Waalwijkse en Langstraaise Courani WAT GAAN WIJ BETALEN GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE In blijde Verwachting GEMEENTERAAD HEUSDEN Onteigening grond voor het uitbreidingsplan Uitgever: Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week 80e JAARGANG No. 90 Abonnement: 22 cent per week per kwartaal 2.86 3.10 franee p.p. Advertentieprijs 10 cent per mm. Contract-advertenties speciaal tarief Bureaux GROTESTRAAT 206, WAALWIJK TEL. 2621 KAATSHEUVEL - TEL. 2002 - Dr. VAN BEURDENSTR. 8 OPGERICHT 1878 TEL.-ADRES: ..ECHO" VOOR EIGEN EN BUURMANS KINDEREN De voorgestelde Kiaderb'jslagregeling De verplichte algemene ou- derdomsverzekering is nu bijna een jaar oud. Zij heelt veler in stemming verworven. Thans is voorgesteld de kinderbijslagre-i gelingen te vervangen door een algemene, de gehele bevolking omvattende verplichte kinder bijslag regeling" in het leven te roepen. Wij stellen natuurlijk op de voorgrond, dat de voorgestelde regeling nog geen „wet' is ge worden, want behandeling moet nog plaats hebben in de beide kamers der Staten-Generaal. Ot de nieuwe regeling per 1 janu ari a.s. in werking zal kunnen treden, zoals sommige bladen schrijven, zullen we moeten at- wachten. Bij de totstandkoming van de nieuwe wet zal in het algemeen gesproken iedere Nederlander met drie of meer kinderen van het derde kind af kinderbijslag kunnen gaan genieten. Hierdoor wordt verkregen dat in de rechten op kinderbijslag (van het derde kind af) geen verschil meer zal bestaan tussen loontrekkenden en niet-loon- trekkenden, dus het overige deel van het Nederlandse volk. Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende buur met Kruschen Salts. Voor het eerste en tweede kind zullen loontrekkenden en gepensioneerden, die hun pensi oen ontlenen aan een der pensi oenwetten, kinderbijslag gaan genieten krachtens een nieuwe regeling voor loontrekkenden. Loontrekkenden hadden immers tot nu toe recht op kinderbijslag van het eerste kind af en aan de ze rechten is ïneit niet gaan tor- vallen, evenals dit ook 't geval is bij de algemene ouderdoms wet. Uit deze groep zullen vrij gesteld zijn van premiebetaling degenen, die een inkomen heb ben van minder dan 2100. per jaar indien gehuwd, ,en van 1500.indien niet gehuwd. Bij een inkomen van 2100.tot 3100.per jaar voor gehuw den en van 1500.tot 2500.- per jaar voor ongehuwden zal de premie geleidelijk oplopen tot 't vastgestelde premiepercentage is bereikt. De bedragen per dag, zoals deze thans gelden, moeten plaats maken voor kwartaaluitkerin gen. Voor het derde kind zal de uitkering bedragen 50.70 per kwartaal, voor het vierde en vijfde kind 70.98 en van het zesde kind af 79.56 per kwar taal (per kind). Recht op kinderbijslag zal men hebben, wanneer er drie of meer kinderen zijn beneden 16 jaar. Studerende en minder va lide kinderen in de leeftijd van 16 tot 27 iaar worden gelijkge steld met kinderen beneden 16 jaar. Verdere voorstellen. Er is voorgesteld laatstbe doelde kinderen dubbele uitke ring te laten genieten. nen. De kinderbijslag voor loon trekkenden zai eveneens gelden voor gepensioneerden en verder nog voor enkele andere, groepen. Deze wet regelt het recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De premie voor deze verzekering moet in afwij king van de algemene kinderbij slagverzekering worden betaald door de werkgevers, i Beide kinderbijslagwetten ko- men wat de uitvoering betreft, j te vallen onder de Sociale Ver- zekeringsbank en dientengevolge zullen de werkgevers de premie i hiervoor niet meer moeten af- dragen aan de betrokken be drijfsvereniging maar aan de Sociale Verzekeringsbank. De raden van arbeid staan deze ver zekeringsbank ter zijde, Voor deze laatstgenoemde kin derbijslagregeling voor loon trekkenden zal het eerste kind een bijslag genieten van 45.24 en het tweede kind een bedrag van 50.70 per kwartaal. Indien deze loontrekkende slechts een deel van een kalen derkwartaal in dienst geweest is, zullen genoemde bedragen naar evenredigheid worden ver laagd. Bij de totstandkoming van de voorstellen zal de kinderbijslag voor de gepensioneerden, in het bijzonder voor de weduwen en wezen, die pensioen ontlenen aan een der pensioenwetten, volledig worden genoten naast het we zenpensioen. AGENDA EN PRE ADVIEZEN 650 miljoen. Er zijn bedrijven, die er een eigen regeling op na houden, doch deze zullen bij de invoering van de nieuwe wet ophouden te bestaan. Overheidsdienaren zul len voor het eerste en tweede kind een eigen regeling houden, terwijl de mogelijkheid van an dere 'eigen regelingen, die extra kinderbijslag zouden toekennen, blijven bestaan. In hoeverre is ons echter nog niet met zeker heid bekend. 0010f,ftn ,- A Maar eventjes 3.812.000 kinde ren zullen met de nieuwe rege ling, die per jaar een uitgave vraagt van 650.000.000.in aanmerking kunnen komen Alle ingezetenen van Neder land in de leeftijd van 15 tot 65 jaar'zullen voor de nieuwe kin derbijslagverzekering (van bet derde kind af) premie moeten betalen. Vermoedelijk zal ae premie 2,2% bedragen. Evenals dit bij de algemene ouderdoms wet het geval is, zal dat deel van het inkomen, dat boven de 6000 ligt, vrij zijn van premie. Belastingdienst int. De premie zal worden gehe ven van het zuiver inkomen, ver meerderd met de premies van t algemeen ouderdomspensioen en voor de algemene kinderbijslag verzekering, maar verminderd met de ontvangen kinderbijslag en met het eventueel ontvangen algemeen ouderdomspensioen. 'De belastingdienst zal voor de inning der premie zorgen. Deze premie zal gestort worden in t algemene kinderbijslagfonds, dat evenals het algemene ouder- domsfonds door de sociale ver zekeringsbank zal worden be heerd. De premie, die de loon trekkenden moeten betalen, zal gelijktijdig'met de loonbelasting worden ingehouden. De nremie voor de A.O.YV. en de kinderbijslagverzekering zul- in één bedrag worden samenge- trokken De loontrekkenden zullen voor de te betalen premlie evt. een looncompensatie ontvangen; deze compensatie zal voor de werkgevers geen verzwaring van lasten betekenen, omdat zij de hogere lasten zullen zien gecom penseerd uit de verlaging van de jiremie welke zij moeten beta len voor de kinderbijslagwet voor loontrekkenden (kinderbij slag voor het eerste en tweede kind). De zelfstandigen. De zelfstandigen zullen onder een afzonderlijke premieregeling Vraag naar PRISMA voor een mooi en goed horloge! Provinciaal Nieuws ZUSTERS VAN LIEFDE JUBILEERDEN BIJ 125-JAR1G BESTAAN. De Congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg heeft ge durende twee dagen het 125-ja- rig bestaan van de Congregatie gevierd. Mgr. W. M. Bekkers, de bisschop-coadjutor van 's-Bosch, droeg een plechtig Lof op, nadat des morgens de Bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mütsaerts, aan het altaar van de versierde kloosterkapel een pontificale H. Mis had gecelebreerd. Op de openbare receptie nam de algemeen overste, zuster Ma ria Josephino, in gezelschap van de vicaressen, drie generaal-as- sistenten, alsmede pater van Ga len O. Carm., pauselijk assistent van de Congregatie te Rome, en de verdere leden van het hoofd bestuur de gelukwensen in ont vangst. Directeuren en rectoren van onderwijsinrichtingen, van instituten van jeugdzorg, pas toor-deken F. L. Oort, zusters- bestuurders van andere congre gaties, mgr. H. F. Heezemans van het Binnengasthuis te Eind hoven, een afvaardiging van het r.k. Ziekenhuis Westeinde Den Haag, burgemeester G. J. Deelen uit Oss, geestelijken, missiona rissen en vele anderen kwamen hun sympathie betuigen. Ook mgr. F. Brans, apostolisch vica ris van Sumatra was aanwezig en vele oversten van in Tilburg gevestigde kloosters. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 DE ECHO ËN HEI ZUIDEN En 't betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn- Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. steeg tot de Oudestraat uitsluitend percelen zijn gelegen, welke in eigendom aan de ge meente toebehoren, waarop na wijziging van. het uitbreidingsplan, woningwetwoningen zullen worden gebouwd, waarvoor het over te nemen weggedeelte in zijn geheel ver hard zal moeten worden, menen B.enW. dat het zeer gewenst is om reeds thans het weg gedeelte tot de Oudestraat toe, zowel in eigendom als in onderhoud over te nemen. Immers moet dit in de toekomst toch plaats vinden. De afkoopsom komt B. en W. i.v.m. de huidige jaarlijkse onderhoudskosten rede lijk voor, waarom B. en W. voorstellen te besluiten overeenkomstig het ontwerp. Voorstel tot verkoop van industrie-ter- De heren M. W. Kuis, wonende te Kaats heuvel en G. Kuis, wonende te Sprang- Capelle, hebben verzocht aan hen te ver kopen een gedeelte, groot plm. 1200 m2, van het industrie-terrein, gelegen langs de oostelijke zijde van de Dick Flemmingstr., grenzende aan het terrein van de aldaar ge vestigde fabriek van de fa. Aussems en Roumaat, teneinde daarop een fabriek voor stalen meubelen te bouwen. De kostprijs van genoemd terrein be draagt f 2,33 per m2, waartegen van de zijne van de kopers geen bezwaar bestaan, en welke prijs ook aan vroegere kopers in rekening is gebracht en toen door Gedep. Staten is goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van keurlonen in de gemeente Sprang-Capelle. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft B. en W. bij schrijven van 4 november 1957 verzocht te willen bevorderen, dat de ta- (Nadruk verboden). rieven van de keurlonen worden aangepast f Openbare vergadering van de Raad der gemeente Sprang-Capelle, op vrijdag 29 november 1957, des nam. 8 uur ten ge meentehuize. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Verhuur pand Raadhuisstraat 61, alhier. 5. Wijziging pachtsom verpacht ge- meente-eigendomb. 6. Verpachting gemeente-eigendom. 7. Aankoop Bernhardstraat en overna me onderhoudsplicht daarvan. 8. Aankoop grond, gelegen aan de Nieuwevaart. 9. Aankoop grond, gelegen aan de Pool- sestraat. 10. Verkoop industrie-terrein. 11. Aansluiting bij het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake maatschappe lijk hulpbetoon in Nederland. 12. Tegemoetkoming ex art. 13 der L.O.-wet 1920. 13. Wijziging Verordening op de hef fing en invordering van keurlonen in de ge meente Sprang-Capelle. 14. Vaststelling Verordening tot rege ling van het gebruik en beheer van de al gemene begraafplaatsen in de gemeente Sprang-Capelle en vaststelling Verordening op de heffing en invordering van begrafe nisrechten in de gemeente Sprang-Capelle. 15. Wijziging gemeente-begroting, dienstjaar 1957. 16. Mededelingen. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. PREADVIEZEN. Voorstel omtrent verhuur van het pand Raadhuisstraat 61, alhier. Bij besluit van 18 oktober 1957 werd aan de N.V. Handel-Chemie i.o. te Kaatsheu vel, verhuurd het pand plaatselijk gemerkt Raadhuisstraat 61, staande op het perceel kadastraal bekend gemeente Vrijhoeve-Ca- pelle, sectie B nr. 721, aangekocht van de heer H. A. Quirijns, alhier. Genoemde N.V. heeft bij schrijven van 29 oktober 1957 medegedeeld, dat het in richten van het gebouw voor een tijdsbestek van 8 maanden, alsmede het feit dat zij binnen deze termijn een nieuwe fabriek zou moeten hebben gebouwd - wil het bedrijf na die termijn normaal doorgang kunnen vinden - in verband met onvoorziene om standigheden niet mogelijk is. Ook de levertijd van het machinepark werd plotseling met twee maanden ver lengd, zodat het pand slechts gedurende een half jaar gebruikt zou kunnen worden, waarom genoemde N.V. van de huur afziet. Derhalve kan het bovenaangehaalde be sluit worden ingetrokken, waartoe B. en W. een concept-besluit ter vaststelling aanbie den. B. en W. delen nog mede dat inmiddels de N.V. Nettenbouw te Amersfoort ge vraagd heeft genoemde loods te mogen hu ren gedurende het tijdvak van 17 novem ber 1957- 1 april 1958 t.b.v. de opslag van materialen voor de straatverlichting al hier en in naburige gemeenten, voor een huurprijs van f 25.- per week. B. en W. menen dat hiertegen geen enkel bezwaar bestaat en stellen voor daartoe te besluiten. Voorstel tot wijziging van de pachtsom van het perceel, kadastraal bekend gemeen te Capelle, sectie G, nr. 684, verpacht aan de Gebrs. de Rooij, alhier. Ten behoeve van de bouw van het poli- tie-bureau met 2 dienstwoningen te Capelle, is het noodzakelijk, dat kan worden be schikt over een gedeelte, groot 280 m2, van het aan de gemeente in eigendom toebeho rende perceel, kadastraal bekend gemeente Capelle, sectie G, nr. 684, tot en met 1961 verpacht aan de Gebrs. C. en G. de Rooij, alhier, voor de som van f 56. - per jaar. Desgevraagd hebben de heren de Rooij schriftelijk verklaard afstand te doen van de pacht van het benodigde perceelsgedeelte, mits de pachtsom m.i.v. het pachtjaar '57- '58 naar evenredigheid zal worden vermin derd en de gemeente de terreinafscheiding op haar kosten zal doen verplaatsen. Uiteraard zijn genoemde voorwaarden alleszins redelijk, zodat B. en W. voorstellen de pachtsom van genoemd perceel m.i.v. het pachtjaar 1957/1958 nader te bepalen op f 52,80. Voorstel inzake verpachting van gemeen te-eigendommen. Aangezien alle pachters zich gedurende de verstreken termijn als goede pachters hebben doen kennen en mondeling ver lenging van de pachtovereenkomst hebben verzocht, stellen B. en W. voor de onder scheidene terreinen als volgt te verpachten: H. J. A. C. Wittebol, Raadhuisstr. 153, 0.23.68 ha; P. A. Snijders, Raadhuisstraat 111, 0.32.00 ha.; J. C. Nieuwenhuizen, Raadhuisstraat 29, 0.80.00 ha.; Mevr. H. F. Timmermans-van Dongen, Nieuwevaart 39, 0.94.72 ha. Aangezien dit terrein echter in een op handen zijnde wijziging van het uitbrei dingsplan in de toekomst is bestemd voor woningbouw, zouden B. en W. de nieuwe verpachtingen willen aangaan, mits de Grondkamer goedkeurt, dat deze van jaar tot jaar geschieden. Ook ten aanzien van de pachtprijzen geven B. en W. er de voorkeur aan vooraf overleg te plegen met de Grond kamer voor Noord-Brabant. Voorstel tot het overnemen van de on derhoudsplicht van de Koesteeg vanaf de Raadhuisstraat tot de Oudestraat, alsmede van de eigendom van dit weggedeelte. Nu door de aanleg van de Bernhardstraat (voorheen genaamd Koesteeg) de gemeente een gedeelte van de voormalige Koesteeg heeft verhard, waarvan de onderhoudsplicht rust op het waterschap het „Zuiderafwate ringskanaal", verdient het aanbeveling, dat de gemeente, althans voor het bestrate ge deelte, zowel de eigendom als de onder houdsplicht van het waterschap overneemt. Desgevraagd heeft het waterschap het Zuiderafwateringskanaal" medegedeeld, dat de Hoofdingelanden er de voorkeur aan geven de eigendom en onderhoudsplicht van genoemde weg tot aan de Oudestraat, der halve over een lengte van pl.m. 750 m., aan de gemeente over te dragen. Het waterschap zal wegens afkoop van de onderhoudsplicht aan de gemeente een afkoopsom betalen van f 500. -terwijl de gemeente de formele koopsom van f 1. aan het waterschap zal voldoen. Bovendien zullen de overdrachtskosten voor rekening van de gemeente komen. Aangezien langs de westzijde van de Koe aan de steeds stijgende uitgaven voor lo nen, salarissen en overige kosten van de dienst. Uit een overzicht van de keurlonen in vergelijkbare gemeenten of diensten, het welk aan de leden van de commissie van advies van de hiervoor genoemde vleeskeu ringsdienst onlangs werd verzonden, blijkt, dat de keurlonen in onze kring vrij laag zijn, terwijl er meerdere kringen zijn, die een herziening tot verhoging van de keur lonen in studie hebben. Volgens de aanvankelijk opgemaakte ont- werp-begroting voor de dienst voor het jaar 1958, zou dat dienstjaar een nadelig saldo opleveren van f 9.536.30. Ingevolge artikel 20, sub 2, van de vlees keuringswet kunnen de kosten van de keu ringsdienst worden bestreden door heffing vun keurlonen. Daarnaast bepaalt artikel 4, lid 1, van de „Gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees van de gemeenten Loonopzand, Drunen Sprang-Capelle, Raamsdonk, Waspik er Waalwijk" dat tot dekking der kosten van de dienst in elk dér aangesloten gemeenten een gelijk keurloon wordt geheven tot een zodanig bedrag, dat als regel evenwicht be staat tussen inkomsten en uitgaven van de dienst. De vaststelling van het bedrag van het keurloon geschiedt, gehoord de com missie van advies van de vleeskeurings dienst kring Waalwijk, door de raad der centrumgemeente, terwijl de regeling van de heffing en invordering door elke aange sloten gemeente afzonderlijk dient te ge schieden. Met het gemeentebestuur van Waalwijk zijn B. en W. van mening, dat verhoging van de keurlonen noodzakelijk is om het te voorziene jaarlijkse nadelige saldo op te vangen. Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babydarm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. WAT MijnhaRPT Maakt(sGOI-d En ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger gebruik en beheer van de algemene be graafplaatsen in de gemeente Sprang-Ca pelle; b. een Verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten in de ge meente Sprang-Capelle. Nu de algemene begraafplaats te Sprang aanmerkelijk is uitgebreid, dienen voor schriften voor het beheer en de exploitatie te wolden vastgesteld of herzien. Het be heer van een begraafplaats heeft vele fa cetten en juist gedurende de laatste decen nia blijken de opvattingen omtrent het be heerden het wezen van de begraafplaats aan voortdurende verandering onderhevig. Het spreekt vanzelf, dat met deze veranderde inzichten rekening moet worden gehouden. Tot heden waren de voorschriften in zake het gebruik en beheer van de begraafplaat sen opgenomen in het Reglement op de al gemene begraafplaatsen in de gemeente Sprang-Capelle, vastgesteld bij raadsbesluit van 24 januari 1941. Deze voorschriften zijn echter zeer beperkt en daarom ontoe reikend. Maar bovendien zijn zij achter ge bleven bij de ontwikkeling, die zich heeft voltrokken in de inzichten omtrent estheti sche en culturele facetten der begraafplaat sen. Reeds bij de aanleg van het nieuwe ge deelte der algemene begraafplaats te Sprang is met deze inzichten rekening gehouden. De concept-verordening tot regeling van het gebruik en beheer van de begraaf plaatsen, kan verlies van het esthetisch be reikte voorkomen en richting geven aan de verdere uitbouw der begraafplaatsen. Tevens dienen de begrafenisrechten te worden herzien. f 3.50 f 4.50 f 4.50 De bestaande verordening op de heffing van begrafenisrechten, vastgesteld in 1941, dient te worden herzien in verband met de nodige vaststelling van een recht voor het gebruik van de nieuw gestichte aula's, enz. j Nu in het vervolg de werkzaamheden, betreffende het onderhoud der graven Van gemeentewege wordt verricht, dient ook uit j dit oogpunt de bestaande heffingsverorde ning te worden herzien. Heffing van de volgende grafrechten wordt voorgesteld Rechten eigen graven a. in de le klasse: voor 1 grafruimte f 150, per 2 graftuim- teen f 250; b. in de 2e klasse: voor 1 graf ruimte f 75, per 2 grafruimten f 100; c. in het vak kindergraven per grafruimte f 25. Voor het verkrijgen van de bevoegdheid tot het bouwen van een grafkelder in een eigen graf is voor elke grafruimte of gedeelte daarvan bovendien f 50 verschul digd. Het begrafenisrecht voor het begraven van een lijk bedraagt voor een begraving in een grafkelder f 75; in een eigen graf le klas f 50; in een eigen graf 2e klas f 30, in een algemeen graf f 25. Het recht voor het gebruik van de aula bedraagt voor het gebruik gedurende ten hoogste twee uren f 20; voor het gebruik gedurende meer dan twee uren f 30. Voor het verkrijgen van de bevoegdheid tot het plaatsen van een gedenkteken, een zerk, een kruis of andere voorwerpen is verschuldigd: indien het betreft een eigen graf: een grafkelder f 50, een graf le klas f 30, een graf 2e klas f 15, en indien het betreft een algemeen graf f 10. Gelet op de sterke kostenstijging is een betrekkelijk geringe verhoging der keurlo nen alleszins redelijk te achten. Deze behoeft o.i. geen invloed te hebben op de vlees ver koopprijzen. Te Uwer oriëntatie volgt hier een over zicht van de oude en nieuwe keurlonen. Oude Nieuwe keurlonen a. een éénhoevig dier van één jaar of ouder of een rund f7.- f9.- b. een graskalf f 3.50 f 4.50 c. een kalf, of een één hoevig dier jonger dan één jaar d. een varken 1. niet vallend onder de om schrijving van het hierna onder 2 bepaalde f 3.50 2. waarvan 't vlees bestemd of gebezigd wordt uitslui tend voor het huiselijk ge bruik van degene, voor wiens rekening het varken wordt geslacht (z.g. ge zinsslachting) a. bij keuring in het gem. slachthuis te Waalwijk of in een particuliere slachtplaats f 3.50 f 4.50 b. bij keuring in het per ceel van degene, voor wie het vlees uitsluitend voor huiselijk gebruik bestemd is f 4. - f 4. - e. een exportvarken f 1.75 f 2.75 Hieruit blijkt bovendien dat de tarieven voor de zgn. gezinsslachtingen ongewijzigd zijn gebleven. Mitsdien stellen B. en W. de raad voor de verordening waarin de nieuwe tarieven zijn opgenomen, vast te stellen. Voorstel tot vaststelling van a. een Verordening tot regeling van het De Raad der gemeente Heusden kwam maandag 25 november j.l. des avonds om 8 uur in openbare vergadering bijéén. Met kennisgeving was afwezig de heer J. Groen, wethouder. Na opening door de voorzitter de Edel achtbare* héér A7 van Delft, werden de no tulen van de vorige vergadering goedge keurd. Onder de ingekomen stukken waren en kele goedkeuringen door Ged. Staten van eerder genomen raadsbesluiten, o.a. wijzi ging verordening vleeskeuringsrechten, ver koop grond aan de scheepswerf De Haan en Oeriemans N.V., geldleningen van de Godshuizen Heusden en van de heren Schellekens en van Delft, garantie hypo theeklening aan dhr. J. Kuijs. Verder was, behalve rapporten van het Verificatiebureau, nog een schrijven inge komen van Mr. Bergé (over de wallen) en een sthrijven van de heer Prins alhier, welke gaarne een wijziging zag aangebracht in de vergoeding ex art. 13 der L.O. wet voor de schoolkinderen welke de Chr. school te Genderen bezoeken. Hoewel over het laatste stuk werd gedis- cuseerd, de heer Rijke wilde een gelijke vergoeding voor elk kind, werden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van de Verenigde Vor- mingsschool Kleuterleidsters te Gorinchem om subsidie voor de instandhouding van deze school, stellen B. en W. voor hierop afwijzend te beschikken, omrede uit de ge meente Heusden geen enkele leerling aan die school verbonden is. Nadat de voorzitter op een vraag van de heer Rijke of er soms soortgelijke instanties zijn die wel een subsidie ontvangen, ont kennend had geantwoord, werd besloten geen subsidie toe te kennen. Van de Culturele Vereniging Onsenoord was een verzoek ingekomen om een subsi die van f 75 f 100 per jaar, daar door deze vereniging culturele avonden worden gegeven, welke door velen uit de omgeving worden bezocht. B. en W. stelden ook hier voor geen subsidie te verstrekken. De heer van Herpt ging hiermede niet accoord. Dit is de enige vereniging, zei spr., die hier in de naaste omgeving cul turele avonden organiseert en welke ge makkelijk bezocht kunnen worden. De voorzitter was van mening dat het Casino in den Bosch dan ook in aanmer king zou komen voor een subsidie, daar vele Heusdenaren dikwijls het Casino bezoeken waar ook culturele avonden worden gege ven. Hierna ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. Van de heer Fitters uit Herpt was een verzoek om schadevergoeding ontvangen voor de door hem geleden schade op een perceeltje aan de Herptsestraat alhier. De ze schade zou f 1600 per jaar hebben be dragen over de jaren 1954, '55 en '56. De voorzitter zei dat aan Fitters in 1954 een schadevergoeding is verleend wegens wateroverlast welke was ontstaan door de rioleringswerkzaamheden. Nadien is hier een verbetering aangebracht waardoor geen wateroverlast meer plaats had. In 1956 zijn door de fa. Schellekens al hier op dat perceel buizen aangelegd; hier voor is door deze firma een schadevergoe ding uitgekeerd waarbij door de heer Fit ters werd beschreven dat daarmede alle geleden schade was vergoed. Na enige discussie hierover werd het voorstel van B. en W. om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen aangenomen. Punt 4. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. tot wijziging van het ambtenarenreglement en de arbeidsovereen komstenverordening. Punt 5. Het voorstel van B. en W. om voorlopig goed te keuren een onteigenings plan ten name van de gemeente Heusden in het belang van de volkshuisvesting, werd, nadat de voorzitter hierover nader uitleg had gegeven, door de raad aangenomen. Punten 6 en 7, resp. een voorstel van B. en W. tot wijziging van de algemene po litieverordening en een voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening reini gingsrechten, werden zonder meer door de raad aangenomen. Punt 8. Hierna behandelde de raad en kele verzoeken ex art. 13 der L.O.-wet '20. Afgewezen werd het verzoek van C. A. Verschuren te Herpt; 100 der gemaakte reiskosten zal worden vergoed aan de heer De Vries voor 1 kind, alsook 100 aan dhr. D. Couwenberg te Herpt, ook voor 1 kind. De heer Nieuwelink zal voor 3 kin deren vergoeding ontvangen en wel voor 1 kind 10 voor het tweede kind 20 en voor het derde kind 30 der kosten. Punt 9. Benoeming 2 leden commissie tot wering van schoolverzuim. Als candidaten werden aangewezen voor groep I de heren J. Verhoeven, Herpt, H. Wolfs, Oudheusden en L. Deurlo, Oud- heusden; voor groep II de heren P. Bruijs- ters, en J. Schellekens. Voor groep I werd benoemd de heer J. Verhoeven met 8 stemmen en voor groep II de heer P. Bruijsters eveneens met 8 stemmen. Punt 10. Op voorstel van B. en W. werd besloten een hernieuwde aanvrage in te dienen om in aanmerking te komen voor een verhoogde algemene uitkering. Punt 11. In verband met de afloop van verordening Rioolbelasting per 31 dec. '57 werd deze verordening opnieuw vastgesteld. Hierna volgde sluiting.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 1