KONING? Waalwijkse en Langsiraaise^Courani KRIJGT SPANJE WEER EEN Vakkennis eerste vereiste in de landbouwmechanisatie i VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957- Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 80e JAARGANG No. 58 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.89 3.10 franco p.p. Advertentieprijs; 10 cent per mm. Contract-advertenties: speciaal tarief Bureaux: GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 Spanjes dictator Franco heeft medegedeeld, dat hij het koningschap weer in ere zal herstellen. Of alles zal gaan zoals Franco het uitgekiend heeft is nog maar een open vraag. Vast staat, dat het Spaanse volk in deze zaak blijkbaar niets te vertellen heeft, en zal het dat nemen Overigens is Spanje met zijn koningen niet zo bijster ge lukkig geweest Franco heeft duidelijk ge maakt, dat zijn conceptie van de monarchie in deze twintigste eeuw teruggaat naar het tijdperk van Ferdinand en tsaneiia... dat is vier eeuwen Ferdinand van Aragon en isanella van Gastinë itebnen door hun huwelijk ue po litieke eenheid van Spanje tot 'n feit gemaakt en de gronusiag ge legd voor tiet rijk „waarin de zon nooit onder ging Maar hun regime kenmerkte zich ook door een niets ontzien de vervolging via de inquisitie (Torqpemada van Moren en Joden. Daarmee werd tegelijk de wel stand van Spanje roekeloos on dergraven, want met de verdrij ving van deze klasse joeg men de 'ijverigste burgers en zaken mensen weg. Van toen at kon men eigenlijk het Spaanse volk in tweeen splitsen adel en gees telijkheid, grootgrondbezitters. en de arme, bijkans horige be volking. Een middenstand was er niet. Begin van het einde. Bij Philips II begon de periode waarin het Spaanse rijk steeds dieper zonk. Weliswaar bereikte de kunst nog fabelachtige hoog ten, maar politiek en vooral eco nomisch verloor Spanje steeds meer aan betekenis. Een reeks koningen en konin- kinnen uit de vorstenhuizen van Bourbon en Habsburg heeft er het hare toe bijgedragen dat Spanje een arm en onbetekenend rijk werd. Successievelijk verloor het ai zijn koloniën, oorlogen brachten vrijwel niets dan ne derlagen. Het Spaanse Hof was bekend door zijn sombere schittering, zijn drukkende pracht, zijn stijve vormelijkheid en zijn schanda len. Een der meest bekende figu ren was wel de eerste minister van Ferdinand VII, Manuel Go- doy, bijgenaamd de Vredevorst, die op zeer intieme voet verkeer de met koningin Maria Luisa en wiens politiek er vooral toe leid de, dat Napoleon zich ging be moeien met de zaken op het Ibe rische schiereiland. Wanneer echter vreemde over weldigers over de Pyreneeën trokken kwam de nationale trots van de Spanjaarden in 't geweer en vooral de Fransen hebben het in een ongewoon bloedige en wrede guerilla ondervonden, dat de Spanjaard baas wil zijn in ei gen huis. Altijd strijd. Ook innerlijk echter werd het rijk verteerd door strijd. Rond om de troon schaarden zich de adel en de geestelijkheid, middel eeuws-conservatief, slechts be dacht op handhaving van de ei- fen voorrechten, zich niet be- onnnerend om het lot van het volk. Merkwaardig genoeg vond men het officierskorps meestal daartegenover... anders dan in de meeste autoritair geregeerde landen was het leger hier niet conservatief, maar progressief. Opstanden en revoluties, aan slagen en hardhandige handha ving van het gezag waren aan de orde van de dag. Op het einde van de negentiende eeuw waagde Spanje het met een republikeins experiment, en hadden de libera len de macht. Daar de kerk ook in de politiek een grote (en altijd remmende) rol speelde, kreeg de politieke strijd vaak .een anti- clericaal accent en dan was het overwicht van de geestelijkheid steeds weer sterk genoeg om „de gewone man" op te roepen tot een kruistocht tegen de groepe ringen die de kerk, maar vooral haar positie in de staat, bedreig den. Alfonso de laatste. De laatste koning van Spanje was Alfonso XIII, die een niet zeer gelukkig huwelijk had ge sloten met Ena von Battenberg (Mountbatten). Het getij werd hem te sterk, de republikeinse gedachte won zienderogen veld. Alfonso was een zwak vorst, en in zijn geslacht heerste de ge vaarlijke Habsburger familie ziekte, de haemophilie of bloed ziekte, waardoor de kroonprins afstand van zijn rechten moest doen. De schandalen, die aan 't licht kwamen na de ongelukkige veld tocht in Marokko, betekenden voor hem het einde. De verkie zingsuitslag liet geen twijfel be- staan... men wilde de republiek en Alfonso vluchtte als balling naar Frankrijk. De republiek ging een steeds meer rechtse politiek volgen, maar daartegenover rees het'ver zet van uiterst-links, tot uiting gekomen in de vorming van liet Volksfront, dat de regering om ver wierp. Deze crisis leidde weer tot felle uitbarstingen van haat jegens de kerk en toen achtte 't leger de tijd gekomen om in te grijpen. Het tijdperk van Fran co's dictatuur, gevestigd na een schrikkelijke burgeroorlog, brak aan. Koning Juan Franco ziet thans blijkbaar het koningschap als het 'beste sy steem na zijn dictatuur. De zoon van de kroonprins, Juan, is voor zijn taak opgeleid... maar zijn opleiding droeg een uitgesproken militair karakter. Wellicht heeft Franco daardoor bij voorbaat 't leger willen binden aan de mo narchie. Maar de problemen van Span je liggen zeker niet in de eerste fiaais op nnmair terrein, xvien uroomia van nerstei van n groot verlenen (.zie Fertunanti en isa- Peiia ij, men weigert noogiiarng leuere inmenging, apanje is een sprenenu voorneem van wat men iioeint „armelui s trotsïnmiü- ueis is net land econoiniscn en sociaal eeuwen ten acuter, en ook rranco neeit te weinig ge- uaan om deze achterstand m te lopen. Ontwikkeling op uit ge- nied heeft echter ook politieke gevolgen en schept een veel min- ner gunstig klimaat voor de dic tatuur Spanje leeft in het verleden. Ook Franco heelt nu weer ge toond dat dit verleden richtsnoer is voor zijn denken en handelen. Hij wil achter de Pyreneeën het rijk van Ferdinanu en isanella doen herleven, Spanje s isolering handhaven, alle door iiem ge vaarlijk geachte invloeden van buiten weren. Hij heett de klok niet stil, maar zelfs achteruit gezet. En hij wil deze politiek voort zetten, gedreven door zijn onbe twist patriottisme, gedreven ook door de opvatting dat hij alléén weet wat goed voor Spanje is. In die conceptie past de medezeg genschap van het volk niet. Maar niet iedere Spanjaard denkt als Franco, zelfs niet in zijn eenheidspartij de Falange. De Caudillo is nu 63 jaar en denkt er nog niet over „uit te stappen". Maar wat zal er ge beuren, wanneer niet langer zijn vaste hand het roer van het Spaanse staatsgaljoen omklemt? (Nadruk verboden). DIPLOMA-UITREIKING LAGERE TECHNISCHE SCHOOL,GEERTRUIDENBERG Machines veroveren de landbouw (II) TEL.-ADRES: „ECHO" "I-' Een recente foto van H. R. H. haar 18a verjaardag viert. Prinses Irene, die maandag a.s- Foto-: M. C. Meijboom GEMEENTERAAD LOONOPZAND Medewerking aan Polio-inenting Steun voor Harmonie Apollo. EHBO-PLEISTER (BLIKSEM) ACTIE. Op zondag 25 augustus zullen aan alle kerken pleisters worden uitgegeven. Pleisters van de ka tholieke bond voor EHBO met een attractief en origineel ge heim, waarbij voor prijsbepalen- de exemplaren, die door de nota ris zullen worden aangebracht, ruim 10.000.—i aan belasting vrije geldprijzen zijn verbonden. Het klemmende advies van de organisator luidt: voorkom voor u zelf teleurstelling en Iaat het convert je dicht Bewaar het vocht- en zonvrij Er is nóg een bijzonderheid. De pleisters zijn niet te koop, doch worden gratis verstrekt. Men behoeft niet te dringen, want voor iedere kerk- bezoeker(ster) boven de 16-ja- rige leeftijd is een pleister aan wezig. Naast de uitgifte van de pleis ters wordt een vrije collecte ge houden. Er is dus noch voor de kerkbezoeker (ster), noch voor de man of vrouw die pleisters uitgeeft, en enkele verplichting. Door het bedenken met een royale gift in de collectebus steunt men eigen zaak. De EHBO staat immers dag en nacht voor ons gereed zonder voor de hulp die in menig geval levens-red dend is, een rekening te presen teren. Vanzelfsprekend is er voor het goed functioneren van orga nisatie en hulpverlening veel geld nodig. Het wordt dus weer een span nende zondag op 25 augustus. In het avondprogramma van de KRO (20.45 uur) zal 't bzheim bekend worden gemaakt. Experimenteer niet en wacht kalm de zondagavond van de 25e -* - HiaEiict Donderdag j.l. werden in de zaal van café van de Heij'kant aan de Zuidwal te Geer- truidenberg de diploma's aan de leerlingen der Ambachtsschool uitgereikt. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. Oomes, sprak de ouders en leerlingen toe. Dit jaar, zo zei hij, is een jubileumjaar voor ons, het is namelijk de 10e uitreiking van diploma's. In deze tien jaar hebben er in totaal 521 jongens gediplomeerd de school verlaten, waaronder 271 bankwer kers, 129 timmerlieden en 121 electriciëns. Verder feliciteerde ir. Oomes ouders en leerlingen. De leerlingen, zei hij, hebben nu een basisopleiding genoten en zullen, indien zij in de toekomst iets willen berei ken, daarvoor moeten studeren. Hij wees de gediplomeerden op hun plicht tegen over hun werkgevers, opdat de produktie van de fabriek zal worden verhoogd. Na dit voorwoord werd overgegaan tot de uitreiking van de diploma's. Prijs van het gemeentebestuur van Geer- truidenberg voor de beste leerling van de school C. Th. Prinsen, Hank. Prijzen van de gemeentebesturen voor de beste leerlingen uit hun gemeente: Chr. v. d. Heijkant, Geertruidenberg; Ant. Hoeve- I naar, Made; Joh. Hoevenaar, Hoge- en Lage Zwaluwe; Ant. Groenendaal, Raams j donk; C. Prinsen, Dussen. Klasse-prijzen vanwege het schoolbestuur: Mach. Bankwerkers 2 A: Adr. Bouwens, j Raamsdonksveer; idem 2 B: J. van Aken, j Geertruidenberg; Eectriciëns C. Prinsen, Hank; Timmeren H. Boelaars, Raams donksveer. Het slotwoord van deze avond werd ge sproken door de heer Teunissen, direkteur dezer school. Onder meer sprak deze er zijn vreugde over uit, dat het ang ver wachte, de aanbesteding van de school in het uitbreidingsplan, heden geschied is. Verder dankte hij de ouders voor het vertrouwen dat zij stelden in het onder- j wijzend personeel der school en gaf hij te- vens adviezen aan de diverse ouders. Aan de volgende leerlingen werd het di- ploma uitgereikt 1 I. Afdeling Electriciëns F. de Bruijn, R'veer; P. Gamers, idem; P. van Strien, G'berg; S. Sweep, idem; H. Struijk, Nieuwendijk; J. Visseren, Lage- Zwaluwe; C. Anemaat, Hoge-Zwaluwe; F. Baak, R'veer; A. Damen, G'berg; L. Kuijs- ters, Waspik; M. Rekkers, Waspik; C. Ros- sem, G'berg; J. Sweep,' idem; L. Baaten, Waspik; M. Broeken, Made, Chr. v. d. Heijkant, G'berg A. Hoevenaar, Made; H. Mureau, Wagenberg; C. Prinsen, Hank; S. van Seters, R'veer; J. Thèuns, H.-Zwaluwe; C. Willemse, L.-Zwaluwe. II. Afdeling Timmerlieden M. Anemaat, G'berg; j. an Balkotn, Hank; G. v. d. Berg, Waspik; H. Boelaars, Raamsdonksveer; A. v. Boxel, Raamsdonk; A. Broeders, R'veer; C. Broeders, idem; J. Broeders, H.-Zwaluwe; H. Eland, Made; H. v. d. Elshout, R'veer; H. Emmers, idem; J. Hoevenaars, L.-Zwaluwe; C. Jaspers, idem; W. Kommers, R'veer; P. Lodewikus, idem; B. Nederlof, Drimmelen; C. Oome, R'veer; P. Raaymakers, idem; W. Raay- makers, idem; W. Rekkers, Waspik; P. Rutters, R'veer; H. van Seters, idem; C. Zwaans, Waspik. IV. Afdeling Gedipl. Part. Timmercur- sus, Constructie Bankwerkers. Chr. Dolislager, Nieuwendijk; H. den Dunnen, G'berg; L. Heijmans, Hank; W. Heijmans, Hank; A. Kemmeren, Waspik; H. Kerst, R'veer; M. Nieuwenhuijzen, Hank; J. v. d. Oudenhoven, Dongen; J. v. d. Oudenhoven, Dongen; A. Raaijmakers, R'veer; G. Sgroot, Hank; P. Soeters, R'veer; J. Stoop, Geertruidenberg; P. v. d. Werk, Made; Th. Willeboordse, G'berg; L. van Wijk, Almkerk. III. Afdeling Mach. Bankwerken H. van Anholt, G'berg; L. van Beek, R'veer; A. Bouwens, idem; H. Broeders, idem; A .Diepstraten, Wagenberg; A. v. d. Elshout, R'veer; D. van Gastel, H.-Zwalu- we; J. v. d. Heuvel, G'berg; J. Kivits, idem; A. Krooswijk, Made; A. Kuijten, Waspik; P. Lucas, L. Zwaluwe; W. van Mook, Ter- heijden; P. Prinsen, Hank; Th. Radema kers, H.-Zwaluwe; Fr. de Ronde, Dussen; J. Verschure, Waspik; A. Visseren, L.- Zwaluwe; B. Vissers, Raamsdonk; H. Wil lemse, Zevenb.hoek; J. van Aken, G'berg; C. v. d. Andel, L.-Zwaluwe; A. v. Balkom, Hank; W. v. Geene, G'berg; A. Groenen daal, R'veer; H. v. Mook, Den Hout; C. Oome, R'donk; H. van Rythoven, Made; M. Verduijn, Waspik; J. Verschuren, Was pik; Chr. Simons, Wagenberg; J. v. d. Vleuten, Waspik. De vijftigduizend landbouwtrekkers, die op het ogenblik in ons land in bedrijf zijn, hebben een gezamenlijke waar de van ongeveer 400 miljoen gulden. Men heeft becijferd, dat de waarde van de werktuigen en wagens, die bij de trek kers gebruikt worden, ongeveer 15 00 miljoen gulden bedraagt. Dat betekent dus, dat er op het ogenblik in de landbouwmechanisatie door de boeren een gezamenlijk kapitaal van ongeveer 2 miljard gulden is geïnvesteerd! Men mag aannemen, dat er ieder jaar 1/10 deel van dit machinepark ver nieuwd moet worden. Dat wil zegg en, dat de landbouwers per jaar voor ver nieuwing ongeveer 200 miljoen gu Iden uitgaven. Als de landbouwmechanisa- tiebedrijven er door deskundig on derhoud in slagen de trekkers en de werk tuigen één jaar langer in goede con ditie te houden, dan levert dat per jaar dus een besparing op van niet minder d an 20 miljoen gulden! „Een goede vakkennis is de basis voor een goede service aan de landbouwers", zeggen de smedenpatroonsorganisaties. En zij laten het niet bij woorden alleen, maar doen ook veel voor goede vakopleidingen. De stichting vakopleiding „Smecoma" (een afkorting van smeden constructie- en ma chinebedrijven), verricht op dit gebied baanbrekend werk. In 1947 werd het eerste Smecomadiplo- ma „landbouwwerktuigen" uitgereikt. Se dertdien zijn in allerlei plaatsen door het gehele land verspreid ongeveer 200 cur sussen in landbouwwerktuigenkennis gehou den en ontvingen reeds 2100 geslaagden 't diploma. Deze cursus heeft, zoals de naam al aangeeft, voorat de werktuigen - van paardenploeg tot en met maaidorser! - tot onderwerp. Met cursussen „tractoren" werd enkele jaren later een begin gemaakt. Deze cur sussen, die overal gegeven kunnen worden waar voldoende belangstelling bestaat, worden besloten met een praktijkopleiding van een week op de „Praktijkschool voor landbouwmechanisatie" in Slootdorp, in de Wieringermeer. Op deze school wordt het slot-examen afgenomen; juist enkele we ten geleden werd er het duizendste diplo ma tractoren" uitgereikt. Praktijkcursussen voor landbouwers. Deze cursussen zijn in de eerste plaats bedoeld voor landbouwsmeden en voor het personeel van de landbouwmechanisatiebe- drijveu. Maar ook voor de landbouwers zelt en hun personeel worden cursussen ge geven op de Praktijkschool, die ruim drie jaar bestaat en haar bestaansrecht al dub bel en dwars bewezen heeit. De jonge landbouwers en het landbouwpersoneel kunnen kiezen uit twee cursussen, die alle een week duren en die allebei op de prak tijk zijn gericht. De cursus „landbouwwerktuigen en land- bouwmotoren" is bedoeld voor hen, die op een landbouwschool of een cursus al on derricht op dit terrein hebben gehad. De lessen op de praktijkschool sluiten daarbij aan. Lr wordt geoefend met verschillende typen werktuigen en motoren en men leert er de eenvoudigste storingen zelf opheffen. De tweede cursus 1 rekkerbestuurder" is toegankeÜjk voor hen die het theoreti sche gedeelte van de opleiding voor „trek- kerbestuurdcr le klas" met goed gevolg hebben gevoigd. De belangrijkste onderde len van de trekker en hun afstelling wor den grondig behandeld en bovendien wordt er geoefend in het aanspannen en afstellen van de meest voorkomende werktuigen en in het zelf verhelpen van niet al te ernstige mankementen. Aan de Praktijkschool is een internaat verbonden met slaapplaatsen voor 30 per sonen. De cursisten - tot nu toe werden er ongeveer 3000 „afgeleverd" - zijn er dus een week intern. Volledige vakopleiding. Zo wordt er dus door de smedenpatroons, in nauwe samenwerking met de werkgevers en werknemers-organisaties, veel gedaan om zowel de landbouwsmid als de landbou wer de overgang naar de mechanisatie in zijn bedrijf gemakkelijker te maken. Er is intussen ook een volledig opleidingsplan gereed gekomen voor een nieuwe genera tie, die zich in de landbouwmechanisatie wil bekwamen. Op steeds meer lagere technische scho len (ambachtscholen) in de landbouwstre ken van ons land is er na de 2- of 3-jarige cursus een z.g. „kopklas" ingevoerd, die de leerlingen een eerste opleiding bij brengt voor landbouwmecaniciën. Deze kopklas duurt een jaar en wordt besloten met een examen voor „leerling landbouw mecaniciën". De jongen kan dan in een landbouwmechanisatiebedrijf gaan werken, volgens een z.g. leerlingenstelsel en 1 dag per week of op een avondcursus aanvullend teoretisch onderwijs ontvangen, waardoor hij opgeleid wordt voor het diploma „adspi- rant landbouwmecaniciën". De opleiding wordt dan gesplitst de jongeman kan kiezen uit een leerlingstelsel opleiding voor 2e landbouwmecaniciën of voor 2e trekkermecaniciën. Hij kan ook beide cursussen volgen en ontvangt dan het diploma 2e veldmecaniciën dat hem de weg opent naar een zelfstandige vestiging als ondernemer in het landbouwmechanisatie bedrijf, na het volgen van een patroonsop leiding. Tenslotte is er nog de mogelijkheid om s' 'A A I verder te studeren voor de diploma's le landbouwmecaniciën of le trekkermeca niciën. Deze twee diploma's samen geven recht op het diploma le veldmecaniciën, de hoogste top, die op dit gebied thans te bereiken valt. Nieuwe toekomstmogelijkheden. De landbouwmechanisatie heeft niet al leen grote veranderingen gebracht in het werk van de boer en van de landbouw smid. Er is door de mechanisatie op het platteland ook een behoefte ontstaan aan bekwame vakmensen op mechanisatiege- bied. Voor jongens van het platteland, die zelf geen boer kunnen of wilen worden, en die toch ook niets voelen voor de „vlucht naar de grote stad", biedt deze ontwik keling de mogelijkheid voor een goede toe komst als vakman in het landbouwmecha nisatiebedrijf, hetzij als werknemer, hetzij als zelfstandig patroon en misschien als leraar! (Nadruk verboden). Dinsdag had de openbare vergadering van de raad der gemeente ten gemeente huize plaats onder voorzitterschap van Mr. R. J. Th. van der Heijden. In een snel tempo werden de punten afgewerkt, w.o. de vaststelling van de openstaande notulen, waarmee allen ac- coord gingen. De ingekomen stukken heeft de raad voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot het verlenen van mede werking voor het aanschaffen van het be nodigde lesmateriaal bij het geven van ver- keersonderwijs voor het 4e, 5e en 6e leer jaar der R.K. Meisjesschool St. Gerlachus te Loonopzand, werd in orde bevonden. Men beschikte nog niet over dit onder wijs en wil er in september a.s. mee begin nen. De medewerking werd verleend tot een bedrag van f 397.40. Als volgende punt werd medewerking verleend aan de inrichting van het eerder gebouwde noodlokaal van de kleuterschool „Kleuterbos" te Kaatsheuvel, tot een be drag van f 1000.63 voor vloerbedekking, gordijnen en stoeltjes. De verkoop onder de gewone voorwaar den van een perceel bouwterrein aan dhr. A. C. Ververs had de volle goedkeuring van de raad. Op dit perceel, gelegen aan de Prinses Irenestraat te Kaatsheuvel zal een woonhuis worden gebouwd. Het per ceel is 840 m2 groot. De vastgestelde prijs is f 3.40 p. m2. Eveneens ging het punt voor medewer king-verlening aan de inenting tegen kin derverlamming vlot onder de hamer door. Het ligt in de bedoeling van de rijks overheid, om in oktober a.s. een aanvang te maken met de inenting tegen kinderver lamming van de kinderen behorende tot de jaarklasse 1955. De kosten aan deze en in volgende jaren te houden inenting verbonden, bedragen voor het rijk ongeveer f 9 per volledige inenting. De overige kosten bedragen f 1 per prik, welke laatste kosten door de ouders moeten worden opgebracht. B. en W„ aldus de voorzitter, hebben groot belang bij deze inenting. Het bedrag van f 1 per prik (drie prikken per volledige inenting), dus f 3, zal door de ouders moeten worden betaald. Is men niet in staat dit te doen, dan zal de gemeente voor dit bedrag garant zijn. Gezien het grote belang van deze inen ting, meent de rijksoverheid, dat het be talen van deze gulden niet dwingend mag worden voorgeschreven, doch naar analogie van het bevolkingsonderzoek op tubercu lose op basis van vrijwilligheid wordt ge vraagd. Het is derhalve noodzakelijk, dat de in stanties, te weten de Wit-Gele-Kruisver- enigingen, die deze inenting organiseren, de gemeente als garanderende instantie achter zich vinden. De heer van Kuijk vraagt of het ver plicht is gesteld deze inentingen te laten doen. Neen, aldus de voorzitter; het wordt niet verplicht voorgeschreven. Eveneens ontmoette het punt voor het verstrekken van een geldlening van f 2700 met een looptijd van 5 jaren, tegen een rente van 4)4 geen tegenstand. Gezien het feit van de promotie en de successen van dit seizoen heeft B. en W. dit gaarne gesteund, te meer nog daar de Harmonie Apollo zelf de nodige maatregelen genomen heeft door acties en nu reeds een belang rijk bedrag bijeengebracht heeft, om te ko men tot een uniformering der harmonie leden. Zij is immers van grote betekenis voor de gemeente. Het laatste punt, al was het pre-advies wat uitvoerig, ging dezelfde gang. Zonder bezwaren werd goedkeuring gehecht aan 't voorstel tot het aangaan van een vaste geld lening met de Centr. Volksbank te Utrecht groot f 35.000 ter gedeeltelijke financie ring van de bouw van een nieuwe Levens school voor jonge arbeiders, alsmede tot verhoging van de geldlening aan de Stich ting Kath. Levensschool voor jonge arbei ders. Dhr. v. Kuijk vraagt waar dit gebouw komt. De voorzitter zegt dat dit gebouwd zal worden in de Mgr. Völkerstraat, achter het thans bestaande noodgebouwtje voor de jeugd van de St. Jozefparochie. In de rondvraag zag dhr. IJpelaar gaar- j ne de medewerking tot plaatsing van een dijkstraat t.b.v. het verkeer en tourisme, met opschrift: Breda, Dongen. De voorzitter zegde toe dit te bewerken. Dhr. van Kuijk brak een lans voor de ver koop van vrijbankvlées in Kaatsheuvel. De eigenaar van het te slachten rund is vrij waar dit verkocht wordt. Gewoonlijk gaat 't dier naar Waalwijk, waar een abbatoir is, zodat daar dan omgeroepen wordt voor de verkoop van dit vlees. Als dit ook in Kaatsheuvel geschiedt, dan is 't vlees mo gelijk reeds verkocht, omdat 't ver gehaald moet worden. Hij vraagt gelijke rechten ook voor Kaatsheuvel. De voorzitter zegt dat Kaatsheuvel geen slachthuis heeft en daarom Waalwijk voor keur heeft, doch betwijfelt het dat Kaats- heuvelse mensen in Waalwijk dit vlees gaan kopen. Hij verwacht er weinig van. Dhr. Wennekes zegt dat ook de vee houder zelf de kosten van omroep zelf moet betalen; dit brengt weer meer kosten mee als het over 2 plaatsen wordt gedaan. Dhr. Grootswagers vraagt bij afsluiting voor 't verkeer tijdens de kermis, ook een wegwijzer te plaatsen aan de Prins Hen drikstraat - Gasthuisstraat, zodat het ver keer tijdig gewaarschuwd is. De voorzitter zegt dit toe, doch 't is nog lang eer 't weer kermis is. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. wegwijzer op de hoek Huijgenstraat - Bern- augustus of en... wees royaal.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1