10 X JTóGé 10% FILMJOURNAAL WATERWEGEN VAN GROOT BELANG VOOR BRABANTS TOEKOMST Xyntha-anker Horloge plastic tafellaken iuitebc Raadsel in Nijmegen of Groentesoep a «eg voor de halve prijs v - Vccfc €cropt> cpo/ VUtM DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 iets te klein? Stationsstraat 28 WAALWIJK 'n Klasse apart. Betaling van af f 1.50 p.w. Alléén verkrijg baar via A. v. Assen, Poolse- straat 6, Waalwijk of B.v. Ier- lant, Vondelplein 3, Tilburg. Waalwijk en Waspik missen aansluiting op scheepvaartnet door deplorabele toestand van Oude Maasje. Niet alleen goede en snelle wegverbindingen zijn van het grootste belang voor de inwen dige structuur van de Brabantse economie, maar ook goede wa terwegen. In de ontsluiting van deze' provincie hebben de water wegen een belangrijke rol ge speeld en ook voor de toekomst van Brabant moeten de verbin dingen te water van het aller grootste belang geacht worden. Aan het belang van de water wegen en de scheepvaart in ons gewest wijdt het laatst versche nen nummer van „Noord-Bra bant", het tweemaandelijks offi cieel orgaan van het Economisch Technologisch Instituut voor Noord-Brabant te Tilburg, een belangwekkende beschouwing van de hand van drs. N. P. J. de Vries. In dit artikel belicht de schrij ver de gunstige verkeersligging van Noord-Brabant tussen Maas en Rijn enerzijds en Schelde an derzijds. Deze gunstige ligging is in het Brabantse waterwegstel sel echter slechts gedeeltelijk tot haar recht gekomen. Het Bra bantse waterwegstelsel is aan gesloten op Maas en Rijn, maar anderzijds ontbreekt een goede verbinding tussen Maas en Schel de van de Zeeuwse Tussenwate ren tot Luik, want de Belgische Kempenkanalen, die aansluiten op de Zuid-Willemsvaart, heb ben een ver onvoldoende capa citeit. Men denke bovendien aan de Stop van Lozen in Belgisch Limburg. Evenals het Belgisch Kempische waterwegennet ver keert het Noordbrabantse in een marginale positie en hieruit is dan ook het streven ontstaan om tot een nieuwe centraid ver binding tussen deze netten te komen door de aanleg van het z.g. Postelkanaal. Een ander ongunstig aspect der Brabantse waterwegen is be houdens voor de Maas, hun ge ringe capaciteit. Mark, Dintel en Vliet laten vooralsnog over het algemeen geen groter schepen toe dan van 500 ton, zodat de Kempenaar van 600 ton er niet eens volgeladen kan varen. De Brabantse industrie is thans over het algemeen niet op trans port over vaarwater aangewezen wat niet wegneemt, dat in groter verbond bezien, de scheepvaart in Noordbrabant zeker van be lang is. De Maas is het drukst bevaren, maar dit betreft gro tendeels doorvaart langs de pro vincie om. Hierop volgt de Zuid- Willemsvaart, welke ondanks haar geringe capaciteit en haar groot aantal sluizen van groot belang blijkt voor het verkeer juist naar havens, die aan deze waterweg zelf zijn gelegen. Tilburg en Breda bepalen voor een belangrijk deel de vaart op de Mark. Dintel en Wilheliraina- kanaal. De scheepvaart op het Oude Maasje naar Waspik en Waalwijk is miniem vanwege de desolate toestand van deze wa terweg. De binnenvaart op de Bra bantse kanalen toont een abso lute toename sinds de oorlog, 't meest op het Wilhelminakanaal voorbij Tilburg (tot 300 pet.), maar ook op het Markkanaal bij Oosterhout (in de richtingen noord en zuid resp. 117 en 65 pet.) Bouwmaterialen vormen het grootste gedeelte van de scheeps ladingen, maar ook erts, meta len, metaalwaren en grondstof fen worden veel per schip ver voerd. De soort van lading hangt uiteraard veelal af van de eco nomische bedrijvigheid langs de waterwegen zoals b.v. de aan wezigheid van de PNEM in Geer'truidenberg en de suikerin- dustrie in Breda. Het is ook te verwachten dat de vestiging van de N.V. Excelsior in Oosterhout het vervoer op het Wilhelmina kanaal belangrijk zal beïnvloe den. Toekomst. Wat de toekomst en bestem ming betreft, is het Brabantse vervoer te water het meest in tens met Rotterdam e.o. Daar komt intussen meer vervoer vandaan dan er heen gaat. Al leen voor het vervoerdistrict Breda is het omgekeerd, wat weer samenhangt o.a. met de hier gevestigde suikerindustrie. Een belangrijke scheepvaart relatie van Brabant is dan ver der Zuid-Limburg, terwijl de re latie met België en Duitsland altijd nog belangrijker is dan die met de overige Nederlandse gebieden. Hiernaast bestaat het verlan gen naar doortrekking van het Wilhelminakanaal naar de Maas waar het dan aansluiting zou moeten krijgen op het nieuwe MaasRijn-kanaal Arcen-Ruhr- ort, dat zo pas nog in een me morandum van de stad Krefeld ter discussie werd gesteld en op het jongste scheepvaartcongres te Maastricht over de Maas Rijn-verbinding eveneens ter sprake kwam. Meer opportuun is wellicht vooraf de Noordervaart van Ne- derweert door te trekken tot Venlo een vraagstuk waarop wij in dit blad nog terugkomen. De waterwegen zijn bestemld voor het massavervoer op lange afstand. Hiermee wordt ook het belang van de doorverbindingen naar België en Duitsland voor de Brabantse kanalen onder- streept. Op dit moment is de Brabant se industrie als geheel nog niet specifiek op watervervoer aan gewezen, maar de verdere indus trialisatie van de provincie zal de meeste kans van slagen heb ben, als' primair stuwende zware nijverheid hier gevestigd wordt; juist deze industrie dient aan 't water te liggen. Het belang der Brabantse wa terwegen voor de toekomst is daaromi niet te onderschatten. Het is maar goed, dat de nood zakelijke verbeteringen van Mark en Vliet en hun onderlinge ver binding nu eindelijk worden aangevat. /Maar de toekomst eist meer Zowel de doorverbindin gen als de capaciteit van het Brabantse kanalennet zullen vooreerst nog de waakzame aan dacht en zorg van het provinci aal1 bestuur behoeven. MUSIS SACRUM. „ZWIJGEND HELDENDOM". Een harde oorlogsfilm, die de toeschouwer niet confronteert met de totaliteit van de oorlog, maar vooral met de psychische conflicten van een troepje des perate, ongedisciplineerde sol daten op de Philippijnen ten tij de van de Japanse overval op dit eiland. De leider van deze troep „hellevechters" is kapitein Waco, een geestelijk gestoorde bullebak, die steeds bezeten is door de angst voor een Japanse kogel, die hij tenslotte niet kan ontlopen, en die zich, steeds laat omgeven door een lijfwacht. Het zijn een troepje mensen, die alle illusies nog eens weer thuis te komen, al lang hebben opgege ven en het miserabele leven zo lang mogelijk trachten te rek ken. In dit milieu komt Sam Clifford terecht, die voor 't uit breken van de oorlog een rijke plantagebezitter was en als zo danig zijn ondergeschikten als vee 'behandelde. Clifford toont zich een dapper man, maar na enige tijd krijgt hij een zenuw inzinking, tengevolge waarvan hij een meerdere te lijf gaat, die, in het wilde weg schietend, naar een varj zijn vrienden gaat. Sam wordt dan overgeplaatst naar de groep van kapitein Waco en van het leven temidden van de altijd loerende dood geeft deze film 'n fascinerend beeld, dat veel ver der gaat dan de gevechtsacties van deze soldaten. Regisseur Ri- shard Fleischer heeft dit gege ven op zeer knappe wijze uitge werkt en daarom is „Zwijgend Heldendom" een oorlogsfilm die ver boven de middelmaat uit komt. Broderick Crawford en Robert Wagner geven van resp. kapitein Waco en Sam Clifford een boeiende en dikwijls aangrij pende uitbeelding. In CinemaScope. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 18 jaar. „COMANCHE TODD, DE BLANKE INDIAAN". Tegen de achtergrond van het majestueuze berglandschap van het Verre Westen speelt zich dit verhaal van meedogenloosheid en liefde af. In de hoofdrol een zeer sterk spelende Richard Wildmark, als de blanke Co- manche, die vertwijfeld vecht voor zijn leven, eerst voor zijn eigen leven tegen meedogenloze blanken en later tegen de Apa chen voor het zijne en van zes metgezellen. Van deze strijd geeft deze film een uitermate boeiend en, opwindend beeld, dat deze film ver doet uitsteken bo ven de gemiddelde Wild-West- story. Vanwege het realisme moet deze film voorbehouden blijven voor 18-jarigen. ïn CinemaScope. Maandag en woensdag. LUXOR. „ODONGO". Stuur een kundig cameraman, met 'n opéh oog voor de schoon heid van de natuur, de Afrikaan se jungle in, geef hem daar een spannend verhaal te verfilmen, en men kan verzekerd zijn van een film die de moeite van het zien meer dan waard is. De jungle, die grote imposan te dierentuin zonder hekken en kooien, boeit de jonge en de ou dere mens altijd weer opnieuw en een boeiend en gezond film verhaal, in deze omgeving gesi tueerd, mag men tot de beste vormjen van ontspanning reke nen. Zo ook dit verhaal „Odon- go", het hartveroverende jochie dat reeds in „Safari" zo'n pret tige en uitstekende rol gespeeld heeft. Odongo is hier het neger knechtje van de jager Steve Stratton, die samen met de vrou welijke dierenarts, Pamela Muir, de jungle in trekt om dieren te vangen. Prachtig en boeiend zijn de jungle-beelden welke de ca mera de toeschouwer voorzet en ook het verhaal houdt de aan dacht van 't begin tot het eind gevangen. Door de toepassing van het CinemaScope procédé krijgt deze uitstekende film nog een groter accent. Van vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. „DE RATTEN VAN HOUSTON". De ratten in deze harde gang sterfilm zijn niet de knaagdieren die jaarlijks voor miljoenen de menselijke provisiekasten plun deren, maar tweebenige ratten, die zich ten koste van anderen trachten te verrijken en de men selijke samenleving met hun mis dadigheid ontwrichten. Ditmaal geen' bankrovers, maar een stel meedogenloze bandieten dat zich er mee bezig houdt olie te tan pen uit de pijpleidingen der gro te maatschappijen. Omdat de ene rover de andere echter nooit verder vertrouwt dan hij hem ziet, zijn ze ook onderling steds FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 43). Dat ik bij mijn zwager ging informeren naar vreemdelingen die in zijn omgeving woonden en gasten uit het buitenland ont vingen, was natuurlijk alleen 'n aanloopje. Het was toeval, dat ik dicht bij zijn woning 'n spoor heb gevonden, maar anders had de Nijmeegse politie mij mis schien kunnen helpen. Dat ik namen noteerde van de mensen, die Ernst noemde als buren, was niet meer dan een voorlopige oriëntatie." „Toen kwaml de moord in het spel. Die interesseerde mij, om dat die zich in de nabijheid af speelde. Maar in het begin dacht ik er geen ogenblik aan, dat de ze moord verband kon houden met de zaak die mij was opge dragen. Langzamerhand begon er enige tekening te komen. Ik wil u eerlijk zeggen, dat de ver klaringen van mile Ilescu, ge volgd door het verdwijnen van de twee vreemdelingen, mij een schok bezorgden." „Jawel", viel kommissaris te Kem^e hem in de rede. „Maar hebt u de verklaringen van mile Ilescu geloofd „Het is vreemd toegegaan", antwoordde Sven. „Kijk, toen ik de Roemeense in het bos vond, zat zij daar in een ontredderde toestand en haar mededeling dat zij in groot gevaar was, kwam zo eerlijk, dat ik het geloofde. Inderdaad, het is gebleken, dat zij in gevaar was. Maar ik kon niet weten dat het een ander gevaar was dan ik! uit haar ver klaringen moest opmaken." „Wat?" Ernst sprong van zijn stoel. „Die mile Ilescu heeft ons dus voorgelogen Sven knikte. „Maar dan behoort zij dus ook tot de bende riep André Boorneman opgewonden. „Zo iets had ik nooit kunnen den ken." Ohlquist keek hem even glim lachend aan. „Net zo min als u kon vermoeden, dat zuster Mi- quèle tot de bende behoorde", merkte hij op. „Zuster Miquèle André was volkomen verbluft. „Ja, van die had ik het natuurlijk wel ge dacht. Maar u hebt maar één vrouw in arrest gesteld. Is er nog een ontkomen „Toch niet", ontkende Sven. „Dus...", aarzelde André. „Tja", stemde Sven toe. „Zus ter Miquèle en mile Ilescu wa ren een en dezelfde persoon. Maar we dwalen af. Zoals ge zegd, langzamerhand groeiden de feiten, die in een bepaalde richting wezen. Het was per slot van rekening geen toeval, Ernst, dat jij op een avond met de politie naar het Stevenskerk hof bent gegaan. Het recherche werk van de Nijmeegse man schappen had er toe geleid, dat wij besloten, die omgeving in 't oog te houden. Gekonstateerd was dat er in de late avond if 's nachts vaak personen in een van de huizen verdwenen en... daar mogen we wel even op wij zen, de auto, waarmee Jörgen- sen en Dupont waren weggere den, was in de oudq stad terug gevonden. Weliswaar niet daar vlak in de buurt, maar op een plek, die absoluut geen reden tot verdenking gaf van een huis in die omgeving. In de oude stad werd toen een scherpe controle ingesteld en daarbij werden de bewuste nachtelijke bewegingen vastgesteld. Al gauw bleek toen ook, dat in deze armelijke om geving mensen kwamen, die er niet bekend waren, maar er wel zouden kunnen thuis horen. Dat was zeker verdacht. De bezoe ken aan een van de huizen wa ren geregeld, zodat dit ons een goede kans gaf om iets te ont dekken, wanneer wij de moeite namen ons verscholen op te stellen. De leden van de bende zijn ongetwijfeld min of meer zorgeloos geweest. Het kan zijn dat de problemen hun boven het hoofd groeiden." Sven moest even stoppen om op adem te komen. Toen ver volgde hij „U weet op welke mjanier de bende tenslotte werd gesnapt. Maar nu komen wij op de personen, die er bij betrok ken waren. Enkele jaren gele den is een man op de gedachte gekomen, een bende te organi seren, die zich met het stelen van juwelen bezig zou houden. Deze man had door zijn reizen veel relaties. Het gelukte hem, een, staf van medewerkers bijeen te brengen en een straffe disci pline in te voeren. Dit was de kern van de bende. Maar u moet niet denken, dat die kern zelf inbraken pleegde. De organisa- tor was het opperhoofd. Zijn j naaste medewerker was een che- I mikus, die het bedwelmende! gas maakte. Zes anderen reisden veel en smokkelden de kapsules met de sterk gekoncentreerde gassen over de grenzen om ze af te leveren aan de eigenlijke in brekers. Want het zat zo, dat de hoofdman uitstekende relaties had in de onderwereld van ver schillende landen, vooral in Scandinavië. Zijn zes medewer kers zochten telkens de door hun chef uitgekozen gerouti neerde inbrekers op om een op dracht te overhandigen. Hij wist precies, waar iets van belang te halen was. Ja, hij stelde zelfs van tevoren in sommige geval len vast, wat er moest worden gestolen. En die discipline was zo streng, dat de inbrekers zich daaraan hielden. Zij werden na tuurlijk uitstekend betaald. Zij kregen meer dan een normale heler! zou hebben gegeven en het allerergste voor hen wqs, dat zij niet mleer voor de royale chef mochten werken bij overtreding van zijn bevelen. De buit werd afgeleverd aan( de kernmedewer ker, die de opdracht had over gebracht. Misschien meenden de meeste inbrekers, dat deze tus- I senpersoon zelf het opperhoofd was. In elk geval hebben de me- dewerkers van de laagste orde nooit geweten, hoe groot de ben de was. Wij hebben nu opper hoofd en kern in handen, maar wij weten weinig namen van la gere medewerkers Waarschijn lijk zullen de meeste van die ei genlijke dieven niet gearresteerd kunnen worden, tenzij de kern hun namen noemt. 'Dat denk ik niet. Maar nu de kern onscha delijk is gemaakt, is het georga niseerde werk afgelopen. En de inbrekers... och, die lopen wel een andere keer tegen de lamp." „Nu heb ik u dus duidelijk gemaakt hoe het geval van de juwelendiefstallen in elkaar zat. Nu komlt Nijmegen aan de beurt. Allereerst mag ik wel zeggen dat de hoefdman en de chemikus beiden in deze stad woonden. Zij waren natuurlijk veel op reis, vooral de hoofdman, die nu hier en dan daar zijn voelhorens uitstak. (Wordt vervolgd). Is Uw buste schenkt U de ronde, moderne lijn waarvan U droomt. Hidden Treasure vervolmaakt de natuur op onopvallende wijze en behoudt altijd haar goede vorm, zelfs na lang gebruik. HIDDEN TREASURE bustehouders vanaf f. 12.75 TRIPL-TREASURE voor niet ontwikkelde figuren f. 17.75 Voor iedere vrouw... een PETER PAN Het fraaie Molenaar's Papbord met plaatjes en rijmpjes krijgt U toegezonden tegen inzending van 30 contrölezegels, geknipt van de voorzijde der verpakking. Vermeld het gewenste artikel bij Uw aanvraag. Molenaar's Kindermeelfabrieken N.V. Westzaan ...'.v: 4 Bij aankoop van een pak VéGé-koffie (250 gr.) een fraai (130x135 cm.) voor slechts ct. Een pakje VéGé- Kippebouillonsoep met nog 5 geldzegels, bij aankoop van een blik VéGé-soepballetjes a 98 ct. met 20 geldzegels IX ONBERISPELIJK I Koop Uw Jovanda-nylons in onze speciaalzaak. Wij bieden U nu de nieuwste modekleuren en geven desgewenst U graag deskundig advies. Stationsstr. 28 Waalwijk Uw Jovanda-speciaalzaak.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2