WAALWIJK Spreekuur Burgemeester Weggelopen ONDERTROUWBRIEVEN -KAARTEN VERLOVINGSKAARTJES VISITEKAARTJES GEBOORTEKAARTJES DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 JULI 1957 J. H. v. G. GESLAAGD. Onze stadgenoot Wim Vink slaagde voor het praktijk-exa men Engelse Handelscorrespon dentie. Onze stadgenote mej. L. Kooien slaagde voor het prak tij kriploma Engelse en Duitse Handelscorrespondentie. Mej. H. de Vries alhier slaagde voor de akte Handenar beid (akte R). COLLECTE OUDEN VAN DAGEN. De zaterdag gehouden huis- aan-huis collecte voor het jaar lijkse reisje van de Ouden van Dagen heeft het verheugende be drag opgebracht van 807.94. Bijzondere dank mag in deze gebracht worden aan de firma Schuwer alhier en aan de Emza- Schoenfabriek (fa. v. d. Velden) te Kaatsheuvel, die geheel belan geloos een geluidswagen ter be schikking stelden en daarmee 'n zeer groot aandeel hebben gehad in dé prachtige opbrengst van dezet collecte. BENOEMINGEN BIJ DE EERW. BROEDERS. De Eerw. Broeder Bellarminus, overste van het klooster van de Eerw. Broeders aan de Grotestr., is benoemd tot overste te Weert. Tot overste-van het klooster al hier werd benoemd Broeder Re- ginus uit Weert. Broeder Kostka, hoofd van de Jongensschool te Besoijen, werd benoemd tot over ste té Wehlhij zal worden op gevolgd door Broeder Taddeus uit Wehl. dinsdag 30 juli van 4 - 5.30 uur n.m. R.W-B. De leden en donateurs, die in aanmerking wensen te komen voor 'n toegangskaart voor de in terlandwedstrijden tegen Luxem burg en Oostenrijk, die resp. op de woensdagen 11 en 25 sept, in Rotterdam en Amsterdam wor den gespeeld, kunnen zich hier voor tot 5 aug. a.s. opgeven bij het secretariaat. N.A.A.-SOLISTEN ACCORDEON-CONCOURS. District Noord-Brabant. Op zondag 28 juli behaalde in Tilburg de 10-jarige Waalwijkse accordeonist Piet Kelder in de afdelinp Elementair met 't ver plicht nummer .Winteravond", concertwals van Coen v. Orsouw en met het vrij nummer „Uber den Wellen" van J. Rosas de le prijs met 76 8/10 punt, op 1 punt na de kampioensprijs. Tevens be haalde de 9-jarige Kaatsheuvelse accordeoniste Hennv Kipping in de le afdeling met het verplicht nummer „Circuspaard" van Ed dy Reeskamo en vrij num mer „Uber den Wellen" van J. Rosas de le prijs en tevens dé 2e kampioensprijs met 76 9/10 pt., zodat deze door de iurv werd uit genodigd in oktober a.s. deel te nemen aan de landskampioen schappen accordeon-spel, dat te Utrecht, gehouden wordt. De jurv bestond uil de heren A. Oort, Amsterdam, H. Kicken, Maastricht en A. van Engelen te Zeist. Zn ontvingen hun opleiding van de Erkende Waalwijkse Ac cordeon-leraar Ties van Wan rooij. GESLAAGDEN. Bij de te 's-Bosch gehouden Mulo-examens slaagden de vol gende leerlingen van de St. Mi- chaël-ULO Mulo B: Waalwijk: Th. de Bont, G. de Haan, C- Kuijten, J. v. Oyen. Drunen: A. van Dal. Mulo A m. middenstandsdipl. Waalwijk: C. v. Dongen, J. Kerkhof. G. Kleijberg, C. Priems, Sp. de Rooij, N. v. d. Ven, R. Heemskerk. Heusden: O. van Hooft. Elshout: Th. Kortum, P. de Man. Drunen: M. de Kruijf, F. v. d. Lee, J. Kouwenberg, H. Vermeer. Berkdijk: A. van Moergestel. Mulo A: Waalwijk: G. van Delft, Fr. Slaats, A. Kleijssen, R. Verhoe ven. Elshout: .T. Verhoeven. Drunen: Th. v. Lammeren. Loonopzand: Fr. Leermakers. AANRIJDINGEN. Doordat hij plotseling moest remmen voor een overstekend kind, is een vertegenwoordiger van de fa. Schaapsmeerders uit Waspik hedenmorgen met zijn volkswagen ter hoogte van het Gemeenschapshuis tegen 'n licht mast gereden. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en werd met een hoofdwonde naar het St. Nicolaasziekenhuis ver voerd. De wagen werd ernstig beschadigd. Zaterdagmiddag om 13.40 uur had een aanrijding plaats op de T-kruising v. d. Klokkenlaan, Floris V-laan en Kerkstraat tus sen een motorrijder, bestuurd door B. uit Tilburg en de brom fietsrijder v. H. uit Waarde. De motorrijder kwam uit de rich ting Besoijen en moest de Kerk straat inrijden. Op de bocht Ver leende hij geen voorrang aan de bromfietsrijder die op het rij wielpad reed, eveneens, komende uit de richting Besoijen en die rechtuit móest, met het gevolg, dat de motorrijder de bromfiet ser aanreed. Met enkele deukjes en schrammetjes liep het geval af. De schade is niet noemens waard. Wat wel van belang is bii dit ongevalletje, is het feit dat hier het rechtuit rijdend verkeer, in dit geval langzaam verkeer, de bromfiets, voorrang heeft op het afbuigend snelverkeer van de motor, ook wat betreft het rijwielpad. Zondag had op het kruis punt Kerkstraat-Moonenlaan om 9.50 uur een aanrijding plaats tussen 'n personenauto, bestuurd door v. d. E. alhier en een brom fiets, bestuurd door v. G. uit Sprang-Caoelle. De bromfietser reed in noordelijke richting en. verleende op het kruispunt geen voorrang aan de van rechts ko mende auto. Het gevolg was dat een botsing niet uitbleef. De bromfietser bekwam een hoofd wond en enkele schaafwondies. IJii werd voor enige dagen in bet ziekenhuis alhier opgenomen. De Bromfiets werd zwaar bescha digd. Van de auto werd de rech ter koplamp vernield. BALDADIGHEID DER JEUGD. Bij de in aanbouw zijnde kleu terschool in de polder werd vo rige week door de politie toege zien op de baldadige jeugd. Ver scheidene keren is het voorge komen dat zij daar de boel over hoop zet en dat bouwmateria len verplaatst en vernield wer- ten. Het is hier toch geen speel terrein. Houd de kinderen daar vandaan. Tevens werd aangifte gedaan van bezoek van de jeugd aam de boomgaarden en tuinen. Het kostelijk fruit moetst het nu al ontgelden. AGENDA. Maandag en woensdag. Musis Sacrum 8 uur: Blond wrakhout, 18 jaar. Luxor 8 uor Bazooka's en whihkey, 14 jaar. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Zonnebril; bankbiljet van 10 gulden; rubberlaars; twee lede ren actetassen met inhoud; pols-, horloge; muntbiljetten van li- en 2.50; rode step; boventuig voor een paar kinderschoenen; dolkje in blauw étui; kinderkerk boekje. Verloren Zijden shawl; kinderregencape twee polshorloges; parapluie, 1 paar dameshandschoenen, 2 por- temonnee's met inhoud: 2 para- pluie-hoezen; militaire baret v. verbindingstroepen ;benzinetank- dop met sleutel; lichte beige re genjas. Duivensport KAATSHEUVEL. Wedvlucht vanaf Neufvilles, afstand 143 kg., los 10.30 uur. Uitslag 1 J. Muizelaar; 2 44 62 Jac. Vloemans; 3 14 60 W. v. Heijst; 4 18 21 33 J. van Riel; 5 M. Ververs; 6 J. van Heeswijk; 7 Chr. v. Heeswijk; 8 56 Fr. v. d. Assem; 9 26 Jac. Hoevenaars; 10 A. v. d. Wouw; 11 Jos van Wanrooij; 12 Wim Hamers; 13 J. Zeebrechts; 15 A. Priems; 16 L. v. Mosselveld; 17 M. Remme ren; 19 M. van Boxtel; 20 Jan Snoeren; 22 L. v. Geel; 23 Jac. Snoeren; 24 Adr. van Wanrooij; 25 31 41 52 55 65 M. Lensveld; 27 P. Zijimans; 28 Ant. Heijs; 29 C. Labee; 30 W. Jansen; 32 J. v. d. Linden; 34 Wal Lugters; 35 Jan Voogd; 36 46 54 M. van Boxtel; 37 Jo Jansen; 38 Wal Hamers; 39 66 Th. v. d. Houdt; 40 64 H. Snoeren; 42 Piet Ligt- voet; 43 M. Klijn; 45 Ant. Snoe ren; 47 B. Vesters; 48 B. van Heesch; 49 A. Couwenberg; 50 H. Snoeren; 51 C. van Rooij; 53 A. v. Dinteren; 57 Th. Schaaf- stra; 58 A. Verduijn; 59 M. v. d. Velden; 61 J. Zeebrechts; 63 H. van Nieuwstad; 67 G. v. d. Lin den; 68 Frits v. d. Linden; 69 Pauw Ligtvoet; 70 L. de Bondt. Wedvlucht Dax, afstand 993 km., los vrijdag 13 uur. Uitslag 1 Jan v. Riel; 2 13 19 28 Jac. Vloemans; 3 29 P. Zijl mans; 4 22 P. v. d. Velden; 5 18 A. Voermans; 6 Frits van der Linden; 7. H. v. Helvoirt; 8 A. de Bie; 9 11 14 21 27 G. v. d. Lin den; 10 Fr. v. d. Assem; 12 C. La bee; 15 Gebr. Kuis; 16 Jo Ha mers; 17 24 W. Oomens; 20 L. Hamers; 23 M. de Vries; 25 A. v. d. Hoven; 26 M. Lensveld; 30 M. v. d. Ven. HOGEVAART. De PV Nooit Gedacht, geves tigd bij de heer C. v. Tilburgh, hield j.l. zaterdag een tweetal vluchten vanaf Neufvilles en met oude duiven vanaf Bordeaux. Eerstè duif van Bordeaux werd gedraaid vrijdag om 12.5 uur, laatste duif zaterdab 2 uur. Ingemand 24 duiven. De prij zen werden behaald door: A. v. Campen 1 5; A. Florijn 2 8; H. de Jong 3; Gebr. v. Öss 4 6; G. Rosenbrand 7. Jonge duiven gelost om 12.35 uur. Eerste duif 22.20.5 uur. In- gemand 235 duiven. De prijzen werden behaald door: J. Soie- rings 1 10 13; G. Rosenbrand 2 29 37 48; P. Verhagen 3 22 31; Ge- br. v. Oss 4 7 58 70; M. Blok 5 8 56; H. v. Seist 6 24 47; C. v. Til- borgh 9 35 36 38 42 59; A. Spui- broek 11 15 19 53 64; A. J. Op- horst 12 62; M. Netten 14 20; Jos Rosenbrand 16; G. Genen 77 26 69; A. Florijn 18 44 50; W. Nieu- wenhuizen 21 30 52; J. Pols 23 28; O. Brouwers 25 27 51 63; C. t Verhagen 32; F. Tactor 33 57; A. Snaphaan 34; A. Heibloem 39 61 67; H. de Jong 40; J. Versteeg 41 43; M. Hommel 45 68; M. de Jong 46; A. van Campen 49 55; C. Broeks 59 60 65; J. Paans 66. Óude duiven: C. Verhagen 1; Jos Rosenbrand 2; J. Versteeg 3; J. Paans 4. A.s. vrijdag inkorven voor Mons van 79 uur, voor de der- byvlucht. A. F. Haas te Waspik neemt afscheid van zijn schoot i CHARMANTE „VOGELHaNDLER" TE OISTERWIJK. In het fraaie natuurtheater te Oisterwijk had gisteren de pre mière plaats van „Der Vogel- handler" operette in 3 bedrijven van Carl Zeiler. De uitvoering was in handen van de Operette vereniging van de Katholieke Kunstkring te Oisterwijk, die in dit theater al menig opvallend succes heeft gehoekt. Dat de ver wachtingen ook ditmaal bijzon der hoog waren gespannen mocht binken uit het feit dat ondanks dreigende wolkenvelden het the ater welhaast tot de laatste plaats oezet was. En geen van de aan wezigen zal spijt hebben gehad van dit bezoek, want de Katho lieke Kunstkring heeft deze „Vo gelhandier" op zeer charmante wijze gestalte gegeven en dit nieuwe succes is o.i. op de eer ste plaats te danken aan 't feit dat alle medewerkenden met zo bijzonder veel pleizier aan deze opvoering hebben gewerkt. Deze vreugde drukte een bijzonder charmant en levendig stempel on deze eerste uitvoering Het is ui teraard niet doenlijk om de vele tientallen uitvoerenden met na me te noemen en wij zullen het dan ook moeten laten bii enkelen die wel heel in het bijzonker on de voorgrond traden. Als eerste Gerry de Groot, die een voor treffelijke vertolking gaf van de keurvorstin Maria Antoinetta v. Beieren. Zij zingt met een opval lend gemak, zeer zuiver en het timbre van haar stem is bijzon der aangenaam. Uitstekend in zang en spel waren ook Col Mens- sink als Christel, de nostbodo van Bayrischell, Wim Koopman als Adam de vogelkoopman uit Tirol, Lambert Donders als ba ron Weps, de wildmeester van de keurvorst, Martin van Otter- dijk, die een eminente creatie gaf van Schnurpel, geheimkan selier aan het hof van de keur vorst, en Corry Verhoeven, die er als gravin Adelaide van Meer schaum, le hofdame van de keur vorstin, wel bijzonder goed in was. Te weinig markant was Jan de Groot als de keurvorst van Beieren, doch daartegenover was de pseudo-keurvorst, Toon van den Oord, als graaf Stanislaus soms iets al te gechargeerd. Ver der zorgden de tientallen andere medewerkenden voor een zeer aantrekkelijke opvoering. Het orkest onder leiding van Kees v. Gorp kweet zich, op enkele slip- nertjes na aan het einde van het 2e bedrijf, uitstekend van zijn taak. Het decor in dit prachtige theater was uiteraard vootreffe- lijk, waarbij de fleurige en zeer goed verzorgde costumes uitste kend tot hun recht kwamen. Ver taling speelteksten operette en bewerking voor openluchtthea ter waren van Ad v. d. Ven, die ook op knappe wijze de regie voerde. Enkele wat al te eigen tijdse uitlatingen vielen o.i. hier en daar wat uit de toon. Vermel ding verdienen ook nog de bij zonder aardige balletjes, die wa ren ingestudeerd onder leiding van Ed. Grijsbach. Over het geheel was deze „Vo gelhandier" bijzonder charmant en aantrekkelijk en wij kunnen dan ook iedereen aanraden op 4, 11, 15, 18 of 25 aug. een bezoek te brengen aan het Oisterwükse natuurtheater. Het is beslist de moeite waard. Wegens overvloed van copie 1 moesten enkele verslagen en be- richten tot het volgend nummer blijven liggen. na aanrijding zwart-brnin hondje DE BIEB Wij zijn gespecialiseerd in: met beide duimen het oog zo wijd mogeijk openhoudt. Bij zeer pijnlijke gevallen kan men het beste de patiënt éérst neerleggen, en ter wijl één helper het oog goed open houdt, kan een ander door middel van een ketel of een theepot, een flinke hoeveelheid zui ver water over het oog laten stromen. Tenslotte wil ik U nog op het volgende attent maken Het mechanisme van onze ogen is zo ingericht, dat als we één o°g bewegen het andere automatisch mee beweegt. Wanneer het voor een patiënt nodig is dat zijn oog volkomen rust krijgt, dan zal het dus nodig zijn de beide ogen te bedek ken. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend dat deze week het spreekuur wordt gehou den op HANDBOOGSPORT. Onder grote belangstelling en be gunstigd door behoorlijk weer, von den zondag 28 juli '57 de verschie tingen plaats van de laatste dag van de „Zesdaagse", georganiseerd door i en voor de leden van de Handboog schutterij Eendracht Maakt Macht, gevestigd in café ,,'t Vosje" te Waal wijk. Wegens het suksesvolle Districts concours dat op 16, 22 en 23 juni door dezelfde vereniging werd ge organiseerd, was de traditionele zesdaagse enigszins in het gedrang gekomen en vertraagd en daarom werd deze laatste dag des te meer met grote spanning tegemoet ge zien. Deze dag, waarop nog van alles mogelijk was en waarop nog ver schillende koppels een behoorlijke kans hadden op de eindzege. Het koppel M. v. d. MeeJ. Hom bergen, dat na de eerste dag aan de kop was gekomen, heeft zich gedu rende de gehele kamp danig ge weerd en heeft dan ook kans gezien de eindoverwinning te behalen. Hieronder laten wij u een verslag volgen over 't verloop van de laat- ste dag. In het eerste klassement zien we al aanstonds het koppel D. Verhoe venAnt. Pullens een uitlooppo ging ondernemen. Door Q. v. d. Ho venM. Heeren zetten de achter volging in, daarin bijgestaan door 't koppel H. Verhoeven—M. Verhoe ven. Ook B. PullensM. Trommelen sluiten zich bij de achtervolgers aan met als resultaat, dat de koppels H. VerhoevenM. Verhoeven en Q. v. d. HovenM. Heeren tegelijk over de eindstreep gaan. De derde plaats was voor B. PullensM. Trommelen. In het 2e klassement een uitloop- poging van M. v. d. MeeJ. Hom bergen. Deze worden echter aan stonds achtervolgd, ingehaald en voorbijgeschoten door D. Verhoe venA. Pullens. Ook Q. v. d. Ho ven—M. Heeren sluiten zich bij de achtervolgers aan en na een gewel dige eindsprint zien we Q. v. d. HovenM. Heeren als winnaar van dit klassement het eerst de eind streep passeren, gevolgd door M. v. d. MeeJ. Hombergen op de 2de plaats. Het derde klassement kenmerkt zich door een uitbreken van de hekkensluiters H. de JongA. van Rooy. Ofschoon door D. Verhoeven- Ant. Pullens en Q .v. d. Hoven M. Heeren de achtervolging wordt ingezet, weten zij hun voorsprong toch te vergroten. In de eindsprint kunnen zij zich echter niet hand haven en gaan ze als derde, na D. VerhoevenAnt. Pullens en Q. van den HovenM. Heeren, over de eindstreep. Het peloton volgde op grote afstand. In het vierde klassement nemen Ant. LeijtensJ. Verhoeven een voorsprong. Wederom zijn het Q. v. d. HovenM. Heeren die aan stonds reageren en de achtervolging inzetten, daarin gesteund door M. v. d. MeeJ. Hombergen. Na een mooie en sportieve eindsprint gaan Q .v. d. HovenM. Heeren als eer sten over de streep, terwijl de kop pels Ant. LeijtensJ. Verhoeven en M. v. d'. MeeJ. Hombergen te gelijk het eindpunt passeren, het peloton ver achter zich latend. De uitslag van de laatste dag is: 1. Q. v. d. Hoven-M. Heeren 258 p. 2. D. Verhoeven-Ant. Pullens 225 p. 3. B. Pullens-M. Trommelen 221 p. 4. M. v. d. Mee-J. Hombergen 219 p. 5. A. Gloudemans-P. v. Bavel 218 p. 6. A. Leijtens-J. Verhoeven 211 p. 7. H. Verhoeven-M. Verhoeven 202 p. 8. H. de Jong-A. v. Rooy 169 p. De definitieve uitslag en stand na de laatste dag is: 1 M. v. d. Mee-J. Hombergen 1356 p 2 A. Gloudemans-P. v. Bavel 1314 p 3 A. Leijtens-J. Verhoeven 1244 p Op één ronde: 4 Q. v. d. Hoven-M. Heeren 1336 p 5 D. Verhoeven-Ant. Pullens 1301 p 6 B. Püllens-M. Trommelen 1202 p 7 H. Verhoeven-M. Verhoeven 1196 p 8 H. de Jong-A. v. Rooy 997 p Na het bekend maken van de uit slag werden de winnaars gehuldigd en hen ter herinnering de traditio nele zilveren draagmedaljes aange boden. Na gelukwensen over en weer, bleef men onder het genot van een glaasje nog enige tijd ge zellig onder elkaar. Zo behoort dan de „zesdaagse" wederom tot het verleden. Het is echter een mooie training geweest voor de nog komende wedstrijden en concoursen van de Langstraatse Bond, waarvan zondag 4 aug. a.s. het derde wordt gehouden op de banen van de Handboogschutterij „Victoria" te Elshout. Heren schutters van E.M.M.. zorgt er voor op tijd in Elshout aanwezig te zijn en de eer van uwe edele sport hoog te houden. de heer Maas een televisietoestel aangebo den. Dit prachtige geschenk, adus de heer Maas in zijn dankwoord, zal me helpen om mijn vrije tijd op aangename en nuttige wijze door te brengen. De mooie taak waar voor ik door mijn werk geplaatst was, een gedeelte van de zorg der ouders overne men, zo zei de heer Maas o.m. nog, heb ik steeds met plezier vervuld. Door de pret tige verkaring en de grote medewerking welke ik steeds mocht ondervinden, werd mijn werk veel gemakkelijker gemaakt. Met de wens: het gaat U allen goed, besloot de heer Maas zijn dankwoord. Daarna volgde een afscheidsreceptie, waarvan velen gebruik maakten om de heer Maas persoonlijk dank en de beste wensen voor de toekomst over te brengen. Zaterdagochtend nam de R.K. Jongens school te Waspik afscheid van de heer A. F. Maas, die 37 jaar hoofd van deze school is geweest en die nu wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd bij het einde van het schooljaar, zijn onderwijzers ambt neerlegde. De plechtigheid werd gehouden in de zaal van hotel Van Iersel en begon om 10 uur. Onder de genodigden merkten we o.m. op het voltallige schoolbestuur, de Eerw. heer Kapelaan, en als vertegenwoordiger v. de paters Carmelieten de Eerw. pater Boe laars, oud-leerling van dhr. Maas, en pater Antonius. Verder de heer Takx, rijksin specteur van het onderwijs in de inspectie Waawijk, burgemeester van Erp en de bei de wethouders Kuysters en Van Kuyk, de heer Dubbelman, hoofd der plaatselijke Chr. school en het hoofd (Ier R.K. Meisjes school; de heer Stibbe, districtsschoolarts, de heer Simonis, hoofd der school te Dus- sen, de heer Mulders, oud-hoofd der school te Geertruidenberg en tenslotte de familie leden van de heer Maas, w.o. de Eerw. frater Bernuphus, oud-hoofd der school te Goirle. Bericht van verhindering hadden gestuurd de bisschoppelijke inspecteurs Van Gerwen (wegens examens) en Ubachs (we gens ziekte) en van de heer Norsten. Bij de afscheidsvergadering die geleid werd door de heer Van der Rijken, waren de jongens van de hoogste klassen tegen woordig. Een schoolkoortje o.l.v. de heer C. van Dongen luisterde de plechtigheid op. Respekt voor deskundigheid en takt. De indrukwekkende rij van sprekers werd geopend door de voorzitter van het school bestuur, de Z.E. heer Pastoor Roovers. Hij sprak het scheidende hoofd in hartelijke woorden toe en schetste zijn bijzondere kwa liteiten en verdiensten. Als blijvend aanden ken overhandigde hij de heer Maas een Ronson-aansteker. Lof en dank. Burgemeester Van Erp sprak hierna het scheidende hoofd toe en bracht hem lof en dank voor het werk dat hij voor de Was- pikse gemeenschap had gedaan. Dat ik zo graag bij deze gelegenheid het woord tot U richt, verklaart zich mede door het feit dat, zoals Pericles zegt, de mens graag zijn lof uitspreekt over datgene wat hij in zijn beperking niet óók kan zijn, terwijl er zijn verlangen toch naar uitgaat om ook dat te omvatten, aldus Burg. Van Erp. Het ge deelte van de plaatselijke gemeenschap dat door U gevormd is en Uw stempel draagt is van een bepalende importantie en om vang. En daar kan Waspik bij mee zijn. Recht en doelgericht. Dokter Stibbe, die intussen al 10 jaar als schoolarts met de heer Maas in kon- takt staat, memoreerde de goede samen werking en verstandhouding tussen de schoolartsendienst en de Waspikse school. Hem was in de heer Maas steeds zijn rechtlijnigheid en doelgerichtheid opgeval len, trekken die hun gunstige invloed op anderen niet kunnen missen. Het hoofd zoals de inspectie het wenst. De heer Takx, die in de inspectie Waawijk de functie van de heer Ubachs waarneemt, schetste de heer Maas als hel type zoals de rijksinspectie zich een hoofd der school wenst. Juist om de kwaliteiten van de heer Maas, die in zijn functie een verlengstuk is van het gezin, bracht hij hem gaarne de oprechte dank en waardering na mens de Rijksinspectie over. Dank vap de leerlingen. Namens de leerlingen van de school speechte Ernst de Glas. Zijn voordracht was keurig en terzake. Tussen de bedrijven door nam de heer v. d. Rijken de gelegenheid waar om de inspecteur toe te spreken, waarbij hij zei te hopen dat de verhouding tussen de in spectie en de Waspikse jongensschool zoals die nu dank zij het huidige hoofd bestaat ook in de toekomst bestendigd moge blij ven als de school onder andere leiding staat. a De heer Dubbelman sprak zijn collega toe, waarbij hij diens bezadigdheid en wijs heid roemde, dank zij welke zulk een goede verstandhouding tussen de Christelijke en de Katholieke school was gegroeid. De heer Simonis, hoofd der school te Dussen, bracht de heer Maas hulde voor de wijze waarop deze gewerkt had. Hij dankte hem voor de leerzame jaren na 1920 toen j hij onder hem zijn onderwijzersloopbaan had mogen beginnen. Namens het onderwijzend personeel van de R.K. jongensschool sprak tenslotte de heer N. v. d. Rijken. Het is moeilijk om hu niet in herhaling te treden, aldus spreker. In alle toonaarden zijn Uw kwaliteiten en verdiensten bezongen. Hierbij sluit ik me graag aan. Eén facet echter kwam tot dus ver niet of slechts terloops ter sprake. En dit is nu juist het belangrijkste voor ons onderwijzers, n.l. de verhouding aan de school tussen hoofd en personeel. U heeft een sfeer weten te scheppen die zonder riteer ideaal mag heten. Spr. schetste de situatie van een beginnend onderwijzer, die steeds met behoud van zelfwerkzaamheid en eigen verantwoording geruggesteund wordt door de adviezen (welke nooit dwang inhielden) van een ervaren hoofd. Naarmate hij zelf meer ervaring opdoet en kennis van zaken krijgt, groeit de zelfstandigheid van zulk een leerkracht en neemt hij naast het hoofd in zekere zin ook mede de leiding op van het onderwijsapparaat. De heer N. v. d. Rijken prees de tact en de kennis van za ken van het scheidende hoofd en hoopte dat de jongensschool qua onderwijs hetzelfde goede peil mocht behouden op welk ge bied de school een naam te verliezen heeft. Ten besluite sprak de heer Maas een dankwoord. Hoewel de kalender hoogzomer aangeeft, leef ik de laatste dagen enigszins in en herfststemming. 47 Jaar ben ik aan het onderwijs verbonden geweest. Ik heb het atijd graag gedaan. De eerste jaren zou ik er nog geen salaris voor willen hebben. Als ik mijn eigen schoojaren meereken, kan ik zeggen dat ik al 60 jaar naar school ge lopen heb.. Daar zal nu een einde aan ko men. Men gaat zulk een moment niet ge voelloos voorbij. Het was mijn levenswerk en de Waspikse jeugd is me dierbaar. Dit maakt deze scheiding des te zwaarder. Ook de scheiding van mijn collega's doet zich voelen. Maar het leven moet verder. Ik was sechts een schakel in een eeuwige keten, het derde hoofd in de laatste honderd jaar. Mijn voorganger de heer Conradi was 22 jaar aan de openbare school verbonden; daarvoor was de nog steeds genoemde monsieur de Winter 40 jaar hoofdonder wijzer. De heer Maas dankte alle sprekers voor de mooie woorden aan hem gewijd en voor de goede wensen voor zijn emeritaat. 's Middags om 2 uur was er in dezelfde zaal een bijeenkomst voor alle jongens van de school. Hier werd op 'n vlotte manier een zeer aantrekkelijk programma afge werkt. Meerdere toneelstukjes, het een al leuker gespeeld dan het andere, werden afgewisseld met pittig gezongen nummer tjes door een jongenskoor. Vooral het aan bieden van het cadeau der leerlingen (een polshoroge) aan de heer Maas geschiedde op verrassend goede wijze. Tenslotte wer den de jongens door de heer Maas ge- tracteerd. De volgende dag, zondag 28 juli, namen de Waspikse ingezetenen officiëel afscheid van hun hoofdonderwijzer. Om 4 uur trok de harmonie en het comité, gevolgd door een grote menigte naar de Schoolstraat. Behalve de familie Maas waren ter plaatse nog aanwezig de Z.E. heer pastoor, de Eerw. heer kapelaan, de E.A. heer burge meester en het personeel vari de school met hunne dames. De heer Maas werd hier toegesproken door de president van de harmonie, de heer P. Brokx, door de voorzitter van het af- scheidscomité de heer L. Kuysters en door de heer Sjef Langerwerf, namens de jon gere oud-leerlingen. Ieder van hen richtte zich op eigen wijze tot de heer Maas, met woorden van lof, waardering en dank voor het werk dat de heer Maas binnen en buiten de school als opvoeder-onderwijzer verrichtte. Namens de Waspikse bevoking werd vervolgens aan soort terrier Draagt de naam van Resi Terug te bezorgen Markt 11, Waalwijk WAALWIJKSE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TEELEN - WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 7