kaatsheuvel; P. de Kruif, Drunen; F. R. W. de Lang, Waal wijk; M. F. H. v. Loon, Nieuw- kuiik; D. v. Pas, Waspik; A. A. L. M. Scheerders, Dongen; H. Stronkhorst Genderen (le prijs) G. A. v. d. Velden, Drunen; G. E. J. van der Ven, Kaatsheuvel; J. „Jörgensen en Dupont", ant woordde de Roemeense direct. „Jörgensen ken ik", merkte de inspekteur op. „Maar wie is nu weer Dupont? Verklaar u nader, mademoiselle." Zijn stem had onwillekeurig een enigszins bevelende klank gekregen, maar dit bleek juist geschikt om het meisje te kal meren en aan het praten te krij gen. Zij haalde even diep adem. „Ik had hun geheim ontdekt", viel zij uit. „Het gaat over die twee moorden!" „Dat verwondert me helemaal niet", gaf Ohlquist bedaard te kennen. Mr. Ernst en Else Verhagen staarden hem met grote ogen aan. „Ja", ging de Roemeense vlug voort, „vanmiddag heb ik het ontdekt. Hij zou daar vannacht logeren op voorstel van mijn oom, omdat het een beetje moei lijk voor hem was in het huis van mevrouw van der Zuyden te blijven. Vanmiddag al vroeg moest mijn oom plotseling de stad uit. Ik was in het laborato rium boven, toen Jörgensen en Dupont binnen kwamen". „Juist", zei de inspekteur. (Wordt vervolgd) verdelgen of toe te staan dat deze van gemeentewege worden verdelgd. De raad keurde dit voorstel goed. Goedgekeurd werden achtereenvolgens de voorstellen tot wijziging kindertoelage regeling gemeentepersoneel, tot een com pensatie i.v.m. de huurverhoging en wijzi ging van de salaris-erordening. Vooral dit laatste, wat een verbetering inhield van het loon van het gemeente- personeel, juichte de heer van Sprang zeer toe. De kans dat wij goed personeel krij gen en houden is hierdoor belangrijk ge stegen, zegt hij. Verder wilde dhr. v. Sprang nog opmerken: geef de keizer wat des kei zers is en de arbeider zijn loon. Goedgekeurd werd ook het voorstel tot het verlenen van een crediet groot f 3187,50 nodig voor het maken van een afrastering rond het voetbalterrein van RKDVC. Op de vraag van de heer Brok deelde de voorzitter mede dat deze nog voor het nieuwe seizoen gereed zal zijn. Bij het maken van de afrastering zal er rekening mede worden gehouden, dat t.z.t. het voetbalveld zal worden verplaatst. Aan de orde was verder verkoop van twee woningen. Hierover zegt het pre-advies: Door W. Lambrechts en Th. Kouwen- berg, wonende resp. Stationsstr. 43 en Bur gemeester v. d. Heijdenstraat 20, werd verzocht de door hen bewoonde woningen van de gemeente te mogen kopen tegen de boekwaarde per 1 juli 1957. De boekwaar de bedraagt op die datum voor Stations straat 43: f 13.581.13. W. Lambrechts kan van het rijk hiervoor een premie ontvan gen van f 3.841, - en 10 jaarlijkse bijdra gen van f 96. -De boekwaarde van de woning Burg. v. d. Heijdenstraat 20 be draagt: f 12.393.36. De raad gaf hieraan zijn goedkeuring, maar de heer van Sprang merkte op dat de prijzen, niet alleen van deze woningen, maar ook van die in het verleden ver kocht waren, zover uit elkaar liepen. De voorzitter antwoordde hierop dat deze prij zen van Rijkswege worden vastgesteld naai de boekwaarde van het huis. Tot slot kwam nog het voorstel tot het aangaan van een geldlening voor de bouw van 28 woningwetwoningen. In verband met de bouwactiviteit in onze gemeente heeft Drunen een extra toe wijzing gehad van 28 woningwetwoningen. De hele zaak is rond en de plannen zijn geheel gereed, alleen zou de gemeente een vaste lening moeten kunnen sluiten tot een bedrag van f 490.000. -B. en W. vroe gen hiervoor dan ook machtiging, wat de raad natuurlijk gaarne gaf. Hiermede sloot de vergadering. De raad der gemeente Heusdén kwam woensdag 24 juli j.l. des avonds om 8 uur in openbare vergadering bijeen. Met ken nisgeving waren afwezig de heren A. Rijke en J. Brink. Na de opening door de voorzitter, de j Edelachtbare heer A. van Delft, werden de notulen van de vorige vergadering zon- j der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren diverse j goedkeuringen door Ged. Staten van eer der genomen raadsbesluiten, o.a. goedkeu ring van de verordening tot heffing van reinigingsrechten, verkoop van een perceel grond aan de PNEM, het aangaan van een geldlening groot f 182.000, e.a. Inzake het rapport van het verificatie bureau betreffende het gemeentelijk gasbe drijf, merkte de heer Roza op dat hetgeen in dat rapport vermeldt staat minder fraai is. De voorzitter wees erop dat de betref fende ambtenaar welke met de administra tie van dit bedrijf belast is, reeds door hem terecht is gewezen. De achterstand is in middels ingehaald. In verband hiermede vroeg de heer Verschuur of er een beheers- verordening voor het gasbedrijf bestond en of deze ter tafel gebracht zou kunnen wor den; verder wilde spr. weten of er een commissie van bijstand bestond voor het gasbedrijf. De voorzitter zegde toe dat de beheers- verordening gasbedrijf na de vergadering ter tafel gebracht zou worden. Wat het be staan van een commissie van bijstand be trof, hierop kon de voorzitter geen beves tigend antwoord geven, dit zou uit de ver ordening gasbedrijf moeten blijken. Verder was er ingekomen een schrijven van de beide kruisverenigingen om een bij- drage te garanderen voor de te maken j onkosten bij de op handen zijnde inenting tegen polio, voor die gevallen waarvan de f 1 bijdrage persoon niet zal kunnen wor den geïncasseerd. Van de vereniging Heusdens Belang was er een schrijven ingekomen, waarin deze te kennen geeft dat met angst de toekomst wordt tegemoet gezien in verband met de verkrotting van de binnenstad. In verband met de onhewoonbaarverklaring van diver se woningen binnen de wallen, worden de bewoners van deze woningen naar het uit breidingsplan in Oudheusden gedirigeerd. Diverse middenstandszaken hebben de laatste jaren grote sommen geld uitgege ven voor de modernisering van hun winkel panden, maar, zo zegt Heusdens Belang in zijn schrijven, wanneer Heusdens bevolking voor een deel naar 't uitbreidingsplan wordt overgebracht, waar tezijnertijd ook diverse winkels zullen verrijzen, zullen hun inves teringen niet het nagestreefde doel berei ken. Heusdens Beang verzocht daarom ook in zijn schrijven om alle mogelijke open plaatsen te behouwen en de krotten te vervangen door nieuwe woningen, om zo doende minstens te zorgen dat de bevol king binnen de wallen op peil blijft. B. en W. stelden voor dit schrijven in handen te stelen van de stedebouwkundige, welke het saneringsplan voor de kom van Heusden in studie heeft. Op een vraag van de heer Verschuur of dit saneringsplan niet bespoedigd zou kunnen worden, daar de stedebouwkundige dit_ plan al reeds meer dan een jaar in studie heeft, deed de voorzitter de toezeg ging dit aan de stedebouwkundige te ver zoeken. De heer Deurloo, vooruitlopend op de agenda, vroeg of het mogelijk was om, als de 32 woningen er komen, de voorkeur te geven aan de noodwoningen staande in de Lombardstraat. De voorzittermerkte ech ter op dat wanneer deze noodwoningen de finitief afgekeurd zullen worden, hiervoor extra bouwvolume beschikbaar zal worden gesteld. De raad ging verder accoord met de pun ten 4 en 5 der agenda, resp. wijziging ver ordening heffing havenrechten en wijziging in de keurlonenverordening. Punt 6. Inzake het verzoek van de heer Govers om ontslag als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim in ver band met zijn vertrek naar 's-Hertogen- bosch, werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag met alge mene stemmen aangenomen. Punt 7. Een tegemoetkoming ex art. 13 der L.O.-wet 1920 werd toegekend aan C. van Zon, en wel 70 der gemaakte kosten voor het eerste kind en 80 der kosten voor het tweede kind. Aan J. v. d. Laar werd een tegemoetkoming toegekend van 100 Punt 8. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van grond in het uitbreidingsplan Oudheusden, pl.m. 3200 m2, t.b.v. een te bouwen zuiveringsinstallatie, werd door de raad goedgekeurd. Punt 9. Verder ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. tot het be schikbaarstellen van crediet voor de bouw van 32 woningen, waarvan er 30 in het uitbreidingsplan Oudheusden gebouwd zul len worden en 2 in de afdeling Herpt, en het aanvragen van de Rijksbijdrage hier voor. Punt 10. In verband met de vaststel ling onderwijsuitgaven 1956 gaf de voor zitter hierover een uitgebreid verslag. Ie. Blijkens de gemeentebegroting '56 hebben de uitgaven voor het gewoon lager onderwijs bedragen f 5355.12. 2e. Bij raadsbesluit van 6 dec. 1955 is beschikbaar gesteld voor het gewoon lager onderwijs f 37.50 per leerling, voor het voortgezet lager onderwijs f 50 per leerling. Voortgezet gewoon lager onderwijs is aan de openbare school niet gegeven. B. en W. stellen voor het hierboven ge noemde bedrag ad f 5355.12 voorlopig vast te stellen. De rekeningen van de Bijzondere Meis jes- en Jongensschool, alsmede van de Ulo school zijn onderzocht en in orde bevon den. De uitkeringen aan de Bijzondere scho len hebben bedragen Bijzondere Meisjesschool g.l.o. f 522 .-, v.g.l.o. f 2019.78; Bijzondere Jongensschool g.l.o. f 4750. - Bijzondere Ulo-school u.l.o. f 2566.67. De voor vergoeding in aanmerking ko mende uitgaven hebben aan de bijzondere scholen als volgt bedragen Bijz. Meisjesschool g.l.o. f 5421.51, v.g.l.o. f 1884.78; Bijz. Jongensschool g.l.o. f 4770.-; Bijz. Ulo-school u.l.o. f 2475.74. Het verschil tussen de uitkeringen en de vergoedingen bedraagt voor de Bijz. Meis jesschool g.l.o. f 196.51 (nadelig), v.g.l.o. f 135. - (voordelig)Bijz. Jongensschool f 20. - (nadelig)Bijz. Ulo-school u.l.o. f 90.93 (voordelig). Hierna werden door de raad de onder wijsuitgaven 1956 vastgesteld. Nadat de raad een wijziging in de be groting van het Burgerlijk Armbestuur had goedgekeurd werd deze vergadering ge sloten. Onder voorzitterschap van loco-burge meester Berkelmans kwam de raad der ge meente Vlijmen donderdag in openbare ver gadering bijeen. Als eerste punt bevatte de agenda een voorstel van B. en W. tot wijziging van de plaatselijke legesverordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 21 dec. 1956. Het betrof hier een door G.S. geadvi seerde verlaging der legesgelden t.a.v. de paspoorten. Verder een voorstel van B. en W. a. tot intrekking van het bepaalde on der 1 en van 1 maart 1957 inzake verkoop van een gedeelte van het marktveld aan de C.V. v. Wagenberg-Festen; b. tot ver koop aan de N.V. Lederfabriek van Wa genberg-Festen van een perceel ter grootte van 2323 m2 voor uitbreiding van haar fa brieksgebouwen. De heer Vorstenbosch betoogde naar aan leiding van dit voorstel dat hij, zoals hij reeds vroeger had uiteengezet, niet akkoord kon gaan met een verkoop in gedeelten van het onderhavige perceel. Veel liever zag hij een verkoop ineens, waarbij dan een ter mijn zou moeten worden gesteld van 10 jaar waarbinnen moet worden gebouwd. Ook de heer v. d. Ven sprak in dezelfde geest. Hij begreep niet waarom er aan nieuwe industrieën alle mogelijke facili teiten worden verleend, doch aan de be staande niet. „Door wie is deze verkoop in gedeelten geadviseerd", vroeg spr. „Door de planologische dienst", antwoordde de voorzitter, „om de groenstrook ter plaatse zo lang mogelijk te behouden". „Die hele groenstrook is een grote rommel", zo meen de He heer Vorstenbosch. De heer v. d. Ven voelde er niets voor om aan het verlangen van de planologische dienst tegemoet te komen. Men moet niet alleen de nieuwe industrieën terwille zijn, maar ook de be staande. De toekomst van Vlijmen is ermee gemoeid. In dezelfde geest spraken de he ren v. Helvoirt, Dekkers en Wijkmans. De heer v. d. Meerendonk wees er nog op dat destijds dè fa. Zaalberg 10 ha. extra zonder enige beperkende bepaling kon be dingen. Hij begreep niet waarom er om deze simpele 2323 m2 zoveel drukte ge maakt wordt. De heer v. d. Ven verlangde stemming over zijn voorstel om het bedoelde perceel in eens aan de N.V. Lederfabriek van Wa genberg-Festen te verkopen, op voor waarde dat de grond alleen zal worden ge bruikt voor de uitbreiding van het bedrijf. Dit voorstel werd door de raad met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stem den de heren Berkelmans, van Oyen en v. Son. De totaalprijs zal f 5034.35 bedragen. Voorstel van B. en W. a. tot intrekking van het besluit van de raad van 1 maart 1957 inzake verkoop van een perceel bouwterrein ter grootte van pl.m. 574 m2 aan Mr. P. de Graaff te Drunen, gelegen aan de Oostzijde van de Jhr. de la Coutstraat; b. tot verkoop van een perceel bouw terrein ter grootte van pl.m. 374 m2 aan Mr. P. de Graaff té Drunen, gelegen aan de Oostzijde van de Jhr. de la Coutstraat. De vermindering met 200 m2 is geschied ten gunste van het gemeenteijk gasstation, dat deze grond nodig heeft voor eventuele uitbreiding. De prijs werd vastgesteld op f 9.35 per m2. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De raad ging akkoord met 't voorstel van B. en W. tot het garanderen van rente en aflossing van een door Mr. P. de Graaff, wonende te Drunen, bij de N.V. Levensver zekering Mij. „E.R.K.", gevestigd te Nij megen, aan te gane hypothecaire geldle ning. Voor de aanschaffing van lesmateriaal ten behoeve van het verkeersonderwijs aan de R.K. Meisjesschool van Haarsteeg en van Nieuwkuijk voteerde de raad een be drag van f 243.15. Goedgekeurd werden vervolgens de be groting van de dienst gemeentewerken '57, een wijziging van de gemeentebegroting 1957 en een voorstel tot het van overeen komstige toepassing verklaren op het ge meentepersoneel van de looncompensatie- regeling voor het Rijkspersoneel i.v.m. de huurverhoging per 1 aug. a.s. Het voorstel van B. en W. tot aankoop van de windkorenmolen van A. G. Rom- bouts te Vlijmen voor een bedrag van f 9000. - ontmoette allerwege bezwaar. De heer Vorstenbosch verlangde een technisch rapport van een deskundige over de staat waarin de molen verkeert. Al met al voelde spr. toch weinig voor de aankoop, omdat deze molen altijd geld zal blijven kosten. Verder begreep spr. niet waarom de gemeente f 9000. - zal gaan betalen, terwijl de molen door de Ver. „De Hollandse Molen" is geschat op f 5000. -De heer Wijkmans wilde korte metten maken en helemaal van de aan koop afzien. De gemeente moest zich niet de oude rommel aan de broek laten sme ren die anderen kwijt willen, zo meende hij, want dan kunnen we over een paar jaar wel oude fabrieken gaan kopen. De heer v. d. Ven vraagt of het niet mogelijk is om, indien de molen van historische waarde is, Monumentenzorg te benaderen. De heer v. d. Meerendonk voelde er veel voor het ding aan de planologische dienst te verkopen, want deze molen was des tijds oorzaak dat de fa. Mol-Pauwels daar niet mocht bouwen. Overigens vond ook hij het dwaasheid om f 9000. - te gaan betalen, als de waarde is geschat op f 5000. Dhr. v. Son meende dat dit prijsverschil hierin ligt, dat dhr. Rombouts door ver koop ook een bedrijfsgebouw verliest, hetgeen de heer Dekkers nonsens noemde, want de molen is als bedrijfsgebouw vol komen ongeschikt. De heer v. d. Meeren donk ten slotte wilde de molen uit het oogpunt van landschapsschoon wel be houden, maar niet voor de door de heer Rombouts gevraagde prijs. De voorzitter stelde voor door een deskundige i.e. de directeur van de technische dienst een rapport te laten uitbrengen en dit voor stel in een volgende vergadering opnieuw in behandeling te nemen. Hiermee ging de raad akkoord. Ten slotte hechtte de raad zijn 'goed keuring aan het voorstel tot vaststelling van een vacantieregeling voor de bakkers in de gemeente Vlijmen. In de rondvraag stelde de heer v. d. Meerendonk voor om namens de raad aan de eerste gekozen abt van „Mariënkroon" en zijn communiteit een gelukstelegram te zenden. Mede i.v.m. de verheffing van „Mariënkroon" van priorij tot abdij en de a.s. abtswijding stelde de heer v. d. Meerendonk voor de weg naar de abdij te verbeteren, waarbij hij vooral doelde op verbetering van de overweg. Een en ander uiteraard in overleg met het water schap. De heer Vorstenbosch stelt voor om i.v.m. het 1000-jarig bestaan van de ge meente Vlijmen in 1962 reeds op de vol gende begroting 'n bedrag uit te trekken om zodoende een passende feestviering moge lijk te maken. Verder deelt spr. mee dat de' fa. Zaalberg met de gemeente Leiden in onderhandeling is met het oog op een uitbreiding van het bedrijf in die ge meente. Spr. verzoekt de voorzitter con tact op te nemen met de fa. Zaalberg voor een verdere uitbreiding in Vlijmen waar nog 10 ha. ter beschikking zijn. Verder informeert spr. hoe het staat met de 57 woningen welke reeds zijn aanbesteed. De voorzitter kon niet anders antwoorden dan dat deze niet zullen mogen worden gebouwd i.v.m. de beperking der inves teringen. De heer v. Overdijk ten slotte vroeg waarom een aantal bewoners van wonin gen, waaraan verbeteringen zijn aange bracht, een nota hebben ontvangen voor een bijdrage in de onkosten. De voorzit ter kon mededelen dat dit zit it, het feit dat deze mensen meer verbeteringen heb ben laten aanbrengen dan waarir de com missie kon toestemmen. De commissie moet nu eenmaal bepaa de richtlijnen aan houden.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2