BINNEN- EN BUITENLAND Waalwijkse en LangsiCourani ff-V - ikJls Wandeling door nieuwe huurdoolhof Vers van de pers Nieuw filiaal van 's Rijks papierwinkel SvC/^E Vraag naar een PRISMA r KERKBEZOEK IS ONTOELAATBAAR. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week Mi WN HEI ZUIDEN 80e JAARGANG No- 58 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" (van onze econ. medew.) Na een uitvoerige discussie, tot in de hoogste organen van ons landelijk be stel, beleeft Nederland de tweede belangrijke huurverhoging na de oorlog. Van de noodzaak tot huurverhoging is men in brede kringen overtuigd, maar zij die moeten betalen zullen niette min hun brein scherpen om een zo gering mogelijke verhoging mogelijk te maken. De verhuurders daarentegen zullen kans zien een lang gekoesterde wens te verwezenlijken en daartoe alle rechtens geldende middelen aanwenden. Wie moet meer betalen en wie is vrijgesteld? In het algemeen kan worden opgemerkt dat verreweg de meeste huurders voortaan meer zullen moeten betalen. Daaronder zijn vier groepen te onderscheiden. De grootste groep wordt gevormd door hen, die in een gehuurd huis wonen, dat voor 27 december 1940 is gereed gekomen. Vervolgens moe ten ook zij, die in een tijdens de oorlog ge reedgekomen huis wonen, dieper in de bui del tasten. Men kan dat in t algemeen snel nagaan, wanneer men de laatste ver hoging, die 5 bedroeg, ook heeft moe ten betalen en wanneer men weet dat het huis met financiële steun van het rijk is gebouwd. In de derde plaats komen de meeste na oorlogse woningen aan bod. Vele bouwers hebben van de bijdragen woningwetbouw 1948 geprofiteerd of van de financierings regeling woningbouw 1948. Zij zijn allen gerechtigd de toegestane 25 te vragen. Zelfs noodwoningen vallen onder de rege ling, alsmede de huizen, gebouwd met een rijksbijdrage in de oorlogsschade. Is er op een andere wijze steun verleend door het rijk bij de bouw, dan is ook verhoging mo gelijk, doch alleen met toestemming van dp minister op een advies van het gemeente bestuur. Het verschil van de laatste groep met de voorgaande is hierin gelegen, dat de ver hoging daar niet steeds 25 zal bedragen doch slechts een deel daarvan. De bedoe ling van de verhoging is namelijk dat de prijsverhouding tussen oude en nieuwe wo ningen wordt herzien, waarbij, gelet op het verschil tussen oud en nieuw, de economi sche rechtvaardigheid wordt gediend. Van een koude huurkermis thuis. Al zal er de nodige wrijving ontstaan over hetgeen economisch rechtvaardig is en al zal men de plank ook wel eens misslaan, velen die dachten vrijgesteld te zijn van Verhoging, zullen nog van een koude huur kermis thuis komen. Toch menen wij dat de regering er verstandiger aan had ge daan, wanneer zij de scheidslijn tussen de oude en nieuwe woningen wat scherper had gesteld. Bij de eigenaren van vooroorlogse wo ningen is de economische nood het hoogst, bij de rest is het huurbedrag minder een aanfluiting van de marktprijs en nu brengt men vele gezinnen, die toch reeds een vrij hoge huur betalen, in moeilijkheden. Dit argument blijft bestaan, ook al heeft de minister met de ruime toepassing een gunst bewezen aan vele gemeenten, die nog met eep verliespost van vele eigenlijk te duur betaalde huizen in de maag zitten en nu de kans krijgen dit op de huurders te verhalen. Wanneer nog een ferme huurverhoging volgt in de toekomst, zullen spoedig ge maakte fouten in het na-oorlogse bouwbe leid komen bovendrijven, waarbij wij als voornaamste nemen de te hoog betaalde bouwprijs voor uitgesproken slechte wo ningen, die niettemin toch in prijs worden verhoogd. Afwijkende regelingen. Vrijgesteld van verhoging zijn de wo ningen in de vrije sector. Hier mag men zoveel of zo weinig huur vragen als men wil. Terloops kan worden opgemerkt, dat de eigenaren tot de bovenvermelde verho gingen nimmer verplicht zijn. Krotwoningen en daarmee gelijk gestelde bouwsels mogen niet in huurprijs worden verhoogd. Heeft de verhuurder bij zijn beheer in het verle den nimmer gelet op redelijke eisen t.a.v. de bewoonbaarheid dan kan men eveneens vrijgesteld worden van verhoging. Verzoe ken daartoe kan men indienen bij het ge meentebestuur of bij de huurcommissie. Een bijzondere regeling is getroffen voor bedrijfspanden. De verhoging is hier 15 maximaal. Voor verhoging is nodig dat partijen met elkaar tot overeenstem ming komen. Blijft er verschil van mening bestaan, dan kan men zich om advies wen den tot de huuradviescommissie en daarna een bindende uitspraak laten doen door de kantonrechter. Tot bedrijfspanden worden gerekend alle winkelwoningen en voorts alle woningen waarin een bedrijf wordt uit geoefend, indien het bedrijfsgedeelte ten minste 40 van de totale vloeroppervlak te beslaat. Het is haast overbodig op te merken, dat een verhoging wordt berekend van de grondhuur, d.w.z. het bedrag dat overblijft nadat alle vergoedingen voor verbeteringen, voor water, voor centrale verwarming, enz. enz. zijn afgetrokken. Ook onderverhuurders behoren tot de meer-betalenden. Zij tellen een evenredig deel van de verhoogde huishuur neer on verschillig of men aan de eigenaar óf hoofd bewoner betaalt. Eigenaren mogen aan een onderhuurder zelfs 20 toeslag op de on derhuur in rekening brengen als vergoeding voor het ongerief dat hij door verhuur moet verwerken. De helft geblokkeerd. Hiermee weten huurders in grote trekken waar zij aan toe zijn. Wij weten echter reeds dat het huurverhaal niet eindigt op het moment dat de huursom in de zakken of op de rekening van de verhuurder verdwijnt, i De laatste moet daarvan de helft storten op een geblokkeerde rekening van het 1 Grootboek Woningverbetering. Om de directie van dit dikke boek een mogelijkheid te geven de aan de ketting te leggen gelden te innen, moeten alle vooroorlogse woningen voor 1 oktober '57 worden aangemeld. Deze melding ge schiedt op een formulier dat begin aug. op het postkantoor (kosteloos) verkrijg- bzar zal zijn. Elk jaar moet nu de helft van de verhoging voor 1 augustus op het Grootboek worden gestort. Verkoopt men een huis of vindt er een wijziging plaats in de eigendomsrechten, dan moet dit binnen een maand worden gemeld. Evenals bij de spaarbank wordt er jaarlijks rente bijge schreven. Deze rente zal 3 bedragen. Het geld zal tot 31 december 1970 worden vastgehouden, wanneer er tenminste voor dien geen wonder gebeurt, waardoor te rugbetaling mogelijk wordt! Overigens moet men niet denken, dat men bij terugbetaling steeds contanten in handen krijgt. Het kan ook zijn dat er rentedragende schuldbewijzen worden afge- geven. Jonge huiseigenaren vinden langs j deze weg een gemakkelijke spaarpot voor i de oude dag. Jammer, dat de rente wat aan de lage kant is. Geld voor verbetering. i Gaat de eigenaar een woning verbete- ren, dan is terugbetaling op een vroeger j tijdstip mogelijk. Hierbij stuit men direct op de scheidslijn tussen onderhoud en ver betering. De praktijk zal ons spoedig wij zer maken, maar nu reeds weten we dat schilderwerk over 't algemeen geen verbe tering is, tenzij dit in bepaalde maanden geschiedt, die door de minister van volks huisvesting worden aangewezen en dan al leen voor binnenwerk. Voor stucadoors- werkzaamheden zal dezelfde procedure worden gevolgd. De regering wil het Grootboek dus eventueel reeds hanteren voor het bestrijden van seizoenswerkloos heid. Zolang de blokkade duurt, behoeft men over dit geld geen belasting te betalen. Zo dra men het in handen krijgt, eist de fiscus haar deel. Daarom zal elke uitkering uit twee delen bestaan. Drievijfde van de uit kering is voor verbetering en tweevijfde voor de belasting. Elke uitkering zal dus hoger zijn dan het bedrag van de verbe tering. Wij moeten hieraan nog toevoegen dat niet elke verbetering voor betaling uit het Grootboek in aanmerking komt. Daartoe moeten de kosten tenminste 30 zijn van hetgeen in totzal vóór 1 januari 1967 op het Grootboek zal zijn gestort. Een tege moetkoming ligt nog hierin, dat men ook geblokkeerd geld van andere tot de eigen dom van betrokkene behorende panden kan vrijmaken, wanneer het geblokkeerde be drag niet voldoende is om de kosten te dekken. Heeft men ook dan nog niet ge noeg geld bij elkaar om de verbetering te betalen, dan kan men grootmoedig de ver huurder voor het resterende bedrag gehele of gedeeltelijke vrijstelling verlenen van de stortingsplicht. In de realiteit zal blijken hoeveel moeilijk heden en ergernissen er bij de uitwerking van deze regels ontstaan. Een nieuw hoofd stuk is toegevoegd aan onze wetgeving. Een nieuw filiaal1 wordt gesticht van de papier winkel waarin ons geordend staatsbestel langzaam zal afzakken naar de doolhof der verwarring. Chaos dreigt, wanneer tijdverlies, bureau cratie en begripsverwarring voldoende onze maatschappij zullen hebben ondermijnd. (Nadruk verboden). drs. M. INSTEMMING K.L.M.-VLIEGERS MET INTERVENTIE VAN COLLEGE VAN RIJKSBEMID DELAARS. Naar het A.N.P. van de zijde van de vliegerorganisaties verneemt, wordt het voornemen van de direc tie van de K.L.M. om het salaris conflict voor te leggen aan het col lege van rijksbemiddelaars met in stemming begroet. In een verkla ring, verstrekt door de vliegers, wordt het volgende gezegd: Van het begin af zijn de vliegers geporteerd geweest voor een eerlij ke behandeling, getuige het feit, dat zij in april van dit jaar de raad van commissarissen van de K.L.M. ver zochten te interveniëren, toen de onderhandelingen dreigden vast te lopen. NEDERLANDSE PADVINDERS NAAR GOLDEN JAMBOREE. Opgewekt hebben een duizendtal padvinders en padvindsters dinsdag middag hun dikke volgestouwde plunjezakken over de kade in Hoek van Holland gezeuld. Kleine pad vindertjes van amper drie turven hoog en oude, wijze leden van voor- trekkersstammen met grijze haren onder hun verkennershoed. Zij gin gen op weg naar de „golden jambo ree", het padvindersevenement dat ditmaal in Sutton Goldfield in En geland wordt gehouden. De grote bagage, ongeveer 200 ten ten in 500 colli was al enige dagen geleden naar Engeland verzonden. Soms wisten de padvinders, die al om 2 u. in Hoek v. Holland wa ren aangekomen, niet goed waar ze heen moesten. Een groep kwam keurig het perron op marcheren, kennelijk op een doel af, maar plot seling stonden ze stil. „Ik weet ei genlijk niet waar ik heen moet", zei de 'leider schuchter. Maar ook dat kwam terecht en het vlagvertoon verliep geheel volgens padvinders plannen. Op de kade naast het s.s. „Meck lenburg", dat de padvinders, waar onder een 40 man uit de West, naar Engeland brengt, speelde de padvin ders-drumband uit Enschede. Toen allen aan boord waren, hielden de hoofdcommissaris van de V.K.J.B., Mr. F. B. J. M. Janssens, en de hoofdcommissaris van de N.P.V., de heer E. J. H. Volkmaars, een af scheidstoespraak. Daarna overhan digden zij aan de contingentleiders, n.l. een schipper van de zeeverken ners en een hopman, de vlaggen. Al dit vertoon werd gadegeslagen door zeer vele ouders, die hun zoon of dochter naar de boot hadden ge bracht. UITKERINGEN BEJAARDEN VERHOOGD. Dinsdag is officieel een ver hoging afgekondigd van de A.O. W-pensioenen, te rekenen van 1 juli 1957. De uitkeringen zijn nu vastgesteld op 876 voor onge- huwden en 1452 voor gehuw den. Voorts zal er een nabeta ling over het eerste half jaar plaats hebben, welke 1 gulden per maand voor ongchuwden1 en 2 gulden per maand voor ge huwden bedraagt. In verband met de huurverho ging zullen de bedragen met in gang van 1 augustus opnieuw worden verhoogd. De Sociaal- Economische Raad heeft zich in deze kunnen verenigen rnet be dragen van 1512 en 930. Mo gelijk echter zullen deze bedra gen nog worden gecorrigeerd na vaststelling van het indexcijfer op 31 augustus a s. In de loop van september zal dus eerst het definitieve besluit ten aanzien van de tweede verhoging kunnen worden genomen. SEM DRESDEN OVERLEDEN. Te zijnen huize te 's-Graven- hage is in de nacht van maandag op dinsdag op 76-jarige leeftijd overleden de heer Sem Dresden, oud-directeur van het Konink lijk Conservatorium te 's-Gra- venhage en van het Amsterdams Conservatorium. De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrijdag 2 augustus a.s. in de r.k. kerk van Onz:e Lieve Vrouw van Lourdes te 's-Gravenhage, waarna de ter aardebestelling zal geschieden op de r.k. begraafplaats St. Bar- bara te Den Haag. BRIELLE ZIT ZONDER WATER, De waterbronnen van het Brielse gemeentelijke waterleidingbedrijf j zijn uitgedroogd, en dit heeft tot ge- j volg dat de inwoners van Brielle reeds sedert enig edagen vrijwel van water verstoken zijn. Op onge regelde tijden krijgen de bewoners van de laag gelegen gedeelten van de stad en benedenhuizen een dun straaltje uit de kraan, maar de be woners van de bovenverdiepingen hebben in het geheel geen water meer. Velen zijn hierdoor ernstig gedu peerd, zoals bedrijven, bakkerijen, hotels, doktoren, tandartsen, slagers, limonadefabrieken, gezinnen met kleine kinderen en men vreest dat de volksgezondheid in gevaar zal worden gebracht, nu de toiletten geen waterspoeling meer hebben. Volgens de directeur van het wa terleidingbedrijf kan het wel drie maanden duren alvorens de water voorziening weer normaal is. Dinsdagmiddag om half 2 werd de watertoevoer naar de huizen ge heel stopgezet. Woensdagmorgen is zij weer begonnen. In die tussentijd werd de watertoren geheel gevuld, zodat ook de hogere verdiepingen weer bediend kunnen worden. Met twee Brielse brandspuiten zal over een afstand van 1600 meter, water van de Brielse Maas naar de water leidingduinen worden gebracht. VIJF NEDERLANDERS IN BUITENLAND VERONGELUKT De 46-jarige verzekeringsagent C. W. Hogestijn uit Naarden is dinsdag met vrouw en kind in Spanje bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Hij reed met zijn 40-jarige echtgenote en twee zoons (11 en 12 iaar) in een auto in de buurt van Medina el Campo (provin cie Valladolid) toen zijn wagen slipte en tegen een boom werd geslingerd. Een van de jongens was op slag dood, de andere stierf later. Mevr. R. Hogestijn- Brooks, een Engelse, werd ern stig gewond. De 54-jarige Utrechtse steen houwer J. Serpstra en zijn echt genote zijn maandagmiddag bij een auto-ongeluk bij Julemont in België om het leven gekomen. De bestuurder wilde een jeep met aanhangwagen passeren, maar remde toen hij een tegenligger, een zware Belgische auto, zag naderen. De Nederlandse auto slipte. Een derde inzittende, me- juffr. J. de Waay uit Amsterdam werd ernstig gewond. „OVERVALLEN" WISSELLOPER BEKENT SCHULD. Maandagavond heeft de 33-jari.ge wisselloper G. B. van de Amster damse Bank te Amsterdam bekend, dat de overval donderdagochtend jl. in de Paleisstraat, waarbij hij een tas met 55.000 kwijt raakte, gefin geerd was. B. maakte ook de identiteit be kend van de man, met wie hij het plan had opgezet, de 33-jarige Am sterdammer W. S., bankwerker van beroep, maar de laatste tijd zonder werk, die in de nacht van maandag op dinsdag op een adres in Amster dam-oost van zijn bed werd gelicht. S. bekende na confrontatie met B. ook al spoedig. B. kende zijn mede plichtige, de 33-jarige W. S. uit Am sterdam, uit militaire dienst in het voormalig Nederlands-Indië. Hij ontmoette deze vriend later nog dikwijls in Amsterdam en samen beraamden zij het plan tot de gefin geerde overval, waarbij de banklo- per de tas aan zijn vriend zou af geven en daarna zou proberen de politie op een dwaalspoor te bren gen. Wel werd dit plan in alle de tails uitgevoerd en ging S. er met de actetas en het geld van door, doch B. is nu in het dagenlange ver hoor tenslotte door de mand geval len. Maandagavond laat bekende hij volledig, waarbij hij volhield dat 't initiatief tot de „overval van zijn vriend was uitgegaan. Op aanwijzing van S. werd 't geld teruggevonden aan weerszijden van het riviertje de Waver onder Wa- verveen, waar het door S. was ver stopt. Hiervan wist B. niets. Er ont brak. 320 gulden aan het bedrag. Zowel B. als S. zijn ingesloten. LEXKESVEERPONT BIJNA VERGAAN. De gemeentelijke motornont van het Lexkesveer hij Wage- ningen is bijna gezonken, door dat een met stenen geladen vrachtauto met aanhanger (30 ton), na een hortend en stotend vertrek van de pont van de wal aan de Betuwse kant van de Rijn, opzij begon te schuiven, toen een even zware auto met stenen de pont op reed. De ongelijkmatige belasting deed de pont vrijwel kapseizen en het vaartuig zou zijn gezonken, als daar, dicht bij de veerstoep, de rivier niet zo on diep zou zijn geweest. Nu bleven pont en deklast halverwege on der water liggen. Een personen auto echter gleed het water in. Doordat men het ongeluk zag aankomen, zagen de opvarenden kans tijdig de wal te her eiken. Men hoopt pont en lading, als mede de gezonken personenauto te lichten met behulp van 'n drij vende bok, die bij de bruggen bouw te Rhenen wordt gebruikt. Doordat de pont buiten de vaargeul ligt, is het scheepvaart verkeer niet gestremd. Het ver keer via het Lexkesveer is uiter aard wel gestagneerd. BRITSE TROEPES IN DE OASE BOERAIMÏ. Een afdeling Britse infanterie is de olie rijke oase Boeraimi binnengerukt, aldus heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken te Bahrein hekend gemaakt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilometer ten noordwesten van het gebied, dat in handen is van de opstandelingen onder lei ding vn de Iman van Oman. GEVANGENEN VERMOORDEN MEDE-GEVANGENE. Drie gevangenen van een gevangenis van Redwood-City in Californië, hebben de vorige week een van hun celgenoten ge vonnist en ter dood gebracht, omdat hij zich terughoudend had getoond. De 18 jarige autodief Howard fungeer de als rechter en scherprechter, de 19-ja- rige inbreker Veitenheimer en de 20-jarige Williams (gevangen omdat hij zijn vroe gere echtgenote geen alimentatiegeld had betaald) waren zijn helpers. Nadat zij Young, een zwerver die slechts een nacht in de gevangenis moest doorbrengen, ter dood hadden veroordeeld, bonden zij zijn mond met een prop papier dicht. Williams hield 's mans armen in bedwang en de bei de anderen wurgden hem, terwijl de drie uid zongen om de gesmoorde kreten van 't slachtoffer te camoufleren. Om hun mis daad te verbergen deden zij het voorkomen alsof Young door ophanging zelfmoord had gepleegd. ARRESTATIES IN GUATEMALA. De regering van Guatemala heeft de arrestatie bekend gemaakt van een majoor, een luitenant en zes andere leden van pre sidentiële lijfwacht, op verdenking van me- ^^SSESEEESSm Chroom v.a. f 49.75 Doublé v.a. f 59.- Goud v a f 120.- deplichtigheid aan de moord op president Carlos Castilla Armas. Castillo werd vrijdag door deen lid van de paleiswacht doodgeschoten; de moorde naar sloeg daarna de hand aan zichzelf. Een regeringsfunctionaris heeft zondag gezegd, dat uit papieren van de moorde naar diens communistische gezindheid dui delijk is gebleken. Maandag zijn duizenden langs de baar van Castillo getrokken. De voorlopige president, dr. Luis at Luis Arturo Gonzales, heeft de staat van beleg voor het gehele land voor de duur van dertig dagen afgekondigd. Hij ver klaarde zondagavond na een kabinetsver gadering, dat met de loyale steun van het leger zijn voorlopige regering, naar hij ver trouwde, de orde zal handhaven en een constitutioneel bewind zal voortzetten. DUITSERS HEFT WEER IN EIGEN HANDEN. De Westduitse minister van buitenlandse zaken, dr. Heinrich von Brentano, en de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben maandagmid dag te Berlijn een twaalf punten omvat tende verklaring over de beginselen van de gemeenschappelijke politiek dezer landen aangaande de hereniging van Duitsland ge tekend. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politiek en internationale bondgenootschap pen te beslissen met inbegrip van het recht op zelfverdediging zoals neergelegd in het handvest der V.N. De vrijheid en veilig heid van een herenigd Duitsland mogen niet worden beperkt door een opgelegde neutraliteit of demilitarisering. Alleen een vrijelijk gekozen regering voor geheel Duitsland zou namens een herenigd land kunnen spreken. Een dergelijke regering zou moeten worden gevormd na vrije ver kiezingen voor een nationale vergadering van het gehele land. Zolang Duitsland verdeeld is kunnen er geen vredesverdrag met dit land en geen stabiliteit in Europa bestaan. De hereniging in vrijheid is niet alleen een elementaire en rechtvaardige eis van het Duitse volk, maar zij is tevens de enige gezonde grondslag voor een perma nente en vreedzame orde in Europa. De eis, dat een herenigd Duitsland vrij moet zijn om zijn buitenlandse politiek te bepalen, wordt verbonden met een aanbod om de gerechtvaardigde veiligheidsbelan gen van alle betrokken staten te garande ren. De verklaring herinnert er aan, dat de westelijke mogendheden in juli 1955 op de conferentie te Genève een veiligheids overeenkomst ingeval van hereniging van Duitsland hebben voorgesteld. De weste lijke mogendheden hebben nooit geëist, dat een herenigd Duitsland moet toetreden tot de organisatie van het Noord-Atlantisch verdrag. De bevolking van een herenigd Duitsland zal zelf door middel van een vrijelijk gekozen regering kunnen beslissen, of zij de rechten en plichten van dit ver drag wil delen. In de verklaring wordt opnieuw duide lijk gemaakt, dat de westelijke mogendhe den het tot stand brengen van de Duitse hereniging als een gemeenschappelijke ver antwoordelijkheid van de vier grote mo gendheden - Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten - beschouwen. De westelijke mogendheden verklaren zich bereid met de Sowjet-Unie over de hereniging van Duitsland en een Europees veiligheidsakkoord te onderhandelen en wel op elk tijdstip, dat werkelijk uitzicht op het maken van vorderingen biedt. Diplomatieke waarnemers te Londen zeggen dat er geen kans op is, dat de Sow jet-Unie de westelijke politiek van een hereniging van Duitsland op basis van vrije verkiezingen, zoals uiteengezet in de vier- mogendhedenverklaring, zal aanvaarden. De Russische politiek, welke hereniging door middel van besprekingen tussen de regeringen van beide delen van Duitsland wenst, is de vorige week nog uiteengezet in de brief van premier Boelganin aan premier MacMillan. De Oost-Duitse regering heeft zich zaterdag j.l. uitgesproken voor een statenbond tussen oost en west-Duitsland. De westelijke verklaring is korte tijd voor het bezoek van de Sowjet-leiders Boelganin en Chroesjtsjef aan Oost-Duits- land en voor de verkiezingen in West-Duits land in september uitgegeven. ROOD CHINA 4000 vliegtuigen en 3 miljoen soldaten. De Japanse luitenant-generaal Saboero Endo keerde maandag terug van een bezoek aan Pe king, met het bericht dat Rood China thans 4000 militaire vlieg tuigen heeft en een leger van 3 miljoen man. Saburo maakte z'n reis door Mao's rijk met 19 an dere Japanse officieren van ho ge rang. Hij ontving zijn inlich tingen van maarschalk Peng Teh Hoeai, de Chinese minister van defensie zelf. Tijdens een vlieg- demonstratie nabij Peking ver telde Peng dat China thans straaljagers van eigen maak be zit, die beter zijn dan de Russi sche MIG 17. COMMUNISTEN WINNEN OOK OP OOST-JAVA. Ook bij de regionale verkiezin gen, die in oost-Java zijn gehou den, hebben de communisten een overwinning op de grote niet- communistische partijen behaald. Blijkens de eerste uitslagen heb ben zij een flinke voorsprong op de PNI, de Nahdatul Ulama en de Masjumi. Volgens' de gisteren bekend gemaakte resultaten van 90 der kiesdistricten van midden- Java, kregen de communisten daar 2,7 miljoen stemmen, de na tionalisten 1,9 miljoen, de Nah datul Ulama 1,5 miljoen en de Masjumi 0,6 miljoen. Politieke waarnemers in Dja karta herhaalden nog eens hun verwachting, dat de communis ten een goede kans maken om op Java de grootste partij te worden!. De bond van, jonge communis ten heeft bekend gemaakt dat 'n aantal leden (jonge mannen en vrouwen) zijn uitgestoten wegens „godsdienstige houding of immo reel gedrag". Deze „zuivering" werd uitgevoerd tijdens een spe ciale campagne, waarbij alle lid maatschapskaarten werden inge nomen. Eerst nadat de kandidaat een scherp „examen" met succes had doorstaan, werd hem een nieuw bewijs van lidmaatschap uitgereikt. Hierbij bleek dat een aantal leden wegens hun hou ding tegenover de godsdienst niet meer in de communistische or ganisatie thuishoorden, aldus de Moskouse correspondent van de New York Herald Tribune. DE AARDBEVING IN MEXICO. Volgens de jongste ramingen van het Mexicaanse Rode Kruis zijn 45 mensen om het leven ge komen bij de aardbeving van zondag. In de hoofdstad Mexico kwamen 32 mensen om het leven en werden 450 gewond, in Apa- culco vielen vier doden, in Chil- pancingo en in Ixmiquilpan 7. In latere officiële berichten werd gesproken van minstens 58 doden, van wie 48 in Mexico stad. Van de 657 gewonden in de hoofdstad bevinden zich er 75 in een ziekenhuis. DE GEBEURTENISSEN IN OMAN. Tien Britse „Venom"-straal- jachtbommenwerpers hebben j.l. dinsdag het zuidelijke fort van Firk, 8 km. ten zuiden van Niz- wa, aangevallen, om de opstan delingen onder leiding van de Imam van Oman de „vuurkracht te demonstreren", aldus is offi cieel te Bahrein bekend ge maakt. De toren van de sterkte is beschadigd. Naar verluidde, vielen de tien toestellen, die tesamen 16 vluch ten hebben gemaakt, het doel aan met raketten en boordka- nonnen. De vliegtuigen opereer den vanaf 't vliegveld Sjardjah. De Syrische minister van bui tenlandse zaken heeft maandag medegedeeld, dat de Imam van Oman Syrië om politieke, medi sche en materiële hulp heeft ver zocht. Bij Uitgeverij Ten Hagen N.V. te 's-Gra- venhage verschenen onlangs weer twee bij zonder aantrekkelijke jeugdboeken. „Het geheim van de Duivelskreek" door Ray Franklin. Dit is het derde deel in de uitstekende Winfair-serie, waarin reeds eerder verschenen „De rode mocassin" en „Panatsché". Ook dit boek is weer uiter mate boeiend van de eerste tot de laatste bladzijde. Franklin is er ook nu weer in geslaagd om de sfeer in vele situaties zeer raak te treffen en we geloven dan ook wel dat jongens van 12-16 jaar dit boek ademloos zullen uitlezen. Een zeer pittig en boeiend Indianen-boek. „Het Smokkelaarsnest" door M. E. At kinson. Niet minder bekend dan de Win- fair-serie is de Atkinson-serie, waarin reeds verschenen „Met de woonwagen op avontuur" en „Het geheimzinnige huis". Ook in dit nieuwe boek is de geheimzinnig heid niet van de lucht. Ditmaal worden de Locketts te hulp geroepen door hun vriend je Robin Angel, wiens zusje plotseling ver dwenen is. Mevrouw Mead weet er wel meer van, maar er is niets uit haar te krij gen. Wat betekent dit? Waarom wordt An na verborgen gehouden? Een zeer boeiend en sfeervol boek, dat jongens en meisjes van 12-16 jaar bijzonder grzag zullen willen lezen. De prijs van elk van deze boeken be draagt f 4.35.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 7