Waalwijkse en Langstraaise Courant WOEKEREN EN VEILIG STELLEN r Ruitstoffen lil Grote sortering moderne VAN LANSCHOT BANKBOEKJES Najaarsvergadering van Waaiwijks Belang VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG no. Abonnement 22 cent per week per kwartaal 2.85 3.10 franco p. p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 205, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 Dr. van BEURDENSTRAAT 8 OPGERICHT 1878 TELEGR.-ADRES„ECHO' Ruimtelijke aspecten in het recreatieve vlak Unieks activiteit van Provinciale Overheid op recratie-gebied. In vergelijking met de andere Eu xopese landen zijn de ruimtelijke as pecten in het recreatieve vlak in Ne derland niet bijzonder rooskleurig. Ons land is namelijk in het bezit van het ongerieflijke record over 't laag ste percentage natuurruimte (heide-, bos- en duingebied) te beschikken, n.l. 13 van de totale bodemopper vlakte. In een ander cijfer wil dit zeggen, dat elke Nederlander 490 m2 recreatieruimte tot zijn beschikking heeft; voor België bedraagt dit 900 m2, voor Duitsland 2100 m2, voor Frankrijk 4300 m2, en voor Zwitser land 4500 m2. We zitten rus wel aan de zeer schrale kant, hetgeen ook nog weer eens veelzeggend tot uit drukking komt in het cijfer der be volkingsdichtheid Nederland 340 inw. per km2 (Voor Brabant ca. 300). België 290 inw. per km2 Engeland 210 Duitsland 200 Italië 160 Luxemburg 118 Frankrijk 77 Spanje 58 Zweden 17 Noorwegen 10 j, Voor de gehele wereld bedraagt het cijfer der bevolkingsdichtheid 17. Voegen we hierbij de snelle soci aal-economische ontwikkeling van ons land, de steeds toenemende in dustrialisatie en mechanisatie en het daaruit voortvloeiende monotone ar beidsritme, dan is het zonder meer duidelijk, dat wij met onze recreatie ruimte moeten woekeren, maar voor al, dat wij het aanwezige recreatie gebied veilig moeten stellen. Dit moet een van de belangrijkste zorgen van dit ogenblik zijn, want de zorg voor recreatie is een levenszorg voor de mensen. De zorg voor de arbeid betekent ook de zorg voor recreatie en daarom zullen we bij de industri ële en sociaal-economische uitbouw een open oog moeten hebben voor de recreatie in de ruimste zin van het woord, voor elke vorm van vrijetijds besteding dus. De opeenhoping van een volk binnen zo nauwe grenzen heeft de recreatie in ons land tot een probleem gemaakt. Wij moeten haar dan ook met de ernst en de urgentie van het probleem behandelen. OORZAKEN. De oorzaken van de groei naar meer en intenser recreatiebehoefte zijn gemakkelijk vast te stellen. Daar is op de eerste plaats de enorme bevolkingsgroei van ons land. Stellen we het bevolkingscijfer van ons land in 1900 op 100, dan note ren we 1950 het cijfer 197 en voor 1956 het cijfer 212. Voor de pro vincie Noord-Brabant bedroegen de cijfers over deze jaren resp. 100 - 227 - 251. De bevolking van ons land is in 56 jaar dus meer dan ver dubbeld en in Brabant zelfs ander half maal zo groot geworden. De be volkingstoename kan voor het gehele land worden geschat op 125.000 per jaar en voor Noord-Brabant op 25.000. Ten 'aanzien van het bevolkings cijfer kan de volgende prognose wor den gedaan. Nederland zal in 1970 12.900.000 inwoners tellen en in 1980 14.200.000. Noord-Brabant telt momenteel 1.400.000 inwoners en dit cijfer zal in 1976 gestegen zijn tot ruim 2 miljoen. In 1955 woonde 12,7 van de Nederlandse bevolking op Brabants grondgebied. In 1980 zal dat 15,4 bedragen. Van de totale bevolkings toename in de jaren 1955 1980 zal 26,5 op Brabants grondgebied plaats vinden. 2. De steeds toenemende indus trialisatie en mechanisatie en het daaruit groeiend monotone arbeids ritme. In dit verband zijn de cijfers, die de groei van de beroepsbevolking in ons land aangeven, bijzonder in teressant en veelzeggend niet-agrarische agr. beroepsbev. ber. bev. 1909 1.600.000 600.000 1947 3.100.000 750.000 1980 4.500.000 770.000 Deze cijfers spreken boekdelen ten aanzien van de industria lisatie en de mechanisatie. Opmerke lijk is de prognose voor 1980 ten aanzien van de niet-agrarische be roepsbevolking. Deze optimistische kijk op de agrarische sector meent de Provinciale Planologische Dienst, die ons alle gegevens voor dit artikel ver strekte, te mogen putten uit de ruil verkavelingsplannen en het streven naar een intensiever bebouwing. Bo vendien zal men volgens deze dienst mogen rekenen op een gedeeltelijke overschakeling naar de tuinbouw, die meer arbeids-intensief is. Veelzeggend zijn ook de cijfers van de groei van de beroepsbevol king in de nijverheid in de provincie Noord-Brabant. Zij geven de volgen de stijgende lijn te zien 1930 114.400 1950 192.700 1970 319.000 1980 380.000 3. De steeds toenemende ver stedelijking van het platteland, het geen voor het gehele land geldt. In 1910 woonde 41 van de Neder landse bevolking in steden met meer dan 20.000 inwoners. In 1955 was dat 59 In Noord-Brabant woon de rond 1900 18 van de bevolking in steden met meer dan 25.000 in woners, in 1950 was dat gestegen tot 41 4. De grote toeneming van het aantal verkeersmiddelen gedurende de na-oorlogse jaren en vooral de groeiende diversiteit hierin. Het ge volg hiervan is, dat men gemakkelijk ver van huis Ontspanning kan zoeken. 5. De verhoging van de maat schappelijke welstand. Ook deze kan het duidelijkst met cijfers worden ge- illustreerd. In 1900 bedroeg het na tionaal inkomen, uitgedrukt in gul dens per hoofd f 370.- in 1955 was dit gestegen tot f 2500. - Men moet er hier natuurlijk wel rekening mee houden, dat ook de kosten van levensonderhoud sterk gestegen zijn, maar zelfs dan nog mag men spre ken van een belangrijke verhoging van de maatschappelijke welstand, 6. De propaganda, die door ve lerlei instituten door middel van film, folders, lezingen e.d. inzake re creatiemogelijkheden wordt gemaakt, waardoor het volk een veel bredere blik op deze materie krijgt. 7. De verbetering en de uitbrei ding van de accomodatie in lichame lijke opvoeding en in sport en spel. In elke gemeente wordt vandaag de dag de nodige aandacht besteed aan de lichamelijke opvoeding, aan speel- en sportterreinen. 8. De uitbreiding van de recre atievoorzieningen zelf, zoals pen sions, kampeercentra, bungalowkam pen etc. etc. Landgoederen en wandelterreinen: In Brabant zijn momenteel 70 land goederen vrij toegankelijk. Zij be slaan een totaaloppervlakte van 21.500 ha.; 58 landgoederen (12.300 ha.) zijn toegankelijk met een wan- delbewijs. Kampeercentra Over het alge meen zijn outillage en leiding bevre digend te noemen. De behoefte aan kampeercentra blijft stijgen. Er is momenteel beslist een tekort aan kampeercentra, evenals aan passan ten-campings. Hotels en pensions De hotel- accomodatie in onze provincie is niet geheel up-to-date. Vooral met het sociaal-toerisme is er tekort aan goede en goedkope hotelaccomoda- j tie. Verbetering en uitbreiding van deez accomodatie is uiteraard een particuliere zorg. Wegen en rijwielpaden Naast een economische functie vervullen tal van wegen ook een recreatieve functie, zij voeren n.l. veeal naar een of ander recreatiegebied. Omdat de dagrecreatie zich veelal afspeelt in de periferie van de grote wegen, is er een behoefte aan pic-nic plaat sen. Ten aanzien van de rijwielpaden legt de provinciale overheid een ver heugende activiteit aan de dag. Watersport: Hoewel de water sport in onze provincie grote moge lijkheden biedt, kan er nog niet wor den gesproken van een watersport centrum, zeker niet wat accomodatie betreft. Realisering van dergelijke centra is echter wel noodzakelijk. Uitbreiding van bestaande steunpun ten in de watersport, het openen van jachthavens e.d. verdient bijzondere aandacht. Na de voltooiing van het Deltaplan zal de watersport onge twijfeld nog meer mogelijkheden bie den. Culturele ontspanning buiten de stedelijke sfeer Onze provincie beschikt over voldoende en goede na- tuurtheaters. De accomodatie be hoeft op dit punt geen uitbreiding of verbetering. Sport- en speelterreinen In vrij wel iedere gemeente heeft men te kampen met een tekort aan goede accomodatie, zowel voor de beoefe ning van de veld- als de zaalsport. De behoefte aan meer terreinen en zalen (sporthallen) is dan ook groot. Problemen van ruimtelijke en finan- WAALWIJK ciele aard treden hierbij helaas rem mend op. Zwembaden De zwembaden zijn de zorgenkinderen in de recreatieve accomodatie. Onze provincie telt slechts 3 overdekte zwembaden (Til burg, Eindhoven en Breda). Het aan tal onoverdekte zwembaden is beslist onvoldoende en de spreiding is niet verantwoord. De accomodatie van de nieuwe baden is over het algemeen goed te noemen, die van de oude ba den is ten dele goed. Bijzondere aan dacht zal moeten besteed worden aan het scheppen van meer ruimte rond de baden in verband met het toene mende oeververkeer en het zonneba den. De bestedingsbeperking heeft een sterke rem gezet op de uitbrei ding van het aantal zwembaden. Vóór de bestedingsbeperking was het zo, dat per jaar ongeveer één zwembad kon worden gebouwd. j Ontspanning in de cult, en amuse- mentssector Er bestaat in dit op zicht vooral in de kleinere gemeenten een bedroevend tekort aan zaalruim te. Streeksgewijs zou toch in ieder geval een centrumgemeente over goe de en voldoende zaalruimte moeten beschikken. Ook is er een tekort aan musea. Horeca-bedrijven binnen de stede lijke sfeer Deze zijn onvoldoende. Uitbreiding en verbetering is ook hier een kwestie van particulier initiatief. Speciale attracties Voor wat men noemt de „dagmensen" biedt onze provincie een aantal goede attracties (Efteling - Rommeldam e.d.). Deze vermakelijkheden bepalen echter niet de recreatieve waarde van Noord- Brabant. Uitbreiding van deze attrac ties is niet nodig. Toekomstverwachtingen Voor zichtige prognoses wettigen de ver wachting, dat de recreatieve beteke nis van Noord-Brabant in de toe komst aanmerkelijk zal toenemen, zowel ten aanzien van de dag- als de week-end-recreaties. Hiervoor kun nen de volgende motieven worden aangevoerd 1. landelijke aspecten (landschapsschoon); 2. de toenemen de verstedelijking; 3. ligging van de provincie tussen de randstad Holland en het Antwerpse gebied; 4 het vol- raken van het kustgebied en andere gebieden met recreatieve waarde; 5. centrale ligging in Benelux en in de west-europese industrie-gebieden; 6. de toenemende vraag naar goede ac comodatie. Taak van de overheid De taak va nde overheid in het recreatieve vlak is veelzijdig 1. het regelen en bestemmen van de bodem; 2. het lei den van de recreatiedrang, waarbij een voornaam punt is het optreden tegen geestelijke en lichamelijke aan tasting van de volksgezondheid; 3. het stimuleren en het financieel steu nen van de aanleg en de verbetering van de recreatie-accomodatie; 4. het ontsluiten van recreatiegebieden; 5. het medewerken aan het behoud van het landschapsschoon. Activiteiten van de Brabantse Overheid De provinciale overheid legt in het recreatieve vlak een sterke activiteit aan de dag. Als eerste in hét land kwam de Brabantse overheid tot een verordening tot regeling van het kampeervraagstuk. Verder kent onze provincie een spreidingsplan voor vacantie-centra en zwembaden. Aan het spreidingsplan voor vacantie-cen tra wordt strak de hand gehouden om o.a. onttrekking van grond aan het openbare recreatiegebied tegen te gaan. Het zwembadenplan is in ster ke mate een richtlijnenplan, waarbij 't projecteren van zwembaden wordt gezien tegen de achtergrond van de provinciale en streekbehoeften. Uiteraard hebben de Prov. Zwem badencommissie en de Prov. Kam- peercommissie, die nu ruim een jaar actief werkzaam zijn, beide een adviserende taak, waarbij opgemerkt mag worden, dat de Prov. Overheid bij het nemen van besluiten vrij strak de adviezen van laatstgenoemde com missie volgt. Gemeentelijke activiteiten Op tal van plaatsen heeft de gemeentelijke overheid een open oog voor de recre atieproblemen. Zij verricht in dit op zicht belangrijk financierend werk. In vele gemeenten heeft men aan dacht voor een ruime groenvoorzie ning en heeft men beplantingsplan nen ontworpen. 9. Het beschikken over meer vrije tijd. Men denke hier aan de langere vacanties, de verplichte va- canties, de betaalde vacanties en in de toekomst misschien nog de Engel se zaterdag. De sterke bekorting van de werktijd blijkt duidelijk uit de tijdsbesteding per jaar in 1850 en 1950. 1850 1950 slapen 33 33 werken 56 28 ontspanning 11 39 Deze cijfers zijn afgestemd op de officiële werktijden. Slapen doen we dus nog net zo veel, maar de werktijd is gehalveerd en is ten goede gekomen aan de ont spanning. Ook andere cijfers geven een dui delijk beeld van het beschikbaar zijn van meer vrije tijd. In 1954 bedroeg de duur van de aaneengesloten zo- mervacantie (onder vacantie hier te vestaan de dagen, die men elders in binnen- of buitenland doorbracht) voor arbeiders ruim 8 dagen,, voor employés ruim 11 dagen en voor de overigen ook ruim 11 dagen. De ge middelde duur van de aaneengesloten zomervacantie bedroeg 10,6 dag. 10. De ontsluiting van gebieden met recreatieve waarde. BRABANTSE ACCOMODATIE. In het opvangen van de steeds groeiende recreatiebehoefte speelt de provincie Noord-Brabant een be langrijke rol. Het is daarom in dit verband wellicht interessant in het kort melding te maken van de Bra bantse recreatieve accomodatie. LandschapHet verschijnsel doet zich voor, dat het natuurgebied steeds meer wordt aangetast door particuliere en agrarische belangen. In dit verband geldt dus wel heel in het bijzonder, dat wij moeten veilig stellen hetgeen wij aan natuurgebied bezitten. Uw geld steeds gemakkelijk beschikbaar. t:vön^v C. C-T - «3JÉ DE NIEUWE BELASTINGVOORSTELLEN. Minister Hofstra heeft, zoals indertijd aangekondigd, bij de Tweede Kamer een drietal, wets ontwerpen ingediend tot verho ging van een aantal belastingen. De voorstellen van de bewinds man hebben een tweeledig doel, n.l. beperking van de bestedin gen en vergroting van de mid delen van de schatkist. De ont werpen houden in Verhoging van de omzetbelas ting op sigaretten van 5 tot 8 voor het tijdvak 1 januari 1958 tot 1 augustus 1959. Verhoging van de omzetbelas ting op televisie-ontvangtoestel len van IQ tot 18 voor het zelfde tijdvak. Verhoging van de omzetbelas ting op personenauto's, motor rijwielen en banden voor deze voertuigen van 15 tot 20 Hier geldt eveneens het tijdvak 1 jan. 1958 tot 1 aug., 1959. Schorsing van de voor inkom stenbelasting en de vennoot schapsbelasting geldende inves teringsaftrek voor 1958. Voortzetting van de voor de inkomistenbelasting en de ven nootschapsbelasting geldende vervroegde afschrijving voor in vesteringen in 1958, met de mo gelijkheid van enige verdergaan de beperkingen. Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 30% voor de belastingjaren 1958 en 1959. De minister kondigt tevens nog een wetsontwerp aan tot verhogingva n de omzetbelas ting bij invoer van personen auto's. De gezamenlijke opbrengst van deze voorstellen wordt ge raamd op 222 miljoen gulden. De minister zegt in zijn toelich ting dat de maatregelen tot tij delijke verzwaring van lasten in de consumptieve sfeer zijn ge zocht in die sector van uitgaven welke voor het huishoudbudget van geen betekenis is, dan wel als minder noodzakelijk aange- mierkt kan worden. ZES DODEN BIJ OVERVAL IN PARIJS, De Franse politie is een; klop jacht begonnen op de groep Algerijnse nationalisten, die op dinsdagochtend vroeg bij een overval op een klein hotel in Bondy, een oostelijke voorstad van Parijs, zes Algerijnse arbei ders doodschoten en twee ern stig verwondden. Iiiiders aan brandend maagsuur voelen zich geen half mens. Kannen geen eten zien in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. Rennies herstellen prompt 't evenwicht - neutraliseren alle overtollig maagzuur in een wip. EECH0\ftN ZUIDEN 130 cm. breed RECLAME PRIJS per meter Ook al wilt of kunt U Uw geld niet vastzetten, tóch bestaat de mogelijkheid daarvan een goede rente te maken Met een bankboekje van Van Lanschot blijft Uw geld steeds gemakkelijk be schikbaar en maakt U 3,6 rente (zon der koersrisico, zonder kosten). Overleg eens met ons, of vraag - tele fonisch, schriftelijk of aan onze kas - de folder „Bankboekjes Bankrekening bankboekje- belegging.depoeito's reUdeviezen aan- en verkoop effecten beleggingsvoorlichting - kluisinrichting. Ft «tVÖNr 1737 BANKIERS 's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31Telefoon 8851* Eindhoven, Keizersgracht 17, Telefoon 7442*. Tilburg, Stationsstraat 17. (toekomstig adres). Henri Hoffmans sr. Ere-bestuurslid. De belangstelling van de leden voor de algemene najaarsvergadering van Waai wijks Belang was deze keer weer erg mi niem en de voorzitter, de heer J. Tim mermans drukte daarover in zijn openings woord zijn spijt uit. Waarom toch komen zo weinig leden naar de vergaderingen en hij vroeg zich daarbij ook af, waarom het ledental van Waaiwijks Belang zo betrek kelijk klein bleef. Een contributie van drie gulden per jaar kan toch geen bezwaar zijn om lid te worden van een vereniging, die het algemeen belang van de gemeente tracht na te streven. Over de hoofden van de aanwezigen sprak hij tot de Waalwijkse ingezetenen, zich te doen inschrijven als lid van W. B. Hij gaf vervolgens het woord aan de secretaris, de heer Jan Tielen, die de no tulen van de vorige vergadering voorlas, i welke onder dankzegging werden goedge keurd en aanvaard. De penningmeester, de heer N. v. Loon had een voor wat de vereniging Waaiwijks Belang betreft unieke mededeling, te we ten n.l. dat het financieel jaarverslag re sulteerde in een nadelig saldo ad f 384.45. Dit deed de penningmeester opmerken, dat een jubileumjaar een duur jaar blijkt te zijn. En inderdaad.de kosten van de vie ring van het 50-jarige bestaan waren nogal opgelopen. De voornaamste uitgaven wer den gedaan aan de Amsterdamse Politie- kapel, voor het vuurwerk en de jubileum receptie. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om naenkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen - gewoon laten smelten op te tong. En helemaal niet néér om in te ne men. Integendeel: smakelijk en onopval lend! De Heren Van Gurp en Van Heesbeen controleerden de bescheiden van de pen ningmeester en bevonden deze in orde. De vergadering ging toen over tot ver kiezing van een twee-tal nieuwe bestuurs leden, omdat de heren Henri Hoffmans sr. en Harry Bergmans, die met de heer Jos de Kort aan de beurt waren om af te tre den, zich niet meer voor een bestuursfunc tie beschikbaar stelden. Door de vergade ring werden als nieuwe bestuursleden ge kozen de heren N. Vlaar en Piet van Hees been. De heer Jos de Kort werd herkozen. De nieuwe bestuursleden werden door de voorzitter hartelijk welkom geheten in het bestuur en daarna bracht hij dank aan de scheidende bestuursleden, in het bijzon der aan de heer Henri Hoffmans, wiens besluit tot aftreden het bestuur evenwel had gerespecteerd, niettemin betreurd. De heer Hoffmans, die meer dan 40 jaar be stuurslid van Waaiwijks Belang is geweest en ook de functie van vice-voorzitter ver vulde, moest hartelijke en welgemeende woorden van dank horen van de voorzitter voor het zeer vele, dat hij voor de vereni ging in de loop van die veertig jaren heeft gedaan. Met zeer veel genoegen deelde de voorzitter dan ook aan de vergadering mee, dat het bestuur met algemene stemmen had besloten de heer Hoffmans te benoemen tot ere-bestuurslid van de vereniging, wel ke mededeling door een hartelijk applaus van de aanwezigen werd onderstreept. De heer Hoffmans van zijn kant vond al de lofuitingen op hem wel een beetje over dreven, omdat het toch vanzelf spreekt, dat men de consequenties van het bestuurslid maatschap aanvaardt, nl. alles te doen wat mogelijk is voor de vereniging i.e. voor Waalwijk. Niettemin aanvaardde hij met groot genoegen het ere-bestuurslidmaat- schap. Hij dankte ook de leden, die 40 jaar lang het vertrouwen in hem gesteld hadden, maar vooral de bestuursleden, met wie hij 40 jaar zo prettig had saamgewerkt. Onge twijfeld zal dat ook met de nieuwe bestuurs leden 't geval zijn. De plannen tot oprichting van het fon tein, het geschenk van de leden aan de ju bilerende vereniging zijn in vergevorderde staat van voorbereiding, aldus deelde de voorzitter mede. Verwacht wordt, dat het werk binnen afzienbare tijd zal kunnen worden uitgevoerd. Het bestuur beraadt zich reeds over een feestelijke omlijsting door Waaiwijks Be- |fl, lang van de officiële opening van het re- creatiecentrum nabij 't gemeentelijk zwem bad ,,'t Hoefsven", welke opening in het komende voorjaar zal plaats hebben. Dat de belangstelling voor plaats en streek meer toeneemt, blijkt o.m. uit de steeds talrijker wordende aanvragen om touristische gegevens bij het secretariaat van de vereniging. In dit verband verzocht de voorzitter aan alle inwoners van Waal wijk, die regelmatig of gedurende een be paalde periode pensionruimte kunnen bie den, die bij het secretariaat op te geven, omdat daarvoor steeds aanvragen komen. Ook wees de voorzitter nog op de ver schijning van een hotel- en restaurant-gids voor Brabant, waarvoor door 't secretari aat uitvoerige gegevens over Waalwijk zijn verschaft. Bij de rondvraag werd er naar geïnfor meerd, of Waaiwijks Belang voornemens is de gemeente Waalwijk te doen vertegen woordigen op de grote tentoonstelling „Hart van Brabant", die in 1959 te Til burg zal worden gehouden. Voornemens bestaan wel, aldus de voorzitter, plannen evenwel nog niet. Nadien werd de vergadering besloten. J-.B.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 5