Waalwijkse en Langstraatse Courant HET CONGRES DER K.V.P. FILMJOURNAAL Cunen Wat zegt De Bilt Wat is een Levensschool Blijf meester U kunt niet alles weten LET OP VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Anto&n Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 86 Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO" Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Rheumatische Fijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur D goed doen. D AMP© ONZE SPECIALE MODES-ETALAGE „IETS APARTS" OP ELK GEBIED Nu de start van een r.k. levens school voor Waalwijk voor de deur staat, n.l. op 1 jan. a.s., zullen on getwijfeld velen, die tot nu toe slechts oppervlakkig hebben kennis genomen van dit fenomeen van mo derne jeugdvorming, zich nader wil len oriënteren omtrent doel en bete kenis van de levensschool. WAT IS EEN LEVENSSCHOOL? Laten we beginnen met vast te stel len wat zij niet is. Zij is geen school in de betekenis zoals wij die gebrui ken in lagere school, ulo-school, mid delbare school, ambachtschool, nij- verheidschool, etc.; geen instituut dus, dat beoogt het bijbrengen van bepaalde kennis en/of vaardigheden. De levensschool heeft op de eerste plaats een zuiver opvoedkundige taak, waarbij gebruik wordt gemaakt van een bepaalde methodiek, van een bepaald programma. De Waalwijkse r.k. levensschool wil als halve dag school in een 2-jarige cursus aan de jongens van 14, 15 en 16 jaar, uit alle maatschappelijke situeringen een opvoedkundige begeleiding geven in hun nieuwe levenssituatie (fabriek, winkel of kantoor). De levensschool is dus een vormingsinstituut voor de leerplicht-vrije jeugd. WAAROM EEN LEVENSSCHOOL? De levensschool is een na-oorlogs initiatief, dat zich zeer snel heeft gerealiseerd en in korte tijd is uitge groeid tot een instituut van uitzon derlijke betekenis, dat allerwege zeer grote waardering ondervindt. De om standigheid, die tot de stichting van de levensschool in het algemeen heeft geleid, was deze Tienduizenden jonge arbeiders krijgen na hun intre de in het bedrijfsleven bij het beëin digen van de leerplichtige leeftijd geen enkele vorming, in welke vorm dan ook. Men treft deze jeugd aan in de industriële sector, de bouwnijver heid, het magazijn, in winkels en kantoren. Deze jonge mensen zijn in geestelijk, affectief en lichamelijk opzicht nog niet zo gevormd, dat zij de nieuwe levenssituatie zonder scha de voor de uitgroei tot geestelijke zelfstandigheid aankunnen. Het is de tragiek van deze jeugd, dat zij in de voor haar ontwikkeling zo be langrijke jaren zonder overgang en totaal in de situatie der volwassenen wordt geplaatst, waarbij haar elke reële mogelijkheid ontbreekt om de nieuwe ervaringen op een hoger plan te verwerken. Deze nieuwe levens situatie is niet beperkt tot het ar- arbeidsleven, maar als gevolg van de intrede daarin presenteert zij zich in alle levensmilieux van alle betrokken jeugdigen. De noodzaak van een aan gepast levensonderricht wordt dan ook noodzakelijk geacht door menige werkgever, door de leiders der jeugd bewegingen en ook door de regering. Op de eerste plaats is het persoonlijk levensgeluk van de jongen ermee ge diend, daarenboven ook zijn toekom stig gezin, waarin hij een goede va der en echtgenoot moet zijn. Hier van is wederom het welzijn van onze gemeenschap in de ruimste betekenis afhankelijk. Ook voor het bedrijfs leven en de industriële ontwikkeling van het land is deze vorming uiter mate belangrijk, omdat daarin het dragen van verantwoordelijkheid, eerbied voor gezag, eerbied voor mijn en dijn, een goed gedrag, respect voor de medemensen en het kunnen samenwerken van doorslaggevende betekenis zijn. De jeugd, de gemeenschap en het bedrijfsleven hebben dus welhaast evengrote belangen bij een levens school. Het is dan ook van harte te hopen, dat de belangstelling van de jeugd en de ouders en de medewer king van de werkgevers op 1 jan. a.s. tot uitdrukking mogen komen in een groot aantal leerlingen. Musis Sacrum Luxor DE ECHO WN HEI ZUIDEN streven naar een huurpeil, dat de finan ciële draagkracht van de huurders, voor al van de laagst betaalden, niet te boven gaat. Het woningbouwbeleid, dat in de laatste jaren is gevoerd, moet in het alge meen en binnen het raam van de financiële mogelijkheden worden voortgezet. CONCLUSIES VAN HET CONGRES. Welvaart voor de wereld. De toekomstige welvaartssituatie van de wereld wordt in gevaar gebracht door het eerder toe: dan afnemende verschil in wel vaart tussen de meer en minder ontwik kelde landen. Het recht van de volkeren van de minder ontwikkelde gebieden op een menswaardig bestaan alsmede de plicht van de meer ont wikkelde landen om hulp te bieden dient te worden erkend. Teneinde deze hulpverlening te houden buiten onjuiste inmenging dient zij bij voor- j keur te geschieden op multilaterale basis door een fonds in het kader van de Ver enigde Naties. Hierop blijve gericht het beleid van de Nederlandse Regering bij voortduring. Zolang het Fonds nog niet in werking is getreden behoort Nederland jaarlijks een bedrag van 25 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor hulpverlening op bilaterale basis, waarop de bestedingsbeperking slechts in alleruiterste noodzaak mag worden toe gepast. Bij het inwerking treden van het Fonds, zal Nederland een belangrijk hoger bedrag per jaar beschikbaar moeten stellen. Welvaart voor Europa. Er is bij alle bezwaren die voor Neder land verbonden zijn aan het Euromarkt- verdrag, geen alternatief. Wij moeten er aan deelnemen om drie redenen 1. Het feit van de samenwerking laat ons geen keus. 2. Op de duur zullen ook wij er van profiteren. 3. De vrede wordt ermee gediend. Welvaart voor Nederland. 1. Export en kostenpeil vragen bijzon dere waakzaamheid. 2. Industrialisatie en bezitsvorming moeten worden voortgezet. 3. Stabiliteit van de waarde van het Het congres dat ode K.V.P. 1.1. zaterdag en zondag in Utrecht heeft gehouden en waarvan wij in ons vorig nummer een kort resumé gaven, was wel zo belangrijk, dat er alle reden is om daarop thans nog wat uitvoeriger terug te komen. Beginnen wij met de openingsrede van de voorzitter Mr. van Doorn, die o.m. zei- de „Als katholieke partij moeten wij in ons beleid twee zaken voorop stellen. In de eer ste. plaats zal bij de vraag aan welke poli tieke samenwerking de voorkeur moet wor den gegeven, onze norm steeds dienen te blijven het werkelijk belang van het Neder landse volk. Wij mogen de beoordeling van dat belang daarbij niet beperken tot van daag of morgen, doch trachten vooruit te zien en in het bijzonder bij het nagaan van de alternatieven grondig overwegen niet al leen of ze er zijn, maar ook waartoe ze kunnen leiden. Tot iets beters voor ons volk of tot iets slechters. In de tweede plaats moeten wij juist om de moeilijkheid van de politieke krachtenverdeling in ons vader land en de onzekerheid ten aanzien van niet-katholieke partijen het blijven zoeken in de kracht van de eigen beweging. Want die kracht is ook van belang voor de vraag of vyij van andere zijde de bereidheid tot samenwerking kunnen verkrijgen, welke voor ons volk de meest zegenrijke zal zijn." Deze politieke doelstelling schetste de voorzitter der Katholieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, zaterdag in de rede waarmee hij het partijcongres 1957 opende. Aan deze conclusie was een beschouwing vooraf gegaan, waarin mr. Van Doorn de verhouding van de K.V.P. tot andere par tijen onder de loep nam. De aandacht ging daarbij vooral uit naar de socialisten. Spr. wilde zonder aarzeling verklaren dat de K.V.P. zich erover verheugt, dat er de laatste tijd weer sprake is van een zekere toenadering tussen de K.V.P. en de P. v. d. A. Mr. van Doorn erkende overigens, dat omtrent het alternatief van samenwerking met de sosialisten in Nederland niets vast zat. De V.V.D. blijft een weinig aantrek kelijke partner, omdat de meer vooruit strevende liberalen in hun partij niet het zwaarste gewicht in de schaal leggen. Bij de christelijke partijen trekken de laatste tijd vooral de toenaderingspogingen tussen A.R. en C.H.U. de aandacht, maar deze worden voor katholiek Nederland weinig verheu gend, wanneer zij - zoals in Den Haag gebeurt - mede gemotiveerd worden met anti-papistische uidatingen. De K.V.P.- voorzitter deed daarom een beroep op bei de protestantse partijen om de samenwer king met de katholieken - samenwerking welke programwmatisch om zoveel redenen mogelijk is niet in gevaar te brengen, omwille van een anti-papistische aanhang. In het begin van zijn redevoering had mr Van Doorn de vrijheidsstrijd van het Hon gaarse volk in herinnering gebracht en ge wezen op het groeiende belang van de NAVO en de Europese integratie. Hij leg de er de nadruk op, dat Nederland naar vermogen offers moet brengen, maar ver bond daaraan de wens dat minister Staf het Nederlandse volk nu eens duidelijk maken zou, wat op het gebied van militaire in spanning - de diensttijd - wel kan en wat niet kan. Met genoegen constateerde de partij voorzitter dat in steeds bredere kringen er kend wordt de juistheid van de stelling der K.V.P. dat idealen als spaarzin en bezits vorming belangrijke bijdragen kunnen le veren voor het oplossen van de structurele problemen van Nederlands economie. „Het is een lichte juichkreet waard, dat A.R. en C.H. en V.V.D. in ons parlement als om strijd aandringen op een positieve bezits- vormingspolitiek. En wat nog meer zegt, dat Suurhoff en Hofstra erkennen, dat de brede massa in staat moet worden gesteld deel te krijgen aan de kapitaalverschaffing." Aan de rede die professor Romme, voor zitter der K.V.P. Kamerfractie voor 't con gres hield, ontlenen wij 't volgende Het congres van de K.V.P. is zondag middag besloten met het aannemen van een reeks resoluties betreffende de nieuwe wel vaart voor Europa en voor Nederland. Er werd op aangedrongen, dat de Nederlandse bijdrage tot hulp aan de onderontwikkelde gebieden op bilaterale basis gehandhaafd zalblijven op 25 miljoen gulden. Prof. Romme sprak aan het slot van de meeting een rede uit, waarin hij uitwijdde over het gevaar van een te grote centrali satie, hetwelk tegengegaan moet worden in de wereld, in Europa en ook in ons land. Met spijt sprak prof. Romme over het feit, dat hij met nog enkele KVP-afgevaardigden zijn stem niet had kunnen geven aan het grootste concept van het Deltaplan, omdat er grondwettelijke bezwaren waren tegen het onttrekken van meer macht aan de la gere overheden dan noodzakelijk is. Spr. benadrukte, dat de twee steunpila ren van de KVP-politiek: democratie en welvaart alleen worden gediend door een spreiding van verantwoordelijkheid. In de wereld moet een verdere machtsconcentra tie worden tegengegaan; het is al onple zierig genoeg, dat de macht is samenge bald in Amerika en in de Sowjet-Unie. Meer zelfstandige macht voor Europa zou het geheel ten goede komen, maar ook binnen Europa moet weer meer ruimte blijven voor de nationale zelfstandigheid van de afzonderlijke landen. P.B.O. en bezitsvorming. Ook binnen de landelijke grenzen dient men plaats te geven aan de lagere overhe den. Provincie en gemeente mogen geen fi lialen zijn van de staat, en hetzelfde geldt voor het beroeps- en bedrijfsleven- Tegen over de liberale betogen stelde prof. Romme de realiteit, dat het niet de liberale werk gevers zijn, die zich het hardst inspannen voor een vrijere loonvorming. Een verwaar lozen van de PBO betekent het verwaarlo zen van een onmisbaar middel om de staats macht terug te dringen en hetzelfde geldt voor de bezitsvorming. De woningbouw. Tijdens de sectievergaderingen werd o.m. het woord gevoerd door drs. H. Bosman, lector aan de Kath. Ec. Hogeschool te Til burg, die een pleidooi voerde voor het geld is een taak voor de gemeenschap. 4. Regelmatige emigratie zal moeten worden voortgezet met het oog op de toe komst. Gemeente- en Provincieprogram. Naast het algemeen gemeenteprogram ma wordt de totstandlkoming van plaatse lijke programma's bevorderd. Naarmate de politieke wensen ook plaatselijk de gestalte van een programma gaan aannemen, zal in de toekomst bij de samenstelling van het algemeen gemeenteprogramma daarmede rekening moeten worden gehouden. Het gemeentebestuur kan de burgers en hun organisaties doen delen in de publieke verantwoordelijkheid door op hen een be roep te doen teneinde hun oordeel in ge- meentelijke zaken te vernemen en zich van hun medewerking bij de uitvoering van ge meentelijke taken te verzekeren. j 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrij dende gevoel dat over U komt, naar mate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en in gewanden doet gelden en zo Uw bloed snel ler gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als 't ware van U af en ge voelt Uzelf al lengs weer helemaal de oude. Vraag Kru- schen bij Uw apotheker of drogist. Aanbeveling verdient maatschappelijke instituten tot het vervullen van publieke taken te roepen. Gemeentelijke zelfstandigheid is uit staatkundig oogpunt een vorm van sprei ding van publieke verantwoordelijkheid. Voor behoud en ontwikkeling van de ge meentelijke zelfstandigheid is in de mo derne verhoudingen samenwerking van ge meenten, - zonodig in moderne vormen - in vele gevallen onmisbaar. Vorenstaande konklusies zijn - reke ning houdend met de plaats, welke de pro vincie in het staatkundig bestel inneemt - voor wat de fundamentele gedachten be treft ook van toepassing op de werkzaam heden van de provincie en haar inwoners. De weersverwachting, product van toegepaste wetenschap. (van onze verslaggever). De wind waait ons door de haren, wan neer we met de heer C. J. van der Ham, hoofdweerdienstleider van het K.N.M.I. te De Bilt, op een terrein achter dit instituut staan en kijken naar de mensen, die in ge vecht zijn met een geweldige ballon. Deze medewerkers van het K.N.M.I. zijn bezig een zogenaamde radiosonde op te la ten. Onderaan de met waterstofgas gevulde ballon, waaraan de wind op het ogenblik hevig rukt, hangt een klein pakje met in strumenten. Door middel van een klein in gebouwd zendertje seinen deze instrumen ten van 25 km hoogte 'geheel automatisch waarnemingen uit, die men in het instituut kan opvangen en verwerken. Op die ma nier krijgt men zeer waardevolle gegevens over de hogere luchtlagen, die van veel nut zijn bij het opmaken van weersverwachtin gen. Als alles gereed is staken de heren de strijd met de wind, de balon is los en stijgt snel naar hoger sferen, daarbij gevolgd door het radaroog van het K.N.M.I. Door de radio-ontvanger horen we de instrumen ten al werken: „Piep, piep,... pierp", de ballon is zijn reis begonnen en gedurende ongeveer een uur zal men zijn waarnemin gen kunnen registreren. Reeksen cijfers. Langs de glazen bollen, waarmee de uren zonneschijn worden gemeten, de maximum- en minimum-thermometers, de windvaan, die niet alleen de windrichting aangeeft doch ook de windsnelheid, waarbij alles keurig netjes door middel van be-inkte pennetjes op papier wordt geregistreerd, minuut na minuut zonder dat iemand er naar behoeft om te kijken, komen we in de telexkamer. Machine naast machine spuwt zijn pa pierstroom, waarop voor een leek onbegrij pelijke getallen staan. „Om een lang bericht kort te maken, gebruiken we een cijfercode, waardoor we, zoals u hier kunt zien" - de heer Van der Ham toont ons het bericht van een waarnemingsstation - „van een enkel rijtje cijfers alle gegevens kunnen af lezen, die wij nodig hebben. Uit deze sim pele cijferreeks lezen wij af hoe groot de luchtdruk, hoe hoog de temperatuur en hoe de luchtvochtigheid is, voorts lezen we de windrichting, de windsnelheid, het zich, de algemene weerstoestand, de hoeveelheid bewolking, de soort bewolking, de hoogte van de wolkenbasis, de verandering van de barometerstand in de afgelopen drie uur, kortom alles wat wij nodig hebben". Uit alle landen. Behalve uit Nederland en alle europese landen kwamen er berichten binnen van Amerika en van weerschepen op de oce aan en vliegtuigwaarnemingen, zodat we eigenlijk alle weerkundige gegevens krijgen over het gehele noordelijk halfrond. Al deze gegevens worden door mede werkers op grote landkaarten aangetekend, die op die manier boordevol kleine cijfer tjes en tekentjes komen te staan. Bij aan dachtige beschouwing van alle cijfertjes, die de luchtdruk aangeven, zal men de plaat sen en gebieden kunnen vaststellen van lage luchtdruk, dus depressie, en van hoge luchtdruk. Men kan plaatsen van gelijke luchtdruk met elkaar verbinden en zo ont staan de „isobaren". De heer Van der Ham toont ons een grote landkaart, waarop links Amerika, in het midden de Atlantische Oceaan en rechts west-Europa. We zien daarop de gebieden van lage luchtdruk of depressies, omkringd met een potloodlijn, we zien de „isobaren" golvend en buigend over de gehele kaart. „Met gebruikmaking van onze weten schap", gaat onze gastheer verder, „kunnen we windrichtingen bepalen, regenzones vast stellen, alsmede de kracht van depressies en gebieden van hoge luchtdruk, kortom ons een klaar en duidelijk beeld vormen van de weerstoestand over dat deel van de aarde". De berekening. „Nu komt echter het moeilijkste en dat is aan de hand van deze gegevens en met in acht nemen van de toestand van de dag daarvoor, alsmede met de allernieuwste ge gevens die nog steeds binnenstromen, een verwachting op te maken van het weer in de komende vierentwintig uur. Wat zal een bepaalde depressie doen? Wat de bewol king, wat de wind, waar daalt plotseling de luchtdruk onrustbarend? Vele vragen moe ten beantwoord worden, alvorens men tot een redelijke verwachting kan komen. Dan buigen de metereologen zich over de kaarten en gaan aan de hand van hun we tenschappelijke kennis een en ander inter preteren. Men weegt krachten tegen elkan der af, houdt rekening met bepaalde na tuurkundige wetten en met tientallen an dere factoren. Dan komt men tot de con clusie, dat die depressie naar die bepaalde plaats zal gaan, dat een gebied van hoge luchtdluk boven dat land zich zal handha ven, dat de wind uit die richting zal waaien, dat de bewolking zo of zo zal zijn en dat er regen te verwachten is. en pijn weg- wrijven met voortaan het weerbericht met meer respect zouden beschouwen en we verlieten het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Insti tuut te De Bilt met de overtuiging, dat daar de wetenschap wel speciaal wordt benut en dienstbaar wordt gemaakt aan ons allen. Stationsstraat 2 Telefoon 2809 Maar dan is men er nog niet, want het moet nog nauwkeuriger als het even kan. Hoe krachtig zal de wind uit die richting waaien? Matig, krachtig, hard? Krijgen we regen over het gehele land? Is het plaatse lijk, op vele plaatsen of... Hoe staat het met de te verwachten temperaturen? Waar tussen zullen ze schommelen? En dat alles moet door ons worden uitgerekend, waarbij de speling zo klein mogelijk moet zijn". En als het fout is De heer van der Ham kijkt ons eens aan en lacht. Wij knikken begrijpend. „Er komt wel heel wat voor kijken", verzuchten we. Onze gastheer vertelt en vertelt al de interessante dingen van zijn magisch be roep. „Natuurlijk wordt er ook wel eens een fout gemaakt", merkt hij op. „Dan zit De Bilt er naast, zoals men dat noemt, maar wij trekken ons dat het meest aan en ijverig wordt er dan gezocht naar de oor zaak van deze fout. Wat werd er verkeerd berekend? Welke factor was aansprakelijk voor de andere uitkomst? Voor ons is dit van het grootste belang, want daarvan leert men". „Kan men ook weersverwachtingen op stellen op langere termijn dan vierentwintig uur?" willen wij weten. De heer Van der Ham lacht eens, krabt achter het oor en kijkt bedenkelijk. „Kunnen? Ja! Maar hoe? Het is al moeilijk om een weersverwachting voor vier en twintig uur op te stellen die zal kloppen, laat staan, wanneer de termijn nog langer wordt. Oh ja, het gaat wel, maar dan zal men onherroepelijk met een grotere marge moeten werken, dus meer speling, waardoor natuurlijk de weersverwachting in waarde achteruit gaat. Een bijkomende moeilijkheid voor ons is, dat het weer in Nederland aanmerkelijk wisselvalliger is dan b.v. in Amerika. Daar heeft men het zover gebracht, dat men in staat is, zij het met de nodige speling, weersverwachtingen te geven voor drie tot vijf dagen, die vrij aardig uitkomen. Ook j in Duitsland is men met dit soort weers- verwachtingen bezig, doch men werkt vol gens een ander systeem. De uitkomsten zijn niet zo fraai tot nu toe". Wij moesten na alles wat wij gezien en gehoord hadden eerlijk bekennen, dat we PRINSES BEATRIX NAAR DE WEST. Dr. R. Ferrier, de minister-president van Suriname, is vrijdag door H. M. de Konin gin op Paleis Soestdijk ontvangen. De Su rinaamse premier, die in de afgelopen week met de Nederlandse regering besprekingen heeft gevoerd, heeft tijdens deze ontvangst met Koningin Juliana het programma be sproken van het bezoek dat prinses Beatrix in februari aan de West zal brengen. Het voorlopig programma van de reis (veertien dagen naar de Nederlandse Antillen en veertien dagen naar Suriname) had de in stemming van Hare Majesteit en wordt thans nader uitgewerkt. GEEN CHRISTEN-DEMOCRATISCHE PARTIJ IN NEDERLAND. Plannen om naar buitenlands model in Nederland een christen-democratische par tij op te richten, waarin katholieken en pro testanten samenwerken, zijn volgens de voorzitter van de anti-revolutionaire partij, dr. Berghuis, „niet reëel en ook fout". Dr. Berghuis sprak maandagavond in hotel „Polen" te Amsterdam op een vergadering van de jongerenorganisatie van zijn partij. Hij vond het „partij-politiek en natio- naal-politiek" niet gewenst er naar te stre ven, dat de anti-revolutionairen op dit ogenblik „afzonderlijk" in de oppositie gaan, al is hij wel van mening, dat de brede basis op de lange duur ongezonde effecten heeft, omdat de duidelijke politieke scheids lijnen voor het volk worden verdoezeld. In antwoord op opmerkingen van de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. Van Doorn, zei dr. Berkhuis, dat de anti-revolutionaire partij in grote meerder heid niet anti-papistisch is en niet zal mee werken aan een anti-papistisch blok. (Volkskrant) over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel WAT MiimuaRPT MAAKT |5_60ED ONTSLAG EN WERKTIJDVERKORTING. Vermindering en deels gebrek aan or ders in het metaalbedrijf, alsmede kapitaal- schaarste bij afnemers een en ander in meer of mindere mate gevolg der van over heidswege opgelegde bestedingsbeperking - zijn oorzaak van personeelsontslagen en werktijdverkortingen in sommige Neder landse bedrijven. Met name komt dit tot uiting in de metaalindustrie. Zo zal de DEMKA-staalfabriek in Utrecht ontslag aanzeggen aan 50 arbeiders, terwijl het be drijf tevens bij de Arbeidsinspectie werk tijdverkorting voor 250 tot 300 man, dat is tien percent van het personeel, heeft aan gevraagd. Elders in het land, met name bij de ijzer gieterij „Vulcanus" te Vaassen (Gld.) is aan 64 arbeiders ontslag aangezegd, ter wijl machinefabriek Havekasta te Stads kanaal (Gr.) de 36-urenweek invoerde. Ook bij Werkspoor schijnen moeilijkhe den te zijn. NEGEN DODEN OP DE WEG. L.l. maandag waren er weer negen doden op de weg te constateren, o.m. reed een dronken chauffeur in Haaksbergen een weg werker dood. ACHTJARIG MEISJE IN BRANDEND HUIS OMGEKOMEN. Bij een felle brand, veroorzaakt door een omgevallen petroleumkachel, is zondag- j avond in een huis aan de Molensteeg te Franeker een achtjarig meisje, Jannie van der Meulen, in de vlammen omgekomen en heeft een twintigjarige jongeman, G. Bon- nema,. zeer ernstige brandwonden opge- 1 lopen. Hij is in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar maakt het naar omstandigheden redelijk goed. SCHOKKENDE MISDAAD IN CANADA. De Canadese politie heeft maandag in de kelder van een huis in een voorstad van Toronto de lijken gevonden van drie meis jes van vier, drie en twee jaar. De kinde ren waren opgehangen. Een vierde meisje van zes maanden was ook opgehangen, maar gaf nog tekenen van leven. In zorgwekkende toestand werd ze naar een ziekenhuis vervoerd. De slachtoffertjes heetten Maureen, Ei- leen en Kathleen, de jongste Mary Jo. De politie onderwierp de ouders in aan wezigheid van een priester aan een ver hoor. Later werd de moeder in staat van beschuldiging gesteld wegens moord. Haar man is de vooraanstaande Canadese rechts geleerde Melville O'Donohue. „08/15 HET EINDE". De trilogie „08/15" van de Duitse au teur Hans Kirst, waarin de tragische gro teskheid en de niets ontziende misdadig heid van het Duitse militarisme onder Hit- Ier worden beschreven, mag dan geen bij zonder diepgaand boek zijn, de schrijver j is er toch ongetwijfeld in geslaagd een i boeiend en dikwijls aangrijpend beeld te schilderen van de machtswaanzin, welke uiteindelijk tot de ondergang van het Derde Rijk heeft geleid. Tragiek, bevrijdende hu mor, bijtende spot, levensleegheid en prach tige kameraadschap kenmerken dit knap geschreven boek. De Duitse filmindustrie heeft deze trilo gie op boeiende en filmisch knappe wijze in beeld gebracht en daarmede een tijds document van blijvende waarde vervaar digd. In *Musis Sacrum kan men dit week einde het laatste deel van deze trilogie zien, waarin het bittere en chaotische einde van de Duitse macht wordt geschilderd. Men ziet weer de beide prototypen van de 08/ 15 atmosfeer, Schulz en Platzek, die de strijdende troepen in de steek gelaten heb ben en er alles voor over hebben om zo veel mogelijk winst te halen uit de chaos; daar is luitenant Asch en zijn geliefde com mandant, die alles in het werk stellen om het einde vaii de oorlog zonder onnodig bloedvergieten te halen; daar is verder kor poraal Kowalski, die al met één been in het burgerleven staat en zich erop voorbe reidt weer opnieuw te beginnen; daar zijn ten slotte de louche individuen en misdadige elementen, die de chaos trachten uit te bui ten of hun straf trachten te ontlopen. Deze film is het ontroerende einde van de noodlottige waarzin, opgetekend in een groep soldatenen burgers. Van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „DRIE MANNEN IN DE SNEEUW". De amusante roman van Erich Kastner „Drei Manner in Schnee" is hier op bij zonder gezellige wijze verfilmd. Het is een verhaal vol komische verwikkelingen en ro mantiek, zich ontwikkelend uit het gege ven van de miljonair, die zo dolgraag als een gewoon mens door het leven gaat. De complicaties zijn velerlei en men kan zich dan ook enige uren kostelijk met deze bij zonder prettige en lichtvoetige film amu seren. Maandag en woensdag. Toegang alle leeftijden. „DE SCHULD VAN EEN MOEDER". Reeds aan de titel herkent men hier het Italiaanse product, dat niet veel meer dan een getrouwe copie is van eerdere Itali aanse moederfilms. Ditmaal is het een on derwijzeresje, dat, wachtend op haar ver loofde die als visser is uitgevaren, wordt overweldigd door een bruut van een reder. Daarmee komt het zoveelste onechte Ita liaanse filmkind op de proppen, dat na veel narigheid te vondeling wordt gelegd. Het meisje vlucht en trouwt met een man, die zich met allerlei duistere praktijken bezighoudt. Na jaren keert zij weer in het dorp terug en komt oog in oog met de bruut van een reder, enz. enz. Omdat er toch nog altijd mensen zijn, die dit willen zien: de film draait van vrijdag tot en met zondag. Toegang 18 jaar. „LACH DAN PALJAS". Deze Italiaanse film geeft in het kader van het levensverhaal van de ex-clown Ca- nio het ontstaan van de opera Paljas van Leoncvallo. Canio heeft na 20 jaar gratie gekregen en gaat op zoek naar zijn doch ter Guilia, die door een rijke dame is op gevoed en is verloofd met markies Lan- zoni. De rijke dame tracht Canio van zijn dochter verwijderd te houden, omdat zij niet wil, dat het meisje iets van haar ware afkomst zal horen. Canio wil echter' weten of zijn dochter hem werkelijk schuldig acht. De dame vertrouwt Canio toe aan een huisvriend, de componist Leoncavallo, aan wie Canio zijn verhaal vertelt. Twintig jaar geleden heeft hij, toen hij zijn vrouw met een minnaar betrapte, de vrouw en de man doodgeschoten. Leoncavallo wordt zo ge grepen door dit verhaal, dat hij er een lied op componeert, waaruit ten slotte de opera „Paljas" geboren wordt. Guilia is op de première aanwezig en Canio komt met haar in contact. Zonder te weten, dat zij met haar vader spreekt, zegt zij haar oordeel: onschuldig. Nu heeft Ca nio eindelijk vrede en gaat -weg zonder zich aan zijn dochter te hebben bekend ge maakt. De hoofdrollen in dit bewogen verhaal zijn in handen van Benjamino Gigli, Alida Valli, Carlo Romano, Paul Hörbiger en Karl Martell. Maandag en woensdag. Toegang 14 jaar. Een koffiemolen maakt men schoon door er wat fijn zand door te draaien. Naspoe len met kokend water. Metalen delen goed droogwrijven ter voorkoming van roest. Dof geworden tegels krijgt men weer glanzend, indien men deze afwrijft met cou ranten, die vochtig gemaakt zijn met ver dunde salmiak. Een betegelde vloer wordt zèer mooi, indien men een beetje zoutzuur toevoegt aan het dweilwater. Knip met uw schaar in schuurpapier en hij is weer heel wat scherper. Wilt ge een schoon ei op tafel, wrijf het dan in een halve citroenschil. Bier schenkt men in een met gewoon schoon water omgewassen glas. Niet afdro gen, maar gewoon laten uitlekken. Voeg wat zout toe aan het water, waar mede u uw ruiten schoonmaakt. U hebt dan geen last van bevriezen. Roest op delen van kachels en haarden verwijdert men met warme olie. (Nadruk verboden)

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1