De Echo van het Zuiden SPORTSPIEGEL Vissers' Wegenbouw- en Aannemersbedrijf te Drunen gaat jubileren, NIET NAAR STOCKHOLM. Oranje kwam tegen Oostenrijk te laat op toeren 1-1) Chemici der Lederindustrie congresseerden te Rome. HOCKEY U kunt niet alles weten VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 80e JAARGANG No. 72 Wanneer een en ander door de RWB-ers in acht wordt ge nomen en hiervani zijn wij over tuigd, dan geloven we dat Be- soijen zondag in haar eerste thuiswedstrijd in staat kan ge acht worden de winst voor zich op te eisen, maar nogmaals al leen wanneer iedere speler zich van het begin tot het einde ten volle hiervoor inzet. De leiding is in handen van de heer Huijzer uit Den Bosch, terwijl de wedstrijd zoals altijd ook nu weer om half 3 aanvangt. Het 2e elftal gaat naar Til burg om daar de reserves van Zigo partij te geven en ook hier is het niet uitgesloten dat door RWB de volle winst behaaild wordt, miits er niet wordt ge dacht dat men de punten cadeau zal krijgen. Deze wedstrijd begint om 12 Oostenrijk in eerste hellt verreweg superieur uur. BAARDWIJK. Indien Pluvius het toelaat, staat Baardwijk zondag a.s. de uitwedstrijd tegen Concordia SVD uit 's-Bosch te wachten. Aangezien het voor beide elf tallen de tweede wedstrijd in de ze competitie wordt, kunnen wij ons moeilijk aan een voorspel ling wagen. Concordia SVD, die momenteel de laatste plaats be zet, zal echter alles in het werk stellen deze plaats zo spoedig mogelijk te verlaten. Baardwijkers, willen jullie in de bovenste regionen blijven, dan moet er van het begin tot het einde gewerkt worden. On derschat je tegenstander niet. Wij vertrouwen er op dat de supporters van Baardwijk zon dag kunnen juichen. HAARSTEEG. AlemHaarsteeg 32. Uitkomend met twee inval lers, resp. voor H. Kivits en M. Junggeburt, die vanwege de A- griep on de ziekenlijst voorkwa men, is Haarsteeg er niet in ge slaagd haar overwinningenreeks voort te zetten. Op het slecht bespeelbare terrein voelde de thuisclub zich aanmerkelijk be ter thuis en wist in de voorlaat ste minuut de leiding te nemen om die niet meer af te staan. Overwegend wagen de gasten in de meerderheid, maar de ver zwakte ovorhoede kon niet tot scoren komen. Enkele dekkings- louten van de Haarsteeg achter hoede leverden in de eerste helft twee doelpunten op, die met de stand 2—0 in het voordeel van Alem in ging. Het zou te ver overen de» vele kansen die zich voor 't doel van de thuisclub voordeden, te me moreren, maar dank zij hard, vaak te hard verdedigen van de achterhoede en geholpen door Vrouwe Fortuna, wist de doel man van Alem zijn heiligdom voor doorboring te vrijwaren. In de tweede helft pakten de bezoekers flink aan om te trach ten het verloren terrein te her winnen; aanval op aanval werd opgezet en het was te zien dat doelpunten niet konden uitblij ven. Na een kwartier te hebben gespeeld, werd bij een aanval van Haarsteeg een der achter- spelers zo in het nauw gedreven dat hij de bal met de hand speel de; de toegekende strafschop werd door aanvoerder Boelen in een doelpunt omgezet. Na enke le kansen te hebben gemist, was het tenslotte Jo Junggeburt die hard inschoot, 22. Door beide elftallen werd in de resterende tijd hard om de overwinning kreeg de wedstrijd een levendig karakter en ging het er somtijds wel hard naar toe. Toen ieder een zich reeds met een gelijk spel had verzoend, nam de thuis club uit een vrij ongevaarlijke aanval een minuut voor 't einde dei leiding en kreeg Haarsteeg de eerste nederlaag in deze compe titie te incasseren. WAALWIJK. SCHEIDSRECHTERSCURSUS. De KNVB heeft te kampen mtet een tekort aan scheidsrech- j térs, niet alleen in Noord-Bra- bant, maar ook in alle andere j districten. Om dit tekort zo goed en zo spoedig mogelijk op te i heffen, heeft de KNVB besloten j tot het geven van scheidsrech- j terscursussen, o.m. ook in Waal- i wijk. Belangstellenden voor deze i cursus kunnen zich opgeven bij KNVB Afdeling Noord-Brabant, j Lóopschansstraat 62, Breda S.V. De Langstraat, secr. Grote straat 104. Waalwijk; F. Tim- mers, v. Heeswijkstr. 10 Kaats heuvel; G. Kruijf, v. d. Duin straat 93, Sprang-Capelle en bij C. Bekkers, Vaartje 96, Waspik. Gaarne sporen wij belangstel lenden aan tot het volgen van de cursus, want zonder scheids rechters is de voetballerij on mogelijk. RKC—Hero. De conservenmannen uit Bre da hebben het in het begin van dit seizoen lang niet slecht ge daan, want 4 punten uit 3 wed strijden is meer dan we vorige seizoenen van de Hero-lui ge wend waren. Hieruit blijkt dus dat zii van plan zijn ditmaal niet met een minder bescheiden rol genoegen te nemen en zij zullen dus hun uiterste best doen om RKC, dat zondag a.s. bij hen te gast is, als volgend slachtoffer te laten fungeren. Na het vertoonde spel tegen RWB houden wij, een beetje ons hart vast, maar gelukkig plegen de geelblauwen hun beste vorm voor de uitwedstrijden te bewa ren, zodat, wanneer de ploeg tenminste wTeer compleet is, de wedstrijd toch bij voorbaat nog niet verloren; is. RKC-ers, zet dus .je beste beentje voor en zorg voor 'n prettige evrrassing. RWBSCO. Het le elftal van RWB speelt as. zondag een thuiswedstrijd tegen het Oosterhoutse SCO. Deze club is vorig seizoen ge promoveerd naar de 3e klasse en hun entrée hierin was van dien aard, dat men er nu al wel van verzekerd kan zijn dat zij zich in haar nieuwe omgeving prima thuis voelt en derhalve door ieder elftal in haar afde ling voor een tegenstander van formant wordt aangezien. RWB zal dus zondag zeer ze ker een harde noot aan SCO te kraken hebben. Er zal door Be- soijen met heel wat meer spirit gespeeld moeten worden als in de wedstrijd tegen RKC, terwijl men er goed aan zal doen wat meer aandacht te besteden aan het afdekken van de tegenstan- Wat elke vaderlandse voet balvriend zo vurig heeft gehoopt is helaas geen werkelijkheid ge worden. Nederland heeft zijn thuiswedstrijd tegen Oostenrijk Weliswaar niet verloren, maar een gelijk spel was nu eenmaal niet 'voldoende om nog een kans te maken voor de eindronde in Stockholm. Na de grandioze wedstrijd in Wenen waren de verwachtin gen voor de returnmatch in Am sterdam bijzonder hoog gespan nen, temeer nog omdat de Ne derlandse, aanvalslinie sinds We nen een belangrijke versterking had ondergaan. Het voorspel te gen Luxemburg was weliswaar maar matig, maar algemeen ver wachtte men, dat de Nederland se ploeg tegen Oostenrijk extra geladen in het veld zou komen en daardoor in staat zou zijn de oneerlijke nederlaag van Wenen te wreken. Het is anders gegaan. In de eerste helft van de returnmatch in het eivolle Amsterdamse sta dion was de Nederlandse ploeg zelfs geen schaduw van die, die in Wenen in het veld kwam. Be halve in een fenomenaal kee pende de Munck faalde onze na- tionale ploeg over alle linies. Het was of zij een oefenwed- j strijd speelde, zo nonchalant en ongeïnteresseerd speelde men soms. De Oostenrijkse aanval brak keer op keer met ontstel- lend gemak door onze verdedi ging, en, als er in ons doel geen 'koelbloedige en ongenaakbare de Munck had gestaan, zou Ne derland na een half uur reeds een geslagen ploeg zijn geweest. In het middenveld was Oranje nergens. Als een trotse allesbe heersende strateeg liep daar Hanappi, die elke Nederlandse aanval in de kiem smoorde en zijn eigen aanvalslinie telken male met geraffineerde centers het Nederlandse doelgebied bin nen schoof. En onze aanval dan met het gerenom'meerde binnen- trio Rijvers-LenstraWilkes en de kwikzilverige buitenspelers Carlier en v. d. Kuil Zij kwam er niet aan te pas. De Oranje- aanvallen konden Halla en Swo- boda nauwelijks verontrusten. Lenstra kwam niet verder dan wat mismoedige pogingen, maar telkens weer stond hij moeder ziel alleen tussen de Oostenrijk se poortwachters. De combina ties klopten niet of waren te simpel van opzet. En als er al eens een voorzet kwam van de snelle Carlier en van v. d. Kuil, dan was er nergens een schiet grage Nederlandse voet present om de aanval af te ronden. Reeds de eerste Oostenrijkse aanval van de aftrap af deed 'n huivering gaan door de volge propte tribunes. Kolizeck joeg de bal hard langs de Munck, maar scheidsrechter Ellis annu leerde dit doelpunt terecht we gens buitenspel. Nederland beet 'even fel van zich af, maar Abe was net een fractie van een se conde te laat om de bal langs de uit zijn doel gekomen Schmiedt te schuiven. Weer kwamen de Oostenrijkers terug in een ver rukkelijke cadans met een oog- i verblindend shortpassing, dat altijd wel ergens een vrije man vond, maar op het kritieke ogen blik was daar telkens weer het been van een voortreffelijk spe lende Wiersma en Kuis. Kwa men ook zij snelheid te kort, dan was daar nog Frans de Munck, die brullende schoten of venijnig zoevende schuivers od verbluffende wijze onschadelijk maakte. Telkens weer echter maakte onze verdediging de fout de Oostenrijkers te laten komen en... te laten schieten. Dit werd in de twintigste minuut noodlottig, toen de overal op duikende Hanappi de bal op de i6-meterlijn te pakken kreeg en ongehinderd een daverend schot loste waartegen de Munck mach teloos was (01). De strijd bleef daarina hard, maar fair. KAATSHEUVEL. Jeugdtoernooi van DES. Voor 't eerst is zondag j.l. in Kaatsheuvel op de terreinen van de Efteling een jeugdtoernooi gehouden, waaraan jongens- en meisjeselftallen van Waalwijk, Were Di, Forward, Tilburg, Ho- co, Liberty en DES deelnamen, in totaal 16 elftallen. Het weer was wel erg wisselvallig, maar men heeft toch kans gezien het programma volgens het opge stelde schema af te werken. 's Avonds om 7 uur werden de prijzen uitgereikt in het thee huis van het Natuurpark door de voorzitter der club, de heer J. Reijnen, die vooral het ieugd- bestuur prees omde goede or ganisatie. Bij de meisjes was de le prijs voor Tilburg, de 2e voor For ward. Bij de jongens de le prijs voor Hoco, de 2e voor DES. Verdere uitslagen waren Meisjes Poule A Poule B ForwardWere Di LibertyDES 2 DES 2Forward Were DiLiberty ForwardLiberty Were Di—DES 2 0—1 0—6 0—1 4—0 6—0 0—1 TilburgHoco WaalwijkDES 1 DES 1—Tilburg HocoWaalwijk TilburgWaalwijk HocoDES 1 1—0 0—5 0—2 2—0 5—0 2—0 Finale; TilburgForward 20 Poule A: Tilburg 6 punten; Hoco 4 p.; Waalwijk 0 p. DES 1 2 punten. Poule B Forward 4 punten; Were Di 4 p.; Liberty 0 p.; Des 2 4 punten. Jongens Poule A Were DiWaalwijk 10 LibertyDES 1 08 DES 1—Were Di 3—0 WaalwijkLiberty 01 Were DiLiberty 01 WaalwijkDES 1 05 Poule B HocoTilburg 22 Forward—DES 2 3—1 DES 2—Hoco 1—2 TilburgForward 01 HocoForward 10 Tilburg—DES 2 2—0 Finale: DESHoco na verlen ging en doelschieten gewonnen door Hoco. Competitiestand Poule A Were Di 2 punten; Waalwijk 0 p.; Liberty 4 p.; DES 6 punten. Poule B Hoco 5 punten; Til burg 3 p.; Forward 4 pt.; DES 2 6 punten. Vermakelijk echter was het te zien, hoe enkele Oostenrijkse spelers zich van het begin af ontpopten als volmaakte come- dianten. Na een faire duw of tackle bleven zij krimpend en misbaar makend liggen, maar zo dit bij een Duitse scheids rechter dan al enig effect sor teert, de briljant leidende Ellis had deze grapjasserij al direct door en liet rustig doorspelen en wees de Oostenrijkse verzorgers, die miet zware koffers het veld kwamen oprennen, resoluut bui ten de lijnen. Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat de Oostenrijkste spelers de opdracht hadden ontvangen zich op deze wijze aan te stellen met de ken nelijke bedoeling om aan de bui tenwacht te tonen de i uitzen ding werd immers over 'n groot aantal buitenlandse t.v.-zenders gerelayeerd dat het „weer" de Nederlanders waren die zich misdroegen. Het televisie-ver slag speelde de Oostenrijkers ongewild in de kaart door van dergelijke momlenten closei-ups door te geven, waarop de van „pijn" vertrokken Oostenrijkse gezichten duidelijk te zien wa ren. Overigens was het t.v.-evr- slag zeer vlak en weinig boei end. Geen enkel detail is de huis kamers binnengekomen, 't bleef de hele wedstrijd door bij een weinig interessant totaalbeeld, waarbij men het com'mentaar ook best kon missen. Maar goed, het was dus 01 en het bleef zo tot de rust, waar bij we ons gelukkig mochten prijzen dat de score niet veel meer in ons nadeel was. Wat trainer Schwartz en an dere KNVB-officials tegen onze Oranje-ploeg tijdens de rust ge zegd hebben weten we niet, maar het moet wel een zeer hartig woordje geweest zijn, want na de rust kwam er een Oranje- ploeg in het veld, die voetballen kon en bezield was met de wil om te winnen. Het ging opeens en hoe. Klaassens en Notermans schoven hun posities naar vo ren en schoven de ene center na de andere binnen 't bereik van onzei aanval, waar Abe met ach teloze voetbewegingen de Oos tenrijkse verdedigers te hoop deed lopen en v. d. Kuil in ra zendsnelle rushes langs de lijn flitste. Wilkes werd zeer be- j weeglijk, al kon hij er dan ook i niet in slagen om met zijn be faamde korte dribbels de Oos tenrijkse achterhoede te „ont wrichten. Kleine Kees Rijvers werd zo fel als een terrier en Carlier priemde talrijke centers in het doelgebied, waar echter steeds te weinig Nederlandse stootkracht aanwezig was om Schmiedt te passeren. Ja toch, eenmaal lukte het, toen Abe lis tig als altijd een voorzet van links met een simpele voetbe weging de gelijkmaker in 't net deponeerde. Ht stadion barstte bijna van enthousiasme. En Oranje voelde, dat het deze wed strijd kon winnen. Aanval op aanval golfde op Schmiedt af, maar telkens weer bleek dat er te weinig stootkracht in onze aanvalslinie zat. Een beetje ont moedigd liet de Nederlandse ploeg even de teugels vieren, waarvan de Oostenrijkers dank baar gebruik maakten om, hun geraffineerd borduurwerk op de grasmat te leggen en waarmee zij zich nog menige kans schie pen, waarbij de Munck eenmaal niet beter wist te doen dan hoog over eigen doel te knallen. Zo verstreek de tijd en allengs werd het duidelijk dat de Oran- jeploeg, waarbij het plaatsen toch wel vele malen zeer slecht was, het niet zou redden. Een wanhopig offensief werd inge zet en even leek het alsof het toch nog zou lukken, maar het venijnige schot van Wilkes werd door Schmiedt op de doellijn gestopt. Evenzo een kanjer van Carlier. In de laatste seconde kreeg Abe nog een kans. Heel het stadion hield; de adem in en de duizenden toeschouwers in de huiskamers knep'en hun han den dicht, miaar Abe schoot recht in handen van Schmiedt. En daarmee stond liet vast dat we niet naar Stockholm zullen gaan, want dat Oostenrijk van Luxemburg zal verliezen is wel- saast onmogelijk. Jammer ,maar elke objectieve toeschouwer zal moeten beamen dat de Oostenrijkers met dit ge lijke spel niets te veel hebben gekregen. Hun veldspel, tech niek en tactiek waren ongetwij feld van hoger gehalte dan het onze. Een 30 voorsprong met de rust zou voor hen zeker niet geflatteeerd zijn geweest. Jami- iner is, dat zij zich tot het hier boven gesignaleerde komedie achtige gedoe hebben laten ver leiden. Voetballers van deze klas se moeten daarboven staan. Hun grote man was Hanappi, die ook ongetwijfeld de beste speler van hei veld was, technisch en tac tisch zeer begaafd. Verder was de debutant Kozileck 'n belang rijke versterking. Bij de Neder landers heeft alleen de Munck een grote hoogte bereikt. Het gelijke spel is ongetwijfeld aan hem te danken. In het veld was v. d. Kuil de beste man. be weeglijk, zeer snel cn met een zeer goede baltechniek. Het bin- nentrio was ditmaal een teleur stelling. Lenstra is zeer zeker 'n knap voetballer, die met de bal de meest wonderlijke dingen kan doen en prachtige kansen weet te scheppen, maar als midden voor toch iets te week is. Ter verontschuldiging moet worden aangevoerd, dat hij meestentijds de enige Nederlander was, die voor 't heiligdom van Schmiedt te vinden was. Wilkes stelde te leur, al heeft hij in dc tweede helft ook vele goede dingen la ten zien. Hetzelfde geldt voor Rijvers en Carlier, waarvan de eerstgenoemde vooral in de tweede helft bijzonder fel op de bal zat. Klaassens heeft goed voldaan, maar zijn plaatsen is nog steeds „ins blaue hinein". Notermans en v. d. Hart waren zonder meer goed. De beste ver dediger was Wiersma, die met zeer knappe slidings en bekwaam positiekiezen menige Oosten rijkse aanval onschadelijk maak te. Ook Kuis bereikte vooral in de tweede helft een uitstekend spelpeil. Scheidsrechter Ellis was voor treffelijk. Hij heeft deze hele wedstrijd van het begin tot het eind in de hand gehad zonder ook maar een ogenblik het spel afbreuk te doen. Een eminent arbiter, deze Engelsman. Resumerend mogen we zeg- gen dat Oranje in de eerste helft de overwinning heeft verspeeld. Een verdediging zoals die van Oostenrijk overrompelt men I niet zo maar in drie kwartier. 1 We hebben in die tweede helft vele staaltjes van voortreffelijk j voetbal laten zien, maar het wTas net niet genoeg. Jamimer, maar meer dan een gelijk spel hadden I we echt niet verdiend. Als u havermout maalt, hebt u minder nodig en is de pap ook gauwer gaar. Voor een bord ge brui ke men een le pel meel. Vetvlekken in herencostuums kan men verwijderen door kalk op de vlek te leggen en op de achterkant met een heet strijkijzer te strijken de kalk neemt al het vet op. De kalk kan gewoon weg- geborsteld worden. Gebarsten inmaakpotten kan men weer heel maken door de. barsten met paraffine dicht te maken. Ook kan men de barsten aan de bui tenkant met vuurlak be strijken. Om te voorkomen dat de hals van uw jumper uitrekt, naait u een boorlintje aan de binnenkant tegen de hals opening. Wanneer de knop van 'n deksel gegaan is, stopt men een kurk in het gat. Deze knop zal de warmte niet geleiden. Om te voorkomen dat klaprozen spoedig verleppen, verbrandt men eerst de einden van de stelen tot ze, zwart worden. Daarna zette men de bloe men in vers water. Wil men koper een roodachtige glans geven, wrijf het dan op m!et een prop papier miet as van kool of turf. Dit werkje hoeft men maar on geveer eens in de vier yve- ken te doen. Gebatikte sarongs kan men was sen in een lauw sopje. Geeft de sarong af, dan zeer snel werken en de sarong in een doek droogknijpen. Goed uitspoelen is noodzakelijk. (Nadruk verboden). -r. m h w*w» iwbiwih.w™ mmit, ,jT Het in den lande algemeen bekende en een der grootste wegenbouw-bedrijven gaat a.s. zaterdag 28 dezer jubileren. Dan zal het feit herdacht worden dat Vissers' Wegenbouw- en Aannemersbedrijf te Dru nen 100 jaar bestaat. De huidige directeur de heer G. J. Vissers is de kleinzoon van de grondlegger van 't bedrijf, de heer Jo hannes Vissers, die op 12 november 1911 in Drunen werd geboren. Drunen was toen nog een vrijwel geheel agrarisch dorp en Jan Vissers maakte daarvan deel uit, maar de omstandigheden waren van dien aard, dat hij een andere stiel zocht en zich ging toeleggen op water bouwwerken en wegenbouw, zover als toen deze wijdse naam pas gaf, maar t was toch wel zo, dat z'n eerste zg. groot werk in 1856 werd gesloten tussen de provinciale waterstaat en de aannemer Vissers en dat betrof de Baardwijkse overlaat. Daarna volgden vele werken, vooral in Brabant. De heer M. Vissers associeerde zich met de waterbouwkundige Stijnis uit Made en werkte samen met de Kuijkse stratenmaker Nol Wilpes, bij de oudere lezers eveneens welbekend. Zo was het voor de eerste wereldoorlog al een zeer belang rijk bedrijf geworden. Niet alleen is het 't oudste, maar ook mag 't op 't ogenblik een der grootste we genbouwbedrijven in ons land genoemd worden, speciaal nu het sinds 1931 staat onder leiding van de heer G. J. Vissers., een kleinzoon van de stichter, die o.m. hoofdbestuurslid is van de Ned. Vereni ging van Wegenbouwers en bestuurslid van de Vereniging voor Butimineuze Wer ken. Na de tweede wereldoorlog is het we- *1 SfHHPPKT we genbouwbedrijf van Vissers uitgegroeid tot een bedrijf met ruim 375 man personeel en een zeer modern geoutilleerd machine park. Het bedrijf beweegt zich eveneens op het gebied van de utiliteitsbouw en de ne venterreinen van de wegenbouw. Doch de wegenbouw zelf is en blijft het voornaam ste werkobject. Alleen al op dit terrein voerde Vissers Wegenbouw verleden jaar werken uit, waarmede in totaal een bedrag van bijna 7 miljoen gulden was gemoeid. Met de andere werken, w.o. utiliteits bouw, was verleden jaar een bedrag ge moeid van 1.127.000 gulden. In 1953 werd als dochteronderneming de N.V. Maas en Waal gesticht, waarvan de heer G. J. Vissers eveneens directeur is en welke een vol-automatische fabriek heeft met een capaciteit van 14 miljoen lichtbetonstenen per jaar. Typisch is 't dat na de laatste wereld oorlog Vissers' wegenbouwbedrijf speciaal in Limburg werkzaam is; de grote wegen van Valkenburg naar Maastricht, bij Hoens- broek, de parkeerterreinen der Staatsmijn Emma, de weg Wylre - Gulpen, de wegen en parken van 't oorlogskerkhof Margra ten enz. zijn allen 't werk van deze jubi lerende firma (wiens directeur in Zuid- Limburg zeer gezien is) en nog tal van wegen heeft hij thans „gelukkig" nog on derhanden. Men ziet uit dit korte resumé welk een bedrijf onder welk een leiding a.s. zater dag z'n honderdjarig jubileum viert en waarmee wij bij voorbaat onze gelukwensen uitspreken. Zaterdag is 't receptie van 15.30-17.30 uur in Chalet Royal in den Bosch. Meer dan 400 leden uit 25 landen heb ben deelgenomen aan het tweejaarlijkse congres van de Internationale Federatie van Verenigingen van Lederindustrie Scheikun digen, dat van 15 t.m. 20 sept. j.l. te Rome werd gehouden. Van Nederlandse zijde werd aan dit congres o.m. deelgenomen door ir. J. Roelofs-Heyrmans, secretaris- penningmeester der Nederlandse Vereni ging en directeur van het Lederinstituut T.N.O. alhier, en door ir. P. J. van Vlim- meren, bestuurslid van de Nederlandse Vereniging en eveneens verbonden aan het Lederinstituut T.N.O. Vóór de aanvang van het eigenlijke con gres kwam een aantal commissies op ana- lysegebied - zoals de chemische, physische analyse van Ieder en de looistofanalyse bijeen ter versteviging en verdere uitbouw van het internationaal contact, dat reeds lang op dit gebied bestaat. In het kader van dit contact zijn op analysegebied voor al de laatste jaren belangrijke vorderingen gemaakt en verwacht mag worden, dat men binnen afzienbare tijd zal komen tot de vaststelling en hantering van internationale methoden op dit terrein. Op maandag 16 sept. werd het eigen lijke congres geopend met een voordracht van dr. Speakman uit Leeds, die een zeer gerenommeerde naam heeft op het gebied van eiwit-onderzoek. In de middag waren er enige voordrachten, uitgaande van de Internationale Looiersraad (Tanners Coun cil), die ten doel hadden de bevordering van de lederpropaganda tegenover de ver vangingsmiddelen en die tevens beoogden aan deze progaganda een wetenschappelij ke achtergrond te geven. Op de avond van deze eerste dag werd het gezelschap door de burgemeester van Rome ontvangen op het Kapitool, waar men zó door de kunstschatten van het oude Rome werd overrompeld, dat men de af wezigheid van de ganzen nauwelijks miste. De tweede congresdag was gewijd aan voordrachten over een aantal belangrijke processen bij de lederbereiding, te weten: het weken, het kalken, het beitsen, de chroomlooiing, de plantaardige looting en de vetting. Deze voordrachten werden ge volgd door een levendige discussie, waarbij men zich op waardevolle wijze kon oriën teren op de in andere landen gevolgde methoden. De bedoeling van deze tweede dag was dus het contact tussen wetenschap en praktijk te verbeteren. Wij mogen naar aanleiding hiervan op merken, dat het T.N.O. alhier reeds ge- runme tijd grote aandacht wijdt aan het contact met de praktijk door het regelma tig organiseren van besprekingen met de leden van de researchvereniging. Dit con tact wordt door de leden niet alleen bij zonder op prijs gesteld, maar heeft ook reeds belangrijke resultaten afgeworpen. Na deze tweede dag, die misschien wel een beetje te veel van het goede had ge boden, was men hard aan wat ontspanning toe en de gelegenheid daartoe kreeg men volop in een tocht door Rome onder lei ding van een bekwame gids. Maar toen kreeg men weer te veel van het allerbeste, want men zal het te doen krijgen om in één dag al het overweldigende schone, dat in Rome ligt opgestapeld, te bekijken. Het moet uiteraard wel blijven bij een vluchti ge kennismaking, waarbij men zich toch gelukkig prijst in de gelegenheid te zijn geweest in deze schatkamer van de oude wereld te hebben mogen vertoeven. Men heeft musea bezocht, rondgewandeld in de betoverende tuinen van Rome en ge luncht in Valla d'Este, kortom, men heeft zich verrijkt aan de onvergelijkelijke schoonheid en het verrukkelijke klimaat van een stad zoals er geen tweede is. De beide laatste dagen waren daarna ge vuld met een groot aantal voordrachten over resultaten van onderzoek op het zeer omvangrijke gebied van de lederchemie. Na iedere voordracht bestond er gelegen heid te discussieren, hoewel de daarvoor beschikbare tijd niet altijd in overeenstem ming was met de belangrijkheid van het onderwerp. Tijdens een huishoudelijke vergadering van de Internationale Federatie, welke ook in deze dagen werd gehouden, werd Ir. v. Vlimmeren gekozen tot lid van het be stuur van deze Federatie. Dit congres, dat van zo bijzonder grote waarde is door de daaruit voortkomende samenwerking tussen onderzoekers van ver schillende landen, welke weer leiden tot de grotere mogelijkheden bij het leeronder zoek, werd besloten met een audiëntie bij Z. H. de Paus in diens buitenverblijf te Castel Gandolfo. Tijdens deze speciaal voor de deelnemers aan dit congres gegeven audiëntie hield de Paus een boeiende toe spraak, waarin hij de betekenis schetste van het leer in het leven van de mens, om er ten slotte op te wijzen, dat de weten schap op dit terrein op het materiële is in gesteld ten voordele en tot het welzijn van de mens, maar de wetenschap komt voort uit de geest en de geest uit God. In de zorg voor het materiele welzijn van de mens mogen de hogere waarden niet uit het oog worden verloren. De H. Vader besloot zijn toespraak met het geven van zijn Apostolische Zegen, waarna hij zich nog enige tijd op ongedwon gen wijze met de aanwezigen onderhield. LAND- EN TUINBOUW. NAJAARSBEMESTING. Nu opnieuw de tijd nadert dat veel ge wassen, in de eerste plaats de granen, het veld hebben verlaten is het niet alleen maar zelfs noodzakelijk, dat direkt de nodige aandacht aan de stoppel wordt geschonken. Toch is het maar half werk als men zijn werkzaamheden beperkt tot het stoppel- ploegen, het cultivateren, het schijveneg- gen of wat dan ook. Juist vóór deze werkzaamheden is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen die zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, de kalizouten (kai- niet, veertiger of zestiger) en slakkenmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze oppervlakkig door de grond worden gewerkt, voordat het winter- voor- of zaadvoorploegen plaats vindt. Met het oog op de dikwijls zo drukke voorjaarswerkzaamheden is het noodzake lijk thans reeds te doen wat mogelijk is, opdat de basis voor een goede oogst niet in de knel komt. Voor wat de kalibemesting betreft willen wij opmerken, dat uit verschillende proef- veldgegevens bekend is, dat vooral deze meststof aangewend in de herfst tenminste dezelfde gewassenopbrengst levert (vaak zelfs iets hogere) als een kalibemesting in het voorjaar. Kalimeststoffen laten zich uitstekend mengen met andere meststoffen, b.v. tho- masmeel. Dit mengen bevordert niet alleen de strooibaarhed, het kan tevens een „arbeids- gang" uitsparen hetgeen een niet onbelang rijk voordeel is. Tenslotte mag men ook vooral niet ver geten, dat de meststoffenprijzen in de herfst lager liggen dan in het voorjaar. En ook dat is van groot belang.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 13