Waalwijkse en Langsiraaise Courani De overlading van het onderwijs NIEUWE LOONGRENZEN W. TIMMERMANS ZONEN Burgemeester J. J. W. van Hout van Vlijmen overleden Gemeenteraad Waalwijk Assurantiën op elk gebied. MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Af/"toon Tielen Hoofdredacteur JAN ÏIELEN 80e JAARGANG No. 83 Dit blad verschijnt 2 x per week. Aboniltement: 22 cent per week per kwartaal S 2.83 ƒ3.10 franco p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties; speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205. WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL- 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 TEL.-ADRES „ECHO" De minister van Onderwijs, Kunsten en Wfetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend, dat beoogt1 een aantal wettelijke beletselen weg te nemen, die de ontplooi ing van bestaande en de ontwik keling van nieuwe vormen van onderwijs verhinderen. De strijd gaat tegen de over lading, tegen het al te veel pij nigen van de hersenen van onze jeugd. En het nieuwe wetsont werp heeft tevens ten doel spe ciale begaafdheid haar kans te geven door meer keuze van vrij heid te verlenen aan de leerlin gen en hen van de vakken, die zij niet strikt nodig hebben bij him studierichting, te ontlasten. De moeilijkheid met de onder wijspolitiek is deze, dat het le ven voortdurend de oplossing der problemen achterhaalt. Men heeft de minister heeft het zelf gezegd voor 't scheppen van een totaal hervormd onder wijs een tijdperk van tien Jaar nodig, maar middelerwijl drin gen noodtoestanden tot gedeelte lijke herzieningen. Het is een voorafgaande vraag of de vereenvoudiging van het onderwijs uitsluitend moet wor~ den gezocht in wijziging van het leerplan; of niet tevens aan dacht moet worden gewijd aan een stellen van, minder ingewik kelde exameneisen en aan de opleiding van onderwijzers en leraren tot duidelijke uiteenzet ting van de leerstof. Want er zijn bijzonder knappe leerkrach ten, die de kunst van het „bij brengen" niet verstaan. Dei minister verwacht van zijn nieuwe mlethode, waarbij, wat de keuze der vakken betreft, re kening zal worden gehouden met de aanleg der leerlingen, een beter, degelijker studeren. Neem de ballast weg en de aan dacht van de leerling zal frisser blijven voor de vakken, waartoe hij speciale bekwaamheid heett. Ook wordt in het rapport van de commissie die de minister van raad diende, de juiste op merking gegeven, dat de juiste studie zich vooral op het kun nen, meer dan op het kennen moet richten. Het vermogen te manoeuvreren met de begrippen die de leerling zich heeft eigen gemaakt, dat behoort de klem- toon te hebben bij een goede studie. o Wij willen in vogelvlucht be kijken wat het wetsontwerp na der inhoudt. Het wil één examenvak laten vallen ter keuze van de leerling In het laatste leerjaar behoett dat vak dan niet meer te wor den, gevólgd, als bij de overgang naar de hoogste klas aan bijzon- dere eisen voor dit vak is vol daan. Als voorbeelden noemt de minister, voor gymnasium alfa de wiskunde, voor gymnasium beta het Grieks of een moderne taal en voor HBS B ook een mo derne taal. Het wetsontwerp wil verder groepen van leerlingen van ver schillende onderwijsinrichtingen voor sommige lessen combine ren. Dit zou kunnen door com binatie van de programma's van het gymnasium beta en HBS B. Tenslotte wil het wetsontwerp een verplicht vak vervangen door een niet-verplicht vak. De minister wil 't toelatings examen voor het gymnasium en de HBS laten vervallen en een andere selectiemethode toepas sen. Men denkt aan een proef klasse, waarin de leerlingen ge durende enkele weken eenvou dige stof moeten behandelen, of aan een brug-klasse, met ont heffing van bepaalde vakken, waarbij men dan een heel jaar de gelegenheid heeft om te on derzoeken, of de leerlingen al dan niet geschikt zijn voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs. o— Dit wetsontwerp doet sympa thiek aan. Het wil de gelegen heid geven, meer ernst aan de studie te geven door haar te ver eenvoudigen. Een belangrijke omstandigheid is deze dat de studie van de vakken, waarin geen eindexamen behoeft te wor den afgelegd, niettemin aan de leerlingen wordt bijgebracht. Niettemin blijft toch een examen de stimulans voor het zich vol ledig bekwamen in een vak. Óf het gelukkig is dat voor de beta-leerlingen het Grieks wordt facultatief gesteld, blijft voor ons een vraag. Het is een breken met de idee der klassieke opleiding, die, terecht, Latijn en Grieks omvat. Het Grieks is bo vendien, ook voor hen die er niet in doorgaan, een taal die de basis vormt voor een algemene ontwikkeling, omdat men in het Grieks de afleiding vindt van vele termen en begrippen, die tot het algemiene cultuurleven behoren. En één moderne taal te laten vallen voor de b-men- sen, dat lijkt ons al even onge wenst. Het is een niet te hoog te schatten voordeel voor de geschoolde Nederlanders, dat zij in tegenstelling tot andere lands lieden, hun drie moderne talen vrij behoorlijk spreken. Dit voordeel mag m,en hun niet ontnemen. Ook mensen van de exacte vakken nemen deel aan het internationale leven en aan hun internationale vak-bij- eenkomsten. En dé talen die vallen zullen wel Frans of Duits zijn. Zo wordt ons nog meer ver- Engelst dan het al is. Maar de kwestie der faculta tieve vakken daargelaten het wetsontwerp ademt een frisse en reële geest. En; het is toe te jui chen dat het aan de orde werd gesteld. Werkloosheid en kinderby slag. Ook voor de werkloosheidwet bestaat de loongrens van 6900 per jaar, met als maximum dag loonberekening 10.Dit loon moet, evenals dit het geval is bij de ziektewet, een overeengeko men vast loon zijn, zodat h.v. 'n gratificatie of ander extraatje, waarop men geen recht kan doen gelden, niet als loon wordt beschouwd. Zij die 65 jaar of ouder zijn, vallen buiten deze wet (benevens nog enkele an dere personen). Huispersoneel valt ook niet onder deze wet. De kinderbijslagwet kent geen maximum loongrens (men zou hier kunnen zeggen naar boven) maar wel een loongrens „naar beneden Zij bepaalt n.l. dat over een kalenderkwartaal maxi maal uitgekeerd kan worden over zoveel dagen als het bedrag van 5.60 TEN VOLLE begre pen is in het door dei werknemer in het betrokken kwartaal ont vangen loon. Over een kalen derkwartaal wordt nooit meer uitgekeerd dan over het aantal kalenderdagen, verminderd met het aantal zondagen. Bü de zelfstandigen, De Noodwet Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen telt ver schillende loongrenzen (inko mensgrenzen). (Het recht op kinderbijslag bestaat bij een jaarlijks inkomen van niet meer dan 3200.en tenminste 3 kinderen van het derde kind af niet meer dan 3400.en tenminste 4 kinderen van hei 1 vierde kind af niet meer dan f 3600.en tenminste 5 kinderen van het vijfde kind af niet meer dan 3800.en tenminste 6 kinderen van het zesde kind af. en dus telkens opklimmende met 200 en een kind. Behalve de grens bestaat hier dus ook een minimaal aantal kinderen van drie. En bü de invaliden. Als laatste in deze serie noe men we de invaliditeitswet. Hier ligt de zaak iets anders, omdat alle arbeiders, die in Nederland in loondienst zijn, tegen 'n loon van niet meer dan 5600.-_ver- zekeringsplichtig zijn en zij die onder bepaalde voorwaarden buiten Nederland in loondienst zijn, eveneens. Hier geldt nog de bepaling n.l., dat de in de verzekering op genomen arbeider ook verzekerd blijft, indien hij niet meer vol doet aan de voorwaarden voor de verzekeringsplicht, zo lang hij niet een verklaring heeft af gelegd, dat hij de verzekering wenst te beëindigen, zodat de verzekering dus ook voortduurt indien de loongrens' van 6900.- is overschreden of de dienstbe trekking is geëindigd. Wat betreft de loongrens van 5600.— geldt hier nog dat dit het loon is bij toetreding, d.w.z. indien hij voor het eerst wordt aangenomen op een hoger loon dan' dit bedrag, hij niet in de invaliditeitswet kan worden op genomen. Is het beginloon dus minder dan dit bedrag, dan gaat de verzekeringsplicht autoiria- tisch door. 1 (Nadruk verboden). Discussies over de grondaankopen De heer Pullens maant tot voorzichtigheid, met het oog op mogelijke daling der grond prijzen, doch het door B en W in deze ge voerde beleid vindt algemeen waardering. Voorstel tot grondaankoop in de Binnenpol- der van Baardwijk wordt aangehouden len de kosten van de daarop te (Nadruk verboden) bjj de sociale verzekeringswetten Sedert juli 1955 zijn er weer belangrijke wyzigingen in de loongrenzen en hiermede ver band houdende dagmaxima uit de bus gekomen. Wij zullen de sociale verzekeringswetten der halve nog eens de revue laten passeren en de stand van zaken opgeven op het huidige ogenblik. De Ongevallenwet 1921 kent geen loongrens. Ieder die aan de vereisten, welke deze wet stelt» voldoet, is verzekerd, ongeacht de hoogte van zijn loon. De uit kering, die men ingevolge deze wet kan krijgen, is echter wel aan een maximum gebonden en wel in die geest, dat het dagloon (dat als basis dient voor de be rekening) niet hoger ligt dan 19Men kan dus in t gun stigste geval een uitkering krij gen van 80 van 19.is 15.20 per dag. Voor de ziektewet geldt wel een loongrens, n.l. van 6900.-, daarboven valt men niet mleer onder de bepalingen van deze wet. Toch bestaat de mogelijk heid dat iemand die boven dit bedrag verdient, onder de bepa lingen van deze wet kan vallen. Wij hebben hier het oog b.v. op een handelsreiziger, die op pro visie werkt met een gegaran deerd loon van minder dan 6900.—. Het is n.l. zo, dat als basis geldt een overeengekomen vast loon. Het maximum dag geld bedraagt ook hier 19.—, zodat nimmer een hogere uitke ring kan worden genoten dan 15.20 per dag. Dezelfde loongrens geldt voor de verplichte ziekenfondsverze kering, dus men kan als ver plicht verzekerde worden inge schreven, indien het loon niet hoger ligt dan 6900, De vrijwillig verzekerden. Gold tot voor kort voor de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring een maximum van 3750 thans ligt deze grens op 6000 per jaar. Men doet er echter goed aan ter plaatse eens te in formeren naar de mogelijkheid om toch toegelaten te kunnen worden, indien het inkomen ho ger ligt dan dit bedrag, want er zijn ziekenfondsen (vooral in de grotere plaatsen), die eeri loon grens aanhouden van 6900. zoals ook vooD de verplichte zie kenfondsverzekering bestaat. Er bestaat verder een ver plichte vrijwillige verzekering voor bejaarden (65 jaar en ou der), krachtens welke wet de ziekenfondsen verplicht zijn, mannen, ongehuwde vrouwen, gehuwde vrouwen, die niet voor indirecte verzekering in aan merking komen en gehuwde vrouwen, die kostwinster zijn van haar nog geen 65 jaar oud zijnde echtgenoot, en in Neder land wonen, en die niet verplicht verzekerd mogen zijn, tot de vrijwillige verzekering toe te la- teii, zonder daaraan voorwaar den te verbinden. Hier ligt de inkomengrens op 3518 per jaar, welk bedrag ver hoogd wordt m,et 175 per jaar voor elk kind, dat aan de mede verzekering voldoet. De inge wikkelde berekening van deze inkomengrens noodzaakt ons u te verwijzen naar het zieken fonds uwer keuze. De voltallige zitting van de gemeenteraad van Waalwijk, welke donderdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter Teijsserii werd gehouden, had slechts luttele minuten nodig om de 15 agendapunten, gepu bliceerd in ons blad van j.l. maandag, af te werken. Alle voorstellen van B. en W. werden, nagenoeg zonder op- of aanmerkingen zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Een aanvullende agenda be vatte nog een 3-tal voorstellen tot grondaankopen onder Baard wijk. Deze betroffen allereerst gronden ten Oosten van de Ak kerlaan en ten Noorden van de Loint te Baardwijk. De heer Pullens merkte daar bij op dat hij reeds enige jaren geleden herhaaldelijk zijn stem heeft laten hóren om zoveel mo- bouwen woningen zo hoog wor den dat de huren niet meer te betalen zijn. De voorzitter wijst er op dat er z. i. geen enkele sterke aan duiding is dat een verlaging van de grondprijzen is te verwach ten. Hij durft dus de mening van de heer Pullens niet te be vestigen of te ontkennen. Naar sprekers, mening is er nog eer der een tendenz tot verhoging, althans zeker tot handhaving van het huidige peil. Het ge meentebestuur moet zich be wust blijven van de noodzake lijkheid om tijdig die gronden aan te kopen die voor verwezen lijking van uitbreidings- en wo ningbouwplannen nodig zijn. Als daar iets te lang mee wordt gewacht, kunnen de gevolgen heel erg zijn. Het tot nu toe door W A A L W IJ K gelijk gronden vooruit te kopen die in'het uitbreidingsplan vie len De prijzen liepen toen im mers steeds maar hoger en de gemeente moest toch zorgen dat de verwezenlijking van de uit breidingsplannen altijd voort gang kon vinden. Maar thans is naar zijn me ning, wat de grondprijzen be treft, de top wel bereikt en ver wacht hij dat zij eerder omlaag dan omhoog zullen lopen. Daar om zou hij willen aanraden de gronden niet meer zoveel jaren vooruit aan te kopen. Dit heett geen betrekking op de thans voorgestelde aankopen, doch is slechts een algemene opmer king. Als voor zulke hoge prij zen gekocht moet worden, zul- het gemeentebestuur gevoerde i beleid is wel zeer juist geble ken, gezien de ontwikkeling van de grondprijzen, die onder in vloed van allerlei factoren steeds in stijgende lijn zijn gegaan. Dat B. en W. nu met deze voorstel len tot grondaankoop kunnen komen en dat spoedig tot aan besteding van 108 woningen in Baardwijk kan worden overge gaan, is te danken aan het feit dat tijdig mét de lange en moei zame aankoop-onderhandelingen is begonnen. Dit acht spr. wel het beste argument om het tot nu toe gevoerde beleid te blijven volgen. Waalwijk staat er in dit verband beter voor dan an dere Brabantse gemeenten, die met haar in de woningbouw plannen samenwerken. Vlijmen verliest in hem een energiek werker Op het feest van Allerheiligen, in de vroege ochtend omstreeks 3 uur, is de edelachtbare heer Jacobus Johannes Wilhelmus van Hout, burgemeester van de gemeente Vlijmen in het zie kenhuis Sint Jan de Deo te 's-Hertogenbosch overleden, nadat hij woensdag uit handen van de pastoor van de parochie Sint Jan de Doper, de Zeereerw. Heer J. Heesakkers, de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden had ontvangen. De gezondheidstoestand van burgemeester van Hout was de laatste tijd sterk achteruit gegaan; toch kwam het bericht van het overlijden van hun burgervader voor de meeste inwoners van Vlijmen onverwacht. In de H. H. Missen van vrij dagmorgen werd het Katholieke volksdeel van de gemeente er van in kennis gesteld. len der H. Kerk het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen. Het moge een troost zijn voor zijn echtgenote en kinderen, dat zeer velen burgemeester Van Hout zich zullen blijven herinneren als een hartelijk, waardig en dienstbaar man. Bijzondere raadsvergadering. In verband met het overlijden van haar voorzitter kwam de raad van de gemeente Vlijmen vrijdagmiddag om vijf uur voor een bijzondere raads vergadering in de raadszaal bijeen ter herdenking van de overledene. In de ze zaal was de omfloerste Nederland se vlag opgesteld en op de tafel voor de zetel van de voorzitter lagen de tekenen van de burgemeesterlijke waardigheid, de ambtsketen en de voorzittershamer. Loco-burgemeester C. Berkelmans sprak als volgt Mijne Heren, leden van de ge meenteraad van Vlijmen. Wij zijn hier thans samengekomen om te herdenken onze Voorzitter, Burgemeester Van Hout, die heden nacht om kwart over drie is overle den. O.L. Heer heeft hem tot Zich ge nomen, hem weggerukt van zijn dier baren, hem weggerukt van onze ge meente. Wat God doet is goed en wij aan vaarden dit uit Zijn Hand, van Hem Die alles bestuurt Wij gedenken hier op de eerste plaats zijn vrouw en kinderen, zijn dierbaren. Mogen zij de wijsheid en kracht vinden dit offer te aanvaarden uit Gods hand. Mogen zij met Zijn hulp in eendracht, liefde en eerbied het gemis van hun echtgenoot en vader dragen. Van Vlijmen is heengegaan Bur gemeester Van Hout. Ruim 11 jaar heeft hij onze gemeente gediend. Zijn volledige persoon heeft hij ingezet voor de gemeente, zijn geboorte plaats, die hem lief was. Veel, zeer veel, heeft hij in het be lang van onze gemeente gedaan, te veel om op te noemen. Hiervoor zul len wij hem altijd dankbaar zijn. Hij heeft met een warm hart ten opzichte van ons gestaan, met vriend schapsbanden, met verantwoordelijk heidsgevoel en plichtsbetrachting. Wij, de gemeente Vlijmen, zijn hem veel, zeer veel dank verschul digd. Moge God hem zijn loon geven in de hemel. Richten wij thans in stilte een ge bed voor zijn zielerust. Namens de raadsleden voerde de heer Van den Meerendonk het woord, waarbij hij kwam te spreken over de grote wilskracht en de voorbeeldige ijver van de overledene. Het stoffelijk overschot van bur gemeester Van Hout zal a.s. dinsdag ten grave worden gedragen. Om elf uur zal in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper een plechtige H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van de overledene, waarna op het R.K. kerkhof de ter aardebestelling zal plaats vinden. Elf werkzame jaren in Vlijmen. Burgemeester Van Hout, die 61 jaar is geworden, was ruim 11 jaar burgemeester van Vlijmen, zijn ge boorteplaats. Op 16 maart 1946 werd hij als zodanig benoemd, nadat hij 19 jaar burgemeester in de gemeente Budel was geweest. Burgemeester Van Hout kwam in Vlijmen, toen deze gemeente nog de talrijke sporen toonde van de tweede wereldoorlog, die met zoveel geweld ook over deze gemeente was gegaan. Niet alleen de zware taak tot wederopbouw van Vlijmen heeft de overledene met de grootste nauwgezetheid ten uitvoer gebracht, hij maakte ook van Vlijmen een aantrekkelijke woongemeente. Wij noemen o.m. de realisering van 't aardige, ruime plein als dorpskern, de nieuwe wijk de Vlietberg, kortom ieder inwoner en ieder die dit mooie dorp passeert, ziet dat er gewerkt werd op verschillend terrein, onder krachtige leiding van burgemeester Van Hout. Hij liet geen gelegenheid voorbij gaan, waardoor de economische be tekenis van de gemeente tot een nog grotere kon worden gemaakt. Hij deed dit in het belang van zijn ge meentenaren, die hem allen een warm hart toedroegen. Ieder had grote bewondering voor zijn werklust, waarvan thans al len de schone vruchten plukken. Bur gemeester van Hout was een wils krachtig man, hetgeen o.m. moge blij ken uit het feit, dat hij, alhoewel li chamelijk daartoe welhaast niet meer in staat, nog op 17 oktober j.l. een gemeenteraadsvergadering presideer de, tijdens welke vergadering de raac van de gemeente zich accoord ver klaarde met het grote uitbreidings plan van de gemeente Vlijmen, het uitbreidingsplan, waaraan burge meester Van Hout zo bijzonder ener giek en voortvarend werkte, ook nog tijdens zijn ziekte. Deze ziekte open baarde zich medio december 1956; op 27 december moest hij worden op genomen in het ziekenhuis, waaruit hij eind januari van dit jaar werd ontslagen. Ten tweede male moest hij worden opgenomen in het zieken huis op 17 juni. Zijn grote, welhaast onnavolgbare werklust belette hem, zich de nodige rust te gunnen. Op 24 oktober j.l. moest hij weer worden opgenomen om enkele dagen nadien, nog gesterkt door de Genademidde- De heer Brouwer wijst er op dat de bedijfsschadevergoedin- gen ook sterk verhoogd zijn en deze vormen een voorname fac tor in de stijging der grondprij zen. De heer Pullens meent dat juist deze vergoedingen wel eens lager zouden kunnen worden, daar ook de landbouwproducten een tendenz vertonen tot prijs verlaging. De heer v. Seters acht) dit een moeilijk probleem, 't Is niet te voorspellen hoe de prijzen zich zullen ontwikkelen en de ge meente heeft nu eenmfaal te zor gen dat zij tijdig over de gron den beschikt om de uitbreidings plannen uit te voeren. Hij meent dat het tot nu toe gevolgde be leid goed geweest is en zou het ook voor de verdere plannen raadzaam achten niet tot het laatst te wachten. Spr. verwacht geen lagere grondprijzen, mo gelijk wel enige verlaging van de schadevergoedingen. De heer Meijs zou gaarne zien dat B. en W. op de ingeslagen weg blijven voortgaan en dus i tijdig de beschikking trachten te de echow 1 ,-v p™ <0>

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1