WAALWIJK BRILLEN Twaalfdaagse fietstocht naar Engeland 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 2 Haarsteeg Hetssden Sprang Waspik Raamsdonk Geertrui den berg i Een gebrek aan kennis van de ver- MAANDMARKT A NAAR KEVELAAR- Paul Krügerstam naar de Jamboree Na afloop werden de prijzen door de voorzitter van de Langstraatse Kruisboogbond de heer W. van En gelen te Vlijmen, uitgereikt, nadat hij eerst de jubilerende vereniging had gefeliciteerd met het 35-jarig be staan. Hierna reikte hij aan de heer J. Voets, oprichter van Recht door Zee en 35 jaar lid, waarvan 33 jaar als penningmeester, een draagme- daille uit. Mooi initiatief. Enige tijd geleden is het klooster Mariënkroon van de paters Cister- siënsers, dat tussen Nieuwkuijk en Haarsteeg is gelegen en voorheen een Priorij was, tot Abdij verheven. Tot eerste Abt werd door de Orde gekozen onze dorpsgenoot Dom Jo annes v. Engelen. Het is voor de drie dorpen van onze gemeente zeker een grote eer dat Mariënkroon tot Abdij is ver heven. Deze bevordering is voor een aan tal ingezetenen uit de gemeente aanleiding geweest tot het instellen van een comité dat zich ten doel stelt om de kloostergemeenschap 'n geschenk aan te bieden. Dit comité, dat zich noemt „Vrienden van Ma riënkroon", heeft zich via een circu laire tot de inwoners van Vlijmen, Nieuwkuijk en Haarsteeg gericht met het verzoek een ruime bijdrage voor dit doel beschikbaar te willen stellen. In deze circulaire wordt ver der gezegd dat Mariënkroon een centraal nunt vormt in onze dorps gemeenschap en dat wij zeer zeker allen met dit gebeuren meeleven. Vanzelfsprekend, zo wordt verder gezegd, zullen wij gaarne tonen dat wij de Abdij, haar Abt en de sym pathieke Paters en Broeders een goed hart toedragen en wij zullen er dus ook allen aan willen meewer ken het aanstaande feest tot een onvergetelijk feest te maken. Het ligt in het voornemen om het geschenk aan te bieden op de dag van de plechtige Abtswijding. On getwijfeld zullen de Paters van On- senoort, zoals zij in de volksmond worden genoemd, zeker ervaren dat de inwoners van Vlijmen, Nieuw kuijk en Haarsteeg met het klooster meeleven. En terecht zal dit tot ui ting komen, want de Paters hebben zich vooral tijdens en na de laatste wereldoorlog zeer sympathiek ge maakt; stelden zij niet de klooster poort wijd open voor honderden evacué's tijdens de bevrijding van ons land? Velen die niet over een schuilplaats beschikten zochten in de dagen die aan de bevrijding vooraf gingen, in het klooster een veilig heenkomen. Veel activiteit is er na de oorlog door de Paters op veelerlei terrein ontplooid, waarvan wij slechts noemen de Culturele Vereniging en de Heemkundige Kring. Het comité heeft overleg gepleegd met de Zeereerw. Heren Pastoors en allen waren van oordeel om geza menlijk iets te doen; wat dit zal zijn zal nog nader worden bezien. Aan 't slot van de circulaire dankt het comité reeds bij voorbaat /allen die voor dit doel een bijdrage schen ken. Geslaagd. Op het dezer dagen te Den Bosch gehouden examen voor het verkrij gen van het diploma coupeuse, slaagden onze dorpsgenoten, de da mes Drea v. Bokhoven, Ria Walk, Toos v. Bokhoven, Thea van Oyen en Bep v. Heijst. Proeftocht en oplevering van het Turbinevrachtschip „Kurymedon." Dezer dagen vond op de Noordzee de proeftocht plaats van het tur binevrachtschip ,j'Eurymedon",het-i welk voor de rederij P. D. Mar- chessini &Co. Inc., te New York. gebouwd is door de N.V. Scheeps werf De Haan Oerlemans te Heusden, welke deel uitmaakt van de „Verolme Verenigde Scheeps werven". Tijdens de proeftocht be reikte het schip in ballastconditie een snelheid van 16 knot. Daarna werd op donderdag 16 augustus j-1. het schip aan de Rede rij overgedragen. Het schip is van het shelterdeck type en heeft de volgende hoofd afmetingen: lengte over alles 147,38 meter, lengte tussen de loodlijnen 134,10 meter, breedte op grootspant 18,80 meter, holte tot tussendek 9,15 meter, holte tot bovendek 12,20 m.; en diepgang 9,04 meter. Het vaartuig is geschikt om als open en als gesloten shelterdecker te varen; het wordt in dienst gesteld als gesloten shelterdecker en heeft dan een draagvermogen van 13,204 ton. De bouw vond plaats onder toe zicht van Lloyd's Register of Ship ping ter verkrijging van de Klasse 100.A. 1, terwijl het schip voorts voldoet aan de eisen van de Inter nationale Conventie van 1948. De machinekamer bevindt zich midscheeps, evenals de accomodatie voor de officieren en de machinis ten, met inbegrip van het kapiteins- verblijf, de salon en de navigatie ruimten. De accomodatie voor de bemanning is in het achterschip on dergebracht. Het schip is uitgerust met 5 luik hoofden, welke bediend worden door 10 laadlieren, elk met een ver mogen van 5 ton, van het fabrikaat Siemens; voorts een voormast, een achtermast, en midscheeps 2 laad' palen. De voormast is voorzien van een zware laadboom van 30 ton en de achtermast van een zware laad boom van 15 ton. Alle laadlieren worden electrisch bediend en zijn opgesteld op afzonderlijke lieren dekhuizen. Voorts is opgesteld een electrisch gedreven ankerlier 62 p.k. en een electrisch gedreven 5-tons kaapstand. Vóór de machinekamer bevindt zich een dieptank, bestaande uit 4 compartimenten. De voorpiek, de achterpiek en de dieptank worden kathodisch beschermd tegen roest- vorming. Verder is het schip voor zien van de volgende navigatie-in- strumenten: gyrokompas met doch terkompassen, projectorkompas, ra- dio-telefonie-installatie, rad, sal-log en echolood, een diepgangsindicator en een Loran-uitrusting. De voortstuwing van het schip ge schiedt door 2 „Pametrada" turbines gebouwd volgens Lloyd's voorschrif ten, die worden aangedreven door stoom, welke geleverd wordt door 2 waterpijpketels met een werkdruk van 34 kg/cm2 en een temperatuur van 410° C. De beide turbines wer ken door middel van een tandwiel kast op 1 schroefas en leveren daar bij een vermogen van 4500 p.k. bij 90 omw/min. De beide stoomketels zijn van het Babcock B Wilcox type en in licentie gebouwd door het Scheepsinstallatiebedrijf „Neder land" te IJsselmonde. Voorts zijn opgesteld 2 turbogene ratoren, elk met een vermogen van 300 kW, 220 Volt, n 1200 omw/ min., en 1 dieselhulpaggregaat met een vermogen van 75 p.k., 50 kW, n 1000 omw/min. Het schip is verder voorzien van een airconditio ningsinstallatie en een C.0.2-brand- blusinstallatie. GEREF. KERK. Ter verkiezing van een diaken bij de Geref. Kerk alhier wegens het vertrek van dhr. Versluis, is door de kerkeraad als dubbeltal gesteld: C. van Dongen, Waalwijk en P. Ver beek, Sprang. FEESTEN OP 31 AUGUSTUS. Zoals wij reeds mededeelden orga niseren de Oranjeverenigingen van Vrijhoeve-Capelle en Sprang op za terdag 31 augustus grote feesten op een terrein aan de Raadhuisstraat. 's Middags om 2 uur opening der feestelijkheden met het optreden van Mr. Johnnie, goochelaar-buikspreker, enz. en Dick Rector uit Bussum, kin dertoneel, clownerie enz. Om 7 uur optreden van het Radio- Ensemble Vrij en Blij onder leiding van Wessel Dekker, Solist dhr. Henk Dorel. De muzikale omlijsting zal worden verzorgd door de beide plaatselijke muziekgezelschappen Marije en Si- rena. Wanneer het weer mag mede werken zal het aan belangstelling ze ker niet ontbreken. werd aan het bestuur toegevoegd. In februari a.s. hoopt deze vereni ging haar 40-jarig bestaan te vieren. Voetbalvereniging Waspik. Op de onlangs gehouden algemene ledenvergadering van de r.k.v.v. „Waspik", werden de periodiek af tredende bestuursleden C. Kamp en W. Baaten herkozen. In de techni sche commissie werden gekozen de heren P. van den Elshout en N. Smits, resp. in de plaats van de he ren A. v. Kuijk en B. de Graauw. Fancy-fair. In de kleuterschool te Waspik-Bo- ven werd door de voetbalvereniging de „White Boys" 't afgelopen week end een fancy-fair gehouden, we gens 't 10-jarig bestaan van de ver eniging. Benoemingen. Op verzoek van de Hoogeerwaar de Pater Provinciaal der Onge schoeide Carmelieten, is met ingang van 18 augustus 1957 door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Mutsaerts benoemd tot Rector van het recto raat van de H. Theresia te Waspik- Boven de Zeereerw. Pater Servatius (H. C. Ramakers) O.C.D1. Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Mutsaerts, Bisschop van Den Bosch, heeft de Weleerw. Heer Th. J. F. Klomp-Bueters, thans kapelaan van de parochie van de H. Bartholomeus te Waspik, benoemd tot kapelaan te Heeze. Tot kapelaan te Waspik is benoemd de Weleerw. Heer P. A. Th. Ras, afkomstig uit Bakel. Gevonden en verloren. Op het postbureau der Rijkspoli tie te Waspik werden onderstaande goederen als verloren en gevonden voorwerpen aangegeven: Verloren: vulpenset Pelikaan 400, shawl, zongordijn, dameshorloge m. bandje, bruine glacé herenhand schoen, portemonnaie met inhoud, parapluie, lederen motortas met gas- cape, heren-polshorloge met schakel armband, zwart damesvest, wit le ren kinderschoentje, bruin dekzeil, .portemonnaie met inhoud, zwem broek met badmuts, zwembril en badhanddoek, portemonnaie met in houd, grijze rugzak, zonnebril, he ren-polshorloge met stalen band, in signe met nummer van „Kraamver pleegster", muziekpartituur, doublé damespolshorloge met band, een rol nieuw touw met ingevlochten ring. Gevonden: bruine portemonnaie met inhoud, zwarte snelbinder, da meshoed, damesparasol, dameshor loge zonder band, bruine kinderpor- temonnaie met inhoud, blauw gerui te damesparapluie,vulpenhouder, nieuw cocos-deurmatje, lederen mo tormuts, portemonnaie m. inhoud. Rayonwedstrijd vee-beoordeling te Waspik. De afdeling Waspik van de RKJB organiseerde te Waspik-Boven de rayonwedstrijd vee-beoordeling. Voor de tiende maal gaven 109 jonge boeren van de afdeling Gilze, Molenschot, Teteringen, Rijen, Don- gen^ Dongevaart, Oosterhout, Oost- eind, Raamsdonk en Waspik blijk van hun kunnen op het gebied van veehouderij en -fokkerij. Voor de uitslag bekend werd gemaakt, werd door inspecteur H. Booyink een uit voerige toelichting gegeven. Broe der Alouinus, leider van het rayon, bracht vervolgens dank aan de jury: de heren inspecteur Booyink, P. Bastiaanse van het veeteelt-consu lentschap, A. C. Nooren, J. Graauw- mans, Rinus Boomaars en J. Jansen. Verder dankte hij de heren A. Met- saers en A. Diepstraten, resp. hoofd van de lagere landbouwschool te Huiten en Alphen; aan de assisten ten van de landbouwvoorlichtings- dienst, de heren Thielen, Molen schot en de Cloe; aan de afdeling Waspik voor de organisatie; aan de veehouders die koeien beschikbaar hadden gesteld; aan de heren P. de Bont en P. v. Strien en verder aan allen die hadden meegewerkt om deze dag te doen slagen. Uitslag: 1 Dongevaart 83,8 pnt.; 2 Teteringen 82,6 p.; 3 Waspik 81,1 p.; 4 Gilze 80,4 p.; 5 Dongen 80 p.; 6 Rijen 78,9 p.; 7 OosterhoutJ77,8 p.; 8 Oosteind 76,4 p.; 9 Raamsdonk 76,2 p.; 10 Molenschot 72,2 p. Individuele prijzen: 1 A. Schreer- ders, Klein-Dongen 95,5 p.; 2 M. v. Beek, Teteringen 90 p.; 3 B. de Boer, Klein-Dongen 89 p.; 4 P. v. Gestel, Gilze 84,5 p.; 5 Th. Zijlmans, Waspik 83,5 p.; 6 y. Kouwenberg, Dongen 83 p.; 7 J. v. Beek, Teteringen 83 p.; 8 Jos. v. Ham, Dongen 82,5 p.; 9 A. Loonen, Dongen 82,5 p.; 10 K. Oo- men, Rijen 82 p.; 11 N. Smits, Was pik 82 p.; 12 W. de Boer, Dongen 82 p.; 13 A. Swolfs, Gilze 82 p.; 14 Jos. Kamp, Waspik 81,5 p.; 15 M. Ver stegen, Teteringen 81 p. Diploma athletiek der R.K.J.B. De heer J. Verschuren te Waspik behaalde het athletiek-diploma A van de R.K.J.B. en de heer G. Ak kermans uit Waspik het diploma C. Tuinbouwvereniging. Ter voorziening in de vacature, die was ontstaan door het overlijden van de heer C. Langerwerf, is tot voorzitter van de tuinbouwvereni- ging Waspik gekozen de heer F. v. Hooren. De heer A. Langerwerf Czn Geslaagd. Voor het middenstandsexamen slaagde met lof de heer Q. van Loon alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor de hoofdacte ('t gehele gedeelte) de heer Jan Boom alhier. Dhr. Boom haalde beide gedeelten in een jaar tijd. Nieuwe vuilniswagen. De oude vuilniswagen van onze gemeente heeft afgedaan; er is een moderne nieuwe voor in 'de plaats gekomen. Het wachten is nu nog op nieuwe vuilnisemmers. In Raams- donksveer zijn de inwoners al in 't bezit gesteld van deze emmers. Nieuwe gymnastiekleraar. In de plaats van de heer Kint is per 1 september tot gymnastiekle raar aan de Ulo-scholen en de hoog ste klassen der Lagere Scholen be noemd de heer F. v. Assem uit Bre da. Gouden huwelijksfeest. A.s. dinsdag zal er. in de Marijke- straat te Raamsdonksveer groot feest zijn. De familie M. J. Vissers zal op die dag haar gouden huwe lijksfeest vieren. Om 10 uur zal er een plechtige H. Mis van dankbaar heid worden opgedragen. Het feest zal gevierd worden in de zaal van café Hooijmaaijers. Geslaagd. Mej. Ria v. Boekei slaagde voor 't examen Duitse Handelscorrespon dentie. Afscheid kapelaan v. Loon. Kapelaan v. Loon gaat Geertrui- denberg verlaten. Na een 3-jarige arbeid in de parochie van St. Ger- tradis, is hij door de Bisschop van Breda naar Made overgeplaatst, Geertruidenberg ziet hem node gaan. Hiervan getuigde nagenoeg de gehele parochie, vertegenwoordigd door 21 verenigingen, toen deze van kapelaan v. Loon in het parochie huis afscheid namen. Zij hadden te zamen een bedrag van 250.bij eengebracht om hun dankbaarheid jegens d'e scheidende geestelijke leidsman ook in een stoffelijk blijk van waardering te kunnen omzet ten. Naast een gezond parochieleven heeft kapelaan v. Loon steeds ge ijverd voor 'n goed en gezond func tionerend verenigingsleven. Bijzon der trof deze man een volmaakt eer lijke levenshouding; hij streefde al tijd zonder kleingeestige belangetjes naar een duidelijk zichtbaar doel, Omdat niets menselijks hem vreemd was, ontmoette ieder die met hem in contact kwam, een warm mense lijk begrip. Geen wonder dus dat de parochie, de verenigingen en ook de scholen hem zullen missen. Namens de bijeengekomen groe peringen, voerde wethouder Broe ken het woord. Hij dankte kapelaan Loon voor al het werk dat hij gedurende zijn verblijf in Geertrui denberg voor de parochie en haar instellingen had gedaan en wenste hem in zijn nieuwe, standplaats veel succes toe. In zijn dankwoord vroeg kapelaan v. Loon vooral de eenheid onder el kaar te bewaren. De avond wei^i, verder in gezellig S samenzijn doorgebracht. Benoemingen R.K. Jongensschool. In de vacature van de heer Ber- kelmans, die benoemd is aan de RK Jongensschool te Waspik, is be noemd de heer J. Smits alhier, die verbonden was aan de R.K. Jon gensschool te Drunen. Tevens is aan het personeelscorps toegevoegd de heer P. Broeders uit Raamsdonks veer. BUURTVER. HOEKEINDE. Ontmoeting tussen grote en kleine touristen! Vrijdag 16 aug. j.l. maakte de buurtvereniging Hoekeinde enz. haar jaarlijkse trip met de schoolgaande jeugd uit de buurt, 't Feit dat Piu- vius geen verstek liet gaan, kon de stemming van de 105 jongens en meisjes niet bederven en pl.m. 9 uur werd met 2 grote touringcars de reis naar „Mokum" begonnen. De voor zitter dhr. Pot, ontpopte zich als een zeer kundig explicateur en onder het genot van verschillende versnaperin gen arriveerden de jongelui om kwart voor elf op het Damrak. Daar lag de grootste touristenboot van de firma Bergmans gereed om de 105 kinde ren en 10 geleiders naar de Amster damse haven te brengen, waar om pl.m. 12 uur het 26000 ton metende touristenschip Arcaria z'n tocht langs de Noorse kusten zou beginnen. Ge assisteerd door de sleepbootjes van de fa. Goedkoop en begeleid door het touristenscheepje van de Waalwijkse jeugd, vertrok de Arcadia inderdaad uit de Amsterdamse haven. Een uniek gezicht! die grote Arcadia, begeleid door de kleine de Ruyter. Menige groet is er tussen de grote en kleine toeristen gewisseld en de laatsten zongen de eersten een hartelijk Ne derlands vaarwel toe. Daarna een tocht door de Amsterdamse grach ten en vervolgens een bezoek aan Artis. Via Naarden, Bussum en Soest- dijk, waar het paleis van Hare Ma jesteit de Koningin werd gepasseerd, arriveerden de Waalwijkse toeristjes om kwart over 9 's avonds in Waal wijk. Ondanks de stromende regen een prettige en leerrijke dag! Wel voldaan zocht de jeugd de thuishaven op en droomde van al 't moois, die dag beleefd. De fa. Alad uit Wijk een pluim voor haar goede zorgen en prima materiaal! KAJ DRUMBAND OP DE TELEVISIE Het Bestiuur ,van de KajoL ters Drumband kreeg bezoek van het bestuur der Nat. KAJ uit Utrecht. Zij vielen direct met de deur in huis want de tijd was kort en van dit bezoek hing het wel slagen van het prachtige mas saspel ook voor een gedeelte af. U zult vragen wat dan dit be zoek inhield. Welnu, aldus het hoofdbe stuur. Voor de televisie-uitzen ding op 25 augustus a.s. vanuit Rome schreef een regisseur uit België 'n massaspel voor 30.000 jongeren. Er moest iets aparts, iets groots dit spel openen en daarbij gingen zijn gedachten naar een Drumband en daar in België geen KAJ Drumbandsr zijn' ging hij naar Nederland. Daar deed mien de oproep aan de deelnemers zich op te geven voor 'n samen te stellen drum band en hierbij waren liefst 7 Waalwijkse Ka jotters. Bij een repetitie, die gehou den werd in Boxtel kreeg de re gisseur het over de uniforme ring van het korps en van alle kanten kreeg men ten antwoord „Ga naar Waalwijk, dat is de mooiste Kajotters-Drumband. En daarom aldus het hoofdbe stuur zijn we naar Waalwijk gekompri. En het bestuur van de Kaj ot tersdrumband heeft toegestemd De komplete uniformen zullen dezer dagen naar Rome ver stuurd worden en niet alleen de uniformen, maar ook de trom men en zelfs de prachtige vlag die zij van de ouders der leden cadeau kregen gaat mee. Jammer vonden het de jon gens, dat slechts 7 leden daar mee konden marcheren, daar- i om gaan ze naar de televisie kij ken. Niettemin is het een grote eer voor de Drumband, dat hun uitrusting werd uitgekozen om op de massale bijeenkomst op het Sint Pietersplein deel te ne men aan het grote spel. Wanneer men dus op 25 aug. a.s. van 5.456.15 uur n.m. de televisie aanzet, dan ziet men wel de jWaalwijkse Drumband marcheren, ge hoort hun trom men, maar er zijn ongeveer 28 andere gezichten. Wij wensen hen in Rome veel succes 4 EERST VERKEERSREGELS KENNEN, DAN RIJDEN. te Waalwijk op donderdag 22 aug. a.s. J keersregels heeft gisteren geleid tot eën ernstige aanrijding op het kruis punt Burgem. v. d. Klokkenlaan - St. Antoniusstraat. Een luxe auto, be stuurd door P. H. uit Westervoort, naderde met matige snelheid bedoeld kruispunt, terwijl op hetzelfde ogen blik vanuit de Antoniusstraat de bromfietser B. uit Waalwijk met gro te snelheid naderde. Laatstgenoer de verleende geen voorrang en sloog met een harde klap tegen de perso nenauto op. Zowel de bromfietser als de duorijder H. H. uit Hillegom moesten met ernstige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. De bromfiets werd vernield, de auto beschadigd. GAT IN DE WEG. Ten gevolge van de zware regen val ontstond gisteren in de Grote straat ter hoogte van de Wilhelmina- straat een behoorlijk gat in de weg, waardoor het verkeer ennige uren over een versmalde weg geleid moest worden. Gisterenavond tegen 10 uur was het euvel weer verholpen. BLIKSEM SLOEG IN GELUIDSINSTALLATIE. Tijdens het onweer van gistermor gen is de bliksem onder de H. Mis van 11 uur in de geluidsinstallatie van de St. Janskerk geslagen, waar door deze uitviel. Ook de lichtlei- ding werd getroffen. De lampen kon den deze extra stroom ook niet ver dragen, zodat het er in de kerk niet lichter op werd. Voor het overige ge lukkig alleen maar schrik. NAAR ROME. Tien Waalwijkse Kajotters en 2 Kajotsters zullen a.s. woensdag naar Rome vertrekken. De Kajotters zijn: C. van Baardwijk, L. Burmanje, F. Maas, J. Hamers, W. Vera, G. Vrij hoeven, Chr. de Peffer, C. Pullens, J. van Baardwijk, J. Maas. De Kajot sters zijn: N. van Rijswijk en M. van Hooft. Het gezelschap zal 's morgens om 8.45 vanaf het Raadhuisplein naar Tilburg vertrekken om zich daar aan te sluiten bij de grote groep. F 106. - VOOR JEUGD DRUMBAND. 4 De collecte ten bate van de Jeugd drumband uit de Putstraat heeft een bedrag van f 106.- opgebracht. Het slechte weer was oorzaak dat men van deze collecte niet zoveel werk heeft kunnen maken als was gepland. Het begin is er echter. - O GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden armband met han gertje; lichtblauw rechter kinder - schoentje; reservewiel van auto met band; blauw-grijze regenjas; koperen armband met broche. Verloren regenjas; groen kin derfietsje; rode step; 20 spaarzegels van f5.- voor „De Voorzorg"; rentezegels; roodbonte pink. AGENDA. Woensdag geen repetitie voor da meskoor Oefening en Vermaak. Zondag 12 uur repetitie mannen koor in de Twee kolommen. Maandag en woensdag Musis Sacrum, 8 uur: „Het pur peren masker", 14 jaar. Luxor, 8 uur „De vechtende rechercheur" en „Durango rekent af", 14 jaar. BOSSCHE PROCESSIE Op 1 en 2 september a.s. zal de jaarlijkse Bossche Processie worden gehouden naar O. L. Vr. van Kevelaar. Kaartjes verkrijgbaar tot en met 25 augustus a.s., bij de heer H. v. d. Lee, Mgr. Prinsenstraat alhier. In een van onze vorige uitgaven heeft onze redacteur ten onrechte de veronderstelling geuit, dat de Paul Krügerstam tegelijk met een deel van de Jamboree, geheel verregend zou zijn. De twaalf voortrekkers en voor- trekkersgasten zijn allen weer van hun twaalfdaagse fietstocht naar en door Engeland behouden op hun ba sis teruggekeerd. Ze hadden een prachtige reis, waarvan wij onze le zers in het korte bestek van een kran tenverhaal iets willen vertellen. On geveer 830 kilometer zijn in die 12 dagen op de fiets afgelegd en de voortrekkers bereikten ook het doel, dat ze zich gesteld hadden, een be zoek aan de Jubileum-Jamboree, die van 1 tot 12 aug. in Sutton Gold- field nabij Birmingham werd gehou den. Het Iaat zich begrijpen, dat de voorbereidingen voor deze tocht zeer omvangrijk zijn geweest. Het plan om naar Engeland te gaan is al bijna een jaar geleden geopperd, er was dus tijd in overvloed om alles in kannen en kruiken te brengen. Om op een andere manier dan op de fiets de bij na 1000 km lange reis naar Sutton Goldfield te maken, bleek vrijwel on mogelijk; het zou een te kostbare on derneming zijn. We zouden op de fiets gaan en twaalf leden van de stam gaven door hun opgave tot deel name te kennen, niet bang te zijn voor de grote afstand af te leggen door middel van eigen spierkracht. Een gedeelte van de reis waren we uiteraard toch aangewezen op een boot. Pogingen, om voor niemendal met een vrachtboot of anderszins de overkant van de Noordzee te berei ken, bleven bij pogingen. Het smalste gedeelte van de Noordzee, i.e. het Nauw van Calais, betekende ook de laagste geldelijke uitgaven, reden, waarom de Paul Krügerstam in de vroege ochtend van de 1ste augus tus naar België fietste om zich in Ostende in te schepen voor de over tocht naar Dover. Dat waren de eer ste dag al een dikke 200 km, die ons diezelfde dag toch nog niet in Os tende brachten; de laatste boot van die dag zou afvaren, voordat we Os tende zouden kunnen bereiken. We kampeerden in de buurt van Brugge. We hebben heel de tocht gekampeerd. Bij onze bagage be hoorden een 5-tal tenten; 4 shelters, elk voor twee personen en een grote tent, de z,g. „blauwe daks", waarin iedere nacht 4 voortrekkers hun moe gefietste leden zouden kunnen uit strekken. Een van die eerste shelters was die nacht al zieken-shelter; onze kok Wim was knap ziek, misschien van die 200 km, misschien van de slechte Belgische wegen, misschien ook wel van de warmte; ziek was hij, tot grote bezorgdheid van de elf an dere tochtgenoten. Hij was de vol gende morgen weer de ouwe, geluk kig, we zouden immers oversteken. Onze laatste man, Jan, had amper de laatste stap op de loopplank ge daan of de „Koning Albert" voer af. 'n Drukker bevolkt vaartuig zagen we nooit te voren; op het eerste klas dek waren echter niet zoveel passagiers en daar konden we nog gemakkelijk bij. Nee, bijbetalen, daar voelden we niet veel voor, dan maar naar het tweede klas dek, zulks op nadrukke lijk verzoek van een controleur. Voor de meesten van ons was dit de eerste tocht op zee en daarom een openba ring. Ongeveer 3 Vè uur duurde de toch, tijdens welke we de Belgische kust zagen verdwijnen in het niet, fo to's maakten van passerende sche pen en tenslotte de krijtrotsen in het vooruit zagen, de krijtrotsen, waar aan Engeland te danken heeft, dat het ook wel Albion wordt genoemd. Daar kwam weer een vette stempel in ons pas en tenslotte kregen we ook onze vervoermiddelen terug en toen keken we elkaar eens aan; we zijn in Engeland, jongens! De twee trappen op en de twee trappen af, met onze zwaar beladen fietsen, wa ren de oorzaak van de eerste lang durige en overvloedige transpiraties op Engelse bodem. De eerste de beste fietsenmaker in Dover was niet in staat om een kapot getrapte versnel-

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2