VROOM&DREESMANN BRIL woen§ prijzen m een PUT! 1 i JAARVERGADERING VAN „HET GROENE KRUIS" Nog groto financiële zorgen VOOR HET WIT-GELE KRUIS. van Feu i I leton 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 DECEMBER 1957 mmmm ALLEEN GELDIG WOENSDAG 4 DEC. C50 260 1 DEN BOSCH TILBURG - HELMOND Tarieven interne kraamverzorging verhoogd. ALLEEN OM DE „SERVICE" AL!! Brillenspecialist VAN MAAREN NIET DUURDER MaéR WèL SECUURDER DEN BOSCH TILBURG BREDA Vughterstr. 25 Markt 32 Nw. Ginnekenstr. 23 van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" SCHADUW OVER LEVEN (Wordt vervolgd). SSSSIS; SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTELLINGEN WORDEN HIEROP NIET AANGENOMEN. Modern ontbijtlaken 130 x 160, met 6 bij passende vingerdoekjes Geel/zwart, groen/ zwart en blauw/zwart. 1e Klas merk- Q90 artikel O Zuiver wollen pa tentsteek jongens shawl, in div. echte jongenskleuren. Royaal 50 formaat Origineel Schwarz- walder koekoek klokje, (24 cm.), met welluidende kwartier- roep. Past bij ieder interieur 1 jaar garantie 3 Aardige rol-centime- ter met rem. In rood, blauw, geel of groen plastic doosje. Nog 'n leuk bij-cadeautje voor St. Nicolaas 69* Fraai bedrukte kachelzeilen, in fantasie- en dierendessins, P Jc 46 x 68 cm. 5 Prima macco herenzakdoeken, in leuke moderne blokdessins; yf fc zachte finish; 43 x 43cm. Tr3 Quick, de ideale scheenbeschermers. Voorzijde gevuld met rotan, achterzijde met schuimrubber en mol ton. Een echte verras sing voor sportlief hebbers. ^95 Senior Fraai schuimplastic zitkussen, stevig ge last met P.V.C.-plastic, dus ijzersterk. In 5 pas teltinten. Leuk ge schenk voor de auto mobilist, maar ook om te gebruiken in ^95 keuken en serre A Practisch geschenk voor dames- of heren autorijders, een sterk rijbewijsetui, waarin alle papieren 'n plaats vinden. Kleuren bruin, rood, beige, «g 75 enz. I Voor koude voeten brengen wij de beken de wollen slipper- soeks, in diverse kleu ren, met zachte lede ren zolen. In de maten 37-41 5.25 35-36 4.50 29-344.25 *|75 26-28 3.50 22-25 Kop en schotel, in fijn porselein, m. goud- lijn- en goudbloem decoratie. Zeer lage prijs, 3 stuks A 75 voor slechts I Room- of mayonnai- seklopper, met olie regelaar, glas met oorj en maatverdeling. Stevige 25 uitvoering Marsepein worst; zuiver amandel uit eigen bakkerij; elk jaar een groot succes; A 25 250 gram 1 Chocoladeletters, melk en puur. Leuk ver pakt. (Alphabet niet meer compleet) QPc per 3 stuks J Deze algemene vergadering werd gehou den in de tekenzaal van de Chr. H.B.S. te Waalwijk, op dinsdag 26 november 1957. In zijn openingswoord heet de voorzitter allen hartelijk welkom, in het bijzonder Dr. Hordijk, die een inleiding zal houden bij de te vertonen film over de kankerbestrij ding. De aanwezigheid van de heer de Goe de .Directeur van het Provinciaal Bureau, alsmede van de hoofdbestuursleden Mej. Rijken en de heer Ruytenberg wordt zeer op prijs gesteld. Een bewijs van de goede harmonie die er bestaat tussen het Wit Gele Kruis hier ter plaatse en de Groene Kruisvereniging ziet de voorzitter ook in de aanwezigheid van de heer Vlaar, secretaris van de Wit- Gele Kruisvereniging. Daarna werden de notulen en 't jaarver slag van de secretaris voorgelezen en met een dankwoord goedgekeurd. Ook 't jaarverslag van de penningmeester kreeg de goedkeuring der vergadering, al moest de voorzitter er op wijzen dat con tributie-verhoging wel weer zal nodig blij ken en mogelijk als eis voor overheidssub sidie zal worden gesteld. Het hoofdbestuurslid de heer Ruytenberg informeert vervolgens naar de subsidierege ling in onze gemeente en daarop kan de voorzitter antwoorden, met zelfs enige trots, dat de gemeente Waalwijk in deze vooraan gaat. Het plan Mathee, dat gebaseerd is op de verrichtte prestaties, is door het ge- gemeentebestuur volledig overgenomen en in toepassing gebracht. Ook de penningmeester wees op deze noodzakelijkheid, waar er een nadelig saldo op deze begroting is van f 908.95. Na controle door de kascommissie werd de penningmeester onder hartelijke dank woorden gedechargeerd. De voorzitter merkt verder op, dat het bestuur besloten heeft de uitbreidingsplan nen van het Groene Kruisgebouw voorlo pig aan de kant te leggen, daar de kosten door de tegenwoordige hogere rentestan daard voor de vereniging ondraaglijk zou den worden. Bij de bestuursverkiezing wenst de heer L. Both niet meer in aanmerking te komen en ook de secretaris kan wegens drukke werkzaamheden geen herbenoeming aan vaarden. De voorzitter dankt hem voor z'n vele werkzaamheden en deelt mede dat hij genegen is bestuurslid te blijven. In de plaats van de heer Both moet nu iemand gekozen worden en voor 't secreta riaat is de heer van Bezooijen, leraar aan de Chr. H.B.S. genegen. Hij beveelt hem gaarne aan, hoewel ieder natuurlijk vrij is. Van het bestuur zijn nog 3 leden aftre dend, nl. Mevr. Schouten en de heren Bo nis en Treffers, die zich allen herkiesbaar stellen. Met het oog op de tijd stelt de voorzitter aan de vergadering voor, deze bij acclamatie her te benoemen en de ver gadering blijkt hiertegen geen bezwaren te hebben. Bij de verkiezing van het nieuwe be stuurslid verkreeg de heer van Bezooijen 53 stemmen van de 56 uitgebrachte stem men, zodat hij met overgrote meerder heid is gekozen en de benoeming gaarne aanvaard. Van de rondvraag maakt niemand ge bruik, maar de voorzitter wil deze gele genheid nog eens aangrijpen om het be- 1 stuurslid de heer L. Both, zijn dank te be tuigen voor zijn verschillende diensten de vereniging bewezen. Na de pauze stelt de voorzitter Dr. Hor dijk, schoolarts en hoofd van de gemeente lijke geneeskundige dienst in Waalwijk, voor, die zal spreken over het onderwerp kankerbestrijding. Met aandacht wordt zijn inleiding door de vergadering gevolgd. j De behandeling van dit vraagstuk ge schiedde op een wijze, die voor een leek goed te begrijpen was en juist daarom was deze causerie voor de Groene Kruis-leden buitengewoon interessant. De film van het Koningin Wilhelmina- fonds, getiteld: „Er is een tijd van komen" geeft daarna in woord en beeld gelegen heid kennis te nemen van alles wat gedaan wordt om de problemen van de gevreesde ziekte, die kanker heet, dichter bij een oplossing te brengen. De voorzitter bracht dr. Hordijk harte lijk dank en sloot daarna de vergadering. Aan 't jaarverslag van de secretaris ont lenen we 't volgende Tegenover een verlies van 21 leden door opzegging, overlijden of vertrek uit onze gemeente stond een aanmelding van 18 nieuwe leden. Daardoor bleef het ledenpeil nagenoeg gehandhaafd. Per 31 december 1956 bedroeg dit 543. De wijkverpleegster. Het woord zelf spreekt al duidelijke taal. In de „wijk" be steedde Zr. van Veen haar meeste tijd; zij legde totaal 4796 bezoeken af. In 1956 organiseerde Zr. van Veen weer een cursus voor de dames over „zieken verpleging thuis". Een 30-tal cursisten, die in 2 groepen verdeeld waren, greep de kans aan om op dit gebied meer kennis te vergaren. Het consultatiebureau voor zuigelingen gaf 403 consulten in 21 zittingen. Tijdens de ziekte van Dr. Kuit heeft Dr. J. Fer- nandes waargenomen. Het consultatiebureau voor kleuters gaf in 14 zittingen 199 consulten. De uitzending van kinderen. 20 Kinderen werden in de gelegenheid gesteld nieuwe levenskrachten te vergaren, waarvan 8 in een B-kolonie, waar de verpleging veel lan ger duurt en het onderwijs gewoon door gaat. Het is verblijdend, dat ook de ouders van hun tevredenheid blijk gaven. Het financieel verslag geeft over 1956 een tekort aan van f 472.49. Het voorde lig saldo van vorige jaren is nog f 951.27, dus blijft er vooralsnog een overschot van f 478.78. Het Wit-Gele Kruis, afd. Waalwijk, hield vrijdagavond in het Medisch Centrum haar algemene jaarverga dering. De vergadering werd voor gezeten door de heer C. W. Pullens, die de aanwezigen enkele tiental len personen die zeer nauw betrok ken zijn bij het Wit-Gele Kruis hartelijk welkom heette en meteen uiting gaf van zijn bewondering en dank voor het vele en belangrijke werk dat de secretaris, de heer N. Vlaar, en de penningmeester, dhr. B. Weijers, voor de vereniging, spe ciaal gedurende de afgelopen jaren, hebben verricht. Spr. doelde hier speciaal op de werkzaamheden, die betrekking hadden op de totstand koming van het Medisch Centrum. Voor de eerste keer werd de alge mene ledenvergadering in het nieu we gebouw gehouden, en deze op merking was voor de voorzitter te vens aanleiding om allen, die steun hadden verleend bij de totstandko ming van dit bijzondere gebouw, nog eens zeer hartelijk dank te zeg gen. De financiële zorgen van de ver eniging zijn groot, aldus vervolgde de voorzitter zijn openingswoord, en het is niet uitgesloten dat na ver loop van tijd de contributie weer zal moeten worden verhoogd. De voorzitter noemde daarbij de bedra gen van 12.50 en 15.Het be stuur beraadt zich reeds over de wenselijkheid en de noodzaak van deze eventuele verhoging. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat deze even tuele verhoging geen nadelige ge volgen zou hebben voor 't ledental, dat thans 2730 bedraagt. De secretaris deed daarna voor lezing van de notulen en nadien van een uitgebreid en zeer gespecifi ceerd jaarverslag over 1956, dat door omstandigheden niet eerder kon worden gedaan. Hieronder laten we een resumé volgen van het verslag. JAARVERSLAG VAN HET WIT-GELE KRUIS TE WAALWIJK OVER HET JAAR 1956. Huisvesting: Het hoogtepunt van dit verslag jaar vormde ongetwijfeld de officië le opening van hef gezondheidscen trum op 24 november 1956, waar door ons Wit-Gele Kruis een mo dern geoutilleerd wijkgebouw kreeg en de gemeente Waalwijk een cen trum van preventieve gezondheids zorg, waarin diverse takken van ge zondheidszorg, als districtsconsulta tiebureau voor t.b.c., de schoolart- sendienst, de gemeentelijke gezond heidsdienst en 't katholieke kraam- centrum een waardige huisvesting vonden. Ons bestuur staat thans voor de zware taak om het gebouw te ex ploiteren. De vereniging heeft daar voor zware financiële verplichtingen op zich genomen: alleen met alge hele medewerking der leden is het mogelijk deze taak tot een goed ein de te brengen. Het aantal leden bedroeg op 1 ja nuari 1957: 2531 tegen 2485 op 1 ja nuari 1956; thans op 1 december '57: 2730. Mede dank zij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw is de ach teruitgang van het aantal leden als gevolg van de verhoging van de con tributie weer geheel ingelopen. Wijkverpleging Het aantal zieken, dat in het af gelopen jaar door de wijkverpleeg sters bezocht is geworden, bedroeg 614 tegen 503 in het jaar 1955. Voor de verzorging van deze zieken heb ben de wijkverpleegsters 13159 be zoeken gebracht, tegen 11926 in het jaar 1955. Bovendien zijn voor een 6-tal diensten 595 personen verzorgd met 1602 aan die personen gebrachte be zoeken. Het aantal t.b.c.-patiënten bedroeg 44 en het aantal aan die patiënten gebrachte bezoeken 657. Voor 't jaar 1955 waren deze aantallen resp. 98 patiënten en 775 bezoeken. In het jaar 1956 werden 7 kleuters uitgezonden naar de Krabbebossen en 73 kinderen naar Egmond aan Zee. Het aantal nieuw ingeschreven zuigelingen bedroeg 204. Het aantal zuigelingen dat het consultatiebu reau bezocht 233. Het aantal zittingen van het bu reau heeft 51 bedragen, terwijl in totaal 2524 consulten werden ver strekt. Met grote vreugde mag in dit ver slag melding worden gemaakt van de her-oprichtmg van het consulta tiebureau voor kleuters. Het aantal nieuw-ingeschreven kinderen heeft 210 bedragen, terwijl in dat jaar 225 kinderen het consul tatiebureau hebben bezocht. Het aantal verstrekte consulten bedroeg eveneens 225. Gebleken is, dat het consultatie bureau in een grote behoefte voor ziet. Met vertrouwen wordt dan ook de verdere groei en ontwikkeling van het bureau tegemoet gezien. Het aantal kraamvrouwen dat werd verpleegd, bedroeg 110, aan wie in totaal 2180 bezoeken werden gebracht. Het aantal ingeschrevenen van 't bureau prenatale zorg, bedroeg 221 en het aantal gegeven consulten 852. Onder leiding van de districts-ver- pleegster van het Wit-Gele Kruis werden in het jaar 1956 drie moe dercursussen georganiseerd. Voor deze cursussen bestond zeer veel be langstelling. Het aantal deelneem sters bedroeg 89. In de laatste twee lessen van elke cursus werden ook de heren uitgenodigd, aan welke uitnodiging totaal 42 heren gevolg hebben gegeven. Het aantal interne kraambedden dat voor onze afdeling werd ver zorgd, bedroeg in 't jaar 1956: 116. Evenals in vorige jaren, werd in samenwerking met 't Groene Kruis en met algehele medewerking van de huisartsen, door het Wit-Gele Kruis in het jaar 1956 de organisatie en de administratie en de registratie van de inentingen behartigd. Dit be treft de inenting tegen pokken, als mede de onvatbaarmaking tegen diphterie, kinkhoest en tetanus. Er bstaat voor deze inentingen grote belangstelling. Als gevolg van 't voorkomen van kinderverlamming in de gemeente, moesten in het verslagjaar de vacci naties worden stopgezet. Deze stop zetting kan er foe leiden, dat de ou ders van de kinderen minder attent zijn op het verkrijgen van deze in entingen. Teneinde in de toekomst deze stopzettingen te voorkomen, zullen deze inentingen voortaan zo veel mogelijk in hef voor- en najaar worden gehouden, in welke jaarge tijden zich nagenoeg geen kinder verlamming voordoet. In samenwerking met de gemeen telijke instelling voor maatschappe lijke zorg, heeft het bestuur van het Wit-Gele Kruis besloten, regelmatig en periodiek de zgn. ouden van da gen te doen bezoeken en omtrent hun bevindingen rapport uit te bren gen. Motief voor deze zorg was de omstandigheid, dat deze personen veelal moeilijkheden ondervinden, anders dan van materiële aard, waaraan tot heden te weinig aan dacht werd besteed. Gedacht wordt b.v. aan de huisvestingsmoeilij khe- den, aan gebrekkige verzorging, aan ongewenste hygiënische toestanden, aan ongenoegzame voedingstoestand e.d. In totaal werden 171 bejaarden bezocht met een totaal aantal be zoeken van 386. De penningmeester bracht de aan wezigen op de hoogte van de finan- ciële toestand van de vereniging ge durende hef afgelopen verslagjaar. Het culmineerde in een nadelig sal do van 2062.19. De kascontrölecommissie bracht verslag uit, waarin werd gezegd dat alle bescheiden in orde waren be vonden. Medisch Centrum nog voor 15.000.ongedekt. De penningmeester zette nadien de financiële stand van zaken van het Medisch Centrum uiteen. De totale stichtings- en inrichtingskosten be droegen ruim ƒ300.000,—. Een be drag van 15.000.is daarvan nog ongedekt. Het bestuur zoekt naar middelen om ook dit bedrag nog te verkrijgen en te dien aanzien meen den we te mogen constateren dat 't hoopgevend was gestemd. De vergadering kwam nadien te spreken over de tarieven van de in- en externe kraamzorg. Van de Pro vinciale Bond van het Wit-Gele Kruis heeft het bestuur de medede ling ontvangen, dat vanaf 1 oktober voor de interne kraamzorg 't nieu we tarief van 95.dient te wor den gerekend, hetgeen een verho ging betekent van 30.—. De oor- zaak van deze verhoging moet wor- i den gevonden in de minder toege- kende subsidie. De plaatselijke be- j sturen zullen echter hun bijdrage voor de interne kraamzorg verhogen van 10.of 20.eventueel tot 30.Dit betekent wel een ver- Alle kortingen worden direct afgetrokken door CARRY VAN DER RYKEN. 14). Moeder was wanhopig. Ze stond overal alleen voor. - Mijn mooie bal, huilde Joop. - Zonde van de appelmoes, vond Riesje, die veel van lekkere dingen hield. Hansje ging met schuldig-rood gezichtje op z'n plaats zitten. - Ach in 'n huishouden zijn zo veel yan die incidentjes Ine wist 't wel en haar drift was gauw gezakt. - Joop, jij moet eens kunnen ve len dat Hansje met jouw speelgoed speelt. En jij Riesje... niet altijd zo direct aan lekker eten denken. De jongen keek verongelijkt en Riesje zette een elleboog. De drift in Ine laaide weer op. - Ach nee, dacht ze dan, - een echte kostschoolgewoonte. - Laat dat Manesje, zei ze rustig. Riesje keek op; verbazing op haar gezichtje. - Dat deed ik bij Zuster Rosalie ook altijd. En kwaad, dat ze dan werd! Enig gewoon. Ondanks zich zelf kon Ine een glimlach niet onderdrukken. Ondeugd! 'n Beetje meer eerbied voor een zuster, hè. En Zuster Rosa lie meende 't niet zo erg. Wat is ze niet lief voor je geweest, toen je ziek was... - Mm, ja... De maaltijd verliep verder onge stoord. Maar mevrouw van Es besef te weer eens te meer, hoe moeilijk het is om alleen te staan bij de op voeding van haar kinderen. Voor 't open raam van haar eigen klein kamertje zit Mariesje te schrij ven. Moeilijk is 't; haar penhouder moet het hevig ontgelden. De datum staat er en „Lieve Papa"; verder nog niets. Ze staart naar een paar kaarten met Belgische postzegel. Op één er van staat een adres; op de andere wat lieve woordjes en „dat ze maar gauw moet schrijven'.. Vier jaar oud zijn ze die an sichten en al die tijd heeft Riesje ze zuinig bewaard. 't Is ook niet de eerste keer, dat ze naar 't Brusselse adres schrijft. Maar nooit heeft de post haar een ant woord gebracht. Ze vond het niet mooi van Papa. Hoe kon ze ook weten, dat haar briefjes Han nooit bereikt hebben. Dat een vrouw als Cora zelfs jaloers was op het onschuldig geschrijf van een kind Nu, een paar jaar later, als Maries je toevallig de kaarten weer ziet lig gen, besluit ze, nog eens naar haar vader te schrijven. Maar wat is dat moeilijk! Zo lang heeft ze hem niet meer gezien; elk contact tussen hen is ver broken. Enkel de herinnering aan vroeger is Mariesje nog bijgebleven. - Mag ik aan Papa schrijven? heeft ze haar moeder gevraagd. - Hoe kom je daar ineens toe? En zonder verder Riesjes antwoord af te wachten Doe 't maar als je 't graag wilt. Mariesje zag niet de pijnlijke trek op Ine's gezicht. Begreep niet, dat 't voor haar moeder hard moest zijn, haar kind toenadering te zien zoe ken bij de man, die haar eens zo zwaar beledigde. Zo zit ze daar nu bij 't open raam. 'n Half uurtje later is de brief klaar. Veel heeft ze doorgekrast en tussen gekriebeld. Lieve Papa, Al een paar keer heb ik U een brief geschreven, al is 't nou zeker al twee jaar geleden. En nou heb ik niets anders van U gekregen dan twee ansichten. Ze zijn wel mooi, maar ik heb toch erg lang op een brief van U gewacht. Denkt U nog wel eens aan mij? Ik zit nu op de Mulo in de eerste klas. Joop gaat volgend jaar naar 't gymnasium. Mulo is niks an. 't Huiswerk maak ik stiekum onder de les, dan kan ik 's avonds tenminste fijn lezen. Paps, Moeder zegt soms, dat ik Uw goed verstand geërfd heb. Maar erg verstandig was 't toch niet van U, om van ons allemaal weg tegaan. Vindt U me brutaal? Zeg Papa, mijn vriendin, Jet Heemstra, gaat bijna elke zondag met haar vader en moeder uit in de auto. En een hoop andere kinderen uit mijn klas zie je zo dikwijls gezel lig met hun vader gearmd lopen. Nou, dan ben ik woest jaloers hoor! Schrijft U me nou eens terug. Dan weet ik tenminste, dat ik toch i ook nog een vader heb. Ziet U, ik ben eigenlijk dol op U. Dag Paps. Een dikke zoen van Uw Mariesje. P.S. Mijn gouden horloge, - U weet wel, dat ik van U heb gehad, - ligt bij Moeder in de linnenkast. Ik krijg 't pas aan als ik achttien ben, heeft Mams gezegd. Eigenlijk heeft ze ge lijk hoor. Met zwemmen en zo is 't maar lastig. P.S. O ja, Hansje heeft gisteren in de Schie gelegen. Hij was op de hout vlotten aan 't spelen. Hij zag er uit! Nou, Mams was boos hoor. Hij ver diende eigenlijk een flink pak voor z'n broek. Maar om de tikken van Moeder geeft hij toch niks. Zie je Paps, daar heeft hij nou eigenlijk een Vader voor nodig. Dag Nu nog 't adres. Riesje liet moeder de brief lezen en bracht hem toen meteen naar de bus. Onderweg hoorde ze haar naam roepen. Omkijkend zag ze Mien de meid van Opa en Oma Francken, met hoogrode kleur aan komen lo pen. - Jongejuffrouw Mariesje, wilt U gauw Uw moeder waarschuwen; de oude mevrouw is niet goed ge worden. - Wat is er met Oma? Toch niet erg? - Ik weet 't niet; ik loop meteen terug. Weg was Mien weer en ook Riesje zette het op een holletje. Ine schrok toen ze de boodschap hoorde. Gisteren was ze nog even thuis geweest en was er niets aan de hand. Heel snel volgden de gebeurtenis sen elkaar nu op. De dokter kwam, sprak van bedienen en familie waar schuwen. Ine's enige zus Miep arri veerde reeds 'n paar uur later. Nog diezelfde avond is de lieve oude da me van hen heengegaan. Ze liet een grote leegte achter in 't hart van haar man, die haar zo in- lig had lief gehad. Veel ouder leek hij ineens. Ook Ine kon het haast niet verwerken, dat zij haar Moeder nu voor goed zou moeten missen. Nu was er nog de drukte van tien tallen belangstellende vrienden en kennissen. Maar toen de begrafenis voorbij was en de oude heer Francken zo eenzaam achterbleef, kwam Ine nog meer dan vroeger naar 't grote Singelhuis. En elke keer, dat ze kwam, zag ze 't gezicht van haar va der oplichten en liet hij haar node weer gaan. - Kind, zei hij op een dag, enige maanden later, - en hij legde zijn smalle, wat bevende, hand op haar arm, - zon je niet hier kunnen ko men wonen met je drietal? Het huis is groot genoeg en soms is al die stilte me te veel. Werkelijk, het zou een uitkomst voor me zijn. - Vader... Meent U dat werke lijk? Ine was volkomen overrompeld door zijn verzoek. Het was nooit in haar opgekomen, dat haar vader zich al die drukte nog op de hals zou wil len halen. ven.

Echo van het Zuiden | 1957 | | pagina 2