VROOM DREESMANN woeiis prijzen 58c VERS VAN DE PERS Raadsel in Nijmegen Kwartaaloverzicht Gew. Arb. Bureau 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 14 OKTOBER 1957 2 ALLEEN GELDIG WOENSDAG 16 OCT. J DEN BOSCH TILBURG - HELMOND to SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Uni wollen dames pul lover, met fantasie boord en V-hals. Slank j kledend model, in zeer 'modieuze tinten, la vendel, rood, zwart, ,wit en geel ^90 [Anti-reuma ma trasdekplaat. Uw klachten over koude interieurmatrassen zijn hiermede nu volledig opgelost, 2-pers. 8.90 C'" 1-pers. 3 Zuiver wollen heren shawl, in diverse ruit en streepdessins. Grote maat, zachte warme kwaliteit ^50 Dames nachthem den, met shawlkraag en lange mouwen, van mooie warme keper flanel, in bleu, zalm en oud-rose. "1?95 Mtn. 42 t/m 48. Inzetvestjes, van goed wasbare wit katoenen piqué. Zeer practisch. Diverse maten, A 75 ook voor kinderen 1 Restant partij washandjes, extra zware kwaliteit, voor de helft J [je van de normale prijs 3 3 Kolenkit, van stevig metaal, diepzwart ge moffeld. Flinke maat, modern kantig model, onmisbaar voor A 95 de winter Spotgoedkope partij sterke pastelkleurige slaapkamerkleedjes, met franje. Grote maat, 60x110 cm. 3 Reserveer dit pakket voor St. Nicolaas! Kleurboek, 32 pag., 24 x 32, doos kleur potloden, avonturen verhaal, leesboek voor jongens en meisjes, lang potlood, kladbloc en tekencahier, <^95 in plastic zak Am Ongebleekte breika toen, het bekende merk „Elite"; zeer mooie gelijke draad, no's 6, 8, 10 "¥(fic en 12 y Koop nu pantoffels, voor het hele gezin. Warme kameelharen kwaliteit, in mooi ruit- dessin, met sterke rub ber zool, in de maten 41-47 1.95 36-40 1.70 30-35 1.50 A 05 25-291.30 22-24 i Portugese sardines, goed belegen, Flanellen lakens. Zorg nu voor een be haaglijk warm laken; zacht en soepel gewe ven. Nu voordeliger dan ooit; 175x220 5.90 A 95 150x210 T" per blik Speculaas, onze bekende Dordtse, 39' 250 gram „De Invasie" door Elleston Trevor. Uitgeverij Hollandia N. V. te Baarn. Tot de beste boeken, welke er over de tweede wereldoorlog ge schreven zijn, behoort ongetwij feld de trilogie van de Engelse auteur Elleston Trevor, „Tus sen vuur en water", „De slag om Engeland", „De Invasie" behoren ongetwijfeld tot de aangrijpend ste romanliteratuur over! deze verschrikkelijke episode uit de wereldhistorie. Trevor heeft de ze episode op onnavolgbare wij ze vastgelegd, niet in de eerste plaats in zijn feiten, maar vooral in zijn menselijkheid. In, de diep ontroerende menselijkheid van hen, die in de voorste linies streden, te land, ter zee en in de lucht. Trevor tekent zijn perso nen, de situaties ei\ de chaos zo scherp, zo zuiver en met zoveel oprechte bewogenheid, dat wij aan zijn boeken als „document humain" een zeer grote waarde zouden willen toekennen. Geen schrijver heeft o.i. zo sterk en zo zuiver weergegeven wat er in de soldaat in de baaierd van het slagveld omgaat, als Elleston Trèvor. Ook dit laatste boek ge tuigt hiervan. Het is aangrijpend- de, prachtige lectuur, die wij van harte willen aanbevelen. „Giant" door Edna Ferber. Uitgeverij Hollandia N.V, Baarn. Dit boek is niet alleen 't ver haal van het Texas van heden, maar ook van het Texas van morgen", schreef Edna Ferber bij haar grote rorpan „Giant". Hetj is de roman van een verba zingwekkend groot en ook heel klein land. Groot in zijn omlvang, in zijn kracht en in zijn trots, klein in1 zijn bevooroordeeld zijn tegen alles wat niet Texas is. Het is een boek, waar men even in moet komen, maar dat men daarna dan ook geboeid uitleest. Groots zijn de figuren getekend van Leslie Benedict, Bick Bene dict en Jett Rink. Men ervaart hoe Leslie langzaam de ziel van dit land en dit land leert begrij pen. „Giant" is een boek, dat ver uitsteekt boven de benre-li- leratuur van land of streek. Het boek is verlucht met foto's uit de film „Giant" waarin de hoofd rollen werden vertolkt door Eli sabeth Taylor, Rock Hudson en de overleden James Dean. Een roman, met groot inzicht en be grip geschreven,en die daardoor een bijzondere allure heeft ver kregen. f „Meeuwen boven Sorrento" een romanbewerking van 't ge- i lijknamtge toneelstuk van John D. Drummond en Hugh Hastings. Uitgeverij F. G. Kroonder te Bussum. Het overbekende toneelstuk „Meeuwen boven Sorrento", dat men onlangs nog in hoorspel- vorm heeft kunnen beluisteren, is thans bij F. G. Kroonder in de Corona-Serie verschenen, het geen betekent een handige, keu rig verzorgde uitgave voor wei nig geld. Het is het verhaal van een aantal matrozen, die zich opgeven voor de opdracht „met onbekende bestemming". Ze den ken en hopen terecht te komen op een sprookjesachtig eiland in de Stille Zuidzee; maar in wer kelijkheid is hun bestemming een naargeestig eilandje in de Atlantische Oceaan, de oorlogs basis Scapa Flow. Hier beleven zij hun schokkende wederwaar digheden, die op bijzonder gees tige, maar ook ontroerende wij ze in dit verhaal gestalte heb ben gekregen. ,,'s Keizers Koelies" door The- odor Plievier. Uitgeverij F. G. Kroonder te Bussum. Ook dit is een boekje uit de Corona-reeks. Theodor Plievier, de auteur die grote faam ver wierf met zijn voortreffelijke romans „Stalingrad". „Moskou" en „Berlijn", geeft hier in ro manvorm een historisch verant woord beeld van de Matrozen- opstand in 1917. Plievier geeft echter meer dan alleen maar de feiten en hun gevolgen. De Ma- trozenopstand was; niet zo maar een revolte van wat ontevreden zeelieden, maar de weloverwo gen teweerstelling tegen een re gime, dat de mens nog slechts als kneedbare grondstof en niet mjeer als een vrij wezen met een eigen wil beschouwt. Duidelijk kómt in dit boeiende boek naar voren, dat opstand tegen zulk een regime niet slechts mogelijk en geoorloofd is, maar zelfs plicht, plicht uit de geest van universele verantwoordelijkheid en in naam van recht en wet. Daarom is dit hoek van 'n per manente actualiteit en verdient het de aandacht van allen, die zich nog iets aan de vrijheid van de mens gelegen laten liggen. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door G. PLANTEMA. 46). „Dat was de gemaskerde man die in uw ziekenkamer kwam. Maar dat zegt nog weinig. Ik zal nu even moeten ingaan op de gebeurtenissen in Van der Zuy- den's villa. U weet, dat ik daar Jörgensen en Dupont vond. Ik heb ze bevrijd en naar buiten gebracht. Zij waren versuft onv dat zij, net als u trouwens, voortdurend onder invloed van een bedwelmingsmiddel waren gehouden, maar ze kwamen al gauw bij om mij er van te over tuigen, dat zij geen misdadigers maar slachtoffers waren. Zij noemden mij de namen van Na- barescu en zijn nicht en zeiden, dat een onbekende man die twee aanvoerde. Nu begreep ik, dat mej. Ilescu en de onbekende hoofdman in de vrachtauto Jör gensen en Dupont hadden ver- j voerd. Ik was er zeker van, dat j Nabarescu behoorde tot de groep j die naderhand in de villa was binnengedrongen. De moeilijk-; heden begonnen de mensen bo ven het hoofd te groeien. Er werd een algemene vergadering gehouden en de grote sensatie daarop was de mededeling van de hoofdman, dat de politie de ondergrondse schuilplaats in de binnenstad had ontdekt, terwijl André Boorneman werd bevrijd. Dat was niet het ergste. De heer Boornemian wist toch prak tisch niets. Het is uitgekomen, dat enkele leden van de bende er al op hadden aangedrongen, de jongerhan in bewusteloze toe stand ergens in de omgeving van de stad neer te leggen. Zo zou hij dan zijn vrijheid toch herkregen hebben. Met Jörgen sen en Dupont stond het heel anders. Dat die twee uit de han den van de politie waren' gehou den, bleek een gelukkige om standigheid. Maar de bende moet er juist over hebben beraad slaagd, hoe met die twee te han delen, toeü ik hen ontdekte. Men was het er al over eens gewor den, dat de twee gevangenen in geen geval vrij konden rondlo pen. Wat hun lot zou zijn, ja, daar had men nog niet verder over gesproken. Men durfde dat „Juliana Regina". Bij Uitgeverij Hollandia N.V- te Baarn verscheen het 9e deel in de serie „Juliana Regina". Even als de voorgaande delen geeft •ook dit deeltje in talrijke bijzon" der fraaie en veelal exclusieve foto's een boeiend en veelzijdig beeld van het leven van ons Ko ninklijk Gezin, zowel in als bui ten de huiselijke kring. Deze se rie verdient zowel om het doel waarmee ze is uitgegeven als om de voortreffelijke uitvoering ruime aandacht. Vooral voor de toekomst dunkt ons „Juliana Regina" een waardevol bezit. De prijs bedraagt ingenaaid 3.25. Wij mogen er nog op wijzen dat de delen 1 t.m. 8 nog verkrijg baar zijn. BESTEDINGSBEPERKING DEED WERKLOOSHEID STIJGEN. Mannen. In afwijking met het gebruikelijke verloop in de voorgaande jaren, steeg gedurende dit kwartaal het totale direct beschikbaar aanbod van 83 per einde juni '57 tot 210 per einde september 1957. Eveneens in tegenstelling met vroegere jaren daalde over dezelfde periode de vraag naar arbeidskrach ten van 1204 tot 903. De stijging van het aanbod, zowel als de daling van de vraag deed zich in al de 3 rayons voor. Het aanbodcijfer liep echter verreweg het meeste op in het rayon Alm- kerk (Land van Altena). De oorzaak van de stijging van de werkloosheid is voor het belangrijk ste deel te wijten aan de directe of indirecte gevolgen van de beste dingsbeperkingen en voor 't overige deel aan seizoensomstandigheden. De beperking van de werkgele genheid was vooral waarneembaar in het bouwbedrijf, terwijl ander zijds door afloop van het seizoen (Horeca-bedrijf) en de slechte weersomstandigheden (landbouw) de werkgelegenheid inkrmp. Van een doorwerking van de tot dusver getroffen regeringsmaatregelen in de industriële of ambtelijke bedrij vigheid (met uitzondering van het bouwbedrijf en enkele metaalbedrij ven) was tot op heden in dit gewest niets merkbaar. Eten ontspanning viel niet alleen te constateren uit de daling Van de vraag naar arbeidskrachten, doch eveneens uit het aanzienlijk ver minderd aantal aanvragen om be- eindigin? van arbeidsverhoudingen van werknemerszijde. Ook bleek de plaatsing van de schoolvrije jeugd dit jaar meer tijd te vorderen; per ultimo september '57 resteerde zelfs nog een klein aanbod. Tenslotte liep het aanbod van minder geschikten op van 40 tot 50. Het aantal tewerkgestelden op aanvullende werkgelegenheidsobjec- ten, kon worden opgevoerd van 8 tot 50. Vrouwen. De oorzaken van de toeneming van het geregistreerde aanbod van 3 per einde juni '57 tot 19 per einde sept. '57 (1956 12), waren voorna melijk van tweeërlei aard: afloop van seizoenswerkzaamheden (hore ca-bedrijf) en het restant aanbod van de scholen, vrijgekomen meis jes. Vooral de plaatsing van han dels- en kantoorpersoneel blijkt meet tijd te vorderen dan voorheen, ■ómdat wellicht tijdelijk aan veel aanvragen voldaan kon worden schoolvrije ieugd), Het aanbod staat vooral geregis treerd in het rayon Waalwijk. Behalve een verminderde vraag naar kantoor- en huishoudelijk per soneel, bleef in alle andere takken van de nijverheid en met name voor al de industriële nijverheid (schoen en lederwarenbedrijven) de behoef te aanvrouwelijk personeel zeer groot. Er zijn geen tekenen die er op wijzen, dat in deze situatie binnen afzienbare tijd een aanmerkelijke verandering zal optreden. De ontwikkeling in enkele bedrijfs- klassen. Bouwnijverheid. De toename Van het aanbod was het grootste in deze bedrijfsklasse en wel van 16 op het einde van het 2e kwartaal tot 87 op het einde van het 3e kwartaal. Daartegenover daalde de vraag met een sprong van 56 op 15. De wijzigingen deden zich in alle rayons voor, doch het sterk ste in het rayon Almkerk (o.m. ont slagen arbeiders uit Rotterdam). De grootste toeloop kwam van de zijde van de wegenbouw. Op dezelfde peildatum is sinds '52 niet meer zo'n hoog aanbod geregis treerd. Het omvat vooral grondwer kers en gravers, hiaar daarnaast ook vakarbeiders (o.m. metselaars). De resterende geringe vraag richt zich vooral nog op timmerlieden. De oorzaak van de oplopende werkloosheid is zeker voor 'n groot deel toe te schrijven aan de beste- dingsbeperkende maatregelen. Het gunstige weer in de winter 1956/'57, waardoor ook in die periode veel werk kon worden verzet, is ook van invloed geweest. De verminderde werkgelegenheid is voornamelijk waarneembaar bij de wegenbouw. Door financierings moeilijkheden stagneert hier en daar ook de bouw van andere ob jecten. Verwacht mag worden, dat in de komende periode de werkgelegen heid mede gelet op het vergevor derde seizoen in deze bedrijfs klasse nog meer zal afnemen. Hope lijk zal de activiteit zich nog wat meer kunnen gaan concentreren op de woningbouw. Leder, wasdoek, rubber enz. De reeds in het vorige verslag ge signaleerde verminderde spanning op de arbeidsmarkt, had ook in het 3e kwartaal een gunstige invloed op de personeelsvoorziening in de schoen-, leder- en lederwarenindus- trie. Bij de afsluiting van het rap port was het aanbod onbetekenend, doch het doet zich als iets frequen ter voor. Bovendien viel opnieuw een verminderde behoefte waar te nemen. De aanvragen om personeel liepen terug van 781 tot 647. Ver moed wordt, dat ook dit cijfer nog te hoog is. De raliteit van 'de be hoefte, die regelmatig wordt onder zocht, is echter moeilijk te peilen. De ontspanning is ook op te merken bij het geringer worden van 't aan tal ingediende ontslagaanvragen door werknemers. Feit is echter, dat er nog vele ge oefende en geschoolde vakarbeiders en een groot aantal jeugdigen nodig zijn, om de productie meer normaal te doen verlopen. Aan het begin van het kwartaal was de productie, voornamelijk als gevolg van seizoensomstandigheden, over het algemeen niet zo gunstig en in enkele kleinere bedrijven zelfs uitgesproken slecht (schoen- en le derwarenbedrijven). In de loop van augustus verbeterde de situatie snel en thans kan algemeen weer van een gunstige onderpositie worden gesproken. Zij heeft echter niet overal die hoogte van het vorige jaar. Tot dusver kon niet worden vastgesteld dat de financieel-econo- mische moeilijkheden waarin het land verkeert, van invloed is op de gang van zaken in deze bedrijfstak. Wel geeft de nog steeds toenemen de binnenlandse productie en de ontwikkeling van de im- en export, reden tot enige bezorgdheid voor de naaste toekomst. Metaalnijverheid. Liet aanbod hoewel nog gering; lie.p op van 2 tot 6, De vraag daalde aanmerkelijk en wel van 193 tot 97. De oorzaak hiervan is te vin den in het voldoen of afvoeren van een aantal aanvragen van jeugdigen na het beëindigen van de schoolacties. Vervolgens bleek hij enige bedrijven en instellin gen de behoefte aan personeel belangrijk te zijn verminderd, omdat i.v.m. de bestedingsbeper kingen de orderpositie aanmer kelijk was verminderd of getem- f poriseerd. Bovendien blijken sommige bedrijven mper aanbod le hebben gekregen van onge schoolden. die buiten dit gewest woonachtig zijn. In de bedrijven, die niet recht streeks gevoelig zijn voor de be perkende overheidsmaatregelen, blijft de werkgelegenheid over bet algemeen zeer gunstig. In de loop van het komende kwartaal zal een begin worden gemaakt met de personeelswerving voor 2 nieuwe vestigingen 1 rayon Waalwijk, 1 rayon Dongen), waarvoor geleidelijkaan ca. 50 arbeidskrachten nodig zijn. Landbouw. Het aanbod liep op van 3 tot 23. Dit is aanzien lijker dan een jaar geleden, toen er slechts 2 arbeiders beschik baar waren pei; einde september 1956. De werkzaamheden in de landbouw zijn ten zeerste ver traagd en bemoeilijkt door de vele langdurige regenval in de laatste twee maanden. Daarom hoopt zich het werk op en kan er niet zoveel machinaal gedaan worden. Met de thans beschik bare arbeidskrachten in 't eigen gewest zal de aardappelen- en bietenoogst nog slechts bevredi gend kunnen verlopen, indien de weersomstandigheden aan merkelijk verbeteren. Het aanbod, dat gedeeltelijk ook is ontstaan door een terug keer van arbeiders uit Zuid-Hol land (Rotterdam), doel zich vrij wel geheel voor in het Land van Altena (rayon Almkerk). Overige bedrijf ski assen. Een stiiging van het aanbod werd voornamelijk opgemerkt bij het Horecabedrijf, liet transportwe zen en het personeel in algeme- eigenlijk niet goed, omdat er maar één oplossing was: hen te vermoorden. Over iets anders was men het wel eens geworden even voordat de politie, door mij gewaarschuwd, de villa om singelde. Zij hadden besloten voorlopig alle aktiviteit te sta ken en de kern te ontbinden. Het werd te gevaarlijk. Nu hoop te men nog, door snel te verdwij nen, uit de handen van de polir tie te blijven en zo te voorko men, dat het raadsel van de ju- welendiefstallen en de beide moorden ooit werd opgelost. Ik moet zeggen, dat wij maar op 't nippertje zijn gekomen." „Jawel", zei Ernst Verhagen, „dat is prachtig. Maar nu heb je nog maar twee namen ge noemd." „Omdat die twee eigenlijk de enigen zijn, die jullie van de bende kennen", zei Sven. „Zo als gezegd, acht mannen zijn ge pakt, of liever zeven manneij en een vrouw. Twee daarvan woon den in Nijmegen, Nabarescu en de hoofdman. Mej. Ilescu be hoorde tot de kern, die regel matig op reis was om de inbre kers te instrueren. De overige leden van de kern zijn evenals mej. Ilescu buitenlanders. Hun namen noemen, och, dat heeft weinig zin. maar de hoofd man..." Sven Ohlquist keek zijn toe hoorders even aan, als wilde hij zien of de aandacht niet verslapt was. „Ja, de hoofdman is het meest Nijmegenaar van alle maal. Hij is hier geboren en ge togen. Maar hij heeft zich, hoe wel rijk door de opbrengst van zijn daden,altijd bescheiden te rug gehouden. Dat vond hij vei liger. Wie zou vermoed hebben dat de eenvoudigé Andries Pra ter zijn bevelen gaf aan de rijke Nabarescu?" i „Andries Prater?" riep Else Verhagen uit. „Waarom kijk je daar zo van op?" vroeg Ernst. „Prater was toch de huis knecht van Van der Zuyden en ik kende hem wel. Hij was een volmaakt onschuldig mannetje, ja, een beetje onnozel soms. Ik had altijd gedacht, dat er geen zier kwaad in hem stak en dat hij niet geboft had met zo'n baas." „De schijn heeft je bedrogen" zei Sven. „Andries Prater heeft trouwens iedereen diq hij kende, vobr de gek gehouden. Hij moet een merkwaardig mens zijn en een geboren avonturier. Hij is van goede afkomst. Nu ja, zijn familienaam is eigenlijk anders, maar die wil ik niet noemen. Hij heeft genoeg familieleden in Nijmegen wonen. Als jongen «toonde Prater al neigingen tot het ongewone. Als jongem!an kreeg hij de bevlieging dat hij door hard werken in een gewoon beroep de kost moest verdienen. Dat was niet bepaald nodig, want hij bezat geld genoeg om er ruim van te leven, zonder 'n hand uit te steken. Hij vertrok uit Nijmegen. Zogenaamd, want in werkelijkheid liet hij z'n baard en snor staan en maakte zich door een paar kleine kor- rekties in zijn uiterlijk onher kenbaar. Toen kwam hij als huis knecht in dienst bij een heer Muerenbroeck. Ik weet niet of Prater van plan is geweest, die gewone positie te blijven bekle den, als zich niet de kans had aangeboden, langs andere weg veel geld te verdienen. Hij reis de veel met Muerenbroeck, die zaken deed met Denemarken en Zweden. Daar leerde Prater on- derwereldindividuen kennen en daar maakte hij de plannen in verband met de juwelendiefstal- Ien. Misschien was er toch niets van gekomlen, als hij niet op 'n avond in Nijmegen een gesprek tussen z'n werkgever en Naba rescu had gehoord. Nabarescu, die hier pas kort woonde, ver telde over z'n proeven met een bedwelmend, maar onschadelijk gas. Dat gas kwam Prater ide aal voor, Hoe moseerijhtaETA aal voor. 'Hoe moest hij er aan komen? Dat was gemakkelijk genoeg. Nabarescu had ontdekt dat Prater geen gewone huis knecht kon zijn. Hij sprak hem eens aan. Er volgden meer ge sprekken en voorzichtig kwam Prater met zijn plannen. Naba rescu had er wel zin in en zo werd samengewerkt. Prater en Nabarescu zochten voorzichtig hun medewerkers uit. Mej. Iles cu was een van de laatsten. Zij werd eigenlijk niet gekozen, maar drong zichzelf binnen. Zij is 'n nicht van Nabarescu en op de een of andere wijze was zij achter z'n geheim gekomen. Zelfs zijn vrouw wist daar niets van. Het avontuur lokte haar. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2