Waalwijkse en Langsi Courant BINNEN- EN- BUITENLAND RAADSVERGADERING WASPIK Uit de Langstraat R.K. Levensschool Woelwijk start 1 januari a.s. MAANDAG 11 NOVEMBER '57 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoen Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 85 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES: „ECHO" Binnenland lederwarenindustrie ONTPLOOIT ZICH STORMACHTIG. Buitenland Beertrastdenberg L&en&pzaneS HERPT Wam pek Ber n d ijk Na veel voorbereidend werk is het thans zo ver, dat de R.K Levensschool Waalwijk op 1 januari a.s. van start zal kun nen gaan. De totstandkoming van deze;school is het resultaat van een vruchtbare samenwer king tussen KAB en KJB. Deze samenweriking komt zowel tot uitdrukking in het karakter van de school, die bestemd is voor jongens van 14, 15 en 16 jaar uitalle maatschappelijke situeringen - een zo breed mo gelijke opzet dus - als in de sa menstelling van het bestuur,, dat er als volgt uitziet: voor zitter, J. A. F. de Kort; secre taris-penningmeester, J. A. Swarts; leden, C. van Mossel veld (KAB), L. Burmanje (KAJ) J. de Waal (KJB), A. Meijs (R.K. Middenstand) en de he ren F. Smolders en J. W. van Heesbeen, die door de geeste lijke overheid van Waalwijk zijn aangewezen om in het be stuur zitting te nemen. De mo gelijkheid bestaat nog, dat het 'bestuur wordt uitgebreid met een lid uit onderwijskringen. Als aalmoezenier zal optreden kapelaan van Beers uit de St. Antoniusparochie, die de gro-i I te promotor is geweest van de levensschool in zijn vorige standplaats, Bladel, en die ook een groot aandeel heeft gehad in dé stichting van een levens school te Goirle. Tot leider van de levensschool is benoemd de heer P. J. M. Broek uit Goirle, die vele jaren werkzaam is ge weest in' het Don Bosco-werk en het jeugdwerk in het alge meen, zodat men beschikt over een leider, die alleszins be kwaam mag worden geacht. Het kerkbestuur van St. Jan heeft het KJC-gebouw in de Stationsstraat beschikbaar ge steld en gebleken is wel dat dit gebouw uitermate na de nodige veranderingen en verbeterin gen, uitstekend als levensschool 'geschikt is. Het ligt in de bedoeling om uiteindelijk tot een honderdtal leerlingen te komen. Op 1 jan. a.s. hoopt men te kunnen star ten met 2 a 3 groepen van 15 leerlingen. Het getal 15 is be wust gekozen, omdat gebleken is, dat' dit aantal ideaal is voor de overzichtelijkheid, voor het persoonlijk contact tussen lei der en leerling en voor het zich doen gelden van de leerling zelf. De 'Waalwijkse, levensschool zal een halve dagschool zijn, hetgeen dus wil zeggen, dat 'elke leerling een halve dag vorming per week ontvangt. De leerstof is te verdelen in 3 onderdelen, te weten: a. handvaardigheidslessen; b. theorielessen; c. lichamelijke' ontwikkeling. De handvaardigheidslessen zijn gericht op de practische handvaardigheid en zijn dus in geen enkel opzicht vakonder wijs. Zij beogen de leerlingen 'n zekere bedrevenheid bij te bren gen in het verrichten van dage lijks voorkomende huishoude lijke reparaties en het vervaar digen van kleine nuttigheids- en siervoorwerpen De iecrling wordt dus de handigheid met diverse gereedschappen geleerd. De theorielessen behandelen de verhouding van de werkne- tegenover het bedrijf, de sa menstelling van het loon, de omgang met anderen in hel bedrijf en verder alle mogelijke actualia, zoals: film, muziek, de krant etc. etc. De lichamelijke vorming be oogt vooral de lichamelijke weerbaarheid van de leerlingen te verhogen en bij hen team- geelst, sportiviteit, zelfbeheer sing en verantwoordelijkheid te kweken. In het kader van dit programma heeft men het oog laten vallen op twee spor ten, nl. basketball en judo. Basketball is gekozen omdat het een nog wenig beoefende sport in Nederland is en dus iets nieuws is en bovendien omdat het in kleine groepen gespeeld worjlt'en dus in sterke mate de teamvorming ontwikkeld. Daar bij geef basketball 'n goede all round vorming, waarbij vele lichaamsfuncties worden geoe fend. Judo is een zuiver indivi duele sport, waarbij het in hoge mate aankomt ;op sportiviteit, zelfbeheersing en verantwoor delijkheid. Voor het geven van judo-lessen heeft men reeds be slag kunnen leggen op een er kend judo-lèraar. Ook voor de andere vakken beschikt men uiteraard over bekwame leer krachten. De levensschool, die een in stituut is voor de leerplicht- vrije jeugd, is in haar levens vatbaarheid en succesvolle ont wikkeling, uiteraard afhankelijk jeugd waarvoor zij is bestemd, van de belangstelling van de van de medewerking van de ouders en vooral van de mede werking van de werkgevers. Binnenkort zal het bestuur van de Waalwijkse levensschool 'n ouderavond beleggen, waaron het grote nut en de betekenis van de levensschool uitvoerig zal worden uiteengezet. Ten aanzien van de medewerking van de werkgevers zijn wij bij zonder optimistisch gestemd. We puttèn dit optimisme uit de grote bereidwilligheid, wel ke diverse werkgevers ten op zichte van onze bloeiende en voortreffelijke Mater Amabilis- school aan de dag hébben ge legd. En omdat vele werkge vers hun bewondering hebben uitgesproken voor het prach tige succesvolle werk van de Mater Amabilisschool, twijfe len wij er niet aan of zij zullen zich volledig scharen achter '1 werk van de levensschool, dat ook voor hun bedrijven van zo uitermate groot belang is. Voor inschrijvingen - haast U, want er kan nu eenmaal maar met een beperkt aantal leerlingen worden begonnen - en inlichtingen kan men zich weenden tot de le'der van de school, de heer P. Brock, die men de gehele dag behalve des avonds kan aantreffen in, het KJC-sebouw. Ook tussen de middag, endit geldt dan speci aal dé jongens, die graag iets meer yan deze school zouden willen weten. In ons volgend nummer zul len wij nader ingaan op de doelstelling en de betekenis van de levensschool. DE WERELD ROND B3 Met ontstemming zal heel voetbalminnend Nederland en voor een groot deel ook België hebben kennis genomen van het bericht, dat de int'erland- voetbal wedstrijd Nederland België zondag a.s. niet via de televisie zal worden uitgezon den. Ditmaal is niet de KNVB de spelbreker geweest, maar de Belgische Voetbalbond. Hoewel de reden van de Belgische wei gering in het bericht dat wij onder' ogen kregen niet stond vermeld, mag ook zonder dat worden aangenomen, dat de Belgische Voetbalbond beducht is voor een financiële strop voor de Belgische voetballerij, indien de traditionele interland via de televisie te volgen zou zijn. Vooral voor de clubs uit dè lagere regionen zou een tele visie-uitzending van de slag in de kuip van het Feijenoord- stadion een geduchte knauw in de recette betekenen. Deze be zorgdheid siert natuurlijk de Belgische Voetbalbond, maar zij 'is en blijft een zuiver Bek gische aangelegenheid. Dat zij (ook) voor Nederland teleur stellende gevolgen heeft, is zon der meer absurd. Wat hebben wij in hemelsnaam met de voet ballerij in België te maken. Wat ae Belgen zondag willen doen, moeten zij weten, maar wij zouden toch wel graag de altijd met zoveel spanning te gemoet geziene derby der lage landen willen zien. Nu we ein delijk zover zijn, dat de wonde ren' der techniek de muren en hekken van een 'stadion door' middel van de televisie hebben laten verdwijnen, komt er zo iets als de Belgische Voetbal bond roet in het eten gooien. Het is waarschijnlijk zo, dat er tussen dei KNVB en de Belgi sche Voetbalbond een overeen komst bestaat, die aan elk der partijen een veto toekent inzake het uitzenden per televisie van interland-wedstrijden. Dit on deronsje mag dan uit commer cieel oogpunt een trouvaille zijn, het houdt in geen enkel opzicht rekening met het voet balminnend publiek. En het is toch" wel zo. dat in beide lan den de voetbalbond zijn wel vaart voor het grootste deel dankt aan het publiek. Er is dunkt ons dan ook alles DE ECHO VU HEI ZUIDEN ROTTERDAM KOMT MET EEN GROOTS NIEUW HAVENPLAN. ^„Europoort" gewaarborgd. Onder het motto „Nu of nooit heeft Rotterdam donderdag het plan „Europoort - een grootscheeps havencomplex op de kop van Rozenburg - bekend gemaakt. In eerste opzet omvat het plan een gebied van 1550 hectare, waarvan 930 ha industrie- en opslagterreinen. Aan de havens en op de terreinen zullen een hoogovenbedrijf annex staalfabriek, een overslag- en opslagbedrijt voor kolen en ertsen, een haven voor de aanvoer van aardolie (tegelijk een van de beginpunten van de pijpleiding in het West- europese pijpleidingnet) en een reparatie bedrijf voor zeer grote schepen worden ge vestigd. In deze eerste opzet zullen de kos ten van het project ongeveer 165 miljoen bedragen. Binnenkort zal al een begm worden ge maakt met de grondboringen en bodem- proeven voor de aanleg van dit complex, de eerste gegadigde zal als het even mop- lijk is in 1960 al met de inrichting van het terrein willen beginnen. Het plan-„Euro- poort" biedt echter voor de toekomst ver dere mogelijkheden. Drie grote oliemaat schappijen, de Shell, de Caltex en de Esso, hebben namelijk voor de oliehaven en om liggende terreinen zeer veel belangstelling, omdat de havens tankers van 65.000 ton zullen kunnen ontvangen. Deze oliemaat schappijen rekenen echter voor de toekomst op nóg grotere tankers en voor die toe komst heeft het plan de reserve van een grote uitbreiding in zee. 30ste DIES VAN KATH. ECON. HOGESCHOOL. In de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg zal op 21 november de dertigste dies natalis van de hogeschool ge vierd worden. Na een H. Mis, opgedragen door Mgr. W. M. Bekkers, zal de rector magnificus, prof. dr. P. P. van Berkum, een rede uitspreken. Bij zijn aftreden als burgemeester van de gemeente Tilburg heeft mr. E. I J- baron van Voorst tot Voorst zijn zetel in het curatorium der Katholieke Economiscne Hogeschool tevens tér beschikking gesteld. In de hierdoor ontstanen vacature is voorzièn door benoeming met ingang van 1 december 1957, van de heer mr. G. J. Becht, die mr. Van Voorst tot Voorst is opgevolgd als burgemeester. NEDERLAND HAD 13 MILJOEN SIGARETTEN MINDER NODIG. tmfffU» u 11 h. >v tó M. In Nederland zijn gedurende de maanden maart tot en met september van dit jaar aanzienlijk minder sigaretten in rook om gezet dan in de overeenkomstige permde in 1956. Dit blijkt uit een artikel in „De la- baksdetailhandel", welk blad de invloed heeft nagegaan, die de prijsverhogingen op de sigarettenhandel en -produktie uitoefe nen. In het tijdvak maart tot en met sep tember 1956 was de totale produktie 7 634 029.145 stuks en in dezelfde perio de van dit jaar slechts 7.620.727.880 stuks, hetgeen ruim 13 miljoen stuks, of ongeveer 665.000 pakjes van twintig stuks minder is. „REDELIJKE TARIEVEN" VOOR BRILLEN EN GLAZEN. Tussen de bijhet Gemeenschappelijk Overleg aangesloten ziekenfondsorganisa ties en de Federatie van Nederlandse op- ticiënsorganisaties is thans - zo deelt het secretariaat dezer federatie mede - over eenstemming bereikt over een redelijk ta rief voor de levering van brilleglazen en brilmonturen aan ziekenfondsverzekerden. Als basis voor de onderhandelingen heeft gediend een uitvoerig rapport van het Eco nomisch Instituut voor de Middenstand over de rentabiliteit van de opticiënsbedrij- ven in Nederland over het jaar 1955. Vorig*jaar produktie tot een waarde van f 66 miljoen. De lederwarenindustrie, een nog jong lid van het Nederlandse bedrijfsleven, ontplooit zich stormachtig. Bedroeg haar produktie in 1939 ongeveer 15 tot 20 van het to tale verbruik, het afgelopen jaar behoefde slechts ruim een kwart van het verbruik ingevoerd te worden. Vooral na de oorlog heeft deze branche zich kunnen ontwikkelen tot een voor ons land deviezenbesparende en deviezenverkrijgende tak van industrie. Dit is medegedeeld door het bestuur van het Bedrijfschap Lederwarenindustrie, dat donderdag in Amsterdam een openbare ver gadering hield. In het register van het bedrijisschap waren op 1 oktober j.l. ingeschreven 380 ondernemingen met een totale produktie tot een waarde van ongeveer f 66 miljoen in 1956. Inclusief de invoer van f 22 mil joen en na aftrek van de export (ruim 15% van de produktie) kon een verbruik aan lederwaren geconstateerd worden tot een bedrag van ca. f 73 miljoen. Handschoenen maakten 14 en koffers 8,6 van de ex port uit. Naar de Benelux ging 29 van de uitvoer, naar de andere landen van de toekomstige Euromarkt 7 Deze uitbouw kwam mede tot stand door het werk van de Nederlandse Bond van Lederwaren- en Kofferfabrikanten. Hoewel niet alle producenten waren aangesloten, vertegenwoordigde zij in omzet en produk tie ongeveer 60 van de gehele bedrijfs tak. Dank zij het gezamenlijk initiatief van deze bond en de drie bekende werknemers organisaties kwam in maart van het vorig jaar het Bedrijfschap Lederwarenindustrie tot stand, dat van plan is een gedegen studie te maken van problemen die van groot be lang zijn voor de gehele bedrijfstak, zoals de komende Euromarkt en het saneren van een thans, zoals gezegd wordt „tot schade van allen bestaande bandeloze huisarbeid". Kleine uit het ambacht voortkomende on dernemingen vervaardigden in 1956 7 van de totale produktie. Het Bedrijfschap subsidieert het komen de jaar het Produktiviteitscentrum voor de Lederwarenindustrie met vier mille, de vak opleiding met twee mille en de stichting Lederwarenmode, die een jaarlijkse exposi tie organiseert, met één mille. Op de ver gadering werd een contributie vastgesteld variërend van f 50 (bij een omzet van f 21 tot f 50 mille) tot f 400 (bij een omzet van f 251.000 en meer). De basisheffing is voor elke onderneming gelijk en bedraagt f 25. - Tot voorzitter is gekozen de heer P. L. v. d. Pluijm. AMERIKA EN DE RUSSISCHE VOORSPRONG. President Eisenhower van Amerika heeft een speciale assistent benoemd, die hem zal helpen bij het Amerikaanse wetenschappe lijke en technische program. De functie is aanvaard door dr. Killian, president van het instituut voor technologie van Massa chusetts. Eisenhower heeft dit donderdag avond aan zijn volk meegedeeld in een redevoering van een half uur, die door alle radio- en televisiestations in de Verenigde Staten werd uitgezonden. De Amerikaanse president, die de Rus sische voorsprong bij de ontwikkeling van satellieten rondborstig toegaf, bereidde zijn luisteraars en kijkers een enorme verras sing, toen hij onthulde, dat Amerikaanse geleerden en technici er in waren geslaagd een projectiel uit de wereldruimte weer op de aarde terug te brengen. Op de kegel vormige neus van een projectiel wijzend, zei Eisenhower: „Het is honderden mijlen in de wereldruimte buiten de atmosfeer geweest. Hier is het weer en geheel en al intact Tot nu toe was het nog nooit gelukt een vooTwerp, dat de ruimte is ingeschoten, weer terug te krijgen, omdat het als een meteoor opbrandde zo gauw het weer in de dampkring van de aarde kwam. VIJFTIEN DODEN BIJ VLIEGONGE VAL IN ENGELAND. Vijftien mensen zijn donderdag om het leven gekomen, toen 'n Bristol Britanr.ia- turbine-schroefvliegtuig tijdens een Proe'" vlucht bij Bristol neerstortte en in brand vloog. Ooggetuigen zagen het vliegtuig met één motor in brand laag over het dorp Downend scheren en vervolgens neerstorten in de bossen achter het dorp. De fabrikanten van het toestel hebben verklaard, dat het vliegtuig een „routine proefvlucht" maakte. 1 Een ooggetuige zei de indruk te heb ben, dat de bestuurder van het vliegtuig zodanig heeft gemanoeuvreerd, dat het toe stel in een bosje midden in een dorp terecht kwam in plaats van op de huizen. Volgens de Bristol Aeroplane Company is het toestel neergestort, toen het zich ge reed maakte om te landen. Tien huizen werden door wrakstukken beschadigd. En kele bewoners moesten, naar een ziekenhuis worden gebracht. OKTOBERREVOLUTIE HERDACHT MET GROTE PARADE IN MOSKOU. De veertigste verjaardig van de Russi sche Oktoberrevolutie is donderdag in Moskou gevierd met een kolossale parade op het Rode Plein. Partijleider Khroesj'ts- jev, premier Boelganin en de leiders, die op het ogenblik deel uitmaken van het pre sidium, hadden samen met de buitenlandse gasten, o.w. de Chinese president, Mao Tse Toeng, de tribune op het mausoleum van Lenin en Stalin reeds beklommen, toen de nieuwe minister van defensie, maarschalk Rodion Malinovsky, in een open Zil-limou- sine het Rode Plein kwam oprijden. Hij inspecteerde de militaire formaties, die daar stonden opgesteld en hield vervolgens een korte rede, waarin hij het Russische volk de verzekering gaf, dat de Sovjet-strijd krachten in staat zijn iedere aanvaller terug te slaan en voorts, dat de Russische leiders beseffen, dat een nieuwe oorlog met kern wapens het einde van het mensdom zal be- tekenen. De lancering van de beide kunstmanen noemde hij de eerste stap naar de verove ring van de ruimte. Direct na zijn toespraak begon de mili taire parade, die de langste was sinds het einde van de oorlog. De buitenlandse cor respondenten meldden, dat zij de afgezette minister van oorlog, maarschalk Zjoekov, bij de parade niet hebben opgemerkt. In de grote parade waren alle onderde len van de Sovjet-strijdkrachten vertegen woordigd. Men zag een nieuw soort tanks, ook geschikt voor amfibie-acties, en voorts een onbekend type raketgeschut, welks draagkracht volgens een radiocommentator vele malen groter is dan van de Stalinor gels. In totaal waren 38 raketwapens vertegen woordigd, waarvan enkele lopen hadden van een 24 meter lengte. Na de militaire parade kwam een op tocht van naar schatting een kwart miljoen burgers, voorafgegaan door 120.000 aro. ders. Gehuwd Nicolaas C Schellekens en Anna C van den Hoof - Richardus A van Iersel en Bertha A Kamp Jan R van der Zanden en Johanna M IJpelaar Henricus J L Kemmeren en Geertruda H Th Rekkers. Ingekomen Antonia van Oers van Waalwijk - Maria L-Langermans van Loon op Zand - Johannes P A Damen van Geertruidenberg - Wilhelmina H Lan- germans van Loon op Zand Norbertus van der Plas van Nijmegen - Johannes A Sandbrink van Waalwijk. Vertrokken Andrie Vermeulen naar Dongen - Maria C A v Gerwen naar Ven- lo - Anna M de Wit naar Grave - Hen drik H W Witte vertrokken onbekend waarheen - Leonardus M Fitters naar Waalwijk - Antonius T A Coesmans naar Raamsdonk Louise M S van Gorp naar Raamsdonk Johannes C Montens naar Duitsland - Adrianus H Kuijten naar Zwolle - Johanna M IJpelaar e.v. v. d. Zanden naar Dongen Hendrica S Kor- des naar Utrecht - Maria G Regter naar De Bilt - Johannes A Pruijssen naar Maasbracht Geertruda H T Rekkers naar Loon op Zand Johannes A Klerks naar Oud- en Nieuw Gastel Jacob L Luiken naar Oud- en Nieuw Gastel - Hendrikus J Aussems naar Made - Adri- aan van Erp naar Waalwijk - Martinus D Kreuwers vertrokken onbekend waar heen. Woningcommissie herbenoemd. Donderdag 7 november kwam de raad van de gemeente Waspik in openbare ver gadering bijeen. Onder voorzitterschap van burgemeester Van Erp werden een tiental agendapunten in recordtijd afgewerkt. Hier- j toe behoorden een aantal voorstellen van burgemeester en wethouders betreffende 1. Toekenning van een uitkering van 3 over 1955 en van 6 ov«r het twee de halfjaar 1956 aan het gemeenteperso- 2.' Vaststelling van het voorschot op de vergoeding in de stichtingskosten van be staande scholen voor bijzonder kleuteron derwijs, over 1956 en 1957; 3. Vaststelling van de- exploitatiever goedingen voor het bijzonder kleuteronder wijs over 1956; 4 Vaststelling van de „Herzieningsver ordening 1957" m.b.t. de bezoldiging van het gemeentepersoneel; 5. Enkele ontwerpbesluiten tot enige wijzigingen der begrotingen 1956 en 19o7. Op voorstel van de voorzitter werd een commissie ingesteld welke rapport zal uit brengen over de gemeenterekening 1955 zoals deze door B. en W. aan de raad werd aangeboden. De commissie zal bestaan uit de heren van den Broek, Van Dongen, Ak kerman en Zijlmans. Vervolgens kwamen twee punten ter sprake welke aan de agenda waren toege voegd, t.w. een voorstel van B. en W. tot aanbieding van de rekening van de Ge meentelijke Instelling voor Maatschappelij ke Zorg en een voorstel tot benoeming c.q. herbenoeming van de commissie, als be doeld in art. 8 der woonruimtewet 1957. M.b.t. de rekening van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werd ter onderzoek daarvan dezelfde commissie benoemd als voor de gemeenterekening '55 De woningcommissie werd in zijn geheel herbenoemd zodat in de komende zittings periode hierin de heren A. v. d. Broek, <V. de Glas, A. Kamp, L. Verduijn en W. Zijl mans zitting zullen hebben. Namens de herbenoemde commissie dankte de heer A. van den Broek voor het in de commissie gestelde vertrouwen. Maar, zo zei spreker, het spijt me dat Bur gemeester en Wethouders bij de toewijzing der woningen vaak van het advies van de woningcommissie afwijkt. Al is de conJ" missie dan slechts een commissie van ad vies, zo vervolgde spr., ik zou graag zien, dat, wanneer het standpunt van B. en W. in bepaalde gevallen anders luidt, de kwes tie met de woningcommissie wordt door gepraat. In de rondvraag vroeg de heer Akker man de aandacht van B. en W. voor een geval van schadevergoeding aan de heer Gijsbrechts. De burgemeester antwoordde, dat deze kwestie de aandacht van B. en W. had. Verder informeerde de heer van den Broek naar de ongewenste toestand welke bestaat bij de huur van de gefheentewonin- gen. Reeds drie en een halve maand gele den is voor de gemeentewoningen een huur verhoging ingegaan. Tot op heden is deze verhoging nog niet bij de huurders in re kening gebracht. Hierdoor zullen de be trokken personen met een onnodig grote uitgave-ineens worden geconfronteerd. De voorzitter zegde toe dat deze zaak op korte termijn zal worden afgewerkt. JONGEREN-ORGANISATIE K.V.P. De Jongeren-organisatie van de K.V.P. afdeling Geertruidenberg hield in het pa rochiehuis een algemene ledenvergadering. Na enkele huishoudelijke mededelingen werd een beknopt verslag uitgebracht van de gehouden Kringvergadering te Tilburg, waar de heer A. Verschuuren, lid van de plaatselijke afdeling, in het kringbestuur werd gekozen. De voorzitter deelde dat elk lid van de Jongeren-organisatie lid dient te zijn van de K.V.P. Ter bestrijding van de kleine onkosten zal een contributie worden gehouden van 10 cent per maand. De notulen van de vorige vergadering wer den goedgekeurd. In de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer Jans, werd gekozen de heer G. Sperber. Hierna ontspon zich een zeer levendige discussie rond het agenda-punt: Godsdienst en politiek, dat werd ingeleid door de heren M. de Wit en A. Verschuuren. Het resul taat van de bespreking werd neergelegd in een geordende conclusie. Het volgende agenda-punt, een korte ver handeling over Staatsinrichting, moest we- gens tijdnood naar een volgende vergade ring worden verschoven. Tot slot werd het discussiepunt voor de volgende vergadering vastgesteld. De vergadering zal dan haar aandacht wijden aan: Hulp aan onderont wikkelde gebieden. De heren Q. van Don gen, G. Sperber en M. de Wit zullen het vraagstuk inleiden. DIEPVRIES. Dinsdagavond is in Herpt een Coöpera tieve vereniging tot exploitatie van diep- vrieskluizen opgericht. Het initiatief van deze is uitgegaan van de afdeling van de R.K. Boerinnenbond en in samenwerking met de afdeling N. C. Boerenbond werkelijkheid geworden; men hoopt de inrichting nog in de maand no vember in gebruik te hebben. Maandagavond zal de afdeling van de boerenbond een algemene ledenvergadering houden om een thans nog in gebruik zijnd pakhuisje aan deze vereniging te verhuren ofwel te verkopen. RIKAVONDEN. De verschillende verenigingen in Herpt hebben een onderlinge afspraak gemaakt over de deze winter te houden rikavonden tot versteviging van resp. kassen. Het zijn een negental verenigingen, waarvan de eer ste de kruisboogvereniging Aldoende Leert Men, a.s. zaterdag zal beginnen in haar clublokaal van café Jos Verhoeven. Een goed bezoek wordt verwacht daar deze avonden een gunstige invloed uit oefenen op de onderlinge saamhorigheid in de dorpsgemenschap. BURGERLIJKE STAND WASPIK oktober 1957. "Geboren Johannes Petrus zv D Lan- germans en A van Huijs - Adrianus Pe- trus Cornelis Maria zv W L Pols en J G de Jong - Adrianus Marinus Cornelis zv C Heijblom en M Paans - Anna Adriana Maria dv A W Langermans en A Gijs brechts - Agnes Lucia Petronella dv F A Roovers en P A v d Westen. Overleden Theodora Maria Kamp 78 j wed van P J Kemmeren - Lucia Johan na Gijsman 70 j wed van W A Roovers- - Lienus Gerrit Burghout 71 j echtg v A Vis sers - Wilhelmus van Helvert 64 j wedn v H Smits - Adriana Groenendaal 67 j echtg van P Smits. Huwelijksaangiften Luciën G Berkel- mans en Hendrika W Th de Wit Hen drikus J B van Beurden en P M van Erp - Rochus C A Kieboom en Lucia Th van Dongen. ST. NICOLAAS-ACTIE VAN HET CENTRAAL BUURT COMITÉ. De tijd is weer aangebroken dat door de Buurtcomité's weer zal worden gecollec teerd voor het a.s. St. Nicolaasfeest voor alle schoolgaande kinderen van de lagere school. Het is dit jaar de bedoeling alle Loonse schoolgaande kinderen te tracteren, dus ook die elders scholen bezoeken of m het ziekenhuis of in een herstellingsoord ver pleegd wórden. Aan de collectanten moet worden opge geven of er kinderen zijn die elders scholen bezoeken of elders verpleegd worden. Dit jaar zijn er pl.m. 800 schoolgaande kinderen, die van St. Nicolaas een trac tatie verwachten. Het Centraal Buurtcomité rekent er dan ook op dat elke inwoner spontaan voor dit doel zal geven. De komende week zal in elk huurt gecollecteerd worden. De voorbereidingen voor de St. Nicolaas rondgang, de laatste zondag in november of de eerste zondag van december, is m volle gang. Hopelijk zal 't weer zich van de goede zijde laten zien, opdat iedereen van dit jaarlijks gebeuren weer zal kunnen genieten. DAMVERENIGING „GEO". De strijd om het persoonlijk damkam pioenschap werd zaterdagavond voortgezet. Henk van Boxtel liep uit, doordat hij zelf zijn twee partijen won en zijn concurrenten punten verloren. P. v. Wanrooy leed een onverwachte maar verdiende nederlaag tegen J. v. Gorcum. Ook Harrie Donders moest een veer laten, doordat hij het tegen Th. van Wanrooy niet verder kon brengen dan een gelijk spel. En omdat Dorus zijn twee partijen won, staan deze 3 personen met gelijke aantal punten op de tweede plaats. Ook G. v. Boxtel en Jo_Koks leden een onverwachte nederlaag, stand Ziehier de H. v. Boxtel 10 10 0 0 H. Donders 10 7 12 Th. van Boxtel 10 7 12 P. v. Wanrooy 10 7 12 I. v. Gorcum 10 6 13 G. v. Boxtel 9 6 0 3 G. v. d. Linden 10 5 2 3 J. Koks 10 6 0 4 B. Lensveldt 10 6 0 4 J. v. d. Houdt 9 5 0 4 Th. v. Wanrooy Czn. 10 0 0 5 H. Grootswagers 10 5 0 5 A. v. Boxtel 10 4 0 6 Th. v. Wanrooy 10 3 16 C. v. Wanrooy 7 2 0 5 A. v. Wanrooy 10 2 0 8 J. v. Wanrooy 10 118 J. Luiten 9 0 0 9 C. v. Boxtel 9 0 0 9 20 15 15 15 13 12 12 12 12 10 10 10

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1