De Echo van het Zuiden BINNEN- EN BUITENLAND WASPIK Raad waarborgt nieuwe geldlening ten behoeve van bejaardenhuis (f 175.000) Raadsel in Nijmegen DE WERELD ROND TV-TOE STELLEN GOEDKOPER. 32). MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 80e JAARGANG No. 60 Onder voorzitterschap van burge meester v. Erp kwam de raad der gemeente Waspik donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een verzoek van de Medische Sportkeuring Kring Oosterhout om 'n gemeentelijke subsidie van 1.50 per keuringsgeval. De voorz. stelde voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, omdat in Breda ruim schoots de gelegenheid bestaat zich aan een dergelijke keuring te on derwerpen zonder dat daarvoor eni ge bijdrage van de gemeente wordt gevraagd. De raad besloot conform dit voorstel. Verdér was ingekomen een ver zoek van de heer Gijsbrechts om een vergoeding in verband met de schade welke zijn bedrijf was toe gebracht door het opbrengen van modder op zijn land bij de uitbag gering van de haven. Een terzake door de Ned. Heide Mij. uitgebracht rapport concludeerde, dat de schade niet van die aard was, dat hieruit een vergoeding van de zijde der ge meente zou moeten voortvloeien. Zowel de heren Akkerman als Van Dongen herinnerden aan vroegere gedane toezeggingen inzake een ver goeding door de gemeente en meen den dat in dit geval toch wel van schade kon worden gesproken. Zij oordeelden een billijke vergoeding op haar plaats. De door Gijsbrechts gevraagde vergoeding vond de heer v. Dongen te hoog. De voorz. zegde toe deze aangelegenheid nader te bezien. Als eerste punt vermeldde de agenda het voorstel tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de r.k. meisjesschool, Kerkstr., t.a.v. het bouwen en inrichten van twee noodlokalen, bestemd voor het geven van lager onderwijs. In ver band met de uitbreiding van 't aan tal leerlingen m.i.v. september a.s. tot 260, is deze voorziening beslist urgent te noemen. Naar aanleiding van dit voorstel vroeg de heer Van Dongen of het in verband met de huidige financiële positie mogelijk zal blijven voor de uitvoering van dergelijke voorstellen het benodigde geld te fourneren. Hij verklaarde zich geen tegenstander van het on derhavige voorstel, maar de ge meente moet ook oog hebben voor de konsekwenties van de goedkeu ring, n.l. dat er een nota na zal ko men. Dit zal het geval zijn bij alle dergelijke voorstellen. Ten slotte meende spr. dat er ook voor de schoolbesturen alle aanlei ding is in deze tijd de nodige sober heid te betrachten. De voorzitter antwoordde dat de financiering van dergelijke goedgekeurde voorstellen inderdaad de nodige zorgen zal ba ren. Wel zijn er door de Overheid bijzondere voorzieningen getroffen ten aanzien van de woning- en scho lenbouw, maar reden tot optimisme geeft dit nog niet. Het onderhavige voorstel was niet con amore in de raad gebracht, omdat het hier de bouw betreft van noodlokalen, die de voorzitter bestempelde als lap-™ middelen. De raad verklaarde zich met het voorstel akkoord. Verder werd besloten tot het ver lenen van medewerking aan het be stuur van de bijzondere lagere school inzake de aanschaffing van rekenboekjes, cijferboekjes, taal boekjes en atlassen, in totaal tot een bedrag van 107.10. Aan de Th. Zijlmansstraat, Arn. Verschurenstr. en Rector Gelissenstraat werd de bestemming van „openbare weg" gegeven. Vastgesteld werd 't voor schot op de exploitatievergoeding t.a.v. het bijzonder kleuteronderwijs voor het jaar 1957. Door de minister van O. K. en W. zijn de vergoedin gen gesteld op f 9.per kleuter en ƒ715.per lokaal. Medewerking voor de bouw en het inrichten van een noodlokaal, alsmede voor de aanschaffing van aanvullend mate riaal voor het kleuteronderwijs, werd gegeven aan het bestuur der r.k. kleuterschool. In besloten vergadering besloot de raad garant te blijven voor een aan vullende geldlening, groot 175.000.- ten behoeve van de stichting „Sint Jozefhuis". Reeds eerder is door de raad 'n geldlening, groot 650.000.-, aangegaan door deze stichting, ge waarborgd. Gebleken is echter dat de stichtingskosten van het bejaar dentehuis hoger zijn dan aanvanke lijk was geraamd. Deze hogere stich tingskosten vloeien voort uit 't feit, dat de architect de bouwkosten oor spronkelijk had gebaseerd op een niet geheel juiste inhoudsberekening van het gebouw. In de rondvraag vroeg de heer Akkerman aandacht voor meer speelgelegenheid voor de jeugd. Hij wees in dit verband op de gedempte wiel. Deze aangelegenheid heeft de aandacht, aldus de voorzitter, maar de prijs welke voor de wiel ge vraagd wordt, is vooralsnog te hoog. De heer v. d. Broek bracht weer de vuilnisophaaldienst ter sprake. De open tonnen, bussen en kisten, welke nu langs de weg worden ge plaatst, vormen een dorado voor de honden en bovendien zijn zij alles behalve een verfraaiing van het dorpsbeeld. Hij wees op de nood zaak van een uniforme regeling, zo als men die ook reeds in omliggen de gemeenten heeft ingevoerd. De voorzitter antwoordde dat bespre kingen met andere gemeenten hier over gaande zijn en dat binnenkort hierover nadere mededelingen zul len worden gedaan. De heer v. Dongen ten slotte vroeg naar een uiteenzetting over de gang van zaken betreffende de ver huur van 't gymnastieklokaal, wel ke bevoegdheid destijds door de raad aan B. en W. was gedelegeerd. De voorzitter antwoordde dat deze uiteenzetting binnenkort kan wor den tegemoetgezien. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. van het liedje is dan ook veelal, dat zij tot de bedelstaf vervallen, vrouw en kinderen meesleurend. Daar men hen bij Sociale Zaken honend de deur wijst en er nog geen vakorganisatie is, waartoe zij zich kunnen wenden (een betreurenswaardige leemte), ver dwijnen zij spoedig voorgoed uit de samenleving. Jammer, maar zij zijn ten enenmale knoeiers. Men kent echter ook hier de professionals of wel de uitgerekende pitters. Zij wor-- den slapende rijk en mogen gerust ge lukzalige zielen worden genoemd. Helaas wordt deze groep in het Ne derland van vandaag onrustbarend klein, hetgeen zonder meer een te ken aan de economische wand is. Er wordt dus nogal wat geslapen en de vraag is dan ook gewettigd worden wij er betere mensen van? Helaas neen, duizendmaal neen! De wereld deugt voor geen cent ondanks al dat slapen. De psychia ters zijn dag in dag uit doende de oorzaken hiervan op te sporen, maar het enige wat zij tot nog toe te voorschijn hebben gebracht is een flink aantal complexen. Heeft een van deze heren echter ooit in het bed gekeken. Waarschijnlijk niet, want dan zou hij hebben ontdekt, waar nu De Volkskrant achter is gekomen (uiteraard pas na de Russen), n.l. dat het bed van de man te kort is- Het gevolg hiervan is de zo bekende ochtendziekte. Verder komt dit blad echter niet. Wij - veel kwieker als we zijn - hebben echter nog wat verder achter het bed gekeken en vonden daar het grootste deel van de levensvreugde van de grote mannen en omdat de grote mannen de wereld regeren, is het te begrijpen, dat de binnenlandse en internationale toe stand niet je dat is. Voor duizenden mannen is het hedendaagse bed te kort en dit euvel vindt zijn oorzaak in het feit, dat in de loop der eeuwen wel de mannen zijn gegroeid, maar dat de bedden met deze ontwikkeling geen gelijke tred hebben gehouden. De lengte van het normale bed bedraagt 1.90 m., maar iemand van 1.85 past daar be slist niet in. Aan het hoofdeind blijft immers altijd enige ruimte over voor het kussen en aan het voeteneinde gaat ruimte af voor het instoppen van de dekens. Het gevolg is, dat de voe ten van zeer vele mannen er niet meer bijkunnen. En ze moeten er toch bij, zodat men opgerolde of diagonaal slapende mannen krijgt. Dit nachte lijk geworstel om helemaal in bed te kunnen draagt natuurlijk niet bij tot het ochtendhumeur, het zal in de meeste gevallen zelfs de hele dag bederven. Is zo'n man nu toevallig een dictator of een belangrijke auto riteit, dan is de narigheid niet te overzien. Sommige exquise hotels hebben speciale bedden voor grote mannen, maar de gewone beddenfa brikant heeft ze niet. Bedden van 2.10 bij 1.50 vindt men bijna niet en toch bestaat daaraan een nijpende behoefte, wil men tenminste een eind maken aan een grote nood van deze tijd het te kleine bed. Van een man, die 's nachts met zijn voeten buiten boord moet slapen, mag u niet verwachten, dat hij 's morgens met een lied opstaat en verder door de dag een beminnelijk mens is. Heus, de beddenfabrikanten heb ben veel meer dan het onbeschrijfe lijke leed der ochtendziekte op hun geweten- Als we eens begonnen met al onze lange ministers en kamerleden een groter bed te sturen- Wie weet zit die hele bestedings beperking in te kleine bedden. E3 Een van de prettigste en drukst beoefende bezigheden is het slapen. Wie dit wil bestrijden, moet eens een ander bed kopen. Nu is het zo, dat de doorsnee mens voor dit werkje een zekere tijd uittrekt. Op een zeker tijdstip van de dag ontdoet hij zich van schoeisel en kleding, steekt zich in een nogal slobberig ge waad, hansop of nachtpon geheten (al dan niet met muts), treft de no dige voorzieningen, zodat hij er 's nachts niet uit hoeft, en begeeft zich te bed (na daar eerst onder te hebben gekeken, dames!). Na daarin enige uren stilzwijgend te hebben vertoefd, verlaat hij op een zeer be paald tijdstip het bed weer en stapt op fiets, tram of bus om de aldus opgedane rust in arbeid, meestal ten behoeve van een ander, weer te gaan verspillen. Deze benauwde gang van zaken heeft gelukkig niet algemeen ingang gevonden. Er zijn er ook, die aan het slapen een volle dagtaak hebben. Het merendeel van hen is amateur, zij worden er niets wijzer van en het eind SOC. ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID. Bezuiniging van ruim miljoen. Minister Suurhof heeft de Twee de Kamer een nota overgelegd, waar in hij mededeelt hoe hij de bestedin gen van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor dit jaar heeft beperkt. Het totale bedrag van de beperkingen van dit departe ment bedraagt 1.018.600 gulden. De begrotingspost die het meest is be snoeid is die voor de subsidies aan de plaatselijke verenigingen voor ge zondheidszorg. Het aantal in de be groting 1957 opgenomen wijkver pleegsters van gemiddeld 2800 zal tot gemiddeld 2700 worden terugge bracht, hetgeen een besparing van 275.000 gulden oplevert. Televisietoestellen van Nederlands fabrikaat (Philips) zijn vorige week op de markt gebracht in een nieuwe, vereenvoudigde uitvoering, waar door de prijzen enkele honderden gulden lager zijn komen te liggen. Dit is, behalve door de sobere uit voering mogelijk geworden door de toepassing van een nieuwe beeld buis, die in de eigen laboratoria van de betrokken fabriek werd ontwik keld. Toestellen met een beeldbreedte van 43 centimeter kosten nu 775.- (zelfde beeldbreedte oude model 995 gulden) en voor beeldbreedte 53 cm. moet nu 995.- worden betaald, te gen een oude prijs van 1275.-. Het technische gedeelte van de nieuwe toestellen doet in niets on der voor de oude modellen. De toe stellen zijn ook kleiner van omvang geworden. LERAREN VAN MILITAIRE DIENST VRRIJGESTELD. De minister van defensie heeft zich tegenover zijn ambgenoot van O.K. W. bereid verklaard een regeling te treffen om door het verlenen van faciliteiten op dienstplichtgebied enige verlichting te brengen in het tekort aan bevoegde leraren. Door deze regeling, die voorlopig gedu rende een jaar van kracht zal zijn, zal een aantal bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, En gels, Duits, wiskunde en biologie niet door het vervullen van hun mi litaire dienstplicht aan het dagon derwijs worden onttrokken. LUISTERBIJDRAGE VAN 12 OP 15 GULDEN PER JAAR. Op korte termijn zal de regering aan de Tweede Kamer voorstellen de luisterbijdrage te verhogen van twaalf op vijftien gulden per jaar. De regering streeft er naar de ver hoging op 1 januari 1958 te laten ingaan. De opbrengst van de luster- bijdragen, met inbegrip van de draadomroep, was vorig jaar onge veer dertig miljoen gulden. Daar komt nu 25 percent bovenop, zodat de nieuwe totaalopbrengst 38 mil joen gulden gaat belopen. Er zouden daarnaast nieuwe ver hogingen van enkele PTT-tarieven in de lucht hangen. In overleg met de centrale PTT-directie heeft het departement van Verkeer en Water staat daartoe voorstellen uitge werkt. Het kabinet zal er nog over moeten beslissen. TARIEFSVERHOGING BIJ PTT Briefpost 12 cent; briefkaart 8 cent. In Haagse kringen verluidt dat het in de bedoeling ligt het briefport (nu een dubbeltje) met twee cent te ver hogen en het portrecht van briefkaar ten (nu zeven cent) met één cent. Dit zouden de voorstellen zijn die uit het overleg tussen de centrale directie van de PTT en de minister van Ver keer en Waterstaat zijn voortgeko men. De secretaris-generaal van het ministerie, mr. A. Gieben, verklaar de desgevraagd, dat hij hierover geen enkele mededeling kon doen. %,Dat zal wel bij de begroting a,.n de orde romen", was zijn enig commentaar. Indien over de tariefsverhogingen overeenstemming wordt bereikt in het kabinet, zouden ze nog deze herfst van kracht worden. De verhogingen zouden noodzakelijk zijn om in 1958 de geraamde tekorten van de PTT op te vangen. De tariefsverhoging van april van dit jaar beoogde het ge schatte tekort over 1957 (ongeveer 56 miljoen gulden) te dekken. Het briefport van een dubbeltje is sinds lang niet gewijzigd. Een verhoging daarvan werd al in het afgelopen voorjaar verwacht. JULI WAS RECORDMAAND VOOR BELASTINGEN. De hooggespannen verwachtingen, die de fiscus koestert omtrent zijn belasting-inkomsten over de tweede helft van dit jaar, blijken bepaald niet ongegrond te zijn. De maand juli heeft voor 1957 al direct een nieuw record gevestigd met een opbrengst van 693 miljoen gulden. Dit was 13 miljoen meer dan de hoge ontvangst in januari, die door bijzondere oor zaken werd begunstigd. Het absolute record voor één maand staat nog steeds op naam van oktober 1956 met bijna 1134 miljoen gulden- (Volkskrant) ARBITERS VOOR TANDARTSEN. De Maatschappij tot Bevordering van de Tandheelkunde heeft als ar biters in het tandartsenconflict prof. mr. W. C. L. v. d. Grinten en mr. M. Steenberghe aangewezen. Zij heeft deze voordracht ingediend bij prof. dr. P. Muntendam, de direc teur-generaal voor de Volksgezond heid, die op het ogenblik voor mi nister Suurhoff de zaken van het conflict ziekenfondsentandartsen waarneemt. Met de heren H. Kuiper en J. Ber ger jr., die reeds door de zieken fondsen zijn voorgedragen, is 't ver eiste viertal compleet. HUISVADER WINT KWART MILLIOEN. Twee honder drie en vijftig dui zend gulden, het grootste bedrag, dat ooit in een Nederlandse prijs vraag of loterij is gewonnen, viel donderdag ten deel aan de 38-jarige Anne Kromhout,'bedrijfschef van een melkfabriek te Berlikum en wonende Hoofdstraat 97 te Beet gum, onder de rook van Leeuwar den. De heer Kromhout is de enige winnaar van een grote familie puzzel, uitgeschreven door een maatschappij, te Rotterdam. De ge lukkige, die gehuwd is en vader van vijf kinderen, zal naar ruwe schat ting dit is afhankelijk van zijn jaarlijks inkomen f 88.500 in zijn zak kunnen steken. Van het ge wonnen bedrag zijn vooraf reeds de door de N.V. gemaakte onkosten afgetrokken. Minister Hofstra hoopt een kwitantie van f 164. 500 aan te bieden. JUWELIER OPGELICHT VOOR 58.000 GULDEN. Een kassier van een bank in Am sterdam heeft ontdekt dat een ju welier door een internationale op lichter is benadeeld voor niet min der dan 58.000 gulden. De oplichter werd al lang door Interpol gezocht. De juwelier had na dagenlange onderhandelingen met een Engels sprekende man, die vertelde Ameri kaans staatsburger te zijn, voor ruim 58.000 gulden aan diamanten verkocht. Argwaan koesterde de ju welier, de heer Schipper, niet, om dat zijn „klant" zeer voorzichtig was bij de aankopen, beslist niet over een nacht ijs ging en een zeer betrouwbare indruk maakte. Toen de koop eindelijk gesloten was, be taalde de „Amerikaan" met 153 reis- cheques van de Bank of America waarmee de juwelier, die een zaak in de Reguliersbreestraat en op de Haarlemmerweg heeft, donderdag morgen naar een bankinstelling in de binnenstad wandelde. De kassier van deze bank had zijn ogen niet in zijn zak. In één oogop slag zag hij dat de travellerchèques vals waren. De kleur van de chèques was fletser, en toen de pa pieren onder een vergrootglas wer den gehouden, kwamen de falsifica ties nog beter te voorschijn. Een direct gealarmeerde recher cheur van de afdeling falsificaties van de centrale recherche nam de totaal overstuur zijnde juwelier mee naar het hoofdbureau. Daar bleek dat de juwelier 58.000 gulden aan diamanten had meegegeven aan een internationale oplichter, die in fe bruari van dit jaar ook in België opereerde. AUTO-ONGELUK ONDER ROSMALEN. Moeder en. kind dood, vader en drie kinderen ernstig gewond. Op de rijksweg Den BoschNij megen heeft woensdagavond om streeks elf uur een auto-ongeluk aan twee personen het leven gekost, ter wijl er vier ernstig werden gewond. Door nog onbekende oorzaak ge raakte een Fiat-1100, die uit de rich ting Den Bosch kwam, in de ge meente Rosmalen aan het slingeren. De auto sloeg enkele malen over de kop, kwam tenslotte weer op de wielen terecht en kwam daarop in botsing met een vrachtauto, die uit de richting Heesch naderde. De per sonenauto werd volledig vernield. De inzittenden het echtpaar Rij kers uit Nistelrode met vier kinde ren en een dienstbode werden allen op straat geslingerd. Bij de moeder en een der kinderen kon slechts de dood worden geconsta teerd. De vader en de overige drie kinderen werden met ernstige ver wondingen in het Groot Ziekengast- huis te Den Bosch opgenomen. De dienstbode liep slechts lichte ver wondingen op. DRIE DODEN BIJ AUTO BOTSING IN BELGIË. Donderdagavond heeft zich te Be- veren-Waas in België een ernstig verkeersongeval voorgedaan dat het leven kostte aan een Belgisch echt paar en een Nederlandse dame- Een kleine wagen, die uit de rich ting van Antwerpen kwam, poogde in een bocht van de weg Antwerpen- Gent een vrachtauto in te halen, maar kwam daarbij in botsing met een te- genliggende autobus. De kleine wa gen werd tegen de vrachtauto geslin gerd en totaal vernield. De bestuurder, de heer de Baere uit Lokeren, die zwaar gewond werd, is in de kliniek te Beveren overleden. Zijn vrouw die op de weg werd ge slingerd was op slag dood. Mevrouw Molenaar uit Hellen- doorn in Nederland, die ook in de wagen zat, was eveneens op slag dood. Haar man werd ernstig gewond. Het duurde meer dan drie uur al vorens de slachtoffers uit de hoop verwrongen ijzer, die van de auto overbleef, konden worden vrijge maakt. De autobus en de vrachtauto wer den beschadigd, maar de inzittenden bleven ongedeerd. POOLSE TOERISTEN VRAGEN ASIEL IN DENEMARKEN. Ten minste 16 Polen zijn donder- .dag in de loop van de dag van hun schip de „Batory" weggelopen en verwacht wordt, dat zich vrijdag morgen vroeg nog 10 bij hen zullen voegen, aldus heeft de politie van Kopenhagen donderdagavond mee gedeeld. Onofficiële maar goed ingelichte woordvoerders hebben donderdag avond becijferd, dat gedurende de nacht het aantal zal stijgen tot tus sen de 40 en de 50. PROCES KEMPTEN Vrijspraak voor 2 verdachten. De rechtbank van de Westduitse plaats Kempten heeft vrijdagmiddag sergeant Julitz tot acht maanden voorwaardelijk met aftrek en een proeftijd van vijf jaar veroordeeld. Dit wegens doodslag door nalatigheid op 15 rekruten van het bondsleger, die in juni jl. bij het doorwaden van de rivier de Iller verdronken zijn. Sergeant Schaeffler en de eerste luitenant Sommer kregen vrijspraak. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. Inspekteur Ohlquist kon niet na gaan, waar zij heen gingen, terwijl de twee uit voorzichtigheid zo zacht liepen, dat hun voetstappen niet te horen waren. Maar na een minuut kroop Sven naar de achterkant om naar buiten te gluren en toen hij zag, dat de twee mensen niet meer te zien waren, begreep hij, dat zij achter een van de deuren in dit straatje moesten zijn verdwenen. Hij besloot niet in de laadbak te blijven, omdat de kans bestond, dat de twee er iets in zouden brengen. Hij liep dan wel het risico achter te blijven als de wagen onverwacht weg zou rijden, maar dat moest hij wel nemen. Snel en voorzichtig gleed hij naar buiten. Op straat, staande ach-' ter de wagen, keek hij even rond en ontdekte een portiek vlak bij. Daar kon hij zich schuil houden tot de twee terug kwamen. Het wachten duurde lang. Sven bleef geduldig staan. In al die tijd kwam er geen mens door het stille, haveloze straatje, dat trouwens voor een belangrijk deel uit pakhuizen leek te bestaan. Uit de verte kwam eens het geronk van een auto, maar dat stierf al gauw weg. Sven kon niet weten, dat dit de ziekenauto was, waarmee André Boorneman werd vervoerd. Maar toen had hij de lang ste tijd gewacht. Voorzichtige voetstappen werden hoorbaar. Enige personen probeerden weinig geraas te maken, maar zij droegen een zware last, en daardoor slaagden zij er niet in, zich volkomen geluidloos voort te bewegen. De ge luiden kwamen eerst uit een gangetje tussen twee vervallen woningen. Toen bereikten de naderbij komenden het straatje. Inspekteur Ohlquist hoorde iemand gesmoord vloeken, waarna een ander gedempt tot stilte maande. Uit zijn schuilhoek had hij precies het oog op de vrachtauto en een klein stuk van de straat en zodoende kon hij uitstekend zien wat er zich afspeelde. In het duister van het straatje, dat maar door een enkele, nog vrij ver staande lantaarn werd verlicht, ver schenen een paar gestalten. Een for se lange man liep voorop, een beetje gebogen onder de last die hij droeg. Die last bestond uit een menselijke gestalte I Twee kleinere personen droegen samen een tweede man. De inspekteur kon in het duister moei- f lijk onderscheiden, hoe al deze men sen er uitzagen. Van de twee, die j werden gedragen, was het volkomen onmogelijk, omdat zij vrijwel geheel j in een deken waren gewikkeld. De j forse man, jdie jyoorop liep, maakte de indruk, een min of meer verlopen individu te zijn, dat in deze buurt thuis hoorde. Hij droeg een slobbe rig pak en had een pet op het hoofd. In het donker was van zijn gezicht weinig te zien. De beide andere dra gers wekten veel meer zijn belang stelling, omdat hij veronderstelde, dat dit de vrouw en de man waren, die zij op het Stevenskerkhof het bewuste huis hadden zien binnengaan. Dat het een vrouw was, die hele maal achteraan liep en de benen van de tweede gedragene vasthield, was moeilijk te geloven. De gestalte droeg een overall en Sven moest plotseling aan mej. Ilescu denken, die in zo'n kledingstuk voor Jörgensen en Du- pont uit het huis van haar oom was weggevlucht. De man, die met haar in de vrachtauto had gezeten, een niet grote, maar slanke figuur, droeg eveneens een overall van donkere stof. Tot zijn teleurstelling kon Sven de gezichten van deze twee niet on derscheiden, want zij droegen een masker met een vreemdsoortig uit steeksel er aan. Plotseling begreep hij, dat zij een gasmasker voor had den! Zonder veel komplimenten werden de twee gestalten, die de drie had den voortgezeuld, in de laadbak ge worpen. Meteen begonnen de drie het achterschot te sluiten. Er werd geen woord gesproken, wat de twee gemaskerden trouwens moeilijk zou zijn gevallen. Toen de laadbak was afgesloten, maakte de slanke man met het gasmasker een kort handge baar. De forse kerel bromde wat en verwijderde zich haastig in de stile straat. De anderen keken hem even na en gingen toen naar de kabine, waar zij inklommen. Op dit ogenblik had Ohlquist gewacht, al was hem even alle hoop ontzonken, toen hij had ontdekt, dat de twee met een hel per terugkwamen. Die bleek nu niet mee te gaan, zodat het mogelijk was, weer een schuilplaats in de laadbak te zoeken. Toen de wagen zich in beweging zette, was de inspekteur met een kattesprong bij de achter kant, waarna hij zich voor de twee de maal haastig over de rand van het schot werkte. De vrachtauto reed weg, terwijl de inspekteur over de lichamen van de twee mannen rolde. Ditmaal nam de bestuurder zijn route in de richting van de Waalka de. Inspekteur Ohlquist had bij zijn zwager thuis een kaart van Nijmegen bestudeerd en daardoor kon hij mer ken, dat de rit eerst over de kade ging in de richting van de verkeers- brug. Toen ging het, voordat de tun nel onder die brug was bereikt, naar boven langs de Voerweg en vervol gens linksaf langs het Hunnerpark naar de Berg en Dalseweg. Hier, over de brede en in het holst van de nacht verlaten straten, gaf de chauf feur vol gas. De baan van lijn 1 werd gevolgd en Sven was hier op bekend terrein. Steeds dichter naderde de auto het eindpunt, het Hengstdal, dat aan de voet van de Kwakkenberg ligt. Even voor dit punt reed de wa gen een weg naar rechts in en nu be greep inspekteur Ohlquist, dat zij in derdaad op weg waren naar de Kwak kenberg, waar zich de voorafgaande dagen een treurspel had afgespeeld. Hij vroeg zich af, waar ze zouden stoppen. Het schoot Sven plotseling te binnen, dat zijn zuster zich wel verbazen zou, als zij hem zo dicht in de nabijheid wist. Maar de vracht wagen reed haar huis voorbij en even later draaide de bestuurder zijn wa gen de tuin van Montplaisir binnen, het grote herenhuis, waarin Van der Zuylen gewoond had- Inspekteur Sven Ohlquist wist, dat de weduwe van de vermoorde het huis nog op de dag van de begrafenis had verlaten om zich naar het buitenland te be geven. Het personeel was ontslagen, terwijl voor de huisknecht Andries Prater, die nog in het ziekenhuis lag, een financiële regeling was getrof fen. Niettemin, de vrachtauto reed over de oprijweg naar het huis, alsof de chauffeur wist, dat hij het niet onbewoond zou vinden. Niet bij de voordeur stopte de auto. De wagen werd op het huis heen gereden en bij de achterzijde bleef hij staan. Het was hier aarde donker. Sven schoof meteen de li chamen van de twee gevangenen vlak tegen het achterstot aan, terwijl hij zich terugtrok naar het voorste deel van de laadbak. Het was niet raad zaam, nu te proberen, zich in de tuin te begeven. Het grint zou hem verraden, terwijl de kans groot was, dat in het huis mensen op de komst van de auto wachtten, zodat zij hem zouden zien, als hij buiten de wagen kwam. Daarom hoopte hij, dat hij niet zou worden gezien als men de beide gevangenen dadelijk uit de laadbak zou tillen. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5