Nieuwe kerk - rond Kerstmis in gebruik - krijgt fraaie omlijsting. Raadsel in Nijmegen GEMEENTERAAD WAALWIJK 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 2 Provinciaal Nieuws den door het Derde Rijk van Hitier. De betaling zal voltooid worden in 25 jaar. De afgedane schulden van het rijk bedragen met uitzondering van her stelbetalingen en regeringsleningen, in totaal ongeveer 800 miljoen mark. Van de vijf miljard markt, die in 25 jaar afbetaald zullen worden, zal in totaal 500 miljoen mark betaald wer den aan buitenlanders. Het geld dat aan de buitenlanders betaald zal v r- den, omvat leningen, die terugreiken tot de dagen van Keizer Wilhelm II voor de Eerste Wereldoorlog. Het merendeel van de schulden aan Duitsers omvat oorlogsobligaties on der Hitier en verschillende lerr -gen op korte termijn. De wet, die nog bekrachtigd moet worden door de Bondsraad, kwam tot stand door een zeldzaam voorkomen de samenwerking tussen de Christe lijk-Democraten van Adenauer en de Socialisten. Twee miljard mark van de som zal uitbetaald worden voor noodgevallen. Er zal een speciale raad gevormd worden om te beslis sen wat noodgevallen zijn. De ove rige drie miljard mark zullen uitge- j streken worden over een periode van 25 jaar. 94 DODEN OP RIO DE LA PLATA Pas 24 uur na het zinken van een Argentijns passagiersschip op de Rio de la Plata kwam, na een reeks ver warde berichten, uit een officiële mededeling te Buenos Aires de om vang van deze scheepsramp op de brede Argentijnse rivier vast te staan. Na een botsing tussen een Ameri kaans vrachtschip en de „Ciudad Buenos Aires" zijn 94 mensen (71 passagiers en 23 bemanningsleden) verdronken, allen afkomstig van de Argentijn. Volgens ooggetuigen zouden de davits van de sloepen defect zijn ge weest, zodat geen der reddingsboten van het vijftig jaar oude schip naar beneden gelaten kon worden. Veel opvarenden sprongen in wanhoop overboord. De gezagvoerder van het schip, die werd gered en naar het eiland Martin Garicia werd overgebracht, heeft zelfmoord gepleegd. LEVENSLANG VOOR TWEE AMERIKAANSE WURGERS. De 18-jarige Dan Lee Howard en de 19-jarige Joseph Veitenheimer, die in de gevangenis van Redwood City, in de Amerikaanse staat Cali- fornië, een medegevangene worgden, omdat hij hun vragen niet beant woordde - de ongelukkige was doof en de politie had hem zijn gehoor apparaat afgenomen - zijn tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. „Het doodvonnis zou een te zach te straf voor jullie zijn", aldus de rechter. De veroordeelden hadden, alvorens hun medegevangene te wurgen, een soort „terechtzitting" onder voorzit terschap van een derde gevangene gehouden, waarop de vermoorde z.g. ter dood was veroordeeld. Toen het „vonnis" voltrokken werd, werd door medegevangenen op ver zoek van de moordenaars, luid gezon gen, opdat de bewakers de kreten van het slachtoffer niet zouden horen. GEMEENTERAAD RAAMSDONK Onder voorzitterschap van burge meester Prinssen kwam de raad der gemeente Raamsdonk vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. De vijftien punten omvattende agenda werd snel en zonder enige tegenwerping afgehandeld. Ingetrokken werd 't raadsbesluit van 28 juni a.c., waarbij werd vast gesteld een verordening inzake een spaarpremieregeling ten behoeve van het gemeentepersoneel. Deze in trekking geschiedde, omdat de re gering voornemens is begin septem ber a.s. richtlijnen te ontwerpen voor een rijksambtenarenspaarrege- ling. Eveneens werd ingetrokken 't raadsbesluit van 17 mei j.L, houden de de 3e wijziging van de Kinder toelageverordening 1954. Deze wij ziging behelsde een verhoging van de bestaande kindertoelage/toeslag met 10%. Hiermee werd echter ge handeld in strijd met de op dit stuk geldende richtlijnen. In verband met de huurverhoging per 1 augustus j.l. werd besloten tot toekenning van een looncompensa- tie en verhoging der kindertoelage voor het gemeentepersoneel. Voor de aanschaffing van nieuwe banken voor de r.k. jongensschool te Raams donk (dorp) voteerde de raad een bedrag van 8791.25 en voor de r.k. ulo-school voor meisjes te Raams- donksveer een bedrag van 1873. voor de aanschaffing van oliestook- kachels, ter vervanging van de be staande gebrekkige verwarming. Vastgesteld werden verder de ver goedingen voor de scholen voor ge woon en uitgebreid lager onderwijs en voor het vakonderwijs aan deze scholen. Tevens werden de voor ver goeding in aanmerking komende bedragen bepaald. In de algemene politieverordening werd de bepaling inzake speelautomaten gewijzigd en werd verder een artikel geformu leerd betreffende overtredingen door rechtspersonen. De onbewoon- FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 34). Had inspekteur Ohlquist dus geen gelegenheid gevonden, de woning nauwkeurig te onderzoeken, toch wist hij ongeveer, welke kamers zich be neden bevonden. Vooral in de serre, waar hij in verband met de moord geruime tijd gebleven was, wist hij wel de weg. Zodoende kon Sven Ohlquist en kele minuten na het verdwijnen van de vier mannen, zelf zijn weg door de open deur nemen. Hij kwam in de serre, die onmiddellijk aansloot aan de grote kamer daarachter, waar Van der Zuyden in zijn dronkenschap met zijn gasten had gezeten om zich door het eten van brood wat nuchter te maken. Sven sloop van de ene stoel naar de andere, omdat hij onmiddel lijk dekking moest kunnen zoeken, zodra hij verdachte geluiden zou ho ren. Maar het leek er niet op, dat hier mensen waren. Trouwens, in huis was het zo doodstil, dat hij even dacht, alleen maar te hebben ge droomd. baarverklaring van het pand Luiten Ambachtstraat 14 werd opgeheven, omdat door de eigenaar, H. G. Spuij- broek, door de aanbouw van een tweetal slaapkamers en een interne verbouwing de woning weer in goe de bewoonbare staat is gebracht. De heren Vermeer en Kieboom onder streepten, dat wellicht ook andere onbewoonbaar verklaarde woningen door dergelijke voorzieningen weer in bewoonbare staat zouden te bren gen zijn, hetgeen toch enige ver lichting van de woningnood zou be tekenen. De voorzittër kon dit bebmen, doch wees er anderzijds op, dat niet alle eigenaren aannemers zijn en derhal ve niet zo in de gelegenheid zijn voorzieningen te treffen als in het onderhavige geval. Van Ged. Staten was binnenge komen een nota van aanmerking in zake de gemeentebegroting 1957. Deze begroting vertoont een tekort aan dekkingsmiddelen van 114.600. Door het aanbrengen van enkele kleinere beperkingen en het laten vervallen- van de post, welke was geraamd voor kapitaalslasten van in de loop van het dienstjaar te ver wachten kapitaalsuitgaven, kan dit tekort worden teruggebracht tot ƒ21.800.—. In het uitbreidingsplan in de Nieuwe Polder zullen de volgende straatnamen worden opgenomen: Ambachtsherenlaan, van de Poel straat, Hof van Spinoet, Simon van Sonplein, Bruhezestraat, van Wijn gaardenstraat en van Wieldrechtstr. Deze straatnamen herinneren aan de tijd dat Raamsdonk een am bachtsheerlijkheid was. In verband met de in aanbouw zijnde nieuwe r.k. kerk zal het nodig zijn om ter plaatse een nieuwe laan aan te leg gen en de Grote Kerkstraat te re construeren, om dit imposante kerk gebouw een passende entourage te geven. De voor de aanleg en recon structie benodigde gronden zijn ei gendom van het r.k. kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw He melvaart. Omdat uiteraard ook hét: kerkbestuur groot belang heeft bij een passende omlijsting en een be hoorlijke toegangsweg tot de kerk, heeft het zich bereid verklaard de benodigde gronden, in totaal 3362 vierk. meter, om niet af te staan. Het gemeentebestuur hoopt t.z.t. voorstellen te kunnen doen omtrent de noodzakelijke oplossingen ten aanzien van het K.A.B.-gebouw en 'n gedeelte van de r.k. pastorie, die beide vlak voor de ingang van de nieuwe kerk staan. Deze grond- schenking moet men zien als een bijdrage van het kerkbestuur tot de oplossing van deze gehele aangele genheid. Voor de aanleg van een nieuwe laan - de St. Jozeflaan -, die een verbinding vormt tussen de Grote Kerkstraat en de Wilhelmina- laan, en voor de reconstructie van de Grote Kerkstraat voteerde de raad een bedrag van ƒ79.900. waarbij niet zijn gerekend de 7.500.- gulden welke 't rijk als vergoeding in de kosten zal bijdragen. Ten slotte werd een wijziging in de begroting 1957 goedgekeurd. In de rondvraag vroeg de heer Bouwens naar de stand van zaken inzake de aanleg van speelgelegen- heden voor de jeugd. Dit punt heeft de aandacht van B. en W., aldus de voorzitter, doch belangrijke voor zieningen op dit punt kunnen niet op korte termijn worden verwacht. Wel zullen hierover binnenkort na dere mededelingen worden gedaan. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. AGENDA EN PRE-ADVIEZEN De leden van de raad der gemeen te Waalwijk zijn opgeroepen tot bij woning ener openbare vergadering, te houden op donderdag 5 september 1957, te half acht, ten stadhuize. Punten van behandeling 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering, gehouden 2 aug. 1957. 2. Ingekomen stukken a. Van de Gedeputeerde Staten. Goedkeuringen van raadsbesluiten. b. Van het Landelijk bestuur van het Werkverband Katholiek Ama teurstoneel Amsterdam: Verzoek toekenning van een sub sidie over 1957. 3. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der personele belasting. 4. Behandeling bezwaarschrift tegen een aanslag in de rioolbelas ting. 5. Voorstel inzake de bouw van 27 woningwetwoningen te Besoijen. 6. Voorstel inzake waarborging betaling rente en aflossing hypothe caire geldleningen voor particuliere woningbouw. 7. Voorstel tot het verlenen van een tegemoetkoming in de kosten van schoolbezoek op de voet van artikel 13 der lager onderwijswet 1920. 8. Voorstel tot het verlenen der gevraagde medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor aanschaffing van meubi lair ten behoeve van de Nuts'-ulo- school. 9. Voorstel tot het verlenen dei* gevraagde medewerking ingevolge artikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor aanschaffing van meubi lair en leermiddelen ten behoeve van de christelijke school voor b.l.o. 10. Voorstel tot beschikbaarstel ling van een voqrschot in rekening courant aan de Stichting R.K. Le vensschool Waalwijk. 11.. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Stichting R.K. Levensschool Waalwijk op de voet van de gemeentelijke subsidieregeling voor vormingsscholen voor leerplicht- vrije jeugd. 12. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 26 juli 1951 tot verkoop van grond aan de Dr. Mol- lerlaan. 13. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 31 januari 1957 tot verkoop van industrieterrein aan de Zomerdijkweg. 14. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Nicolaas Beets- straat en de Jacob Catsstraat. 15. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. 16. Voorstel tot wijziging der pensioenregeling voor de wethouders. 17. Wijziging begroting 1957. PRAE-ADVIEZEN. Rekening-courant met de Stichting r.k. Levensschool Waalwijk. Onder agenda-nummer 11 wordt voorgesteld om aan de Stichting r.k. Levensschool Waalwijk op basis van de gemeentelijke subsidierege ling een subsidie toe te kennen in de exploitatielasten van de door deze stichting te openen dagschool. Ter verwezenlijking van zijn plan nen heeft het bestuur de beschik king gekregen over het voormalige K.J.C.-gebouw, Stationsstraat 84, welk gebouw in eigendom toebe hoort aan het r.k. kerkbestuur St. Jan. Het kerkbestuur heeft zich be reid verklaard dit gebouw te ver huren, echter onder voorwaarde, dat alle wijzigingen aan de inrichting van dit gebouw ten laste van de Stichting komen. Het betreffende pand zal, wil het enigszins beantwoorden aan het ge stelde doel, de nodige veranderin gen moeten ondergaan. Zo dienen er o.a. een theorie-les lokaal, een handvaardigheidslokaal en een overblijflokaal, benevens 'n kamer voor de algemeen-leider en voor de docenten te komen. De kosten van deze verbouwing worden geraamd op 7.500.-. Daar naast zal voor de eerste inrichting der school een gelijk bedrag beno digd zijn. Aangezien de stichting zelf niet over het nodige kapitaal beschikt om deze investering te financieren en momenteel ook op andere wijze hiervoor geen middelen kan aan trekken, verzoekt het bestuur een bedrag ad 15.000.in rekening courant te willen verstrekken. Daar de totstandkoming van een dergelijke levensschool van zeer groot belang is te achten, zijn B. en W. van mening dat de gemeente tot taak heeft de stichting ook in deze zoveel mogelijk tegemoet te komen. Naar het oordeel van B. en W. is het verstrekken van een crediet in rekening-courant, gezien de huidige financieringsmoeilijkheden, 't meest doelmatig. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, met de Stich ting r.k. Levensschool Waalwijk te Waalwijk, een rekening-courant overeenkomst te sluiten tot een ma ximum-bedrag van 15.000. Bouw van 27 flatwoningen te Besoijen. Onder agendanummer 15 staat vermeld een voorstel inzake het aangaan van een geldlening groot 320.000.ter beschik king gesteld door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten uit de z.g. „Woningbouwlenin gen 4957". Deze beschikbaarstelling heett ten doel de gemeente in de gele genheid te stellen de bouw van woningen bij de huidige l'inan- cieringsmoeilijkheden voortgang te doen vinden, aangezien het de gemeente zelf nagenoeg •onmo gelijk is om met succes een be roep te doen op de kapitaal- markt Met het oog hierop is aan de gemeente een additioneel bouw volume toegekend voor de reali sering van de bouw van 20 wo ningen, te financieren met de ho- bengenoemde lening. In de vergadering van 2 aug. j.l. is door de raad o.m. een kre diet gevoteerd voor de bouw van een '8-tal flatwoningen aan de Consciëncestraat. Blijkens be richt van de Provinciale Direc tie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid ligt de bedongen aanneemsom voor deze bouw boven de door het ministerie vastgestelde curveprijs en wel in die mate, dat door het aanbren gen van de vereiste bezuinigin gen het plan in wezen geheel zou moeten veranderen. B. en W. zijn daarom voorne mens om dat bouwplan voorlo pig in portefeuille te houden en het daarvoor aangewezen bouw volume tezamen met het extra volume voor de bouw van 20 woningen aan te wenden voor dc bouw van in totaal 28 wonin gen. Aan de noordzijde van de Kasteellaan te Besoijen (tussen de van Duvenvoordestraat en de Loondonk) bestaat gelegenheid om 27 flatwoningen te bouwen van nagenoeg hetzelfde type als reeds gebouwd aan het Oranje- plein, welk type zeer tot voldoe ning strekt. De aanneemsom hiervoor komt in ieder geval beneden de door het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid ge stelde curveprijs te liggen. Aangezien de beschikbare ruimte niet voldoende is om 28 stuks van dit type te bouwen, blijft dus nog bouwvolume voor één woning beschikbaar. De becijferde gemiddelde huur prijs ad 12.30 per woning per week, dient nog te worden ver hoogd met de kosten voor 't on derhoud van de gemeenschappe lijke achtertuin en voor verlich ting en schoonmaken van de trapportalen, te stellen op resp. 1.0.25 en 0.75, in totaal 2.per woning per week. Op de begane grond zijn in plaats van .winkels, zoals aan 't Öranjeulein het, geval was, even eens woonruimten geprojecteerd zodat het geheel uit drie woon lagen zal bestaan. Onderwerp Subsidieaanvrage van het werkverband Katholiek Ama teurstoneel en van de Nederlandse Amateurstoneel Unie. In een gezamenlijk schrijven van 23 augustus 1957 richten de besturen van het Werkverband Katholiek Amateurstoneel en van de Neder landse Amateurtoneel Unie zich tot de raad met het verzoek om subsidie, dit in verband met een door beide verenigingen aan te stellen adviseur voor het amateurtoneel in deze pro vincie. Dit subsidie is, naast de bijdragen welke van het rijk en van de pro vincie ontvangen worden, benodigd om de kosten, aan dit project ver bonden, te dekken. Het bedrag van het gevraagde subsidie is gebaseerd op f 25 per amateurtoneelvereniging in de ge meente. Genoemde verenigingen verzoeken dit subsidie te doen ingaan over het jaar 1957. B. en W. zijn echter van oordeel, dat voor het lopende jaar geen sub sidies meer moeten worden toege kend. Onderwerp Verhoging krediet t.b.v. subsidieverlening r.k. levens school Waalwijk. In de begrotingsvergadering van 25 april jl. werd door de raad op de primitieve begroting een krediet ad f 657.- uitgetrokken voor subsidie verlening aan de Stichting r.k. le vensschool van Waalwijk, zulks over het tijdvak van 1 september t.m. 31 december 1957. Dit subsidie werd berekend op voet van de gemeentelijke subsidie regeling ten behoeve van de vor mingsscholen voor leerplichtvrije jeugd. Ingevolge deze verordening ontvangen die scholen, welke rijks subsidie genieten, een gemeentesub sidie ad 30 van de exploitatielas ten. Lag het aanvankelijk in de bedoe ling van het bestuur der stichting om hier ter plaatse per 1 september a.s. met een avondschool te beginnen, thans neemt het na ampele bespre kingen met de Diocesane Katholieke Levensscholen voor Jonge Arbeiders te Tilburg en het Nationaal Hoofd kwartier van de Katholieke Jeugdbe weging te 's-Gravenhage - deze aanvankelijke opzet te moeten losla ten en over te gaan tot stichting van een dagschool. Het bestuur beoogt door deze wij ziging van zijn plannen een betere sociaal-pedagogische situatie te scheppen, die de jonge mensen meer zal aanspreken en aanmoedigen en bovendien betere voorwaarden ople vert om tot een echte leefgemeen schap te kunnen uitgroeien. Een direkt gevolg van deze om zetting is, dat de exploitatiekosten van de school, die per 1 september haar voorbereidende werkzaamheden zal aanvangen om per 1 januari 1958 te kunnen starten, een niet onbelang rijke toename zullen ondergaan. Blijkens een door het bestuur der stichting ingediende begroting voor het tijdvak 1 september 1957 t.m. 31 augustus 1958, zullen deze f 15.000 belopen. Thans verzoekt het bestuur in ver band hiermede in aanmerking te mo gen komen voor een verhoogd sub sidie over het tijdvak van 1 septem ber 1957 t/m 31 december 1957, een en ander op basis van de gemeen telijke regeling. B. en W. menen dan ook te moe ten voorstellen om aan de stichting „R.K. Levensschool voor Waalwijk" een verhoogd subsidie ad f 1500, - toe te kennen, een en ander op voet van de gemeentelijke subsidieregeling ten behoeve van de vormingsscholen voor leerplichtvrije jeugd. ADRES AAN DE TILBURGSE RAAD VAN FEDERATIE LEDERFABRIKANTEN. De federatie van verenigingen van Nederlandse Lederfabrikanten heeft een adres aan de gemeenteraad van Tilburg gericht over de herclassifi catie Van de rioolbelasting van de overlederindustrie Naar aanleiding van de-classifica tie van de gebouwde eigendommen ingevolge artikel 3 de» conceptveror dening, meent zij namens de in Til burg gelegen lederfabrieken het na- Toen kraakte een trede van een trap! Duidelijk was dit te horen, want de vier insluipers waren via de kamer naar de volgende verdie ping. Zij waren dus op weg naar bo ven. Sven herinnerde zich, dat er in de hal een wandtapijt was, dat achter een rij kapstokhaken hing. Het zou mogelijk zijn, zich achter dat tapijt schuil te houden, tot hij zich verder had georiënteerd. Dus sloop hij naar de hal en op de tast vond hij 't tapijt. Enkele sekonden later stond hij daar achter, tegen de muur gedrukt. In het donker zou men hem zo gemakke lijk niet vinden, zelfs als men met een zaklantaarn in de hal kwam. Na het kraken van de trap was het stil gebleven. Nu kwam iemand naar beneden. Hoewel hij bijna geluidloos liep, was zijn afdaling toch te bemer ken. Al gauw wist Sven de reden. Deze man was gestuurd om de serre deur te sluiten! Nog juist op tijd was hij dus naar binnen gegaan, even later sloop de man weer naar boven, rakelings langs het wandtapijt. Juist wilde Sven hem zachtjes naar boven volgen, toen een flauw hoor baar geluid hem deed verstijven. Het was alsof een mens ergens een diepe, benauwde zucht slaakte. Het kon des noods een zware ademhaling zijn. Het geluid kwam uit een kamer, die aan de hal grensde. „Waarschijn lijk zijn 't de twee gevangenen van de vrachtauto", flitste het door Sven heen. Voorzichtig raakte hij de knop van de deur aan. Niet alleen was het mogelijk, de kruk geruisloos neer te drukken, maar bovendien ging de deur meteen open, zonder enig geluid te veroorzaken. Dit was een meeval ler. Hij gaf de deur een zachte duw, zodat zij langzaam helemaal open draaide. Dan wachtte hij. Als er iemand in de kamer op wacht zat, zou die zich nu ongetwijfeld verra den. Minuten lang bleef Sven roer loos staan, tegen de muur gedrukt, maar hij hoorde niets. Dan waagde hij het erop. Hij trad de kamer bin nen en kwam in een stikdonkere ruimte- De gordijnen waren voor de ramen dichtgetrolcken, zodat van bui ten geen spoor licht kwam. Dit in te genstelling tot de hal, wat tot gevolg had, dat het in die ruimte niet volko men duister was. Sven begreep, dat het dwaasheid zou zijn, op govoel deze kamer bin nen te gaan. H.ij kende de inrichting ervan niet goed meer, zodat hij grote kans had tegen e>3n meubelstuk te sto ten, dat hem doo.r een val kon verra den. Daarom sloiot hij allereerst dê deur achter zich en toen bleef hij even stilstaan, ingespannen luisterend. Ja, in de kamer was d uidelijk te horen, dat er een men.s ergens moeilijk ademhaalde. Hij oriënteerde zich naar de richting van dit geluid en richtte er zijn zaklantaarn heen. Het licht flitste aan en de bundel viel re gelrecht op een sofa. En op dat meu bel zag Sven een menselijke gestalte, waarvan armen en benen met touw waren omwikkeld. Daar lag in elk geval een van de beide gevangenen. Aan de muur ontdekte hij een knopje voor het elektrisch licht. Hij draaide snel aan de schakelaar en stond toen te knipogen tegen een zee van lichtschijnsel, afkomstig van een lamp, die midden in de kamer hing. Ohlquist keek rond. De andere gevangene was ook in de kamer. Hij lag in een leunstoel, eveneens gebon den en met een prop in z'n mond. Verder was er geen mens. De man op de sofa was Jörgensen, zodat de per soon in de leunstoel de Fransman Dupont moest wezen. Dat klopte in ieder geval met de beschrijving, die Ilescu van hem had gegeven. De Fransman bleek buiten kennis te zijn, maar Jörgensen had z'n ogen open en staarde naar Ohlquist, ter wijl hij bewegingen begon te maken, toen hij hem herkende. Ohlquist aar zelde een ogenblik, terwijl hij aan dachtig naar de Zweed keek. Dan draaide hij, snel tot een besluit ko mend, de sleutel om, die in de deur van de kamer stak- Het was zodoen de niet mogelijk, dat een van de an dere mensen in het huis ongemerkt binnen kwam. Jörgensen was, toen hij over zijn eerste verbazing heen kwam, duide lijk bezig, de inspekteur te wenken, voorzover zijn benauwde toestand hem dat mogelijk maakte. Alles wees er op, dat hij de inspekteur verzocht, hem zo spoedig mogelijk van zijn boeien te bevrijden. Dat was een moeilijk probleem. Deze man was immers de medeplich tige van Dupont, die twee moorden had gepleegd! Dat nu met de arresta tie van de moordenaars het hele ge heim van de gebeurtenissen was op gelost, leek Sven niet denkbaar. Daarom ging hij snel naar de Zweed toe en luisterde ondertussen goed of ergens anders in het grote huis geen geluiden te horen waren, die er op wezen, dat anderè mensen in aan tocht waren NEGENDE HOOFDSTUK. Zuster Anna, Maria of Miquèle? „Tja", zei inspekteur Broekman nadenkend. „Dat is een merkwaar dig verhaal, dat u ons gedaan heeft." André Boorneman leunde in zijn kussens. Het spreken had hem ver moeid, maar hij leek toch een beetje te genieten van het feit, dat hij de po litieman en de andere mensen in de ziekenkamer een geschiedenis had meegedeeld, die hen al heel eigenaar dig in de oren klonk. Wat had hij wel verteld, toen hij uit zijn verdoving was wakker geworden? Diep beledigd was André Boorne man op de bewuste avond uit de foyer van het koncertgebouw „De Vereniging" weggegaan. De woorden van de poenige Van der Zuyden had den hem geraakt en de warmte, waarmee het Roemeense meisje af scheid van hen had genomen, konden die indruk niet wegnemen. Hij was, al gauw bekoeld door de nachtlucht, naar de St. Annastraat gewandeld cm zijn pension op te zoeken- Toen was hij langs de automatiek gekomen. Een aantal verlichte vierkanten wenkten hem en achter de venstertjes lagen kroketten, nierbroodjes en andere eetwaren André had de verleiding niet kunnen weerstaan om er een proefje van te nemen en toen de or kestleider Louis Mulders even later arriveerde, had hij die van harte een nierbroodje kunnen adviseren. Om dat hij zelf klaar was, stak hij de straat over, want het pension lag aan de overkant, nog wat verder op. Hij was dicht in de nabijheid ervan, toen een auto stilhield. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2